Regering van Mossadeq ten val gebracht Hoessein Fatemi gelyncht door woedende menigte Russische waterstofbom tot ontploffing gebracht Explosief Marokko Sjah naar zijn land terug; Zahedi aan de macht Mossadeq krijgt 24 uur Dagblad voor Alkmaar en omgeving Perzië Honderden doden Op 12 Augustus j.l. Nederl. Antillen een bisdom? Frans-gezinde pasja wil tegen sultan optreden Frankrijk dreigt U.N.O. te verlaten Toestand slechter in Frankrijk DE SJAH VAN PERZIë had. na zijn vlucht, volgehouden, dat hij niet was afgetreden en niet van plan was, dat te doen. Klaarblij kelijk hoopte hij nog eens terug te keren, maar nog Dinsdagavond verklaardde hijdit zal wel niet in de naaste toekomst gebeuren. Hebben de nieuwe gebeurtenis sen in Perzië (Iran) deze verkla ring achterhaald? Het begint er op te lijken, maar het is nog te vroeg, uit de nieuwe toestand conclusies te trekken. Het leger heeft klaarblijkelijk de zaken in handen genomen, de macht heeft zich weer verplaatst van Mossadeq naar de kant van de Sjah.... of van 't volk, wat misschien niet hetzelfde is. In de uitzendingen van Radio- Teheran.en uit de berichten van buitenlandse agentschappen dei- grote persbureaux wordt herhaal- deiiik gesproken over „de wil van het volk" en wij herinneren ons dan. dat er een sterke invloed uitgaat van de Toedeh, de partij der communisten. Voorlopig echter wij schrij ven dit enige uren na het binnen komen van de eerste uit de sinds dien onophoudelijk vloeiende stroom van berichten ziet het er naar uit, dat de rollen in Te heran weer eens zijn omgedraaid: Mossadeq en zijn vrienden zijn de onderliggende partij en de Sjah leest „met van opwinding trillende handen" in Rome de be richten over de nieuwste sensatie in dit om de olie zo belangrijke land Intussen zal de Sjah, Moham med Pahlevi, nog wel even wach ten met zijn terugkeer. Zolang de „tierende massa's (volgens Ass. Press) n.l. de massa's van de stra ten en de bazars in Teheran, die aan de kant van Mossadeq ston den. het lot. van Iran in handen hebben en zolang Mossadeq nog leeft en tot handelen in staat zou zijn, zal de Sjah nog wel even persoonlijk buiten schot blijven. Een Amerikaans commentaar zei, dat het nog moeilijk te gelo ven is, dat premier Mossadeq zijn zeggenschap volledig verloren heeft. Andere berichten doen ge loven. dat een complete burger oorlog in Iran voor de deur staat. Zal de volgens de Sjah wettige premier Zahedi het bewind in handen nemen? De vraag is, waarop deze aanhanger van de Sjah zal kunnen steunen. Behalve om de olie is Perzië ook belangrijk om de positie die het inneemt ten opzichte van het aangrenzende Rusland. Het prole tariaat in de steden steunt de communistische Toedeh, de stam men in Aszerbeidsjan zijn van oudsher voor de Sjah. De sociale toestanden in Perzië zijn sinds de befaamde olie-nationalisering niet bijster verbeterd, hetgeen,toch de inzet van het plan Mossadeq scheen te zijn. In dit verband valt een merkwaardig licht op de op vatting van sommige Engelse kringen, die het wel betreuren, dat door de starre houding van de eigenzinnige Iraanse premier jaarlijks een hoeveelheid van 30 millioen ton olie (voor het Wes ten) verloren ging, maar die niet spreken over de ellende, waarin het volk van Iran gebracht werd doordat de oliebronnen practisch buiten werking werden gesteld, hetgeen niet alleen de Éngels- Iraanse Oliemaatschappij, maar ook het volk van zijn inkomsten beroofde. De definitieve uitslag van de her-omwenteling staat nog niet vast. Het was tot nog toe een kwestie van knopen tellen tussen de Sjah en Mossadeq. Stuk voor stuk vielen machtsposities de Sjah uit handen. Thans staat de wijzer weer op de knoop van Pahlevi. Maar velen zijn benauwd dat die wijzer, bij opnieuw om slaan, een knal-rode knoop zal aanwijzen Eenzelfde lot onderging Mossadeq's luitenant, kolonel Ezatol- lah Montaz, die Zondag de eerste phase van Zahedi's tpen mis lukte staatsgreep had verraden en de chef van de Huisgarde van Mossadeq, kolonel Daftari. Op de Sjah, die nog in Rome vertoefde, werd via Radio-Teheran een dringend beroep ge daan zo snel mogelijk naar zijn land terug te keren. De Sjah was vanavond bezig een Italiaans vliegtuig te charteren. Hij zal vermoedelijk Donderdag naar Teheran vliegen; zijn vrouw, koningin Soraja, blijft in Rome. Het lot van Mossadeq zelf was vanavond nog niet bekend. Onder het tankvuur van de aan de Sjah trouwgebleven troepen is hij ge vlucht uit zijn huis, dat door massa's beton, staal en machine geweernesten was omringd zoals destjjds Hitler's bunker. Zijn meu bilair en persoonlijke bezittin gen werden inmiddels als souve nirs aan zijn regiem, in het open baar verkocht. Zijn lijfgarde bood verbitterde tegenstand aan Zahedi's troepen; bij de gevechten rond Mossadeq's huis vielen tenminste tweehon derd doden. Er vielen ook een honderdtal doden en honderden gewonden elders in het land bij de gevechten tussen de aanhan gers van Zahedi en de Sjah en die van Mossadeq. Zahedi trad snel op om zijn overwinning te consolideren. Bij het invallen van de avond deed hij alle winkels voor onbepaalde tijd sluiten, met uitzondering van slagers, bakkers en kruideniers. Vijftig van Mossadeq's politieke gevangenen werden vrijgelaten. Daarentegen werden alle leden van zijn regering gearresteerd. Het is overigens de vraag of Zahedi, die tijdens de oorlog door de Britten werd gedeporteerd, zich zal kunnen handhaven. Mos sadeq beschikt nog steeds over een geweldige invloed onder de gewone Perzische bevolking en hij is zeker van de steun van de communistische Toedeh-partij. Di plomaten in Teheran zijn van me ning dat Mossadeq's Nationalis ten zich samen met de commu nisten openlijk tegen Zahedi's royalistisch regiem zullen verzet ten. Dat zou voortgezette burger oorlog betekenen. Het enige contact met de bui tenwereld had Perzië vandaag via de radio. Radio-Teheran was herhaaldelijk uit de lucht. Radio- TEHERAN, 19 Aug. Een reeks dramatische gebeurtenissen heeft vandaag een grondige wijziging gebracht in de situatie in Perzië. Generaal Zahedi, die in het afge lopen weekend bij decreet van de Sjah was aangewezen als de wettige premier van het land, deed opnieuw een greep naar de hem toekomende macht. Gesteund door leger en politie, die als één man naar hem overliepen, wist Zahedi na een revolte van negen uur, de macht in Perzië aan Mossadeq te ontrukken. Volgens verwarde radio berichten werd Hoessein Fatemi, Mossadeq's rechterhand en Minister van Buiten landse Zaken, volgens velen de eigenlijke machthebber in Mossadeq's regering, door een woedende menigte „in stukken gescheurd." Mossadeq hadden omvergeworpen. Op dat ogenblik hadden na zware straatgevechten de royalisten achtereenvolgens het telegraaf kantoor, de ministeries, het hoofdbureau van politie en ten slotte het radio-station bezet. Alle telegrafisch of radiogra fisch contact met Perzië was al sedert half tien vanmorgen ver broken. De radio-uitzending van 13.28 werd voorafgegaan door verward geschreeuw. Een stem riep „Laat mij het lezen". Een ander schreeuwde: „Nee, ik wil het doen." Een derde zei: „Het doet er niet toe wie het leest, als het maar voorgelezen wordt." Een man die zich voorstelde als kolo nel Pahlavon las toen het vol gende communiqué voor: „De regering Mossadeq is ver slagen. Ik ben één van de solda ten en één van de aan dit land toegewijde mensen. Een aantal verraders als Fatemi wil het land aan de buitenlanders verkopen. De Iraanse royalisten hebben de demagogisceh regering waarvan Fatemi zich bediende verslagen. De Perzische natie, officieren, leger en politie hebben de toe stand in handen genomen. Pre mier Zahedi zal zijn functie aan vaarden. Er is geen plaats voor ongerustheid. Bewaart de kalm te". Het verwarde geschreeuw nam daarna nog toe. Tenslotte werd het volkslied gespeeld en toen verdween Radio-Teheran uit de aether voor geruimen tijd. De Sjah zat rustig op zijn ho telkamer in Rome te eten toen hem het nieuws bereikte. Hij sprong opgewonden op en ze nuwachtig op een sigaret bijtend vroeg hij bevestiging. Hij wilde onmiddellijk terugvliegen zodra hij officiële berichten had ont vangen. Een van de eerste daden van Zahedi was vanmiddag, de Sjah een telegram te zenden waarin zijn terugkeer werd ge vraagd, nadat zulks ook voor de radio was gedaan. De Sjah verklaarde vandaag dat hij oorspronkelijk van plan was geweest in plaats van naar Bagdad, naar Azerbeidsian te gaan, maar dat hij tenslotte van besluit was veranderd om bloed vergieten te voorkomen. De staatsgreep had zich des morgens bliksemsnel ontwikkeld. Vroeg in de ochtend waren slechts enkele honderden jonge lieden in de straten, die aanval len pleegden op plaatselijke bu reaux en gebouwen van rege ringsgezinde bladen. Tot verwon dering van allen reageerde noch de politie noch het leger hierop en weldra koos het publiek de zijde van de monarchistische par tijgangers. Aanhangers van tie Sjah heb ben in de binnenstad een aantal gebouwen in brand gestoken. Over de hoofden van demonstran ten heen, werd door politie en leger met scherp gevuurd. Een van de afgebrande gebouwen is dat van Fatemi's krant, de Bakh- tar-i-Emrooz. Ook 'n Russische winkel werd vernield. Generaal Fazlollah Zahedi, Perzië's nieuwe premier. Tabriz in de aan Rusland gren zende provincie Azerbeidsjan meldde dat alle steden hier in handen van aanhangers van de Sjah waren en dat alle door Mos sadeq aangestelde ambtenaren er waren afgezet. Radio-Isfahan in de gelijknamige grote stad, 350 km ten Zuiden van Teheran, meldde echter dat de bevolking trouw bleef aan Mossadeq. Vol gens latere berichten zou echter ook deze stad in handen van Za hedi's aanhangers zijn gevallen. Het eerste nieuws over de ge beurtenissen kwam vanmiddag via A.P. uit Londen waar om 13.28 een uitzending van Radio- Teheran was opgevangen. Daarin werd medegedeeld dat royalisti sche opstandelingen de regering Met behulp van een kraanwagen en houwelen verwijderde de menigte Dinsdag in Teheran een standbeeld van de Sjah van zijn voetstuk. Gisteren riep Perzië zijn vorst weer terug naar zijn land. Maar het is zeker dat niet de gehele natie achter het nieuwe bewind van Zahedi staat en dat Mossadeq nog altijd vele volgelingen heeft. Zo ligt waarschijnlijk slechts voortgezette burgeroorlog in het verschiet. Zaterdag is op het Snekermeer de traditionele Sneekweek begonnen. Watersportliefhebbers uit alle delen van ons land trokken weer naar de waterpoortstad om getuige te zijn van dit festijn. Op onze foto de start van de 16 kwadraten eenheidsklasse b groep 2. Op de achter grond de starttoren. MOSKOU, 20 Aug. De Prawtla meldde vandaag, dat de Sovjet-Unie een waterstofbom tot ontploffing heeft gebracht. Het was voor het eerst, dat Rusland de wereld liet weten, een waterstofbom vervaardigd te hebben. Op 8 Augustus deelde premier Georgi Malenkof weliswaar aan de opperste Sovjet mee, dat de Ver. Staten „niet langer het monopolie van de productie van de waterstof bom bezaten", doch hij zei op dat ogenblik niet, dat Rus land de waterstofbom ook werkelijk bezat. De Prawda deelde mee, dat de waterstofbom onlangs tot ontploffing was gebracht en dat deze ontploffing er een van grote kracht was geweest. Volgens de Prawda was de waterstofbom tot ontploffing ge bracht „met een experimenteel doel". „Bij de proef is gebleken, dat de kracht van de waterstofbom vele malen groter is dan de kracht van de gewone atoombommen". De officiële bekendmaking van de proefneming met de waterstof bom ging vergezeld van een nieuw aanbod om het gebruik van „atoomwapens en alle andere soorten wapens, die massavernie tiging tot gevolg hebben" te ver bieden. Dit aanbod is door de Westelijke mogendheden reeds eerder ver worpen, omdat de Sowjet Unie geen inspectie van de atoomfa- brieken en installaties binnen haar grenzen wil toestaan. De Weste lijke mogendheden staan op het standpunt, dat een verbod op het het gebruik van atoomwapens zonder een dergelijke inspectie niet doeltreffend kan zijn. De bekendmaking werd gedaan zonder enige ophef. Zij bevond zich op pagina twee van de Praw da. Het opschrift luidde: „Mede delingen van de regering over de proef met de waterstofbom in de Sowjet Unie". De Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie zegt inlichtin gen te hebben ontvangen, dat in de Sowjet-Unie in de ochtend van 12 Augustus een atomische proef neming is gedaan. WILLEMSTAD. 19 Aug. Enige vooraanstaande katholieke leken op de Nederlandse Antil len hebben zich met een ver zoekschrift tot de nuntius van Santa Domingo, mgr. Francesco Lardone, gewend, teneinde te bewerkstelligen, dat het aposto- lisch-vicariaat van de Nederland se Antillen verheven wordt tot diocees. Reeds is geantwoord, dat men dit verzoek in overweging heeft. Benzine in Frankrijk DE KNAC deelt mede, dat er voorlopig geen reden is zich on gerust te maken over de moge lijkheid, dat men tengevolge van de staking in Frankrijk geen benzine bij de benzinestations en -pompen zou kunnen krijgen. De bevoorrading gaat normaal door, zodat zij die per auto naar of door Frankrijk moeten reizen, er ook zeker van zullen zijn de nodige brandstof voor hun motor te kunnen kopen. Toestand Koos Vorrink licht verbeterd De voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer Koos Vorrink, is nog steeds ziek. In zijn toe stand is de laatste tijd een zeer lichte verbetering opgetreden. Er hebben ziöh geen nieuwe inzin kingen voorgedaan, doch de toe stand is nog steeds zorgelijk. Verwacht moet dan ook worden, dat het herstel nog zeer geruime tijd zal vergen. Fatemi die vandaag om het leven werd gebracht, is 40 jaar geworden. Hij had in Frankrijk rechten gestudeerd en was ge boortig uit Isfahan. Via de radio heeft Zahedi van middag een uit acht punten be staand sociaal herzieningsplan in het vooruitzicht gesteld. Het om vat o.a. kosteloze medische ver zorging voor allen, mechanisatie van de landbouw, aanleg van we gen en bescherming van de coö peraties. OLIE-AANDELEN GESTECEN LONDEN, 19 Aug. Na de berichten over de omverwerping van de regering-Mossadeq is de koers van de aandelen der Anglo Iraanse Olie mij. met drie shil ling negen pence gestegen. Bij de opening van de beurs noteerden zij 7.6.10,5 liepen op tot 7.11.3 en sloten op 7.10.1/2. PARIJS, 19 Aug. (AP) Frank rijk heeft vandaag gedreigd de V. N. de rug toe te draaien, indien de organisatie de klacht van het Aziatisch-Arabische blok tegen het Franse bestuur in Marokko hoort. Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft- verklaard, dat Frankrijk weigert te erkennen, dat het on derwerp binnen de competentie van de V.N. valt. Mochten de V. N. besluiten stappen in de kwestie te doen, dan is Frankrijk vast besloten „zeer ver te gaan". Dit betekent, aldus de woord voerder, dat Frankrijk een soort gelijke houding zou kunnen aan nemen als de Amerikaanse repu blikeinse senator William Know- land bepleit ten aanzien van de kwestie van de toelating van communistisch China tot de V.N. Knowland heeft onlangs ver klaard, dat indien stappen gedaan worden om China in de V.N. te brengen, hij de senaat zal vragen een resolutie aan te nemen van de strekking, dat de V.S. uit de V.N. zullen treden. PARIJS, 20 Aug. (Reuter) Generaal Augustin Guillaume. de Franse resident-generaal in Ma rokko, is Woensdagavond uit Parijs naar Rabat teruggekeerd met de laatste instructies van de Franse regering om de crisis in Marokko op té lossen. Verwacht wordt, dat hij Donderdag een on derhoud met de Sultan en met de Frans-gezinde Pasja van Marakesj zal hebben. Men gelooft, dat generaal Guillaume een laatste poging zal doen om de Pasja en zijn 350 stamhoofden te doen afzien van direct optreden tegen de sultan die zij reeds in zijn religieuze waardigheid hebberi getroffen door zijn neef als geestelijk lei der te benoemen. Volgens de correspondent van Reuter in Parijs spitst de toe stand in Marokko zich toe. In het Zuiden van het land zouden stammen, die geleid worden door de Frans-gezinde Pasja van Marakesj, bijna openlijk in op stand zijn tegen de sultan. De stamhoofden, die zich de „oppositiebeweging" noemen, hebben verklaard, niet meer met de sultan te willen samenwerken. De Pasja heeft in een onderhoud met een Frans journalist ver klaard, dat hij geen andere op lossing van de huidige crisis zag dan de liquidatie van de macht van de Sultan en van de natio nalistische beweging Istiqlal. De Sultan en de Istiqlal hadden slechts één doel: de Franse kolo nisten in Marokko te dwingen het land te verlaten. Het is bekend dat het Franse kabinet, dat Woensdag de crisis in Marokko besproken heeft, ver deeld is over de kwestie of de Sultan, die de onafhankelijkheid van het land voorstaat, moet worden gesteund, dan wel afge zet. Woensdag zijn geen botsingen gemeld. Franse troepen hebben in de stad Oedja gezocht naar de leiders van de demonstraties tegen Frankrijk en de Pasja, waarbij een aantal Europeanen werd gedood. TEHERAN, 20 Aug. (Reuter) Generaal Zahedi, de nieuwe Perzische premier heeft dr. Mos sadeq, de afgezette premier, 24 uur de tijd gegeven om zich over te geven. PARIJS. 19 Aug. Het Franse kabinet heeft vandaag eenstem mig besloten premier Joseph La- niel te steunen in zijn weigering om te onderhandelen met de vak bonden. zolang de leden het werk nog niet hervat hebben. Voorts keurde het kabinet de maatregelen goed die genomen zijn, om de stakers te dwingen het werk te hervatten en om de werkwilligen té beschermen. De toestand in het land is eer der slechter geworden dan beter. In de Renaultfabrieken is in twee afdelingen het werk vanmiddag neergelegd. In de bouwbedrijven en metaalverwerkende industrie- en nemen de stakingen de laatste dagen hand over hand toe. Vandaag heeft ook het metro- personeel, dat sinds enkele dagen het werk heeft hervat, besloten Marokko1 weer in staking te gaan. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Donderdag 20 Augustus 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12860 NOORDHOLLANDS Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar. Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1