Prins Bernhard vandaag in Nederland terug verwacht Commando's trachtten floor de Drietand te glippen op t ssrt HET C,-« Braziliaanse regering contra KLM en Scandair Dame kwestie - Pagrina 4 Maandag 10 Augustus 1953 „Foor mij verscheen Bernhard Leopold Frederik Ever hard Julius Koert Karei Gottfried Pieter van Lippe Biesterfeld programma AMSTERDAMMERS IN BELGIE GEDOOD DE VERTRAGING DER ZUIDERZEEWERKEN Scheepsberichten Priesterwijding Paters Jezuïeten TREINSTAGNATIE DOOR STROOMSTORING werkelijk rolt beter plakt beter brandt beter Bloemen naar West-Duitsland NEDERLANDSE KOTTER IN BOTSING IS aar ivij vernemen: WEK DE GAL IN UW LEVER OP PLYM0UTH-AV0NTUUR Nede Fanny Bla blessure s zege in d< Pirie eerst» „Mijl van de I Sster?^y' Pirie 'maar KÜ1SS vis ^1 WILLEMSTAD, 9 Aug. Prins Bernhard is Zaterdagavond omstreeks negen uur uit Willemstad naar Nederland vertrok ken. Hij werd uitgeleide gedaan door gouverneur Struycken en echtgenote, de voorzitters van de Staten en de Regerings raad, de vice-voorzitter van de Adviesraad, en de marine commandant van de Nederlandse Antillen. Het afscheid was zeer hartelijk. Tevoren had de Prins een kort vraaggesprek voor de radio toe gestaan. Hij betuigde daarbij zijn spijt over de korte duur van zijn bezoek. Als het enigszins moge lijk is, zou hij spoedig terugkomen en dan een bezoek brengen aan alle eilanden. De handelsbetrekkingen tussen Nederland en Zuid-Amerika groeien, aldus de Prins. Echte moeilijkheden doen zich niet voor, het is alleen een kwestie van tijd. De toestand in het rampgebied is, met uitzondering van Schou- wen-Duiveland en enkele kleinere gebieden, over het algemeen be vredigend. In Zuid-Holland, Nrd- Brabant en op Goeree-Overflak- kee was reeds een aanvang ge maakt met de herbouw. De algemeen secretaris van het Prins Bernhardfonds deelde mede, dat de totale opbrengst van de Anjei actie, toezeggingen inbegre pen, 16.000 gulden Nederlands crt bedraagt. Prins Bernhard kan Maandag in de vroege ochtenduren Schiphol worden verwacht. redigeerd statuten door de navolgende Prins Bernhard tekende als stichter van het naar hem ge noemde fonds als eerste de acte, waarna de gouverneur en de voorzitter der Staten als getuigen met hun handtekening het docu ment bekrachtigden. Het bezoek aan Curasao In het begin van de avond van de tweede dag van het bezoek van Prins Bernhard aan de Ned. Antillen volgde het tweede hoog tepunt van dit bezoek, namelijk de stichtingsvergadering van het „Prins Bernhardfonds Nederlandse Antillen". Deze vergadering werd gehouden in het paleis van de gouverneur, waar het gehele stichtingsbestuur en een beperkt aantal genodigden bijeen waren. Om enkele minuten over achten opende de voorzitter, de heer J. A. Correa, de bijeenkomst met het doen van enkele huishoude lijke mededelingen. Kort daarna arriveerde Z.K.H. en nadat de verschillende bestuursleden door het oplezen van hun namen aan de Prins waren voorgesteld, las candidaat-notaris J. Schildkamp, optredende voor notaris mr E. C. Henriquez (die wegens verblijf in het buitenland zelf niet aan wezig kon zijn) de stichtingsacte voor. De eerste zinnen van de stich tingsacte luiden: „Voor mij, Jacob Adriaan Schiltkamp, candidaat- notaris, is in tegenwoordigheid van na te noemen getuigen ver schenen Z.K.H. Bernhard Leopold Frederik Ëverhard Julius Koert Karei Gottfried Pieter van Lippe Biesterfeld, Prins der Nederlan den, wonende te Soestdijk, die verklaarde uit zijn vermogen af te zonderen een bedrag van f 100 en daarmede op te richten een stichting, welke zal worden ge- Aruba De laatste dag van zijn verblijf op de Nederlandse Antillen heeft Prins Bernhard des morgens niet op Curagao vertoefd. Reeds vroeg in de ochtend vertrok de Prins per vliegtuig naar Aruba, waar hij omstreeks negen uur aan kwam. Op het vliegveld Dakota van Oranjestad stond, evenals enkele dagen tevoren op Hato, een erewacht van mariniers ge reed onder commando van de commandant der mariniers op Aruba, kapitein Dourlein. Het voltallige bestuurscollege met aan het hoofd de gezaghebber, mr L. op C. Kwartz, en tal van leden van de Arubaanse Eilandraad waren op Dakota aanwezig. Ook werd op het vliegveld aan de Prins een aantal personen voorgesteld, die zich in de jaren 1940-1945 ver dienstelijk hadden gemaakt voor de steun aan het bezette Neder land, terwijl uiteraard vertegen woordigers van handel en bedrijf niet ontbraken. In gezelschap van mr Kwartz maakte de Prins ver volgens een grote autotocht over het eiland, dat er door de stra lende zon en de vele feestelijke vlaggen wel bijzonder vrolijk uit zag. Het leek wel of alle Aru banen deze dag hun bezigheden in de steek hadden gelaten en geen ander doel hadden dan de Prins hartelijk toe te juichen. Bij diverse scholen werden bloemen aangeboden. Voor de radio zeide de Prins zijn bezoek spoedig te zullen her halen en dan een „echt bezoek" DINSDAG 11 AUGUSTUS HILVERSUM I. 402 M 7.00 —24.00 KRO. 7.00 Nws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym 7.30 Gram.: 7.45 Morgengebed en lit. kal.; 8.00 Nws en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 v. d. vrouw: 9.35 Gram.; 9.40 „Lichtbaken", caus.; 10.00 v. d. kleuters; 10.15 Gram.; 10.30 Idem; 11.00 v. d. vrouw; 11.30 Gram.; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; (12.3012.33 Land- en tuinb.meded.); 12.55 Zonnewij zer; 13.00 Nws. en Kath. nws.: 13.20 Gram.; 13.25 Amus. muz.; 14.00 Lichte muz.; 14.35 Gram.; 15.00 Gram. v. d. jeugd; 15.30 „Ben je zestig", licht progr.; 16.00 v. d. zieken; 16.30 Ziekenlof: 17.00 v. d. jeugd; 17.15 Felicita ties v. d. jeugd: 17.45 Regerings uitzending; 18.00 Orgel; 18.20 Sportpraatje; 18.30 v. d. jeugd; 18.52 Act.; 19.00 Nws.; 19.10 „Wat is er toch met de R.K. EHB O aan de hand?" 19.15 „Uit het Boek der Boeken"; 19.30 Gram.; 20.25 De gewone man: 20.30 Gram.; 21.55 Causerie; 22.15 Viool en piano; 22.45 Avondge bed en lit. kal.: 23.00 Nws: 23.15 24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nws; 7.10 Gram.; 7.50 Dag opening; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 8.45 idem; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gram.; 9.30 v. d. vrouw: 9.35 Waterst.: 9.40 Gram.; 10.50 v. d. kleuters; 11.00 Gram.; 11.10 Lichte muz.; 11.30 Sopr. en piano 12.00 Gevar. muz.; 12.30 Land- en tuinbouw.meded.; 12.33 v. h. plat teland; 12.40 Orgel; 13.00 Nws: 13.15 Meded. of gram.; 13.20 Pro menade orkest; 14.00 Amerik. muz. kaleidoscoop: 14.30 v. d. jeugd; 15.00 „Gaslicht", hoorspel 16.15 Gram.; 16.45 v. d. jeugd; 17.30 Zigeunermuz.: 18.00 Nws.; 18.15 Pianospel: 18.30 Rep. of gram.; 18.35 Gram.; 18.50 „Paris vous parle"; 18.55 Mil. ork: 19.15 Kamermuziek: 19.50 Causerie; 20.00 Nws; 20.05 Gevar. muz.; 20.50 Cabaret: 21.25 Oude en nieu we liedjes; 22.00 Amus. muz.; 22.30 Buitenl. overz.; 22.45 Gram.: 23.00 Nws.; 23.15 New York Calling; 23.2024.00 Gram. VAALS, 9 Aug. Zaterdag morgen zijn op de weg tussen La Calamine en Luik twee per sonen uit Amsterdam bij een verkeersongeval gedood. De be stuurder van een motorrijwiel, zekere B. reed tegen een trai ler op, waardoor hij op slag werd gedood. De duopassagiere, mej. T., werd in zeer ernstige toestand naar het ziekenhuis te Eupen overgebracht, waar zij Zondag is overleden. B. was 25 jaar oud en mei. T. 23 jaar. KAMPEN 8 Aug. Naar het ANP verneemt zullen vermoede lijk binnenkort twee düktracé's van Oostelijk Flevoland, te we ten de percelen R en R 1 tussen Kampen en' Elburg, nabij het Kamper zeebad worden gesloten. Hiermede is dan plm. 20 km van de dijk aan de Oostzijde van de nieuwe polder voltooid. Aan de voet van de dijk van perceel R1 aan de randkanaal- ziide zullen bij wijze van proef recreatieoorden worden aange bracht, bestaande uit enkele klei ne stranden en een paar bossen. Voor de beplanting van de bos- sages worden nu reeds goede gronden uit het IJsselmeer op de bestemde plaatsen gestort. Op perceel Q ligt het werk tengevolge van de ramp in Zee land, behoudens het werk aan de bouwput, geheel stil. De bij Schokkerhaven opgeslagen stort- steen wordt naar Zeeland ver voerd, waar deze steen nodig is. Mede door de afvloeiing van ar beiders naar Zeeland zullen de inpolderingswerken van Oostelijk Flevoland hierdoor zoals bekend is. ongeveer een jaar worden vertraagd. Tankvaart Adinda 7 Pladju, Agatha 7 Pladju/Surabaja, Caltex Delft p. 7 ten Z. Kreta/R'dam, Marpessa 7 Pulu Sambu/Bombay, Mirza 8 Miri, Sunetta 8 Balikpapan, Woensdrecht 8 Pulu Sambu. Passagiersschepen Maasdam 12 Southampton, 13 R'dam verw.; Nieuw Amsterdam 15 New York verw.; Noordam 8 New York/R'dam,' alwaar 17 ver wacht; Oranje 14 Tj. Priok verw.; Oranjefontein 17 Kaapstad verw.; Oranjestad 8 Laguaria/Trinidad; Rijndam 10 New York verw.; Sibajak 11 Halifax verw.; Veen- dam 17 New York verw.; Water man 8 R'dam; Westerdam 17 New York verw.; Willem Ruys 12 R'dam verw.; Willemstad 12 Ma deira verw.; Zuiderkruis 13 Kaap stad verw.; Johan v. Oldenbarne- velt 8 Sydney/A'dam; Indrapoera 15 Aden verw.; Groote Beer 10 R'dam/Montreal; Cottica 28 Para maribo verw.; Boskoop 12 A'dam/ Cristobal; Bonaire 10 Paramaribo /A'dam; Alnati 11 Bahia verw. Vrachtvaart Duivendrecht 8 Las Palmas; Eendracht 8 Lattakia/Beyrouth; Kedoe 8 Pt Said/R'dam; Rempang 8 Khorramshar/B'ahrein; Roepat 8 Tj. Priok; Straat Makassar 8 Hongkong verw.; Tomini 8 Sura- baja; Akkrumdijk 9 Duinkerken verw.; Mariekerk 8 Aden verw. te zullen brengen. De Prins bezocht ook 't zwem bad Malmok. Hij kon geen weer stand bieden aan het lokkende water. En toen de koninklijke be zoeker, na ook nog het kamp der mariniers op Savoneta bezocht te hebben, tegen elf uur weer op Dakota was teruggekeerd, speet het menige Arubaan van harte, dat dit bezoek maar zo kort was geweest. In de middag, na de lunch, maakte de Prins een korte wan deltocht door de winkelstraten van Willemstad, waarna hij naar de Caracasbaai ging om te trach ten diepzeefoto's te maken. MAASTRICHT Zaterdag 22 Augustus zal Z.H. Exc. Mgr. Dr. J. H. G. Lemmens, bisschop van Roermond in de St. Servaeskerk te Maastricht de H. Priesterwij ding toedienen aan: J. van der Berg (Nijverdal): M. Cnops (Ber- cehm-Antwerpen België); L. v. d. Drift (Scheveningen)H. Gie- les (Den Haag): H. Hoefnagels (Kerkrade); A. Kropman (Nij megen): A. Kuylaars (Breda); A. Mulder (Den Haag): J. P. du Ry (Godinne-België)A. Schouten (Den Haag); L. Soekata (Djali- Indonesië); P. v. Stappen (Brus- sel-België); W, Terpstra (Har- lingen); F. van Bladel (Antwer- pen-België); T. Widyana (Mun- tilan-Indonesië) allen Theologan ten van de Sociëteit van Jezus. UTRECHT, 9 Aug. Van 14.15 tot 15.42 uur vanmiddag is door het uitvallen van de Pe- tuscentrale het treinverkeer in e gehele inspectie Utrecht ge stoord geweest. De krachtstroom voorziening op de bovenleiding en de stroomvoorziening voor de knipperlichten, lichtinstallaties, electrisch bediende overwegen en lichtseinen is uitgevallen. De bovenleiding kreeg na korte tijd weer stroom door overschakeling op de centrale Nijmegen. Hier door konden de treinen weer rijden, zij het met een vertra ging van 10 tot 25 minuten. (Advertentie) Neem bij Uw goede shag ook goed vloei! RIO DE JANEIRO, 8 Augustus. In een maatregel, die tegen de Scandinavian Airlines en de KLM gericht is heeft de Braziliaanse regering Zaterdag een voorlopige beschikking uitgegeven volgens welke buitenlandse luchtvaart maatschappijen met lijnen op Bra zilië 50 procent van hun passa giers moeten aanvoeren uit het land, waar de vlucht begonnen is. De beschikking geldt niet voor landen, waarmede Brazilië een wederkerige luchtvaartovereen komst gesloten heeft. Het ministerie van Luchtvaart zegt, dat de de KLM en Scandair veel passagiers vervoeren, die in stappen op vliegvelden tussen Amsterdam en Stockholm ener zijds en Rio de Janeiro anderzijds. Het ministerie zei, dat dit te vergelijken viel met het opnemen van passagiers door vliegtuigen van Braziliaanse luchtvaartmaat- BONN 8 Aug. De West- Duitse autoriteiten hebben he den een bedrag van 3.6 millioen D.M. beschikbaar gesteld voor invoer van snijbloemen en bind- groen uit Nederland. WESTERIK, 9 Aug. „Het is niet mogelijk met eenheden van enige betekenis te infiltreren in een linie, zoals Vrijdag en Zater dag door de derde divisie langs de Maas was ingenomen". Deze conclusie heeft de commandant In het D.K.R.-bad te Utrecht vonden Zaterdag de wedstrijden plaats om het nationale zwemkampioenschap 1500 meter vrije slag. Bij de dames werd Tine van Brenk eerste. Zij verbeterde bovendien het op naam van Geertje Wielema staande Neder landse record, dat zij bracht van 21 min. 39.0 sec. op 21 min. 12.7 sec. Bij de heren werd Ten Thye eerste (20.15.8). Links Ten Thye, rechts Tine van Brenk, die door de trainer Jan Stender met haar succes wordt gelukgewenst. van de derde divisie, generaal- majoor J. G. Warringa, na afloop van de „Oefening-Drietand" van middag tijdens een gesprek met journalisten in zijn commando wagen medegedeeld. Generaal Warringa zeide, dat ook tijdens de veldoefening de prestaties van zijn troepen zijn verwachtingen hebben overtrof fen. Niet in de laatste plaats is dit te danken aan het enthousiasme, waarmee de manschappen van hoog tot laag hun taak hebben verricht. De oefening ging uit van de veronderstelling, dat twee lan den met als grens een lijn een kilometer ten westen van de Rijn, met elkaar op voet van oorlog verkeerden. Troepen van het wes telijk land „groen" hadden stellingen ingenomen langs de Maas, onder deze omstandigheden de meest oostelijk gelegen natuur lijke verdedigingslinie, om een aanval van „blauw" de com mandotroepen te keren. Het hoofddoel van de oefening was na te gaan, of infiltraties in deze, door de derde divisie bezette stel lingen redelijk mogelijk waren, welke schade de eventuele infil tranten zouden kunnen aanrichten en welke invloed de infiltraties hebben op de gang van zaken in het verdedigde gebied, op de hou ding van de troepen en op de be velvoering. Zaterdagmorgen om 10 uur ging van het hoofdkwartier van de der de divisie het codewoord „drie tand contact" uit, waarmede werd aangenomen, dat de vijand zijn aanval was begonnen. De derde divisie hield een vak aan de westelijke oever bezet, dat ongeveer werd begrensd door Venray en Blitterswijk in het noorden en Sevenum en Grubben- vorst in het zuiden. Als vijand fungeerden ongeveer 300 man commandotroepen onder bevel van kapitein van der Meer, die de vrije hand was gelaten in het op stellen van de aanvalsplannen, welke dan ook een volkomen ver rassing voor de derde divisie wa ren. Zelfs weigerden de commando troepen de door generaal Warrin ga aangeboden stormboten om zwemmend en op geïmproviseer de vlotten de Maas over te steken. De commandotroepen deden aan vallen van Zaterdagochtend 0130 tot 1200 uur en van 16002400 u. Naar generaal Warringa mede deelde, hadden deze aanvallen, die met kleine groepen werden ge daan en slechts infiltraties ten doel hadden, weinig succes. Het merendeel van de aanvallers werd teruggedreven of gevangen geno men. Zaterdagavond wisten zij bij een groepsaanval, een brugge- hoofd van 400 meter diep te vor men, dat met behulp van een re serve tankbataljon kon worden geliquideerd. Om negen uur 's avonds staken afdelingen com mandotroepen- zonder tegenstand te ontmoeten de Maas over, waar zij een half uur tijd kregen om zich te verspreiden en in en achter de linies te opereren om de pa raatheid van de verschillende on derdelen te beproeven. Om 2400 uur werd de oefening beëindigd. Naar generaal Warringa nog me dedeelde, was bij de proefmobili- satie Dinsdagavond 96% van het personeel van de derde divisie in de mobilisatie centra aanwezig. Ongeveer twee procent had vrij stelling gekregen en naar schat ting een procent verbleef in het buitenland en behoefde dus niet op te komen. De opzettelijke af wezigheid was dan ook zeer ge ring. schappijen in het buitenland en dat dit voor Brazilië een verlies aan vreemde valuta betekende. De KLM betwist de beschikking die binnen enkele maanden op nieuw bestudeerd zal worden. Op grond van de beschikking zou de KLM eenmaal per week een rechtstreekse passagiersvlucht van Amsterdam naar Rio de Ja neiro of omgekeerd moeten ma ken. Op de andere vlucht zouden dan nog passagiers uit Londen, Parijs, Lissabon en andere plaatsen mee genomen kunnen worden, TORONTO, 8 Aug. De 45 voet Nederlandse kotter „Gracias a Dios" is vandaag op het On- tariomeer voor zonsopgang in botsing gekomen met de 38 voet lange schoener Lady Jet. De stalen kotter is eigendom van de Gebr. H. J. en W. J. Coenders, die de boot in Am sterdam gebouwd hebben en er daarmee de Atlantische Oceaan overgevaren zijn. De Gebr. Coenders hebben er in toegestemd de licht bescha digde Lady Jet voor hun reke-r ning te herstellen. is Zaterdag te Utrecht ter gele genheid van het 5-jarig bestaan van Steun Wettig Gezag een wa penschouw van de reservedien sten gehouden in de provincie Utrecht. Na afloop van schiet wedstrijden in fort De Bilt werd een propagandamars gehouden door de stad, gevolgd door een défilé voor lt. gen. Buurman van Vreeden en tal van militaire en burgerlijke autoriteiten.... reed Zaterdagochtend een auto bus bij Heinkenszand tegen een boom en kantelde daarna in een diepe sloot. Een 58-jarige inzit tende werd op slag gedood; twee arbeiders werden zwaar gewond. De oorzaak van het ongeval is vermoedelijk een defect aan de stuurinrichting raakten Zaterdag een 11-jarige jongen en een 24-jarige jonge man, die op de Schoterweg te Haarlem fietsten, onder de aan hangwagen van een juist passe rende vrachtauto. De jongen werd op slag gedood; de 24-jarige liep een zware hersenschudding en vermoedelijk een schedelbasis- fractuur op arriveerde Zondagmiddag met een K.L.M.-toestel uit Oostenrijk ge- neraal-majoor R. E. Urquhart, in September 1944 commandant van de Engelse Airbornes, die bij Arnhem landden. Hij zal in Sep tember deelnemen aan de jaar lijkse pelgrimstocht van de voor malige luchtlandingstroepen naar het slagveld van Arnhem (Adverten tie) U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsél niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter'* Leverpilletjes. 3. naar de film „Plymouth Adven ture" van Metro-Goldwyn-Mayer. Op het bovendek viel hem echter een verre van harte lijke ontvangst ten deel. Een van de matrozen wees hem er op, dat hij hier niet thuis hoorde. Hierover ontstond een heftige woordenwisseling en er zou waarschijnlijk een vechtpartij gevolgd zijn, als kapitein Jones niet kort en bondig had ingegrepen. Het was een moeilijke zaak met John Alden. De bemanning weigerde hem in haar kwartieren onderdak te verschaffen, want zij beschouwden hem niet als een hunner, en de emigranten waren ook nog niet zo ver, dat ze de timmerman in hun midden op wilden nemen. Kapitein Jones stuurde de jonge man naar het ruim. „Jij bent geaccepteerd om een oog te houden op de vaten en de kisten. Daar is wel een plaats waar je kunt slapen en zorg er voor, dat de ratten en de passagiers geen vinger uitsteken naar de voorraden." John gehoorzaamde en slaagde er in voor zich zelf in een afgeschoten hoek een legerstede klaar te maken, die alle anderen hem nog zouden kunnen benijden. Intussen keek kapitein Jones vanaf het bovendek neer op het zenuwachtig gedoe van de emigranten. Spoe dig ontdekte hij tussen hen Dorothy Bradford. Ze werd er zich van bewust, dat zijn blik op haar was gericht en nerveus begon ze met haar omslagdoek te spelen. Doch het was alsof ze er niet aan kon weerstaan het hoofd in zijn richting te wenden. Toen hun blikken el kaar weer ontmoetten, groette de kapitein haar half spottend met het gebaar van een genieman. Zonder dat een van beiden het had gemerkt, had William Bradford op de achtergrond het ogenspel gade geslagen. Hij trad vastberaden naar voren, nam Doro thy bij de arm en stelde haar met veel nadruk aan de kapitein voor als zijn vrouw. Terwijl John Alden in het kleine vertrek, dat hij als slaapplaats had gekozen en dat vol lag met touw en zeilen bezig was zijn bagage wat te ordenen, meende hij eensklaps, dat er zich onder een van de zeilen iets bewoog. Hij aarzelde geen ogenblik, döch greep een dikke knots en sloop naderbij. Hij bleek zich niet te heb ben vergist. Opnieuw bewoog het zeil. Met een ruk trok John het weg, terwijl hij tegelijkertijd een sprong ach teruit deed om niet onverwachts te worden aangevallen. Wat hij zag vervulde hem met verbazing: een grijs harige, blozende man van ongeveer vijfenvijftig jaar. „Mijn hemel," hijgde John. „Ik dacht, dat het ratten waren." Volkomen rustig wees de bejaarde man op een boek, dat hij in zijn hand hield. „Ik ben hier alleen heen gegaan om rustig te kunnen overwegen wat er in dit boek staat." John bukte zich om het boek te onderzoeken. „Het is de Bijbel niet", stelde hij vast. Hij las de woorden op het titelblad hardop woord voor woord. „Smeekbede van het volk om godsdienstvrijheid". Verontwaardigd wendde hij zich tot de verstekeling. „Ik ben een trouw onderdaan van de koning en een goed lid van de Engelse Staatskerk, mr. Brewster". Brewster bleef volkomen kalm en bewoog zich niet, toen de jonge timmerman aanstalten maakte om zich te verwijderen. „Hoe weet u, dat ik niet van plan ben u aan te geven om de beloning te verdienen, die er op uw hoofd is gesteld", vroeg John. „Omdat we dezelfde pelgrimstocht maken." „Ik maak geen pelgrimstocht." „Ieder mens aan boord van dit schip gaat een pel grimstocht maken," zei Brewster zachtjes. „Hij gaat naar een uitgestrekt land, waar een mens kan gaan werken zonder zijn buurman in de weg te lopen en waar het niet jiodig zal zijn om die reden elk ogenblik de aan vechting te onderdrukken een medemens naar de keel te vliegen. Zo'n mens kan niet in de verleiding komen omwille van een beloning een andere pelgrim te verra den." John staarde hem een ogenblik verbluft aan. Toen draaide hij zich om en ging heen. Op het middendek waren de emigranten verzameld om te luisteren naar de voorwaarden van hun contract met de Virginia-Maatschappij. Weston stond op een ton, die voor dit geval dienst deed als spreekgestoelte. Zelf verzekerd klonk zijn stem, toen hij de inhoud van het document voorlas. Maar naarmate hij verder las, ont stond er opschudding onder de landverhuizers. De voor naamste passages klopten niet met hetgeen zij monde ling waren overeengekomen. Ze vernamen, dat ze zeven dagen, en geen vijf voor de maatschappij zouden moeten werken en dat deze zelfs na het verstrijken van de zeven jaar het recht zou hebben zich hun bezittingen toe te eigenen. John Alden, de jonge timmerman, aanvaardde vol optimisme de reis op de „Mayflower". Kapitein Jones, die op de brug stond, kwam naderbij, toen hij merkte, dat de passagiers in opschudding raak ten. (Wordt vervolgd) TREEBEEK, Zo tweevoudig athle het is een eervoll dames moesten om 48,5) de eet staan. Bij de her ook anders verw tegen 117) hedn hun vaderland U oranjebroeken zi vertoning van ee opwekkend. Toch hadden de ri zend mensen, die he t zich in de zon bad< sportpark bevolkten, schien nog we] van landse overwinning t kunnen verhalen. E heeft deze zege echte gestaan. Want de aan de knieband BlankersKoen spee sterdamse na het af Qe 80 meter horden p door het raadzamer haar voor de 100 me trekken. Dat kostte landse team ongetwij en bij een 48%461 wel heel kostbare nu: Op die 80 meter hanny reeds met ee knie van start gegaai de daardoor van pas gevolg daarvan echte' en kwam even in aai de vierde horde. Ee: vormde voor de A echter toch geen al te dicap, om haar riv San in een zeer spam 0D ^streep te slaan: sec. Willy Lust liet zie ook niet onbetuigd, nam zij fraai de d voor haar rekening nummer had van Fan- —Koen te veel geëis Op de 100 m. moesl inn 2?an- vertro 100 meter Puck Brom de Jongh voor Nede: het Celetoes-meisje we bil zonder prettige rac leen dat zij in 12 se zege voor zich opeiste Maria Sander met 0. schil kloppend di dien betekende dit, deze middag tot ee overwinning had geb op de 200 meter had team in 24.8 sec. over de eindstreep ge w i5a ,4rentz moest het hoofd voor Puc' buigen. Gré de Jong) -0.2 sec. uitstekend maats voor haar reke als zij dat op de 100 waar zij jn 12.2 sec. Kuehn de buit moes gedaan had. ..^verwachting. dal athletes de technischi vrijwel alle naar ziel j?" h,aJ,en- is bewaarh j A'leen het hoogs- tw e f£ïl Nederlands „'n'e, Hilbrandie spro oectabele hoogte van een nieuw persoonlijk de zeer jeugdige, uit h stammende Elly Hoh met 1.53 meter tweed stand die ook al een r nnStif "^statie beteke op kogelstoten, discus- ^.fhen gingen de b< nlaatsen naar de Dui ly Lu«t eigende zi ®e ."Mil1 van de Eei woorden gebezigd tijd W a'hletiekweds bet White Atr. Stadion organisatoren hadi goed gemeend. Deze 1 naar aanleiding nog va ningsfeesten te belyone Kroningsmijl, „de mii' her W«P® uitn0diging her en der. Over de hl ?en age" vóór de 1609 d«mWOr< n verI°Pen, k desiliussies. Afschrijvinj (.S11 op de kantoorta liiim' Reiff' Barthel, wii *1* ohtbraken. D wel startten? Drie gerei Engelse athleten 7 school' ^derWee^ Ericcson, een Ameriktaï zeeeTot21'1" EVropese to !er r Zege l°Pend en elln L*mers' geen w zes hiT r,0m 2elfs tu te lil ..Deutschland te laten klinken. Toch her? leidde de meut honderd meter voor de oen wel snel tempo doch H..egg! Z mVEiiVe m hi'wV", San*éees 'na Pirie die og Pirie mi m'jurv1 tussen V°hUe meters wist voor een6? ien Sahtées een ritnv-h bejubelde

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4