eus Vloedgolf van hulp voor geteisterde Grieken RADIO Alex Wunnink overleden HET PLYM0UTH-AV0NTUUR Negen kinderen gestikt in ijskasten ionises Nederland gaf al f 100.000.- programma Noorderpers zwermde uit VW PUZ van vandaag Lourdes-pelgrims weer thuis :s De stakingen in Frankrijk Kavanagh (Norton) eerste in Ulster RLANDSE en opnieuw lveren :n een overwinning 2 vier met stuur- en de acht tij de internationale sroeiwedstrijden Donderdag op agavaerd Meer te ihagen werden iden, legden de rlandse dames op- 0 beslag op de ■en molen. Op de iste foto ziet men ederlandse dames na het behalen de overwinning. r.: Scholtema, leer, v. d. Hoop, en, Tersteen, De en v. d. Steur. De rste foto toont de met stuurvrouw, ijl prinses Caro- Mathilde de prijs ikt. Men ziet de 2s v. Ochteloo, van Mey, Lafaver en Boeré. 'ortengen op Eysink. op Francis Barnett Hen en dat kostte »de plaats. iprecnter, de heer de laatste maal een ede, mochten de or en daarvan noemen le heer Prenger, te- :en geslaagde middag port. Uitslagen: 95 CC- 1 E. H. Woes- D.K.W., 40.07 2 J.' Portengen, A'dam, 3 min.; 3. G. Rietman, Francis Barnett, 4. Stal, A'dam, 1.5 min. Snelste ron- i): G. Rietman, 3.53.i boven 125 cc: 1. C. Pijnsckfir) 2 Ph. Wierenga, "Matchless, 46.03 min.; roonenberg, A dam, 16.58.8 min.; 4. G. H ,'dam, A.J.S. 49.43.6 e ronde: C. Slootweg, 125 cc: 1. en kamp. land: Frits Selling, sink, 44.25 2 mm.;. 2 Assen, K. Speciaal 3. S. Schram, Am- 45.52.4 min.*, 4 Assen, K. Speciaal Snelste ronde: W. .7 min. boven 125 cc: 1. Frans Leende, Matchless 2 Tevens kampioen land: H. Rietman Doe- i.S.A., 47.27; 3. A. Ko- isterwolde. Matchless, 4. J .Clijnck, Hel- 1A. 48.21.9 min. Snel- F.'Baudoin, 3.16.1 mm. Maandag 17 Augustus 1953 Pagina 5 lagen van de gehouden te Zwolle luiden: ijs: eerste afdeling: 1. i U. de Jong) tud 2.30, .23.2; 2. Nellie Gregor d. Veen): 3. Oddittv ïer). ƒ2.90, pl. ƒ1.70. ƒ1.80. water-priis: tweede af- Oehoe S (B. U de d 2.31.4, km-tild 1.29.L us (G. Woudstra): 3. O ;j. D. Gorter). ƒ2.60, pl. f 3,20. 8A0. feestweek-prtis: 1. Oe- C Woudstra) tud 3.11.6. 1 31 2- 2. Nellie Gregor d Veen): 3. O Brewer loter). r. 7.10. pl. f 2.20. f 1-40. tslagen van de rennen priis (eerste deel 2e- handicap): 1 Piie) tud 2.08.4, 2. Pro J v. d. Kraats). w. f 1-70. ing-nriis (tweede deel e handicap): 1. Admirals W van Duk) tud 2.09. ora (H. Piie)3. Thalia r. d. Kraats). orn-Maglioli wonnen 12-uursrit jannende strijd op het met eliike circuit van Fescaia e Brits-Italiaanse combina- le Hawthorn en Umbert i de 12-uursrit gewpnnen m 414 liter Ferrari. Zn in 12 uur 1542,614 km af. 1 een gemiddelde van km/h betekende. ARGOSTOLI Een interna tionale vloedgolf van hulp spoelt op dit ogenblik over de zwaar- geteisterde Griekse eilanden in de Ionische zee, waar de aard bevingen eindelijk in getal en kracht zijn afgenomen. Een soli dariteit die sterk herinnert aan wat de wereld ten tijde van onze watersnoodramp heeft te zien gegeven, doet uit tal van landen mensen en materiaal naar Grie kenland stromen. Koning Paul heeft na zijn be zoek met koningin Frederika en kroonprins Constantijn aan de geteisterde gebieden de ramp „onbeschrijfelijk" genoemd. „Wel varende en mooie steden liggen thans in puin; overlevenden zijn dakloos, lijken liggen onder het puin en gewonden zuchten in hun tenten", aldus de koning. Volgens admiraal Mountbatten die de leiding heeft van de red dingsoperaties, is de hulp van de gehele wereld nodig voor het her stel van de eilanden. En die hulp is begonnen te komen. Aan het reddingswerk wordt door 63 Britse en Amerikaanse oorlogsschepen deelgenomen. Red dingsploegen van Grieken en buitenlanders tot nu toe over wegend Engelse matrozen en Amerikaanse mariniers wer ken onafgebroken temidden van de smeulende -puinhopen, waarbij zij de kans lopen zelf bedolven te worden. Alle oefeningen der Amerikaanse strijdkrachten in Europa zijn afgelast. Uit Genève vertrokken zes Amerikaanse „Flying Boxcars" met 15000 de kens naar Athene. De Franse kruiser „Montcalm" en een aan tal Franse hefschroefvliegtuigen zijn naar de getroffen eilanden onderweg. Italië zond tien wa gons levensmiddelen en medicij nen via Tarente, en 100 Italiaan se brandweerlieden staan klaar voor hulp. Het Turkse Rode Kruis zond 500 dekens en 100 tenten. Finland maakte 400.000 mark aan het Griekse Rode Kruis over, het Canadese Rode Kruis heeft uit Toronto 250 kis ten met kleren verscheept. In New York zijn al grote hoeveel heden levensmiddelen, medicij nen en kleding bijeengebracht. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben de koning en de koningin van Griekenland te legrafisch hun medeleven be tuigd en een aanzienlijk bedrag geschonken voor de „Hulpactie Griekenland" van het Nederland se Rode Kruis (Giro 777). De Nederlandse regering heeft ter leniging van de nood flOO.OOO, 1 schikbaar gesteld. Dit bedrag is door minister Luns aan de Griek se gezant te Den Haag overhan digd. Zaterdagochtend is een Dakota van de Koninklijke Luchtmacht DINSDAG 18 AUGUSTUS HILVERSUM I 402 m, 746 kc/s. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; i.15 Gym.; 7.30 Gram.; 7.45 Mor gengebed en lit. kal.; 8.00 Nws. en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 v. d. Huisvrouw; 9.35 Gram.; 9.40 „Lichtbaken", caus.; 10.00 v. d. kleuters; 10.15 Gram.; 10.30 Gram., evt. v. d. jeugd: 11.00 v. d. vrouw; 11.30 Gram.; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; (12.30— 12.33 Land- en tuinb.meded.); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws. en Kath. nws.;13.20 Gram.; 13.25 Amus.ork. en solist; 14.00 Lichte muz.; 14.35 Pianorecital: 15.00 Gram., evt., v. d. jeugd; 15.30 .Ben je zestig?"; 16.00 v. d. zie ken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 v. d. leugd; 17.45 Regeringsuitz.: „De Nimboranvlakte in Noord-Nieuw- Guinea", door Ir F. C. van Loe- nen; 18.00 Lichte muz.; 18.20 Sportpraatje; 18.30 v. d. jeugd; 18.52 Act.; 19.00 Nws.: 19.10 Kath. Thuisfront en zijn pleister plaats; 18.15 Uit het Boek der Boeken; 19.30 Gram.; 20.25 De gewone man; 20.30 Kamerork. en soliste; (21.15—21.20 Trofea Ita lia); 21.50 Gram.; 22.00 Residen- tieork. en groot koor; 22.30 Tro- feo Italia; 22.45 Avondgebed en kt. kal.; 23.00 Nws.; 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m, 1007 kc/s. 7.00 AVRO: 7.50 VPRO: 8.00—24.00 AVRO. „AVRO: 7.00 Nws.; 7.10 Gram.; yPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Mor genwijding; 9.15 Koor en orgel; 9.30 v. d. Huisvrouw; 9.35 Wa- terst.; 9.40 Gram.; 10.50 v.d. kleu ters- 11.00 Gram.; 11.15 „Hebben wii het recht om uit ons hu meur te zijn?, caus.; 11.30 Piano recital; 12.00 Tiroler muz.: 12.30 Land- en tuinb.meded.; 12.33 v. platteland; 12.40 Hammond- orgelsp.; 13.00 Nws.; 13.15 Meded. yt gram.; 13.20 Metropole ork.; 14.00 Am.muz.-kaleidoscoop: 14.30 V. d. jeugd: 15.00 „Wilhelm Teil" opera (le acte); 16.05 Gram.; J-45 v. d. jeugd; 17.30 Dansmuz.; 1800 Nws.; 18.15 Pianosp.; 18.30 „Pe vierde zuil in de vakbewe ging', caus.; 18.40 Fanfare ork.; inc„ Rep-: 19.20 Bas en piano; IJ.50 „Van Groenlanders en Es kimo's", caus.; 20.00 Nws.; 20.05 Gevar. muz.; 20.35 „Om zeven uur thuis", hoorsp.; 22.10 Mu sette ork. en soliste; 22.40 Meded. 42.45 Buitenl. overz.: 23.00 Nws.; 23.15 New York calling; 23.30 24.00 Gram. naar Athene vertrokken met 1200 dekens en voor f20.000 aan anti biotica van het Rode Kruis aan boord. De directeur van het Neder- landsche Rode Kruis heeft aan alle afdelingen van het Rode Kruis en aan alle burgemeesters een circulaire gezonden betref fende de hulp voor Griekenland. Hierin wordt gevraagd even tueel voor dit doel te organise ren collecten vóór 1 September a.s. te houden, opdat de hulp zo spoedig mogelijk kan worden verleend. De kruiser „Salem" 't vlagge- schip van de Amerikaanse hulp vloot bij Cephalonia, heeft Zon dag gemeld dat in steeds sneller tempo voedsel, kleren, medicij nen en tenten boven het eiland worden uitgeworpen en over zee aan land worden gebracht. Vele helicopters van het Amerikaanse leger en de marine, transport vliegtuigen en amphibievliegtui- gen hebben voedselpakketten uit geworpen boven dorpen in het afgesneden binnenland. De Britse admiraliteit maakt bekend, dat volgens de laatste rapporten nog 4000 mensen op Cephalonia dakloos zijn. Honder den tenten zijn aan land gebracht en ontelbare hoeveelheden dekens te Zakynthos gelost. Vliegtuigen van het Ameri kaanse viiegdekschip „Franklin D. Roosevelt" hebben tonnen voedselpakketten afgeworpen. NEW YORK. In de afgelo pen twee dagen zijn negen Ame rikaanse kinderen in ijskasten ge stikt, waar zij tijdens hun spel in gekropen waren. In Procto, Arkansas, zijn van daag vier zoons en een dochter van mevr. J. W. Hallman in een ijskast gevonden. Zij waren allen overleden. De politie vond de lichamen, nadat de moeder aan gifte wegens vermissing had ge daan. De oudste jongen, Edward, die negen jaar oud was, werd met verwondingen aan het voorhoofd gevonden, waarschijnlijk opgelo pen bij pogingen zich te bevrij den. De kast stond reeds lang onge bruikt op een waranda van het huis en de radeloze moeder die wanhopige pogingen heeft ge daan haar kinderen te vinden, heeft de kast meermalen gepas seerd, zonder er in te kijken. In Richmond, verloren twee families vier jongens in een gro te zes-deurs ijskast nabij hun huizen. De jongens zijn waar schijnlijk door het raam van een ongebruikt gebouw, waarin de jiskast zich bevond, naar bin nen geklommen. De slachtoffers werden gevon den in een gedeelte van de ijs kast. Een van de jongens had zijn elleboog beschadigd tegen de gesloten deur. Generaal Robertson verlaat Britse leger LONDEN De leider van de Britse delegatie bij de Brits-Egyp tische onderhandelingen, generaal Sir Brian Robertson, zal binnen kort. de militaire dienst verlaten, en de leiding op zich nemen van de genationaliseerde Britse ver voersdiensten. Strafverlichting voor politieke delinquenten Bij Kon. Besluit is op een 90- tal politieke delinquenten, die gedurende een aantal jaren vrij willig mijnarbeid hebben ver richt in de Nederlandse kolen mijnen en die daardoor hebben bijgedragen tot verhoging van de productie van die mijnen, enige vermindering van straf toegepast, variërend tussen één en negen maanden. Hierbij is rekening ge houden met het aantal jaren, dat de betrokkenen in de mijnen hebben gewerkt, alsmede met ieders gedrag gedurende die pe riode. Werkers uit ons bedrijf op reis naar Midden-Nederland Het personeel van de Noor derpers, uit alle centra van Noord-Nederland, heeft op de feestdag van Maria Tenhemel opneming, met echtgenoten en verloofden, een jubileumreis ge maakt, die hen door 's lands fraaiste dreven heeft gevoerd. Uit Emmen, Groningen, Leeu warden, Sneek. Zwolle, Den Hel der, Schagen, Hoorn en Alkmaar waren zij in de vroege ochtend gekomen. Een kleine tweehon derd man sterk. Vijf grote tou ringcars brachten hen door de zonnige dag naar Schiphol waar zij werden rondgeleid, naar de Lage Vuurse waar zij. zich ver poosden, en naar 't Jagershuis te Zeist met zijn prachtige omge ving, waar tenslotte, aan een voortreffelijk diner, de zin van deze tocht in hartelijke woorden werd uiteengezet. Er waren immers drie jubilarissen in ons bedrijf, de heren G. Schunselaar, IJ. van Riel en A. Nieuwboer Jr.. Te hunner ere was deze reis ge organiseerd. Zij werden daar, in de kring der collega's, gehuldigd. Aan hen, en aan allen die reeds eerder hebben gejubileerd wer den daar door de vitale stichter van ons bedrijf, directeur E. J. M. Stumpel, de ere-insignes van de Noorderpers uitgereikt. Voor anderen, die hun per soonlijke feesten vierden en voor een, die de reis wegens ernstige ziekte niet kon meema ken waren er gelukwensen en geschenken. En in deze grote familiekring der Noorderpersmensen bleek eens te meer de eensgezindheid en de toewijding van allen die samenwerken in het bedrijf dat het alle katholieken van heel Noordelijk Nederland mogelijk maakt dagelijks hun eigen prin cipiële provinciale krant te lezen. Directeur Stumpel op de bres voor goede sociale omstan digheden voor zijn personeel memoreerde de technische voor uitgang die ons bedrijf de laatste jaren heeft gekend en hij kondig de nog grondiger verbeteringen aan, in een rede die getuigde van een groot optimisme en die ein digde met een bede om de on ontbeerlijke zegen des Hemels over de Noorderpers. Het was een uitgaansdag die volkomen aan zijn doel heeft be antwoord. Daarvan getuigde dan ook terecht, namens allen, aan het slot van het feestelijk diner, de chef-redacteur van de Noor derpers, de heer M. P. Janssen. (Advertentie) KRUISWOORDRAADSEL Horizontaai: zeerover vice versa open uitbouw bediende hijswerktuig duinvallei lidwoord indien pers. vnw. (Fr.) bijwoord bloem uitdrukking soort staaf pers. vnw. waterdamp. Verticaal: 2. ieder insect voorzetsel voorzetsel boef stuk hout hevige wind rustplaats vleesgerecht kledingstuk schoenmakerswerktuig kippenproduct water in Friesland insect cylinder drinkgerei pers. vnw. (Fr.) deel van de wet 228 VACANTIE De ene gaat naar Spanje De ander naar Aalsmeer De een heeft niets dan regen De andere evenzeer. De ene gaat naar Artis De andere kampeert De een gaat karper vissen De and're naar Hansweert. De een gaat met zijn vrouw uil De andere gaat op jacht De een vaart met de dagboot De andere reist bij nacht. Maar. waar men heen wil reizen -'t Geeft niet naar welk land- Wie dubbel wil genieten Heeft FLYER bij de hand. Oplossing Puzzle Nr. 227 Horizontaal: 1. brons; 5. sfeer; 10. rake; 12. aria; 13. aa; 14. stunt; 17. nt; 18. ade; 20. ere; 21. ode; 22. rag; 23. leem; 24. elan; 26. inn; 29. ore; 31. eed; 32. leo; 34. ne; 35. etser; 37. rp; 38. eden; 40. orde; 42. netto; 43. stier. Verticaal: e 1. braam; 2. raad; 3. ok; 4. nes; 6. fat; 7. er; 8. eind; 9. ratel; 11. jura; 15. termiet; 16. negende; 19.' edele; 21. opaal; 25. bonen; 27. nest; 28. koper; 30. rede; 33. erde; 35. ent; 36. rot; 39. et; 41. ri. RELLETJE IN AMBONEZENKAMP STAPHORST Na een 30- jarige bruiloft te Meppel hadden enige Ambonezen uit het kamp „Beugelen" te Halfweg (gemeente Staphorst) de moed gekregen om een land- en lotgenoot, wiens po litieke opinie niet bij de kampbe woners bekend was en die sinds twee weken in het kamp Beugelen verblijft, een kruisverhoor af te nemen. Zondagmorgen omstreeks drie uur eindigde dit vérhoor in een vechtpartij, waarbij de nieuw- ingezetene met een scherp stuk ijzer werd toegetakeld. Het slacht offer moest zich met steekwonden aan het hoofd en in de borst onder doktersbehandeling stellen. De dader werd door de Rijks politie gearresteerd en tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt. Vermoedelijk zal het slachtoffer van dit reiletje met zijn gezin in een ander kamp worden onder gebracht. Zoals bekend deden zich vorig jaar ook ongeregeldheden voor tussen een groep aanhangers van de Republiek der Zuid-Molukken en leden van een andere politieke richting. WILDE STAKINGEN OP OOST-SUMATRA Bij de ondernemingen van de Société Financiere des Caout choucs in Oost-Sumatra zijn wil. de stakingen uitgebroken. Naar P I Aneta verneemt is de be trokken vakvereniging tot d£ stakingen overgegaan in. strijd met een beslissing van de com missie ter beslechting van ar beidsgeschillen in Djakarta wel ke beslissing per telegram naar Oost Sumatra was overgebracht. AMSTERDAM. 14 Aug. Om acht uur vanochtend is na een ziekteperiode van 14 dagen in zijn woning te Amsterdam op 76-ja- rige leeftijd overleden de di recteur van het hoofdstedelijke theater „Carré", de heer Alex Wunnink. Het vorig jaar was de heer Wunnink gehuldigd voor een dubbel jubileum. Hij bereikte toen de leeftijd van 75 jaar en was bovendien 25 jaar directeur van Carré". Hij was ridder in de Orde van Oranje Nassau. Alex Wunnink werd op 9 Febr. 1877 in een woning aan de Lau riersgracht bij de Prinsengracht in Amsterdam geboren. Na zijn lagere school moest hij onmiddel lijk een betrekking 'zoeken en kwam als leerling in dienst bij een behanger voor f 1.50 per week. Na enkele jaren begon hij een avondcursus te volgen bij „Ons Huis", in de Rozenstraat te Am sterdam.. De toenmalige directeur van dit huis, de heer J. A. Tours, stelde belang in deze intel ligente jongen en zorgde ervoor dat hij een betrekking kreeg bij een suikerfabriek. Bovendien bracht de heer Tours een fonds bijeen, waaruit privélessen voor de verdere ontwikkeling van Alex werden gefinancierd. Tot zijn 19e jaar zette de jonge Wunnink deze studie voort. In 1896 trad hij in dienst bij de Koninklijke Marine, waar hij boks- en worstelkampioen van zijn lichting was en nog voor de eeuwwisseling werd hij vervol gens volontair-schijver bij de be lastingdienst, gevestigd in het centraal bureau aan het Walen- plein, onder leiding van de heer F. Raet tegen een salaris van f 1,50 per dag. Spoedig verkreeg hij de functie van vaste schrijver. Omstreeks 1900 werd de heer Wunnink, die toen 23 jaar oud was, bevorderd tot deurwaarder bij de belastingdienst van de ge meente Amsterdam tegen een in komen van 1200 gulden per jaar. Van behangersleerling tot directeur van Carré Weer een jaar later werd hij bevorderd tot commandeur, en vanaf die tijd dateren zijn eerste contacten met talloze directeu ren van schouwburgen en va riététheaters in de hoofdstad. Hij volgde namelijk de heer School, die belast was met het toezicht op de publieke vermakelijkheidsbe lasting, op Een twintigtal jaren behield de overledene dit toezicht op de pu blieke vermakelijkheidsbelasting, tot hij op 45-jarige leeftiid in 1922 een beslissende stap moest nemen, in dat jaar gingen de ge meentebelastingen over naar de Rijksbelastingen en de heer Wunnink kreeg de keuze op verkocht. wachtgeld gesteld te worden, dan wel dienst te nemen in een an dere gemeente. Hij koos het eerste, daar hij Amsterdam niet wenste te verlaten. Na een korte wachtperiode kwam hii in 1923 bij Louis Bouwmeester Jr. als bedrijfsleider van het voormalig paleis voor Volksvlijt aan het Frederiksplein te Amsterdam in Dienst. Zijn werkzaamheden bij hei Theater Carré dateren van Fe bruari 1927. Hij was toen juist 5C jaar en werd binnen een jaar na zijn benoeming als admini strateur door een ingestelde raat van beheer bevorderd tot direc teur. In die tijd was er eei tekort van ruim 30.000 gulden. Op resolute wijze pakte dez „self-made man" de exploitati van dit oude Amsterdamse Vc riëté theater aan. Op drastische wijze verlaagde hij de prijzen e' zorgde er voor, dat het publiei goede programma's kreeg voor gezet. Het is de heer Wunnink ge weest, die de Italiaanse oner; naar ons land heeft gebracht vooral tot groot enthousiasme van het publiek uit de Amster damse Jordaan. Toen Carré 50 jaar bestond keerde het circus in de piste te rug. In dit gebouw aan de Amste' heeft Louis Davids onder leidin- van directeur Wunnink zijr triomfen en Buziau ziin hoogtij dagen gevierd. Tn 1932 kwan Josephine Baker naar Amster dam en Carré was 22 dagen uit Om 7 minuten voor twee Zon dagmorgen zijn ruim 400 pelgrims van een bedevaart van de Paters Montfortanen naar Lourdes bij verrassing in Roosendaal terug gekeerd na een onafgebroken avontuurlijke treinreis van bijna 48 uur langs onveilige signalen en open spoorbomen. De douane en de marechaussee moesten in allerijl van hun bed worden gehaald, maar in de wachtkamer stond de koffie klaar en de uitsmijters ontbraken even min. De pelgrims die op 3 Aug. ons land hadden verlaten, hadden Dinsdag j.l. de terugreis moeten beginnen, maar konden eerst om half twee in de nacht van Don derdag op Vrijdag vertrekken. Onderweg werd hun trein her haaldelijk met stenen bekogeld. Van een tweede groep van 400 die eveneens op 3 Aug. is ver trokken. ontbreekt nog ieder spoor. Een niet minder avontuurlijke reis hadden ongeveer 400 Neder landse touristen die met de zgn. Zon-express Woensdagavond uit het bungalow-kamp te Golfe San Juan aan de Riviera in Amster dam hadden moeten terugkeren, maar pas Zaterdagavond om negen uur bij Kaldenkirchen over de grens kwamen na een rit via Ventimiglia, Milaan en Bazel. Inmiddels is er nog weinig ver andering in stakend Frankrijk. De douane heeft het werk hervat, maar doet het langzaam aan, pre cies volgens de voorschriften. De Parijse straatvegers hebben Za terdag het vuil van 4 dagen ge ruimd. De P.T.T. is op halve kracht weer aan het werk, en hier en daar rijden treinen, onder en bovengronds. In de mijnen wordt echter overal nog gestaakt, evenals in de metaal- en de tex tielindustrie. Laniel en enkele van zijn mi nisters hebben gisteren een plan van de vakbondsleider Jouhaux bestudeerd, dat misschien de si tuatie die door de stakingen is ontstaan, meester kan worden. Mogelijk zal de regering de 151 leden tellende Economische Raad, waarvan Jouhaux voorzitter Is, bijeenroepen om het overleg met economische en sociale groepen op gang te brengen. De staking heeft in ons land extra-diukte gebracht op de lijn Hoek var. Holland-Harwich, waar van vele Britse touristen gebruik maken nu de verbinding Dover Calais is uitgevallen. De K.L.M. heeft vrijwel alle tweemotorige vliegtuigen op de lijn naar Parijs door viermotorige DC-6-toestellen vervangen. Volgerts de consulaire afdeling van de Ned. Ambassade te Parijs baart de positie van de Ned. touristen in en rond Parijs nog geen zorgen en ook andere Nederlandse consulaten in Frank rijk maken geen melding van speciale moeilijkheden. OUD-PLEBAAN BATENBURG GEHEIM KAMERHEER UTRECHT. Bij gelegenheid van dienst 50-jarig priesterfeest heeft Z.H. de Paus de Hoog eerwaarde Heer J. B. A. Baten burg oud_plebaan van de Kathe drale Kerk van Utrecht en ka_ nunnik van het Metropolitaan Kapittel benoemd tot zijn Ge heim Kamerheer. De benoeming werd Mgr. Batenburg Zaterdag medegedeeld door de Aartsbis schop-Coadjutor Mgr. Dr B. J. Alfrmk Bevolking van Kruiningen kan binnenkort terugkerei De Commissaris der Koningin ir Zeeland heeft machtiging verleend tot het doen terugkeren van de bevolking van Kruiningen op voorwaarde, dat er een duide lijke alarmeringsinstallatie aan wezig is. Deze installatie is thans nog niet in gereedheid, maar ge tracht zal worden een en ander zo spoedig mogelijk klaar te krijgen. De terugkeer van de be volking kan dus zeer binnenkort verwacht worden, voorlopig ech ter nog voor eigen verantwoor delijkheid. De hoofdingenieur - directeur van de Rijkswaterstaat, ir. Hey- blom, heeft verklaard, dat de dijken vooralsnog niet betrouw baar zijn. Hij is van mening, dat na 1 October a.s. de dijken vol doende verstevigd zullen zijn. De race in de 500 cc klasse tijdens de wedstrijden om de Grote Prijs van Ulster werd ge wonnen door de Australiër Ka navagh met Norton in 2 uur en 28 min. 38 sec., gemiddelde uur snelheid 144.53 km. 2. Duke (G.B.) met Gilera 2.29.11; 3. Bret (G.B.) met Nor ton 2.30.03; 4. Armstrong (Ier land) met Gilera (2.32.12): 5. Farrant (G.B.) met A.J.S. 2.33.40; 6. Mudford (G.B.) met Norton op 1 ronde 2.30.56. Duke lag 19 ronden lang aan de kop, toen kreeg hij een defect aan de versnellingsbak en moest de Engelsman zijn leidersplaats aan de Australiër Kanavagh afstaan. De Australiër ging als eerste dooi de finish. Even voor het begin van de race had Kanavagh even eens een defect aan de versnel lingsbak gekregen. In koortsach tig tempo werkten de mecani ciens om de zaak voor elkaar te brengen. Zij verhielpen het euvel in 4 minuten. (Advertentie) 8. naar de film „Plymouth Adven ture" van Metro-Goldwyn-Mayer Niemand van hen had er tot dusverre enig benul va) hoe ze zo'n wapen moesten laden en het_kostte Standisl heel wat moeite de mannen zo'n op een standaard rus tend geweer te leren hanteren. Als de matrozen geen dienst hadden, mengden ze zici dikwijls onder de emigranten en vertelden allerlei gru welijke verhalen over de monsters die ze op het vaste land konden verwachten. Aangezien ze bijna nooit een prettig beeld ophingen stelde Gilbert Winslow een keer voor: „Vertel ons een wat moois. We horen veel liever over warme stranden brede rivieren en palmbomen." Door deze vraag voelde kapitein Jones, die toevallif stond te luisteren, zich geprikkeld. „Als jullie denker palmbomen en warme stranden te zien om daar eer gemakkelijk leventje te leiden, laat ik jullie dan waar schuwen. Er wacht jullie een koude winter, die slecht, mannen, die de Unrien op elkaar zetten, zullen kunnen overleven." Bij deze woorden keek hij zeer speciaal naar Brad ford, die zich met zijn vrouw bij het gezelschap had gevoegd. En toen de kapitein wéér sprak, was het met een ijskoude klank in zijn stem: „Het is een wereld waarin mannen nodig zijn, die de zorg op kunnen bren gen voor de vrouwen, die ze als stukken vee in een wildernis hebben gesleept." Hij keerde zich om en liet zijn gehoor vol verwarring achter, terwijl men zich ófvroeg wat de oorzaak was van zijn ongemotiveerde aanval. Maar Bradford had de bedoeling begrepen. Dorothy, die de doordringende blik van haar man op zich gericht voelde, sloeg lichtelijk van streek de ogen neer. De kapitein en ook de bemanning wisten, dat er eern, een einde zou komen aan de rust, die tot dusverre de Atlantische Oceaan had getoond. Naarmate de herfsi vorderde, was het uitbreken van een storm te verwach ten. En inderdaad op een morgen pakten zich aan d< horizon onheilspellende wolken samen. Een uur late. deed een eerste windstoot de „Mayflower" sidderen ei barstte de hel los. Het schip werd opgenomen en als een drijvend stuk hout een eind verder geworpen. Aan dek hadden dc matrozen de grootste moeite om op de been te blijver, en zich een weg te banen door de stortzeeën, die ovei het schip sloegen. Zij sjorden de reddingboten vast, be vestigden de kisten en kratten, minderden onder dt moeilijkste omstandigheden de zeilen en volgden dt bevelen op van de kapitein, die boven het gieren van de vind uitschreeuwde. In de ruimen werd een deel van het voedsel bedorven foor het binnenstromende zeewater. De passagiers, be- redendeks in elkaar gedoken, luisterden angstig naar de geluiden, die het schip maakte, wanneer het door de zware golven werd gebeukt en overspoeld. Ineens klonk er een gil door de ruimte. Een moeder miste haar kind en veronderstelde, dat het nog aan dek zou zijn. Hoewel enkelen haar probeerden tegen te houden, bedacht Bradford zich geen ogenblik. Hij werkte zich langs de trap naar boven en hees zich aan dek om het kind te zoeken. Het zeewater sloeg hem in het gezicht en hij moest zich aan alles wat zijn handen maar konden grijpen, vastpakken om niet te worden meegesleurd. Op ie brug uitte de kapitein wederom kernachtige verwen singen, toen hij de „landrot" brutaalweg en met gevaar voor zijn leven over het dek zag manoeuvreren. Wat hi.i vreesde geschiedde. Een machtige golf greep Rjadford en spoelde hem over de verschansing. Jones bedacht zich geen ogenblik. Hij ijlde naar het middendek, riep stuurman Coppin en hoewel hij het zelfde gevaar liep als Bradford, waagde hij zich toch bij de reling en wierp een touw in de golven. Het geluk was met hen. Hoewel Bradford weinig meer dan een kleine speelbal was van de zee, slaagde hij er in het touw te grijpen. Jones en Coppin begonnen nu te trek ken en het gelukte hun na veel moeite om de roeke loze emigrant binnen te halen. Kapitein Jones vond het niet eens nodig om zich er van te vergewissen of de drenkeling veel water had 'oinnen gekregen. Hij sleepte hem naar het luik, wierp Bradford zonder pardon naar beneden en bepaalde toen zijn aandacht weer tot het schip, dat heftig te kampen ïad met de steeds sterker windstoten en steeds grote) watermassa's, die de Mayflower besprongen. Er dreigdi nderdaad angstig veel gevaar! Door de hevigheid van de storm en de zwaarte van dt golven, die als mokerslagen op het schip neerkwamen oegon het middendek zich te begeven. Een dwarsball vertoonde al een ernstige breuk en vrouwen en kinde ren begonnen te gillen toen het water binnen sijpeldi door de langzaam wijder wordende spleet. De beman ning, geholpen door enkele kordate emigranten werkte in het middenruim koortsachtig om de balk weer oj zijn plaats te krijgen teneinde te voorkomen, dat het del zou worden weggeslagen en het schip ten ondergang zot zijn gedoemd. Maar de gebarsten balk kon niet omhooj worden gebracht en meer en meer zakte het dek doo op de bedreigde plaats. Toen kreeg John Alden een idee. Hij zag in een flit de pers, die in het ruim stond. Die zou kunnen wordei gebruikt als een soort dommekracht. Sterke armei sleepten de pers naar de bedreigde plek en plaatster haar onder de balk. John en de kapitein spanden hur uiterste kracht in om de ijzeren staaf, die door de zwari schroef stak, de nodige keren om te wentelen. Centi meter na centimeter ging de balk omhoog. Totdat he einde van het draaivermogen van de pers was bereikl Toch was de balk nog niet op zijn' plaats; het gevaar wa niet bedwongen! Hoewel het schip schudde en trilde, slaagde men er ii houten blokken onder de pers te krijgen, waardoor he mogelijk was de balk wederom enige centimeters om hoog te brengen. Tenslotte werd het doel bereikt en d pers vormde de garantie, dat ze niet meer zou inzakkei Bemanning en passagiers moesten nog enige moeilijk uren doormaken, maar toen begon de wind te minde ren en was het ergste voorbij. (Wordt vervolgd)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5