Reorganisatie G.G. en G.D. Jaarlijks f 20,000 te kort op Algem.Begraafplaats Wiener Scingerknaben zongen voortreffelijk AGENDA Chemisclie wasserij „Alcmaria" ruimer en beter behuisd De grote dag Pagina 2 Dinsdag 18 Augustus 1953 Directeur Centraal Ziekenhuis is overbelast Drie oplossingen mogelijk Faillissement opgeheven. Burgerlijke stand Alkmaarse Solexclub Dierenbescherming MUZIEKCORPS EXCELSIOR Verhoging van rechten voorgesteld A.F.C.-nieuws Dubbel jubileum bij machinefabriek „Alkmaar" Hengelwedslrijd „Luctor et Emergo" Hoofdacte-cursus „WAT ZAL DIE RAAR KIJKEN" Tóch een van 's werelds beste jongenskoren Nederland helpt Griekenland OP DE KWAKKENBERG UNIFORM-ACTIE „EXCELSIOR" Kindertekeningen uit vele landen BIJ V. D. TENTOONGESTELD Twee propaantanks voor f 88»00ö.- Gevonden voorwerpen ZONDAG 23 AUGUSTUS Een liegt jonge egels Markt en Beurs ALKMAAR Naar het oordeel van liet College van Bur gemeester en Wethouders is het noodzakelijkmaatrege len te nemen ter verlichting van de taak van Dr Lojenga als Directeur van het Centraal Ziekenhuis en Directeur van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheids dienst. Deze noodzakelijkheid moge blijken uit het vol gende: Sinds de bevrijding is het aantal bedden van het Centraal Ziekenhuis uitgebreid van 223 tot 360in de naaste toekomst nog te verhogen tot 380. In het zieken huis is bovendien gevestigd het streeklaboratorium van de Volksgezondheid van Noord-Holland boven het Noord zeekanaalivaarvan de leiding eveneens berust bij Dr Lojenga. Het aantal onderzoekingen in dit laboratorium bedroeg in 1952: 66133. De verzwaarde voorschriften met betrekking tot de keuringseisen van het personeel van het C.Z. brengt voor de Directeur extra werkzaam heden mee. Regenten van het Centraal Ziekenhuis achten hel wenselijk, dat de Directeur geen nevenfuncties be kleedt. Het werk van de G.G. en G.D. is als volgt verdeeld tussen de Directeur en de stadsartsen G. J. Sluiimer, Dr. J. Degenaar Jr. en K. H. Kolk: De directeur van het C.Z. heeft zich belast met de ongevallen- dienst op alle werkdagen van 8 20 uur, alle keuringen voor vaste aanstellingen, huisvesting, maat schappelijk hulpbetoon en ar beidscontractanten, vaccinaties tegen pokken, controles gemeen- tepersoneel, uitbrengen van ad viezen aan college van B. en W. en andere officiële instanties, on derhouden van de contacten met verenigingen voor gezondheids zorg, adviseren en uitvoeren van epidemiologische maatregelen en gedeeltelijk de doodschouw. Door de artsen Sluijmer en Degenaar worden verricht: controle ge meen tepersoneel, dat thuis ver blijft, behandelen van on- en minvermogenden, ongevallen- dienst op alle werkdagen van 20 8 uur de volgende dag, waar nemen bij ontstentenis van de Directeur en gedeeltelijk de doodschouw. De functies van de Directeur zullen in .de naaste toe komst nog verzwaard worden. 3 oplossingen De volgende mogelijkheden zijn aanwezig om de Directeur verlichting te geven: Ten eerste: volledige scheiding van Centraal Ziekenhuis en G.G. en G.D. In dat geval moet een andere arts worden benoemd tot directeur van de G.G. en G.D. Het personeel hiervan zou dan moeten" bestaan uit een directeur in vol-ambtelijke dienst, een stadsarts in halve dienst voor waarneming bij ziekte en vacan- Het faillissement van Dirk Cornelisse te Limmen, Kapelweg 11, (Curator mr C. D. Thijs te Alkmaar) uitgesproken d.d. 2 Juli 1953 is opgeheven- wegens gebrek aan actief bij vonnis d.d. 6 Aug. 1953. ALKMAAR Geboren: H. C. d. v. J. Bunning en H. H. Esveldt. Overleden: J. Reurs. 57 jr., ge huwd met W. Kuijper; S. Jonker, 84 jr., weduwnaar van A Slote- maker; C. P. Pasjes, 74 jr., geh. met M. C. Kat. ALKMAAR De Alkmaarse Solekclub heeft deelgenomen aan de Beverwijkse Gladiolen-be- trouwbaarheidsrit. De eerste prijs werd behaald door de voorzitter, de heer J. W. Th. Brul, alhier, ter wijl nog 5 andere prijzen aan di verse andere leden van de club ten deel vielen. Van de ongeveer 70 deelnemende bromfietsers uit verschillende plaatsen gingen van de 10 beschikbare prijzen 6 naar Alkmaar. Een succes voor deze club. ALKMAAR Te Groet is zwervend aangetroffen een flinke, langharige zwarte hond. Eigenaar of liefhebbers, kunnen zich aan melden op het adres Molenpad 4 te Groet. In de omgeving van het zomerbad te Alkmaar zwerft een mooi, zwart katertje, ongeveer 3 maanden oud. Voorts is ter be schikking een witte keeshond van plm. 5 maanden oud en een ander kortharig jong keeshondje Het adres van de Inspecteur is: C. Verwer, Zaagmolenstraat 36, Alkmaar. ALKMAAR Zoals wij reeds eerder hebben gemeld, is het be stuur van de muziekvereniging „Excelsior" druk doende, gelden in te zamelen voor de aankoop van een zeventigtal costumes, naar het uniform van het kaas- dragersgilde. Wij willen hierop gaarne nogmaals de aandacht vestigen van het Alkmaarse pu bliek. Tevens heeft men een Co mité van Aanbeveling gevormd, waarin zitting hebben genomen, de heren: W. Voorthuizen, Dir. Slachthuis en Marktwezen; J. Dreeuws, Comm. van Politie; J. van Maarleveld, Commdt. Alkm. Brandweer; D. J. Scheffel, Secr. Kamer van Koophandel; J. H. Eyssen, Dir. Kon. Fabr. Ver- duurz. Kaas; G Kaper. Grooth. in Kaas; G. Grondsma, Dir. „Karper- ton"; R. Bakker. Wethouder; M. Coerts, Wethouder; C. W. Keij- sper, Voor Contact Comm.; C. Sehuddeboom, Dir Hand. Mij. „West-Friesland" en F. H. Rin- gera. tie, tevens belast met een ge deelte van de ongevallendienst, 2 artsen belast met de ongeval lendienst, 1 verpleger of ver pleegster De totale personeels lasten bedragen per jaar in ronde getallen, zonder sociale lasten en pensioensbijdragen, inclusief de bekende toelagen f21.100,Te vens moet in dit geval worden zorg gedragen voor huisvesting van de dienst en aanschaffing van inventaris. De tweede mogelijkheid voor ziet in een aanstelling van een arts als vol-ambtenaar bij de G.G. en G.D. Bij deze opzet kan de directeur in functie blijven en belast worden met het toezicht op de dienst, het geven van ad viezen etc. De aan te stellen arts kan met de overige werkzaamheden wor den belast, met assistentie van twee ongevallenartsen. Het voor deel van deze mogelijkheid is, dat het verband met en het gebruik van het Centraal Ziekenhuis be houden kan blijven. Dan bedragen de totale personeelslasten per jaar f18.600, De derde mogelijkheid is de aanstelling van een arts als vol- ambtenaar bij de G.G. en G.D. met gedeeltelijke tewerkstelling bij de schoolartsendienst. Ook bij deze opzet blijft het contact met het C.Z. gehandhaafd en de taak van de directeur zou dezelfde zijn als in het tweede geval. De arts vol-ambtenaar zou 3 dagen kunnen werken bij de schoolartsendienst en de andere dagen bij de G.G, en G.D. Naast hem zouden nodig zijn een half -ambtenaar en twee artsen voor de ongevallendienst. De totale personeelslasten be dragen per jaar f15.600, B. en W. achten de eerste op lossing de beste en zullen daar naar ook streven. Men meent echter, dat voorshands bij wijze van overgang de eenhoofdige lei ding van het ziekenhuis en de G.G. en G.D. ware te handhaven, waardoor de gemeente gebruik kan blijven maken van het per soneel en technisch apparaat van het Centraal Ziekenhuis. De Re genten van het Centraal Zieken huis hebben er geen bezwaar te gen, dat voorshands Dr. Lojenga nog belast blijft met de leiding van het G.G. en G.D. maar dan ook alleen met de leiding. In ver band hiermede zou dus tussen de oplossingen II en III een keuze moeten worden gedaan. De derde oplossing geeft het voordeel, dat een grote verbetering tot stand kan worden gebracht in het ga- neeskundig schooltoezicht. Oplos sing II laat uitbreiding van het werk van de G.G. en G.D. toe en zal ook zeker de uitbreiding van de werkzaamheden, zoals in de naaste toekomst te verwachten is, kunnen opvangen, terwijl bo vendien geneeskundig toezicht op de .gemeentebedrijven mogelijk zal zijn. Het gevolg is, dat óp deze wijze de stadsarts in vaste dienst G. J. Sluijmer en de stads arts op arbeidscontract Dr. J. De genaar moeten worden ontslagen cn eerstgenoemde op wachtgeld zal moeten worden gesteld. Naar de mening van B. en W. moet aan oplossing II de voorkeur worden gegeven. B. en W. geven de raad dus in overweging te kiezen voor oplos sing II en het College te machti gen, de nodige uitvoeringsmaat regelen te nemen. ALKMAAR B. en W. achten thans de tijd rijp om te komen met een voorstel tot verhoging van de begrafenisrechten. Het exploitatieverlies van de Alge mene begraafplaats bedraagt ge middeld per jaar f 20.000,—. In 1949: f 2.997,—; in 1951: f 21.168; in 1952: f 16.554,en in 1953: f 19.735, De huidige verordening da teert van 1919 en is sindsdien nooit gewijzigd. De tarieven ziin dus achtergebleven bij de aan zienlijke stijging van lonen en prijzen en zijn onvoldoende, om de onkosten te dekken. O.a. heeft men na 1950, het stichtingsjaar van de aula, nooit rekening kun nen houden met de daaraan ver bonden lasten. Voorts is wense lijk een tarief in te voeren voor het bijzetten van urnen tot de helft van het tarief voor begra vingen. B. en W. stellen voor, de rechten als volgt te herzien en te verhogen achtereenvolgens voor het begraven tijdens de ge wone uren in grafkelders en graven eerste, tweede, derde en vierde klassen; van f 50,op f 80,van f 40,op f 60, van f 18,op f 40,van f 8, op f 24,en van f 6,op f 12, en extra voor graven op andere uren resp. van f 12,op f 20, van f 12,op f 15,van f 6, op f 10.van f 13.— op f 6, en van f 1,op f 3, De tarieven worden gesteld op de helft, indien het betreft over leden kinderen van 1-12 jaar en op een vierde, voor overleden kinderen beneden het jaar. Ver der moet opgenomen worden 'n tarief voor het bespelen van het harmonium in de aula, alsmede een herziening van het uitslui tend recht van eigen graven. B. en W. zouden die als volgt willen zien vastgesteld: graf ruimte eerste klasse f 350,voor onbepaalde tijd, f 70,voor 15 jaren; tweede klasse resp. f 200,- en f 40,derde klasse resp. f 150,en f 30,en ruimte voor grafkelder f 150,- boven 't tarief der klasse. De baten uit deze tariefsver hogingen kunnen ongeveer als ALKMAAR De training voor de junioren begint vandaag niet om 6.30 ,doch om 7 uur. Woensdagavond 6.30 uur spe len de junioren A een wedstrijd tegen een combinatie (voor het a.s. jeugdelftal) aan de Wester- weg. ALKMAAR 14 Augustus was het 25 jaar geleden dat de heer F. Deicliman in dienst trad van bovengenoemde N.V Om 10 uur werd hij met zijn echtgenote ont vangen door Directie en bedrijfs leiding. 18 Augustus is de heer J. Kopper 40 jaar in dienst. Ook hem zal het die dag aan belang stelling niet ontbreken. Heden avond worden de beide jubilaris sen door het personeel gehuldigd in café Tom aan het Waagplein. .volgt worden begroot: rechten voor begraven f 4.000,rechten voor uitgifte van eigen graven f 1.800,onderhoudsrechten f 6.000,en .overige tarieven f 400,—. Totaal f 12.2000,—. Dit betekent nog slechts een gedeel telijke goedmaking van het ex ploitatietekort, maar B. en W. menen, in de gegeven omstandig heden de begrafenisrechten niet verder te moeten opvoeren. ALKMAAR. Zondag 16 Aug. hield de hengelsportver .„Luctor et Emergo" haar tweede officiële hengelwedstrijd in de Hoornse Vaart. Aan deze wedstrijd namen 55 personen deel, de vangst was behoorlijk. In totaal werden 184 baarzen gevangen. Als no. 1 kwam uit de bus P. Mooy met 15 stuks; 2e en 3e pr. ieder met 14 st. H. Buitenhuis en R. de Groot; 4e pr. W. Corbie 11 st.; 5e cn 6e pr. J. Schoonhoven en P. Veen- stra, ieder 9 st.; 7e en 8e pr. G. de Koning en H. de Jong, ieder 8 st.; 9e en 10 e pr. W. Verhage en C. Ploeger, 7 st. BERGEN Voor de Hoofd actecursus aan de R. K. Kweek school te Bergen zijn geslaagd de dames: C. Pirovano, Heiloo; G. Kuin en A. Kamper, Bovenkar- spel; J. van Amersfoort en D. v. Amersfoort. Den Helder; A. Bal- tus, Egmond Binnen, allen voor B. Voor A: G. Schuitemaker. We-rvershoof; R. Riteco. Bergen; A. Zegwaart, Heemskerk; J. Brammer, Noord Scharwoude. Van de 11 cursisten, die exa men deden, slaagden er 10. (Van onze verslaggever) Verleden week stonden we op het kampeerterrein van Schager in Callantsoog wel een beetje eigenaardig te kij ken. Er werd een kleine vrachtauto volgeladen. Een famlie had de vacantie in het dorp doorgebracht en maakte zich nu gereed voor de terug reis naar Utrecht, wat op zichzelf niets bijzonders was. Maar onze blik bleef wat lan ger rusten op de cabine van de vrachtwagen. Hierop werd n.d. een bruinvis vastgemaakt Een van de familieleden had het ding op het strand gevonden. Natuurlijk vroegen wij ons af wat deze mensen met dit ca daver in de stad Utrecht moesten doen. Het antwoord was de moeite waard. „Wel, onze buurman houdt erg van vissen en weet ook wat vis serslatijn is. We willen hem een lesje geven. Morgen han gen we deze bruinvis bij hem voor de deur. We doen er een briefje bij, dan kan hij lezen hoe en waar we dit beestje gevangen hebben. Wat zal hij raar kijken!" DINSDAG 18 AUGUSTUS Bioscopen: CINEMA AMERICAIN: Robin son Crusoë Co., alle leeft. HARMONIE: Schwarzwaldma- del (alle 1.). REX: Achter gesloten gordij nen (18 jaar). Voorstellin gen: 8 uur. Apotheken: Van hedenavond zes uur af voor spoedgevallen bereik baar Apotheek „De Bever", Emmastraat 36; apotheker: P. J. Meurs. Tentoonstellingen: PIET STENNEBERG, Voor- dam 6, Alkmaar: Moderne kunst. CHANTE MERLE: Kerkepad t Bergen: 10—12.30, 15—17.30 2022 uur. Tot 31 Augustus. HUIS MET DE PILAREN: Mevr. Koeman-Meertens. 14.30—17.30, gedurende zo merseizoen. K.C.B. BERGEN: t.m. 23 Aug. Karei Colnot. 10.3012.30 u., 14.30—17.00 u. en 19.30 22.30 u. Woensdag: hoog water 12.10 uur, laag water 6.10 en 18.45 uur. ALKMAAR. Onder enorme bacher, belangstelling werd Maandag avond in de Grote Kerk een con cert gegeven door de Wiener San- gerknaben o.l.v. Robert Kübacher. Medewerking verleende Piet Kee, organist' van deze kerk. Juist de reden waarom ditmaal de kerk stampvol was gelopen, maakte dat wij met gemengde ge voelens onze plaats innamen. Om duidelijk te zijn: wat wij door middel van de radio van dit koor te horen krijgen is doorgaans suikerwerk en heeft bij ons nooit de overtuiging kunnen wekken dat dit het beste jongenskoor van de wereld is, zoals Toscanini eens gezegd moet hebben. Dat het zéker een van de beste jongenskoren is, heeft niet de radio, doch het koor zelf bewezen. Het is ons niet geheel bekend wat vorige dirigenten presteerden, wel weten we nu dat Robert Küh- ALKMAAR De chemische wasserij, stomerij en ververij „Alcmaria" voorheen gevestigd op de Voormeer, waar de fabriek een beetje gebrekkig gehuisvest was, is door verplaatsing van het bedrijf naar Verdronkenoord 64 wat de outillage en de inrichting betreft, zeer vooruitgegaan. Na verbouwing en verlenging van 't aldaar bestaande pand kreeg men de beschikking over een prac'hr tige ruimte, waar de apparatuur practisdh kon worden opgesteld, zodat de werkzaamheden gemak kelijker en zonder tijdverlies door het heen en weer lopen van de ene machine naar de andere kun nen worden verricht. Aan de straatzijde kwam een moderne, frisse winkelruimte, en daarachter kreeg men door ver bouwing een zeer overzichtelijke en moderne bedrijfsruimte, waar in de tri-machine, de verfkuipen, verfbaden, de tumbler, de spot ter en de strijkerij zodanig kon den worden opgesteld, dat het gehele reinigingsproces als aan de lopende Dand geschiedt. De traaie winkelruimte met de rek ken voor de gereinigde kleding 'kan door een groot gordijn dat over een boograil loopt van de fabrieksruimte worden geschei den. Tussen de winkelruimte en de fabriek is nog een plaats ge vonden voor een kantoortje, want zeker ook bij dit bedrijf is de administratie van belang. Wat de inrichting van het be drijf betreft: ook deze is modern. Geheel achteraan staat de grote „tri"-machine, het eigenlijke rei nigingsapparaat, waarin de kle ding in een bad van trichloor- aelnyleen en trizeep wordt ge reinigd, terwijl van te voren de zomen en de zakken zijn uitge- borsteld en de vlekken apart be handeld. Nadat de kleding 2 x 20 minuten in de tri-machine is geweest, wordt zij winddroog ge maakt, en Vervolgens, nadat zy eventueel nog getriploneerd is (een behandeling die de kleding slijt-, vocht- en motvrij maakt, gegarandeerd door een waarde- zegel) wordt zij geperst of ge streken, en komt weer als nieuw in de winkel terug. Daarnaast is er nog de „spotter" een apparaat waarmee nardnekkige vlekken, die na de reiniging nog zichtbaar mochten zijn. worden verwijderd door deze uit te spuiten met installatie, de isolatie van de bui zen en leidingen berustte bij het isolatiebedrijf Jaco uit Heiloo, Het geheel stond onder leiding van het architectenbureau P. Over toom van het Vredronken Oord. Zaterdag j.l. werd het nieuwe bedrijf heropend, en dat „Alc maria" niet onbekend is, bleek wel uit de 54 bloemstukken, die winkel en bedrijf tot. een ware bloementuin hadden omgetoverd. Van het personeel kreeg de heer Groot een tegeltableau, voorstel lend de ontwikkeling van het be drijf, als aandenken ten ge schenke, en op zijn beurt bedacht de heer Groot voor ieder die in de eerste veertien dagen na de opening kleding laat reinigen, een aardige en tevens fraaie attentie. ALKMAAR. Vrijdag 21 Aug. a.s. zal onder auspiciën van de afdeling Alkmaar van het Neder landse Rode Kruis een collecte worden gehouden voor de slacht offers in het zo zwaar geteisterde Griekenland. De collecte zal be staan zowel uit een huis aan huis als uit een straatcollecte. Wanneer wij ons de verschrik kingen van de watersnood, welke nog maar zo kort geleden ons eigen land teisterde, nog eens weer voor de geest halen en daar bij bedenken hoe de getroffenen in de watersnoodgebieden spon taan van alle zijden doeltreffende hulp werd geboden, dan is het duidelijk dat wij aan het buiten land ontzettend veel verschuldigd zijn. Het is daarom voor ons behalve een kwestie van dankbaarheid tevens een ereplicht, nu een ander volk de verschrikkingen van he vige aardbevingen heeft onder vonden, mede te helpen deze natie naar best vermogen te steunen en te helpen, opdat ook de getrof fenen in Griekenland spoedig ge holpen kunnen worden en door de steun van alle zijden de kracht kunnen vinden om het leed dat over hen is gekomen te dragen. Wij wekken van deze plaats alle stadgenoten op om Vrijdag aan- stoom, de „tumbler", waarin staande voor dit doel diep in hun kleden e.d. geruwd worden, en beurs te tasten, wanneer de Rode een droogkamer. Kruisbus hun wordt voorgehou- De verbouwing van het pand den. werd uitgevoerd door de aanne mer J. Ory van de Omval, de fa. Genefaas van het Verdronken UIT HET D.A.W.-KAMP Oord zorgde voor de electrische ALKMAAR Op de tweede dag van de Nederlandse Zwem- kampioenschappen te Nijmegen werd o.m. de finale verzwommen van de 100 meter vrije slag meis jes. Hierin werd de D.A.W.-ster Tine Tenkink vijfde in de zeer fraaie tijd van 1.12.3 vlak achter Emmy Wielema van de H.Z.C., met wie ze een nek-aan-nek-race leverde van begin tot eind. Aan vankelijk lag de Alkmaarse iets voor. doch de eindspurt van de H.Z.C.-ster was iets sterker. Jetty Piersma kon het op de 200 meter schoolslag dames niet tot de finale brengen. In de se rie leverde ze een fel gevecht met Tonny Hom van De Robben, die op de laatste baan een kleine m. uit wist te lopen en in 3.08.4 fi nishte, waarmee deze zwemster zich nog juist klasseerde voor de Zondag. Nel van Opstal won de serie in 3.04.6. De tijd van Tine Tenkink op de 400 m. vrije slag, 5.39.6. die ze Vrijdags in de serie maakte, had haar 's Zondags in de finale ruimschoots de vierde plaats op geleverd. Zij ,zag om principiële redenen van deelname hieraan af. ALKMAAR Ter ondersteu ning van de inzamelingsactie van de Harmonie „Excelsior" heeft 't bestuur, gezien het korte tijds bestek voor de verschillende feestelijkheden, waarop de man nen van het corps reeds in Kaas- dragersuniform hopen te ver schijnen, circulaires rondge stuurd met een opwekking tot het verlenen van geldelijke bij- draen. Men kan zijn bijdrage storten op gironummer 17410 van de Middenstandsbank ten name van „Excelsior". Bij onderstaande adressen kan men eveneens bijdragen afge ven, het liefst in gesloten enve loppe: J. A. in 't Veld. Roehdale- straat 31: G. van Putten, Stuart- straat 69; N. Duineveld, Nic. Beetskade 19; C. Sehuddeboom, Comanstr. 22: P. Kramer, Corn. Evertsenplein 19. ALKMAAR Het kind, dat meest onbevangen uit Gods schepping, reageert op zijn eigen spontane manier op de wonderen, die de wereld biedt. En voor het kind zijn alle dagelijkse dingen wonderen. Het wil» zich uiten over wat het ziet, over wat het be leeft, en het uit zich in de stame- iing die alleen een moeder kan verstaan. Maar al spoedig grijpt het naar papier en potlood. Het geeft de objecten van zijn ver wondering vorm in primitieve lij nen en krabbels. Het gaat zijn te keningen ook kleuren. En met de jaren groeit ziin weergave van de werkelijkheid. Zo'n Kinderteke ning blijft een spontane uiting van verwondering over het ge schapene en daarom is zij altijd interessant voor de volwasserie, die daar kennis kan nemen. Hoe interessant, dat blijkt ons in de komende weken op de tentoon stelling van kindertekeningen die thans bij V. en D. in Alkmaar op de 2e etage van het warenhuis is ingericht. Ook internationaal heeft men de belangrijkheid der beeldende kinderuitingen ingezien Men is gekomen tot een uitwisseling van kindertekeningen via de Art For Worldfriendship in de Verenigde Staten, in Nederland doet nu een verzameling kindertekeningen uit o.a. De Ver. Staten, Italië, India, Duitsland, Denemarken en Japan aangevuld met Nederlandse, de ronde. Alkmaar en omgeving kunnen er thans kennis mee maken. Men moet die gelegenheid niet verzui men. De tentoonstelling bij V. en D„ die hedenmorgen door mevr. C Ozinga, onder grote, ook offi ciële. belangstelling is geopend, is het waard dat men haar ziet. Op de tekeningen zelf komen wij nog terug. die sinds 1952 aan de Sangerknaben verbonden is, enorm veel met dit koor heeft kunnen bereiken. Het programma bevatte een keur van werken, die een waar lijk groot koor passen. Polyphone-stukken van Pales- trina, Croce, Gallus, Fux en Scar latti, verder werken van Buxte- hude. Bach, Mozart, Schumann, Bruckner, Brahms en Verdi. Na inleidend orgelspel door Piet Kee begon het koor met Exsultate Deo van A. Scarlatti, waarin vooral de ragfijne pianis- simo-gedeelten opvielen. Indrukwekkend was het prach tige Oratio Jeremiae van G. da Pales trina. Zoals ook bij de andere poly- phone-werken was de uitbeelding van de tekst enorm. Technische moeilijkheden leken voor dit koor niet te bestaan, ge tuige het in een zeer hoog tempo uitgevoerde Ascendit Deus van J. Gallus, vooral op de waarden „in voce tubae". Bovendien bleven ze constant op toon, zelfs in het zo gevaarlijk modulerende Virgo Jesse van A. Br'wkner. Het Laudate Dominum van Mozart, waarin we de sopraan solist hoorden, werd puur-muzi- kaal vertolkt, zonder enig over dreven sentiment. Nogmaals een knap staaltje van technisch kunnen hoorden wij in Zion hört die Wachter singen van D. Buxtehude. De razend-moeiliike staccato intervallen schenen voor de kna pen niets te betekenen. Dit lied was één klaterende jubel. We zouden de omroep aan wil len raden enkele „Schlafende Prinsehen" te liquideren en eens een opname te gaan maken van dit lied. al is het dan misschien niet zo geschikt voor de continu bedrijven. Vlekkeloos van toon en voor dracht waren ook de 3 koralen van J. S. Bach. De Psalm van Jom. Brahmns verwaterde iets. door de virtuoze pianopartij, die de gevoelige ac- coustiek van de kerk niet geheel en tiidig kon verwerken. Sprekender was dan ook Brahms bekende, doch daarom niet minder mooie lied „Jugend". Ook de beide volksliederen vielen niet uit de toon. De dirigent heeft ongetwijfeld enkele mensen toch nog tevreden naar huis laten gaan, door voor hen het „Schlafe mein Prin- schen" te vertolken. Het slagen van dit concert is vooral ook te danken aan Piet Kee die in de korte pauzes voor stijlvolle orgelwerken zorgde, waarvan we zeker moeten noe men de beide koraalvoorspelen van J. S. Bach en de Finale uit dé 5dë' Symphonie van Ch. M. Widor. G. v. d. I. ALKMAAR - De gasleverings overeenkomst, die de N.V. Gas- voorziening Kop Noordholland heeft gesloten met de Kon. Ned. Hoogovens te Velsen, loopt op 31 December a.s. af. Onderhandelin gen met de directie van de hoog ovens over afname van een gro ter aantal m3 gas per etmaal dan het tegenwoordige quantum, heb ben geen resultaat opgeleverd. De tegenwoordige afname be draagt maximaal 37000 m3 gas per etmaal, exclusief de hoeveel heid welke door Hoom wordt af genomen. De Hoogovens hebben zich bereid verklaard, de over eenkomst met Hoorn te annule ren per 31 December a.s. en de j door de N.V. te contracteren hoe- veelheid van 37000 m3 gas per etmaal te verhagen met een voor de gasbehoefte van Hoorn gefi xeerde gemiddelde etmaalhoe- veelheid van 13.000 m3. De totale inkoop door de N.V. van de Hoogovens zal dus maximaal 50.000 m3 per etmaal bedragen. Het verschil tussen deze hoe veelheid en de totale behoefte aan gas zal in het gasproductie- bedrijf te Alkmaar moeten wor den geproduceerd. Deze totale etmaalbehoefte zal maximaal tus sen 85000 en 90000 m3 gas ko men te liggen, inclusief de leve ring aan Enkhuizen, welke in October zal aanvangen. Het is noodzakelijk, dat de op slagruimte voor propaan wordt vergroot, door aanschaffing van een t'ankinstallatie bestaande uit twee tanks, elk inhoudende 50 m3 d.i. plm. 22,2 ton propaan. De kosten van deze installatie met bijkomende werken zullen rond 88.000 bedragen. De N.V. is bereid, de kosten van deze uit breiding in ongeveer 15 jaar aan de gemeente terug te betalen en intussen de rente te vergoeden, dat het gemeentelijk gasbedrijf aan het financiëringsfonds is verschuldigd. B. en W. stellen de raad voor, overeenkomstig te be sluiten. ALKMAAR Gevonden over het tijdvak van 6 Aug. tot en met 12 Aug. 1953 en te bevragen aan het bureau van Politie te Alk maar op kamer 14, le étage, iedere Maandag, Woensdag en Vrijdag van 16.3017.30 uur. Kindersokje; sleutelbos; zadel dek; armbanden; padvindersriem; kindersokje; hoofddoek; sleutels; rollen oude matten; portemon- naie's; parelsnoer; rozenkrans in étui; zakkam; dameskousen; kerkboek (Engelse tekst); motor- broek; vest; badgoed; kinder schoentje; broche; schoudertas; ballpoint; houtschaaf; blikjes groenten en gestampte muisjes; konijntje; geldsbedragen; ont vangstbewijs; bovenbroekje; pop pen wagentje; foto-foudraal; re servewiel én dommekracht; jon gensjasje; rood schrift; dames handschoenen; bijtring met eek hoorntje; foto's; damesvest. W eers verwachting Weersverwachting, medege deeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opge maakt te 10 uur. WISSELEND BEWOLKT Wisselende bewolking, met hier en daar een bui. Matige, in het Noorden nu en dan vrii krachtige wind in hoofdzaak tussen West en Zuid-West. Ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag. voor alle jonge mensen die verkering hebben De jaarlijkse Bedevaart naar O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo, begint „een begrip" te worden, dat steeds meer jonge mensen gaat aanspreken en meeslepen, [et programma van deze ver- loofden-bedevaart is fris en met tempo. 9.30 Is de plechtige Hoogmis, die wordt opgedragen tot inten tie van alle verloofden, door de H. E. Heer Deken B. G. Hosman. 12 Uur plechtig Lof met Bin- nenprocessie. De assistenties worden verricht door de W. E. Heren Aalmoeze niers van het Jeugdwerg. De predicaties worden gehou den door de bekende kanselre denaar, Pater Aegidius Bren- ninkmeijer, O.P. Deze begeeste rende predikant zal onze jonge mensen ongetwijfeld weten te boeien en positieve gedachten meegeven voor „de beste jaren van ons leven". De programma's, die tevens bewijs van toegang ziin tot de grote Kapel, zijn voor de luttele prijs van 15 cent te verkrijgen aan de bekende adressen en des morgens aan de Kapel. We verwachten, dat deze Be devaart, die vorig jaar bijna 1000 jonge mensen trok, ook dit jaar Heiloo tot het trefpunt zal maken van alle jongeren, die samen willen bouwen aan een nieuwe toekomst. BEEMSTER Op het vee- houdersbedrijf van de heer J. Scheringa te Beemster ontdekte men dezer dagen bij het weg halen van een hooiklamp, daar onderin een vrij groot stekel varken bij een nest met vijf nog zeer jonge exemplaren. Men heeft het nest opgenomen en het in een hoekje van de schuur ge legd. Na enkele dagen heeft moeder egel het echter zelf weer verplaatst, maar zij hield het in de schuur. Thans worden de jonge egels door de kinderen van Scheringa verzorgd. Ze groeien in weelde op. HEILOO, 17 Augustus 1953 Sperciebonen 26-38, Stokbonen 36-41, Snijbonen 20-31. Pronkbo- nen 12-15, Komkommers 8-11, Andijvie 12-16, Spinazie 10-17, Porcelein 5-10, Kropsla 4-15. Bra men 1,20-1,50 p.m. NRD.-SCHARWOUDE. 33.000 kg aardappelen. Eerstelingen 12,7012,80; Doré 12,90; Eigenh. 12,70—13,20; BI. Eigenh. 12,30— 13,70; Koopm. Blauwe 12,60 13,20; IJselster 11,40; Meerlanders 11,7011,80; Bonken 11,90—12,80; Drielingen 7,107,80; 7.000 kg uien 910,40; Drielingen 811; Nep 13—19; 2000 kg Zilveruien; Nep 28; 2.200 kg Kroten A 5 5,50; B 4; 1.600 kg Peen B 10,20; C 3,40; 8.000 kg Rode kool A 4,70, B 3—4,10; 5.000 kg gele kool A 7,10—8,30; B 4,10; 40.000 kg Witte kool 3—4,50; 62.000 kg sla- bonen 2336; 2e kwal. 2326; 2.200 st. Bloemkool Al 25; A2 10—24. LANGEDIJK, 18 Augustus 8000 kg aardappelen 12.40; eigen heimers 13.30; blauwe eigenhei mers 12.6O13.20; meerlanders 12 10; 10000 kg rode kool A 4.20 8.8Ó; B 3.40—4; 11000 kg ge.e kool A 6.60—8.10; B 4.40—4.9U; 900 kg groene kool 6ë.808; 7000 kg witte kool 33.50; 750 kg to maten A 43; B 41; 700 kg uien 8.10—9.40; 18650 kg slabonen 20 34- 400Ö st. bloemkool A 1 25 —35; A 2 9^—16. ALKMAAR, 17 Aug. Schotse muizen 13; kleine bl. eigenhei mers 1313.50; slabonen z. dr. 2639; stoksnijbonen 2038; stamsnijbonen 2026; pronkbo- nenl4—20 per 100 kg; komkom mers 818; bloemkool 1236 per 100 st.; rode kool 7.5012.50 groene kool 7.5012.50 spinazie 522; postelein 78 per 100 kg; sla 2.5019 per 100 st.; andijvie 8-18; rode bieten 6.5013.50 per 100 kg; bospeen 828 per 100 bos; uien 6.5012.50; soep 610; selie 4.569.50; augurken basterd 801.24; pruimen 2236 per 100 kg; perziken 330 per 100 st.; meloen suiker 4088; peren 10 17; appels 1438 per 100 kg. AMSTERDAM. 17 Aug. Aan gevoerd 368 runderen, le srt. 2.60 2,70; 2e srt. 2.502.55; 3e srt. 2.352.45 p. kg. gesl. gew.; 162 varkens le srt. 2.372.40; 2e srt. 2.322.35 p. kg. gesl. gew.; 43 nucht. kalveren 1.501.55 p. kg. lev. gewicht. PURMEREND, 17 Aug. Schot se muizen, middel 12,4014,70; drieling 89,40; koopmans bl. middel 12,4013,50; slabonen z. dr. 2436; stoksnijbonen 2041; stamsnijbonen 20—34; pronkbo- nen 1726; komkommers 815; tomaten A 4156; bloemkool 8 53; rode kool 69; spinazie 2339; postelein 1524; sla 9 21; andijvie 821; rode bieten 4 7; bospeen 1221; waspeen 12 25; uien 610; perziken 8 22; frankenthalers 115130; me loen, suiker 2482; Ontario 18 46: reine victoria 1642; blau we 624; codlin ceswick 416; erley victoria 618; james grie ve 1846; perzikrode zomer-ap- pel 12—36; rode tulp 418; yellow transparant 1439; clapps favorite 1231; kruidenier 10 32: suikerpeer 39; précose de trevoux 1028. AMSTERDAM, 17 Aug. Binnen landse granen (Boerennoterin- gen). Witte tarwe f2425; rode tarwe f24—24.75; rogge f2021; zomergerst f 22.5023.25; winter- gerst f2122; haver f2122; groene erwten f 4046; koolzaad f 5657; karwijzaad f 5657; blauw maanzaad f 110; geel mos terdzaad f 60; kanariezaad f 33 34.50. Alles per 100 kg.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2