MERs 1 NOORDHOLLANDS ',Sovjet- Rusland beschikt over de waterstofbom" Staatshoofd van Kasjmir ontslaat eerste minister Franse regering capituleert !ii Mar I Opzienbarende rede van Malenkov voor Opperste Sovjet Sterfdag herdacht van dr Alphons Ariëns I RINGCAR I I Dagblad voor Alkmaar en omgeving is weer Een Europese Statenbond Eerste steenlegging te Enschede MAGNEET" iiimiiiiiiiiiiimmifis PAARD 4 uur matinee llllllllllllllllllllllllll ERMIS c.t Café Tiebie 'E MISSEN: usveremging Ei- een clük dicht Coalitie-kabinet in Italië Oude wonden in India en Pakistan opengereten Reiger vloog in 50 KY-leiding Staking verloopt Radio Nederland zonder stroom I reis naar de Beierse f 130— alaire en prima ver- f 160— in dit seizoen) I onze compleet ver- iaar de Eifel, Rijn en f 80— I naar Kóningswinter R f 35— innen f 55. en Rijn60. rdennen en Eifel f 65— I f 110— n de Rijn f 97.50 ALKMAAR Tel. 4839 Laat SIS I mn I KERMIS Hoorn ANSEN o. 1. v. de insdag en daarna Van Maandag t.m. icties. Vrij entrée. v., CAS HASSING SS rhe Musical Players holl. jongste jodel - ag 3 uur. Maandag deuntje en Anistel- i. Maandagmiddag: andag entrée. Maan lek aanbev. TIEBIE. DIKANTEN. 1- en 2- rs. Ook KINDER- "IG zijn bijzonder wel- 1 uit vlak langs een waar je danig op je id af te glijden en belanden. „Wat tolen, „waarom doet liet in de haak zijn? ijn ogen te kijken", it de smid daar zeer >rde hij een ailer- ig uit het slijmerige lons weerklonk, net ;an het pootjebaden ruppels daalde neer hemel, wat is dat?" zich om. Het enige ig gordijn van neer- >st wel iets levends ielig gebrul Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Maandag 10 Augustus 1953 49e Jaargang - Nummer 12852 MOSKOU, 8 Aug. Premier Georgi Malenkov heeft vandaag onverwacht een rede gehouden in de Opperste Sovjet. Hij kreeg een daverende ovatie van de afgevaar digden, toen hij zich met zijn rede in een keurige zwarte map naar het spreekgestoelte begaf. Een van de voor naamste punten van deze rede was de mededeling, dat de Verenigde Staten niet langer het monopolie van de water stofbom bezitten en dat de Sovjet-Unie de productie van deze soort boni ter hand genomen heeft. Malenkov sprak rustig maar snel en zonder enige onderbre king, totdat een opmerking over de sterkte van de Russische strijd krachten gejuich verwekte. Hij droeg een tuniek van don kere khaki, die tot aan zijn hals dichtgeknoopt was. Malenkov kreeg een daverend applaus van de 1300 afgevaardig den toen hij zei, dat op de nieuwe begroting 110.200.000.000 roebel voor de defensie uitgetrokken was. Dit bedrag, zo zei hij, is 20,8 procent van de totale begro ting, terwijl verleden jaar 23,6 procent voor de defensie uitge trokken werd. Ten aanzien van de Russische defensiebegroting deelde hü de afgevaardigden mede, dat de be steding van deze gelden ten doel heeft „een verpletterende slag toe te brengen aan een aanvaller, die het vreedzame leven van de socialistische Sovjet-republiekén wenst te schenden". Malenkov verklaarde opnieuw met nadruk, dat de Sovjet-Unie uitgaat van het beginsel, dat er geen grote kwesties zijn, welke niet door vreedzame onderhande lingen tussen de betrokken staten opgelost kunnen worden. De Sovjet-premier zei, dat er op het ogenblik na vele jaren een zekere ontspanning in de atmos feer van internationale zaken ge voeld kan worden. Maar, zo verklaarde hij, er zijn krachten, die zich voor de oorlog inzetten en een strategie van koude oorlog en atomisehe chan tage volgen. „De Sovjet-Unie zo ver klaarde Malenkov heeft geen territoriale aanspraken tegen welke staat dan ook met inbe grip van haar nabuurstaten. Het is het onschendenbare beginsel van onze buitenlandse politiek om de nationale vrijheid en de sou- vereiniteit van alle grote en kleine landen te eerbiedigen." „Het behoeft niet gezegd te worden, dat de ontwikkeling van het sociaal-economische stelsel in ons land en een aantal nabuur staten niet kan dienen als een hinderpaal voor de versteviging van de onderlinge vriendschappe lijke betrekkingen. Hararzijds bereidheid hunner regeringen om actief deel te nemen aan 't slui ten van vriendschap, die niet op woorden maar op daden gebaseerd is, een vriendschap waarbij een wederzijdse bezorgdheid voor de versterking van de vrede en vei ligheid van onze landen veronder steld wordt." Duitsland Met betrekking tot Duitsland zei Malenkov, dat de politiek om Duitsland een plaats in agressieve blokken te geven opgegeven moest worden. De Sovjet-Unie, zo voegde hij hieraan toe, heeft in de oorlog tegen het fascisme geen bloed vergoten om het Duitse militairisme te doen herleven. De Russische staatsman zei, dat de Sovjet-Unie alles zou doen om STAKING OM MINDER LOON NEW YORK. In de grote Assemblagefabriek van de General Motors Corp. te Lin den in de staat New Jersey is een einde gekomen aan een vreemde staking. Het was nl. voor het eerst in de geschiedenis van de vakbondsbeweging, dat arbei ders het werk neergelegd had den omkracht bij te zet ten aan hun eisen om min der loon. De arbeiders klaag den over het feit dat zij te veel moesten overwerken hoe, wel zij daarvoor extra goed betaald werden Sommigen verdienden ruim 200 dollar per week. het Oost-Duitse bewind te steu nen. Over de onlangs op Korea ge sloten wapenstilstand deelde Ma lenkov het parlement mede, dat de overeenkomst de weg gebaand heeft voor normaler betrekkingen tussen alle landen in het Verre heeft de Russische regering maat regelen genomen voor de verste viging van de goede nabuurlijke vriendschap met dergelijke staten en nu is het een kwestie van de Oosten en in de eerste plaats tus sen de Sovjet-Unie en Japan. Hij eiste beëindiging van de politiek om communistisch China te negeren en vroeg een plaats voor dit land in de organisaties der verenigde volkeren. Malenkov verklaarde, dat het publiek krachtig aandringt op een samenkomst van de mannen, die de regeringen van de grootste naties vormen. Hij zei de door president Eisen hower in April afgelegde verkla ring toe te juichen, maar van oor deel te zijn, dat de werkelijke politiek van de Ver. Staten een tegenstelling vormt tot de ver klaring van de president. Amerikaans commentaar De atoomenergiecommissie heeft na de verklaring van Malenkov over een Russische waterstofbom het volgende communiqué van voorzitter Lewis Strauss uitge geven: „Wij hebben nimmer ver ondersteld, dat het de bekwaam heid der Russen te boven zou gaan om een dergelijk wapen te produceren en dat is de reden waarom we ruim drie jaar ge leden besloten voort te maken met de ontwikkeling van het onze". De aankondiging van Rusland, dat het over een atoombom be schikt heeft overigens vrij nauw keurige verklaringen uitgelokt over hetgeen de V.S. op dit ter rein bereikt hebben. De V.S. hebben nog nooit laten weten, dat de problemen van de vervaardiging van de H-bom op gelost waren en ook niet hoe dicht men bij een oplossing stond. Ofschoon er wel terdege rekening mee gehouden werd, dat de V.S. tijdens de atoombomproeven op Eniwetok het vorig jaar October werkelijk een waterstofbom tot ontploffing hebben gebracht. Het commentaar van twee le den op de aankondiging van Ma lenkov schijnt een bevestiging te zijn van deze speculatie. De afgevaardigde Carl Hinshaw zei: „Een jaar geleden hebben wij het probleem van de waterstof bom en alle andere aspecten op gelost. Het is daarom niet ver rassend, dat de Russen betogen nu in de ontwikkeling geslaagd te zijn". Afgevaardigde James van Zandt zei argwanend tegenover de Rus sische aankondiging te staan. Hij voegde hieraan toe: „Wij wis ten niet dat wij er één (water stofbom) hadden, voordat wij in October een waterstofapparaat tot ontploffing brachten". BADEN-BADEN, 8 Aug. De ministers van Buitenlandse Zaken van zes Westeuropese staten heb ben besloten aan te dringen op de snelle vorming van een machtige continentale Statenbond. Aan het slot van een tweedaag se conferentie te Baden Baden hebben de ministers vandaag ver klaard overeengekomen te zijn een commissie van deskundigen te vormen, die op 22 September te Rome bijeen zal komen om de definitieve goedkeuring van het project voor een Verenigd Europa te bespoedigen. De ministers van Buitenlandse Zaken van de zes landen zullen op 20 October in Den Haag opnieuw bijeen komen om te beraadslagen over een definitief besluit met be trekking tot de grondwet voor de ontworpen Statenbond, omvatten de Frankrijk, Italië, West-Duits- land en de Benelux. In het communiqué werd ver klaard, dat de zes ministers „una niem van mening" waren, dat in de ontworpen continentale Sta tenbond zowel de K.S.G. (het plan Schuman) als het voorgestelde Europese leger opgenomen diende te worden. Diefstal van 300 gulden ZWOLLE Bij de politie is aangifte gedaan, dat ten nadele van J. van E. aan de Assendor- perstraat een bedrag van f 300 is gestolen. De politie heeft de zaak in onderzoek. BIJ SCHELPHOEK SEROOSKERKE, 8 Aug. He denmiddag om half drie is men er in geslaagd het gat in de in- laagdjjk, op de plaats waar vroe ger een bruggetje was, te dichten. Op het ogenblik wordt met alle beschikbare krachten gewerkt aan de versterking van deze afsluiting. Het gat in de oude zeedijk, wel ke vóór de thans geheel gesloten inlaagdijk ligt, blijft statiónnair. Nieuwe afkalvingen hebben zich niet voorgedaan. Men verwacht dat het herstel van de oude zeedijk, waarin zoals bekend een gat is geslagen van ongeveer 100 meter, zeker een maand zal duren. PICCIONI SLAAGT ROME, 9 Aug. De Italiaanse politicus Attillio Piccioni heeft president Einaudi Zondagochtend officieel meegedeeld, dat hij de opdracht tot vorming van een regering aanvaardt. Het nieuwe kabinet zal een coalitie worden van christen-de mocraten, liberalen en republi keinen en in het parlement ge steund worden door de (rechtse) socialisten. Het zal over een meer derheid van 7 stemmen in het Huis van Afgevaardigden, dat 590 leden telt, beschikken. De rechtse socialisten hebben aan hun steun de voorwaarde verbonden, dat de regering het1 vraagstuk van de werkloosheid in Italië, dat 2 millioen werklozen telt, krachtig zal aanpakken, het program van landhervorming energiek zal voortzetten, een ver zoenende houding zal aannemen tegenover looneisen en pogingen zal doen om de spanningtussen het Oosten en het Westen 'te ver minderen. HONDERD VROUWEN EN KINDEREN VERDRONKEN NIEUW DEHLI, 9 Aug. Naar eerst thans te Nieuw Delhi bekend is geworden, zijn Don derdag meer dan honderd vrou wen en kinderen verdronken, toen een veerboot op dé rivier de Gomti 30 km van Benares, om sloeg. De kapitein van de veer boot, die 125 personen vervoerde is aangehouden, omdat hij te veel personen op het vaartuig zou hebben toegelaten. Nadat hekend was geworden, dat het treinverkeer in de Franse hoofdstad dat tengevolge van de staking was lamgelegd weer hervat zou worden, verdrongen zich Zaterdag duizen den toeristen voor de hekken van de stations. Hier zien we de menigte voor het station Saint Lazare, zich verdringend om de perrons te betreden. Politiemannen zorgen voor orde. UTRECHT, 9 Aug. Onder grote belangstelling uit alle delen van het land is Zondag voor de vijf en twintigste maal de sterfdag herdacht van de bekende sociale priester en drank bestrijder dr Alphons Ariëns, geboortig uit Utrecht en vele jaren pastoor te Maarssen. In de parochiekerk van het dorpje aan de Vecht droeg de aartsbisschop-coadjutor Mgr dr B .J. Alfrink te half elf een pontificale Hoogmis op met assistentie van verschillende geestelijken, die korter of langer te Maars sen hun standplaats hebben gehad. De feestpredikatie werd gehou den door drs W. Verhoeven uit Enschede. Na afloop van de plech tigheid brachten de deelnemers, onder wie Mgr dr Alfrink, een bezoek aan het met bloemen ver sierde graf van dr Ariëns op het kerkhof te Maarssen. 's Middags om twee uur werd in de parochie kerk een zeer druk bezochte ver gadering gehouden. Prof. dr Ro gier, hoogleraar aan de Univer siteit te Nijmegen, hield hier een lofrede op de ontslapen priester, waarbij hij de wens uitsprak, dat dr Ariëns spoedig in de rij der heiligen zal worden opgenomen. Tevens spoorde hij de aanwezi gen aan tot steun aan de bouw van een gedachteniskerk te En schede, waar dr Ariëns zijn open bare loopbaan begon. Zaterdagavond werd in En schede de eerste steen gelegd voor WEESP IN 'T DONKER AMSTERDAM, 8 Aug. Van avond te omstreeks half tien kon den de bewoners van Amsterdam Oost twee felle lichtflitsen waar nemen op hetzelfde ogenblik waarop hun lampen onderhevig waren aan een voorbijgaande flikkering. Deze verschijnselen bleken samen te hangen met een storing in het 50 kilovolt P.E.N.- voedingsnet voor het Gooi, tussen Diemen en Weesp. Tot kwart over tien was Weesp in duister gehuld. Technici van het P.E.N. hebben Zondag de oorzaak van de sto ring ontdekt. In de Bi.jlmerpolder bij Duivendrecht ontdekten zij namelijk de verbrande resten van een reiger, die blijkbaar in de draden was gevlogen. de Ariëns-gedachteniskerk. De plechtigheid werd verricht door Mgr Th. Huurdeman, vicaris-ge neraal van het Aartsbisdom. Prof. Gerard Brom sprak hier een korte rede uit, waarna de heer Nijkamp, lid van de Eerste Kamer, de komst van dr Ariëns plaatste te gen de achtergrond van de toen maals heersende toestanden. NEW DELHI, 9 Aug. De voormalige vice-premier van Kasjmir, de pro-Indische Ghulam Mohammed, is van daag minister-president van deze omstreden staat in de bergen van de Himalaya geworden. Daarmede is een einde gekomen aan het zesjarige bewind van Sjeik Mohammed Abdullah, zo maakte de Indische regeringsradio bekend. Het grondwettige hoofd van de Kasjmir, __zo vervolgde Baksji staat Kasjmir, de 22-jarige Karan Singh, heeft sjeik Abdullah Zater dagavond ontslagen en vandaag de ambtseed afgenomen aan twee nieuwe ministers, van wie Bakshi Ghulam Mohammed als premier zal fungeren. Radio Nieuw Delhi heeft van avond meegedeeld, dat Abdullah vanmorgen gearresteerd is. Pre mier Nehroe zal morgen in het parlement een verklaring over de gebeurtenissen in Kasjmir af leggen. Volgens de nieuwe premier wa ren de laatste tijd ernstige me ningsverschillen tussen sjeik Ab dullah en verscheidene leden van diens regering gerezen naar aan leiding van het denkbeeld van Abdullah om Kasjmir tot een on afhankelijke staat te maken, ten einde niet te behoeven kiezen tussen een samengaan met India en een fusie met Pakistan. In Ghulam Mohammed, is de meer derheid voorstander van handha ving van de huidige betrekkingen met India, dat de belangen van Kasjmir op het gebied van defen sie, buitenlandse zaken en ver keer behartigt, waarbij echter aan Kasjmir volledige binnenlandse autonomie wordt gewaarborgd. De militie van Kasjmir heeft vanavond het vuur geopend op mensen, die zich in de straten van de in opwinding verkerende hoofdstad hadden verzameld en met stenen naar de politie wier pen. Volgens de eerste berichten zouden drie mensen getroffen zijn. Vandaag zijn hier 300 perso nen, onder wie verscheidene hoge functionarissen, gearresteerd. PARIJS, 9 Aug. De Franse regering heeft Zondagavond vrij wel afstand gedaan van haar po ging om de pensioengerechtigde leeftijd te verhogen. Het zoge naamde „actieve" personeel in rijksdienst zal in het vervolg bij het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd kunnen kiezen of het nog twee jaar in dienst wil blijven. Voor het overige zijn de voorwaarden onveranderd geble ven, aldus een der economische decreten, die de regering Zondag heeft uitgevaardigd. Uit de overige decreten blijkt, dat de regering niet van plan is de andere voorgestelde economi sche veranderingen te wijzigen. De Franse minister van voor lichting, Hugues, maakte Zondag avond de belangrijkste maatrege len bekend, waartoe de regering, gemachtigd door de speciale vol machten van de Nationale Ver gadering, na een zitting van drie dagen had besloten. Hij vertelde, dat de maatregelen alle ten doel hebben door bezui nigingen en hervormingen de las ten van de staat te verlichten, de economische sector te stimuleren en te verbeteren, de vrije con currentie te herstellen, zodat de consument in staat zal zijn het noodzakelijke tegen goedkopere prijzen te kopen en de woning bouw te stimuleren. De treinen reden vandaag in heel Frankrijk weer normaal, ter wijl de stakingsgolf aan vrijwel alle fronten leek weg te ebben. De tweedaagse staking bij de openbare nutsbedrijven eindigde te middernacht en in de hele na tie wérd de druk op de gasleidin gen weer normaal. De stroom- levering is hervat. De regering heeft 52 vracht auto's met soldaten opdracht ge geven de brieven en andere post stukken op te halen bij de 2000 brievenbussen van Parijs. Ge hoopt wordt, dat een gedeelte van deze post Maandag besteld kan worden. Het Franse ministerie van Pos terijen, Telegrafie en Telefonie heeft Zondagavond bekend ge maakt, dat alle employ's, die Maandag niet aan het werk gaan, zullen worden ontslagen. Aan de acht belangrijkste postkantoren in Parijs zal Maandag weer post be stemd voor het buitenland wor den aangenomen, aldus de be kendmaking. Twee socalialistische volksver tegenwoordigers hebben geëist, dat het parlement, dat tot Octo ber met reces is, onmiddellijk in zitting bijeengeroepen zal wor den om de regering aan de tand te voelen over haar voorgenomen bezuinigingsmaatregelen. Verder doen de communisten pogingen tot een samengaan in de Nationale Vergadering met de socialisten. De socialisten hebben tot nu geen notitie van dit com munistische streven genomen. Een leven gered De lage gasdruk heeft op zijn minst één persoon het leven ge red. De politie heeft meegedeeld, dat madame Alice Boulet uit Pa rijs haar echtgenoot doodgescho ten heeft. Daarna schoot zij zich zelf in de borst en twéémaal in het onderlijf. Vervolgens had zij de gaskraan open gezet. Uren daarna troffen buren haar nog levend aan. De gasdruk was on voldoende geweest. Volgens dok toren zal zij waarschijnlijk her stellen. GEEN AUDIËNTIE Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 11 en Woensdag 12 Aug. geen audiëntie verlenen. TIEN DODEN IN HITTEGOLF TEHERAN. 9 Aug. Het avondblad Etaelaat meldt, dat 10 personen het slachtoffer zijn ge worden van de hittegolf, waar onder de zuidkust van Iran op het ogenblik gebukt gaat. WIE VOLGT? BERLIJN, 9 Aug. Het blad van de Amerikaanse Hoge Com missie in Duitsland de „Neue Zeitung" heeft in zijn editie van Zondag het ontslag van de Oost- Duitse waarnemende minister van buitenlandse zaken Aeker- man gemeld. „VLIEGENDE VERHUISWAGEN" STORTTE IN ZEE VALETTA (Malta) Een „vliegende verhuiswagen" van het type C119. die op weg was naar de Amerikaanse luchtbasis Wheelus bij Tripolis in Libye, wordt sinds Zaterdag midder nacht vermist. Het vliegtuig had 34 personen aan boord. Het toe stel is in de buurt van. Tripolis in zee gestort. Vliegtuigen en schepen zijn op zoek naar het vermiste vliegtuig. Volgens een mededeling van het hoofdkwartier van de Ameri kaanse luchtmacht in Europa, dat te Wiesbaden is gevestigd, zijn vijf inzittenden van het verongelukte vliegtuig gered. HILVERSUM, 9 Aug. De radiozenders Hilversum I en Hil versum II zijn Zondagmiddag om 15.08 uur plotseling uitgevallen. Zij bleven niet minder dan 36 minuten uit de aether tengevolge van een storing in het net van het Utrechtse Electriciteitsbedrijf, waardoor de spanning wegviel. Ook het zenderpark in Lopik is daardoor van stroom verstoken geweest. De programma's in de studio's te Hilversum werden nor maal voortgezet ten behoeve van de radiocentrales, die via lijnver bindingen worden gevoed. Zaterdagavond om even voor achten is ook de noodzender Hil versum I uitgevallen, waarvai'. gebruik wordt gemaakt tijdens de periode van revisie der beide andere zenders. Deze storing werd veroorzaakt door het uitvallen van een eindlamp, welk euvel in ongeveer een kwartier verholpen was.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1