Wanhopige etenhalers in gevecht met Volkspoli tie Frankrijk nog niet rustig Alleen landen, die troepen in de strijd hadden De Lentse pleisterzaak Bevestiging van goede verstandhouding Stakingen te Rouaan - Botsingen te Chaumont Dagblad voor Alkmaar en omgeving Bakker Peters deed zijn best Kardinaal Gerlier laat collecteren voor de stakers Woedend handgemeen om enkele kilo's voedsel,.., Nw Guinea niet op V.N.-agenda Het concordaat met Spanje Grote opdracht voor Avio Diepen Katholieke actie achter de staking Openbare verzoenavond Millioenenschat geborgen Zeven landmijnen op de akker DEELNEMERS KOREA-CONFERENTIE: Rusland mag aanzitten tussen de aanvallers99 Russische olie naar het Westen NOORDHOLLANDS Abonnementsprijs ƒ6,20 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, ƒ0,48 per week. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. I Buiten God is H nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Zaterdag 29 Augustus 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12868 BERLIJN, 28 Aug. Terwijl de voedseluitdeling van het Westen aan de hongerige Oost-Duitsers vanavond de drie millioen pakketten bereikte, hebben ivanhopige Oost-Duitsers met de vuist tegen de communistische politie gevochten om hun kostbare levensmiddelen mee naar huis te krijgen. Van Westelijke zijde wordt mee gedeeld, dat Oost-Duitsers die op weg naar huis waren, slaags zijn geraakt met de communistische Oost-Duitse Volkspolitie die pro beerde de pakketten in beslag te nemen. De goed ingelichte liga van vrije juristen deelt mee, dat poli- tieversterkingen naar Babelsberg gestuurd moesten worden toen de gevechten uitbraken. Zij voegde er aan toe, dat volgens ooggetui gen de communistische politie er niet veel zin in had zich tussen de woedende menigte te begeven die op weg was naar de treinen die hen thuis zouden brengen. De communistische controle bleef strikt beperkt tot strategi sche uitgaande wegen van de stad. Djakarta acht de tijd nog niet rijp DJAKARTA, 28 Aug. Naar aanleiding van recente berichten, als zou Indonesië voornemens zijn de kwestie over Nieuw Guinea voor te brengen bij de algemene vergadering der Verenigde Naties, heeft men Vrijdag van bevoegde Indonesische zijde aan P.I. Aneta medegedeeld, dat deze berichten praematuur zijn. Wel wees men er echter op, dat de kwestie-Nieuw Guinea nog steeds voorkomt op de agenda van de V.N. en dat de mogelijk heid, dat Indonesië op een ge schikt ogenblik deze kwestie we derom aanhangig zal maken, open blijft. Maar velen die de grens over schreden hebben verklaard, dat de politie het verkeer op de zij wegen stond te regelen waar zij uit het gezicht stond van supe rieuren. Gedurende de 31 dagen dat het voedselprogramma gewerkt heeft is een record aantal van 531 Volkspolizisten naar het Westen gevlucht en heeft om politiek asyl verzocht. In Juli bedroeg dit aan tal 475. Geen staatssecretaris voor de jeugd Op grond van de historische ontwikkeling zou het op grote oractische bezwaren stuiten, om alle bemoeienissen van de over heid met de jeugd samen te vat ten in een z.g. Jeugdwet. onder een ministerie of een staatssecre taris. Daarom voelt de regering niet voor de door vele Tweede Kamerleden bepleitte benoeming van een staatssecretaris voor de jeugd. Dit deelt de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, mr. Cals mede in zijn Memorie van Antwoord op de raad voor de jeugdvorming. LENT. Het geval Jager te Lent, dat na de geslaagde pleis teractie van de Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O. en Natio naal Katholiek Thuisfront vooral in het Oosten van het land zulk een opschudding heeft verwekt, is thans uit de doeken gedaan. Het feitenma teriaal wijst overduidelijk uit, dat noch de E.H.B.O., noch Katholiek Thuisfront enige blaam treft. De heer J. -Peters, bakker -te Lent, die namens de vermeen de prijswinnaar heeft opge beld, blijkt te goeder trouw te hebben gehandeld en het slachtoffer te zijn geworden van zijn eigen hulpvaardigheid. Aan een door hem voor de organisatoren der pleisteractie afgelegde en ondertekende ver klaring ontlenen wij het vol gende: Op de avond der uitzending meldde zich bij bakker Peters de heer Jager, inwoner van Lent, met het verzoek voor hem de K.R.O. op te bellen, daar hij meende, op het Thuis- frontwikkeltje het cijfer 81 te kunnen onderscheiden onder het getal 101; het cijfer 81 stond niet op de door de leider der uitzending aangegeven plaats, namelijk onder het huis je, waar overigens het getal 11 had moeten verschijnen. Toen bakker Peters volgens voor schrift het getal 82 van de E.H. B.O.-pleisters en daarna 81, ontleend aan de Thuisfrontwik kel, opbelde, kreeg hij dan ook een verkeerde aansluiting. Daarna belde hij het getal 10181. Volgens bakker Peters werd dit gesprek onderbroken door de P.T.T., die hem vroeg of hij wellicht de K.R.O. moest hebben, waarna hij doorverbin ding met de opname-appara- tuur van de heer Quint van de K.R.O. kreeg. Tegenover de organisatoren der pleisteractie verklaart bak ker Peters, dat hij alleen ge meend heeft uit het rasterwerk van het wikkeltje het getal 81 te hebben onderscheiden. De vereiste kleurreactie heeft hij, zo zegt hij, niet waargenomen. VATICAANSTAD. Donderdagmiddag om half een is in de Zaal der Congregaties van het Vaticaanse Paleis plechtig het nieuwe concordaat getekend tussen de H. Stoel en Spanje. Na langdurige onderhandelingen is men er thans in geslaagd dit nieuwe concordaat tot stand te brengen, dat geenszins, zoals dit gewoonlijk het geval is, een einde maakt aan de bestaande meningsverschillen, doch veeleer een bevestiging is van de bestaande goede verstandhouding tussen de H. Stoel en Spanje en die, zoals het concordaat zegt, „in overeen stemming met de goddelijke wet en de Katholieke traditie van het Spaanse volk". Het nieuwe concordaat bevestigt dat Mohammedanen en_ Joden in in de aanhef deze bedoeling dui- het openbaar hun eredienst kun- delijk. Door te verklaren, dat het nen uitoefenen, slechts een versterking en een uit breiding wenst te vormen van de goede relaties, die altijd tussen de H. Stoel en Spanje hebben bestaan. De Spaanse Staat beves tigt opnieuw de hechte beginselen welke van fundamentele beteke nis zijn voor het welzijn van het gezin en van de natie als geheel, zoals de volledige erkenning van het kerkelijk huwelijk, de verze kering van de Christelijke opvoe ding der jeugd en ten derde de volledige vrijheid van de Kerk in de uitoefening van Haar apos tolaat. De H. Stoel van zijn kant er kent volledig de oude voorrechten en privileges, welke de Spaanse regering in de loop der eeuwen heeft gehad, doch dan aangepast aan de eisen en omstandigheden van deze tijd. Hoewel het concordaat beves tigt, dat de Katholieke godsdienst de enige godsdienst van de Spaan se natie blijft, wordt er aan toe gevoegd, dat artikel zes van de Spaanse Grondwet van kracht blijft. Dit artikel bepaalt, dat nie mand zal worden lastig gevallen omwille van zijn godsdienst, ge loof of de privé-uitoefening van zijn cultus. Van het godsdienstonderwijs, dat op de scholen wordt gegeven, zullen de kinderen van niet-Ka- tholieken ontslagen worden, in dien de ouders of voogden daarom verzoeken. De status quo in Spaans-Afrika blijft bewaard, zo- van Amerikaanse leger 's-GRAVENHAGE, 28 Aug. Naar wij vernemen heeft de op Ypenburg gevestigde N.V. Avio Diepen een nieuwe opdracht ge kregen voor het uitvoeren .van onderhoudswerkzaamheden aan Amerikaanse vliegtuigen. Het be treft thans het onderhoud van verkennings- en verbindingsvlieg tuigen van het Amerikaanse leger. Dit contract is het vierde zgn. „Off-shore procurement" contract, dat Avio Diepen N.V. heeft ver worven. Zoals men weet heeft Avio Die pen N.V. in Maart j.l. een zeer grote opdracht ontvangen van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten in Europa voor het geheel nazien van en weer vliegklaar maken van transportvliegtuigen. Na in het geheim gevoerde besprekingen, werd door de Spaanse Minister van Buitenlandse Zaken, Senor Alberto Martin Artajo, en door de pro-secretaris van staat, Monsignore Bonenico Tardini namens Z.H. Paus Pius XII, het concordaat tussen Spanje en de H. Stoel getekend, in het Vaticaan. Tijdens de ondertekening van het concordaat: links Senor Artajo, Monsignore Tardini (midden) en Senor Fernando Maria Casetilla Spaans Ambassadeur bij de H. Stoel). ZUERICHS INTER NATIONALE VLIEGHAVEN GEREED Reeds enige jaren was de Internatio nale vlieghaven van Zurich in gebruik, thans echter is men zo ver gevorderd met de bouw, dat het vliegveld en de gebouwen officiéél kunnen worden ge opend. Het vlieg veld kost de Zwit sers 30 millioen dol lars. Een luchtfoto van het vliegveld te Kloten, bij Zurich. .i ----- - -A"-- V ROUAAN, 28 Aug. De Franse veiligheidspolitie heeft Vrijdag het station van Rouaan, waar Donderdag 4000 arbeiders in staking zijn gegaan, bezet. De arbeiders gingen in staking wegens maatregelen tegen drie van hun collega's. Volgens vakbondleiders zijn deze maatregelen in strijd met de door de regering gegeven belofte, dat geen vergeldingsmaatregelen tegen stakers zouden wor den genomen. collecte worden gehouden ten be hoeve van de ongelukkige stakers Het station van Rouaan was Vrijdag gesloten, er zijn geen treinen aangekomen of vertrok ken. De stakers lieten de treinen tussen Le Havre en Parijs pas seren. Ook lag het werk in de haven stil. Er zijn geen incidenten ge meld, maar met stalen helmen uitgeruste leden van de Repu blikeinse Veiligheidsgarde staan klaar om in te grijpen, zo dit no dig mooht zijn. Voorts liepen er Donderdag geen treinen van en naar Rou aan, daar 4000 spoorwegarbeiders het werk neerlegden uit protest tegen de strafmaatregelen, die aan medearbeiders waren opge legd, wegens deelneming aan de juist beëindigde staking. 17 gewonden Vrijdagochtend zijn te Chau mont 17 Noordafrikanen gewond van wie twee ernstig, bij botsin gen met ordetroepen. Hierbii ren 60 Noordafrikanen betrokken die met het onderhoud van sco ren belast zijn. Zij zijn gehuis vest in oude spoorwagons op het station van Chaumont en protes teerden tegen het voornemen om hun tijdelijke „woningen" naar elders te rijden. Zondag 30 Aug. zal op aan drang van de Aartsbisschop van Lyon, Kardinaal Gerlier, in alle kerken van het aartsbisdom een lussen Carel en Ger - HILVERSUM, 28 Aug. - Ten aanschouwe van een duizend koppige menigte stonden Ca rel Briels en Ger de Roos vanavond voor het orkest van ..De Bietenbouwers", dat op het Hilversumse „Stadserf" concerteerde in een speciaal gebouwde muziektent die alle risico's van regen uitsloot en om duidelijk te demonstreren, dat de ruzie is bijgelegd, heb ben zij aan het eind van de uitzending tien minuten de rollen omgedraaid. Carel Briels, compleet met boerenkiel, pet en klompen, dirigeerde het orkest, dat de toepasselijke mars „Alte Ka meraden" speelde. Ger de Roos met het wufte lichte jasje en de uilenbril van Briels, strooide sigaren en chocoladerepen over de me nigte uit. De Katholieke Actie der ar beiders (Action Cath. Ouvrière), een der gespecialiseerde takken der Katholieke Actie in Frank rijk, heeft na de opheffing der staking een verklaring 't licht doen zien, waarin zij de deelne ming der Katholieke arbeiders aan de staking rechtvaardigt. De K.A. erkent, dat zij niet recht streeks in de staking betrokken is geweest, omdat het haar taak niet is technische oplossingen van economische en politieke problemen op te stellen. Maar zij staat geestelijk volle dig achter haar leden, die in de vakorganisaties aan de strijd hebben deelgenomen. „De stoffelijke en geestelijke ellende der arbeidersklasse zo zegt de K.A. neemt sedert ge ruime tijd onafgebroken toe in alle volkswijken. Vele jaren lang heeft de arbeidersklasse van Frankrijk slechts ontgoocheling gekend. Haar rechtmatige ver wachtingen zijn verraden: de contracten, waarin zij partij wa ren, zijn verscheurd of ontkend. Haar geest van verzoeking is dikwijls gewond door de onver biddelijkheid en de verblindheid van werkgevers en vertegen woordigers van de openbare macht. Zodoende zijn de levens omstandigheden van de arbeiders van maand tot maand hachelij ker geworden. Ellende heerst in een groot aantal arbeidersgezin nen, terwijl een beperkt aantal rijkaards en genieters een ver blindende luxe tentoonspreidt." van Flying Enterprise OOSTENDE, 28 Aug. Britse en Amerikaanse bankbiljetten ter waarde van 500 millioen Belgi sche fr. zijn gered uit de Flying Enterprise en door het bergings schip,. Rostro" in Oostende gelost. De biljetten zijn naar een Brus selse bank vervoerd, aldus ver nemen wij in aansluiting op ons bericht van gisteren. De biljetten waren in Hamburg aan boord van de Flying Enter prise gebracht vanwaar het schip begin 1952 vertrok naar Amerika. De biljetten moesten naar Ame rika vervoerd worden namens een Zwitserse bank in Basel. VENRAY, 28 Aug. Bij het ploegen op het land van de land bouwer van der B. te Leunen zijn niet minder dan zeven landmijnen aan de oppervlakte gekomen. De ontsteking van de mijnen was nog vrijwel intact. Het is haast onbegrijpelijk, dat deze nooit zijn ontploft, want er is in de loop der na-oorlogse jaren vaak met land bouwmachines op .deze akkers ge werkt. DE SCHADE VAN DE WATERSNOOD De Regering heeft in haar Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer inzake de Wet op de Watersnoodschade be langrijke mededelingen gedaan over principiële kwesties, die hierbij te pas komen. Het ver band van de schaderegeling met de algemene financiële en budgetaire situatie, de kwestie van de algehele vergoeding, ja of neen, de verhouding tot het Rampenfonds en de taak van dit Fonds t.a.v. de huisraad schadevergoeding e.d. zijn de voornaamste algemene punten, die in de Kroniek van Zaterdag in dit nummer worden belicht. e NEW YORK, 28 Aug. De algemene vergadering van de V.N. heeft vandaag een door Amerika gesteund plan voor de Koreaanse vredesconferentie niettegenstaande krachtige Russi sche tegenstand, aangenomen. Het plan is dat slechts landen die onder de banieren van de V.N. op Korea gevochten hebben de V.N. zullen vertegenwoordigen op de conferentie. De stemming was 435 en 10 onthoudingen. Het Sowjet-blok bracht de tegenstemmen uit. India nam niet deel aan de stemming. India heeft een zekere neder laag vermeden door zich als mo gelijke deelnemer terug te trek ken vlak voordat de stemming begon. Met steun van Amerika heeft de vergadering aanbevolen dat Rus land aan de conferentie kan deel nemen „mits de andere zijde zulks wenst." Dit betekent dus, indien Rus land hiermee accoord gaat, dat het aan de communistische kant moet zitten met communistisch China en Noord-Korea, de „agres sors". De vergadering heeft het voor stel van Wisjinsky's plan voor een ronde tafel conferentie van 15 landen met 5 voor, 42 tegen en 12 onthoudingen verworpen. Rusland heeft echter gedreigd zich niet bij deze beslissingen neer te leg gen en de zaak opnieuw voor de Algemene Vergadering te zullen brengen. LONDEN, 29 Aug. De Rus sische olie-industrie doet pogingen een gedeelte van de Westelijke markt te veroveren. Er zijn aan wijzingen, dat het Russische blok twee millioen ton olie per jaar wil exporteren. Russische agenten hebben on langs een transactie met Frankrijk afgesloten voor de levering van 400.000 ton Russische en Roe meense olie. Zij hebben verder offertes gedaan aan Argentinië, IJsland en Griekenland. Afgezien van de geregelde leve ranties aan Finland, die dit jaar waarschijnlijk zullen oplopen tot ongeveer 650.000 ton, zijn de eer ste zes maanden van 1953 onge veer 300.000 ton olie naar het Westen gegaan.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1