Duitse vredesconferentie binnen zes maanden? Tientallen doden in Marokko i Mars 1 Militaire staatsgreep tegen Mossadeq mislukt Schipper Klaas Tot van Brandarisverdronken Sovjetnota aan Engeland Frankrijk en Ver. Staten Dagblad voor Alkmaar en omgeving Zahedi wettig premier Bij zeiltocht overboord geslagen Treinramp in Engeland Boerderijbrand te Andijk maakte drie gezinnen dakloos ichtwagens .590 Nederlandse bus in België gekraakt w- Twee Britse Meteors in zee gestort Ruim 2,5 millioen pakketten „Piet Hein" voer op de Waddenzee Pella vormt nieuwe Italiaanse regering Russische bases voor V-wapens Westen geeft toe Diepduikrecord Bromfietsbond opgericht ïrkieker ontdekt zijn tocht door and. Het hele jaar ïemen duizenden evers na het werk ier vacantie: een ir vredig proeven gouden gerstenat, a dat ook? Dan Bierkieker graag -opinie publiceren 1 voor 6 prachtige ten. (Tussen twee drink ook bier vacantie - dat is dubbelevacantie!) stemming in de „Sneek-week" aanzienlijk," meent de bioscoop exploitant J.M. EZIER DOEN? e van 15 tm. ide die tijd .OXEN zijn! Diezier doen, door d van corsettérie of na de 23e te jn, hopen wij spoedig mogelijk en dan U reeds AAR „TEKORA" kmaar tor; nuttig laad- 7 ton; laadbak- r, en de prijs lef. K 2264—226 sn van vechtlust, st het bloots vuist - „Nou, nou. da's id, „das een 'knap rsakker nou eerst dat ventje mor- ;m te ontfutselen i nog even praten ïars, ingerrrrrukt aren zelf ook nog s hoe het hoorde i geklap van hak- t nou deze knaap r ik weet ip de Hij sloeg zomaar evallig een merk- sleutels aan zijn irhoien ruw, „heb val ook bij je?" zich om. NOORDHOLLANDS Abonnementsprijs ƒ6,20 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, ƒ0,48 per week, Inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, miniitinm 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- slngei 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Maandag 17 Augustus 1953 49e Jaargang - Nummer 12857 Sjah verliet Perzië De Sjah van Perzië heeft zijn land verlaten. Slechts ver gezeld van Koningin Soraja en een aide-de-camp is hij Zondag per vliegtuig in Bagdad aangekomen met niet meer bagage dan twee volgepakte tassen en wat kleren. Hij zal enkele dagen in Irak blijven en dan naar Europa reizen. Daarmede is een voorlopig einde gekomen aan de strijd om de macht, die jarenlang tussen dr Mossadeq en de jonge Sjah, die in 1941 door de geallieerde bezettings- mogendheden op de troon werd geplaatst, heeft gewoed. Mossadeq heeft gewonnen. Een door leden van de keizer lijke garde tegen hem beproefde staatsgreep mislukte ten gevolge van het ingrijpen van regeringsgetrouwe troepen. Volgens Radio-Teheran werd de poging tot een staatsgreep Zater dagavond laat tegen middernacht uitgevoerd en zonder enig bloed vergieten verijdeld. Wachten bij de woning van dr. Mossadeq be letten dat deze werd ontvoerd door kolonel Nasiri, commandant van de Keizerlijke garde die een aanval op de woning deed met behulp van vier vrachtwagens vol soldaten. De samenzweerders slaagden er wel in de Minister van Buitenlandse Zaken Hoessein Fatemi alsmede twee andere re geringsleiders gevangen te ne men en een half uur vast te houden. Daarna werden zij vrij gelaten. Eveneens mislukte een poging van de samenzweerders om generaal-majoor Taghi-Raihi, chef van de Generale staf te ont voeren. Deze was n.l. niet thuis toen zijn huis werd omsingeld. Kolonel Nasiri werd op zijn beurt gevangen genomen en bevindt zich nu in Teheran in hechtenis. Ook een aantal andere samen zweerders is gearresteerd. Rond Teheran is een cordon van tanks getrokken en troepen met gevel de bajonet patrouilleren door de straten, waar de leden van dr. Mossadeq's partij diens overwin ning bejubelen. Om de verwarring in het land nog groter te maken, heeft ge neraal Fazoella Zahedi, oud minister van Binnenlandse Zaken en een van Mossadeq's felste te genstanders zichzelf als de wet tige eerste minister uitgeroepen. In een geheime bijeenkomst in de buurt van de hoofdstad heeft hij de internationale pers foto- copieën doen toekomen van een keizerlijk decreet, volgens het- wel de Sjah hem tot eerste mi nister zou »-ebben benoemd. Za hedi houdt ich op het ogenblik schuil. Ten tijde van de staatsgreep be vond de Sjah zich met zijn gema lin op vacantie in Noord-Perzië aan de Kaspische Zee. Hij had tevoren geweigerd te voldoen aan een verzoek van Mossadeq om overeenkomstig de uitslag van het onlangs gehouden refe rendum het parlement bij Kei zerlijk decreet te ontbinden. De 17de Majlis is nu door Mossadeq zelf ontbonden. Het besluit werd Zondag door Radio-Teheran om geroepen. Volgens Zahedi is er van een staatsgreep geen sprake geweest en zou kolonel Nasiri alleen heb ben gepoogd, Mossadeq een af schrift van het keizerlijk decreet aan te bieden volgens hetwelk hij door Zahedi zou worden ver vangen. Nasiri werd daarbij ge arresteerd zonder dat er een schot werd gelost. Mossadeq zou van plan zijn 'n regentschapsraad in te stellen, maar daarin zou geen enkel lid van de Koninklijke familie zit ting krijgen. De S'jah heeft nog geen afstand gedaan van de troon. OVERSTROMING EIST WEER 229 DODEN TOKIO. Zaterdagmorgen heeft een plotselinge overstro. ming de derde binnen twee maanden bij Kyoto, 319 mij len ten westen van Tokio, veie slachtoffers geëist. Volgens de Japanse politie zijn tenminste 229 personen om het leven gekomen en 260 gewond, terwijl er 103 vermist worden. Meer dan de helft van Ide een zuidelijke voorstad van Kyoto, verdween in het water, toen de dijk bezweek. In een enkel ogenblik spoelden 680 huizen weg. 19 gewonden 'n Autocar van de gebr. Seegers uit Maastricht met een gezelschap van de personeelsvereniging van de Dienst van Wederopbouw in Limburg is Vrijdagnacht in Bel gië aangereden door een links van de weg rijdende vrachtauto, waar van de bestuurder ernstig werd gewond. Van de buspassagiers werden er vijf, alsmede de chauf feur die 'n arm brak, naar het ziekenhuis van Leuven overge bracht. Van deze gewonden kon den er drie direct met het gezel schap terugkeren naar Maastricht, waar nog 12 andere buspassagiers in het ziekenhuis St. Annadal me disch zijn behandeld. ONGEDEERD NA VAL VAN 35 METER Een smid, die aan het werk was op de elfde verdieping van een nieuw gebouw in Kopenha gen, is 35 meter door een lift koker gevallen, maar heeft er het leven afgebracht. Volgens „Politiken" is de man er in ge slaagd een staalkabel te pakken te krijgen, die flink met olie was ingesmeerd, zodat zijn handen niet beschadigd werden. Door zich met alle macht aan die kabel vast te klemmen kon hij zijn vaart afremmen, totdat hij be houden op de begane grond aan kwam. Daarna ging hij de trap op kalmpjes naar boven en naar zijn werk terug. Geallieerde censuur in Oostenrijk opgeheven WENEN De geallieerde be- zettingsraad heeft eenstemmig be sloten met ingang van 15 Aug. alle censuur in Oostenrijk op te heffen. Op 11 Aug. werd bekend gemaakt, dat de Sowjet-autoritei- ten de censuur in hun bezettings zone hadden opgeheven. De Brit- s?' Franse en Amerikaanse auto riteiten hadden dit reeds in 1947 in hun zone's gedaan, zodat slechts het Centrale Geallieerde Censuurbureau te Wenen over bleef. TERSCHELLING Schipper gen. Door de ebstroom dreef hij m isnel weg, maar schreeuwde de de op Terschelling bad„ast(fr' Portemonnaies In Bastogne worden porte monnaies verkocht met een afbeelding van een Ameri kaanse „Sherman"-tank ter herinnering aan de Ameri kaanse tegenstand tegen het Duitse offensief in de Arden nen van 1944-1945. Op de an dere zijde van de portemon- naie staat „Made in Germa ny" Klaas Tot van gestationneerde reddingboot, de „Brandaris" van de Koninklijke Noord- en Zuidhollandsche Red dingmaatschappij is Zondagmid dag omstreeks half vijf bij een zeiltochtje in het Schuitengat overboord geslagen en wordt sindsdien vermist. Schipper Tot was Zondagmid dag met een privé zeilboot, waar in zich ook twee badgasten be vonden, uitgevaren voor een tochtje op de Waddenzee. Door nog onbekende oorzaak is hij in het Schuitengat overboord gesla- Zondagochtend zijn op 25 mijl ten noorden van Le Havre twee Britse Meteor-straaljagers met elkaar in botsing gekomen en in zee gestort. Zij namen deel aan de luchtoefening „Momen tum". De piloten zijn nog niet gevonden. BERLIJN De eerste levens middelenactie in Berlijn is Zon dagavond geëindigd. In het ge heel zijn meer dan twee en een half millioen pakketten uitgereikt aan Oost-Duitsers en Oost-Ber- "ijners. De actie was aanvankelijk bedoeld voor veertien dagen, doch zij werd tweemaal verlengd. In middels wordt een tweede actie voorbereid. Zondag werden 80 Oost-Duitsers, d^e met levensmiddelenpakketten u.t West-Berlijn terugkeerden, door de Oostduitse volkspolitie aangehouden. Toen de mensen weigerden de pakketten af te ge ven, werden zij in vrachtauto's weggevoerd. GROT-ONDERZOEKER NA VAL GERED De grotonderzoeker Jose Gar_ cia die in een 100 meter diepe kloof bij Pierre Saint Martin een val van 15 meter had gemaakt tijdens het omhoog klimmen, is door een reddingscolonne na vier uren ingespannen werk omhoog_ gehaald. Hij bleek aan het hoofd en een been gewond te zijn, maar zijn toestand geeft geen reden tot ongerustheid. Garcia maakt deel uit van een JTrass- Spaafise expeditie. badgasten in zijn boot nog toe het zeil te strijken. Zij hebben hem een roeiriem toegeworpen, die in zijn bezit moet zijn geko men. De badgasten konden echter niet te hulp komen, omdat zij niet met het scheepje overweg konden. Zij zijn ongeveer drie kwartier later door een passeren de motorboot opgepikt. Onmiddellijk daarna is het reddingswerk begonnen. De red dingboten „Brandaris" en „Adri- aan de Bruine", de loodsboot van Terschelling en nog enige parti culiere vaartuigen zijn uitgeva ren om naar de vermiste schip per te zoeken, maar toen de duisternis viel moesten zij on- verrichterzake terugkeren naar de haven van Terschelling. Om 19.50 uur is bovendien een Mit- chel van de Marine Luchtvaart dienst van de vliegbasis Valken burg opgestegen. Het vliegtuig heeft tussen Vlieland en Ter schelling de zee afgezocht tot 10 mijl uit de kust, maar moest ook wegens de duisternis de naspeu ringen opgeven. Om 21.32 uur is het toestel weer op Valkenburg gedaald. Schipper Tot was gehuwd en had vier kinderen. Op Terschelling heeft het droe vige ongeval veel consternatie veroorzaakt. Aan de haven stond het zwart van de mensen, die de komst van de zoekende schepen afwachtten. Met Koninklijk gezin De Koningin Prins Bernhard en de Prinsesjes Margriet en Ma rijke hebben dit weekeinde met het Koninklijke jacht „Piet Hein" een vaartocht op de Waddenzee gemaakt. Prins Bernhard, die Zaterdag het via het Rode Kruis geschon ken barakkenkamp te Hansweert heeft geopend, is daarna naar het eiland Texel gevlogen, waar hij aan boord van de „Piet Hein" is gegaan. Het Koninklijk, gezin vertoefde ook tijdens de nacht van Zondag op Maandag nog aan boord van het jacht en zou:eerst in de loop van vandaag naar Soestdijk te rugkeren. De Gasperi geen minister ROME De Italiaanse kabi netsformateur Guiseppe Pella heeft een nieuwe regering ge vormd waarin hijzelf optreedt als premier, minister van Buiten landse Zaken en van Begrotings zaken. Zijn ministers zullen van daag door president Einaudi wor den beëdigd. Oud-premier Alcide de Gasperi die wel door Pella aangezocht zou zijn, zal niet in de regering terugkeren. Het nieuwe zaken-kabinet draagt een tijdelijk karakter en zal zich vooral bezig houden met de oplossing van Ita- lië's financiële moeilijkheden. De tijdelijke begroting van het land loopt op 31 Augustus af. BEKENTENIS IN MOORDZAAK-WOERDEN De reeds geruimen tijd te Uti'echt gedetineerde C. J. B„ wonende te Bodegraven, heeft thans tegenover de Rechter Commissaris, mr. V. J. A. van Dijk; en de "ihsjfcctbuï Rijks recherche J. Dekker, een volle dige bekentenis afgelegd. B. heeft erkend, dat hij, na inbra ken gepleegd te hebben te Har- melen, bij aanhouding te Woer den op de politieman, die hem aanhield, heeft geschoten, waar door de agent Van Eek dodelijk werd getroffen. OPA KLIJZING HOUDT ER MEE OP Opa Klijzing, de bijna 80 ja rige „wereldrecordhouder pijp roken" uit Purmerend, heeft ver klaard het wedstrijd-roken vaar wel te willen zeggen. Het is de vraag of hij nog uit zal komen in de pijprokerswedstrijd op 12 September in de grote zaal van De Doele te Purmerend, waaraan o.a. pijprokers uit Wurzeln (Duitsland) zullen deelnemen. Eenzaam zit. deze oude vrouw tussen huisraad dat zij uit haar door de an else hokken verwoest huis te Ithako kon hergen. Gelaten wacht zij haar lot af. Een tragisch heeld van het door aardbevingen geteisterde gebied op de Griekse eilanden. 10 doden, 59 gewonden Op een viaduct over de Irk, een mijl ten Noorden van Manchester zijn Zaterdagmorgen vroeg een electrische- en een stoomtrein met elkaar in botsing gekomen. Een aantal wagons ontspoorde. Volgens de laatste berichten zijn er bij deze ramp 10 doden en 59 gewon den te betreuren. Het eerste rij tuig van de electrische trein sloeg een gat van tien meter in de bak stenen leuning van de brug en stortte toen twintig meter omlaag ondersteboven in de rivier, terwijl de eerste wagon van de stoom trein tegen de wand van het via duct verpletterd werd. Onder de slachtoffers bevinden zich geen Nederlanders. Meer tomaten naar Engeland De Engelse autoriteiten hebben besloten, het contingent voor de invoer van tomaten te verhogen met 1000 ton tot 3300 ton voor de maand Augustus. MOSKOU, 16 Aug. De Sov jet-Unie heeft een 16 pagina's tellende nota aan Engeland, Frankrijk en de Verenigde Sta ten gezonden inzake de kwestie van het Duitse vredesverdrag. Daarin wordt voorgesteld binnen zes maanden een vredesconferen tie bijeen te roepen met delega ties van alle belanghebbende partijen, Duitse afgevaardigden inbegrepen. Westelijke diplomaten te Wa shington hebben met betrekking tot dit voorstel verklaard, dat het zich liet aanzien als een stap om in belangrijke mate de ko mende verkiezingen in West- Duitsland te beïnvloeden en te gelijk de vordering te dwarsbo men van de Westelijke plannen voor een vier-mogendheden-con- ferentie over de Duitse hereni ging eind September. In de Sovjet-nota wordt ver der de vorming van een voorlo pige regering voor geheel Duits land voorgesteld alsmede het hou. den van vrije verkiezingen in ge heel Duitsland. Deze voorlopige regering zou de plaats van de bestaande afzonderlijke regerin gen voor Oost- en West-Duits- land in moeten nemen en moeten worden gevormd door afgevaar digden van do Oost - en West- Duitse parlementen. Indien een en ander moeilijk zou blijken, zou ook een voorlopige regering met beperkte bevoegdheden kun nen worden gevormd, aldus het Russisch voorstel. De nota doet een aanval op het vredesverdrag van Bonn en het Parijse verdrag inzake het Europese leger, dat „Duitse strijdkrachten zou cre- eeren onder Hitler's generaals en andere revanche-politici". ANDIJK. In de nacht van Zaterdag op Zondag is tijdens de zware onweersbui de bliksem geslagen in een boerderij, gele gen aan de Bangert. De boer derij brandde binnen zeer korte tijd tot de grond af. 14 personen werden dakloos. Het perceel werd in drieën bewoond, nl. door het gezin Buis, bestaande uit 7 personen, door de heer Buis Sr. en diens dochter en door het gezin Stavenuiter, vader, moeder en 3 kinderen. Zij allen konden zich bijtijds in veiligheid bren gen, doch have en goed, als- De chaos bij de Franse P.T.T. tengevolge van de stakingen, heeft ongekende afmetingen aangenomen. Op het station Austerlitz ie Parijs liggen honderden postzakken opgestapeld. Wanneer zal de inhoud de plaats van bestemming bereiken? mede een grote hoeveelheid hooi, gingen verloren. De getroffenen waren verzekerd. Het onheil kwam om kwart voor een. Alle bewoners van de boerderij waren, toen het on_ weer losbarstte, uit bed gegaan en zaten in de voorkamer van Buis Jr. Op een gegeven ogen blik hoorden zij de zware klap, doch beseften toen nog niet dat de bliksem hün perceel getroffen had. De ontstellende ontdekking deed een der bewoners, die naar buiten was gegaan om te zien of en wagr het hemelvuur was ingeslagen. Het rieten dak van. de boerderij bleek toen reeds fel te branden. De brandweer van Andijk bestreed spoedig daarop de vlammen en ook de corpsen van Wervershoof en Enkhuizen kwamen ter assistentie. Er viel tegen het snel om zich heen- grijpende vuur zeer weinig uit te richten. Men slaagde er wél in de ca tastrophe tot de boerderij te be perken, door nabijgelegen per celen nat te houden. Dat zich geen persoonlijke on gevallen hebben voorgedaan, is stellig te danken aan het feit, dat alle bewoners zo spoedig na het begin van het onweer hun legersteden hadden verlaten. Het nachtelijk blussirigswerk werd door velen gadegeslagen. Jongeman te Spanbroek door stroom gedood Zaterdagmiddag is de 20-jarige I. Boon te Spanbroek door elec trische stroom getroffen. Hij had zijn windjack opgeperst en trok een verlengstuk van het snoer van de strijkbout af, waarbij hij in aanraking kwam met het ko per van de stekker. Hij was op slag dood. De jongeman, een mi litair stond met de blote voeten op straat toen hii door de stroom getroffen werd. WASHINGTON Volgens het gewoonlijk goed-ingelichte Ame rikaanse tijdschrift „Aviation Age" heeft de Sowjet-Unie een keten van bases voor afschieten van ge leide projectielen aangelegd, wel ke van Finland tot de Zwarte Zee en ven Archangel tot Noord-Oost- Siberië reikt. Van deze bases af kunnen pro jectielen worden gelanceerd op doelen in West-Europa, Alaska en de Ver. Staten. De voornaamste bases liggen in het gebied van Riga. Volgens het blad waren in de Sowjet-Unie de Duitse V-l en V-2 verder ontwikkeld en verbe terd. Men werkt er aan een reus achtig projectiel van 97 ton, dat een vliegljereik van 5.600 kilome ter zou hebben. Inmiddels heeft Molotof de Oostduitse regering uitgenodigd op 20 Augustus een delegatie naar Moskou te zenden ter be spreking van „belangrijke vraag stukken" welke de Sovjet-Unie en Oost-Duitsland betreffen. PARIJS Uit goede bron te Parijs wordt vernomen, dat de drie Westelijke geallieerden in hun antwoord op de Sowjet-Rus- sische nota van SU Juli de eis van de Sowjet-Unie, dat het z.g.n. ver korte verdrag voor Oostenrijk geen deel zal uitmaken van de besprekingen, zullen inwilligen. Voorts zouden zij voorstellen, dat de plaatsvervangers van de vier ministers van Buitenlandse Zaken 24 Augustus te Londen bijeen zul len komen. PARIJS. Twee officieren van de Franse marine hebben in de Middellandse Zee bij Toulon met een bathyscaaf een diepte bereikt van 2100 meter, een nieuw record. Woensdag hadden beide offi cieren een diepte bereikt van 1550 meter met dezelfde bathys caaf, die door Franse marine ingenieurs is gebouwd aan de hand van een ontwerp van pro fessor Piccard. Naar wij vernemen is opgericht de Nederlandse Bromfietsenbond. De bond stelt zich ten doel, de belangen der bromfietsers in de riumste zin des woords te behar tigen. De oprichters stellen, dat de wettelijke regeling hoofdzake- liik zo teleurstellend is, omdat bromfietsend Nederland er zelf niet de minste invloed op heeft kunnen uitoefenen. CASABLANCA In Marokko zijn ernstige ongeregeldheden uitgebroken nadat Zaterdag door de pasja's en kaids van Marokko onder aanvoering van de 76- jarige pasja van Marrakesj, Hadj Thami el Glaoei, een neef van de huidige sultan, de 72-jarige Moelai Mohammed Ben Arafa in plaats van de sultan was uit geroepen tot „Imam", dat is „hoofd der Marokkaanse gelovi gen". De uitroeping van Ben Arafa geschiedde, nadat veertien leden van het hoge comité van pasja's en kaids vier uur lang bespre kingen hadden gevoerd met de Franse Resident-generaal Guil- laume. Van de beslissing werd mededeling gedaan aan een gro te menigte die zich buiten het paleis van dé pasja van Marra kesj had verzameld, terwijl met stokken bewapende leden van stammen uit de naburige heuvels bij duizenden de stad binnen stroomden. Zowel Ben Arafa als Hadj Thami staan bekend als voorstanders van de handhaving van de Frans-Marokkaanse be trekkingen. De beslissing is dan ook op felle tegenstand gestuit bij de nationalistisch gezinde Ma rokkanen en overal in het land kwam het tot botsingen. Voor zo ver totnogtoe uit de zeer ver warde berichtgeving valt op te maken, zijn te Oedja in Oost- Marokko, Zondagmiddag 16 men sen, merendeels blanken, bij de relletjes om het leven gekomen. In de stad, die van de rest van Marokko is afgesneden, is een uitgaansverbod afgekondigd. In Casablanca kwamen gisteren bij ongeregeldheden elf betogers om het leven; in Marrakesj vonden twee Franse en twee Marokkaan se politiemannen, alsmede twee betogers de dood. Volgens de pasja van Marrakesj heeft de huidige sultan de Islam, waarvan hij de meest nauwgezet te uitvoerder moet zijn, geschon den, door de Marokkaanse Na tionalistische Istiqlal—partij te steunen. De sultan, Sidi Moham med Ben Joessef heeft op zijn beurt verklaard dat hij de enige souverein van Marokko en zijn enige geestelijke leider is en blijft. Hij hoopt dat de Franse regering de toestand zal kunnen oplossen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1