Kinderen zien de wereld op eigen spontane wijze 15.000 soldaten wachten op hun bevrijding Rond het vraagstuk van de R.K. Ambachtsschool De AGENDA JONGENS Voorn De moord te Castricum Handel en Kantoor INSTITUUT GLOBE Nieuwe Kamer Interessante tentoonstelling bij V. en D. Tekeningen uit vele landen in Alkmaar bijeengebracht Ingekomen stukken bij de raad Insinuaties van de AlkmCrt. Een leger van helpers gevraagd Markt en Beurs Schagen's Confectiebedrijf een loods Praktijk-opleidingen voor TYPEN - STENO NEDERLANDS ENGELS BOEKHOUDEN M.B.A. MIDDENSTANDSDIPLOMA alg Paul vai Pa«ina 2 Woensdag 19 Augustus 1953 VLKMAAR Zoals wij reeds gisteren hebben gemeld, is op de tweede etage van het gebouw van Vroom en Ireesmann een tentoonstelling ingerichj van kinderteke- tingen uit verschillende Europese, Amerikaanse en Vziatisehe landen. Een tentoonstelling, die ons laat zien, oe het kind overal ter wereld in lijn en kleur reageert p de dingen en de gebeurtenissen om zich heen en die ns bovendien iets leert van de gemoedstoestand waarin et kind „het andere" in zich opneemt en verwerkt. Onder auspiciën van de „Art i >t Worldirienhship" is een in- I u-nationale uitwisseling van kin. i ertekeningen en kinaerschilde- ien tot stand gekomen, die de ougd der verschillende landen oor briefwisseling tot elkaar j ■rengt en die dus bij kan dragen .ot de goede onderlinge ver- landhouüing der volkeren. Tekeningen van Nederlandse .anderen bevinden zich her en uer in de wereld. Tekeningen van buitenlandse kinderen kan men vandaag, en na vandaag enige weken lang. zien en be wonderen bij V. en D. in Alk maar, waar de directie belange loos een smaakvolle tentoonstel ling heeft doen inrichten. Dé organisatrice van de Ne- I derlandse afdeling var. „Art for Worldfriendship", mevr. C. Ozin- ga uit Utrecht, die gisteren deze tentoonstelling opende, wees er op, dat ieder kind kan tekenen. Het moet slechts de kans krij gen zijn angst, zijn remmingen, te overwinnen. Zij deed een be roep op de ouders, hun kind die kans te geven en het niet te ver bieden potlood en penseel te hanteren. Niemand die deze ten toonstelling heeft gezien en van het werk der vele kinderen heeft genoten, zal zijn kinderen die kans langer willen onthouden, daarvan zijn wij vast overtuigd. Nadat mevtrouw Ozinga de directie van V. en D. voor haar gastvrijheid had bedankt en de heer Terlmgen had gehuldigd voor de smaakvolle wijze waar op hij de tentoonstelling heeft in gericht, maakten wij onder haar leiding een rondgang over deze zeer bezienswaardige expositie. S. K. Kostelijke eenvoud. Bij het bezichtigen van de tentoongestelde „werken" kreeg men onwillekeurig de gedaciite. dat het alleen de kinderen zijn, die beschikken over de luchtig heid, waarvan de volstrektheid hun summiere aanduidingen méér kan. laten vertellen dan menige ernstige minutieuze uit- beeldingswijze. Hen ziet een enorm aantal tekeningen van kinderen van alle windstreken, ordelijk gerangschikt naar de leeftijd van de makers en maak sters. Afgezien van de tekenin gen en schilderijen van de oud sten onder hen (16. 17 en 18 jaar) moet men vanzelfsprekend niet zoeken naar bewuste spits vondigheden en beheersing van Burgerlijke stand ALKMAAR Geboren: Harry D. P. F. z. v. J. L. Th. Groneman en E. M. Kooiman: Dieuwertje H. d. v. K. de Jong en H. H. Assen berg; Johanna M. d. v. W. L. Tul- lenaar en M. M. Pepping; Mar- garetha d. v. K. Bakker en W. M. Kwantes; Margaretha M. Th. d. v. S. Kaptein en G. J. Bakker; Alida en Elisabeth d. v. Th. de Groot en S. Stoelwinder. Gehuwd: H. P. van Huijsstee- den en A. H. M. Huusken; A. van Offeren en A. M. van de Kroon: H. de Vrees en C. C. Volmer; C. M Schouten en A. M. Snijders; I. v. d. Hout en H. Mizee; V. Si mon en A. W. Ie Fèbre. Geslaagd ALKMAAR Voor het Basis- xamen van de Nederlandse Ver- niging van Leraren in de En- relse taal ..Britannia" te 's-Gra- venhage is geslaagd de heer E. Bijl alhier. WOENSDAG 19 AUGUSTUS Bioscopen: CINEMA AMERICAIN: Robin son Crusoë Co., alle leeft. HARMONIE: Schwarzwaldma- del (alle 1.). REX: Achter gesloten gordij nen (18 jaar). Voorstellin gen: 8 uur. Apotheken: Van hedenavond zes uur af voor spoedgevallen bereik baar Apotheek „De Bever", Emmastraat 36; apotheker: P. J. Meurs. Tentoonstellingen: PIET STENNEBERG, Voor- dam 6, Alkmaar: Moderne kunst. CHANTE MERLE: Kerkepad Bergen: 10—12.30, 15—17.30 2022 uur. Tot 31 Augustu' HUIS MET DE PILAREN: Mevr. Koeman-Meertens 14.3017.30, gedurende zo merseizoen. K.C.B. BERGEN: t.m. 23 Aug. Karei Coln-ot. 10.3012.30 u., 14.30—17.00 u. en 19.30 22.30 u. V. en D. ALKMAAR: 2e étage Kindertekeningen tot en met 29 Augustus. Waterstanden: Donderdag Hoog water 2.05 en 14.45 uur: Laag water 8.30 en 21.10 uur. de techniek. Toch treft men tal loze, volkomen originele spits vondigheden aan, geboren en ge maakt uit de grenzeloze kinder fantasieën, spontaniteit en vol komen onafhankelijkheid van de materie, waarmee zij werken zo wel als van het onderwerp, dat zij trachten uit te beelden. Wat is hun onderwerp? De meest gewone dingen van het leven van alle-dag. zoals zij die zien, maar ook de bijzonder heden voor hén, wel te ver staan die een onvergetelijke indruk hebben achtergelaten. Onmiskenbaar is daarbij na te gaan, hoe die indrukken zijn geweest: van vrolijke, verdrie tige. misschien zelfs beangsti gende aard. Merkwaardig om te zien, hoe zij met enkele halen en kras sen, enkele penseelstreken of voor het oog slordige kleuren vlakken een volledige weergave scheppen van hun eigen inner lijk! Kostelijke eenvoud! Er zijn er, die het uitbeelden van hun onderwerp louter en alleen zoe ken in lijnen, beweeglijk en grillig: (ogenschijnlijk) zonder harmonie en foute verhoudingen, anderen in louter afgeronde vor men. weer anderen in louter decoratie, veelkleurig en he"'" gevlamd. Er zijn er ook, en dat zijn zij, die het wat verder heb ben gebracht in de edele teken en schilderkunst, die al meer harmonie en orde hebben ge schapen in hun spel van lijnen, vormen en kleuren en op den duur ongetwijfeld tot belangrij ker uitingen zullen komen. Ook daarvan zijn er, van de oudste exposanten, frappante voorbeel den aanwezig. Een wonder van virtuositeit bijvoorbeeld is de tekening van. een 16-jarige jon gen, die hij „Sansculotten" heeft gedoopt Bacchus-achtige figuren in optocht, tegen de achtergrond van het dodenveld van aan de galg gehangen „misdadigers", wier laatste levensogenblikken worden overgoten met het vuur- schijnsel van een brandende stad, een optocht van mensen, die, terwijl de dood op hen loert van alle kanten, tijd pogen te vinden, om de beest uit te han gen. Op de Nederlandse kinderen schijnt vooral de figuur van Sint Nicolaas indruk te maken, die telkens weer opduikt van achter een gordijn van vallende sneeuw terwijl enkelen de ramp van 1 Febr hebben uitgebeeld. Italiaanse kinderen hebben een hang naar het religieuze en de Deense ziet men a.h.w. in hun kleurentimbre. onderworpen aan het kille klimaat van hun va derland. Amerikaanse kinderen worden geïmponeerd door de grootheid en kolossale eigendom men van hun land en enkelen van hen beelden graag oorlogs taferelen uit en onderwerpen, identiek aan de geest van de oorlog. Men ervaart, dat, hoe vrijer en ongestoorder een kind om zo te zeggen raak kan knoeien met potlood, verf en papier (we. tende, dat het ook „mag" van zijn ouders of onderwijzers), hoe grootser en weidser hun kin- derlijk-„zien" gerealiseerd wordt door hen, die de kinderschoenen ontwassen zijn Zo buitengewoon boeiend en ieerzaam ook. Nogmaals, het is waarlijk een „delectation." voor oog en geest, om deze expositie te bezichtigen! G. P. EENVOUDIGER HEFFING REINIGINGSRECHTEN ALKMAAR De uitvoering van de verordening op de heffing van reinigingsrechten brengt zo danige bezwaren met zich mede, dat wijziging van de verordening noodzakelijk is, met name wat betreft de ontheffingsbepaling, en de huidige regeling met be trekking tot het verlenen van ontheffing en het opleggen van suppletoire aanslagen bij muta ties in de belastingplicht in de loop van het heffingsjaar tenge volge van verhuizing. Door de bestaande ontheffings bepaling om te zetten in een vrijstelling kan al een belangrij ke werkbesparing verkregen worden. Het is nodig, wijziging te brengen in de bestaande rege len, met betrekking tot het vast stellen van de inkomens. Ter verkrijging van 'n gelijkmatige druk van de heffing op de be volking moet bij de beoordeling 1 van de aanspraak op vrijstelling ook rekening worden gehouden met het inkomen van de samen wonende of inwonende personen, wier behoeve het ophalen van I huisvuil eveneens dient. Voor al- eenwonende personen dient een bedrag van f 1.500,als maatstaf e worden opgenomen. Voorts kan vereenvoudiging worden verkregen, door voor de belas tingplicht over een bepaald jaar uit te gaan van de toestand op 1 Jan. van dat jaar, zonder re kening te houden met verhuizin gen, vertrek of vestiging in de loop van zo'n jaar. De baten, die hierdoor worden verkregen, on geveer f 375.— per jaar, wegen niet op tegen de dan bereikte ar beidsbesparing. De vergoedingen voor het ophalen van bedrijfs- vuil en het storten van vuil op de belt dient tevens te worden opgenomen. Deze laatste vergoe ding dient van f 1.65 op f 1,85 oer m3 te worden gebracht. B. en W. leggen de raad een geheel nieuwe verordening voor, met het voorstel deze goed te keuren. Germefa officieel in gebruik HEILOO Op Dinsdag 1 Sep tember zal de gereedschappen- metaalwarenfabriek te Heiloo of ficieel in gebruik worden gesteld. In de oorlog is deze industrie il legaal ontstaan in Amsterdam. Daarna werd het bedrijf onder- j gebracht in een gebouw op het kapel in Heiloo. Wegens belang rijke uitbreiding van deze indu strie, vooral van de gereedschap oen werd het bedrijf enige we ken overgebracht naar de Wester- weg bij de Zeeweg, waar het een j ruim onderkomen heeft gevon- I den in de z.g. Noodschool. ALKMAAR De 25-.iarige Amsterdammer van H„ die Maandagochtend met een pistool schot een einde heeft gemaakt aan het leven van de 23-jarige Mirjam T„ heeft gisteren tijdens een verhoor te Castricum beves tigd, dat hij het meisje op haar eigen verzoek van het leven heeft beroofd. Het pistool hadden zij samen, voor zij op vacantie gin gen, van een Amerikaans mili tair gekocht. Het wapen is gis teren teruggevonden in het Am sterdamse Bos, waar van H. het had gedeponeerd. Het vermoeden van de politie, dat men hier met een wanhoops daad te doen heeft, wordt zowel door de verklaringen van van H. als door enkele korte zinnen in het notitieboekje van het meisje bevestigd. Zij schreef daar o.a. „Wanneer zal dit leven een einde nemen? Tot hiertoe en niet ver der." Bovendien vond men hier tussen een soort testament, waar in het meisje haar bezittingen aan bepaalde personen toewees. Met zekerheid is vastgesteld, dat het in het handschrift van het meisje is geschreven. Uit het verhoor is tevens ge bleken, dat van H. het voorne men had gemaakt zichzelf van het leven te beroven, nadat hij het meisje zou hebben doodge schoten. Hij schrok echter hier voor na het volvoeren van ziin misdaad terug. Zii hadden samen dikwijls over hun voornemen, hun leven te beëindigen na hun vacantie te Castricum, gesproken. Volgens de Rijkspolitie kan slechts een psychiater pogen de beweegredenen, die beiden heb ben gedreven, te doorgronden. De vrij gesloten jongeman maak te bij zijn verhoor een kalme, soms flegmatieke indruk op zijn ondervragers. De ouders van het meisje, die in Oostenrijk op vacantie waren, zijn gisteren in Castricum op de hoogte gesteld. ALKMAAR. Bij de raad van Alkmaar is een brief ingekomen van de secretaris van de Raad van State, met de mededeling, dat de openbare behandeling van het door de gemeenteraad ingestelde beroep tegen het besluit van Ge deputeerde Staten van Noord- Holland, waarbij goedkeuring is onthouden aan het raadsbesluit tot verbetering van het stadsplan rond de Grote Kerk, zal plaats hebben op 26 Augustus a.s. B. en W. verzoeken de raad hen te machtigen de gemeente bij de be handeling van het beroep te ver tegenwoordigen. Enkele verzoe ken om subsidie stellen B. en W. voor te behandelen bij de begro ting voor het dienstjaar 1954. Het zijn verzoeken van de Ned. Herv. Oratoriumvereniging om f 1000. voor de uitvoering van de Mat- thaeus-passion op 27 en 28, Maart '54, van de Filmclub van de Herv. Jeugdraad om f 230.van Sint Francisca Romana, van de Kath. Bond van Bejaarden en Gepen- sionneerden ten behoeve van de wekelijkse ontspanningsmiddagen en van de Vereniging Proefschool- tuin West-Friesland te Hoorn. BUS MET MEISJES- STUDENTEN TE WATER Een Franse touringcar, met veertig Amerikaanse meisjesstu denten. die een bezoek aan Vo- lendam en Marken hadden ge bracht, is gisteravond tussen Mon nikendam en Broek in Waterland in de Broekervaart terecht ge komen doordat de bus uit moest wijken voor een andere auto. De meisjes kwamen er doorweekt met de schrik af. ALKMAAR. Te elfder ure, twee dagen vóór het verzoek om de urgentieverklaring inzake de R.K. Ambachtsschool in de Raad komt, is ook de Alkm. Crt. zich met de vraag, of die school wel nodig is, gaan bemoeien. Het zal onze lezers wel niet verwonderen, dat de Alkm. Crt. deze vraag al direct ontkennend beantwoordt en verwacht, dat de Raad, die in '51 het verzoek met 15 tegen 10 stemmen afwees, nu hetzelfde standpunt zal innemen. De Alkm. Crt. vindt Katholieke Nijverheidsscholen niet nodig en ziet ze als scheidingslijnen in ons volk. En waarom zijn ze dan niet nodig? „Omdat het toch wel zeker is. dat de jongens, die straks van. deze school komen, vaak bij ge heel andersdenkende bazen in dienst zullen treden, wat zij ongetwijfeld zullen doen, als de arbeidsvoorwaarden daar beter zijn dan die welke hun door geloofsgenoten worden geboden." Aldus de Alkm. Crt. Dus, omdat onze jongens straks tóch bij andersdenkende bazen zouden komen, is een katholieke vakopleiding niet nodig. Hiermee toont de Alkm. Crt. hoe weinig begrip zij heeft van het stand punt. dat de Katholieke ouders t.o.v. het onderwijs, dat hun kinderen genieten, innemen. Als onze collega zich de moeite eens getroost had de verschil lende artikelen, die over de am bachtsschoolkwestie in ons blad verschenen zijn en het uitvoerig gedocumenteerd adres van het Stichtingsbestuur wat aandachtig te lezen, dan zou hij wellicht hebben kunnen bevroeden, waar om een Katholieke Ambachts school wél nodig is. Het is het recht van de ouders te bepalen, welk onderwijs hun kinderen zullen volgen en zij hebben zelfs de plicht er voor te zorgen, dat hun kinderen onderwijs ontvangen volgens de eigen levensbeschouwing. juist ornaat nun Kinuercn later in een an.aersdenkend milieu kunnen komen, willen de ouders hen Katholiek vakonderwijs la ten volgen. Zij hebben daartoe krachtens de wet ook de vrijheid, zeker wat net lagei uiiae. w„e..ei. Dan komt de Alkm. Crt met financiële bezwaren en met de bezwaren van ontvolking van de bestaande ambachtsschool. Wij hebben hierover in vorige arti kelen al het een en ander ge zegd en betoogd, dat dit geen argumenten kunnen zijn, om de Katholieken hun eigen onderwijs te onthouden. De Alkmaarse Crt. weet ook te vertellen, dat nimmer geble ken is, dat de sfeer, waarin de leerlingen van de bestaande am bachtsschool hun kennis opdoen, van enige nadelige invloed op hun geestelijke vorming is ge weest. Dat wordt daar zo maar lukraak neergeschreven alsof de redactie alle ouders van Katho lieke ambachtsschoolleerlingen naar hun ervaringen heeft ge vraagd. Als die sfeer werkelijk zó is, zoals Katholieke ouders die voor hun kinderen wensen, dan begrijpen wij niet, dat zóvele ouders ai zolang hebben aange drongen op de stichting van een Katholieke ambachtsschool. Dan gaat de redactie insinue ren; ten eerste is het haar dui delijk, dat achter de aanvraag veel dieper gaande bedoelingen liggen dan thans tot uiting zijr gebracht. Als die bedoelingen dan zo duidelijk zijn, had de redac tie goed gedaan, ze wat nadei te omschrijven. Voorts insinueert het blad, dat „men" (en daar zal dan, de KVP mee bedoeld moeten zijn) wet houderszetels als lokaas heeft voorgehouden aan P.v.d.A. en I VVD, om er de ambachtsschool mee te vangen. Alvorens deze insinuatie neer te schrijven, had het blad beter eerst eens kunnen gaan infor meren bij bedoelde fracties; dan i had zij deze lage insinuatie in de pen moeten houden want een dergelijke minderwaardige ge- dachte is bij de KVP r.iet opge komen. Als de Katholieke Am- 1 bachtsschool er zó moet komen, dan zou het al heel droevig ge steld zijn met de politieke ze den in onz#stad. Het is trouwens niet alleen een insinuatie aan het- adres van de KVP, doch evenzeer aan het adres van de beide andere genoemde fracties. Tenslotte vraagt het blad: „Waarom zo'n haast? Had men niet beter kunnen wachten tot de nieuwe Raad aan het bewind komt? Waarom deze kwestie op de laatste vergadering van de weigerachtige Raad ter tafel ge bracht? Nu, dat ligt 'm niet aan de requestrante. Die zond haar adres vóór 25 Febr in en dat het niet eerder behandeld werd, ligt al leen aan diegenen, die het ad vies aan de Raad moesten op stellen. Zeker, het had wellicht eerder ler tafel gebracht kunnen wor den; het MOÉST, echter ter tafel komen binnen 6 maanden' n.a indiening en hét kan dus net nog op 20 Aug. a.s. Een en ander houdt ook verband met de ver dere procedure, om tot 'verwe zenlijking der plannen te komen. Wij vrezen niet, dat de Alkm. Crt., die zich kennelijk de spreekbuis getoond heeft van alle tegenstanders van een Katholieke ambachtsschool eventuele voor- ganders zal hebben bekeerd of weifelaars van hun voornemen 'eeft afgebracht. Daarvoor was haar betoog te zwak, te vaag, te slecht gedo cumenteerd en te insinuerend. En dat de Raad desondanks hetzelfde standpunt zal innemen als in, '51, ook dat standpunt van onze collega kunnen wij nog niet delen. ALKMAAR Behalve vele andere min of meer sensatio nele dingen in en rond Alkmaar is en blijft het onderwerp van gesprek de gecombineerde actie vail de E.H.B.O. en het Nationaal Katholiek Thuisfront, De verpleegstertjes van de Kath. E.H.B.O. hebben Zondag al haar weg naar de harten van de Alkmaarders gevonden. Zij waren nog te weinig in aantal, om iedereen tevreden te stellen. Tegen elf uur, in ieder geval tijdens de laatste H.H. Missen, was er geen verpleegstertje meer te bekennen. Zondag zijn de soldaten aan de beurt. Ze zitten opgepakt in grote dozen en ze schreeuwen om be vrijding daaruit. Ér zijn in Alkmaar, zoals we reeds hebben gepubliceerd, 8.700 verpleegstertjes verkocht. Er moe ten dus minstens evenzoveel sol daatjes aan de man worden ge tracht. Velen, die geen verpleegstertje te pakken hebben kunnen krijgen zullen zich thans afvragen, wat voor kansen zij nu eigenlijk nog wel hebben. Moet nu het kopen van soldaatjes alleen maar vrij gevigheid zijn, alleen maar mild dadigheid voor een goed doel? Toch niet. Zoals we reeds schre ven, behoort dit wel de algemeen heersende gedachte te vormen, maar toch behoeft men de attrac tieve zijde van de campagne niet aan zich voorbij te laten gaan. We zullen daarom beginnen met een heel klein tipje op te lichten van de sluier, die over deze ge heimzinnige paartjes ligt. Want geheimzinnig doen ze wel, die ver pleegstertjes en haar soldaatjes. En vooral zij worden het slacht offer van die geheimzinnigheid, die geen verpleegstertje hebben kunnen kopen, of er te weinig naar hun zin konden bemachtigen. Toch behoeven ook deze, Zondag wellicht teleurgestelde milde ge vers, zich niet ongerust te maken over het feit, dat zij, door ver pleegstertjes te missen, niet meer voor een prijs in aanmerking kun nen komen. Hoewel als algemene régel gold: „Koop bij elke ver pleegster een soldaat", mogen we wel vertellen, dat de soldaten de leidende rol zullen spelen. In deze geheimzinnige affaire. Daar om geven we alle parochianen het advies: koopt gerust zoveel sol daatjes als U wilt, al hebt U ook wenig of geen verpleegster tjes. Want.... met een beetje handigheid van Uw kant kunt U nog verpleegstertjes bemachti gen. Als Zondag over de radio de oplossing van het raadsel wordt openbaar gemaakt, zullen er, (dat is, zoals bij elke verloting of prijs vraag vanzelfspiv eend) verliezers zijn, mensen dus, die niet voor een prijs in aanmerking komen, omdat hun verpleegstertje het nu eenmaal niet met haar soldaat kon vinden. Maar heeft men een winnende soldaat, althans een soldaat, die het met enig verpleegstertje naar Uw oordeel goed zou kunnen vin den, dan kan men na onderlinge afspraak, verpleegstertjes uitwis selen n.l. van hen, die omdat ze het spel verloren, verpleegstertjes over hebben. Meer kunnen we van deze ge heimzinnige geschiedenis niet ver tellen, omdat we dat zelf ook niet weten. Maar dit advies kunt u gerust aannemen: Koopt zoveel mogelijk soldaatjes, al hebt U zelfs geen enkel verpleegstertje. Collectanten! Tenslotte nog even de zakelijke kant van de kwestie: Alkmaar heeft Zondag een groot aantal col lectanten nodig. Want het zal storm lopen aan de kerken, meer nog dan Zondag j.l. Daarom doen wij een beroep op allen, die de Zondagochtend willen geven, om de soldaatjes aan de man te bren gen en het geld te innen. Er zijn in het geheel 15.000 soldaatjes. Het Stedelijk Comité van Katholiek Thuisfront meent dat deze ge makkelijk en grif verkocht zullen worden en wie weet, misschien wel voor vijftien cent per stuk. Daar hoopt men tenminste op. Wat de collectanten betreft Mis schien zijn er oudgedienden uit Indonesië, die in uniform zouden kunnen verschijnen, misschien een paar enthousiaste kerels van de Nationale Reserve, misschien ver lofgangersZij allen kunnen zich opgeven voor wat betreft de St. Josephparochie bij de heer J. Haker. Kennemersingel 1718, de Dominicusparochie bij Mevr. Arendsen, Langestraat 46, en de Dekenale Kerk bij de heer L. Res, Verdronkenoord 108 of 110. Voor alle drie het liefst des avonds na zes uur. Men kan het ook schrif telijk doen en duidelijk zijn naam en adres opgeven met vermelding van de uren, waarop men wil col lecteren. Later moeten de collectanten en collectrices met elkander afspre ken, hoe zij de verkoop tijdens de ochtenduren zullen regelen. A.V.A.-SUCCES OP 3 KM ALKMAAR M. Buurmeester van A.V.A. nam Zondag j.l. met succes deel aan de atletiekwed strijden te Den Haag georgani seerd door de Athletiekvereni- ging „Celebes". Hij eindigde als 2e op de 3000 m., klasse D. Een keurige prestatie. Opnieuw record voor Tine van Brenk Tine van Brenk is er in het zwembad De Kromme Rijn te Utrecht in geslaagd het Neder lands record op de 800 meter vrije slag dames met niet minder dan ruim 39 seconden te verbe teren. De Robben zwemster no teerde 11 min. 3.2 sec., het oude record bedroeg 11 min. 42.5 sec. en stond sinds 29 Augustus 1944 (Hilversum) op naam van Annie Veldhuyzen (Robben). 137 SCHAPEN WEGENS ROTKREUPEL AFGEMAAKT Van de veehouder D. Koster uit de Stammec zijn 137 schapen die aan rotkreupel leden, naar het abattoir te Alkmaar gebracht en daar afgemaakt. Hiermede zag de veehouder zijn gehele schapenstapel verdwijnen. Voor lopig zal hij ook geen schapen op zijn besmette land mogen houden. W eersverwachting medegedeeld door het KNMI te De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond (opgemaakt te 10 uur). PLAATSELIJK ENIGE REGEN half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of mot regen. Zwakke tot matige, la ter aan de kust nu en dan vrii krachtige Zuidelijke tot Zuid- Westelijke wind. Ongeveer de zelfde temperatuur als van daag. BEDRIJFSHANDBAL ALKMAAR Uitslagen van de gespeelde competitie- en pou- iewedstrijden: POULE WEDSRLID ENH.V.B. S.V.G. 6-5; S.V.G.Milfleur 1-6; TubantiaJong Holland 4-2: K.H.C.Zwaluwen B 3-3. COMPETITIEWEDSTRIJDEN Zwaluwen B—K.H.C. 7-3; H.V.B. Milfleur 4-3; Lastinagirls Milfleur 5-4; Zwaluwen AKrom 1-6. De standen in de afdelingen ziin: Afdeling A: Lastinagirls 8 7 1 0 15 Krom 8 6 0 2 12 Milfleur 10 4 2 4 10 H.V.B. 8 4 13 9 Zwaluwen A 10 3 2 5 8 Jong Holland 10 0 0 10 0 Afdeling B: De Wild 8 6 1 1 13 S.V.G. 8 5 0 3 10 Zwaluwen B 8 3 3 2 9 K.H.C. 8 3 14 7 Tubantia 8 0 17 1 In de poules zijn de standen: Poule 1: Krom 1 10 0 2 Lastinagirls 0 0 0 0 0 De Wild 10 0 10 Poule 2: Milfleur 110 0 2 Zwaluwen A 1 1 0 0 2 H.V.B. 110 0 2 S.V.G. 3 0 0 3 0 Poule 3: Tubantia 3 2 10 5 Zwaluwen B 2 0 2 0 2 K.H.C. 2 0 111 Jong Holland 10 0 10 Dodelijk ongeval te Assendelft ASSENDELFT. 19 Aug. In de Dorpsstraat te Assendelft is gisteravond de 77-jarige mevr. G. K. uit Assendelft door een passerende motorrijder aangere den. Zij was op slag dood. Waar schijnlijk heeft het slachtoffer bii het oversteken van de straat on voldoende op het verkeer gelet. NOORD-SCHARWOUDE, 19 Aug. Aanvoer 36.000 kg. aard appelen: Eerstel. 12.5013.10: eigenh. 12.9013.90: bl. eigenh. 12.40—13.90; bintjes 11.60—12.20; Meerl. 11.3012.10; Koopm. bi. 12.60; bonken 11.20—12.60; drie] 7.40—8.00; 700 kg. uien 9.40; grove 7.10: nep 14.00; 400 kg. zilveruien driel 17.00; nep 35. 68.000 kg. slabonen I 21.0033.00: II 20.00—22.00; 42.000 kg. witte kool 3.00—3.20; 1.700 kg. kroten A 5.90—6.50; B 4.—; 300 kg. peen B 8.00; 2400 st. bloemkool A2 19.0025.00; 100.000 kg. pootaard- appelen: Eerst. A (28-35) 26.20; (35-45) 21.10; (35-50) 19.10; (50- 60) 15.20; eerst. B (28-35) 24.60: (35-45) 19.40; Rode eerst. A (25- 28): 20.90; (28-35) 42.70; (35-50) 29.40; bl. eigenh. B (35-45) 24.40. Hoogenstraaten Conserven vraagt voor licht schoolvacantiewerk. Loon volgens coll. arbeidsovereenkomst der conserven- industrie. Aanmelden aan de fabriek RONKENOORD 17 TELEFOON 2145 VERDRONKENOORD xi x rjjjrjr vjvjxn 4itü Te koop: zijkanten open, afge dekt met pannen, lang ong. 23 meter, breed ong. 7 meter, hoog ong. 6% meter. Fa. G. H. A. SCHOT ZN., Voor- meer 14, Alkmaar. TE KOOP aangeboden: Luxe Aanhangwagentje voor rijwiel. Te bevr. bij C. Ooms, Huiswaard 12. gem. Koedijk. Te koop een in pr. st. zijnde MATCHLESS mo torrijwiel, 250 cc kk. Brakenburgstr. 32, Cas tricum. Na 6 uur. Namens de Woningbouwvereniging „WARMEN- HUIZEN" zal door architect N. J. Schaap te Alkmaar behoudens goedkeuring worden aan besteed: HET BOUWEN VAN 8 WONINGEN TE WARMENHUIZEN Aanbesteding 28 Aug. a.s. in het Raadhuis te Warmenhuizen v.m 10 uur. Bestek en tekening a f 10.— verkrijgbaar ter gemeente-secretarie. Restitutie bij ongeschonden inlevering op de dag der aanbesteding f 5. ALKMAAR, LANGESTRAAT 33 TELEF. 3901 4 4 4 Maandag 31 Augustus beginnen de nieuwe cursussen (Handelscorr, en Conversatie) Aanmelding dagelijks. Prospectus op aanvraag VERDRONKENOORD 67 TELEF. 4410 Met de kreel Amsterdam val, maar ht Sociale Bewi voor deze k« teerde de van een sti besluiten v beslissing, wordt, dat De N.E.S.B. heefl partij zal deelnei Dat is het reel zich alleen ku moet worden sterk doet denkt catie brutaal te algemene leider acht jaar Rijksw Tienen. Deze thans hij is gebo deed het ec in September hel IJzeren Kr in Toledo (Span hield op een oud-leden van dat tijdens de oorlog aan Fra de -roden heeft gezelschap bevo: van oud-SS-offk bestond het ver bijeenkomst me gezellig onderc krijgsmakkers, zingen,, dat zich ring mensen hoop op het dooi „Nieuwe Europa den opgegeven, liepen met het ternationale welke de dag bereiden, waarop nazi-idealen als de ruines van zouden oprijzen wel voor het woo bruiken, zij sprak een sterk, onafh naai en sociaal werd in Malmö grondslag gelegd 'pese beweging. Wenen gehou< werd het hoofd Prof. Maurice E rijk), dr. Per Er generaal Henny bio Lonciari Priester (Duitslam Tienen (Nederlant meen Europees le benoemd. Afgespr men als nationale pen op basis van germanen, romane zou strijden voor lijking van een hankelijk Europa waarop men zich king tussen de na schappen denkt, weinig bekend, gaan zeker niet deraal Europa. D van een sterk onafhankelijke po; innemen tussen R rika, voelen niet van nationale soi hebben zich dan gesproken tegen Staal Gemeenscha] De N.E.S.B. de sociale Europe Nederland en Bel supervisie van de der Paul van Tien een zekere Guido last met de dageli Nederland mr. J Wolthuis is tijden vrederechter gewei Na de oorlog wer< van de Stichting Delinquenten, die sociale bijstand te oud-N.S.B.'ers en derlandse leden Weermacht. De in verkerende „kamer meraadskes" die b kwamen aankloppe het grootste deel politiek. Zo niet Van het begin af hij van de stichtir ™aken, waaracl N.S.B.'ers zouden melen, om na wee gekomen te zjjn, deelnemen aan het in ons land. Dit str een gegeven ogen conflict in de stic tussen degenen di alleen wilden zien organisatie en mr oe zijnen. Mr. Wol onderspit en moest aftreden. Met een enkele duizenden liep hij over naar nen, die op dat o nog beschikte over opgerichte nation jongerenorganisatie tie van deze twee het begin van de In korte tijd we groeperingen afdeli trictsieiders aangev lingen werden opge rongen, Amersfoort Arnhem, Delft, Gro Iem, Hilversum, Dt

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2