i De N.S.B. teruggekeerd? Kernreactor in Nederland Voormalig SS-officier Paul v. Tienen algemeen leidervan de Alex Wunnink ten grave gedragen Deserteur Pr kan niet in Nederland zijn Prof. Granpré-Molière met eervol ontslag llCll iksters m^en Kantoor T GLOBE Nieuwe partij neemt deel aan Kamerverkiezingen in 1956 t en Beurs nfectiebed lingen voor STENO - ENGELS N - M.B.A. DSDIPLOMA Paul van Tienen Noors-Nederlandse commissie voorstandster van Zwaar Water Reactor Congres heeft groot succes gehoekt Grote figuur in de Nederlandse architectuur en stedebouwkunde Naar wij vernemen Nederland leidt na tweede dag erwachting door het KNMI ldig van Woens- Donderdagavond te 10 uur). LIJK ENIGE EGEN lar bewolkt met :e regen of mot tot matige, la- ist nu en dan vrii ideliike tot Zuid- ind. Ongeveer de- ratuur als van- SHANDBAL Uitslagen van oimpetitie- en pou- JSRIJDENH.V.B. S.V.G.Milfleur —Jong Holland 4-2; rwen B 3-3. EWEDSTRIJDEN -K.H.C. 7-3; H.V.B. -3; Lastinagirls waluwen AKrom in de afdelingen 8 7 1 0 15 8 6 0 2 12 10 4 2 4 10 8 4 1 3 9 10 3 2 5 8 10 0 0 10 0 8 6 1 1 13 8 8 5 0 3 10 3 3 2 9 8 3 1 4 7 8 0 1 7 1 es zijn de standen: 1 10 0 0 0 1 0 0 1 1 0 1 1 0 1 1 0 3 0 0 3 2 1 2 0 2 2 O 1 1 0 0 lijk ongeval Assendelft L.FT, 19 Aug. In nat te Assendelft is de 77-jarige mevr. kssendeift door een motorrijder aangere- op slag dood. Waar- ft het slachtoffer bit en van de straat on- het verkeer gelet. CHARWOUDE. 19 ivoer 36.000 kg. aard- erstel. 12.50—13.10; 0—13.90; bl. eigenh. bintjes 11.6012.20; 12.10; Koopm. bi. >n 11.20—12.60; driel 700 kg. uien 9.40; nep 14.00: 400 kg. riel 17.00; nep 35. abonen I 21.0033.00: 00: 42.000 kg. witte 20: 1.700 kg. kroten B 4.—; 300 kg. peen )0 st. bloemkool A2 100.000 kg. pootaard- rst. A (28-35) 26.20; 0; (35-50) 19.10: (50- erst. B (28-35) 24.60: 0; Rode eerst. A (25- (28-35) 42.70: (35-50) genh. B (35-45) 24.40. geplaatst worden. igelijks - TELEFOON W//M//M/W//MM reniging „WARMEN- ct N. J. Schaap te :euring worden aan- 1N 8 WONINGEN TE in het Raadhuis te Bestek en tekening gemeente-secretarie, inlevering op de dag beginnen de sussen Conversatie) dagelijks, aanvraag 7 TELEF. 4410 Woensdag 19 Augustus 1953 Pagina 3 Met de kreet „Alarm, Alarm", zijn onlangs groepjes jonge mannen uitgezwermd over Amsterdam en Haarlem. Hun geroep gold niet een uitslaande brand of een bankover val, maar het blad „Alarm", het orgaan van de N.E.S.B., de Nationaal Europese Sociale Beweging, dat zij te koop aanboden. Het publiek had weinig belangstelling voor deze koopwaar, maar de politie des te meer. Zij nam de bladen in beslag en arres teerde de colporteurs. Dit optreden van de politie kan gezien worden als de inleiding van een strafzaak, die zal moeten uitmaken, of de N.E.S.B. op grond van de Londense besluiten van 1944 beschouwd dient te worden als een verboden vereniging, een beslissing, die ongetwijfeld genomen zal worden, als het sterke vermoeden bewaarheid wordt, dat de N.E.S.B. niets anders is dan een verkapte voortzetting van de N.S.B. De N.E.S.B. heeft reeds aangekondigd, dat zij als nieuwe politieke partij zal deelnemen aan de Tweede Kamerverkiezingen van 1956. Dat is het recht van iedere niet bij de wet verboden partij; men zou zich alleen kunnen afvragen of het onverstandig of brutaal genoemd moet worden een nieuwe politieke partij een naam te geven, die zo sterk doet denken aan Mussert's N.S.B. Men is geneigd als kwalifi catie brutaal te kiezen, wanneer men ziet, dat de N.E.S.B. ook een algemene leider heeft en dat die leider niemand anders is dan de tot acht jaar Rijkswerkinrichting veroordeelde oud-SS-officier Paul van Tienen. Deze thans 31-jarige jongeman hij is geboren in Djocjacarta deed het eerst van zich horen in September 1951, toen hij met het IJzeren Kruis op zijn borst in Toledo (Spanje) een toespraak hield op een bijeenkomst van oud-leden van het Condor-legioen, dat tijdens de Spaanse Burger oorlog aan Franco's zijde tegen de roden heeft gestreden. In dit gezelschap bevonden zich ook tal van oud-SS-officieren. Reeds toen bestond het vermoeden, dat deze bijeenkomst meer was dan een gezellig onderonsje van oude krijgsmakkers. Er waren aanwij zingen, dat zich op deze vergade ring mensen bevonden, die de hoop op het door Hitier gedachte „Nieuwe Europa" nog niet had den opgegeven, fanatici die rond liepen met het idee van een in ternationale nazi-organisatie, welke de dag zou moeten voor bereiden, waarop de verpulverde nazi-idealen als een phoenix uit de ruines van Hitler-Duitsland zouden oprijzen. Zij wachten er wel voor het woord Nazi's te ge bruiken, zij spraken ditmaal van een sterk, onafhankelijk, natio naal en sociaal Europa. Eind 1951 werd in Malmö (Zweden) de grondslag gelegd voor deze Euro pese beweging. Op een later in Wenen gehouden bijeenkomst werd het hoofdbestuur gekozen. Prof. Maurice Bardeche (Frank rijk), dr. Per Engdahl (Zweden), generaal Henny (Hongarije), Fa- bio Lonciari (Italië), K. H. Priester (Duitsland) en Paul van Tienen (Nederland). Een alge meen Europees leider werd niet benoemd. Afgesproken werd, dat men als nationale gemeenschap-' pen op basis van rassen, dus als germanen, romanen en slaven zou strijden voor de verwezen lijking van een sterk en onaf hankelijk Europa. Over de wijze, waarop men zich de samenwer king tussen de nationale gemeen schappen denkt, is tot dusverre weinig bekend. De gedachten gaan zeker niet uit naar een fe deraal Europa. Deze voorstanders van een sterk Europa, dat een onafhankelijke positie zou moeten innemen tussen Rusland en Ame rika, voelen niet voor overdracht van nationale souvereiniteit. Zij hebben zich dan ook reeds uit gesproken tegen de Kolen- en Staal Gemeenschap. De organisatie De N.E.S.B. vertegenwoordigt de sociale Europese beweging in Nederland en België. Onder de supervisie van de algemene lei der Paul van Tienen is in België een zekere Guide Lauwers be last met de dagelijkse leiding, in Nederland mr. J. Wolthuis. Mr. Wolthuis is tijdens de bezetting vrederechter geweest in Arnhem. Na de oorlog werd hij voorzitter van de Stichting Oud-Politieke Delinquenten, die tot doel had sociale bijstand te verlenen aan oud-N.S.B.'ers en voormalige Ne derlandse leden van de Duitse Weermacht. De in moeilijkheden verkerende „kameraden" en „ka- meraadskes" dte bij de Stichting kwamen aankloppen, waren voor het grootste deel „moe" van de politiek. Zo niet mr. Wolthuis. Van het begin af aan probeerde hij van de stichting een bastion te maken, waarachter zich oud- N.S.B.'ers zouden moeten verza melen, om na weer op krachten gekomen te zijn, actief te gaan deelnemen aan het politieke leven m ons land. Dit streven leidde op een gegeven ogenblik tot een conflict in de stichting en wel tussen degenen die de stichting alleen wilden zien als een sociale organisatie en mr. Wolthuis en de zijnen. Mr. Wolthuis dolf het onderspit en moest als voorzitter aftreden. Met een aanhang van enkele duizenden medestanders liep hij over naar Paul van Tie nen, die op dat ogenblik alleen nog beschikte over de door hem opgerichte nationaal Europese jongerenorganisatie. De combina tie van deze twee groepen was het begin van de N.E.S.B. In korte tijd werden uit deze groeperingen afdelings- en dis trictsleiders aangewezen. Afde lingen werden opgericht te Ame- rongen, Amersfoort, Amsterdam, Arnhem, Delft, Groningen, Haar lem, Hilversum, Den Haag, Den i Helder, Rotterdam, Sappemeer, Tilburg, Utrecht, Vaals, Winters wijk en Zwolle. Van deze kernen uit begon een stille infiltratie in neutrale jeugdbewegingen. Daar naast zocht Paul van Tienen con tact met de uiterst-rechtse oud illegaliteit, o.a. met leden van Westerlings S.O.S. (Steun Ont redderde Staten), voormalige le den van Verdinaso, ontevreden oud-Indisch-gasten en met Ar nold Meijer, de leider van Natio naal Front. Bekend is, dat Meijer alle po gingen tot toenadering beslist van de hand heeft gewezen. Het actiefst was Paul van Tienen echter onder de oud-N.S.B.'ers. Van deze groep, die bij de vol gende verkiezingen weer mogen stemmen, hoopt hij een paar ka merzetels te verkrijgen. De gel den, welke hij voor het opzetten van zijn organisatie nodig heeft, krijgt hij van enkele industriëlen, die niet ongevoelig zijn gebleven voor zijn lokroep. Van hen staan er verscheidene genoteerd als ge heime leden. De kringen, waaruit de leden van de N.E.S.B. tot dusverre zijn gerecruteerd en het politieke ver leden van Paul van Tienen en mr. Wolthuis, maakt een ieder ge neigd bevestigend te antwoorden op de vraag of de N.E.S.B. een verkapte voortzetting is van de N.S.B. Deze geneigdheid wordt nog groter als men de beginselen en doelstellingen van de N.E.S.B. beziet. Alles begint weer van voren af aan. Reeds het tweede programma punt roept sterke herinneringen op aan „Koenraad" van de Ar beidsdienst. „De sociale beweging eist de onmiddellijke instelling van een nationale arbeidsdienst voor alle 18-jarigen voor de duur van een jaar". Wat er met deze arbeidstroepen wordt beoogd blijkt uit een artikel van prof. Maurice Bardeche in het April nummer van het maandblad voor de werkgemeenschap Europa: „Wij dromen van de dag, dat onze arbeidstroepen van de Noordkaap tot aan Kaapstad schouder aan schouder stuwdam men aan de rand van de Sahara zullen bouwen. Wij dromen van de dag, dat onze jonge generatie uit alle Europese landen na de terugkeer van hun arbeidsveld slagen met ontblote, gebruinde bovenlichamen en geschouderde spade in rijen van twintig over onze brede boulevards voorbij zullen marcheren". Ook de pas sages over de gezins- en gezond heidspolitiek van het programma rieken bedenkelijk naar Nazi- opvattingen. De N.E.S.B. wil een medisch persoonsbewijs, een ver plicht geneeskundig onderzoek voor het huwelijk en zelfs het openen van de mogelijkheid tot sterelisatie. Voorts wordt een me disch gerechtshof verlangd, dat een huwelijksverbod kan uitvaar digen. Bij het onderwijs en de jeugdvorming eist de Nationaal Europese Sociale Beweging een uitgebreid staatstoezicht. Aan alle scholen dient een aantal lesuren gereserveerd te worden voor de vorming van de leerlingen tot staatsburgers. Een reminiscentie aan de „Kulturkammer" vormt de passage waarin de N.E.S.B. zich uitspreekt voor een actieve cultuurpolitiek. Alle cultuur moet in dienst van het volk staan en voor het volk verstaanbaar zijn. Na dit alles is het begrijpelijk, dat de N.E.S.B. afschaffing eist van de politieke rechtspraak zo als die tot uitdrukking is geko men in de bijzondere rechtsple ging. Rechtsherstel wordt ver langd in al die gevallen waarin „als gevolg van de politieke rechtspraak onrecht werd ge daan". De Londense besluiten worden ongrondwettig genoemd. Wie twijfelt nog? Wie na deze stellingen nog zou twijfelen aan de ware bedoelin gen van de N.E.S.B. behoeft slechts te lezen wat mr. Wolthuis in het Aprilnummer van het N.E.S.B.-orgaan „De Dialoog" heeft geschreven, om van zijn twijfel verlost te worden: „De nationaal-socialistische revolutie zal na 1945 nog twintig jaar no dig hebben om als leidend poli tiek systeem overal in de wereld erkend te worden. Het ligt in de lijn der historie, dat de fascisti sche en nationaal-socialistische systemen moesten ontstaan en even duidelijk is het, dat zij de vastlopende democratie zullen vervangen". Paul van Tienen heeft, naar wij vernomen hebben, verklaard, dat de arrestatie van colporteurs in Haarlem en Amsterdam hem niet zal weerhouden van verdere dam. acties. Nu schijnt er gezien de Toen de aanhang die hij tot dusverre om zich heeft verzameld nog wel geen reden tot ongerustheid te bestaan maar in het belang van de rust in ons land zou het toch aanbeveling verdienen, wanneer de justitie haast zou maken met de strafzaak die over het voort bestaan van de N.E.S.B. zal be slissen. AMSTERDAM, 18 Aug. Ve len hebben vanmorgen van de geboden gelegenheid gebruik ge maakt afscheid te nemen van de Vrijdag j.l. overleden directeur van het Theater Carré, de heer A. Wunnink. In de hal van het theater, waar de overledene bij premières altijd zijn gasten opwachtte, stond nu de eenvoudige kist met het stof felijk overschot temidden van een schat van kransen en bloemstuk ken, ongeveer tachtig in getal. Om ongeveer kwart voor een vanmiddag werd de kist uitge dragen voor de tocht naar de laatste rustplaats op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amster- stoet, waarin drie auto's meereden om de vele bloemstukken te vervoeren, om half twee bij de begraafplaats aankwam, hadden zich daar al honderden verzameld om de overledene op zijn laatste tocht te volgen. In de aula werd niet gesproken. De organist Fred Wolvers van het Tuschinsky Theater speelde UTRECHT, 18 Aug. Het driedaagse „Zwaar Water Reactor Congres", dat te Kjeller en Oslo gehouden is, heeft volgens mededeling van de zojuist daar vandaag teruggekeerde voorzitter van de Noors-Nederlandse com missie, prof. dr J. M. W. Milatz en de Nederlandse secre taris dr W. J. Beekmaneen bijzonder groot succes opge leverd. Voor dit eerste internationale congres op dit ge bied hadden niet minder dan negentien landen hun atoomdeskundigen afgevaardigd, t.iv. Noorwegen, Neder land, Argentinië, België, Brazilië, Canada, Denemarken, Frankrijk, West-Duitsland, India. Israël, Italië, Mexico, Spanje, Ver. Staten, Zweden, Zwitserland en Zuid-Slavië. De reactorcommissies van al deze landen bouwen- of zijn van plan zwaar water reactoren te bouwen. De vraag naar zwaar water, waarvan Noorwegen in Europa het enige land is dat het levert, is zeer groot. De studie van de kernphysica! is gebaseerd op vredesdoeleinden en van niet te schatten belang voor de economische en industri ële ontwikkeling in de wereld. De wereldvoorraden van ener gie uit kolen, water en olie zijn beperkt en zeker niet voldoende tot in lengte van jaren. Rekening houdende met het sterk toene mende energieverbruik, zal het de vraag zijn of het jaar 2000 ge haald kan worden met de be reikbare kolenhoeveelheid. Daar om is het van het grootste belang voor de wereldeconomie dat er andere nieuwe energiebronnen komen. Een kernreactor, waarin een kernphysische reactie wordt in stand gehouden, levert zowel warmte als een grote hoeveelheid neutronen. Door samenwerking van Ne derland en Noorwegen is de kernreactor tot stand gekomen in Kjeller bij Oslo, waar nu beide landen samen kernphysische ex perimenten verrichten. Op het congres gaf mr. Odd Dahl, een van de ontwerpers en bouwers van de Noors-Nederland- se reactor in Kjeller, een uiteen zetting van de studies welke in het Jener zjjn gemaakt voor de bouw van een nieuwe grote zwaar water reactor van 10.000 kw. De Noors-Nederlandse commis sie was van mening dat het aan beveling verdient, indien deze Dit bureau hield zich in 1920 be- meer economisch werkende - zig met de stichting Tuindorp ons de overtuiging, dat deze ver antwoordelijkheden in goede han den zijn, „zo zegt het hoofdartikel in het Augustusnummer van „De Nederlandse Industrie". In Amerika zijn de onderzoe kingen op het gebied van de kernphysica een staatszaak en het is de eerste maal dat er op dit terrein een samenwerking be staat met de regering en het be drijfsleven, zoals dit in Neder land en Noorwegen het geval is. het pelgrimskoor uit Tannhauser van Richard Wagner, toen de kist op de baar werd geplaatst. Aan beide zijden van de baar stond het personeel van Carré. „Ome" Jan van Zutphen legde daar een bescheiden bloemenruikertje op de kist. Nadat de organist nog „In diesen heil'gen Hallen" van Mozart ten gehore had gebracht, speelde hij tijdens het uitdragen van de kist de Prelude in c-klein van Chopin. Aan de groeve dankte de zoon van de overledene, de heer K. Wunnink voor de belangstelling. Op de begraafplaats waren on der meer aanwezig de president van de Raad van Commissarissen van Carré, Jhr. Six van Hillegom, vele kunstenaars en deputaties van de politie en andere over heidsinstellingen. Prof. Joh. B. Tielrooy overleden Maandagavond is op 66-jar!ge leeftijd te Amsterdam na 'n lang durige ziekte toch nog onver wachts overleden prof. dr. J. B. Tielrooy, in leven hoogleraar in de Franse taal en letterkunde aan de universiteit te Amsterdam. Johannes Tielrooy was behalve hoogleraar ook als letterkundig criticus en essayist een figuur van bijzondere betekenis en ver wierf zich als schakel tussen de Franse en de Nederlandse littera tuur en cultuur ook in het bui tenland grote bekendheid, mede door zijn vele in het Frans ge schreven publicaties. De overledene, die op 7 Octo ber 1886 op Texel was geboren, was secretaris van het Neder landse Pen-centrum, Ridder in 't Legioen van Eer en doctor honoris causa van de universiteit van Straatsburg. VIJFTIG DODEN BIJ ONTPLOFFING BENGHASI, 18 Aug. Naar verluidt zouden vandaag bij een ontploffing in Tobroek. bij het demonteren van munitie vijftig personen om het leven zijn ge komen. BUS STORTTE IN 100 METER DIEP RAVIJN 27 DODEN LIMA. Maandag is een bus. die onderweg was van Arquipa naar Lima in een 100 meter diep ravijn gestort. 27 van de in zittenden werden gedood, 11 ernstig gewond. De passagiers hadden in Arquipa deelgenomen aan feestelijkheden ter gelegen heid van het bestaansfeest van de stad. Er deden de laatste dagen harnekkige geruchten de ron de, dat de deserteur uit de Ko ninklijke landmacht in Indone sië, M. Princen, zich in ons land bevond. Hij zou vorige week Maandag door enkele le den van het veteranen-legioen Nederland zijn gesignaleerd op het vliegveld Schiphol. Bij in formatie bij bevoegde kringen is gebleken dat het zeer on waarschijnlijk is, dat Princen zich in Nederland bevindt. Zoals bekend, heeft Princen, die thans Indonesisch staatsburger is. 'n allesbehalve fraaie rol gespeeld als officier bij het Indonesisch immigratiebureau te Djakarta. Hij moest er de toelating van Neder landers in Indonesië beoordelen en heeft in deze functie vele uit wijzingen bewerkstelligd van Ne derlandse oud-militairen daar te 's GRAVEJNTHAGE, 18 Aug. I van de katholieke architecten en n ,w w „m een vooraanstaande figuur in de Aan Prof. Ir. M. J. Granpre Mo- dond van Nederlandse architec- lière, is met ingang van 1 Sep- I ten. Ter gelegenheid van zijn zilve- tember a.s. eervol ontslag ver leend als hoogleraar in de archi tectuur te Delft wegens het be reiken van de pensioengerechtig de leeftijd. Marinus Jan Granpré Molière werd 13 October 1883 te Ouden bosch geboren en studeerde in Delft voor bouwkundig ingenieur. Na beëindiging van zijn studie was hij achtereenvolgens werk zaam bij de Rijksgebouwendienst en de gemeente Rotterdam, doch al spoedig vestigde hij zich als architect ter plaatse tezamen met de architecten Verhagen en Kok, Aan de zeezijde van Boulevard Evertsen te Vlissingen is men thans bezig met het inheien van een stalen damwand, die, te zamen met het daarop te bouwen betonnen caisson, de boule varddijk zal moeten beschermen in geval van hoog water. De badcabines, die voor de ramp aan deze zijde een plaatsje von den, zullen thans worden uitgespaard in het caisson. Het inheien van de damwand over 150 meter. maar uiteraard nog wel research- reactor in Nederland zou worden gebouwd. De kosten, inbegrepen die voor de benodigde vijftien kubieke meter zwaar water, zijn een frac tie van de bedragen welke sinds 1947 in de electriciteitsbedrijven zijn geïnvesteerd. In Nederland is na de oorlog voor twaalfhonderd millioen gulden geïnvesteerd in de bouw van electrische centra les en nog wordt honderd mil lioen gulden per jaar aan de bouw van nieuwe centrales be steed. Er zijn bewijzen, dat het sta dium van het zuiver wetenschap pelijke onderzoek op verschil lende punten verlaten wordt en dat men is gekomen aan de toe passingen, waarbij de industrie op grotere schaal op het punt staat te worden ingeschakeld. Het zal voor velen een verrassing zijn geweest uit de antwoorden der ministers te vernemen, dat toe passing van atoomenergie voor technische doeleinden in Neder land niet meer als toekomst muziek behoeft te worden be schouwd, maar dat mogelijkheden beginnen te dagen, die weliswaar nog meer kennis, zeer veel geld en grote inventiviteit zullen be hoeven, maar die concreet zijn en waarschijnlijk voor onze industri ële en voor onze gehele maat schappelijke ontwikkeling van de grootste betekenis zullen blijven. Het is duidelijk, dat grote ver antwoordelijkheden hierbij aan de orde zijn. De wijze waarop de Noors-Nederlandse samenwerking tot nu toe is gehanteerd, geeft Vreeswijk, het uitbreidingsplan linkermaasoever, het streekplan IJsselmonde en het Kralinger- bosplan. Op stedebouwkundig gebied werkte prof. Granpre Molière o.m. aan de uitbreidingsplannen van Leiden en Arnhem. Voorts was hij de eerste stedebouwkun- dige adviseur van de Zuiderzee werken en als zodanig werkte hij mee aan het plan van de Wie- ringermeer en ontwierp hij dorps plannen daarin. In October 1924 werd hij be noemd tot hoogleraar in de ar chitectuur aan de Technische Hogeschool te Delft, In deze functie ging zijn belangstelling vooral uit naar de grote arehitec- tuurwetten. In nauwe samenwer king met zijn studenten bouwde hij aesthetics op, waaruit een school van geestverwanten groei de. Ook kerkelijke architectuur had zijn belangstelling. Hij bouwde o.a. de kapel van het seminarie te Haren, de St. Odakapel te St. Oedenrode en de kerk te Groes- beek. Na de bevrijding maakte hij het ontwerp voor de weder opbouw van de St. Antoniuskerk in Den Haag. Voorts ontwierp hij plannen voor de wederopbouw van het centrum van de stad Groningen. De invloed van Granpré Mo lière, practisch en theoretisch, heeft bij vele jongeren een be wust streven doen ontstaan naar een dieper beleven van onze ren jubileum als hoogleraar be noemde de Koningin prof. Gran pré Molière tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Paus Pius XII schonk hem de St. Gre- goriusorde. OPSPORING VERZOCHT 's-GRAVENHAGE. De com missaris der politie te Hengelo (O.) heeft de opsporing verzocht van Engelbertus Johannes Zwee- rink. geboren te Hengelo (O.) op 15 Mei 1899, van beroep verwar mingsingenieur, wonende Emma- wég 28 te Hengelo (O.). Daar de auto van Zweerink te 's-Graven- hage onbeheerd is aangetroffen en men een ongeluk vreest, wordt een ieder, die inlichtingen omtrent deze persoon kan verstrekken, verzocht zich in verbinding te stellen met het dichtstbijzijnde po litiebureau. Signalement: 55 jaar oud, lang ongeveer 1.80, lichtblond stug haar,_ hoekig gelaat, flièk gezet postuur.' Hij heeft vermoedelijk geen of alleen maar een bovengebit in de mond. Hij is gekleed in grijze pantalon, lichtgroen colbertjasje, lichtgroen sporthemd met geruite stropdas en draagt bruin lederen pantoffels. Zijn voeten en onderbenen zijn in verband gewikkeld tengevolge van exzeem. Hij is zeer slecht ter been. PLAKKATEN TEGEN NEDERLANDERS In Indonesië DJAKARTA. Aan de muren van verscheidene gebouwen van buitenlandse vertegenwoordigin gen in Djakarta werden Maan dag plakkaten aangetroffen, die in de Engelse taal de Nederlan ders ervan beschuldigden te in filtreren in de benden van de Darul Islam in oost- en west- Java door middel van agenten, zoals Smits, Van der Plasse en Bosch en door voormalige leden van het K.N.I.L., die zich in de bossen zouden schuilhouden. Het plakkaat zegt. dat de Nederlan ders hiermede de nadruk er op willen leggen, dat Indonesië niet in staat is interne aangelegen heden te regelen en dat zij daar mede willen bereiken, dat de Nederlanders hun positie in Nieuw-Guinea kunnen hand haven. De plakkaten zijn onder eigen .nationale bouwkunstige tekend door „Marhaen Indone waarden. Hjj is o»ok de leidsman I sia" lande. Een woordvoerder van het Nederlandse Ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft verklaard, dat indien Princen zich in Ne derland zou bevinden men dit zeker zou weten. Want elke Indo nesische staatsburger, die naar Nederland wil komen, moet in 't bezit zijn van een Nederlands vi sum en een zogenaamd toelatings bewijs. Van ieder toelatingsbe wijs is het Ministerie van Buiten landse Zaken op de hoogte. In dien Princen een visum aange vraagd zou hebben, zou hem dit op grond van zijn activiteiten in Indonesië zeker geweigerd zijn. Ook is onmogelijk om op illegale wijze Der vliegtuig op Schiphol te arriveren. ontving H.M. de Koningin een groep van ongeveer 25 ontheem de kinderen, afkomstig uit kam pen in Duitsland, die thans hun vacantie in Nederland doorbren gen. Anderhalf uur lang onder hield H.M. zich met de klei nen kan men, ter gelegenheid van de uitgifte van speciale Rode Kruis postzegels op 24 Augustus, eerste- dag-omslagen verkrijgen hij de postzegelhandel en bij het hoofd bestuur van het Nederlandse Rode Kruis arriveert luitenant-kolonel C. M. Schilperoord, ex-commandant van het Nederlands Detachement Verenigde Naties, Donderdag avond uit Korea op Schiphol.... werd gisteravond in het stedelijk museum Het Prinsenhof te Delft de vijfde jaarlijkse Oude Kunst en Antiekbeurs geopend, die duurt tot Maandag 7 September. Om de Trofeo Italia In het tournooi om de Trofeo Italia heeft Nederland vandaag de leiding genomen. Onze land genoten wonnen zelf met 91 van België nadat de rust reeds met 41 was ingegaan en hun doelcijfers (194) werden daar door aanzienlijk beter dan die van Zuid-Slavië (118) dat in het begin van de avond na een zeer sensationele en fraaie wed strijd de Olympische kampioenen Hongarije met een 56 nederlaag naar de kant stuurde. Spanje en Italië speelden een harde wedstrijd, waarbij op een bepaald ogenblik zelfs drie Span jaarden en vier Italianen uit het water waren gestuurd. Tot aller verrassing sloeg de jonge Spaan se ploeg de Olympische kampi oenen van 1948 met 4-1, een mooi succes van trainer Cor Bra sem, die dan ook verschillende open doekjes in de vorm van spreekkoren in ontvangst mocht nemen. Hongarije staat nu op de derde, Spanje op de vierde plaats beiden met 2 punten. Italië en België sluiten de rij. Vooral het gevecht tussen Zuid- Slavië en Hongarije was gister avond van grootse allure met de glans van een finale. Bij de rust was de stand 22, en ook daarna gaven beide ploegen elkaar geen duimbreed toe. Met nog een mi nuut te spelen was het 54 voor Hongarije, maar in die laatste phase van de strijd scoorde de reus Kurtini twee magistrale doelpunten, genoeg voor een Sla vische zege en uitbundige vreug de in hun kamp. v

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3