N.E.S.B:=leiders ven in arrest wij Onder 't oog van Bach werd f onk elend bi er get apt Drielanden-raad neemt resolutie aan ProfDr Alphons Stegert Wordt inwisselbaarheid Pond Sterling mogelijk? Hoeveel jaar hebt V nog te leven? Dr. Euwe wint opnieuw Reken gemiddeld; 70 jaar vernemen mrs Activiteiten gaan door, zegt Kruit Dorp ontdekt uit tijd voor Abraham Prinsessen terug in Nederland Peuters reden weg met vrachtauto Juwelendiefstal in Spanje berecht Rapport Stichting voor de Landbouw over uitgifte Zuiderzeegronden Minderheid voor S taatseigendom Voorman op het gebied van de K.A. Rond de Benelux Vragen over de begroting 1954 verwacht in zijn m in de ouder- le heer H. Smitt recteur van de en Kolenstation tand Augustus in bezoekers in de otel- en pension- ireven, van wie rootste deel van ttionaliteit was. rd een nieuw re- ;ls, de secretaris ezer dagen voor naar Amerika ïader contact zal egeringsinstanties van werkgevers en ook enkele houden »ing „De Neder- rij" op de inter- ïbouwtentoonstel- Zondag de prijs de internationale beroepskwekers ictie snijbloemen .ari j.l. als inte- ;gekeerd. Wegens i is een bedrag aar nieuwe reke- ht. De uitzending Is personeel is elijk, maar is af- de bezetting met soneel. ring van de Bah- cultuur maat- nog medegedeeld, niet pessimistisch Itaten van 1953. 31 Aug. markt vanmiddag en. Men was in 3 zeer nieuwsgie- oers van Philips. het eerste halt enen en het oor- luidde unaniem nticipatie hierop vorige week reeds gen, doch nu het d is blijkt weer ;eid van een oud oezit van de zaak m het vermaak", Philips was van- iden en noteerde lager. Ook Kon. ddag zwak in de ren berichten over concurrentie van diegebied van in- ïoofdfonds noteer- nten lager. Het erwondering, dat ;e industrieën in 'an op een lager i. De affaire liet te wensen over. stroomde dan ook sel van de beurs- sociëteit tezamen en en geschenken men van de heer die gedurende 49 leeft bezocht, waa 30 jaar in dienst sale Handelsbank. 5 met pensioen, len van de Natio- ank waren ex 7 ijna 2 punten be ien zich vanmiddag haarse orders vrij ven. hetizelfdf pvaartafdeling, die ondertoon vertoon- agsmarkt was van- oening zeer flauw leiding van de die een ha teerde. Gedurende irloop volgde e" i •lijk herstel, zodat verliezen beschei- :wachten was be oede belangstelling n Dawesobligaties iet de hervatting ;fer uit Duitsland. noteerde ruim 1 Amerikaanse af- navolging van New flauwe kant, het .1. dokter. Maar deze •ees Daniela's vrees •ouw Pavani", ver- ;ezond en geestelijk heb ik hem nog n? Natuurlijk pater leling van Daniela len ze tegenover de re leeftijd, aarzelde tellen. Ze had het >eroep zou doen om geen voorwaarde r haar, toen ze hem s uitgesproken, zag venkbrauwen enige jlgens: biechten ik kan en vrede vond >rie had verlaten en ieder houvast heeft at zowel de dokter jiging hadden uit- delingse verklaring, ■an krankzinnigheid n die geheimzinnige •aten en was voort- ïd voor de etalages, iruiten lag. Integen- beelden op uit de Carlo. Ze herin- linuten te laat was i erg moe te zijn, slangrijke zaak had m op een ongewoon overgaan, en toen woordde hij, dat hij st. [Wordt vervolgd) Dinsdag 1 September 1953 Pagina AMSTERDAM, 31 Aug. Een voltallige Kamer van de Am sterdamse rechtbank heeft van ochtend in raadkamer een bevel tot voorlopige hechtenis uitge vaardigd tegen de algemeen leider der N.E.S.B., de 31-jarige Paul van Tienen uit Amsterdam, en tegen de landelijk leider, mr. J. A. Wolthuis uit Groningen. Dit bevel is dertig dagen van kracht en kan een onbepaald aantal keren met die termijn worden verlengd. Naar bekend had de rechter commissaris mr. B. van der Waerden, reeds een bevel tot be waring uitgevaardigd dat echter slechts zes dagen van kracht is en maar eenmaal kan, worden verlengd. De derde leider van deze bewe ging, die getijktijdig met Van Tienen en mr Wolthuis op Zater dag 22 Aug. was gearresteerd de 29-jarige werkgroepleider van Amsterdam A. M. Kruit, is na vier dagen in verzekering te zijn geweest, de vorige week door de rechter-commissaris in voorlopige vrijheid gesteld. JERUZALEM, 31 Aug. In de woestijn ten Zuiden van Beerseba heeft de Amerikaanse professor dr. Nelson Glueck een dorp uit de tijd voor Abraham ontdekt. Professor Glueck heeft mee gedeeld, dat het dorp naar schat ting uit het jaar 4000 voor Chris tus dateert d.w.z. ongeveer 1000 jaar voor Abraham leefde. Het bevindt zich op een heuvel helling bij Ain Moefiq, ongeveer 65 km van Beerseba. Het dorp is de meest Zuide lijke nederzetting uit het Chal- colitische tijdperk,' dat tot dus ver in dit gedeelte van het Mid den Oosten is gevonden. Men had tot op heden geen archaeologische bewijzen van een grote land bouwkundige nederzetting in het Zuidelijke gedeelte van de Ne- geb. Dr. Glueck heeft in Ain Moe fiq o.m. bodemterrassen aan getroffen, alsmede dammen en irrigatiekanalen. Hij deelde tevens mee, dat hij in de afgelopen maanden resten had gevonden van 50 Nabathaanse dorpen. De Nabatheanen beleefd den hun bloeitijd van ongeveer de tweede eeuw voor Christus tot de tweede eeuw na Christus. SCHIPHOL, 31 Aug. Met bijna een halve dag vertraging, van middag even over vijf uur, zijn de prinsessen Beatrix en Irene van hun vacantie in de V.S. en Canada, op Schiphol terugge keerd in de DC 6 „Prins Bern- hard", gezagvoerder J. Bellink. De Prins, een witte anjer in het knoopsgat, stond zijn doch ters op het vliegveld op te wach ten en omhelsde hen hartelijk, evenals een vriendinnetje, Renee Roell, dat uit Canada was mee gekomen om enige tijd in Ne derland door te brengen. Prinses Beatrix was gekleed in een licht blauwgrijs mantelpakje en hoed, Prinses Irene droeg een grijze mantel met rode hoed. De Prinsessen waren in opge wekte stemming en vertelden, dat zij niet luchtziek waren ge weest, in tegenstelling met de haar omringende passagiers. Na de begroeting zette Prins Bernhard zich achter het stuur van een der wachtende auto's en reed met zijn beide dochters naar het Loo om de verjaardag van Prinses Wilhelmina te vieren. AMSTERDAM, 31 Aug. Op de N.Z. Voorburgwal te Amster dam reed vanmiddag een vracht auto plotseling de straat op, suk kelde naar de overkant en kwam daar met een klap tegen een an dere auto tot stilstand. De weggebruikers in deze drukke straat stonden perplex. Wie haalt het nu in zijn hoofd om een dergelijke stunt uit te halen met een zeer grote kans op brokken, zo vroeg men zich af. Die „wie" werden spoedig ont maskerd. Tot grote verbazing van de ijlings toegesnelde - Am sterdammers stapten uit de cabi ne van de vrachtauto vier peu ters, twee meisjes en twee jon gens. nauwelijks enige turven hoog. Het gezelschap, waarvan de leeftijd varieerde van 2 tot 5 jaar, was zo vertelde de oudste la ter aan de kinderpolitie in de cabine geklommen en een hun ner had op een knop gedrukt. Die knop bleek toevallig de star- terknop te zijn en omdat de motor in de eerste versnelling stond, was het voertuig gestart en langzaam weggereden. De jeugdige coureurs zijn aan de respectievelijke ouders over gegeven en het verhaal vermeldt mét, wat daarna is geschied. Waarschijnlijk zaten zij na thuis komst niet zo zacht ais eerst op de comfortabele bank in de vrachtauto.... „Ongeacht de arrestatie van de heren Van Tienen en mr. Wolthuis en de beslissing, die de rechtbank thans genomen heeft om hen in voorlopige hechtenis te houden, gaan alle activiteiten der Nationaal-Europese Bewe ging onverminderd door," aldus luidde het officiële commentaar van de plaatsvervangende leiders dezer beweging vanmiddag. Namens de werkleider van de afdeling Vlaanderen, Guido Lou- wers. en de plaatsvervangend werkleider in Nederland, A. M. Kruit, werd daaraan nog de vol gende verklaring toegevoegd: „Immers onze beweging is in genen dele een voortzetting of navolging van enigerlei Natio- naal-Socialistische organisatie en ziet derhalve de uitspraak in het proces tegen haar leiders met vertrouwen tegemoet zulks afge zien van de vraag of het staats- noodrecht, vervat in de Londense besluiten, van toepassing kan zijn. De beslissing die de recht bank vanochtend heeft genomen, kan aan dit vertrouwen niets af doen. LONDEN, 31 Aug. Emilio Garcia Gomez, de zoon van een rijke Spaanse magistraat, zal, naar vandaag voor het gerecht beslist werd, naar Spanje terug gestuurd worden om zich te ver antwoorden in verband met de diefstal van juwelen ter waarde van 12.500 Dollar uit de kathe draal van Sevilla. De juwelen, welke in Maart uit de koninklijke kapel van de kathe draal gestolen werden, zijn alle teruggevonden. Een deel door een spoorwegarbeider, die ze vond, nadat ze uit de trein geworpen waren en een ander deel bij een zilversmid in Sevilla. Gomez, een 18 jaar oude stu dent, werd vijf weken geleden tijdens vacantie in Londen gear resteerd. Hij heeft ontkend iets met de diefstal te maken te heb ben. Volgens de advocaat, die voor de Spaanse regering de uitleve ring van Gpmez vroeg, heeft de politie in dp winkel van de zil versmid een brief van Gomez gevonden waarin hij om de ver koop van de juwelen verzocht. Maandagmorgen is, zoals in een deel van onze edities reeds werd gemeld, op 79-jarige leef tijd in de Mariastichting te Haar lem overleden prof. dr. A. Steger, oud-lid van de Eerste Kamer en oud-buitengewoon hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft. Prof. Steger had een ope ratie ondergaan aan de ingewan den. Hoewel deze goed is ge slaagd, heeft zijn hart deze ope ratie niet meer kunnen verwer ken. Prof. dr. A. M. A. A. Steger werd geboren op 9 Juli 1874. Hij beizocht het Sint Willibrordus College, gymnasium te Katwijk, en studeerde daarna aan de ge meentelijke universiteit te Am sterdam en aan de Technische Hogeschool te C'harlottenburg, Achtereenvolgens was hij leraar aan de openbare H.B.S. te Zaan dam en aan het Sint Ignatius College te Amsterdam. Na enige jaren gaf hij zijn leraarsfunctie priis en ging hij over naar het bedrijfsleven. Hij werd directeur van de watergasmaatschappij Kramers en Aarts. Zijn kennis van de chemische technologie had echter reeds zozeer de aan dacht getrokken, dat hij een functie aanvaardde als privaat docent, aanvankelijk aan de uni versiteit te Amsterdam, later ook aan de Technische Hoge school te Delft. In 1911 benoem de het curatorium van de Tech nische Hogeschool hem tot ge woon hoogleraar in de chemische technologie, welk vak hij tegelii- lijkertifd doceerde aan de Han delshogeschool te Rotterdam. Toen hem omstreeks 1920 de finitief de functie werd aangebo den van technisch adviseur bij het Jurgens-concern moest hij zijn gewoon hoogleraarschap ver anderen in een buitengewoon. Van 1923 af gaf hij te Delft col lege in de technologie van de oliën en vetten, verven, lakken en vernissen. Tegelijkertijd do ceerde hij economische aardrijks kunde. In 1922 werd prof. Steiger gekozen tot lid van de Eerste Kamer, welke functie faii tot 15 September 1923 bekleedde. In September 1926 keerde hij in de Eerste Kamer terug tot de terug keer van de Nederlandse rege ring uit Engeland, 1945. In het Katholieke leven in Ne derland heeft prof. Steger een geheel eigen plaats ingenomen, waar hij als nooit rustende en atlijd ideeënvolle persoonlijk heid voor- en tegenstanders had. Van hem is de idee uitgegaan om te komen tot de oprichting van een standsorganisatie der leiding gevende Katholieke personen, die tenslotte de stoot gaf tot de op richting van de St. Adelbertver- eniging door wijlen jhr. mr. Charles Ruijs de Beerenbrouck. Hij was steeds vervuld van nieuwe gedachten met betrek king tot het Katholieke sociale leven en bewoog zich op reeds allerlei terreinen van het K.A.- en lekenapostolaatswerk, voor dat nog de katholieke actie offi cieel in het leven was geroepen. Zo nam prof. Steger in 1936 te zamen met wijlen prof. Titus Brandsma O. Carm. het initia tief tot de Actie voor God, waar van hij voorzitter is geweest, totdat tijdens de bezetting in 1941 de stichting moest worden ontbonden. Sindsdien maakte hij zich bijzonder verdienstelijk voor de Mania-congregatie, als ook voor de K.A. in Haarlem en omgeving. Hij was de grote vriend van dr. W. van Oppen- raav S.J., die tot aan zijn dood in 1934 grote invloed had op het Katholieke leven in Nederland. Om zijn vele verdiensten werd hij benoemd tot ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote en bij gelegenheid van zijn 50- iarig huwelijksfeest bevorderd tot commandeur in deze orde. De uitvaart en begrafenis zul len Donderdag a.s. plaats heb ben te Heemstede. Luchs en Ketelaar niet, Lamme wel naar Boedapest Nico Luchs en Henny Keete laar. die beiden uitgenodigd wa ren de reis met het Nederlands zevental naar Boedapest, waar komend weekeinde de landen- wedstrijd zwemmen en waterpolo wordt gehouden, mee te maken, zullen niet naar Hongarije kun nen gaan. Beiden zijn dezer da gen in militair verband ingeënt, waardoor zij niet voldoende fit zuilen zijn om naar Boedapest te reizen. Hun clubgenoot Lamme van de Robben is alsnog aan de spe lers voor het Nederlands zeven tal toegevoegd. i 's-GRAVENHAGE. De Noord- Oostpoldercommissie van de Stichting voor de Landbouw, on der presidium van de heer J. Haverkamp, heeft een uitvoerig rapport opgesteld over uitgifte stelsels voor Zuiderzeegronden. De meerderheidsconclusie luidt, dat de uitgifte op deze gronden mogelijk moet zijn krachtens pacht, erfpacht en koop, waarbij o.m. in het oog dient te worden gehouden, dat tussen deze vor men een zeker evenwicht zal moeten bestaan. Men acht parti culier eigendom tussen een vast te stellen percentage pachtbedrij ven nodig. Daarom wil men ver koop aan beleggers uitsluiten en splitsing anderzijds voorkomen. Voor beklemrecht wordt niet veel gevoeld. Bij erfpacht kan split sing krachtens acte verboden worden. De commissie stelt bij dit alles voorop, dat landgebruikers, die koop- of erfpachtovereenkomsten met de Staat aangaan, evenals de pachters, op hun geschiktheid voor exploitatie der landerijen beoordeeld moeten worden. Voorts stelt de commissie, dat de juridische vorm, waarin een toewijzing van een bedrijf ge schiedt, niet van invloed mag zijn op het beleid met betrekking tot de vraag aan wie bedrijven zullen worden uitgegeven. Een minderheid van de uit ne gen leden en drie adviserende leden bestaande commissie, te weten het Kamerlid ir A. Vonde ling (adviseur) en de heer J. J. Knip, heeft een minderheidsnota ingediend. Hierin wordt gesteld, dat de Zuiderzeegronden staats eigendom moeten blijven, omdat deze gronden door de arbeid van het gehele volk zijn gewonnen en als gemeenschapsbezit aan nieuwe generaties dienen te worden overgedragen. Het land werd niet op commerciële basis gewonnen, aldus de minderheids- nota, en stellig niet met de be doeling de eigendom er van ver beneden kostprijs aan enkele be voorrechten van de hand te doen. Als practische voordelen van de centrale eigendom noemt men met tegengaan van versplinte ring, het gemakkelijker voeren van kolonisatiepolitiek, doelmati ger beheer en het voorkomen van ingewikkeld en kostbaar rechts verkeer voor de grondgebruiker met schaarse financiële middelen Het bezwaar van de meerderheid in de commissie, dat de huidige toestand eenvormigheid van de bevolking („de massa-pachter") en remming van persoonlijke mo gelijkheden in de hand werkt, deelt deze minderheid niet. NEUHAUSEN, 31 Aug. In de tweede ronde van het candida- ten-tournooi voor het wereld kampioenschap schaken heeft onze landgenoot dr. Euwe van daag voor een nieuwe verrassing gezorgd door ook zijn tweede partij, met zwart tegen de Rus Geiler, in 26 zetten te winnen. Kotov, zijn tegenstander van gisteren, staat in zijn afgebroken partij tegen Stahlberg verloren; Reshevsky is tegen Petrosian een pion voor. Euwe speelt Woensdag in de derde ronde mét wit tegen Smyslov. De uitslagen luiden: Kotov (Rusl.)Stahlberg (Zweden) afgebroken Gelier (Rusl.)Dr. Euwe (Nederland) 01 Smyslov (Rusl.)Szabo (Hong.) VsVa Keres (Rusl.)Averbach (Rusl.) 0—1 Reshevsky (V. St.)Petrosian (Rusl.) afgebr. Bronstein (Rusl.)Najdorf (Argentinië) 1/zV2 Gligoric (Z. SI.)Taimanov (Rusl.) Vi—Vt De Rus Boleslavsky was vrij. LONDEN, 31 Aug. Nadat I Nederlandse, Belgisch, Westduitse verleden week Lewis Douglas, de en waarschijnlijk ook de Franse vroevere Amerikaanse amhassa- regenngen het voorbeeld van En- vroegere Amerikaanse ambassa gejan(j zoucjen volgen en hun deur in Engeland, zijn rapport valuta inwisselbaar maken en de aan president Eisenhower had meeste beperkingen op hun han- uitgebracht over de verhoudin- dej^f^^r^phefferr gen tussen Dollar en Pond Ster ling, zijn er door Amerikaanse autoriteiten voerd. besprekingen ge- Naar Reuter hierover verneemt, zou Amerika misschien bereid zijn een bedrag van vier a vijl millioen dollar beschikbaar te stellen en aldus mede te werken het pond sterling weer vrij in wisselbaar te maken „wanneer de daartoe geschikte omstandigheden aanwezig zijn". Deze omstandigheden zijn vol gens regeringskringen, deeineming door het internationale monetaire fonds het met succes tot staan brengen van de inflatie en ver groting van de productie door de Engelse regering, Engelse bereid heid tot het, althans voor een groot deel, opheffen van de be staande monetaire en handelsbe perkingen aanwijzingen, dat het Amerikaanse congres bereid zou zijn de tariefpolitiek te liberali seren en het vooruitzicht, dat de Welingelichte ambtenaren te Washington verklaarden, dat En geland door zijn politiek er eerst voor moet zorgen, dat het pond sterling in eigen land hard wordt, alvorens het pond internationaal een harde valuta kan worden. Vol gens de ambtenaren zal het nog wel acht a tien maanden duren, voordat zal kunnen worden vast gesteld in hoeverre de econo mische verbeteringen in Engeland van de laatste jaren van blijvende aard zijn. Twee leden van het Nederlandse Bataljon Verenigde Naties werden één dag voor de wapenstilstand in Korea op de „Ver- mistenlijst" geplaatst. Zij waren echter krijgsgevangen ge maakt en bij de vrijlating van de gevangenen werden Jan Nicolaas Plant uit Dokkum en G. van Leeuwen uit Valken burg (Z.H.), resp. korporaal en soldaat, uitgewisseld. Majoor William Hasenbus (naam opgegeven door de Amerikaanse jotograaf) van het Nederlandse Bataljon, reikte deze twee Nederlanders enige onderscheidingen uit BRUSSEL, 31 Aug. De Al gemene Drielandenraad van het comité Belgisch Nederlands-Lu xemburgse samenwerking, te Brussel bijeen onder voorzitter schap van J. Hoste en in aanwe zigheid van Jhr. M. F. Beelaerts van Blokland en de H.N. Mar- gue, heeft de volgende resolutie goedgekeurd: „De Algemene Drielandenraad, na kennis genomen te hebben van de protocollen, die openbaar gemaakt werden na de ministe riële Benelux-conferentie van 24 Juli 1953, „stelt met genoegen vast, dat de drie regeringen uitdrukkelijk besloten hebben de overeenstem ming van hun economische en sociale politiek te verzekeren, en dat zij te dien einde de nodige maatregelen getroffen hebben, „beklemtoont het belang van het in werking stellen der on ontbeerlijke hogere organen zoals een ministeriële raad, die maan delijks bijeenkomt, een college van scheidsrechters en een inter parlementaire consultatieve raad, „is van oordeel, dat de oplos singen welke in de moeilijkheden, veroorzaakt door het gebrek aan evenwicht op economisch gebied, moeten voorzien, van aard dienen te zijn om de samenwerking van de drie landen te verstevigen, (Van onze verslaggever) De man met de gouden bierhandenis eindelijk ont dekt. In de gewijde sfeer van het Concertgebouw te Amster dam zijn gistermiddag de 26 finalisten van de districts- biertapwedstrijden bijeen ge komen, om onder het critisch oog van zeventien juryleden, het schuimend vocht te tappen zoals het behoort getapt te worden. Indien Bartok en Mo zart, Beethoven en Bach ooit vermoed zouden hebben, dat hun heilig Sanhedrin, de arena zou worden van het beste bier", ivellicht zouden zij dan een bierliedhebben opgedragen aan Nederlands beste tappers. Nu kunnen we dus eindelijk gerust zijn. Na miss Holland en de bloemenkoningin, bezitten we dan de kampioen biertapper van Nederland en dit was het, waar we al de jaren van ons bestaan met verlangen naar hebben uit gezien. Het heeft bier gekost, om deze man te ontdekken, temidden der zwartgerokte heren en wit- geschorte dames, die met nijvere handen bier serveerden op de tafel voor de juryleden. Bier en inspanning. Maar uiteindelijk kwam hij triomferend uit de bus, glimlachend voor de camera en in het felle licht van de filmlam pen. En hadden we intussen stil gehoopt op Meindert van Kroch ten, de „oude rot" uit Enkhui zen, met veertig dienstjaren in zijn kellners-henen, of op het team van de „Oude Herberg" uit Heiloo of op de Schager cracks van het Paardshoofd, of op onze broeders uit het Noorden, we werden in onze chauvenistische verwachtingen helaas teleur gesteld. Dat wil niet zeggen, dat zij niet tappen kunnen, 0 nee. Peter Knegtjens, de bekende ra dio-reporter, die deze wedstrijd versloeg, vermeldde uitdrukke lijk, dat ze het kunnen, maar dat er altijd nog een is, die het beter kan Biertappen is een vak Daaróm is deze middag voor ons een vruchtbare geweest. We weten nu, dat men bier tapt, door de kraan in één keer snel open te zetten en dat men daar bij het glas schuin houdt. De 26 finalisten, die dit moesten de monstreren, gingen zwijgend hun gang, beloerd door de jury. Na de eerste ronde moesten er he laas zeven teams het veld ruimen voor de sterkeren zodat er nog 19 overbleven. Negentien schuim- tappende dames en heren storm den daarna doelbewust voor waarts en tapten dat het een lieve lust was en wipten maar kroonkurkjes van flesjes Mun- chener, alsof het niets kostte. Zij bedreven „bier-ologie" in de engste zin van het woord, zoals het behoort bedreven te worden door vakmensen, die dit „gouden vocht" liefhebben. Maar opnieuw vielen er zes onder het scherpe oog van de jury: zij waren gewo gen en te licht bevonden. In de derde ronde togen dertien teams opnieuw naar de tapkast, onder namen opnieuw dertien kellners de wandeltocht naar de critische „bier-ingenieurs". En terwijl het publiek in de zaal langzamerhand onder invloed kwam van deze strijd en uw verslaggever zich het zweet van het voorhoofd wiste, begon de vijfde grote krachts-inspanning tussen de steeds meer bedreven bier-slij ters. Nog slechts acht ploegen ontmoetten elkaar in het strijd perk en zwoegden verbeten met de problematiek van het tappen, waarvan er in de laatste beslis sende ronde nog vier overbleven. Deze vier kampten tenslotte om de eerste plaats. Op de voet ge volgd door de camera van Poly- goon-Profilti en aangestaard door zeven jury-leden, die zich om de tapkast hadden geschaard, ver toonden zij hun vaardigheid. Uiteindelijk zijn we gerust gesteld teruggevallen op onze stoel. Hij was er, of liever: zij waren er: de beste biertappers van Nederland. Hadden we één ogenblik gevreesd, dat ze nooit zouden komen, dan werd deze twijfel weggenomen door Jhr. Six van Hillegom, die ons twee lachende rood-gejaste heren voor stelde als het team, dat de eerste prijs en de wisselbeker mee naar huis kon nemen. Wij zijn ook gerustgesteld naar huis gegaan. We weten nu tenminste, waar in heel Nederland het beste glaasje bier getapt wordt. We kunnen nu rustig gaan slapen. 1949 zijn geboren, hebben gemid deld 69,4 jaar te leven. Dat geldt tenminste voor jongetjes. Meis jes zullen het wat verder bren gen n.l. 71,5 jaar. Jongens, die in die jaren de leeftijd van één jaar al hadden bereikt, kunnen nog op 70,8 jaar rekenen, meisjes op 72,4 jaar Jongens van tien jaar hadden nog 62,7 jaar voor de boeg, meisjes nog 64,1. En zo gaat het verder. Jongemannen, die omstreeks 1948 twintig jaar waren, konden nog 53,2 jaar voor uit; meisjes en vrouwen nog 54,5 jaar. Veertigjarigen waren in ieder geval al over de helft; de mannen hadden echter nog 34,5 jaar in petto; de vrouwen nog 35,6 jaar. Zestigjarigen van het mannelijk geslacht mochten nog 17.5 jaar wachten, eer zij hun testament maakten en hun vrou wen zelfs nog 18,2 jaar. En wie de eerbiedwaardige ouderdom van tachtig had bereikt, zelfs die hoefde zich nog niet bezorgd te maken. Knappe rekenaars had den uitgemaakt, dat de mannen op deze leeftijd het gemiddeld nog 5,8 jaar langer zouden uit zingen en vrouwen nog 6,1 jaar. Een pak van Uw hart? Dat kunnen we ons voorstellen. Maar de vooruitzichten zijn niet altijd zo geweest als hierboven op grond van onderzoekingen in het vorig jaar is geschetst. Tachtig jaar ge- - leden hadden kinderen bij de ge- De uitslagen zijn: 1ste prijs boorte gemiddeld slechts een le- 500 gulden: „Oranje-hotel", Bre- ven van een kleine veertig da, team: de heren H. C. Verbaan en T. A. Overman, 672'/s pnt.; 2e prijs 300 gulden: „Lambrix", Maastricht, team: de heren W. Lambrix en P. Pieters 649 pnt.; 3e prijs 200 gulden: „Amstel bar" Arnhem, team: mevr. B. C. J. Gebbing-Leijgraaf en de heer Leö^af 647 pnt.; 4e prijs: hebben in een tijdsverloop „1 Ambassadeur Rotterdam, va„ een kleine eeuw veel goed team: de heren J. W. F. Schenk i gedaan, vooral op het gebied van en T. J. A. Stolk, 631 pnt. 100 1 de kindersterfte. In 1870 stierven gulden. ruim 21 pet. van alle kinderen Hoeveel jaren kunt V nog vooruit? Dat is een vraag, waarop ieder van ons ivel graag het antwoord zou willen weten. Welnu, voor ieder van ons is dat natuurlijk niet te zeggen, maar voor de gemiddelde Nederlander wel. Tenminste, op grond van de ervaringen van laten we zeggen de laatste tachtig jaar. Kinderen, die in 1947, 1948 en beneden 1 jaar; in 1950 was dit Ml jaar voor zich, d.w.z. dertig jaar kor ter dan in onze tijd. En kinderen van tien jaar kwamen toen ge middeld niet verder dan nog eens 48 jaar; dat is nu ongeveer 63 en dat' scheelt dus nogal wat. De verbetering in de hygiëni sche toestanden en de ontwikke ling van de medische wetenschap- enfer teruggebracht tot 2,5. In 1870 bedroeg de sterfte per dui zend inwoners 25,5 en thans sledhts 7,5. En dit laatste cijfer behoort zoals men wellicht weet tot, de laagste -ter wereld. die zich meer dan ooit op inter nationaal gebied opdringt, „geeft uiting aan de wens dat deze protocollen door de parle menten spoedig mogen bekrach tigd worden en dat in de drie landen de bevoegde overheden alles in het werk zullen stellen om de getroffen besluiten te ver wezenlijken". Het Tweede Kamerlid van Rijckevorsel (K.V.P.) heeft aan de Minister-President en de Mi nister van Financiën schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Zijn de door het dagblad „Het Vrije Volk" bekendgemaakte gegevens over de Rijksbegroting 1954 juist? 2. Zo neen, wil de regering dan deze bekendmaking ten spoedig ste tegenspreken? 3. Zo ja, is de regering van oordeel, dat die bekendmaking het gevolg is van een krachtens de artikelen 98 en/of 272 Wetb. v. Strafrecht strafbare schending van staatsgeheimen door een of meer ambtenaren, en is de rege ring voornemens te dezer zake een strafvervolging te doen in stellen? Nederlandse dames op record jacht Tijdens internationale atle tiekwedstrijden, die het Haagse Trekvogels op Vrijdag 4 Sep tember a.s. op de Duin'horstbaan te Wassenaar organiseert, zal een nationale ploeg, bestaande uit Fanny Blankers-Koen, Gré de Jongh, Dicky van Dijk (allen Sagitta) en Puck Brouwer (Ce lebes) een poging doen het we reldrecord op de 4 x 200 meter estafette te verbeteren. Het offi ciële record staat met 1 min 39,7 sec. op naam van een Russische en een Britse districtsploeg. die deze tijd resp. in 1951 en 1952 maakten, maar daarna is het reeds driemaal scherper gesteld, een Oost-Duits team liep 1.39,5, en vervolgens noteerden Russi sche ploegen resp. 1.39,- en 1.36,4. Deze laatste verbetering, die evenals de twee oudere ech ter nog niet is erkend, kwam op het kortgeleden te Boekarest ge houden wereld festival tot stand. De bankbiljetten, die aan boord van het wrak van de „Flyinc Enterprise" zijn gevonden, zijn overgebracht naar de Banquc de Bruxelles, waar zij met behulp van het fornuis in de keuken worden gedroogd, onder toezicht Van vice-president Sevrain (links), terwijl de kok een (zeer) waakzaam oogje in het zeil houdt

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5