I Franse parlement gaat ingrijpen Vrijdag komt bureau van Nat. Vergadering bijeen Bradley levert critiek op regering In Marokko spitst zich de toestand toe Reisleider enterde tram dag I I 35® I I 371 I I I B&W Dagblad voor Alkmaar en omgeving Parachutisten naar Parijs f26.669.70 Gerechtelijk onderzoek Maar kreeg op het „bero" gelegenheid om af te koelen Woensdag oopjes-B 29 1 19 i 37 44 i 33 23 49 Het Duitse vraagstuk voor Griekenland Hoessein Makki in hechtenis Zuinigheid kan ons duur te staan komen Burgeroorlog lijkt onvermijdelijk, tenzij Frankrijk de Sultan in de steek laat Sanders in vrijheid Adonis in de V.S. gearresteerd China wordt niet toegelaten LANGESTRAAT 57 Demonstratie'. Gratis proeven! Zelw. B wasmiddel 2 pakken C3 Bloemenzeep 4 stukken 49 Frisse zuurtjes 200 gram 27 Biscuits 250 gram Aardappel meel 250 gram Pruimen 250 gram Pudding (6 smaken) 3 pak 25 Lunchschotel 150 gram 37 Slaolie grote fles 137 H.H#zeep 2 dubb. st. J Dadels zonder pit 500 gram el g Choco hagel 250 gram Havermout 500 gram 23 Engelse drop 200 gram Wasboenders 2 voor 49 Edam, kaas 500 gram 97 H Belegen volvet |j| 500 fram 1 30 500 gram 139 Allerhande 250 gram Lucifers 2 pakken Makreel (naturel) groot blik 67 g Boerenworst 150 gram 53 Closetpapier 2 rollen 51 Klerenhangers 2 voor Appelmoes groot blik Theekoekjes 250 gram 39 Grote ontbijtkoek «7 heerl. vers 43 Schoen borstels prima jl NIEUWE OOGST Capucijners 500 gram 49 - Het valt altijd mee bij NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum f 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Woensdag 19 Augustus 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12859 EEN DOOLHOF VAN NOTA's brengt de oplossing van het Duitse vraagstuk helaas nog geen stap verder. De Russen, wat men van hen ook mag zeggen, zijn meesters in de tactiek en de omstandigheden scheppen nog wel eens een zekere „good will" voor hun duistere bedoelingen Indien het Westen eensgezind blijft, krijgen de bolsjewisten in. tussen geen kans, en aan die eensgezindheid blijkt ook nog wel wat te ontbreken. Met ver klaringen. zoals van president Eisenhower, in zijn jongste rap port over de wederzijdse be veiliging, „dat de Sovjet-Unie een ernstige bedreiging voor de vrede bleef"wordt de zaak niet op gelost. Temeer, dat hier door de pre sident van het machtige Ameri ka aan wordt toegevoegd, dat de Amerikaanse hulp tot het tegen houden van communisische ex pansie haar zwaartepunt (in de eerste helft van 1953) kreeg in Azië en het gebied van de Stille Oceaan, zodat Europa minder steun kreeg en zal krijgen Wij hebben al eens eerder uit eengezet. dat hier een gevaar ligt voor Europa (en voor de wereldvrede), omdat de achter bakse bedoeling van de Russen is. Europa te verzwakken door Amerika van Europa naar het Verre Oosten te lokken. Zo is de wereldpolitiek een voortdurend gevaarlijk spel. met het oude Europa als inzet en als wij gewagen van het Duitse vraagstuk dan is dit hier direct ook aan de orde, omdat een be kend diplomaat al eens gezegd heeft, dat het Europese vraag stuk het Duitse vraagstuk is. Reeds meer dan een jaar ge leden heeft Rusland in een nota een „oplo'ssing", zoals zii het ziet. aan de hand gedaan, maar de voorstellen zijn door het Westen koel bejegend. Onlangs was Rusland wederom met een nota op het appèl, maar de be doelingen waren duidelijk: met de Duitse verkiezingen in het zicht wezen de Geallieerden die nota af. wel wetend, dat alleen zuivere partiioolitiek hier de Russische drijfveer was. De Russen weten echter van volhouden en hebben nu weer iets nieuws bedacht. Zij willen binnen zes maanden een con ferentie met alle belanghebbende martijen, inclusief de Duitsers. Dan willen zij een voorlopige regering voor een herenigd Duits land (uit de twee bestaande par lementen!) en vriie verkiezin gen, en verder lonken zij naar de Duitsers met verschillende concessies, o.a. met een voorstel, om aan Duitsland de bezettings- kosten sinds 1945 te schenken! Dit laatste liikt een bijzonder breed gebaar, hetgeen alleen werkeliike betekenis zou hebben vrannepv de Russen ook zouden voorstellen de reeds bptaalde kosten terug te ge^-en nademaal de heren van het Kremlin in de R"°««ohe zone niet veel meer hebben achtergelaten! Het ligt er duimen dik on. dat de nota. die dit trouwens m<af woor^pu nïof vprhfelt. bedoeld is, om de ko- vprkie7inppn voor de Wpst-THiitcp Rnndsda? te be ïnvloeden. Men hoont er on rJevp manier toe_ bij te dragen, de foponnartü van Adenauer te ver sterken, die er t.a.v de E.D.G. en de verdere inschakeling van '"est-Duitsland in de Atlantische Gemeenschap sterk-afwiikende denkbeelden op na houdt. De Duitse socialisten komen op die manier in het schuitje van de communisten, hetgeen 7°Vpl' ruof /lp het feitelijke resultaat van, hun negatieve politiek is. Het is niet uitgesloten, dat de Russische propaganda, zoals deze zeer gestadig met Nota's wordt gevoerd, enige invloed op de gang van zaken in West-Duits- land zal hebben, maar misschien zal de „bom", zoals dr. Adenauer het noemde, nog wel een ver keerde uitwerking hebben. Want het Duitse volk moet toch begrijpen, dat wat de Russen willen, volkomen onaanvaardbaar is. Het zou de communisten di recte invloed geven ir„ de gang van zaken ook in West-Duitsland, Duitsland neutraliseren en fu nest zijn voor de belangstelling van Amerika voor Europa En dat kan Europa in elk ge val niet of nog niet hebben! PARIJS, 18 Aug. De voorzitter van de Franse Natio nale Vergadering, Eduard Herriot, heeft besloten het bureau van de Nationale Vergadering a.s. Vrijdag bijeen te roepen om de verzoeken te bespreken tot bet bijeen roepen van het parlement, waartegen de regering zich tot dusverre heeft verzet en waarop vooral van socialistische en communistische zijde is aangedrongen. Herriot heeft slechts het voorbehoud gemaakt, dat in de komende da gen ook de rest van de 209 vereiste ondertekende ver zoekschriften zal worden ontvangen. Vanavond waren er 179 binnengekomen. Een speciale zitting van de As semblee kan een gevaar beteke nen voor de regering Laniel en in elk geval zou zij de aandacht afleiden van de strijd tegen de stakers en de opstelling van nieu we decreten die een onderdeel vormen van Laniel's bezuinigings programma. Het ultimatum van de premier is zonder effect ge bleven. De Katholieke C.F.T C. noemde de concessies die de re gering bereid was te doen „uiter mate onvoldoende" en spoorde haar leden aan standvastig te blijven en de staking voort te zetten. De socialistische Force Ouvrière liet de uiterste tijd van Laniel's ultimatum, hedenmorgen eveneens voorbijgaan. De leiders van de Katholieke, socialistische NIEUWS, EEN ZAAK OP LEVEN EN DOOD BAZEL De Parijse cor respondent van de in Bazel verschijnende „National Zei- tung" heeft Dinsdag verteld, hoe hij er in geslaagd was zijn nieuws uit het stakende Parijs naar Zwitserland te krijgen. Toen de telefoonjuffrouw hem meedeelde, dat zijn ge sprek alleen door kon gaan in geval van een ongeluk of over lijden, zei hij, dat het om „een zaak op leven en dood" ging. „Wie ligt er op sterven?" vroeg de telefoonjuffrouw. „De vrijheid van de pers, tenzij u mij doorverbindt met Bazel", antwoordde de corres pondent. Hij kreeg zijn ge sprek binnen een paar minu ten. GROTE GIFT VAN PRINSES WILHELMINA 's-GRAVENHAGE, 18 Aug. Prinses Wilhelmina heeft voor de hulpverlening aan Griekenland een zeer belangrijk bedrag gestort op hét speciale gironummer van het Nederlandse Rode Kruis. Het Nederlandse Rode Kruis heeft vandaag de eerste stroken van ov .'schrijvingen op gironur - mer 777 ten behoeve van de hulp verlening aan Griekenland ont vangen. In totaal is op deze eerste dag f 26.669.70 geboekt. De Koninklijke Nederlandse Stoomboot Mij te Amsterdam heeft aan het hoofdbestuur van het Ne derlandse Rode Kruis aangeboden rei-ef-goederen, bestemd voor de slachtoffers van de aardbevings ramp in Griekenland, gratis met haar schepen te vervoeren. Met het s.s. Jupiter, dat 20 Augustus van Amsterdam ver trekt, zullen reeds enige zendingen o.a. dekens en babyvoeding wor den verscheept. en communistische vakbonden staan vrijwel voortdurend met elkaar in verbinding; de staking duurde nauwelijks verminderd voort. De Renault-fabrieken her vatten vanmorgen het werk na dat zij enige tijd wegens vacantie gesloten waren. Uit Parijs ver trokken vandaag 19 treinen tegen verscheidene honderden in nor male tijden. In het Noord-Franse mijngebied is de staking nog vrij wel volledig. Het aantal arbeiders dat werkt, varieert er van 2 tot 5 pet. De staking in het Parijse vervoersbedrijf werd andermaal 24 uur verlengd. Er werden vandaag wel enkele spoorwegarbeiders en P.T.T.-em- ployé's gearresteerd, maar er was verder geen aanwijzing dat de maatregelen die Laniel gister avond aankondigde met name een verder gebruik van het wet telijk recht om arbeiders te vor deren reeds werden toegepast. Er zijn drie compagnieën para chutisten, ongeveer 500 man, naar Parijs overgebracht voor het ge val er wanordelijkheden zouden uitbreken. Een regeringswoord voerder sprak tegen, dat er met spoed tanks naar Parijs zijn over geplaatst. In het Saargebied ston den vandaag 56 volbeladen trei nen voor Frankrijk vergeefs op vertrek te wachten. Het geldver keer tussen Frankrijk en Saar land is stopgezet. De gouverneur van het Depar tement van de Maas heeft op dracht gegeven tot vervolging van ongeveer vijftig spoorweg arbeiders die vorige week Woens dag hun bevel tot hervatting van de werkzaamheden hadden ver brand bij een betoging voor een oorlogsgedenkteken. De vakbondleider Jouhaux bracht Dinsdagavond een bezoek aan President Auriol. Waarnemers waren van oordeel, dat dit be zoek de jongste poging achter de schermen is om uit de impasse te komen, waarin de staat en zijn werknemers zich bevinden. De M.R.P. (Volksrepublikei nen) heeft Dinsdagavond beslo ten bemiddelend op te treden en te trachten tot hervatting der besprekingen tussen de regering en de vakbonden te komen. TEHERAN. Hoessein Makki, voormalig hoofd van de gena tionaliseerde Perzische olie-indus trie is Dinsdag gearresteerd op grond van de bepalingen van de wet op de veiligheid van de staat. In de hoofdstad was de toe stand gisteren gespannen De communistische Toedeh-partij heeft een beroep op Mossadeq gedaan om van Perzië een „de mocratische republiek" te ma ken. Op verschillende plaatsen kwam het tot botsingen tussen de Toedeh en aanhangers van de Pan-Iraanse partij, wier zetel door de communisten werd aan gevallen en geplunderd. Een be loning van 100.000 rialen is uit geloofd voor het verstrekken var., inlichtingen welke leiden tot de arrestatie van generaal Zahedi. Mossadeq heeft voorts de staat van beleg afgekondigd voor de havenstad Pahhelvi en het tex- tiel-centrum Resjt in Noord- Perzië. Canadese troepen in België BRUSSEL De voorhoede van de. 2.7-ste Canadese Infanterie brigade is te Antwerpen aangeko men ter voorbereiding van een basis, die voor deze brigade in het Antwerpse zal worden in gericht. CHINESE BENDEN IN THAILAND Volgens niet-officiële berichten zou de Thailandse politie van plan zijn vliegtuigen en troepen te gebruiken tegen gewapende Chinese benden, die het Noord westen van Thailand bij de Bir mese grens onveilig maken. Over de identiteit van de Chinezen is niets bekend gemaakt. Na maanden van geheime proefnemingen, heeft de Marine van de V.S. de geheimen van haar nieuwe straal-gevechtsvliegtuig uit de doeken gedaan. Het nieuwe vliegtuig de XF2Y-1 Zeepijlvervaardigd in de fabrieken van Convair is het eerste watervliegtuig met deltavormige vleugels. Het heeft waterski's, die kunnen worden ingetrokken en zijn. ontworpen naar hetzelfde principe als van de waterski's, die worden gebruikt door de sport- enthousiasten. Het toestel behoeft niet op het strand te worden getrokken, doch kan op eigen kracht van de Westinghouse turbo jets waarvan er twee in zijn aangebracht op de wal komen. Als een naaldvis schiet het nieuwe vliegtuig van de Amerikaanse Marine uit het water het land op, na een geslaagde proefvlucht. De gedragingen van de politiechef te Coevorden EMMEN Naar wij vernemen is er op last van de officier van Justitie te Assen een gerechtelijk onderzoek begonnen naar de ge dragingen van de corpschef van de Coevorder gemeente politie, de adjudant R. K. Het onderzoek zou tot doel hebben meer licht te werpen op het feit, dat K. de pensionhouder S. zou hebben aangezet tot het ondertekenen van te hoge kwitan ties, die dan door K. werden ge- ind bij de gemeente. Er wordt tevens een onderzoek ingesteld naar de gedragingen van de adjudant, welke beleids kwesties betreffen. Een onderzoek van de Rijks recherche te Leeuwarden loopt al sinds enige weken. NAGUIB NAAR MEKKA CAIRO. President Naguib van Egypte is Dinsdag in ge zelschap van zijn Minister van Voorlichting, majoor Salah Sa lem en twee andere leden van de Revolutionnaire Raad, per vliegtuig voor een bedevaart naar Mekka vertrokken. Het staatshoofd droeg het traditio nele pelgrimsgewaad. CASABLANCA Ofschoon het I gen patrouilleren boven de ste- NEW YORK, 18 Aug. De afgetreden voorzitter van de Commissie van Amerikaanse Stafchefs, generaal Bradley, heeft in een artikel in het Amerikaanse weekblad „Saturday Evening Post" critiek geleverd op de poli tiek van de regering-Eisenhower, in het bijzonder ten aanzien van de militaire begroting. De generaal verklaart zich niet zo zeer bezorgd te maken over de. thans aangebrachte besnoei ingen, doch wel over „de groeien de neiging om hiervan een ge woonte te maken", .hetgeen hij even gevaarlijk acht'als het be steden van buitensporige hoge bedragen voor de defensie. Bradley doelt hierbij in de eer ste plaats op het feit, dat het Re publikeinse bewind de begroting voor de landsverdediging, zoals deze door de regering-Truman voor dit jaar was opgesteld, met vijf milliard dollar had vermin derd, alvorens deze bij het Con gres in te dienen. De generaal maakt in dit verband ook melding van de aankondiging der rege ring, dat zij voornemens is, het volgend jaar hetzelfde te doen. Voorts maakt de voormalige voorzitter van de Commissie van Stafchefs ernstige bezwaren te gen het plan van de Minister van Defensie, Wilson, om het poten- Dinsdag heeft H.M. de Koningin op Paleis Soestdijk een aantal kinderen, uit de Duitse vluchtelingenkampen, dat op het ogen blik met vacantie in het Westland is, ontvangen. De Koningin temidden van haar jeugdige gasten in de tuin van het Paleis. De Britse zakenman Edgar Sanders, die vier jaar lang in, Hongarije gevangen heeft geze ten, is gisteren om 12.59 uur Ned. tijd in Nickelsdorf de Oosten- rijks-Hongaarse grens gepasseerd in een auto van de Britse legatie te Boedapest. Korte tijd later passeerde een auto van de Italiaanse legatie in Wenen de grens met de Italiaan Vincenzo Sciotto, die in 1951 door de Hongaren tot vier jaar gevangenisstraf werd veroordeeld en gisteren eveneens werd vrij gelaten. tieel van de militaire productie der V.S. te verminderen. Een der gelijke zuinigheid kan, volgens Bradley, de regering duur te staan komen, ingeval een nieuwe oorlog uitbreekt. Het zal dan immers z.i. veel kostbare tijd ne men om de niet-militaire indus trie op oorlogsproductie over te schakelen. Churchill leidt weer kabinetsvergadering LONDEN Sir Winston Churchill heeft Dinsdag, voor het eerst sinds 24 Juni j.l., de leiding gehad ener buitengewone bijeen komst van het Britse kabinet. Er werd vergaderd in de ambts woning van de premier, Dow- ningstreet 10. Er werd in hoofd zaak gesproken over het jongste Sowjetrussische voorstel. gisteren uiterlijk rustig was in de Europese wijken van steden als Rabat en Casablanca, is vol gens goed ingelichte Amerikaan se, Franse en Arabische woord voerders de climax van de on rust die hier de laatste vijf dagen heeft geheerst nog niet bereikt. Berberstammen staan gereed om tegen de sultan op te trekken zo dra de Pasja van Marrakesj daar toe het teken geeft. Men verwacht nieuwe moei lijkheden wanneer Donderdag en Vrijdag het Mohammedaanse feest van Aid el Kebir wordt ge vierd. Op dit feest plegen alle stamhoofden de sultan hulde te bewijzen als het geestelijke hoofd van Marokko en de eed van trouw af te leggen, maar mis schien zal de sultan 'het feest af gelasten om te voorkomen dat een deel van de hoofden reeds nu plechtig trouw zweert aan de Zaterdag "uitgeroepen nieuwe lei der, Moelai Mohammed Ben Ara- fa. De Marokkaanse communisti sche partij heeft Dinsdag bekend gemaakt dat zij achter de sultan staat. El Glaoei, de Pasja van Marrakesj en de verbitterde vij and van de sultan heeft op zijn beurt de Fransen gewaarschuwd, dat, als zij niet krachtig genoeg tegen de sultan zouden optreden en een eind zouden maken aan het bloedvergieten „er voor Frankrijk niet langer plaats zou zijn in Marokko". „Wat ik zeg is ernstig, zeer ernstig", aldus de Pasja. „Als Frankrijk niet streng genoeg is kunnen de Berbers morgen aan de dag Frankrijk's vijanden zijn". De ongeregeldheden van de laatste dagen hebben zeker 34 doden gekost, onder wie 15 Fran sen. Franse verkenningsvliegtui- DEN HAAG Een Hollandse bar-chef, woonachtig in Keulen, is in de nacht van Maandag op Dinsdag in verzekerde bewaring gesteld, nadat hij in de kwaliteit van reisleider van een Duits ge zelschap een trambestuurder van lijn negen en een trampassagier op de Hofweg te Den Haag enige stompen in het gezicht had toe gediend. Deze agressieve houding was 't gevolg op een onbetekenende aanrijding tussen de tram en een Duitse touringcar, welke aanrij ding even tevoren op het Korte Voorhout had plaatsgevonden. De 57-jarige trambestuurder L. C. M. had niets gemerkt van de ze aanrijding en reed door. De autobus ging er achteraan. Op de Hofweg zette de buschauffeur zijn voertuig op de tramrails en dwong zo de tram tot stoppen. Uit de bus sprongen twee lieden, die allesbehalve in de stemming bleken om een vriendelijk praat je te beginnen. Een van hen. de 36-jarige reisleider M. G. stapte op het voorbalkon en bracht de bestuurder zonder verder com mentaar enige stompen tegen 't hoofd toe. Toen een trampassa gier. die ook op het voorbalkon stond, zich met het geval ging bemoeien, kreeg ook deze enige stompen in het gelaat toegediend door de heethoofdige reisleider. Een inspecteur van politie heeft zich over de vechtlustige ont fermd en hem meegenomen naar het bureau, waar hij door de re cherche over zijn onbesuisde on treden verhoord werd. ■den en sterke afdelingen politie bewaken de 20 poorten die toe gang geven tot de Arabische wijk van Rabat. Partijgangers van de Pasja hebben Dinsdag in de Arabische wijken van Casablanca pamflet ten verspreid waarin onder meer de sultan werd vervloekt als vij and van de Islam. Bij een razzia werden hier 500 Marokkanen on dervraagd en 100 gevangen geno men. Een 13-jarige jongen die zich op een plat dak bevond, werd gedood toen een politieman een schot in de lucht loste om demonstranten uiteen te drijven. In Oedja werden Dinsdag twee Marokkanen gedood bij een aan val op een politie-jeep. NEW YORK De 43-jarige Amerikaan Harold Adonis, wiens uitlevering in Mei van dit jaar door de Nederlandse regering werd geweigerd, en die daarna vrijwillig naar de Verenigde Sta ten terugkeerde, is Dinsdag bij aankomst te New York in hech tenis genomen. Hij wordt be schuldigd van belastingontdui king. Adonis reisde met de „Veendam" naar de Verenigde Staten. Adonis heeft van 't begin af de beschuldiging, dat hij betrokken was bij een samenzwering tot omkopen in het belang van speel huizen, tegengesproken. De steek penningen zouden 228.000 dollar bedragen hebben. 'n Politieke Commissie van de V.N. NEW YC"K De Politieke Commissie van de Algemene Ver gadering van de Verenigde Na ties heeft Dinsdag een Sowjet- Russisch voorstel, tot het uitno digen van Communistisch Chin; en Noord-Korea tot deelneminf aan het debat over de politiek) conferentie voor Korea, verwor pen. Wisjinsk.v legde de commissie dit voorstel voor, nadat zjj di besprekingen over de politiek) conferentie voor Korea was be gonnen. Zijn voorstel werd met 34 te gen 18 stemmen, bij 7 onthoudin gen verworpen, wat Noord-Kore; betrof en met 34 tegen 14 stem men bij 9 onthoudingen wat be treft China. De Sowjet-Unie stelde teven- voor, dat 11 landen aan de poli tieke conferentie zullen deelne men, n.l. Amerika, Engeland Frankrijk, de Sowjet-Unie, Com munistisch China, India, Polen, Zweden, Burma, Noord-Korea en Zuid-Korea. Dit voorstel zal nog nader wor den besproken.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1