Nieuwe Nederlandse film „Rechter Thomas'" is gereed Sjah van Perzië in Rome aangekomen Drenten hebben het 's ivinters het koudst Autobus met arbeiders stortte van de dijk Postduiven staken niet Camera filmde op straat MARKTBERICHTEN Noordhollanders s zomers Drie zwaar-gewonden Reiswagen botst De visboer op het dak ïurs Koster dodelijk verongelukt tegen twee trams Gevederde ,„P.T.T.-ers" brachten nieuws uit Frankrijk Italiaans realisme voorbeeld van Walther Smith Acteurs zijn niet geschminkt Kloosterzuster overleden Kolonie der ex-monarchen groeit in Italië Zandvoorts circuit nog ongeschikt Nederlandse tennis- kampioenseliappei RUISWOORD- NO 229 11. ik; 3. ian; 11. ara; 12. am; 17. ooi; 18. 22. etser; 24. emelt; 29. snert; 33 beledigen; 38. nor; 40. An; 1. ia; 2. kar; 4. aarde; 7. jam; egen; 12. ham- dat; 16. adder; n; 23. eer; 27. stier; 30. nog; 35. non; 36. pa; ana ontvangt iderseheiding H.M. de Ko- aag ten paleize :r Jose Roberto ;s. buitengewoon :d ambassadeur iding van Brazi- ;r overhandiging Collier" in de liderkruis. welke nige tiid geleden lekend. importmogeliik- in betere markt- het gevolg van net buitenlandse i de in New York ak Trading Com- ennootschap zich ■en op bescheiden t toe. De verkoop e goederen naar taten begint ziqh mtwikkelen. vinst nam toe van '51 tot f 1.346.175 ldo winst verbe- 083 tot £873.178. dt, zoals gemeld, 1 8 procent! vorig op de gewone e cum pref aan- orocent en op de en 5 procent di- ;ld. Besloten werd de aflossing van ;n het geplaatste breiden met f 1 wisseling van na- stbewijzen is thans rijke markt 1, 18 Augustus 5 gisteren geken- i algemene koers- leiding van olie, eurtenissen in Iran iren, vandaag was sging in de koer- ling was dienten- lusteloos. Kopers sreserveerd en de n klein van om- itenlandse belang- andelen Koninklij- reel te bespeuren, hoofdfonds iets in gisteren geleden le affaire was van lis. Hetzelfde was de meeste andere grote industrieën ts aan, maar bleef ten achter. Philips Indonesische fond- verdeeld aanzien. dit 't geval voor Dakken. Deli maat- laafde zich. In de ras Deli Batavia vaste kant. In het p kwam er in de geen wijziging De koersen bleven zelfde peil. De le- ;n Dawes toonden dere achteruitgang. staatsfondsen ble- erd. Dit was ook de nieuwste staats- aar weinig affaire IT!" Hij verklaarde, dat vilden of niet en als ;n, zou hij wegzeilen i dus datgene gebeu- rschuwd. heb mijn gebeds wen en kinderen af- me verwacht. Jullie igen!" de kapitein om ver mond van Brewster hem waren gekomen aven er verreweg de Sngeland te vestigen, ie niet zo dicht onder en was het Brewster, n. Hij richtte zich in tein Jones toe; om elders aan land n en al uw leden van runnen weerhouden". (Wordt' vervolgd) Woensdag 19 Augustus 1953 Pagina 5 Vaak hoort men van mensen, die uit het midden of Zui den van ons land komen, dat het daar toch veel „warmer" is dan in het hoge Noorden. En inderdaad geloven de meeste Noorderlingen toch zelf ook, dat ze in een door de weergoden slecht bedeelde hoek van het land wonen. In hoeverre is deze bewering juist en zijn zij er inderdaad slechter aan toe dan hun meer Zuidelijke landgenoten? Om dit te onderzoeken, zullen we eerst eens de temperatuur onder de loupe nemen. Zoals men weet, heeft ons land een zgn. „zeekli maat" en populair gezegd bete kent dit o.a. zachte winters en koele zomers, d.w.z. in het alge meen en in vergelijking tot een landklimaat. Op zeer veel sta tions in ons land wordt nu door het KNMI en voor het KNMI re gelmatig de temperatuur opgeno men. Aan de hand van deze gege vens kan men in De Bilt dus voor de verschillende stations de ge middelde temperatuur, alsmede de gem. max. en min. temp. be rekenen, en uit al deze gegevens krijgt men dus een indruk van de temperatuurverdeling in onh land. Zoals reeds gezegd, staat het weer hier te lande onder grote invloed van de zee en het is dui delijk, dat vooral de temperatuur hierdoor beïnvloed wordt. Deze invloed is in de streek langs de kust groter dan in meer land inwaarts gelegen plaatsen. Men bedenke echter wel, dat deze in vloed niet altijd ongunstig is, want al bederft zij dan vele mooie zomerdagen, 's winters daarente gen worden we hierdoor vaak voor te erge koude behoed. Uit ervaring weten wij dan ook, dat Westelijke winden 's zomers ver koelend werken, maar 's winters vaak een einde aan de vorst ma ken. Oostelijke winden daaren tegen brengen ons 's zomers gro te warmte en zijn 's winters oor zaak van lage temperaturen, (met Oostenwind heeft het weer in ons land een meer continentaal ka rakter, dwz. meer de eigenschap pen van een landklimaat.) Daar het nu zomer is, willen we eerst eens naar de zomer kij ken en we zien dan uit onze ge gevens, dat in Juli b.v. de hoog ste temperaturen voorkomen in Zuid-Limburg en de laagste in de kop van Nd.-Holland. Gaan we van het NW naar het ZO van Nedreland, dan neemt de gem. max. temperatuur toe en wel van 19 tot 23.5 gr. Dat ook Gronin gen en Friesland aan de lage kant zitten, blijkt wel uit de gem. max. temp., die hier schommelt tussen 20 en 21 gr. (dezelfde temp. die ook in Zeeland en een groot deel van Nd. en Zd.-Holland voorko men). Onderzoeken we nu Januari, dan vinden wé weer, dat de gem. dagelijkse temp. in ons land ver schilt, maar nu vinden we de hoog ste waarden in het Z en ZW, en de laagste in het NO, dwz. Gro ningen, Drente en Oost-Friesland. In het algemeen neemt nu naar het ZW de temperatuur toe. Nrd.- Holland sluit zich thans aan bij Utrecht en Gelderland. Als we weten, dat in de zomer W NW- winden overheersen en in de win ter ZW-winden, dan kan men hieruit dus al veel verklaren. Wat de dagelijkse minimum temperatuur betreft, lijkt de temp. verdeling in Januari iets op die yan de max. temp. in die maand. Nu blijkt van WZW naar ONO de temperatuur af te nemen. De laagste temperaturen komen ge- DRINGEND BEROEP OM HULP De zielzorger van het door gangskamp Giessen doet een dringend beroep op Oostpriester- hulp, om zo spoedig mogelijk le vensmiddelen te sturen, omdat daaraan dringend gebrek bestaat. Daar onze voorraad levensmid delen geheel is uitgeput, richten wij een verzoek tot allen, die au zullen lezen, om iets, al is het nog zo weinig, af te willen staan aan Oosterpriesterhulp. op dat wij ook dit kamp kunnen helpen. Alle levensmiddelen, mits goed houdbaar, zijn welkom: vlees in blik, groenten in blik, erwten en bonen, meel en andere kruideniers waren, vetten. Als iedereen iets wil afstaan van zijn voorraad of bij de we kelijkse aankoop iets meer wil nemen voor dit doel, dan zullen we spoedig een flinke zending kunnen sturen naar het kamp, waar thans honger wordt gele den. Een geldelijke bijdrage voor dit doel kan gestort worden op gironummer 34348 t.n.v het Ned R.K Huisvestings-Comité, afd. Oostpriesterhulp. onder vermel ding: Levensmiddelenactie kamp Giessen". Giften in natura kuiv nen worden gezonden aan het magazijn Hekellaan 2, Den Bosch Bij voorbaat dank' WIRO v. AKEN O.Praem. VRIJSPRAAK VOOR „ZWARTE LIJST" ALMELO. Veertien dagen ae'eden werd voor de Almelose rechtbank een principiële zaak met landelijk belang behandeld. Drie Enschedese mensen hadden zich namelijk beledigd gevoeld, omdat de 46-jarige G. W. le L. uit Almelo hen op de zwarte li.ist van znn bureau had geplaatst. ij Walle meende, dat niet voldaan was aan de drie voor waarden. die plaatsen van iemand op zo'n lijst rechtvaar- ?en niet-betaalde schuld, een niet-betwiste vorde ring en het meer dan één vorde ring op zijn naam hebben staan en eiste toen 100 gulden boe te. De rechtbank sprak Le L. vrij. middeld voor in Drente, terwijl Vlissingen het hoogste gemiddel de minimum heeft (n.l. plus 1,5 tegen -L5 in Z.-Drente). Ook thans is Groningen met -0,5 tot -1,0 lager dan Nd.-Holland (plusl. 0). Eveneens zien we in de zomer iets van deze verdeling terug, dwz. in Juli een gem. min. van 14 graden in Zeeland tegen ruim 11 graden op de grens van Drente en Overijsel. Hier vinden we dus weer sterk de invloed van de zee. Langs de kust komt 's nachts meer wind voor dan land inwaarts, derhalve minder uit straling en dus 's nachts hogere temperaturen. Al met al kunnen we dus zeg gen, dat er in ons kleine landje nog zeer duidelijke temperatuurs verschillen optreden. Wat de zo mer betreft, zijn de Limburgers het meest te benijden terwijl de Noordelijkste Noord-Hollanders hier aan het kortste eind trek ken. 's Winters echter zitten de Zeeuwen het warmst, waartegen over de Drenten het meest van de koude te lijden hebben. H. R. R. Bij misdienaarsreisje De heer Henny Hilgenholt, kos ter van de H. Hart parochie te Enschede is te Schimmert waar hij met een 20-tal misdienaars, die een tweedaagse trip naar Limburg maakten, in het Cole- gium Carolinum van de paters oblaten overnachtte, op de derde verdieping van het klooster van 12 meter hoogte uit een raam ge vallen en dodelijk verongelukt. Een der paters gaf hem de ab solutie en diende het H. Oliesel toe. De jongens sliepen met de kos ter op de derde verdieping op een der slaapzalen van het kloos ter. Omstreeks half drie moet de heer Hilgenholt opgestaan zijn. Hij. heeft blijkbaar in deze voor hem onbekende omgeving een der grote ramen op de derde ver dieping voor een deur aangezien, anders kan het ongeluk niet ver klaard worden. Men hoorde een slag en vond even later het slachtoffer in zorgwekkende toe stand in de tuin van het kloos ter. Het slachtoffer overleed spoedig daarop. De heer Hilgen holt was gehuwd en vader van 5 kinderen. Victoria Regia bloeit opnieuw AMSTERDAM. De Victoria Regia in de kassen van de Hor tus Botanicus te Amsterdam zal Woensdag- en Vrijdagavond a.s opnieuw bloeien. De verlichte tropische kassen zullen op deze avonden van acht tot tien uur voor het publiek te bezichtigen zijn. SCHIEDAM,, 18 Aug. He denmorgen om zeven uur is on der Kethel te Schiedam op de Oude Dijk bij de spoorlijn een autobus van de dijk gereden. De chauffeur wilde een deurtje, dat openstond, sluiten en verloor de macht over zijn stuur. De bus reed de dijk af en kantelde. Er bevonden zich 33 D.U.W.-arbei- ders uit 's-Gravenhage in. die werkzaam zijn op het recreatie oord onder Kethel. Een drietal hunner werd naar het zich laat aanzien zwaar gewond. Een tiental anderen liep schaaf wonden op of was door glas scherven gewond. De autobus, van de onderneming Van der M. uit Delft, is zwaar beschadigd. De eerste hulp werd verleend door bewoners van het naburige woonwagenkamp, die dekens en versterkende drank beschikbaar stelden. Daarna arriveerde een auto van de geneeskundige dienst alsmede de gemeentelijke politie uit Schiedam, die in enkele rit ten de zwaargewonden en de an deren. die behandeling behoef- ZUI VERIN GS ACTIE IN MAKASSAR DJAKARTA. In de nacht van 16 op 17 Augustus heeft het basiscommando van Makassar een vinnige zuiveringsactie inge zet tegen gewapende groepen in de oostelijke randkampongs. die de laatste dagen pamflettenacties in Makassar organiseerden. „Er werd een bendennest uitgeroeid." aldus verklaarde men van mili taire zijde. Aan de zijde van de bende vielen tien doden en bij het leger werden drie personen gewond. Enkele bendeleden wer den gearresteerd, waaronder een desserteur van het leger. Vier Nederlanders in Belgisch ziekenhuis DEN HAAG. Een Neder landse reiswagen is Dinsdagmid dag in de Brusselse voorstad Et terbeek, in België, op een kruis punt in botsing gekomen met twee trams. Het schijnt, dat de bestuurder van de reiswagen door een rood stoplicht is ge reden. Een zestien-tal inzittenden moest naar het ziekenhuis van Etterbeek gebracht worden, doch slechts vier hunner werden daar gehouden. De anderen konden naar Nederland terugkeren, na dat hun kwetsuren, meest snij- wonden, tengevolge van gebro ken glas, verbonden waren. De toestand van de vier. die nog in het ziekenhuis zijn. geeft geen aanleiding tot ongerustheid. Zij zijn mevr. Bender-Boven- deert, uit Delft (schouderfrac tuur), mevr. M. Heintjes uit Boxtel (lichte hersenschudding), mevr. Meyer-Van Doorn uit Den Bosch (sniiwonden) en mevr. J. Maas-Van den Heuvel uit Boxtel onderarmfractuur) De reiswagen, eigendom van de onderneming Fassbender-Schelle- kens te Schijndel, was gecharterd voor een dagtocht BoxtelBrus sel v.v. Vooral aan de rechterzijde ter hoogte van de voorste zitplaat sen, was de schade groot. Daar werd de bus ingedeukt en braken vele ruiten. De inzittenden waren leden en introducé's van de afde ling Boxtel van de heemkundige studiekring, die een excursie naar Brussel maakten. den, naar de ziekenhuizen van Schiedam overbrachten. De bij het ongeval met de autobus op de Oudedijk onder Kethel zwaargewonde personen zijn: J. E. W. Suurland, die een ribfractuur en een hersenschud ding bekwam, de 45-jarige P. L. Bijleveld. die enige kneuzingen opliep en de 40-jarige W. den Hoek. die o.a. een schouderfrac tuur bekwam. Ze zijn na eerst in het gemeenteziekenhuis te Schie dam te zijn behandeld per. zie kenauto naar Den Haag ver voerd. Met een autobus zijn de licht gewonden van de 33 inzittenden na eveneens in Schiedam voor lopig behandeld te zijn naar Den Haag overgebracht. VOL MINNEVUUR AMSTERDAM, 18 Aug. Tot ontsteltenis van de bewo ners werd in de afgelopen nacht om 4 uur een hevig la waai gehoord op het dak van een perceel in de Van Wou- straat te Amsterdam. Het hoofd des huizes ging or m- derzoek uit en zag, uit -n raam leunend, een man in niet ongevaarlijke positie op de pannen van het schuin af lopende dak scharrelen. Hij waarschuwde onmiddel lijk de politie, die de pseudo- geveltourist niet zonder moei te naar beneden haalde. Hij bleek te zijn een 37- jarige vishandelaar uit Am sterdam, die desgevraagd ver klaarde daar te vertoeven, omdat hij zijn op de derde etage wonend meisje wilde spreken. Toen hem dit in de vooravond op een meer nor male wijze niet gelukt was, was hij later maar via een toevallig openstaande deur van een naburig huis op het dak geklommen. Het geval liep voor de vu rige vishandelaar met een sis ser af. De politie vatte de zaak sportief op en heeft hem vanochtend op vrije voeten gesteld zonder een proces verbaal. In het politierapport staat tot slot vermeld: „De man had iets te veel gedron ken". CORRESPONDENTIE VOOR FRANKRIJK Maar 's GRAVENHAGE. Brieven, briefkaarten en luchtpostpakket ten voor Parijs en voorsteden kunnen weer worden verzonden, echter met dien verstande, dat met vertraging in de uitreiking rekening dient te worden ge houden. zo deelt de P.T.T. mede. Brieven, briefkaarten en lucht postpakketten voor overig Frank rijk worden per vliegtuig naar Parijs verzonden en aldaar be waard tot doorzending mogelijk is. Verzending van correspon dentie. zoals drukwerken enz. oer trein is voorshands nog uit gesloten NEDERLAND HELPT SLACHTOFFERS Van overstromingen TOKIO. De Nederlandse ambassaderaad te Tokio, de heer H. Hagenaar, heeft Dinsdag aan de voorzitter van het Japanse Rode Kruis. Odatsoegoe Siimazoe, 374 kisten met levensmiddelen overgedragen voor de slachtoffers van de overstromingen op het eiland Hondo. Het geschenk is mede bedoeld als blijk van waar dering voor de gift van 1500 gulden, die uit Japan werd ont vangen na de overstromingsramp van Februari. UTRECHT. De staking in Frankrijk brengt uiteraard voor het Nederlandse bedrijfsleven ook moeilijkheden, waarvan de regeling soms vindingrijkheid vereist. Zo nam de directeur van De Spoor's Mosterdfabrieken, tevens directeur van de stichting „Ne derlandse Export Combinatie", de heer L. Fokkema te Culem- borg, die ter regeling van plot seling ontstane moeilijkheden per auto naar Frankrijk vertrok, be halve een groot aantal bussen benzine ook een mand met post duiven mee. Het oude beproefde middel bleek weer feilloos te werken. Nu de normale communicatie middelen van de P.T.T. door de staking zijn uitgevallen, zorgen de snelle postduiven voor het overbrengen van de noodzake lijke berichten naar de kantoren van de heer Fokkema te Culem- borg en Utrecht. Wij hebben vanzelfsprekend de zakelijke rap porten niet kunnen inzien, maar wij mochten kennisnemen van enkele algemene passages als: „Dyon. post, spoor en tram staakt. Geen gebrek aan voed sel. Touristen trachten te liften of blijven wachten, hetgeen in deze mooie streken met schitte rend weer geen grote opoffering is." Straatsburg: „Militairen hel pen met vrachtauto's. Tram rijdt (nog) wel. Ieder en alles is rus tig." Parijs: „Moeilijke situatie. Honderden touristen weten niet wat te doen. Weg zwart van de lifters. Grote groepen vacantie- ganeers liggen op de perrons. Af en toe gieren politie-overval- wagens door de stad om te con troleren. maar over het geheel is het beeld zeer rustig." Raadsvergaderingen WIERINIGERMEER B. en W. van Wieringermeer hebben liefst twee openbare raadsverga deringen tegelijk uitgeschreven. De eerste zal worden gehouden op Vrijdag 28 Augustus des avonds om 8 uur en de tweede op Dinsdag 1 September even eens 's avonds te 8 uur in het tijdelijke raadhuis te Wieringer- werf. 's-GRAVENHAGE, 17 Aug. De opnamen voor de nieuwe Nederlandse film Rechter Thomasonder regie van Walther Smith, zijn geëindigd. Op het ogenblik iverkt men in de Profiltistudio in Den Haag aan de montage en de technische afiverking. Zoals de Italiaanse cinematogra fie na de oorlog, gedwongen door de omstandigheden, veel filmde in een „werkelijkheidsdécor'" en met „men sen van de straatwaarmee soms de verrassendste resul taten werden bereikt, zo heeft men ook voor „Rechter Thomasheel veel op straat gefilmd en tal van niet- acteurs voor de camera van Piet Buis laten optreden. In de straten van Den Haag heeft men politie-agenten een jongeman zien achtervolgen. De jongeman was de acteur Ton van Duinhoven, die een hoofdrol in de film speelt, de politiemannen echter waren „wasechte" leden van het plaatselijk politiecorps. Hun collega's van de rijkspolitie waren reeds eerder voor de ca mera gekomen, toen regisseur Smith voor de rechtbankscène opnamen maakte voor een ge rechtsgebouw in Den Haag waar bij ook de journalisten op de perstrïtfune journalisten waren. Enkele .opnamen mochten wor den gemaakt in een gevangenis ergens in Nederland. Voor de détails van de gevan genisscènes. die in de filmstudio moesten worden opgenomen, stel de de directeur van die inrich ting vervolgens een celdeur en tal van andere attributen ter be schikking. Een aantal opnamen is gemaakt in het Haagse Bos, andere in de tuin van het paleis Noordeinde. Voor boksscènes kreeg men medewerking van de kampioen-weltergewicht van Ne derland. Nico Schoenmaker, die voor de camera bokste tegen de acteur Lou Cremer. waarbij een scheidsrechter van de Nederland se Boksbond en boks-verzorgers mede van de partij waren. De op namen waren begonnen met het filmen van het publiek bij boks wedstrijden te Amsterdam en ze werden beëindigd met opnamen op het vliegveld Soesterberg. waaraan ook vliegofficieren me dewerking verleenden. Het streven naar echtheid is nog in andere opzichten tot uiting gekomen. Bij voorbeeld in het feit, dat men geen schmink heeft gebruikt. Slechts werd op de gezichten van de acteurs wat poeder aan gebracht, omdat hun huid anders in het felle, warme lamplicht zou glimmen. De make-up kostte dus slechts een fractie van de bedra gen. die men er elders aan ten koste pleegt te leggen. Regisseur Walther Smith heeft een nieuw systeem toegepast om zeker te zijn dat kleding en re- quisieten gelijk bleven in scènes, die in de film op elkaar aanslui ten, maar die met een tussen ruimte van soms vele dagen wer den opgenomen. Normaal houdt een „scriptgirl" nauwkeurig aan tekening van al die benodigd heden. Walter Smith liet aan be gin en slot van elke scène een aantal foto's maken van alle kan ten van de „set" en had daar door de best-denkbare documen tatie. als hij later wilde weten, wat voor soort das acteur A. om had bij camera-instelling 38 en hoe de plaatsing van de meubels was bij camera-instelling 217. Omdat men binnen het vastge stelde tijdsbestek de opnamen heeft kunnen beëindigen en ook omdat men geen hoge kosten heeft moeten maken voor bouw van décors en voor figuraties, bedragen de kosten van „rechter Thomas" slechts ongeveer de helft van wat de productie van een Nederlandse film in de na oorlogse jaren in het algemeen NA VAL IN KELDER In het Johannesgesticht te Borne heeft zich een tragisch on geval voorgedaan, waarbij de eerw. zuster Ancilla, van de Zusters van Liefde te Schijndel, na een val in de kelder is over leden. Zuster Ancilla wilde iets uit de kelder halen. Zij is vermoe delijk gestruikeld met het gevolg dat zij achterover in de ondiepe kelder viel. De andere zusters vonden haar bewusteloos. Het ongeval liet zich aanvankelijk niet zo ernstig aanzien, doch in de loop van de nacht verergerde haar toestand plotseling en zon der tot bewustzijn te zijn geko men is zuster Ancilla overleden-, nadat zij nog van het H. Oliesel was voorzien. Zuster Ancilla is uit Losser afkomstig. Zij bereikte 'de leeftijd van bijna 30 jaar. heeft gevergd. Daar het slechts bij drastische verlaging van de productiekosten mogelijk is te komen tot een permanent-wer kende Nederlandse filmindustrie, acht men dit resultaat bijzonder verheugend. In „Rechter Thomas" treden op: Piet Bron (titelrol). Ton van Duinhoven, Bob de Lange. Rini van Slingelandt, Max Croiset. Heni Eerens, Johan Valk. Cor Cremer. Joop Cremer, Marie Meunier-Nagtegaal, Diny Sprock. Aldus K.N.A.C. en K.N.M.V. Naar aanleiding van de ervarin gen opgedaan tijdens de grote prijs van Nederland en daarna nog genomen proeven welke tot ge volg hebben gehad dat het circuit van Zandvoort door de sportcom- missies van K.N.A.C. en K.N.M.V. voor auto- en motorraces werd afgekeurd, hebben genoemde com missies, dezer dagen opnieuw een onderzoek ingesteld naar de hoe danigheid van het wegdek. Zulks geschiedde op een warme dag met personenauto's welke werden bestuurd door bekende sportwagenrijders. Zelfs met dit, in vergelijking tot wedstrijdauto's langzame materiaal, moest worden geconstateerd dat het circuit van Zandvoort nog niet aan alle ge stelde veiligheidseisen voldoet. In een brief aan de Stichting Tou ring Zandvoort komen genoemde sportcommissies, na de door de rijders uitgebrachte rapporten te hebben bestudeerd, tot de conclu sie dat het circuit weliswaar voor een belangrijk gedeelte voldoet aan redelijke eisen van stroefheid, ook bij warm weer, maar dat over de gehele baan nog te veel last wordt ondervonden van opsprin gend split. Redelijkerwijs mag echter worden aangenomen al dus de brief der beide sportcom missies dat van dit split geen onoverkomelijke hinder zal wor den ondervonden indien de baan voor en tussen training en wed strijd zorgvuldig mechanisch wordt geveegd en het naar de kantengeschoven split wordt ver wijderd. Jenny van Maerlant. John Soer en nog tal van anderen. Nico van der Linden compo neerde de filmmuziek, die zal worden uitgevoerd door een be perkt aantal instrumenten: orgel, hobo, fagot, fluit en slagwerk en die een zuiver-aanvullende func tie zal hebben: alleen daar waar het nodig is zal zij bepaalde scè nes muzikaal ondersteunen. Deze nieuwe Nederlandse film. door de nationale filmproductie- maatschappij gemaakt naar de gelijknamige roman van Francois Pauwels. komt zeer waarschijn lijk op 1 October a.s. in gala- première in vijf of zes filmthea ters tegelijk in de drie grote ste den van Nederland, daarna za«i zij in het gehele land in roule ring komen. In België zal zij ongeveer te zelfdertijd worden uitgebracht door de Compagnie Internatio nale du Film. Tweede dag Ook op de tweede dag van d Nederlandse tenniskampioenschap pen op de mets-banen vielen geei verrassende uitslagen te noteren De uitslagen luiden: Herenenkelspel: 2de ronde: Breukink versl. Kloezen 62, 61; Adema van Scheltema versl. Bouwer 68, 62, 62; Timmers versl. Frederikse 61, 75; Ta- miniau versl. Lagaay 63, 61 Kramer versl. Koerts 64, 6—4; Volkmaars versl. R. van de Weg 60, 61; Windt versl. Claassen 64. 63; Borren versl. H. van de Weg 60, 26, 63; Karamoij versl. van den Broeke 62, 64. Damesenkelspel: 2de ronde: Mevr. Koch versl. mej. Wilmink 64, 64; Mevr. Reus versl. mej. Haanappel 64, 63; Mevr. Vlie- lander-Hein versl. mej. Hlousek 63, 62; Mej. van Grinsven versl. Mevr. Mulder 61, 61; Mej. Diemer Kool versl. Mevr. Rauws 75, 61; Mej. Raijmakers versl. Mej. F. Marinkelle 57, 6—2, 8—6. Herendubbelspel 1ste ronde: Bitter en Kloezen versl. Erdman en Weidema 64, 36, 64; Blaauw en Vergroesen versl. Fre derikse en van der Laan 63, 9—7. Damesdubbelspel 1ste ronde: Mevr. Dehnert en Mevr. Theu- nissen versl. mej. Meijer en Mevr. ten Boekhorst 60, 61. Gemengd dubbelspel le ronde: Mej. Wilmink en Bitter versl. Mej. Schouten en Claassen 6—8, 6—3, 6—4. 2de ronde: Mej. Rollin Conquerque en A. Reidt versl. Mevr. Jonquiere en Kloezen 6—0, 61; Mevr, Vlielan- der Hein en de Roij van Zuide wijn versl. Mej. Wilmink en Bitter 16, 64, 60; Mevr. H. Borren en A. Borren versl. mej. Raijma kers en Christern 62, 63; Mej. Grosveld en Taminiau versl. Mej. Tettelaar en van der Ree 6—2, ■0. ROME, 18 Aug. (AP) De Sjah en Koningin van Iran zijn vandaag om 15 uur per vliegtuig uit Bagdad in Rome aangekomen. Op het vliegveld Ciampino was veel politie op de been. Met deze aankomst is de kolo nie monarchen in ballingschap in Italië weer uitgebreid. Geen van de vijf vroegere re gerende vorsten, die nu in bal lingschap in Italië zijn, waren op het vliegveld ter begroeting van de koninklijke vluchtelingen. De Iraanse ambassade in Rome had geen vertegenwoordiger naar het vliegveld gestuurd. Een woordvoerder van de ambassade zei, dat de ambassade wachtte op instructies van Teheran betref fende de aan te nemen houding tegenover de Sjah en de 20 jaar oude koningin Soraya. Tot de koninklijke ballingen behoort de vroegere zwager van de Sjah, ex-koning Faroek van Egypte, die zich nu op Capri bevindt. De Sjah en de Koningin ver trokken in een grote zwarte auto van het vliegveld zonder de ver slaggevers iets wijzer te hebben gemaakt. Later heeft de Sjah verklaard: „Ik zal nu geen afstand doen van de troon". Hij vertelde dit, nadat hij op de hoogte was gebracht, dat de minister van Buitenlandse Zaken van Iran zijn abdicatie geëist had. Een der andere koninklijke ballingen is de 19 maanden oude zoon van Faroek, Koning Foe- ad II, die troonloos is geworden, toen gen. Naguib op 18 Juni Egypte tot een republiek uitriep Ex-koning Michael van Roe menië woont in Florence, even als zijn moeder Helena, de zuster van Koning George van Grieken land. Ex-koning Aman Ullah van Af ghanistan kwam reeds 30 jaar ge leden naar Rome. De Sjah sprak de berichten te gen, dat hij uit Iran gevlucht was. Op de vraag of hij van plan was naar zijn land terug te ke ren, antwoordde hij: „waarschijn lijk, maar niet in de onmiddellijke toekomst". De Sjah zei niet te denken, dat hij en de koningin in Italië zou den blijven. Marktbericht Purmerend •Eieren: 5.000 kippeneieren 16 —17; 500 eendeneieren 9; Veemarkt: runderen, totaal 661 stuks. 370 vette koeien 2.102.60 per kg. kalm; 172 gelde koeien 585 775 per stuk, stug; 80 melk koeien 6751050, stil; 14 pinken 375525, kalm; 25 stieren 650 1400, stug; 25 vette kalveren 160 325, stugger; 235 nuchtere kal veren v.d.sl. 58—100, kalm; idem v.d. fokkerij 60105, stug; 183 vette varkens v.d.sl. 1.901.96, stugger; idem v.d. zouterij 1.70— 1.88; magere varkens 1.681.80; 995 biggen 3658 en 56—80, stug: 21 fokzeugen 220385, stil; 817 schapen (weiderij 6095, stug;; lammeren 4065, stug; 38 bok ken en geiten 1060, Stug: 29 paarden 6001050, kalm; 6 veu lens 210325, kalm. 3010 Totaal aantal dieren. Pluimveemarkt: 5300 oude kip pen en hanen (witte en rode) 1.701.85: 400 oude kippen en ha nen (blauw) 1.952.10; 700 jonge hanen (witte en rode) 22.25: 400 jonge eenden 11.25; 600 ko nijnen 16.50. Eierenveiling PURMEREND. 15 Aug. Aan gevoerd 55.000 eendeneieren: gro te 9,8010.15: kleine 6.258.00; 50.000 kippeneieren grote 17.75 19.00; kleine 12.25—14.50 per 100 stuks. MARKTOVERZTCHT VEEMARKT PURMEREND PURMEREND. 18 Aug. De handel in vette koeien viel niet tegen. Vooral, de beste beesten waren gezocht. De prijzen waren echter iets lager. Op de gelde markt was een gering aanbod. De '•""idel was stug. Zeer stil was op de verse markt. Daar het maar stroef gaan. S Istieren waren in zo groot getal aangeboden dat de markt stug werd. Nuchtere kalveren de den het al niet beter; ze waren duur maar gingen niet vlot van de hand. Voor fokkers was al heel weinig animo en dat drukte op de prijzen. Ook met het wol vee wilde het nog altijd niet vlot ten. De prijzen zakken geleide lijk bij een stille markt, zowel voor vette schapen als voor lam meren. Op de vette varkensmarkt werden 's ochtens vroeg een paar puike dieren boven de no tering verkocht, maar langzamer hand zakte de markt in. Zo was het ook bij de vette zeugen. Op de biggenmarkt was veel aanbod maar de prijzen waren gevoelig lager en de handel was stroef. Weinig animo was er ook voor fokzeugen. Op de paardenmarkt was wat meer beweging al ging het met de verkoop maar kalm aan. De pluimveemarkt deed het niet slecht. Er was aardig aan bod en ook nogal wat vraag. SLACHTVEEMARKT ALKMAAR ALKMAAR, 17 Aug. 3 paar den 725900; 144 vette koeien 7001025; le kwal. 2.452.55; 2e kwal. 2.302.45; overige soor ten 2.102.30; 12 graskalveren 150250; 23 vette schapen 85 110; 30 nuchtere kalveren 4090; 374 varkens: vleesvarkens en zware varkens 1.902.lichte varkens 1.801.90; zeugen 7.65 I.75. Bij een ruime aanvoer van vette koeien zagen wij een trage handel. De prijzen van de vooraf gaande weken konden zich echter handhaven; waarbij aangetekend moet worden, dat voor enkele zeer goede dieren iets meer be dongen kon worden dan de note ring. De gemiddelde kwaliteit wordt van week tot week beter. Het geringe aantal kalveren vond gretig aftrek tegen hoge prijzen. Deze week was het aanbod van slachtvarkens ruimer, waardoor het begrijpelijk was. dat de markt afliep en een variabele prijs te zien gaf. Ingezet op 2.- per kg. daalde deze tot 1.90, waarbij de vleesvarkens de bo- toon voerden. Vermoedelijk aan getrokken door de hoge prijzen van de laatste weken werden vrij veel lichte varkens aangevoerd. PURMEREND. 18 Aug. Aan voer 67.000 kg. Augurken: G. grof 10.00—11.10, K. grof 13.30 15.10, basterd 19.60—20.30 p. 100 kg, stek 6.006.10, bommen 3.00. WARMENHUIZEN, 19 Aug. 21.000 kg aardappelen. Eerstelin gen 13.50; grove 11.60-12.20; bin tje 10.60-11; grove 11.90: Eigen heimers 13.60-14.bl. eigenhei mers 13.60-14.Meerlanders II.20-11.30; 7800 kg slabonen 20- 32; 200 kg zilvernep 25.10.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5