NOORDHOIL ANDS i Opnieuw teistert hevige stakingsgolf Frankrijk Sterke teruggang bij voetbal-belangstelling Russen heffen censuur in Oostenrijk op Noodweer Griekse aardbeving eiste honderdvijftig doden I BELANGRIJK! 1 Dagblad voor Alkmaar en omgeving Franse regering beschuldigd van anti-sociale politiek In Canada weer liberale regering Militaire oefening eist zes gewonden Directeur Olympisch Stadion: Oh, dat dalende spelpeil in Zuid-Italië Belgen in Februari ter stembus? Oostduitse politie legt cordon jj Zaterdag 15 Augustus s Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumjiel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn. Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is ,t nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Woensdag 12 Augustus 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12854 PARIJS, 11 Aug. Tienduizenden toeristen proberen uit Frankrijk te komen, nu het land wederom getroffen wordt door een staking van ongeveer één millioen arbei ders, waardoor alle spoorwegverkeer is lamgelegd. Ieder een wil het land uit, wij kunnen niet voldoen aan de aan vragen voor plaatsen in vliegtuigen, aldus een woordvoer der voor de American Express. Cook tracht wanhopig voor vervoer te zorgen voor 506 invalide Ierse pelgrims, die van Lourdes terugkwamen en in Parijs gestrand zijn. Verwacht wordt, dat de Ierse luchtvaartmaatschappij Air Lin- gus, een vliegende verhuiswagen zal zenden in de loop van de avond om 16 pelgrims die per brancard vervoerd moeten wor den over te brengen. In Nice strandden 140 arbei ders van de General Electric uit Wayne (Indianaé die èen reis door Europa maken en de Ame rican Express heeft twee Constel- lationvluchten ingelegd om hen naar Parijs te brengen. De United States Lines en de Franse Atlantische Scheepvaart- Maatschappij doen al het moge lijke om zo veel mogelijk bussen bij elkaar te krijgen om de meer dan 1000 passagiers die in de ko mende paar dagen in Kanaal havens zullen landen te kunnen vervoeren. De reisagentschappen hebben in het algemeen de staking „een ramp" genoemd. In staking zijn ongeveer 400.000 spoorwegarbeiders, 220.000 arbei ders van de PTT, enige honderd duizenden mijnwerkers en later op de dag gaf de Force Ouvriere de arbeiders van de gas- en elec- triciteitsfabrieken opdracht in staking te gaan, hetgeen prompt geschiedde. De vakbonden van de Parijse Metro en de bussen zijn vandaag bijeen geweest en hebben een formele stakingsorder uitgegeven voor Woensdag. TORONTO, 11 Aug. De Ca nadezen hebben met overweldi gende meerderheid hun vertrou wen uitgesproken in het beleid van premier Louis St. Laurent. Zij bezorgden de liberale partij van St. Laurent een klinkende overwinning. De liberalen hebben 1.435.257 stemmen op zich verenigd, tegen de progressieve conservatieve partij 990.805. Zij behaalden 171 zetels van de 265. De oppositie had de verkie zingscampagne gevoerd met de belofte, dat zij de belastingen zou verlagen. Zij betichtte de regering ervan onnodige uitga ven te doen. De regering voert geen officiële onderhandelingen met de stakers, maar verschillende regeringsper sonen hebben meegedeeld, dat zij bezig zijn de arbeidersleiders uit te leggen, dat hun vrees over de voorgestelde regeringsdecreten ongegrond zijn in de hoop dat zij de staking zullen afgelasten. De staking, die het meeste schade aanricht is die van de P. T.T.-arbeiders. Niettegenstaande het feit, dat de regering soldaten en politie belast heeft met het ledigen van de brievenbussen en het sorteren van de brieven, is er gedurende een week zo goed als geen post bezorgd. Hierdoor wordt de normale uit- „VREEMDE STERFGEVALLEN" Dê'Yélefónisten hebben sinds het begin der stakingen, een opvallende stijging in het aantal sterfgevallen in Frank rijk geconstateerd. Een in een klein Frans plaatsje gestrande autorijder vraagt verbinding met een be paalde autogarage in Parijs. Telefonist: „Is 't dringend?" Automobilist: „Ja, ik moet een sterfgeval melden." De verbinding wordt tot stand gebracht. Automobilist: „Hallo, gara ge? Ik sta op Trou le Petit. Zij is dood." Garagehouder: „Wie is over leden?" Automobilist: „Mijn batte rij." Hier wordt de verbinding onverwijld verbroken, doch de automobilist kreeg zijn nieu we batterij. ZO KAN HET OOK! Er zijn vele manieren om op een warme dag frisheid te krij gen. Dit baasje en zijn zusje passen de primitieve methode van emmer en gieter toe en ze bevinden zich er best bij. ASCARI VOOR HET GERECHT BRESCIA, 11 Aug. De we reldkampioen Alberto Ascari zal zich binnenkort voor het gerecht moeten verdedigen tegen een aanklacht wegens poging tot doodslag. Een en ander is het ge volg van een ongeluk dat Ascari in 1951 tijdens de Mille Miglia- race heeft gehad. Nog geen honderd kilometer van de start slipte de wagen van Ascari en reed hij op het publiek in tengevolge waarvan een arts en een zakenman om het leven kwamen. KIND GESTIKT NOORDBROEK Naar eerst thans bekend wordt is in de nacht van Zondag op Maandag j.l. in Noordbroek een 10 maan den oude baby van de fam. A. C. gestikt, 's Avonds hadden de ou ders in de kamer zitten roken. Toen was een sigaret tussen de bekleding van een stoel geraakt. Men doofde het vuur doch kenne lijk niet goed. Toen men 's mor gens in de kamer kwam stond de kamer vol rook. De stoel en de gordijnen waren door het vuur aangetast, de baby, die in een wieg in de kamer lag, bleek te ziin gestikt. FRANSEN ONTRUIMEN NASAN HANOI, 11 Aug. De Fran sen hebben vandaag bekend ge maakt, dat zij zich uit het Fort Na San, 160 km ten westen van Hanoi hebben teruggetrokken. De bataljons, die het garnizoen vormden zijn Zaterdag en Zon dag j.l. met vliegtuigen geëvacu eerd. Na San vormde in December van het vorige jaar het centrum van bittere gevechten. Het fort werd toen door Vietnam belegerd Generaal Cogny heeft meege deeld, dat Na San reeds verschei dene maanden van geen enkel nut meer voor ons is, dat de Viet- minh wegen om Na San heen had geleid en dat ingeval van een nieuwe actie tegen Laoe Na San geen enkele rol zou spelen. wisseling van geld, zakenorders en alle andere handelstransacties belemmerd. Vele toeristen zijn gestrand aan de kust of in de ber gen en zitten zonder geld en er is geen weg voor hen om met vrienden of familie in contact te komen. De schok die door de staking aan de Franse economie wordt toegebracht wordt weerspiegeld in de prijs van het goud. Deze is gestegen van 473.000 frs per kilo tot 481.000 frs. De koers voor de 'dollar op de zwarte markt is opgelopen van 391 tot 398. De officiële is 350. (Vervolg pag. 3) RADIOREDE VAN LANIEL PARIJS, 12 Aug. De Franse minister-president, Joseph La- niel, zal hedenmiddag een radio rede tot het Franse volk houden. De algemene verkiezingen, welke Maandag in Canada zijn gehouden, hebben voor de vijfde achtereenvolgende maal een overwinning opgeleverd voor de liberale partij. Louis St. Laurent, premier van Ca nada, en leider van de liberale partij, is herkozen. Waarvan twee ernstig 's-GRAVENHAGE, 11 Aug. Vanochtend zijn tijdens een oefe ning van onderdelen der vierde divisie in het artillerie-schiet kamp bij Oldebroek zes personen gewond doordat een projectiel, afgevuurd uit een stuk veld geschut van 25 ton, binnen de veiligheidsgrens is gevallen. Twee van hen zijn ernstig ge wond opgenomen in het hospi taal te Zwolle, maar verkeren buiten direct levensgevaar. Vier anderen werden licht gewond. Het ongeval gebeurde tijdens de oefening van een compagnie in de aanval, gesteund door zwa re mitrailleurs, mortieren artil lerie en vliegtuigen waarbij ge bruik werd gemaakt van scherpe munitie. Mevr. Zaisser is niet ontslagen BERLIJN, 11 Aug. Het Oost duitse persbureau ADN meldt, dat de Oostduitse minister voor Volksontwikkeling, mevr. Zais ser, Dinsdag op een vergadering in Oost-Berlijn heeft gesproken. Hieruit blijkt, dat mevr. Zaisser dus niet van haar functie is ont heven. 4 N.-Koreaanse vice-premier pleegde zelfmoord TOKIO, 11 Aug. In een uit zending van de Noordkoreaanse radio Pjonggjang, die Dinsdag in Tokio is opgevangen, wordt me degedeeld, dat de Noordkoreaanse vice-premier Hoe Kai onlangs zelfmoord heeft gepleegd. De juiste datum is niet genoemd. De redenen van de zelfmoord waren niet bekend. In welingelichte kringen te Tokio meent men, dat verband gelegd moet worden tussen de zelfmoord en de jongste zuivering in Noord-Korea, waardoor twaalf politieke leiders werden getrof fen. Op de algemene aandeelhou dersvergadering van de „N.V. Maatschappij het Nederlandse Sportpark" heeft de directeur van het Olympisch Stadion, de heer D. J. Bessem in zijn jaarverslag over 1952 enige interessante cijfers bekend gemaakt over de aantallen toeschouwers bij diverse sport evenementen. Het aantal bezoekers bij de voetbalwedstrijden bedroeg 392.945 in 1952 tegen 602.175 in 1951. In het cijfer over 1952 zijn inbegre pen 59.000 betalende bezoekers bij de interlandwedstrijd Nederland Zweden en 62.000 betalende bezoe kers bij de semi-interlandwedstrijd NederlandEngeland B. De heer Bessem spreekt dan over een „ernstige teruggang, die zijns inziens gezocht moet worden in het dalende spelpeil." Dit heeft tot gevolg, dat niet alleen de competitiewedstrijden van „Blauw Wit", maar ook vriendschappelijke en stedenwed- strijden niet meer het grote pu bliek trekken". Was in 1951 het gemiddelde aantal bezoekers per wedstrijd (exclusief de interland wedstrijd) nog 13.750, in 1952 was dit cijfer gedaald tot 8250. Bij wielerwedstrijden kwamen in 1952 106.000 bezoekers tegen 100.000 in 1951. Omdat er in 1952 meer wedstrijden verreden wer den, daalde het gemiddelde van 12.000 tot 9700 per wedstrijd. De revanche van de wereldkampioen schappen met 28.500 bezoekers was het evenement, waardoor het mo gelijk was dit onderdeel van het bedrijf zonder verlies te doen slui ten. Bij speedway steeg het aantal bezoekers per wedstrijd van 12.000 in 1951 tot 13.000 in 1952. Er waren minder wedstrijden, waardoor het aantal bezoekers daalde van 40.000 tot 39.000. Het bloemencorso Aalsmeer trok in 1952 meer bezoekers dan in het voorgaande jaar, namelijk 25.400 tegen 22.000. H.M. de Koningin heeft Dinsdag een bezoek gebracht aan ver schillende gemeenten in 't rampgebied. Hier zien we Koningin Juliana, die zojuist uit de helicopter is gestapt, welke landde op de Rijksweg bij Rilland Bath en waar honderden zich had den opgesteld om H.M. te begroeten. WENEN, 11 Aug. De cen suur op het briefverkeer tussen de Russische zone van Oostenrijk en het buitenland is met ingang van 12 Aug. opgeheven. Dit volkomen onverwachte be sluit van de Russen was vervat in een nota, die de Russische Ho ge Commissaris in Oostenrijk, I. I. Ilyichev, vandaag aan de Oos tenrijkse kanselier Julius Raab deed toekomen. Een Oostenrijkse regerings woordvoerder, die de Russische nota bekend maakte, verklaarde echter met nadruk, dat de ge allieerde censuur, die sinds de oorlog door alle vier der bezet- Dit bureau, waar 140 betrouw bare communistische censors werkten, opende en censureerde alle binnengekomen en uitgaan de buitenlandse correspondentie van zakenlieden en particulieren Aan vermakelijkheidsbelasting betaalde het Olympisch Stadion aan de gemeente Amsterdam in 1952 f208.912.10 tegen f230.248.29 in 1951. Over het plan om een sporthal bij het stadion te bouwen zegt de heer Bessem o.m.: „Opnieuw is een plan om een sporthal op een voor het Olympisch Stadion ge- gelegen terrein te bouwen ge maakt. Naar gegevens van sport bonden is een overzicht van de exploitatie gemaakt en alles is met toelichting ter beoordeling aan burgemeester en wethouders gezonden." Franse infanteristen helpen op het station Austerlitz te Parijs bij het uitladen van de postzakken, die uit het buitenland in de Franse hoofdstad zijn aangekomen. in de Russische zone van Oosten rijk. tingsmogendheden uitgeoefend wordt, onverminderd zal voort duren. De opheffing van de Russische briefcensuur heeft alleen betrek king op het Russische censuur bureau bij het Zuiderstation in de Russische sector van Wenen. MINSTENS VIJF DODEN PALERMO (Sicilië) 11 Aug. Hevige winden en regenstormen razen over Sicilië en Znid-Italië Tot nog toe zijn tenminste vijf mensen omgekomen. Gisteren werden drie mensen gedood door de bliksem en van daag weer een. Een man werd doodgedrukt toen hij schuilde in een half afgebouwd huis, dat door de storm ineenstortte. Van Sicilië en uit Zuid-Italië komen overal berichten over schade aan oogsten, verbindings lijnen en gebouwen. BRUSSEL, 11 Aug. Ver schillende bladen geloven op grond van zekere inlichtingen te kunnen melden, dat in Febr. 1954 nieuwe verkiezingen voor het Belgische parlement zullen worden gehouden. Men verwacht dat de regering de grootste spoed zal wensen bij de behandeling van het Europese verdedigingsverdrag en het ont werp betreffende de grondwets herziening. Dat zou betekenen, dat de beide ontwerpen in Octo ber in de Kamer, in November in de Senaat zouden worden afge handeld. De ontbinding van het parlement zou dan eind Decem ber plaats grijpen en verkiezin gen zouden worden vastgesteld voor Februari 1954. De Gasperi Italiaanse minister van buitenlandse zaken ROME, 11 Aug. Een offici ële woordvoerder heeft Dinsdag avond te Rome medegedeeld, dat Alcide de Gasperi, in de afgelo pen acht jaar Italiaans minister president, als minister van bui tenlandse zaken deel zal uitma ken van de nieuwe Italiaanse re gering. ATHENE, 11 Aug. Volgens voorlopige gegevens die zijn verstrekt door het Griekse mi nisterie van binnenlandse zaken over de aardschokken die gedu rende de laatste drie dagen de Ionische Eilanden teisteren, heb ben op het eiland Cephalonie minstens 150 mensen het leven verloren, terwijl 250 andere per sonen verwondingen hebben op gelopen. De hevigste aardbeving heeft zich in de vroege morgenuren voorgedaan. Het dorp Samis werd hierdoor van de aardbodem weg gevaagd. De haven van Ithaca onderging eenzelfde lot. Hier liepen slechts' negen mensen van de 8000 inwoners verwondingen op. Ook op het eiland Zacynthos is grote schade aangericht in Pa tras, een van de voornaamste Griekse steden, zijn de aard schokken wel gevoeld, maar hier is geen schade aangericht. Russische kritiek op V.N.-verklaring over Korea LONDEN, 11 Aug. Radio Moskou heeft vandaag verklaard, dat de Ver. Staten en hun bond genoten in Korea de deur voor Syngman Rhee hebben opengela ten om de wapenstilstand met Noord-Korea en communistisch China op elk gewenst ogenblik te doen stranden. TOESTAND TE BERLIJN BERLIJN, 11 Aug. De Oost duitse politie heeft een cordon van ruim zestig kilometer om Berlijn gelegd om te verhinderen dat Oostduitsers in West-Berlijn voedselpakketten komen halen. Het bericht was afkomstig van Oostduitse ooggetuigen. De gekazerneerde politie had, volgens deze berichten, controle posten op alle kruispunten, op alle stations en aan de grens tus sen Oost-Duitsland en West-Ber lijn geplaatst. Alle voetgangers, wielrijders, automobilisten en treinreizigers werden gecontro leerd. Reddingsploegen zijn met een marinevaartuig naar de plaats des vonheils gezonden. Medische ploegen zijn reeds eerder gezon den om eerste hulp te verlenen aan de getroffenen. Russen eisen schade vergoeding voor neergeschoten vliegtuig WASHINGTON, 11 Aug. De Sowjet-Unie heeft vandaag van Amerika geëist, dat vergoe ding betaald wordt voor het door de Amerikanen neergeschoten Russische transportvliegtuig op 27 Juli. Het Russische ministerie van buitenlandse zaken heeft dit verzoek vervat in een nota die aan de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Charles Pohlen, is overhandigd. Conferentie Neliroe- Mohammed Ali in Sept. PARIJS, 11 Aug. De radio- omroep van India heeft bekend gemaakt, dat de bijeenkomst van premier Nehroe en zijn Paki staanse ambtgenoot Mohammed Ali in de eerste week van September zal worden gehouden. De Indische regering heeft bij de Pakistaanse Hoge Commissa ris te Nieuw Delhi voorts ge klaagd over berichten in de Pa kistaanse pers, volgens welke In dische troepen te Srinagar het vuur op Mohammedanen hadden geopend. Zij verklaarde, dat de terugslag van dergelijke berich ten, volgens haar verspreid door personen die verbetering der be trekkingen tussen India en Pa kistan willen tegengaan, gevaar lijk kan zijn. n - (Maria Hemelvaart) S zal ons blad NIET verschijnen 5 Advertenties bestemd voor de krant van Zaterdag 15 Aug. S jj worden dus één dag vervroegd en komen in onze uitgave van S Vrijdag 14 Augustus De Directie. S

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1