Rusland blijft een ernstige bedreiging voor de vrede Een fraai uniform en 'n vlot praatje... Belgische kust trok talloze vreemdelingen Majoor Breunese moet Donderdag terechtstaan Goede start van Nederland en Hongarije Wanneer het onweert grote dag Wat doe ik met mijn antenne? kt en Beurs President Eisenhower: Beroep op Westelijke landen tot groter zelfwerkzaamheid Hulpverlening accent naar Stille Oceaan ^JRIGLEY WEK DE GAL IN UW LEVER OP Wederom trieste verkeersbalans Pseudo-stuurman gearresteerd wegens oplichting Uitloper van wandelsport-controverse Wegens smaad of belediging DE TROFEO ITALIA Beruchte grot wordt onderzocht Zware ontploffing te Brooklyn er sv er wachting verwachting, medege- or het K.N.M.I. te De dig van Dinsdagavond lensdagavond. Opge- 10 uur. ELEND BEWOLKT ende bewolking, met daar een bui. Matige, oorden nu en dan vrii wind in hoofdzaak West en Zuid-West. r dezelfde temperatu- vandaag. G 23 AUGUSTUS ille jonge mensen erkering hebben rlijkse Bedevaart naar uw ter Nood te Heiloo, en begrip" te worden, s meer jonge mensen ipreken en meeslepen, ramma van deze ver- idevaart is fris en met de plechtige Hoogmis, opgedragen tot inten- 11e verloofden, door de r Deken B. G. Hosman. plechtig Lof met Bin- sie. atenties worden verricht V. E. Heren Aalmoeze- het Jeugdwerg. iicaties worden gehou- de bekende kanselre- Pater Aegidius Bren- r, OP. Deze begeeste- ;dikant zal onze jonge ongetwijfeld weten te n positieve gedachten voor „de beste jaren leven". gramma's, die tevens n toegang zijn tot de iel, zijn voor de luttele 15 cent te verkrijgen ikende adressen en des aan de Kapel, wachten, dat deze Be lie vorig jaar bijna s mensen trok, ook dit >o tot het trefpunt zal an alle jongeren, die illen bouwen aan een ekomst. nest jonge egels rER Op het vee- irijf van de heer J. te Beemster ontdekte r dagen bij het weg- een hooiklamp, daar en vrij groot stekel- l een nest met vijf nog %e exemplaren. Men nest opgenomen en het ;kje van de schuur ge- enkele dagen heeft el het echter zelf weer maar zij hield het in Thans worden de :ls door de kinderen sringa verzorgd. Ze i weelde op. 17 Augustus 1953 ïen 26-38, Stokbonen jbonen 20-31. Pronkbo- Komkommers 8-11, 12-16, Spinazie 10-17. 5-10, Kropsla 4-15. Bra- 1,50 p.m. HARWOUDE. 33.000 pelen. Eerstelingen 0; Doré 12,90; Eigenh. 0; BI. Eigenh. 12,30— 3pm. Blauwe 12,60 lster 11,40; Meerlanders 0; Bonken 11,90—12,80; 7,10—7,80; 7.000 kg 0,40; Drielingen 811; 9; 2000 kg Zilveruien; 1.200 kg Kroten A 5 1.600 kg Peen B 10,20; .000 kg Rode kool A -4,10; 5.000 kg gele kool ,30; B 4,10; 40.000 kg 3—4,50; 62.000 kg sla- -36; 2e kwal. 23—26; Bloemkool Al 25; A2 DIJK, 18 Augustus irdappelen 12.40; eigen- 3.30- blauwe eigennei- 5013.20; meerlanders 10 kg rode kool A 4.20 3.40—4; 11000 kg ge." .60—8.10; B 4.4U—4.9U; lene kool 6ë.808; 7000 :ool 3—3.50; 750 kg to- 43; B 41; 700 kg uien 18650 kg slabonen 20 st. bloemkool A 1 25 9t—16. AR, 17 Aug. Schotse I; kleine bl. eigenhei ds.50; slabonen z. dr. stoksnijbonen 2038; nen 2026; pronkbo- per 100 kg; komkom- bloemkool 1236 per rode kool 7.5012.50 iol 7.5012.50 spinazie telein 78 per 100 kg; 9 per 100 st.; andijvie e bieten 6.5013.50 per lospeen 828 per 100 6.50—12.50; soep 6—10; -9.50; augurken basterd jruimen 2236 per 100 ;en 330 per 100 st.; iker 4088; peren 10 1438 per 100 kg. tDAM. 17 Aug. Aan- 58 runderen. Ie srt. 2.60 srt. 2.502.55: 3e srt. p. kg. gesl. gew.; 162 srt. 2.372.40; 2e srt. p. kg. gesl. gew.; 43 veren 1.501.55 o. kg. :ht. 5ND, 17 Aug. Schot- a, middel 12,4014,70; 89,40; koopmans bl. 1,4013,50; slabonen z. stoksnijbonen 2041; men 2034; pronkbo- 16; komkommers 815; 4156; bloemkool 8 e kool 69; spinazie ostelein 1524; sla 9 ■ie 821; rode bieten 4 ;en 1221; waspeen 12 n 610; perziken 8 snthalers 115130; me ter 2482; Ontario 18 e victoria 1642; blau- codlin ceswick 416; oria 618; james grie- perzikrode zomer-ap- 36; rode tulp 418; ansparant 1439;clapps ;231; kruidenier 10 rpeer 39: précose de 0—28. HDAM, 17 Aug. Binnen- ranen (Boerennoterin- te tarwe f2425; rode j—24.75; rogge f20—21; f 22.5023.25; winter- 22; haver f2122; ivten f4046; koolzaad karwijzaad f5657; anzaad f 110; geel mos- 60; kanariezaad f 33 s per 100 kg. Dinsdag 18 Augustus 1953 Pagina 3 WASHINGTON, 17 Aug. President Eisenhower heeft vandaag aan het Congres het rapport voorgelegd over het programma voor de wederzijdse beveiliging gedurende de eerste zes maanden van 1953. In het rapport wordt een beroep gedaan op de Westelijke landen, om groter zelf werkzaamheid te ontplooien bij het streven naar collec tieve veiligheid. De Amerikaanse hulpverlening „kan niet al het werk doen", aldus het rapport. In het rapport wordt gezegd, dat Rusland een ernstige bedrei ging voor de vrede blijft, en op gemerkt, dat bij de Amerikaanse hulpverlening om de communis tische expansie tegen te gaan het accent langzamerhand van Euro pa naar Azië en de Stille Oceaan wordt verlegd. „Ofschoon het duidelijk is, dat de overige vrije landen hun sterkte niet kunnen opvoeren en in stand houden zonder aanzien lijke hulp van Amerika, is het even duidelijk dat het program ma voor de wederzijdse beveili ging niet al het werk kan doen". „Het is nodig, dat ér nog ande re maatregelen getroffen worden en het is van het grootste be lang, dat het programma voor de wederzijdse beveiliging en onze betrekkingen met het buitenland in het algemeen zodanig worden geleid, dat het nemen van deze maatregelen wordt vergemakke lijkt". Drie stappen, die in het rap port als noodzakelijk worden ge zien zijn: de bekrachtiging van het verdrag inzake de Europese defensie gemeenschap, de uit breiding van de handel en de uit breiding van de investering van particulier kapitaal in weinig ontwikkelde gebieden. Eisenhower deed het rapport vergezeld gaan van een briefje van twee regels, waarin hij zegt, dat de veiligheid van Amerika „onverbrekelijk verbonden is met de veiligheid en het welzijn van de overige vrije landen". In het rapport wordt gezegd, dat de F.O.A. (Foreign Opera tions Administration) het or gaan waarin onlangs de M.S.A. (Mutual Security Agency) is op genomen gedurende het lopende belasting jaar, dat op 30 Juni 1954 eindigt, de beschikking zal hebben over 6.600.000,000 dollar, met inbegrip van 4.500.000.000 aan nieuwe fondsen. „Bij het opstellen van het pro gramma voor het nieuwe belas tingjaar is het accent meer naar Azië en de Stille Oceaan ver schoven". „Met inbegrip van de speciale hulp voor Indochina zal ongeveer 37 procent van de nieuwe fond sen voor het programma 1954 be stemd zijn voor Azië. In het voor afgaande belastingjaar was dit 14 procent. „De bedragen voor het Euro pese programma zullen worden teruggebracht van 73 procent van de totale fondsen in 1953 tot 50 procent in 1954". Het rapport vervolgde: „De Sowjet Unie blijft capabel tot agressie en heeft bij verscheidene gelegenheden in het recente ver leden blijk gegeven van haar agressieve bedoelingen. Haar toe komstige bedoelingen blijven een onzekere factor". De verschepingen van Ameri kaanse militaire goederen lagen wat de geldswaarde betreft in het eerste half jaar van 1953 70 procent hoger dan in de daaraan voorafgaande zes maanden. Nog niet voldoende De West-Europese productie van militaire goederen is In het jaar, eindigend 30 Juni 1.1., ver viervoudigd, vergeleken bij het peil van voor de Koreaanse oor log. In het rapport werd echter ge zegd, dat dit nog niet voldoende is. De partners van Amerika kun nen slechts op aanzienlijke wijze bijdragen tot de veiligheid van de vrije wereld, indien zij „ge zond, sterk en progressief" zijn. Ofschoon het Congres in het jongste wetsontwerp op de bui tenlandse hulpverlening bepaal de, dat de economische hulpver lening aan het buitenland op 30 Juni 1956 zal worden stopgezet en de militaire hulpverlening een jaar later, werd in het rapport dat vandaag aan het Congres is gezonden, betoogd, dat de veilig heid van de vrije wereld niet „aan een vast doel en een vaste datum" kan worden gebonden. Tegengesproken werd, dat de militaire, economische en techni sche hulp, die door de Ver. Sta ten aan het buitenland is ver leend een „cadeaustelsel" zou zelfgenoegzaamheid" zijn, zoals sommige critische geesten hebben beweerd. De hulp is een „gezond en be langrijke vruchten afwerpende investering ten behoeve van de nationale veiligheid" geweest. In het rapport werd over de eerste helft van 1953 gesproken als over een periode van „con crete vorderingen" op het gebied van de hulpverlening, van inten sieve herwaardering van de be staande politiek en het ontwerpen van plannen voor de toekomst, van herziening verbetering van de bestaande activiteit en van „bemoedigende vooruitgang bij de defensie, en de ontwikkeling van de vrije wereld". Uit veiligheidsoverwegingen was het niet mogelijk bijzonder heden te geven over de afzonder lijke gebieden, die militaire hulp ontvangen hadden. Sinds met het programma begonnen werd echter tot en met 31 Mei 1953, waren de volgende belangrijke militaire leveringen verricht: 26.564 tanks en gevechtswa gens; 140.865 motor transport voertuigen, 25.234 stukken artil lerie, 81.328 stukken electronisch en sein-materiaal, 19.855.000 artil leriegranaten, 510 marineschepen, 4.126 vliegtuigen, ongeveer 1.5 millioen kleine wapens en ma chinegeweren, 738 millioen pa tronen voor kleine wapens en machinegeweren. De militaire verschepingen naar Indochina genoten voorrang. In het rapport werd tenslotte gezegd, dat de communistische sterkte in de Westeuropese landen die hulp van de V S. ontvangen, aanzienlijk minder groot is dan onmiddellijk na de oorlog, doch dat de recente politieke ontwik kelingen in Frankrijk en Italië echter „weinig ruimte laten voor (Advertentie) S-4 (Advertentie) U zult 'b morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. ENIGE CIJFERS Uit enig cijfermateriaal, dat president Soekarno in zijn rede over het afgelopen jaar gebruikte ontlenen wij het volgende: in 1952 werden bijna 40.000 personen getrans- migreerd. 190.000 personen moesten evacueren wegens onveiligheid, 8,5 min. rupiah werd uitgegeven om hen op te vangen. 5,5 millioen ruppiah werd uitgegeven voor de slachtoffers van natuurram- rampen en bijna 1 min. voor de slachtoffers van natuur rampen in het buitenland. Er zijn bijna 85.000 cursussen voor bestrijding van het anal- phabetisme. De regering bevordert de productie van suiker en tabak voor export om de terugval van de inkomsten uit de rub ber goed te maken. Ook de verbouw voor export-doel einden van koffie, cacao en peper kan worden opgevoerd. BRUSSEL, 17 Aug. Het af gelopen weekeinde heeft in Bel gië een bijzonder druk vreemde- lingenbezoek gebracht, ten dele een gevolg van de stakingen in Frankrijk. Dat er veel minder Franse bezoekers waren dan ge meenlijk het geval is, werd ruim schoots goedgemaakt door het feit, dat talrijke vreemdelingen, die naar Frankrijk hadden willen gaan, hun plannen moesten her zien en België kozen. Het leeuwendeel van de drukte kreeg de kuststrook te verwerken, waar ook de Belgische grote stadsbewoner gaarne het week einde van Maria Hemelvaart doorbrengt. De bekende bad plaatsen Oostende, Knokke, Blan- kenberge en de Panne konden het bezoek niet meer verwerken en zo vloeide het uit tot den Haan en de kleinere plaatsen. Maar nog was er gebrek aan ho tel- en parkeerruimte, zodat me nige automobilist zijn wagen de duinen inreed en daar de nacht doorbracht. Uiteraard werd ook Brugge overstroomd door vreemdelingen, terwijl Antwerpen en Brussel hun deel kregen. In Brugge en aan de kust werden zeer veel Nederlan ders, Engelsen en Duitsers gezien. Antwerpen was meer voor de Ne derlanders gereserveerd. In Heist werd Zaterdag de tra ditionele processie van O. L. Vr. Ster ter Zee gehouden, gevolgd door de zeewijding en een zee parade, waaraan werd deelgeno men door ruim honderd- vissers boten, jachten en Belgische ma rinevaartuigen. Zeebrugge had Zondag zijn „Dag der Zeelieden", eveneens gevolgd door de wij ding der zee en een vlootschouw. Hier zowel als voor Heist was de Nederlandse marine vertegen woordigd door het kustwacht- escorteschip „Queen Wilhelmina", de Franse marine door kustwach ter „Tirailleur". Het Nederlandse orkest De Skymasters luisterde in Oostende een modeshow op, waaraan werd deelgenomen door de schoon heidskoninginnen van België en Frankrijk. Het mooie weer in België werd Zaterdagavond onderbroken door een hevig onweer, dat op vele plaatsen voorafgegaan werd door stormachtige windvlagen. Brussel had een „stof- en zandstorm", Gent zat een uur lang in het don ker tengevolge van schade aan het electrische net en elders in het land werden talrijke bomen ontworteld. De verkeerspolitie had bijzon dere maatregelen genomen om verkeersongevallen tegen te gaan, na de sombere ervaringen van het weekeinde van 21 Juli. Desondanks zijn volgens de tot dusverre bekende gegevens Vrij dag, Zaterdag en Zondag 13 men sen bij verkeersongelukken om het leven gekomen, 40 zwaar en 39 licht gewond. Benny Johnson, het 11-jarige zoontje van de officiële stadsom roeper van Hastings in Sussex, doet hier zijn best zijn vader (rechts) te overschreeuwen. Zijn vader is de houder reeds vier jaar van het stadsomroeperskampioenschap, dat elk jaar in Engeland wordt bevochten. Het afgelopen weekend kwamen 26 officiële omroepers, uit stadjes in Engeland, Wales en Schotland tezamen om zich door de wedstrijden heen te schreeuwen. Johnson kwam weer als nummer één uit de strijd. Vader en zoon aan het werk of: de appel valt niet ver van de boom AMSTERDAM. Gestoken in een uniform van eerste stuur man ter koopvaardij (hetgeen hij niet was) en gewapend met papieren, die hem niet toebe hoorden. heeft de 31-jarige reci divist M. B„ zonder vaste woon plaats. in de afgelopen maanden dikwijls met succes juweliers en zakenlieden in Amsterdam. Hil versum, Maastricht en Utrecht opgelicht. Aldus vernemen wij van de Amsterdamse recherche, die er thans in geslaagd is deze zich schuil houdende pseudo-stuur- man te arresteren. Na een nauwkeurig en inten sief onderzoek, ingesteld in het bijzonder door rechercheur Sijster- mans van het bureau Singel, trof men de gezochte tenslotte aan in een woning in Amsterdam-cen trum, waar men hem verborgen hield. Mede dank zij het uniform en een daarbij passend vlot optre den wist de man het vertrouwen te wekken van belangrijke za kenlieden uit de juwelierswe'-ejd Enkele hunner hebben de recher che reeds verteld, dat zij er toe over waren gegaan hem éen aan tal sieraden op zicht mee te geven die zij evenals de man zelf nooit damse kleermaker slecht „geva ren", want hij had juist een nieuw zeemanscostuum aan zijn cliënt geleverd. Naar de recherche tot slot mededeelt, heeft de verdachte reeds eerder wegens soortgelijke oplichtingen gevangenisstraffen ondergaan. ALMELO, 17 Aug. AI sinds jaren bestaat in de wandelsport een onprettige verhouding. Zo zeer zelfs, dat de Nijmeegse-Vier daagse bijna over twee plaatsen werd verdeeld. Hoewel dank zij het ingrijpen van de regering (voorlopig?) Nijmegen als Vier- daagse-stad blijft gehandhaafd, werkt deze onverkwikkelijke af faire nog steeds door. Donderdag speelt ze voor de Almelose Poli tierechter, en de verdachte is Ma joor Breunese, leider van de in ternationale vierdaagse afstands marsen en voorzitter van de Ne derlandse Bond voor Lichamelijke opvoeding. Majoor Breunese is gedaagd wegens smaad of belediging. Op 1 Januari van dit jaar werd in Hen gelo een vergadering belegd, waarop de heer Breunese - men zegt altijd nog Majoor, maar of ficieel is hij zonder beroep, zoals ook de dagvarding zegt een inleiding hield. Daarin heeft hij een aanval gedaan op de heer W. J. Bijleveld, die secretaris-pen ningmeester is geweest van de NBVLO. De heer Bijleveld voelde zich door de uitlatingen van de heer Breunese beledigd en hij diende dan ook een aanklacht in. De dagvaarding noemt de vol gende feiten: De heer Breunese zou hebben gezegd, dat genoemde Bijleveld juist op tijd het verzoek had ingediend om ontheven te worden uit zijn functie bij de NBVLO, dat hij niet meer te handhaven was als secretaris penningmeester, dat de drie op volgers van hem, Bijleveld, er tot op dat moment niet in ge slaagd waren orde te scheppen in (Van onze speciale verslaggever) NIJMEGEN In het Goffertbad iverd gisteravond een aanvang gemaakt met het waterpolotournooi om de Tro- feo Italia. Na de opmars van de deelnemende ploegen: België. Hongarije, Spanje, Italië, Zuid-Slavië en Neder land, tverd het tvoord gevoerd door de voorzitter van de kwam3 er"op 8neerrdatVhij akaVi- K.N.Z.B., de heer Jan de Vries, de voorzitter van de Euro- tem op een zeeschip was en dat peSe Zwembond (L.E.N.). R. de Raeve. de burgemeester hij zijn grootmoeder, die hem kortgeleden een gouden sigaret- van Nijmegen, mr L. H. M. J. Hustmx en door het hoofd kerig°'een^ntTe'wn^^ew^en" van bet bureau lichamelijke opvoeding en sport van het Meestal introduceerde hij zich metministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr J. Miedema. papieren, die hij van anderen had gestolen en wist zich aan naspo ringen te onttrekken door het aan nemen van valse namen. Evenals de thans gearresteerde pseudo-zeeman zelf, wiens rela ties zowel met zijn grootmoeder als met de zee tot het rijk der fabelen behoren, heeft als laat ste slachtoffer ook een Amster- Classificeerder verdronken SCHIEDAM. 17 Aug. Bij Wilton Fejjenoord te Schiedam is de 36-jarige classificeerder W. A. Roodbol uit de Sint Maria- straat te Rotterdam van een in reparatie zijnd schip te water geraakt. Hij heeft zich geruime tijd aan een ducdalf kunnen vastklemmen, maar toen hulp kwam opdagen bleek hij onder water verdwenen te zijn. Zijn lijk is later opgehaald. AMSTERDAM Wat moet men doen met de radio-antenne, wanneer het onweert? Deze vraag heeft zich opge drongen bij een bewoner van de Lumeijstraat te Amsterdam, die Zaterdagnacht bij het onweer dat toen over ons land trok de wran ge (of zoete?) vruchten heeft ge plukt van zijn speciaal aange brachte schakelaar, waarmede hij zijn radio-antenne verbond met de aardleiding en tevens de ra dio geheel uitschakelde. Daarmede transformeerde hij willens en wetens zijn antenne tot bliksemafleider- en met suc ces. De bliksem sloeg om kwart over twaalf in en kwam tot gro te schrik van de bewoners ge lijktijdig via de antenne de voor kamer binnen. Twee schemer lampen werden vernield en het behang geschroeid, maar de ra dio liep geen schade op. Deskundigen bij de brandweer en P.T.T. kunnen niet met zeker heid zeggen of de bewoner er be ter aan had gedaan zijn antenne uit het toestel te trekken, doch deze niet met de aardleiding te verbinden. Enerzijds overweegt men, dat de bliksem nu naar alle waarschijnlijkheid althans de aarde heeft bereikt en dus min der schade heeft aangericht, an derzijds is het de vraag of de bliksem de antenne zou hebben geraakt, wanneer die niet geaard was en dan misschien minder aantrekkingskracht op de bliksem zou hebben uitgeoefend. Naar bekend, eisen de verzekerings maatschappijen soms, dat een deskundig langs de buitenmuren aangebrachte bliksemafleider op het dak wordt geplaatst. Gewezen wordt nog op het feit. dat in de meeste hogere verdie- 1 pingen van percelen te Amster- Joego SlaviëItalië 53 I Hongarije met een fantastisch Toen de Italiaan Giionta met fraai doelpunt de score te ope- dam de aardleiding van een radio bestaat uit een verbinding met een waterbus of een pijpleiding van het electriciteitsnet. Het naar de grond leiden van de bliksem via deze buizen wordt uiteraard afgekeurd. Het rijk van Koningin Sibylle BRUSSEL, 17 Aug. Naar Belga uit Rome meldt, is de Luikse hoogleraar Desonay aan gekomen in de Sibyllijnse ber gen in Italië, waar onder zijn lei ding een expeditie wordt uit gerust ter verkenning van de be ruchte Sibyllagrot. Deze grot bevindt zich op 2175 meter hoogte op de steile top van de Sibyllaberg. In 1328 werd de ingang door een aardbeving ver sperd. Volgens de legende gaf de grot toegang tot het fabelachtige en zedelijk verdorven rijk van ko ningin Sibylle. Tot in 1327 schijnt zij gediend te hebben als verga derplaats van de beoefenaars der zwarte kunst. Medewerker van Desonay is de Italiaanse prof. Falsetti. Het geld voor de expeditie is bijeen gebracht uit Belgische en Itali aanse fondsen. Men wil zich een doortocht tot de grot banen en trachten na te gaan, in hoeverre de legenden een grond van waar heid mochten hebben. Bij de aanwerving van helpers l uit de omtrek stuit men op moei- lijkheden, doordat de bevolking bevreesd is voor de gevolgen van „ontheiliging" van de grot. een schitterende worp de reeds in het 'begin van de wedstrijd tegen Joego Slavië opgelopen 10 ach terstand wegwerkte, leek het er op of alle plaatsen in het Goffert bad te Nijmegen door Italianen waren bezet. En machtige koren galmden de strijdkreet: „I-ta-li" over het water. Het was de uit barsting van een „geladen" pu bliek. dat alleen maar hoopte op een Italiaanse zege. En opge zweept door de met echt Zuide lijk temperament uitgevoerde aanmoedigingen konden de Itali aanse spelers plotseling wonderen verrichten. Maar hun zelfver trouwen stortte even plotseling weer in elkaar, toen kort na de rust Radonic gelijk maakte, waar na Joego Slavië de boventoon bleef voeren en verdiend met 53 won. NederlandSpanje 103 Dat was de tweede wedstrijd op de openingsdag van het tour- nooi om de Trofeo Italia. Het was ook uitgesproken de mooiste, want wat beide ploegen, maar vooral de Joego Slaviërs aan tac tiek en balbehandeling lieten zien, overtrof ver dat van de andere ploegen, ook dat van de Neder landers. Want al zegevierde het Nederlands poloteam met 103 over Spanje, toch zullen de oran jemannen in de komende wed strijden heel wat beter moeten splén om de Trofeo Italia met succes te kunnen verdedigen. In de Nederlandse achterhoede ram melde het verschrikkelijk, maar gelukkig konden de Spanjaarden daarvan niet profiteren. Ook onze aanval draaide niet zo best. Wer kelijk fraaie doelpunten konden ■onze jongens niet scoren. Maar de Nederlandse ploeg krijgt eerst de zwakste tegenstanders en kan zich dus nog beter inspelen, zodat de kansen toch heus niet zo heel slecht staan. België startte het tournooi zeer verrassend door tegen het sterke Van SwolMorean winnen te Monte Carlo MONTE CARLO. 17 Aug. De NederlandsBelgische com binatie Van Swol—Moreau won nen het heren dubbelspel van het tournooi te Monte Carlo. Zij versloegen in de finale Drobnv Hughes (EngelandFrankrijk) met 63 86. nen. Maar toen kwamen de Hon garen sterk opzetten en wonnen verdiend met 92, nadat de rust met 31 was ingegaan. de chaos van het secretariaat, die Bijleveld had achtergelaten, dat de kascommissie niet kon advise ren, genoemde Bijleveld als pen ningmeester décharge te verlenen en dat genoemde Bijleveld gelden, die ingezameld waren ten be hoeve van hem, verdachte, in ver band met diens 25-jarig jubileum bij de NBVLO ten eigen bate had aangewend en voor particuliere doeleinden had gebruikt. NEW YORK, 17 Aug. Op de marinewerf te Brooklyn (New York) heeft zich Zondagavond laat een zware ontploffing voor gedaan. Nabijgelegen gebouwen werden er door beschadigd. In een ingestort woonhuis ge raakten vijf personen bekneld. Na de ontploffing brak brand uit. De schok werd tot kilometers in de omtrek gevoeld. Een groep technici van de marine, die onder het puin werd bedolven, is naar een ziekenhuis overgebracht. Zij zouden naar kortsluiting in de electriciteitsvoorziening van een verblijf voor officieren hebben gezocht toen de ontploffing zich voordeed. Later werd bericht, dat twee personen om het leven zijn ge komen. Negen anderen werden gewond. Men neemt aan, dat de ontploffing werd veroorzaakt door uit een lek in een verwar mingsapparaat ontsnappend gas. Nederlandse tennis kampioenschappen begonnen Op de Mets-banen te Schevenin- gen werd een aanvang gemaakt met de wedstrijden om de natio nale tennistitels. De uitslagen van de eerste dag luiden o.a.: Heren enkelspel: le ronde: Ka- ramoy versl. Groen 64, 61; Breukink versl. Blaauw 62, 62; Adama van Scheltema versl. Do- minicus 60, 62; Beek versl. Hughan 63, 06, 33 (Hughan teruggetrokken); W. Reidt versl. Klaassen 64, 61Timmers versl. Lucas 46, 75 (Lucas te ruggetrokken); Taminiau versl. Saarberg 6—2, 61; Van Gasselt versl. Gourovich 62, 6—4; Koerts versl. Erdman 64, 63; Claassen versl. Bitter 60, 75; A. Bor- ren versl. Van der Lely 6—3, 64; Van der Graaff versl. Koenders 9—7, 6—1. Damesenkelspel: le ronde: mej. Van der Leur versl. mej. Wilmink 75, 36. 64; mej. Van Cuyk versl. mej. Tettelaar 46, 64, 63; mevr. Van der Miessen versl. mej. Bartels 6—3, 61; mej. Van Grinsven versl. mevr. Coebergh 61, 75; mevr. Boelens versl. mevr. Dehnert 62, 62; mevr. Rouws versl. mej. J. Marinkelle 75, 75; mej. F. Marinkelle versl. mevr. Aalmoes 97, 64. Gemengd dubbelspel: le ronde: mej. Rollin Couquerque en A. Reidt versl. mej. Van Dalsum en Lodeizen 64, 63; mevr. Jon- quiere en Kloezen versl. mevr. Boelens en Renesse van Duiven- bode 63, 63; mej. Van Grins ven en Van Gasselt versl. Verstee- ge en Van der Lely 75, 75; mej. Mullemeister en Breukink versl. mej. Marinkelle en H. van de Weg 63, 6—0: mej. Grosveld en Taminiau versl. mevr. Ten Oever en Freseman 64, 61. Een indrukwekkende luchtfoto van Zakinthos een van de drie eilanden aan de Westkust van Griekenland, die zo zwaar werden getroffen door de aardbevingen. Meer dan duizend personen kwamen bij deze natuurramp om het leven. Hulp acties zijn ingezet, om de bevolking, die werd geëvacueerd, te steunen in het leed en de armoede, die hen zo plotseling overvielen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3