NOORDHOILANDS i Enorme brand in Lemmer Hevige ontplof fing bij boerderij brand Ondanks 4 millioen stakers houdt Laniel voet bij stuk Hel van vuur en rook op Griekse eilanden BELANGRIJK! 1 Eerst werkendan praten Indonesische regering eist TSieuw-Guinea op Dagblad voor Alkmaar en omgeving Kinderen stookten vuurtje9 zes gezinnen dakloos... Brandweer voor kwam groter ramp Volksmassa eist oorlog met India Aardbevingen duren voort DRIE GEWONDEN Warmte brak vele records Vragen over Velser affaire Thans aanklacht tegen corpschef Augustus - Oogstmaand De toestand in Frankrijk zegt de Franse premier CHAOS WORDT STEEDS GROTER En wil ,Unie" opheffen Staatslening sterk overtekend Abonnementsprijs ƒ6,20 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, ƒ0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimnm 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf - singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 'l nergens veilig (Vondel) Donderdag 13 Augustus 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12855 (Van onze verslaggever LEMMER Gistermiddag tegen half vijf ontdekten ar beiders, die werkzaam waren in de kistenfabriek van Halbertsma v.h. Sleeswijk te Lemmer, dat in de nabij heid van de houtopslagplaatsen kinderen aan het vuurtje stoken waren. Zij joegen de kinderen weg en trapten het vuur met de klompen uit. Vermoedelijk had het vuur toen reeds zijn weg gevonden naar een der loodsen, waarin een grote voorraad droog hout was opgeslagen, want even later was het een vuurzee. Onmiddellijk werd de bedrijfs brandweer en die der gemeente Lemsterland gealarmeerd. Zij stonden evenwel voor een hope loze taak, zodat burgemeester Krijger assistentie verzocht uit de N.O.P., Gaasterland, Donia- werstal en Haskerland. Tezamen hebben zij toen onder alles ver stikkende rookm„._d de vuurhaard bestreden. Daar toevallig deze week een grote coaster hout was gelost vond het vuur een gretig voedsel hierin. Ook de belendende percelen o.a. de wagenmakerij van de heer Wierda en een blok van vijf woningen, waaronder twee fabriekswoningen, werden door het vuur aangetast, zodat de brandweer op meerdere plaatsen tegelijk moest zijn. De enorme hitte die de vuurzee veroorzaakte was oorzaak dat op een gegeven ogenblik ook de dakgoten en ja loezieën van de aan de overkant van de vaart gelegen woningen begonnen te- branden. Ook daar werd toen volop water gegeven. De vlammen laaiden hoog op en waren van verre zichtbaar. Dikke rookkolommen kronkelden om hoog. Het was op dat moment on heilspellend, maar dank zij de gunstige windrichting bleef voor eerst gevaar voor overslaan van de brand naar de grote fabrieks gebouwen met daarachter gelegen opslagplaatsen uit. Toch werd nog assistentie gevraagd van de brand weren uit Heerenveen en Sneek, welke laatste met twee grote mo- torspuiten uittrok. Zij behoefden evenwel geen dienst meer te doen, daar bij aankomst de aanwezige 'spuiten, die met meer dan twintig slangen het vuur bestreden, mees ter waren. Toch is in korte tijd enorm veel verwoest. Op het fa brieksterrein zelf een grote hout- loods met veel los opgeslagen hout, benevens de garage, waaruit men nog tijdig een volkswagentje kon redden. Het kantoorgebouw kreeg waterschade. De aangrenzende wagenmakerij met bedrijfswoning van de heer Wierda werd geheel in de as gelegd. Zowel van inboe del als inventaris kon slechts een klein deel gered worden. De twee bedrijfswoningen, bewoond door de heren K. Verbeek en H. v. d. Bijl, brandden geheel uit. Ook van de inboedel kon slechts een klein deel in veiligheid worden gebracht. Van de drie andere wo ningen, bewoond door de families Winter, Huitema en Bijma, die ook geheel in de as werden ge legd, werd een deel van het huis raad gered. Verschillende nabjj gelegen panden liepen water schade op. Tegen half 7 was men 't vuur zodanig meester, dat ver schillende spuiten konden inruk ken. Een gedeelte bleef echter na blussen, want de grote houtmassa smeulde nog steeds na. De schade die zeker meer dan twee ton bedraagt; wordt door verzekering gedekt. Op het ter rein van de brand waren o.m. aanwezig de officier van justitie, mr. van IJsseldoom, kapitein Bijl de Vroe en majoor Foehteloo. Vanzelfsprekend trok een en ander een enorme belangstelling, doch de grote massa bleef op eer biedige afstand vanwege de ver zengende hitte en zeer sterke rooklucht. PAKISTAN IN REP EN ROER KARACHI, 12 Aug. Ten aan- hore van een reusachtige menigte, die zich voor zijn residentie ver zameld had en hem luide toe juichte, heeft premier Mohammed Ali van Pakistan gisteren ver klaard dat hij en zijn regering volledig instemden met het Pakis taanse volk wat betreft hun ge voelens ten opzichte van de Mo hammedanen van Kasjmir en dat zijn hart in sympathie uitging naar hen. De menigte had zich voor de residentie van de premier ver zameld om te eisen dat hij de oorlog aan India zou verklaren teneinde de Mohammedanen van Kasjmir te redden. ATHENE, 12 Aug. Radio Vrij Griekenland, de communistische Griekse zender, die vermoedelijk ergens in Bulgarije opgesteld staat, heeft meegedeeld, dat op de Ionische eilanden „enorme scha de" aangericht is. Minstens 400 bewoners van de eilanden zouden in de puinhopen van hun huizen de dood gevonden hebben. Volgens Radio Vrij Griekenland zouden het stadje Ithki en de dorpen Sami en Pilaros geheel verwoest zijn. „De gevangenis op het eiland Oante is beschadigd", aldus de radio, „en gevreesd wordt, dat vele gevangenen onder de puin hopen begraven liggen". Verder werd meegedeeld, dat de muren van de gevangenis te Argostillo op het eiland Cepha- lonia ingestort waren. Het lot van de gevangenen werd niet bekend gemaakt. Bevestigd is, dat de 1600 meter hoge berg Aenos op het eiland Cephalonia in tweeën gespleten is. Vandaag zijn door nieuwe be vingen, welke des morgens aan vingen en tot in de middag voort duurden, nieuwe verwoestingen aangericht. In de namiddag stond de haven op het eiland Zakynthos in vuur Zaterdag 15 Augustus s (Maria Hemelvaart) zal ons blad NIET verschijnen S g S Advertenties bestemd voor de g g krant van Zaterdag 15 Aug. S worden dus één dag vervroegd en komen in onze uitgave van g g Vrijdag 14 Augustus H g De Directie. S en vlam. Volgens een regerings communiqué waren alle installa ties in de haven van de aard bodem weggevaagd. Overlevenden vertelden, dat rotsblokken ter grootte van een huis alles wat in de weg lag kraakten als lucifersdoosjes. Alle wegen op Cephalonia zijn volko men vernield en aan de dringende oproep om hulp uit kleine ge- isoleerde dorpen in de bergen kon geen gehoor worden gegeven. Het was onmogelijk om deze dorpen te bereiken. Samis, een stad van 15.000 inwoners, werd voor hon derd procent vernield. RUSSEN ONTRUIMEN OOSTDUITSE LUCHTBASES BERLIJN, 12 Aug. De Rus sische luchtmacht heeft, naar uit betrouwbare bron vernomen wordt, vier Iuchtbases in Oost- Duitsland ontruimd. Alle installaties, reserve-ben zinetanks inbegrepen, zijn weg gehaald van het vliegveld Wer- neuchen, 16 km. ten Oosten van Berlijn, en per trein in de rich ting van de Sowjet-Unie gezon den. Bovendien is de straaljager basis in Neupetershain. waar tot voor enkele dagen dertig Migs gestationneerd waren, geheel ont ruimd. Tenslotte zijn volgens de be richten de vliegbases in Zuid- Brandenburg. Finsterwalde en Brandt verlaten door de Russen. Pools-Russische onder handelingen over de Oder-Neisse-grens BERLIJN, 12 Aug. Volgens de West-Berlijnse, sociaal-demo cratische „Telegraf", die met Britse toestemming verschijnt, zouden te Warschau Pools-Rus sische onderhandelingen begon nen zijn over eventuele wijziging van de Oder- en Neissegrens tus sen Polen en Duitsland. DEVENTER, 12 Augustus Vanmiddag omstreeks vier uur is plotseling een hevige brand ont staan in de grote boerderij „Het nieuwe Slijkhuis" van de we duwe Hengeveld op de Wilpse klei te Voorst, nabij Deventer. De brandweren uit Voorst, De venter en Apeldoorn moesten te hulp komen om het vuur te be strijden, dat door onbekende oor zaak buiten de boerderij was ont staan in een graanberg, waar schijnlijk door broeiing, en dat vandaar was Overgeslagen naar het achterhuis van het gebouw. Dank zij de aanwezigheid van een brandmuur slaagde men er in 't woonhuis voorin de boerderij te behouden, al brandde ook het dak daarvan af. Men kon het meu bilair uit het voorhuis, alsmede de varkens uit de boerderij tijdig bergen. Het rundvee bevond zich in de weide. Tijdens de blussing deed zich een hevige ontploffing voor, waar bij de brandweerman Stelder uit Deventer ernstig door scherven werd getroffen. Ook twee anderen n.l. de jeugdige Kamphuis uit Gorssel, die tijdens een zwem- partijtje in de rivier de IJsel naar de brand was komen kijken, als- HILVERSUM Het warme weer heeft vandaag in verschei dene Europese landen records ge broken. In het noorden van Engeland wees de thermometer hier en daar 34 graden, de hoogste temperatuur sinds 1873. In Frankrijk liep het kwik op tot 35 graden. België no teerde de warmste dag van het jaar: in Brussel was het vandaag 32 graden in de schaduw. In ons land zijn de hoogste thermometer standen gemeld uit Eindhoven en Twente. Het kwik liep daar op tot 32 graden. Deze temperaturen zijn overigens nog maar laag, ver geleken bij die in Noord-Afrika. In 4 stations in de Sahara meldde men temperaturen van 49 graden. 's-GRAVENHAGE, 12 Aug. Het Eerste Kamerlid Reijers, heeft de Minister van Justitie schrifte lijk o.a. de volgende vragen ge steld. 1. Is de minister bereid, het gedeeltelijk in het dagblad „De Telegraaf' van 10 Juli 1953 ge publiceerde rapport van de com- missie-Versteegh over de Velser- affaire, aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal ter kennisneming over te leggen? 2. Wil de minister mededelen, of op grond van de uit dit rapport gepubliceerde feiten, zuiverings- en (of) strafmaatregelen tegen deze voormalige hoofdinspecteur van politie genomen zijn? 3. Wil de minister mededelen, of van deze voormalige politie ambtenaar rekening en verant woording gevorderd is over de besteding van de f 330.000.en andeTe bedragen door hem van derden ontvangen voor zijn ille gale kas? ITALIË NOG ZONDER REGERING ROME, 12 Aug. Attilio Pic- cioni, de Italiaanse kabinetsfor mateur, heeft vandaag meege deeld. dat hij zijn pogingen om een Centrum-regering te vormen en een eind te maken aan de Ita liaanse regeringscrisis heeft op gegeven. mede een politieman uit Voorst, werden door schreven getroffen. Stelder is naar het St. Joseph ziekenhuis te Deventer vervoerd. De beide anderen konden door de toegesnelde E.H.B.O.-dienst uit Wilp ter plaatse worden verbon den. Men meende aanvankelijk, dat zich in of nabij de boerderij een in de oorlog niet ontplofte granaat in de grond moet hebben bevon den, die door 't vuur is aangetast. Zekerheid zal daaromtrent door een nader onderzoek wel verkre gen worden. De boerderij was verzekerd. Hoofdredacteur Maasbode 50 jaar in de journalistiek 's-GRAVENHAGE, 12 Aug. Op 1 September hoopt de heer L. J. M. Hazelzet, hoofdredacteur van „De Maasbode", de dag te herdenken, waarop hij vijftig jaar lang in de journalistiek werkzaam is. De heer Hazelzet is ridder in de Orde van de Heilige Gregorius de Grote en drager van het Witte Mobilisatiekruis 1914-1918. Zijn gouden jubileum zal op Zaterdag 29 Augustus worden gevierd. Port Said verboden gebied voor Britten PORT SAID, 12 Aug. Na het incident in Port Said van Dins dagavond, waarbij een Britse mi litair werd gedood en een Brit en twee Egyptenaren verwondin gen opliepen, is de stad en het havengebied tot verboden gebied verklaard voor Britse militairen, die daar geen dienst doen. De Coevorder affaire COEVORDEN. Wij vernemen uit betrouwbare bron, dat er te gen de corpschef van de Coevor der gemeentepolitie, de adjudant R. K„ een aanklacht is ingediend bij de procureur-generaal van het Gerechtshof te Leeuwarden, mr de Zaaijer. De burgemeester heeft mede gedeeld, dat hij aanvankelijk van het indienen van deze aanklacht niet op de hoogte was en dat hij thans niet op de hoogte is van de inhoud ervan. De burgemeester heeft ontkend, dat hij ooit iets van „eventuele manipulaties" van de heer K. heeft geweten. Hij is niet van plan in dit stadium stap pen te ondernemen, tegen wie dan ook. MS f HM! PARIJS, 13 Aug. Premier Joseph Laniel heeft zich gisteravond via de radio tot de Franse arbeiders gewend en hen verteld, dat hij niet van plan is zich van zijn bezui nigingsmaatregelen te laten afbrengen door de belangen van bepaalde bevolkingsgroepen en dat hij zich tot het bittere einde tegen de landelijke staking zal verzetten. Laniel verklaarde in zijn radio toespraak op de zevende dag van de stakingen: „Ik zeg, nu ik van aangezicht tot aangezicht sta te genover een staking die alles lam dreigt te leggen, categorisch: neen. Ik zeg neen met betrekking tot de staking, ik zeg neen met betrekking tot de pogingen om druk uit te oefenen op de rege ring, hetzij direct, hetzij indirect, ik zeg neen met betrekking tot het steeds toenemend ongerief, dat door degenen, die aan de sta king deelnemen, zonder dat zij daarbij denken, de vele anderen, die niet in staking zijn, wordt bezorgd. Derhalve heb ik in de afgelo pen twee dagen alle maatregelen genomen om de vitale bedrijven weer aan het werk te zetten en, waar zulks nodig was, het sta kende' personeel door anderen te vervangen. Wij proberen niet deze strijd met geweld te winnen, maar de republikeinse staat heeft de plicht om „neen" te zeggen op deze staking." DJAKARTA, 12 Augustus Donderdagavond te zeven uur zijn Ali Sastroamidjojo en dr. F. L. Tobing als premier, resp. minister van voorlichting door president Soekarno beëdigd. Na afloop werd te acht uur de eerste vergadering van het nieuwe kabinet gehouden, die door alle leden werd bijgewoond. Op deze ruim drie uur durende bijeen komst werd het kabinetsprogram en de taakverdeling der ministers besproken. Het kabinetsprogram, dat aan het parlement zal worden voor gelegd, bevat vier punten: 1. Binnenland: hierbij komen'sing moet nemen. het herstel van de veiligheid en het houden van algemene verkie zingen op de eerste plaats. 2. West-Nieuw Guinea: hierbij is de eis gesteld, dat dit gebied bij Indonesië moet worden ge voegd. 3. De buitenlandse politiek: hierbij is als punt vermeld de opheffing van de Nederlands Indonesische unie en vervanging er van door een verdrag berustend op gewone internationale betrek kingen en voorts de opheffing en herziening van de R.T.C.-overeen- komsten. 4. Het regeringsbeleid: hierbij is aangetekend, dat als het kabinet een politiek geschil niet kan op lossen, het parlement een beslis- Enkele uren voor Laniel zijn toespraak hield tot het Franse volk heeft zijn regering soldaten en politie ingeschakeld, om post rond te brengen, busdiensten te onderhouden en vuilnis op te halen. De gevolgen van deze chaos be ginnen zich af af te tekenen. In Parijs beginnen de prijzen van de levensmiddelen op te lopen en sommige artikelen, waaronder vlees, eieren, fruit en groenten worden schaars. De toestand in Frankrijk is in middels chaotisch geworden. Het aantal stakers was vandaag tot vier millioen gestegen. Het merendeel van de 350.000 spoorwegmensen, 150.000 van de 220.000 P.T.T.-employé's, de helft van de 250.000 mijnwerkers, het merendeel van de 130.000 arbei ders in de gas- en electriciteits- bedrijven en ander personeel in openbare dienst heeft het werk voor onbepaalde tijd neergelegd. Woensdagavond zijn ook de mijn- technici in staking gegaan. In Parijs ging het personeel van de ondergrondse en de busdien sten vandaag de tweede dag van een 48-uurstaking in, terwijl de ambtenaren een dergelijke sta king juist zjjn begonnen. Het onder communistische leiding staande Algemene Vakverbond C.G.T. gaf zijn leden in over heidsdienst order, voor onbepaal de tijd niet op het werk te ver schijnen. De werknemers bij be grafenisondernemingen doodgra vers, enz. nemen sinds gisteren aan een staking deel, die even eens 48 uur zal duren. Bank- en beursemployé's en 't administratief personeel van ver zekeringsmaatschappijen en dag bladen hebben, evenals een mil lioen arbeiders in de metaalin dustrie en duizenden textielar beiders en winkelbedienden, het werk voor 24 uur neergelegd. Stakingen van korte duur wor den voorts gemeld bij provinciale transportbedrijven, vlootarsenalen, bouwmaatschappijen en onderzee lieden in Marseille, Nantes en Duinkerken. In Duinkerken sta ken ook de havenarbeiders voor onbepaalde tijd. Bij de Air Fran ce hielden Woensdag het kantoor personeel en een aantal leden van het grondpersoneel een 24-uur- staking. De kantooremployé's van de scheepvaartmaatschappij „Com pagnie Generale Transatlantique" zullen vandaag en morgen niet op het werk verschijnen. Him collega's van de „Messageries Ma- ritimes" komen alleen vandaag niet. Het hogere P.T.T.-personeel be ëindigde zijn staking Woensdag avond, terwijl de vakorganisaties van het hogere personeel bij de gas- en electriciteitsbedrijven, de mijnen, de banken, de verzeke ringsmaatschappijen en bij de Air France besloten, geen sta kingsacties te steunen. Het opmerkelijkste aspect van de stakingsbeweging is, dat zij volkomen rustig verloopt. Niette genstaande de ongemakken is het publiek niet geneigd, grappen te maken en de situatie van de hu moristische zijde te bekijken. Het ministerie van financiën deelt mede, dat van het op 12 Augustus 1953 op de 3'/2 procent Nederlandse Staatslening 1953 in geschreven bedrag 18 procent wordt toegewezen. Voorts beloopt de toewijzing in deze lening aan de Rijksfond sen en instellingen circa 60 mil lioen. Het ligt in het voornemen met de Rijksfondsen en instellin gen een aanvullende lening onder dezelfde voorwaarden aan te gaan ter grootte van 140 millioen. Gecompliceerde aanvaring óp de Merwede AMSTERDAM. 12 Aug. Bij een aanvaring op de Merwede is een ca. 200 ton metend motor vaartuig voor vervoer van zand, in zinkende toestand geraakt. Te omstreeks zeven uur wilde op het Merwedekanaal, de be wuste „zandmotor" en een mo torschip, beide een in dezelfde richting varende sleepboot met drie volgschepen aan de ver keerde (bakboord) zijde passe ren. Op het meest ongelegen ogenblik moesten zij uitwijken voor. een uit Amsterdam komen de boot die een lege tanker sleepte. Een aanvaring met de eerste sleepboot was onvermij delijk. De meeste schade werd daarbij door het zandtransport- schip opgelopen. CHURCHILL WEER AAN DE ARBEID LONDEN. 12 Aug. Premier Churchill heeft vandaag een on verwacht bezoek gebracht aan zijn hoofdkwartier in Londen Downing Street 10, terwijl steeds meer berichten de ronde doen, dat hij op het punt staat zijn werk geheel te hervatten. Nooit is officieel bekend ge maakt wat er aan de hand was met Churchill. Er waren vele ge. ruchten. Sommigen spraken van een hartaanval anderen van een diplomatieke ziekte". Maar stukje voor stukje heeft de „oude man' de Britse politiek wer overgenomen en hij zou drie dagen geleden weer in het zadel gekomen zijn.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1