len? Aan Sell oil wse Schelphoek werd de zee bedwongen Omzet van Philips ZATERDAG groter dan vorig jaar Straaljager neergestort: boerderij afgebrand DE KROMEK VAN In eerste half jaar 1953 Stuurman mag niet varen Nederland stemde voor 2ïïd$en Ontroerend moment in harde strijd 460 caissons op een dag.... IS aar wij vernemen: Stijging verwacht Nieuwe zeesluis BIJ C4DZAISD Piloot redde zich bij Deurne met schietstoel Zaterdag 29 Augustus 1953 Pagina 3 svenrachting ld door het K. h 3e Bilt, geldig vai ■ond tot Zondag gemaakt te 10 u.): ÏN EN WIND 29 Aug. Zwaar be- morgen in de loop vanuit het Westen •egen. Aanvankelijk ter krachtige Zuid wind. Weinig ver in temperatuur. Ldvertentie) 1000000000*00*000''- lieke Jongelui [SINSTITUUT school in Alkmaa ing met leerlinge van het Zilvere rtest-insigne van San Filippo Neri g nieuwe club: Lgestr. 46. Tel. 3750 000000O000Mm000m0B ingvergadering rsver. R.K.A.F.C. E Men verzoekt van het volgende, belast met de op- een supportersver- ..A.F.C., is thans zo- i voorbereidende be- 'evorderd, dat het tot an overgaan. meldingen voor het zijn reeds binnen lijkt wel, dat er voor 'ing animo is. Al de- ïch reeds gemeld heb- i verzocht op de op- gadering, die a s. id 1 Sept. gehouden aanwezig te zijn. ht uur precies in het s op de Laat, ingang Het comité verwacht die iets voor deze /oelen, maar zich tot hebben ge-meld, aan- i zijn. Op de-ze avond ilannen met elkander vorden en zal er een estuur ge-kozen wor- A.F.C.-vrienden dus avond in het Kajot- verplicht tot niets, wél, hoe meer leden rsvereniging bij haar It, hoe beter voor U F.C. in met een speciaal tad, dat zeer goed vol- ude methode van het an zoden past men meer toe, behalve in ieden, daar deze veel „reparatie" in aan- >men dan de rest van Door dit regelmatige an het hart van het dit ieder jaar beter, heeft men op het ie methode van iedere ;n, zodat het gras niet n worden, en zich in ontwikkelt. Het ge- s laat men op de vel- als een soort bemes- at deze methode boekt resultaten. Lbaan was juist weer euwe toplaag voorzien 1 met dé motorraces ande Zondag, en zag ?k uit. et Zomerbad, U zult eens bekeken hebben, achtig veld gekomen. niet de afmetingen al, en de bedoeling is it terrein, als het ge- bestemmen voor de holen. Deze speelden ;ijd op het voormalige dat weer op de plaats wielerbaan uit vroe- Toen dit hockeyveld oij de aanleg van het hadden de Lagere ets meer, en aan dit een einde komen wan- nieuwe veld, volgend tereed is om bespeeld ribune wordt verbeterd el is men doende de en tribune langs het te verbeteren. De iize- :en aan de achterzijde, aoven konden worden harde wind en storm e heeft een z.g. zwe- en als het hard waait ind weg kunnen) doch a door verroest waren. Iele vervangen door [luiken, die niet naar h eenvoudig opzij ge en worden. Deze lui- niet zo groot als de ken, en de rest wordt seld. •e verbetering is de ac- e voor de athleten, die v van een viertal zeer en toch eenvoudige :s een stuk verbeterd imenteel ideaal is te aft bij de bouw van kamers alleen de les- e praktijk gevolgd, en at mag er zijn. sen is er hard gewerkt naarse velden, die door we bespeling het hard m hebben, voor het sportseizoen zo goed n orde te krijgen en tat is, dat de sport- al zijn er dan vel- t, op de tegenwoordige in hart weer kunnen len bedenke hierbij, nleggen van werkelijk irtvelden, en die wil in Alkmaar hebben, ure is, en dat er heel en moeiten, heel wat -oralheel wat tiid tten voordat er weer jan de bestaande kan gevoegd. ZIERIKZEE De zee is op Schouwen krijgsgevangen. Wild rukt het water aan de nog broze ketting van cais sons. Het giert en brult in de reten tussen deze betonnen gevaarten, maar uur na uur wordt de tegenstand minder en schikt Nederland's aartsvijand nummer één zich in zijn lot: Schouwen is uit zijn klauwen. Triomfantelijk gilden Donderdagavond de fluiten der vele scheepjes de victorie van dit stuk menselijk triomf op het woelige water uit over het verdronken land. Het was tevens een boodschap, een belofte: niet langer zal de zee aan de vruchtbare gronden van Schouwen knagen en niet langer zullen de duizenden verdrevenen uit dorpen en hoeven behoeven te twijfelen: de zee is krijgsgevangen op Schouwen. Het water zal met sluizen en pompen worden uitgebannen, en dan zal. wellicht omstreeks Nieuwjaar, het leven in dit 9000 ha. grote, zo gruwelijk geteisterde gebied, zijn rechten moeizaam kunnen gaan hernemen. Eerst moet nu nog de nieuwe inlaagdijk, die achter de 450 m. brede breuk in de -oude zeedijk nog 350 ha. verdronken land om sluit, worden versterkt en opge hoogd. De zwakke plekken elders in de zeedijk moeten worden ver zwaard. Over ongeveer een maand zal men waarschijnlijk met pom pen en spuien kunnen beginnen. Weer vier weken later zal het wellicht mogelijk zijn de wegen te reinigen en te herstellen en de sloten weer open te maken, waar door de rest van het water zal kunnen wegvloeien. Dan pas kan het eigenlijke -herstel, voorname lijk landbouwherstel en weder opbouw, beginnen, een arbeid, die naar officiële schatting enige ja ren kan duren. Het zwoegen beloond Aan de Schelphoek is de laatste weken vrijwel dag en nacht ge zwoegd. Na de ongemeen gevaar lijke sluiting van de Gemene Geul en de Klompegeul en het zorg vuldig bezinken van het maaiveld ir. het tracee van de inlaagdijk, is men snel caissons gaan plaatsen, tenslotte zelfs het recordaantal van 460 op één dag. De 7,5 meter brede, 11 meter lange en 2 tot 3 meter hoge caissons werden bij vieren en zessen gekoppeld, aangevaren en tot zinken gebracht. Zo groeide deze inlaagdijk snel boven water. Slepers brachten met bakken vol, steen en klei aan. Rusteloos verzwaarden de gewel dige kranen, reuzengreep na reu zen greep, de slechts luttele deci meters boven de vloedlijn uitste kende caissonlinie. Totdat dan Donderdagavond het grote ogenblik was aangebroken om de laatste elementen in te va ren. Tegen de kentering van vloed naar eb, -het was merkwaardiger wijs weer springvloed, net als op 1 Februari, werd het vrijwel windstil. De zonsondergang was felgeel tegen grijswitte stapelwol ken; zwart lagen de silhouetten van schepen, bakken en kranen tegen het donkergrijze water. Niemand maakte onnodig ge luid. Slechts het nijdige puffen van slepertjes, het ratelen en ram melen van kettingen, het bonken an snelle mannenstappen op grote ijzeren pontons en het ge gier van com-mandofluitjes accen tueerden de gespannen aandac-ht van de honderden werkers en be langstellenden op de schepen, pon tons en boten. Geslaagd De caissonelementen lagen met takels aar, zelfverankerde pontons vast. Ongeveer kwart over zes be gon men deze caissons af te vie ren. De grauwe gevaarten, elk 66 m. lang werden door de vloed- stroom en met behulp van kleine slepers langzaam naar hun plaat sen gedreven. De moeilijke opera tie gelukte prachtig en zonder ha peren. Het meest Oostelijke ele ment sloot goed aan op de reeds gelegde caissons in de dijkkern. Toen scharnierde het Westelijke element van de voor Serooskerke gelegen dijkromp af, rustig tegen de Oostelijke sector, precies op de berekende, iets naar voren gepro jecteerde plaats. Felle fluitsignalen. De kranen gingen open en snel zakten de elementen naar het wachtende bed van rijshout en steen. De deur was dicht en de wilde zee, zij het nog met broze middelen, gevangen. Ontroerd stonden daar al die harde polderjongens, de technici en ingenieurs, de ambtenaren, de aannemers, de adviseurs, schip pers en maats en journalisten. Het was gelukt En terwijl der traditie getrouw de vlootfluiten krijsten en gilden, zwegen de mannen. Zij gaven elkaar een forse handdruk en staarden met strakke gezichten langs elkaar heen naai de donker wordende einder, naar de ondergaande zon wellicht, naar het silhouet van het verdronken dorpje Serooskerke, en eigenlijk staarden ze naar niets. Zo wordt in de harde dijkstrijd een victorie gevierd. .De Commissaris van de Konin gin in de provincie Zeeland, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot was uiep;; ontroerd. „Deze overwin ning", zo zeide -hij ons later, toen -iet fluitconcert reeds lang was verstomd, „kwam eerder dan ik nad durven dromen. Wij zullen ons uiterste best doen, en alles op alles zetten, om, zodra dit ver antwoord is, de bevolking te la ten terugkomen." Ondanks de tegenslagen op Dui- veland bij Ouwerkerk, aldus Jhr. de Casembroot, moeten wij moed houden en er vast op vertrouwen, dat ook daar het werk spoedig met succes zal worden bekroond. Ir. A. G. Maris, Directeur-Gene raal der Rijkswaterstaat de Delftse hoogleraren Thijsse' en Jansen, hoofden van diensten van Dijkherstel en Zuiderzee; allen zijn verheugd, trots en gelukkig. Eerder op de dag was er in Schelphoek nog tegenslag, zo ver telde een hunner. Een der cais sonssegmenten verdween 6 m. in de diepte. Maar er is inmiddels al veel van deze schade geklaard en gevaar is er op het ogenblik niet meer aanwezig. Indien de om standigheden zo blijven als ze op het ogeniblik zijn, dan zal naar de mening van prof. Thijsse de inlaagdijk achter het gat in de Schelphoek weldra zo sterk zijn, dat de afwerking geen bijzondere problemen meer zal opleveren. Dan zal men ook langzamerhand kunnen beginnen met -het leeg pompen van de enorme polder Schouwen, waartoe Woensdag de eerste grote pomp gereed is ge komen. Verwacht wordt, dat Schouwen met ongeveer 50 pompen en enige sluizen in vier a vijf weken na het begin van het pompen goed deels droog zal kunnen staan. Dat de sluiting van Schelphoek bij springtij is geschied, is naar de mening der deskundigen louter toeval. „Wij waren zover", zo zei den zij, „Springtij of niet". Door 't oog van de naald Tot driemaal toe zijn overigens ae ontwerpers en uitvoerders van het Schouwen-Duivelandse dijk herstel door het oog van de naald gekropen. Prof. Ir. J. T. Thijsse vertelde, dat men met het sluiten van de Klompegeul en de Gemene Geul met grote caissons geen dag langer had mogen wachten. Bere keningen hebben bewezen dat anders de in de geulen liggende voorzieningen door de zee ver nield zouden zijn en dat veel werk vergeefs zou zijn geweest. Betreffende Duiveland werd ge zegd, dat het Westelijke stroom- gat van de Vierbannenpolder on der Ouwerkerk nog op het nipper tje is dicht gekomen. Dat was het derde benauwde halfelfje. Met veel improvisatie is de ver leden Zondag begonnen strijd rond deze dijkbreuk gewonnen. Het gat is een slagveld van beton- brokken, keien en modder. Langs de vernielde caissons worden met drie grote kranen perskaden van klei gebouwd. Daartussen wordt een dijkkern van zand gespoten. Het dijklichaam, dat thans ten dele nog onder water ligt, wordt voorts versterkt door bietennet- ten, gevuld met ongeveer een ku bieke meter steen, en losgestorte steen op zogenaamde stalen tor- pedonetten. Het Oostelijke gat bij Ouwer kerk biedt maar een trieste aan blik. Een der landhoofden is to taal vernield en de voorzieningen en bezinkingen in het gat zijn grotendeels weggeslagen door de felle stroom, die in en uit de pol der komt, nu het Westelijke gat gesloten is. Donderdag werden op enkele plaatsen al vrij grote diep ten gemeten, een daarvan was reeds ruim 22 meter. Deskundi gen weten op het ogenblik niet, hoe lang men nodig zal hebben, om dit zeer kwalijke gat te slui ten. De gedachten varieren van drie tot acht weken. Het sluiten van dit gat met de uit Engeland aangevoerde Phoenix-eaissons maakt nog een punt van overwe ging uit. In elk geval ligt een reeks van deze caissons op een der zandplaten bezuiden het eiland Schouwen gereed. overleed gistermorgen plotse ling in zijn woning aan de Schie- damsesingel te Rotterdam de heer H. de Jong, oud-commissaris van politie aldaar. De heer de Jong bereikte de leeftijd van 57 jaar werd een 13-jarig meisje uit Rotterdam, dat Donderdag bij het zwemmen in zee te Scheveningen in een mui terecht was gekomen gn door de stroom werd meege sleurd, door de Haagse politie agent Ham net nog op tijd gered. zal de eerste vlucht met een der nieuwe super-constellations van de K.L.M. naar Zuïd-Afrika, be halve door de ministers Drees en Algera, ook worden meegemaakt door de commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. de Casem broot werd gisteren de zes-jarige Willy Polder uit Rotterdam als de vierhonderdduizendste bezoeker in dit seizoen begroet. Namens de „burgerij" van Madurodam werd haar een pop aangeboden is Donderdag te Haarlem het driejarig meisje Margaretha van Roon in de Dr. Schaepmanstraat in het oostelijk stadsgedeelte on der een bus van de NZH geraakt en gedood. Vorig jaar kwam een zusje van het meisje op ongeveer gelijke wijze om het leven ONTSLAGAANVRAGE HOLLAND NALTIC HAARLEM, 28 Aug. De di rectie van de N.V. tot exploitatie van de scheepswerf en machine fabriek Holland Nautic te Haar lem, heeft zich tot het geweste lijk arbeidsbureau gewend met het verzoek 48 personeelsleden van het technische kader en van het administratieve personeel, met ingang van 1 October a.s. te mo gen ontslaan. (Advertentie) (vïïtW Donderdagavond om tien mi nuten over half zeven is de laatste opening in de Oosterin- laagdijk hij Schelphoek geslo ten. Dit geschiedde met twaalf caissons, die in twee elementen tegelijk werden geplaatst. De sluiting werd bijgewoond door talrijke autoriteiten. Het mo ment waarop het stroomgat wordt afgesloten. Op de ach tergrond W. Serooskerken. EINDHOVEN De Raad van Bestuur van de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken deelt ten aanzien van de gang van zaken in het eerste half jaar 1953 bij de Ven nootschap en bij de Britse en Amerikaanse trusts het volgende medeDe wereldomzet aan derden bedroeg 689 millioen gulden tegenover 624 millioen in de overeen komstige periode van 1952, hetgeen een stijging bete kent van 10%. De export uit Nederland is eveneens gestegen ten opzichte van 1952 doch minder dan de om zet. De omzetstijging in de afge lopen periode van 1953 was gro- Wereldomzet aan derden Winst vóór aftrek belastingen In verhouding tot omzet Winst na aftrek belastingen In verhouding tot de omzet. Aantal werkn. aan einde periode Bij de berekening van de be lastingen is rekening gehouden met de verwachte tariefsverlaging in Nederland. Bij de beoordeling moet in aanmerking worden ge nomen, dat bij de halfjaarcijfers verhoudingsgewijze rekening is gehouden met een schatting van de voorzieningen die zoals ge bruikelijk aan het einde van het boekjaar plaats vinden. In de winst is niet begrepen het agio bij de verkoop van zich per einde 1952 in portefeuille bevindende aandelen N.V. gemeenschappelijk bezit van aandelen Philips Gloei lampenfabrieken. Gezien de grote invloed van de maanden September/December op het jaarresultaat kunnen wij van dat resultaat slechts zeggen, dat wij niet optimistisch zijn ge- ter dan wij hebben verwacht. Voor het gehele jaar 1953 ver wachten wij een stijging ten op zichte van 1952 in gelijke omvang als in het eerste halfjaar. In de rentabiliteit wordt inzicht verkregen door de volgende gege vens (in millioenen guldens). Ie halfj. '53 le halfj. '52 geh. j. '52 689 624 1.384 69 69 143 10 11 10,3 33 28 64 4,8 4.4 4,6 98,000 95,000 95,000 Stuurman schuldig Schuldig aan stranding AMSTERDAM. De stranding van het 400 brt metende motor schip „Veenenburgh" op de Scro- bybank ter hoogte van Yarmouth aan de Oostkust van Engeland in de nacht van 31 Maart op 1 April ,j.l. is te wijten aan de „zorgeloze navigatie" van de toenmalige stuurman H. P. H. uit Vlaardin- den,zo concludeerde de inspecteur voor de Scheepvaart, de heer J. Metz gisteren na onderzoek van het gebeurde door de Raad voor de Scheepvaart. De inspecteur vroeg daarom de Raad de 21-jarige stuurman de bevoegdheid om als zodanig te varen te ontnemen voor de tijd van één maand. Uitspraak doende heeft de Raad voor de Scheepvaart stuurman H voor de tijd van twee weken de bevoegdheid ontnomen als zodanig te varen. CADZAND Men is voorne mens binnenkort een begin te maken met de bouw van een nieuwe zeesluis bij Cadzand, die de taak zal overnemen van de huidige zeesluis en de daarachter gelegen wachtsluis. Voorts zal een betonnen fundering worden ge legd, waarop eventueel te zijner tijd een uitwateringsgemaal zal worden gebouwd. In combinatie met het dijkherstel maakt men van deze gelegenheid gebruik om de uitwatering van het water schap „Het vrije van sluis" aan zienlijk te verbeteren. Als het weer het toelaat zal in Maart April 1954 met de bouw van de nieuwe uitwateringssluis worden begonnen. Men hoopt het werk in de winter 19541955 te kunnen opleveren. De bouwkosten worden geraamd op een millioen gulden (anderhalf millioen gulden met inbegrip van de bouwkosten van het gemaal). Het Rijk, de provin cie en het waterschap zullen in de kosten bijdragen. £°°J!aio!o uPJ ooggetuigen, tijdig uit het vlieg tuig gesprongen. De boerderij van de heer A. Knijnenburg is tenge volge van dit ongeval in brand ge raakt en afgebrand. Mensenlevens zijn niet te betreuren. DEURNE. Onder Wasberg in oefening, toen het vliegtuig op de gemeente Deurne, is gistermid- een hoogte van 10.000 voet vloog, j te kampen met een ernstige mo- dag een straaljager van de vlieg- torstori£gi waarbij zich brand_ basis Welschap te Eindhoven verschijnselen voordeden. De pi- neergestort. De piloot is, volgens j 109! was toen genoodzaakt het zichte van einde 1952 gedaald. Wij verwachten in het tweede halfjaar een verdere daling. Bij de debi teuren valt een geringe verlenging van de crediettermijn te consta teren. De liquide middelen zijn in vergelijking met 31 December 1952 niet onbelangrijk gestegen. Wij verwachten per einde 1953 een gunstiger liquiditeit dan per einde 1952. Het aantal werkne mers in Nederland bedroeg per 30 Juni 1953 41.500 tegenover 1 40.600 per einde 1952. Sowjet-Unie verwerpt Amerikaans protest WASHINGTON, 28 Aug. Het Amerikaanse Ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft Donder dag bekend gemaakt, dat de Sow jet-Unie het Amerikaanse protest tegen het neerschieten van een bommenwerper voor de Siberi sche kust op 29 Juli, heeft afge wezen. De piloot van de bij Wasberg neergestorte straaljager is met zijn parachute behouden tussen Deurne en Merselo neergekomen en heeft zich telefonisch met het vliegveld Welschap in verbinding gesteld. Het ongeluk gebeurde gister middag tegen 3 uur. Het toestel kwam brandend op een kippen hok naast een boerderij terecht. Het vliegtuig is in vele stukken uit elkaar gesprongen. De benzine vloog in brand en de vlammen sloegen over naar de nabij gele gen boerderij, die geheel is uit gebrand. Het toestel behoorde tot de Ne derlandse luchtstrijdkrachten en was van het type Thunderjet. De straaljager kreeg tijdens een vliegtuig verlaten. met de schietstoel te deelneming van Rusland aan Korea-conferentie 's-GRAVENHAGE. Naar ons van bevoegde zijde wordt mede gedeeld. heeft de Nederlandse vertegenwoordiger in de politieke commissie van de Verenigde Na ties, de heer von Balluseck, in de vergadering van de commissie op Donderdag gestemd vóór deelne ming van de Sowjet-Unie aan de over Korea te houden politieke conferentie. Door een seinfout werd eerder gemeld, dat Neder land tegen gestemd zou hebben. Nederland stemde wel tegen de door de Sowjet-Unie ingediende amendementen betreffende de procedure der conferentie. NEDERLANDSE INGENIEURS en andere ie hoofd- en handwerkers, voeren een titanen strijd. om het door de waterramp zwaar getroffen Zeeland weer veilig te stellen tegenover het watergevaar en om andere denkers en werkers de gelegenheid te geven, het land in volle om vang te herstellen. Pas is de Schelphoek, onder dramatische omstandigheden en grote spanning, gedicht, en daarmede is weer een succes aan het moeizame werk toegevoegd. Moeizaam werk, dat ook wel teleurstellingen heeft geboekt, denk maar aan de gebeurtenissen v-an het Oostelijk gat bij Ouwerkerk. Voor Schouwen is nu ook de eerste stap voor de heropbouw gezet en de Zeeuwen gaan nu met grote belangstelling kijken naar de titanenstrijd, die op een ander gebied, n.l. dat van de politiek, zal worden gevoerd, om te beslissen, in welk tempo en in welke mate en omvang, de schade financieel zal worden vergoed.... Daarover is nu de Memorie van Antwoord op de schriftelijke meningen van de Tweede Kamer in het Voorlopig Verslag bekend ge maakt. Hier komt opnieuw de kwestie van integraal (volledig) herstel en de verhouding tot de schade regeling van het Rampenfonds ter sprake, aan de hand van de omvang van die schade. En dan komt de zaak op algemeen budgetair niveau, zodat de algemene financiële politiek aan de orde komt. Reeds eerder hebben wij, elders in dit blad vroeger, te kennen gegeven, dat de Regering er niet onder uit zal komen, over de vooruitzichten van 1954 een en ander duidelijk uit de doeken te doen, indien de Kamer de Wet op de Watersnoodschade (zoals de bedoeling toch is) vóór de Derde Dinsdag van September in behandeling neemt. En dan komt nu vanzelf ter sprake, of het wel zo erg is, dat van de a.s. Rijksbegroting een en ander is uitgelekt. De Regering zou toch dit keer er niet onderuit komen, ons enig inzicht te geven in de verwach tingen van het komende beleid, met feiten en cijfers, die dan verantwoord zullen zijn. Bovendien „zitten we" met het sociaal-economische complex van maatregelen, dat ook vóór de algemene be schouwingen over de begroting door de Tweede Kamer behandeld moet zijn, wil ook de Eerste Kamer een redelijke tijd krijgen om deze zaak af te doen vóór 1 Januari, zijnde dit de datum van ingang van de huurverhoging, en dus van de loon- compensatie, de belastingmaatregelen enz Hier herinneren wij ons, wat de heer dr ie Lucas namens de K.V.P. in Juli in de Tweede Kamer heeft gezegd, bij de behandeling van een aantal andere wetsontwerpen, die betrekking hadden op het herstel van de schade in de Waters- noodgebieden: ik vind het best, dat de minister van Financiën 400 millioen gulden op verschillende begrotingen wil brengen voor schaderegelingen, maar dan moet men ons later niet, met een beroep op die al gevoteerde 400 millioen, komen vertellen, dat dus van verdere belastingverlaging niets kan komen! De vraag is allereerst, hoe groot de schade is. Daarover worden in de Memorie van Antwoord concrete dingen gezegd, hoewel nog geen defini tieve uitspraken kunnen worden gedaan, omdat (zoals in gezellig Nederlands wordt gezegd) „aan deze gegevens nog steeds een aanzienlijke mate van globaliteit inhaerent is". De Regering meent echter, als slot van enige ingewikkelde berekeningen, te moeten uitgaan van het reeds eerder bekende bedrag der totale schade van 860 millioen, maar daar zit dik de kans van overschrijding van dit bedrag, zoals zich nu al laat aanzien, in en het is dan ook te verwachten, dat het tenslotte wel meer dan één milliard zal worden Uitvoerige beschouwingen wijdt de Regering aan de rechtsgrond van de vergoeding, de vraag van integrale vergoeding en een ver gelijking met de vergoeding aan de oorlogsslacht offers (ingevolge de Wet op de Materiële Oorlogs schade). De conclusie is, dat niet tot integrale ver goeding kan worden overgegaan in die zin, dat de gemaakte kosten (die zeer vaak hoger zijn dan wat men onder integrale schade kan verstaan) „voor 100 worden vergoed". In de voorgestelde wet wordt in de richting van integrale vergoeding der schade zeer ver gegaan, maar een streven naar 100 vergoeding van alle kosten acht de regering „in strijd met de redelijkheid", en wij geloven, dat men haar daarin volgen moet. „De getroffenen toch kunnen in redelijkheid verlangen, zoveel mogelijk in hun vroegere positie te worden her steld, doch niet in een betere positie te worden gebracht" Blijkbaar is de Regering echter nog niet precies overtuigd van wat de Kamer bedoeld met integrale vergoeding. Zij maakt voortdurend het voorbehoud, of met de integrale vergoeding be doeld wordt „een vergoeding van alle kosten tot 100 (en daar voelt zij niet voor). Inderdaad zijn er „andere vitale belangen in het huidigé' tijds gewricht" en is er de „wenselijkheid van een even wichtige financiële politiek op lange termijn", die het noodzakelijk maken bij het bepalen van het budgetaire beleid een zekere voorzichtigheid in acht te nemen Een „integrale integrale"!vergoeding zou ie „tot een niet te verantwoorden verzwaring van de lasten voor het Rijk leiden". Boven dien maakt de Regering „overwegend bezwaar" tegenbelastingverhoging, uit een oogpunt van werkgelegenheidspolitiek op langere termijn Ja, ja, maar er was sprake van belastingverlaging en nu komt het er dus maar op aan, dat wij ons niet laten afleiden van de noodzaak van die ver laging, verdergaand dan de Regering tot nu toe voorstelt. In verband daarmede komt de voorbarige publicatie van de begrotingscijfers wel wat in een vreemd lichtIntussen, de schade door de Watersnood is geleden en moet dus gedragen wor den,'luidde een andere stelling van Kamerleden in het Voorlopig Verslag. Nee, zegt de Regering (zes ministers hebben de M.v.A. ondertekend), dat moeten wij zo zien: de schade is geleden en dus moet worden nagegaan, in welke mate 's lands economie herstel toelaat en hoe de lasten op de meest-billijke wijze kunnen worden omgeslagen. Wij geloven, dat dit uit een oogpunt van algemeen welzijn juist gezien is. Wij moeten blijven binnen het kader van de mogelijkheden en ook aan de vergoeding van de kosten van herstel, herbouw en heraanschaffing stelt de rechtvaardigheid grenzen. Interessant is ook, wat de Memorie in het midden brengt over de verhouding tussen deze schade en de oorlogsschade. Wat is daarbij al niet over de kwestie van de integrale vergoeding te doen geweest! De rampspoedige ge beurtenis van 1 Februari stelt wel duidelijk in het licht, dat men bij een pleidooi voor „volledige" vergoeding van de schade van de oorlog niet te vlug moet zijn. Want als die schade volledig was vergoed, zou men het zeker nu ook moeten doen en men weet tenslotte nooit, wat voor andere rampen ons nog boven het hoofd hangen. Het gaat toch niet aan, om dan maar voor volledige ver goeding van schade altijd en geheel tegen Vadertje Staat aan te leunen. De Regering onderschrijft dan ook o.i. terecht niet de in het V.V. opgeworpen stelling, dat het bij de oorlogsschade overwogen motief voor afwijzing van integrale vergoeding, nl. de financiële onmogelijkheid, thans zeker niet geldt. Een vergelijking met de schadevergoedings regelingen voor de watersnoodrampen in Engeland en België valt zeker niet ten ongunstige van ons land uit. De Regering houdt dus vast aan hel standpunt, dat de behandeling van de slachtoffers van de oorlog en die van de watersnood gelijk moet zijn, d.w.z. dat volledige vergoeding tot de onmogelijkheden behoort. Intussen zal daar nog v/el een woordje over gewisseld worden in dc Tweede Kamer, als de zaak daar straks behandeld wordt! Er zal ook nog wel het een en ander te doen zijn over de taak van het Rampenfonds en de regeling van de huisraadschade. Daai heersen verschillende meningen over en eigenlijk meent de Kamer vrijwel eenstemmig, dat deze zaak ook in de wet geregeld moest worden. Het is echtei o.i. juist, dat voor deze hulp een beroep op hel Rampenfonds werd gedaan. Men zou geneigd zijn te zeggen: waar moest dit fonds anders met zijr, millioenen heen? Het is. geloven wij, juist, dal men de prachtige particuliere hulp in de „sector' van de huisraadschade aanwendt. „Omdat de ver goeding van deze schade een taak vormt, welkt naar haar aard in overeenstemming is te achter, met de bedoeling van de gevers". Lijkt de argu mentatie terzake van de Regering overigens ook niet zeer sterk, zodat verwacht kan worden, dal er nog wel een en ander over gezegd zal worden, het is niettemin waar, dat de grote omvang van de charitatieve en particuliere hulp, de trots van de Nederlandse Natie, zich het best langs de weg van een regeling voor vergoeding van huisraad schade kan uitleven. Ook al, omdat zelfs de Rege ring toegeeft, dat „bij particuliere hulpverlening een royaler wijze van behandeling gemakkelijker kan worden verantwoord, dan bij hulp van Over heidswege".

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3