Zware concurrentie voor Plattner in sprinttournooi Joego-Slavië wint van Nederland 5-4 •ochie d Regen hield nederlaag Van van Swol tegen jveii voor m wedloop euwen tde Waard fscheid Wereldkampioenschappen wielrennen Piet v. Heusden en Daan de Groot sterke achtervolgers-troeven Ook passagiers per helicopter TROFEO ITALIA Verrassingen Mj de dames Lenstra niet in centrale training Zaterdag 22 Augustus 1953 Pagina 5 >N De voorzitter issie voor Atoom- het Amerikaanse heeft Vrijdag dat de Verenigde t gebied van de waterstofbom een •ben en zullen be ar hij deze verkla- met drie andere commissie een on- met het waarne- in de Centrale In- generaal Cabell. is, volgens Cole, :ht over de Rus- tploffing van 12 ihard op oude antiekbeurs Aug. Z.K.H. 1 heeft hedenmid- i gebracht aan de antiekbeurs, welke stedelijk museum >f" te Delft wordt s wilde hij Onze ken voor de zegen 1 had om hier i'/. verken. Alle dank, m was vertolkt, g door te zeggen, erhugowaard niet rken, wanneer hij medewerking had :te allen heel har- ;rote offers die zij ïtroost en hoopte ;hie zo gaaf zou ijzonder vroeg hij te geven aan zijn len voor de mooie i aangeboden ge droeg voor hem te rd met het optre- igingen en clubs at vele parochia- ivond naar zaal komen om van lard afscheid te verwachten maar te klein bleek om :en zitplaatsje te vel niemand ver acht enkele vro- en gehore. Mees- tït namens de pa- ijk dank aan ae laan, illeen is het niet parochianen zijn s gegaan en ieder taan zijn bijdrage u welke bijdrage ging van een op- „Als hij blijtt ibbele", Simpeie ze zeggen voi- ïeszangcmbje liet aieuws" meerdere alle tj es uit het apeiaan de revue ie gevoelens van •G. moet uitspre- zeggen: wij wn- m en w(j kunnen Lssen," zei vooiz. ipeiaan de ge- e parochie over sten een karpei, en een pendule, bord, een creatie Ant. Groen. >eweging was het :ondere dag. Des getuige van het coda j ong, van 's-middags at- ienomen met het ik van een com- en ontbijtservies, en zij spontaan wijze dank aan die zij een boek- kten. Nadat een n muzikale pres- had gegeven, aar zes kuiken- ische wijze haar iver rieden en i de balletgroep ,d voor een keu- aythmische oete- standsorganisa- v/h Gezin sprax orden van darm /oensdag, zo zei bracht ik twee lite naar Bergen, incl. „ons para aren geladen en het stukje an- nomen, zegde ze, Job op de mest- ischeid van zijn ook de Herder lens. „Maar deze goede vriend ge- lelmich van Eg- :ans voorbij laat a van troost toe t de kapelaan i hulde voor het met zoveel toe- verricht, mede jaar ook voor de •rte vreugde zijn sgroep nam af» p hem ook een omdat de kape- toch met hen ir Lourdes. Ook ssimistisch. het gesprokene bracht kapelaan aan pastoor en de hij allerwege lewerking heeft „Ik zal de St. als oord van bli jvend in mijn Wilt U het- de Priesters die opdat zij ook rhies, waar alles nders gaat, ze gen verrichten handdruk kwam it afscheid, dat ioor gemoede- eit en oprechte (Van onze speciale verslaggever) ZiiRICH, Vrijdagavond (telefonisch) Er zal muziek in de wieler-wereldkampioenschappen zitten. Ge behoeft U slechts de namen te herinneren van het vijftal, dat een jaar geleden in Parijs het shirt met de regenboog ontving, om met ons de conclusie te trekken dat het in de komen de dagen op de Oerlikonbaan géén lauwe vertoning gaat worden. Plattner en Sacchi bij de sprinters, Patterson en van Heusden in de achtervolgingsnummers en Verschue- ren, de Antwerpse stayer. Met deze namen op de ereplaat sen werd in 1952 het regenboogtournooi afgesloten. Het altijd speelse lot, dat de sportwereld beheerst, laat ook nu weer van alle kansberekeningen slechts een zeer be trekkelijke waarde over en wie bij de gebruikelijke voor spellingen uitgaat van het zo-even genoemde vijftal loopt de kans zulke bokkensprongen van vergissingen te maken dat^-hij ten eeuwigen dage voor wereldrecordhouder in ondeskundigheid wordt versleten. Desondanks zijn we U een voorstelling van de hoofdfiguren verplicht. Daar zijn dan allereerst de be-IAmarjit Singh, roepssprinters. Verleden jaar be-1-" haalde Plattner de wereldtitel door een gewaagde sprong, lang voor de magische witte streep, en er was bovendien serieus sprake van ellebogenwerk van de Fransman Senfftleben, de eeuwige rivaal van Jan Derksen. Er is over dit merkwaardige wereld kampioenschap, dat geen Harris, geen Patterson en geen van Vliet in de finale telde, heel wat te doen geweest en zelfs kondigde Derksen aan dat hij een officieel protest bij de U.C.I. zou indienen. Het protest, zo het er al geweest is. kreeg een plaatsje in de doof pot en bovendien toonde Plattner in de races, die op het wereld kampioenschap volgden, dat hij het sprint-abc even goed meester was als welke vaste abonné op de finale ook. In Zürich, waar hij zeven jaar geleden bij de ama teurs zegevierde, geldt hij dan ook onvoorwaardelijk als opperste fa voriet. Maar.onze Engelse vriend Harris is die Parijse affaire niet vergeten, en Arie van Vliet, en kele dagen geleden op het oer- likoncement winnaar voor Platt ner en de overige sprintgroten, en vervolgens ook in Kopenhagen de sterkste Vitesserijder, droomt nog altijd van de regenboogtrui, die hem al zo vaak ontglipt is. Voeg daarbij Jan Derksen, die in de Grand Prix van Amsterdam" al zijn ritten won, en houdt voorts rekening met de onverwachte ex plosies, die de Australische re cordfietser Sydney Patterson in zijn bagage meebrengt, dan is het toch wel duidelijk, dat het Zü- richse sprinttournooi meer „open" zal zijn dan de laatste jaren het geval is geweest, en als ge ten slotte bedenkt dat de ritten weer a trois worden gereden, waardoor voor outsiders steeds het achter deurtje van de combine over blijft, zal het u niet bevreemden dat wij hier in Zwitserland uiter mate benieuwd zijn naar het ver loop van dit deel van de regen- boogstrijd, dat Zaterdagmiddag een aanvang neemt. Chakravarty present Bij de amateursprinters zal Sacchi niet optreden om zijn titel te verdedigen. Hij is overgestapt naar de beroepsklasse en daarmee lijkt de weg vrij te komen voor de Australiër Cox, de Engelsman Peacock én de Duitser Potsern- heim, drie figuren, die vorig jaar ook al een belangrijke rol speel den. Lijkt, herhalen we, want België met de Bakker en Gosselin Jr. of Frankrijk met zijn nationale kampioen Beyney, of Italië met Pinarelli of Morettini kunnen de drie genoemde favorieten stevig de voet dwars zetten, hetgeen we van Jan Hijzelendoorn, onze „eeuwige" vertegenwoordiger niet direct durven te voorspellen We zouden u beslist tekort doen, wanneer we u niet vertelden, dat we hier ook onze oude bruine vriend Chakravarty uit India al door de straten hebben zien rij den. We hopen voor hem dat hij deze keer een fiets heeft meege bracht, waarmee hij er in zal slagen enigszins in de buurt van zijn tegenstanders te blijven. Hassenforder moet meedoen Bij de achtervolgers een figuur die met meer dan gewone belang stelling gevolgd zal worden: de Italiaanse wegrenner Piazza, die in zijn nationale kampioenschap met een prachtige tijd de overwin ning behaalde. Zelfs de onderwij zer-wielrenner Tonio Bevilacqua moest voor hem het donkere hoofd buigen. Patterson zal aan deze Italiaan een gevaarlijk tegen stander hebben. Op Derksen, wiens aspiraties allereerst uitgaan naar de sprinterstitel zullen we in het achtervolgings-tournooi maar geen verwachtingen bouwen. De Fransen zullen dit ook niet op Hassenforder, die na zijn gele trui-avontuur plotseling besloot de poursuite op zijn programma te plaatsen, maar zich na de in schrijving voor Zürich even plots klaps terug wilde trekken. De Franse wielerbond bracht de El- zasser evenwel aan het verstand, dat het regenboogrennerskWartier geen duiventil is, en dus krijgen we de Franse tourcrack in het afmattende vijf kilometer-nummer te zien. Vijftig namen Meer dan vijftig amateur-ach tervolgers hebben zich laten in schrijven. Met de beste wil van de wereld kunnen we ons niet herinneren ooit van de Engels man Brotherton, van de Indiër met de welluidende naam Chaugh of van de Hon gaar Basosak Janos te hebben vernomen. De lijst wemelt van dergelijke namen en daartussen prijkt onopvallend die van Piet van Heusden, de sterke winnaar van verleden jaar. Ook Daan de Groot, één der zes amateurs voor Lugano, waagt als achtervolger zijn kans, en gemeten naar zijn verrichtingen in de nationale kampioenschappen mag hij als tweede sterke troef naast zijn stadgenoot beschouwd worden. België zendt de Paepe en Batsle, eveneens wegrenners, en voor Frankrijk rijdt kampioen Vitre. Lohmann contra Verschueren? Uit hotel Seehof-Canova is van morgen de leider van de wieler ploeg uit India naar het U.C.I.- secretariaat in Zürich gestapt, of een van zjjn renners niet mee kon doen aan het wereldkampioen schap achter motoren? De wedstrijdcommissarissen heb ben de brave Indiër even ernstig aangekeken, hem vervolgens in een auto gestopt en zijn ermee naar de Oerlikonbaan gereden, waar toevallig enkele stayers trainingsrondjes aan het draaien waren. In de buurt van de grom mende zware motoren sloeg de Indiër de schrik om het hart. Moest hij Chakravarty of Bishir Ismail achter deze bromtuigen hun leven laten wagen? Met een vriendelijke buiging naar de U.C.I. -commissarissen gaf hij toe, dat dit toch geen werk voor zijn discipelen was, die in het verre India nog nooit gestayerd hadden. En zo zullen we het dus ook dit jaar stellen met het bekende groepje onder aanvoering van Dolfke Verschueren en waartoe voorts de Duitse veteraan Loh mann en Meier en de Nederlander Pronk behoren. De laatste weken heeft Loh mann, onder meer te Amsterdam, bewezen dat zijn rijk nog altijd niet uitgediend is, doch Verschue ren, die zich nauwgezet heeft voorbereid, is er heilig van over tuigd, dat hij zijn titel van ver leden jaar zal prolongeren. Als de kleine „Antwerpenaar met-de-glimlach" nu maar vol doende rekening houdt met de combine-mogelijkheden, die de Zwitsers al volop aan het uitdok teren zijn en bovendien Lohmann niet te veel het initiatief laat nemen, heeft hij zeker dezelfde ruime winstkansen als in Parijs. Pronk en Bijster kunnen we geen reële mogelijkheden tot succes voorspellen. Doch de historie van menig stayers wereldkampioenschap is er om te bewijzen, dat ge aan aller lei verwachtingen niet langer waarde kunt hechten als in de series een outsider zich plotseling op de voorgrond weet te dringen. Ook dat hoort tot de „muziek" die een wereldkampioenschap het moge dan al geen avonturen bevatten nog altijd tot een der aantrekkelijkste evenementen van de sportkalender maakt. LOF VAN COPP1 VOOR PARCOURS LUGANO De heren van de Interna tionale wielerorganisatie zijn in hun nopjes. Niet minder dan Fausto Coppi heeft het parcours gereden, dat gekozen is voor de wereldkampioen schappen op de weg te Lugano. En het oordeel van de wereld uurrecordhouder luidde: Het is zwaarder dan het Cauberg- circuit in Valkenburg. Op de helling, die om de vijftien kilometer terugkeert, kan het peloton niet heel blijven. Daar komen ontsnappingen van". Een jaar geleden vertelde men dat van het Luxemburgse parcours ook. Daar was even eens een helling in, die de zelfde functie als de „beul van Valkenburg" zou vervullen. Maar misschien herinnert ge u nog, dat er tenslotte 34 man in de eindsprint bij elkaar lagen, zodat een zekere meneer Mueller, van wie de meeste toeschouwers tevoren nooit hadden gehoord (èn ook daar na weinig zouden vernemen) wereldkampioen kon worden. Het parcours van Lugano is het best te vergelijken met de omloop van Varese, waar twee jaar geleden Kubler de titel behaalde iets lastiger dan Luxemburg, maar zeker geen Cauberg. Vermoedelijk is de uitlating van de campionissimo dan ook slechts een vriende lijke attentie geweest aan het adres van de ÜCI-heren. VAN DE SABENA BRUSSEL, 21 Aug. De Sa bena heeft bekend gemaakt, dat met ingang van 1 September a.s. de helicoptèr-diensten op Neder land en Frankrijk behalve post ook passagiers zullen gaan ver voeren. Op Zondag zullen er geen vluchten plaats vinden. Op de route BrusselAntwer pen—Rotterdam zullen drie retourvluchten per dag worden gemaakt, op de route Brussel Rijssel twee en op de route Brus selLuikMaastricht één. Op 1 September zal tevens een vierde postdienst worden ge opend via Luik en Maastricht naar Keulen en Bonn. Met in gang van 14 September zullen op deze route ook passagiers worden vervoerd. (Van onze speciale verslaggever) NIJMEGEN. De ïroieo Ita lia zal voor de komende twee jaren in het bezit komen van Joego-Slavië, dat gisteravond voor een „afgeladen" Goffertbad, i verdediging. veel bewegingsvrijheid gaf, waar door de stand weer gelijk werd. Maar deze tegenslag deerde niet. De Nederlandse aanvallers beuk ten terstond weer op de Slavische na een prachtige en enerverende strijd met 54 over Nederland zegevierde. Het is wel erg jam mer van onze landgenoten dat zij deze wedstrijd verloren, want zij speelden wel een klasse beter dan de vorige dag tegen Hon garije en waren ook in geen en kel opzicht de minderen van de Slaviërs. Na wat het Neder landse poloteam in de vorige dagen had laten zien, was het nu niet meer terug te kennen. Alles ging beter, vlotter en meer berekend, maar toch moest Oranje het hoofd buigen voor Slavië. Dit moeten we toeschrijven aan een kleine morele inzinking in de eerste helft van de wed strijd, toen een 2—1 voorsprong voor onze ploeg verloren ging door een strafworp tegen Sie- vers. Deze beslissing begreep niemand en ook wij hadden het juist andersom gezien. Maar toen het dan 2—2 was geworden, mis te het Nederlandse team enkele minuten de dash om door te bijten en daarvan profiteerden de Slaviërs om de genadeslag toe te brengen. Overigens is in deze wedstrijd duidelijk gebleken dat het Sla vische team heus niet onoverwin nelijk is. Gedurende grote perio den overspeelden onze landgeno ten de tegenstanders volkomen en als de Nederlanders zich niet door de tegenslag uit het veld hadden laten slaan, zou deze wed strijd ongetwijfeld in een Neder landse zege zijn geëindigd. Iedereen voelde trouwens in het begin, dat er goede winstkansen voor onze jongens waren en op gezweept door een enthousiaste menigte, die bijna onafgebroken de Nederlanders met de bekende „Holland-jell" aanmoedigden, wer den de Joego-Slaviërs totaal in de verdediging gedrongen. Het leek soms of er alleen Neder landers in het water lagen. Een kogel van Korevaar trof de bo venkant van de lat en een vlie gend schot van Rudi v. Feggelen kon doelman Kovavic nog maar juist corner stompen. Maar toen Korevaar een vrije worp afgeme ten naar v. Feggelen plaatste was het raak (10). Een kleine teleurstelling volgde toen Gerrit Bijlsma de gevaarlijke schutter Kurtini eventjes wat te Toen Stakula wegens ongeoor loofd hinderen van Korevaar uit 't water was gezonden, maakte Frits Smol van de numerieke meerderheid gebruik om zijn ploeg opnieuw de leiding te be zorgen. 21. En Nederland bleef maar aan vallen. Met man en macht pro beerden de Slaviërs het geweld te keren en bij een tegenaanval raakten Sievers en Kurtini slaags. Onbegrijpelijkerwijze stuurde de scheidsrechter alleen Sievers uit het veld en wees de Slaviërs een strafworp toe, waaruit Kur tini scoorde. 22. De Nederlanders waren door dit incident uit het evenwicht gehaald en dit werd nog erger toen Kurtini in de volgende mi nuut Sievers finaal wegtrapte en ongehinderd scoorde, zonder dat de scheidsrechter dit strafte. 23. Het publiek hief een loeicon- cert aan en toen beging de Spaan se scheidsrechter Batalle een nieuwe fout om zijn eerste fout goed te maken. Hij stuurde nu Vuksanovic uit het water, ter wijl deze slechts een lichte over- Alle correspondentie gelieve men te adresseren aan Jos. H. Serrée, Von Weberstraat 42, Utrecht. (Publicaties of overneming zonder bronvermelding is verboden.) Probleem no. 184 Auteur: J. WINTER, (Oude Pekela) (Gr.) Eerste publicatie Opgedragen aan de auteur: D. Kleen, (Heemstede) (Zwart) (Wit) Wit begint en wint Inzendtermijn uiterlijk veertien dagen na plaatsing Cijferstand is als volgt: Zwart twaalf schijven op: 5 7 8 9 10 13 17 18 22 25 28 en 40. Wit elf schijven op: 19 24 29 33 34 36 37 38 39 45 en 50. Het verheugt ons van onze trouwe oplosser en bekwaam auteur een van zijn nieuwe composities te mogen plaat sen. In verband met de grote belang stelling voor de korte biografie, over de auteur D. Kleen, heeft de heer de Uitreiking van brevetten 's GRAVENHAGE Zaterdag 22 Augustus zal schout bij nacht F. H. M. van Straelen, in specteur van het onderwijs Zee macht, het brevet uitreiken aan vijf leerling-vliegers van de Kon. Luchtmacht en aan 19 leerling vliegers van de Kon. Marine. De plechtigheid, wordt gehouden op de vliegbasis Gilze-Rijen. Van de Kon. Luchtmacht zal o.a. zijn brevet ontvangen de re serve-korporaal J. J. Swart uit Leeuwarden. Hij wordt die dag bevorderd tot sergeant. Winter (Oude Pekela) (Gr.) uit dank baarheid voor het vele schoons, wat deze auteur in vele jaren met zijn pro. blematiek heeft geboden, ons nóg een drietal fraaie composities gezonden. Wij hopen deze ook spoedig te plaat sen. Vraagstuk no. 184 is niet zo ge. makkelijk. Na verschillende interes sante slagcombinaties en fraaie afwik kelingen, wint Wit, na een leerzaam eindspel, precies op tempo. Gelieve het afspel duidelijk aan te geven. Aan de auteur J. Winter onze harte lijke dank en wij hopen, dat velen zijn goede voorbeeld zullen volgen. Dan kan onze damrubriek „elk wat wils' zijn. Oplossing van vraagstuk no 182 Auteur: D. KLEEN, (Heemstede) Cijferstand was als volgt: Zwart veertien schijven op: 3 4 7 10 12 14 15 16 17 27 32 36 en 37. Wit veertien schijven op: 19 23 24 25 28 29 33 34 41 43 44 45 46 en 50. Wit wint als volgt: 1913, (36x47) 43—38, (32x43), 24—20, (15x24), 29x9, (47x49), 50—44, (49x18), 13x2, (3x14 gedwongen), 4540, (35x44), 4641, (37x46), 28—23, (46x19), 2x20. Afspel is als volgt: (Zwart 1621 gedwongen) op 1015 volgt 20—38 met de dreiging 2520. Wit 2038 (2126 gedwongen), Wit 2520, de kortste afwikkeling, Wit staat nu reeds gewonnen, want op Zwart A 1015 volgt 3824 en bij de eerstvolgende zet 2435 en wint. Op B Zwart 4—9 volgt 2015, (1014 ge dwongen), Wit 38—32 en wint Op C (Zwart 26—31), Wit 38—32, Zwart 10 —15 en Wit 2014, en wint wederom. Onze trouwe oplosser J. Winter gaf het volgende fraaie afspel voor Wit aan na Wit 2x20, (zie 1621 gedwon gen), 20—38, (21—26), 38—32, (10—15), 32—37, (4—9), 37—42, (9—14, op 9—13 volgt 42—37), 42—48, (A 14—19), 48— 30, (19—23), 30—24, (15—20), Wit dreigt met 2520, en 2435: 25x14, (26 —31), 14—10, (31—36), 10—5 en wint Op A 1520 van Zwart is 4842 ook gewonnen. Een prachtig vraagstuk. Wij hopen met de heer J. Winter, dat de auteur D Kleen nog vele jaren actief problemist moge blijven Dank aan de heer Winter voor zijn uit stekende analyses. Correspondentie: Serg J. de KI. te Hamersveld en anderen. Damslag gaat nooit voor, alléén méérslag! 't Officiële damreglement van de „Kon. Nederl. Dambond" zij bij de damredactie voor slechts 12 cent, inclusief porti, per boekje alléén verkrijgbaar bij vooruit betaling. Oplossing van vraagstuk no. 1 Auteur: Dr. M. J BELINFANTE, (Amsterdam) Cijferstand was als volgt: (beiden zeven schijven). Zwart: 7 8 9 20 24 30 37. Wit: 18 29 32 33 39 41 en 48. Wit wint als volgt: (1) 3328, (J4x 13); (2) 32—28, (37x46); (3) 39—34, (46 x40)(4) 45x1, en wint. Een aardige „meerslag"-toepassing. Vraagstuk no. 2 Auteur: Ir W. VRIJLANDT, (Dordrecht) Cijferstand was als volgt (beiden ze ven schijven). Zwart: 12 13 17 24 31 33 en 35. Wit: 26 28 37 39 40 42 en 44. Wit wint als volgt: (1) 4034, (33x 22); (2) 26—21, (17x26); (3) 34—29, (24 x33); (4) 39x19. Het afspel wint Wit als volgt: (31—36), 19—14, (26—31), 37* 26, (36—41), 42—37, (41x32), 14—H (32—38), 10—5, (35—40). 38—43. 44- 39, 5—28, 44x35. 38—43, 5—28, 43—48, óf 49. 28—37 via 44 met winst voor Wit. Een subtiel vraagstuk. Vraagstuk no. 3 Auteur' Dr ALFR MOLIMARD, (Lyon) Cijferstand was als volgt: Zwart vijf schijven op: 4 16 26 28 en Hongarije Nederland Spanje Italië België 4 4 4 4 4 23-13 26-14 26-15 13-22 10-17 9-26 treding had begaan. Nederland kreeg dus weer een man meer, maar onze jongens waren hun zelfvertrouwen kwijt en in plaats van het verkregen voordeel in een doelpunt om te zetten, kreeg Jezic plotseling een vrije schiet kans en toen was het zelfs 24. In de tweede helft kwam een herboren Oranjeteam in het wa ter. Weer werden de Joego-Sla viërs volkomen overspeeld, maar I - doelman Kovacic weerde zich ge- j Nederlandse tenmskampioenschappen ducht. Toen Bakasun echter we- 1 11 gens een overtreding uit het wa ter werd gezonden en Nederland een strafworp kreeg toegewezen bracht v. Feggelen de stand op 34. In de volgende minuut joeg v. Feggelen de bal opnieuw in de touwen, maar hij had een overtreding begaan, zodat het doelpunt niet kon worden toe gekend. Geen nood: het Nederlands offensief duurde voort en onder de geweldige druk ging nu Sta kula zich te buiten. Weer had Nederland een numerieke meer derheid en met een prachtige worp bracht Nijs Korevaar de partijen weer op gelijke voet. Spoedig hierna kreeg Neder land een prachtige kans de over winning te behalen, toen Vuksa novic uit het veld werd gestuurd. Maar voordat onze jongens hier van konden profiteren moest ook Bijlsma het water uit. De strijd werd steeds heviger. V. Feggelen en Bakasun werden ook al uit het water gestuurd en toen slaagde Jezic er in bij een door braak het winnende doelpunt te scoren. 4—5. En zo werd Nederland uit geschakeld voor de Trofeo. Hongarije won gemakkelijk van Italië met 63, rust 42, en Spanje van België, 54. De stand is nu: Joego Slavië 4 4 40. Wit zeven schijven op: 27 31 35 37 38 44 en 46. Wit wint als volgt: 38-33, (28x50), 35x44, (50x41), Wit wint het afspel als volgt: 4—9, (27—22), 9—13, Wit 31— 27, (13—19), 22—18, (19—24), 18—13, (24—29), 13—9, (29—33A), 9—4, (26 31), 37x26, (16—21). 33—28, (4—15), 38 43 (15—38), 27x16, (33—28), 4—10, 48—43, 10—32 en wint. Op variant A wint Wit door (2934), 914, (16 21B) 27x16, (34—39). 4—22, 39—43, (28 —31), 37x26, (39—43), 22—31, (22—31) met winst. Op variant B wint Wit door: 26—31, (34—39, 37—31, 27—21, 4x 34), 37x26, 34—39, 16—21, 27x16, 34— 39, (4—22 via 31), 26—21 en 27—22 met winst! Vraagstuk no. 4 Auteur: Ir PAUL SONIER, (Parijs) Cijferstand was als volgt: (beiden zeven schijven). Zwart op: 7 17 18 22 26 27 en 35. Wit op 31 33 37 41 42 43 en 46. Wit wint als volgt: 3732, (26x37), 41x1, (18—23), 1x34, (22—28), 34—29, (28—32), 46—41, (35—40), 29x45, (32 —38), 45—34, (38—42), 41—47, (42x31), 3423 en wint. Beide vraagstukjes waren zeer mooi en leerzaam! De wereldkampioen Piet Roozenburg speelde simultaan te Loenen (a/d Vecht) op grandioze wijze Hij won ook de blindpartjj Bij gelegenheid van het 1000-jarig bestaan van Loenen (a/d Vecht), werd tijdens de feestweek van 815 Aug. door de „Loenense Damvereniging" 'n grote simultaan-séance georganiseerd welke werd gegeven door de wereld kampioen Piet Roozenburg. Dit werd een éclatant succes voor de wereld kampioen, daar slechts één deelnemer won, acht de remises bereikten en de overige (30) deelnemers verloren. Ook de blindpartij won de wereldkampioen tegen de oud-kampioen van Loenen J. J. Fakkeldij. Uw damredacteur, die als genodigde de verrichtingen volgde, zag aan een der borden een aardig frag ment, dat hij de lezers (essen) niet wil onthouden. Een 16 om 16 stand (Zwart) Waren de eerste 4 dagen van het tournooi om de nationale ten- nistitels op de Mets-banen zon der schokkende gebeurtenissen verlopen, vandaag vielen er en kele bijzondere uitslagen te no teren. In de eerste plaats werd mej. Mullemeister winnares in een fel duel tegen mej. Tekelen- burg en ten tweede moest Van Swol in zijn afgebroken partij tegen Karamoy met een achter stand genoegen nemen. De weersomstandigheden waren slecht, van kwart voor 3 tot kwart voor 6 kon niet worden gespeeld-en na de hervatting wa ren de banen uiterst glad. Geen enkele partij in de dubbelspelen kon worden uitgespeeld en zij moesten tot Zaterdag worden uit gesteld. Mej. Rollin Couquerque FRANSE COMMANDO'S VALLEN OPNIEUW AAN PARIJS, Speciale troepen van de Franse marine, gesteund door infanterie, hebben Donder dag een aanval uitgevoerd op het gebied van Kaap Falaise in Noord-Annam, waarbij installa ties en opslagplaatsen van de Vietminh-opstandelingen werden vernield. Bij deze tweede over val in acht en veertig uur tiids in dit gebied werden voorts, vol gens het Franse legerbericht. 18 opstandelingen gedood en 65 ge vangen genomen. De waterpolowedstrijd NederlandHongarije in het tournooi om de Trofeo Italia Donder dagavond te Nijmegen gespeeld, is door de Hongaren met 63 gewonnen. Hier zien we de Hongaren hun eerste doelpunt maken door de schutter Markovics. tenslotte werd in het damesenkel spel uitgeschakeld door mevr. Peters. In de tweede set kreeg mej. Rollin Couquerque hinder van een spierverrekking in het linkerbeen (de eerste set bracht zij met 64 op haar naam) waar door zij sterk werd gehandicapt en met 62 verloor. In de derde beslissende set kon zij bij 33 niet verder spelen en werd zij uitgeschakeld. Niets wees er op, dat mej. Te- kelenberg in het damesenkelspel eveneens gewipt zou worden. De eerste set won zij royaal met 60, maar met 86 en 64 schreef mej. Mullemeister de tweede en de derde op haar naam waarmee zij zich in de demi finale plaatste. Van Swol moest hard vechten op de zeer zware en gladde baan tegen de onvermoeibare Kara moy. Reeds in de eerste set bleek dat de Amsterdammer het niet gemakkelijk zou krijgen (46), doch in de tweede en derde set herstelde hij zich goed: 63 75. Karamoy bleek een gelijkwaar dige tegenstander en zeer veel ballen wist hij met zijn bijzondere looptechniek te halen alhoewel ook voor hem de zware baan ongetwijfeld een handicap was. De vierde set (de heren spelen in tegenstelling tot de dames „best of five") was weer voor Karamoy met 64 en het gering aantal toeschouwers zag met spanning de laatste set tegemoet. Bij de stand 32 voor Karamoy moest echter wegens de snel in vallende duisternis worden ge stopt. De partij wordt Zaterdag voortgezet bij de stand waarmede zij werd afgebroken. De uitslagen luiden: Kwartfinales herenenkelspel Van Swol/Karamoy 46 63 75 4—6 2—3, afgebr.; Krijt versl. Adama van Scheltema 63, 61, 62; Wilton versl. Holst 6—0, 6—1, 108; Dehnert versl. Van Meegeren 64, 16, 63, 6—0. Kwartfinales damesenkelspel Mej. Mullemeister versl. mej. Tekelenburg 06 86 64; Mevr. Scholten versl. Mevr. Koopmans 36, 64, 61. Mevr. Peters versl. mej. Rollin Cou querque 46, 62, 31, opge geven; Mej. F. ten Bosch versl. Mej. van de Torre 63, 36, 6—1. Gemengd dubbelspel halve finale Mevr. Roos en Dehnert tegen Mevr. Scholten en Holst 46, 30, afgebr; Mej. F. ten Bosch en Mr. Wilton tegen Mevr. van de Storm-Hermsen en Krijt 99, afgebroken. (Wit) P. ROOZENBURG De simultaanspeler die met een razend tempo langs de borden ging, speelde zeer agressief en buiten gewoon strategisch. Met een fractie van een seconde speelde hij op 't be wuste bord (zie diagram) de zet (1) 2822. Ap 't eerste gezicht een zonder linge zet; maar bij nader inzien, toch niet foutief. Roozenburg hoopte, dat Zwart 1217 zou spelen, daar 510 was verhinderd door de eenvoudige combinatie: 3530, (24x35), 3329, (23 x34), 2721, (26x28), 32x5. Aangewe zen was 914, waarna door 3328 een moeilijke beoordeling ontstaat. In derdaad Zwart speelde 1217? waar op de wereldkampioen, die de standen: taxatie perfect beheerst, direct heel aardig liet volgen met (2) 2520, (17x 39); (3) 20x29. (23x34); (4) 38—32, (3t x28); (5) 32x1 met dam, die later door Zwart met 2 stukken verlies werd af geruild, wat ook het verlies van de partij voor hem betekende. De burgemeester van Loenen a/d Vecht: Mr D. I. Doude van Troostwijk, die de simultaanséance met grote in teresse volgde, genoot evenals vele toeschouwers van de grote capaciteiten van onze wereldkampioen, vooral daar alle sterke spelers uit Loenen en om streken er aan deelnamen. Voor de centrale training va de Nederlandse Elftalclub, welk Dinsdagavond 25 Augustus a.s. ii het Olympisch Stadion te Am sterdam begint, heeft de keuze commissie van de K.N.V.B. d volgende spelers (in alfabetisch volgorde) uitgenodigd: A. Bak (Excelsior), M. A. Ben naars (Dosko), M. van Beurde (B.V.V.), L. Biesbrouck (RCH W. Bleyenberg (Rigtersbleek) C. J. Cools (RBC), J. J. Dahr (Blauw Wit), A. van Ede (Spar ta), J. van der Hoek (Feyenoord J. Klaassens (VW), P. van de Kuil (VSV), H. Lagerwaard (Ex celsior), W. Landman (Sparta) C. Luiten (DOS), P. Meyer (NEC). J. B. Oden thai (Haar lem), L. J. O. Overbeeke (Dosko) W. Schmidt (Eindhoven), J. van Schijndel (SVV), L. Steiger (PSV), F. Tebak (Eindhoven) M. Terlouw (Sparta) en M. van Owerden (Feyenoord). De keuze commissie deelt medt dat de mogelijkheid blijft be staan dat alsnog spelers zullen worden uitgekozen om de trai ning te volgen indien zij daar toe aanleiding vindt.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5