Predikant werd dupe van grote schilderijenzwendel Vice-admiraal F. Stam in het harnas gevallen Maan zal aarde vernietigen als getij energiebron wordt dit blad Zware straffen geëist bij Asser rechtbank Carlsen gelooft niet in Enter prise-for tu Kweekt Nederland een steriel Nieuw Guinea? 1 1 Goed en kwaad sjeld Een huis in 't buitenland? „Chicago Tribune" wil er Japanners zien 125 vliegvelden in 14 landen 12 graven uit 4e eeuw v. Clir. K.L.M.-toestel voor president PRIJZEN I voordeel! LACHELS il - Achterstraat I Geslepen kunsthandelaars kregen f 88.000los Geld had gemakkelijk van boord gehaald kunnen worden Minister Staf sprak aan groeve van voortreffelijk officier Een kijkje in de verre toekomst President" Robert blijft gevangen Hittegolf eiste 104 doden in V.S. Duitsland iverwachtine ld door het K.N.M.I. geldig van Vrijdag- Zaterdagavond (op- 10 uur v.m.). BEWOLKING 4 September - Veel met plaatselijk wat jen of motregen, it matige wind uit richtingen, weinig g in temperatuur. C.-keuringen Theater: Dageraad 14 jaar: De Fluwe- ïoen. 18 jaar. heater: Het zal je ge- jaar; La Traviata, 14 Americain: Road to met voorbehoud. ti van brand ;edijker veiling OP LANGEDIJK swerkzaamheden aan s Broek op Langedijk ruik werd gemaakt s ontstond een begin in de westelijke nok De werklieden pro- brand te blussen met er, doch 't was nood- t de assistentie van :er werd ingeroepen, ijd was de Broeker iet vuur meester. Naar en zijn de gebouwen is verzekerd. narkt Gouda 3 Sept. Aange- partijen eerste soort tweede soort f 2,05 a soort f 2,212,44. MEN AIE PRIJZEN 1 14 ets |j 26 ets |j 49 ets ij 2.38 1 58 ets II 89 ets 1 39 ets j| 44 ets 3 28 ets I 24 ets 1 2.98 3.98 f ook zeer aadpot 4.90 N 2.79 1.98 1.98 1 zowel voor ^doeleinden, 16.25 1.18 1 4.95 1 3.35 1 MIDDAGS ONZE 1 [ET DIVERSE S i geen vuil |n UKLOOS Vrijdag 4 September 1953 Pagina 3 ASSEN Een grote en opzienbarende zivendel in schilde rijen heeft gisteren tot laat in de avond de Asser rechtbank bezig gehouden en zal vermoedelijk ook vandaag nog geruime tijd in beslag nemen. Een viertal geslepen kunsthandelaren heeft in de jaren 1950 tot 1952 door allerlei aanlokkelijke voorstellen verschillende personen op grote schaal opgelicht. Een van deze slachtoffers, een predikant uit het Noorden des lands, gaf hen in totaal f88.000 zodat hij zelfs schulden moest maken om dit bedrag bijeen te krijgen. Als onderpand kreeg de dominee, die veel van schilderijen houdt, een dozijn schilderijen thuis die naar later bleek, slechts een betrekkelijk geringe waarde vertegen woordigden. Toen Donderdagmorgen de bui tengewone zitting van de recht bank begon, hingen aan de wand van de zittingszaal acht schilde rijen, die gedurende de verho ren regelmatig onderwerp van bespreking waren. Als verdachten werden voorge leid de 67-jarige Cornelus Her manns de Z. uit Utrecht, zijn 43- jarige gelijknamige zoon uit Den Haag, zijn zoon Jan (35 jaar) eveneens uit Den Haag en Theo- dorus S. uit Arnhem. De verhoren van getuigen en verdachten namen vrijwel de gehele dag in beslag. De verkla ringen waren vaak verwarrend en tegenstrijdig. Kennelijk poog de ieder, zichzelf zoveel mogelijk vrij te pleiten. De hoofdgetuige, de predikant, die van zichzelf zeide, dat hij met goed geld naar kwaad geld had gesmeten, zou zich door een schier onbeperkt vertrouwen heb ben laten bewegen tot het ver strekken van grote leningen, waarvoor hij schilderijen in on derpand kreeg. In Juli 1950 was het eerste con tact ontstaan tussen hem en de Jonge C. H. de Z. Deze gaf de predikant het advies, zijn waar devolle schilderijen opnieuw te laten vernissen. Daarna bracht hij het gesprek op de handel in „oude meesters" en listig wist hij toen van de dominee f 15000 los te krijgen voor een reis van zijn broer Jan naar Amerika, waar de oude stukken beter verhandeld konden worden dan in Europa. Als tegenwaarde kreeg de predi kant drie schilderden, werken van Albert Cuyp, Jac. van Toorn vliet en Berkheide, die samen f 28.000 waard zouden zijn. Te vens kreeg de dominee 'n schuld bekentenis voor f 35.000. Toen dit bij het verhoor aan het licht kwam, vroeg de presi dent aan de predikant, of deze soms een slaatje wilde slaan uit deze leningen, doch dit werd met een „geenszins" ontkend. Opval lend was echter, dat de onge huwde predikant ook bij latere ontmoetingen steeds de pastorie vermeed. Zo kwam men samen in de kerk, in een bos of ergens op een landweg. Drie maanden later volgde een tweede ontmoe ting in Emmen, waarbij ook Jan de Z. aanwezig was. De broers konden in Duitsland een echte „Rembrandt" kopen, zo vertelden zij. Het stuk moest f 80 a 90.000 gulden kosten en het zou zeer voordelig weer verkocht kunnen worden. Of dominee even de nog ontbrekende f 27.000 wilde lenen. Dat gebeurde en ook nu kreeg hij drie schilderijen, een van Do- menichino, een Wouerman en een „onbekende meester", voorstellen de de maagdenroof. Ook deze transactie zou voor de predikant zonder enig risico en met grote kans op winst zijn. Later bleek bij deskundig on derzoek. dat deze schilderijen Ge kunt het nu verkopen 's-GRAVENHAGE In de Ned. Staatscourant van 3 September is een algemene vergunning van de Nederlandsche Bank opgeno men, waarin Nederlandse ingeze tenen gemachtigd worden over te gaan tot verkoop van in het buitenland gelegen onroerende goederen, welke hun geheel of gedeeltelijk In eigendom toebe horen. Voorwaarde is echter, dat be taling geschiedt in de geldsoort van het land, waar de onroerende goederen zijn gelegen. Over de opbrengst in vreemde geldsoort mag worden beschikt ter aflossing van de eventueel op desbetreffende onroerende goe deren rustende hypothecaire schulden behoudens voor zover de schuldeiser een voormalige vijand is in de zin van het be sluit vijandelijk vermogen ter betaling van in het buitenland verschuldigde belastingen in ver band met de onroerende goede ren en ter betaling van in het buitenland verschuldigde kosten, welke verband houden met de verkoop van de onroerende goe deren. De resterende opbrengst moet geïncasseerd worden op de wijze, zoals voor buitenlandse vorderin gen is voorgeschreven. samen ongeveer ƒ3.000.- waard zouden zijn. De waarde van de eerste drie schilderijen werd ge schat op rond ƒ3.800.-. In November van het zelfde jaar kwam De Z. nog eens bij de predikant met de boodschap, dat de aankoop in Duitsland was afgesprongen, omdat er nog 10.000.- meer nodig was. Weer beizweek de dominee voor de aandrang van de handelaars, waardoor hij in totaal 52.000.- kwijt was. In October 1951 werd de pre dikant opgebeld door De Z. met de mededeling, dat thans een Rembrandt voor 20.000.- te koop was, die voor 50.000.- van de hand gedaan kon worden. Weer werd op een eenzame plaats on derhandeld en de dominee droeg 12.000.- bij als zijn aandeel in de koopprijs. In dezelfde maand vervoegde zich ook de vader C. H. de Z. bij de predikant, met het ver haal, dat hij met zijn zoons een bedrijf had gesticht om bronzen plaquettes van H.M. Koningin Juliana te maken voor export naar Canada. Voor de aankoop van brons was echter ƒ2.500.- nodig. Omdat de predikant werd voorgespiegeld, dat door dit be drijf de geleende kapitalen spoe dig terugbetaald konden worden, vloog de predikant er nog eens in en gaf de gevraagde som. De laatste slag. die aan de goed-gelovige predikant werd toegebracht was een bezoek van de jonge De Z. met Theodoor S. uit Arnhem. Ze vertelden de pre- dikant op 9 Augustus 1952. dat S. een tante had. die in Toronto woonde. Deze tante was in het bezit van een echte Rembrandt, waarvan de eohtheidspapieren tijdens de oorlog bij Arnhem wa ren zoekgeraakt. Daarom kon het stuk voor de voordelige prijs van 22.000 - aangekocht wor den. De predikant zocht voor het laatst zijn heil in deze heilloze affaire en gaf 6.000.-. waarvan 1.300.- contant, 2.000.- op een girocheque en 4.700.- door het aangaan van een schuld. Een poging van S.. om daarna nog eens geld van de dominee los te krijgen, mislukte. Inmiddels had de politie ont dekt. dat ..de heren" plotseling royaal gingen leven en dit werd hun ondergang. De rijksrecherche werd Ingeschakeld en toen het spoor naar het Noorden gevon den was, kwam langzaamaan de aap uit de mouw. Voorzichtig werd het net aangehaald en plot seling werden de vader en zijn twee zoons gearresteerd. Later volgde de arrestatie van S. De oplichters werden in verschillen de Huizen van Bewaring vast gezet en het vooronderzoek' werd begonnen. Dit heeft meer dan één jaar geduurd en de predikant noemde het Donderdagmorgen voor de rechtbank een uitknij ping en een pijniging. Ook het verhoor in de openbare zitting was voor hem zeer onplezierig, temeer daar hij voor zijn geheim zinnigheid en voor de veel te hoge schuldbekentenissen die hij had opgemaakt, geen bevredi gende verklaringen kon geven. Hij moest voorts vele malen be kennen. dat hij zich tal van feiten niet meer kon herinneren, terwijl zijn tegenstanders, de verdachten, een bijzonder scherp geheugen schenen te hebben. Des avonds hield de officier van justitie, ihr. mr. F. W. van den Bosch, een requisitoir, dat bijna een uur duurde. Hierin ver klaarde hij aan de hand van reclasseringsrapporten, dat de verdachten gezien moeten wor den als volkomen normale lieden die zich de oplichting tot een beroep hebben gemaakt. Hij eis te tegen Cornelus Herm. de Z. Jr. drie jaar gevangenisstraf met af trek. tegen J. de Z. twee jaar met aftrek, tegen C. de Z. sr. zeven maanden met aftrek en tegen T. S. anderhalf jaar met aftrek. De verdedigers, mr. E. E. Oos terhuis uit Assen, mr. Schuring uit Groningen en mr. J. van Zaayen uit Groningen hielden tenslotte hun pleidooien. Veldmaarschalk Burggraaf Montgomery bekijkt een televisie- apparatuur tijdens zijn rondgang over de Nationale Radio en Televisie Tentoonstelling in Earl's Court, Londen. CHICAGO In een hoofd artikel schrijft de „Chicago Tri bune", dat Nieuw-Guinea moet worden opengesteld voor koloni satie en ontwikkeling op grote schaal door Japan. Het blad zegt, dat Nederland en Australië er naar streven „weer de oude im perialistische weg te gaan be wandelen" in Nieuw-Guinea. In het hoofdartikel wordt er aan herinnerd, dat het blad ook kort geleden aanspoorde tot ko lonisatie en ontwikkeling door Japan en wel als een middel om de Japanse problemen van over bevolking en het tekort aan landbouwgronden op te lossen. Het blad schrijft: „Er kwam vlug een antwoord van Australië en Nederland op dit voorstel. De Nederlandse pers reageerde niet vriendelijk op het denkbeeld het BUSSUM Onder grote be langstelling en met militaire eer is gistermiddag het stoffelijk overschot van de vice-admiraal F. Stam, vlagofficier materieel der Koninklijke Marine, op de alge mene begraafplaats te Bussum ter aarde besteld. Onder de aanwezigen konden worden opgemerkt de luitenant admiraal C. E. L. Helfrich b.d., de generaal mr. H. J. Kruis, de luitenant generaal B. R. P. F. Hasselman, de militaire attaché van Engeland captain Eames, de militaire attaché van de Verenig de Staten captain Bertholf, de militaire attaché van Indonesië de overste Harjono en de Cana dese militaire attaché, T. A. Johnston. Verder waren aanwe zig de minister van Oorlog ir. C. Staf, de staatssecretaris van Oor log mr. F. J. Kranenburg en nog vele hoge militaire autoriteiten. De kist werd aangedragen door onder-officieren van het Marine opleidingskamp te Hilversum en was gedekt met de Nederlandse driekleur. Slippendragers waren de vice-admiraal A. de Booy, de schouten bij nacht G. W. Slot, baron Th. K. van Asbeck en F. H. M. van Straelen. Aan de groeve werd het woord gevoerd door de minister van Oorlog ir. Staf, die er aan herin nerde, dat vice-admiraal Stam in het harnas is gevallen. Ondanks zijn lichamelijke aandoening, die hij in zich wist,, nam hij risico's. Hij heeft zich als bevelhebber van Hr Ms Tromp in de oorlog, als marine-attaché in Washington, en als vlagofficier materieel, de plaats die hij het laatst vervulde, een voortreffelijk officier ge toond, wiens trouw, ijver en be kwaamheid voorbeeldig waren. Minister Staf betuigde namens de regering erkentelijkheid, dank baarheid en waardering jegens de overleden vice-admiraal en zei aan het slot van zijn afscheids woorden: „Wij zullen zijn herin nering in hoge ere houden". Namens de vlagofficieren, die met de vice-admiraal Stam heb ben samengewerkt, betuigde de vice-admiraal A. de Booy zijn hartelijke deelneming voor de familieleden. Hij wees er op, dat de vice-admiraal Stam zich geen tijd en moeite heeft gespaard om zijn plicht te vervullen en zijn plichtsopvatting, ijver en toewij ding zullen een lichtend voorbeeld blijven. De schout bij nacht C. W. He ringa bracht aan de groève dank voor de leiding en het werk van de overledene, die hij diepe eer bied en een innige genegenheid toedroeg. Als vroeger chef van de vice-admiraal Stam sprak de luitenant-generaal C. E. L. Hel frich b.d. een persoonlijk woord, waarin hij de bewondering om de geestkracht en het vertrouwen van de overledene tot uiting bracht. De directeur van Werk spoor, ir M. H. Damme, uitte aan de groeve namens het Ne derlandse bedrijfsleven erkente lijkheid en dankbaarheid jegens de -overledene. Aan de groeve werd het Onze Vader gebeden door de hoofd- vlootpredikant ds J. H. Sillevis Smitt. Tenslotte dankte een zoon van de vice-admiraal Stam, sergeant adelborst F. Stam, voor de be langstelling en de blijken van deelneming, die bij dit onver wacht overlijden waren onder vonden. NAVO: VALETTA (Malta) Generaal Alfred Gruenther, de geallieerde opperbevelhebber in Europa, heeft Donderdag te Valetta verklaard, dat de NAVO tegen het eind van het jaar de beschikking zal hebben over 125 bruikbare vliegvelden in 14 landen langs een front van 6.400 km. gebied los te laten. De Australi sche regering droeg het bestuur in Nieuw-Guinea op het gebied tegen het einde van 1954 onder regeringscontrole te brengen". „Het is kentekenend voor het imperialisme, dat Nederland en Australië door de Verenigde Staten gered van onderdrukking voldoende van hun angst moe ten zijn genezen om weer de oude imperialistische weg te gaan bewandelen. Zij staan blijkbaar onverschillig tegenover het feit, dat hun heerschappij over Nieuw- Guinea dit potentieel rijke en productieve gebied steriel maakt. Hun belang is te houden wat zij hebben, ofschoon dat slechts het voorrecht van een vrek is". De „Chicago Tribune" besluit: „De druk, die eens in Japan leidde tot armoede en oorlog, zou kunnen worden weggenomen, in dien het Japan zou worden toe gestaan Nieuw-Guinea te koloni seren en tot ontwikkeling te brengen. Blijkbaar geven de kolo niale eigenaars er de voorkeur aan stil te zitten in de verwachting, dat er weer een Amerikaanse redding zal komen indien het tot een uitbarsting komt". Internationale vijfkamp te Antwerpen ANTWERPEN, 3 Sept. Geor ganiseerd door „De Boerinnekens" wordt te Antwerpen een interna tionale vijfkamp gehouden waar aan wordt deelgenomen door van Hassel en Vervest (B), Spielmann en Luetgehetmann (Did.) en v. d. Pol (Ned.). De uitslagen van de eerste zes wedstrijden luiden: Vervestvan Hassel: Vervest won met 3 overwinningen tegen 2. Spielmannvan dq Pol: de wed strijd eindigde onbeslist. Van HasselSpielmann: van Hassel won met 32. Vervest-Luetgehetmann: Luetge hetmann won met 32. Vervestvan de Pol: Vervest won met 32. Van HasselLuetgehetmann: De wedstrijd eindigde onbeslist. SINGAPORE Kapitein Kurt Carlsen is gisteren in Singapore aangekomen, waar hij voor het eerst het nieuws vernam van het fortuin, dat geborgen is uit het wrak van de gezonken Flying Enterprise. „Ik geloof, dat de ge hele zaak in elkaar gezet is," luidde zijn eommentaar. toen hij hier met de Flying Enterprise II uit Bombay aankwam. „Ik denk, dat iemand iets heeft willen uitdenken alleen omdat het nieuws uit Korea vervelend begon te worden," aldus Carlsen. Carlsen haalde de schouders op voor het bericht, dat er bankbil jetten in de safe van zijn hut ge legen zouden hebben. Hij zei: „Het was een zeer kleine safe en ik weet precies wat er in was de medicijnenvoorraad van het schip, mijn revolver, en 200 Amerikaanse dollars, welke ik meegenomen had voor de reis." Hij voegde hieraan toe: „Indien al dat geld aan boord geweest zou zijn, dat zou dit gemakkelijk van boord gehaald kunnen zijn, voor dat het schip zonk." Commentaar gevend op een be richt, dat de bergingswerkzaam heden verricht zijn op drie mijl van de plaats, waar de Flying Oostelijke eerste klassers tegen plan-Burgwal DEVENTER. De vereniging van oostelijke eerste klassers. die te Deventer vergaderde, heeft zich na langdurige debatten uit gesproken tegen het plan-Burg wal en voor de vorming van vijf afdelingen van twaalf eerste klassers. Belangrijke vondst BONN Nabij de Rijnhaven Wesseling, halverwege tussen Keu len en Bonn heeft men bij het leggen der fundamenten voor een electrische centrale belangrijke vondsten gedaan. Men heeft twaalf graven met menselijke ske letten gevonden, die volgens de historicus van het Rijnlands mu seum in Keulen, dr Adolf Herrn- brodt, uit de vijfde of vierde eeuw voor Christus moeten stammen, deze eerste Rijnlanders waren korte gedrongen figuren met ronde schedel en in elk geval waren zij geen Kelten of Germanen. In de graven vond men ook ringen, armbanden en bekers. Op hetzelf de terrein heeft men voorts tal rijke urnen uit de tweede eeuw voor Christus, benevens resten van Romeinse bouwwerken uit de eerste eeuwen der christelijke jaar -telling gevonden. Het ligt in de bedoeling, dat de opgravingen later zullen worden voortgezet. 59 LIVERPOOL Op de 115de jaarvergadering van de Britse vereniging voor de bevordering van de wetenschap heeft men een kijkje genomen in de verre toekomst, wanneer knappe geleerden zich misschien zorgen zullen maken, dat de maan op de aarde valt. maan bij aardse kwesties zal be trekken, zei Lord Gordon, waarop hij liet volgen: „Prof. Haldane (hoogleraar in de biometrie aan University Col lege in Londen) heeft echter ge waarschuwd, dat het uiteinde lijke resultaat van de onbeperkte winning van getijenergie de rem mende werking van de getijden aanzienlijk zou versterken, waar door de aarde langzamer zou gaan draaien en de dagen langer zouden worden." „De maan zou zich naar de aarde gaan bewegen en het uit eindelijke resultaat zou de ver nietiging van onze planeet zijn." Maar pas over 36 millioen ja ren, zo zei Lord Gordon troostend en intussen hebben knappe ge leerden, die zich het gevaar be wust zijn, de tijd uit te zien naar andere krachtbronnen. Er zijn vele andere bronnen en sommige daarvan nog wonderlij ker, dan de kernenergie. Eén, waaraan reeds gedacht wordt, zo vertelde hij de verga dering van geleerden, zou kun nen schuilen in de zwaarte kracht. Het is misschien niet no dig, dat de zwaartekracht een appel altijd naar beneden laat vallen. Bewegingen in andere richtingen zouden misschien door geieerden tot stand gebracht kun nen worden. „Wij weten niet veel over de zwaartekracht", liet Van deze mogelijkheid gewaag de Lord Dudley Gordon, de pre sident van Hadfields Ltd., in een prophetische beschouwing over de problemen, waarvoor de ge leerden zich in de komende 2.000 jaar en daarna geplaatst zullen zien. Indien de maan zou vallen, dan zou dit kunnen zijn, omdat de mens bij zijn zoeken naar nieu we krachtbronnen misschien te ver zal gaan bij het in een keurs lijf persen van de getijbeweging der Oceanen. Lord Gordon wees er op, dat de gebruikelijke krachtbronnen van de aarde, steenkool en oliè, wel degelijk beperkt zijn. Ameri kaanse onderzoekingen hebben aangetoond, dat in de V.S. over 2.500 jaar de steenkoollagen uit geput zullen zijn, terwijl Groot Brittannië slechts enige eeuwen af staat van de definitieve slui ting van zijn mijnen, zo ver klaarde hij. Zelfs de mogelijkheden, welke de kernenergie biedt, bieden geen oplossing op lange termijn tenzij behalve uranium andere elemen ten gebruikt kunnen worden. Zo zou het kunnen gebeuren, dat de mens binnen niet al te lange tijd ernstige aandacht zal gaan schenken aan het gebruiken van de kracht in de getijbewe ging der Oceanen en aldus de de geleerde hierop verontschul digend volgen. Een bezwaar van de kernener gie achtte hij de beperkte voor raad uranium, welke niet voor onbepaalde tijd zou kunnen vol doen aan de steeds toenemende vraag naar energie. Hij hield echter rekening met de mogelijk heid, dat andere elementen, met name waterstof, dat vrijwel on beperkt leverbaar is, het pro bleem zouden kunnen oplossen. Het gebruik van zonnewarmte, dat reeds in zonnige streken te verwezenlijken is, -zou in sterke mate ontwikkeld kunnen worden. Een groot probleem is het ver voer van solaire kracht van de zonnige streken naar de koude en bewolkte gebieden, welke haar nodig hebben. De draadloze over brenging van kracht zou mis schien economisch voordelig kun nen worden. Lord Gordon liet hier echter op volgen: „Deze periodieke krachtbron nen zullen waardevoller worden, wanneer Uiteindelijk middelen worden gevonden om op grote schaal electriciteit op te slaan." Een andere ontzaglijke kracht bron schuilt in de ingewanden van de aarde en misschien zal het door boringen van phenome- nale diepte mogelijk zijn deze warmte te benutten. Over 2000 jaar zal de levens middelenvoorziening van de snel groeiende bevolking van de we reld een groot probleem zijn, en, zo vervolgde de spreker, dan zal de mensheid misschien niet lan ger dergelijke braak liggende gebieden als de Sahara-woestijn kunnen gedogen. MAASTRICHT, 3 Sept. De Maastrichtse rechtbank heeft he den in raadkamer bevel tot ge vangenhouding verleend ten op zichte van verdachte Robert Lom- bert („President Robert"), zulks op verzoek van de Officier van Justitie. L. is, zoals men weet, aange houden omdat hij wordt verdacht van oplichting van personen die met hem een tocht of gedeelte van een tocht hebben gemaakt. Verdachte zal gedurende de eerst volgende dertig dagen in voor arrest blijven, hangende het on derzoek naar de verdenking die er bestaat wegens oplichting tot een bedrag van 58.000, o.a. van de heer Ross wonende te Rotterdam, vroeger verblijvende te Heerlen. De heer R. was aanvankelijk een van de passagiers op het luxe jacht „President Robert", waarmee verdachte L. verleden jaar zijn zwerftocht langs de Europese en Afrikaanse kusten heeft gemaakt. Nu winter begonnen NEW YORK, 3 Sept. (A.P.) De langdurigste hittegolf, die de V.S. sinds 20 jaar hebben gekend, schijnt ten einde te lopen. De hitte heeft aan zeker 104 personen het leven gekost en voor honderden millioenen dol lars schade aan de oogst toe gebracht. Uit Noord en Zuid Dakota wordt thans koelere lucht aan gevoerd die vandaag Minnesota. Wisconsin en Iowa bereikte. Inmiddels is in de Rocky Mountains de winter begonnen. Een koude luchtstroom uit Ca nada viel gedurende de nacht Montana, Wyoming en Colorado binnen. In Montana daalde de tempe ratuur tot 40 graden, in New York was 't nog 99 graden. Stakingen in Italië ROME. 3 Sept. De Italiaanse vakbonden hebben een staking van 24 uur afgekondigd in het gehele land voor de chemische industrie op 11 September en voor textielbedrijven op 15 Sep tember op grond van de weige ring van de werkgevers om de collectieve arbeidscontracten te hernieuwen. Bij Fiat te Turijn is vandaag 4 uur gestaakt ter ver dediging van het recht van de vakbondsleiders om in de tijd van de maatschappij te vergade ren. Enterprise zonk, zei Carlsen, dat het niet te geloven was, dat het vrachtschip nog zo een afstand afgedreven zou zijn. Hij herinnerde er aan, dat de Flying Enterprise zijdelings gezonken is in 250 voet water en horizontaal op de zee bodem terechtgekomen moet zijn. De Flying Enterprise II zal van daag vertrekken naar Manilla, Hongkong, Formosa en Tokio. De wegenbelasting voor bromfietsen De A.N.W.B. heeft de Minister van Financiën verzocht de brom fietsen. die bij de iongste wijzi ging van het wegen-verkeers reglement naar het rijwielpad zijn verwezen, ook fiscaal gelijk te stellen met rijwielen. Brom fietsers dienen, naar de mening van de A.N.W.B. te worden vrij gesteld van het betalen van mo- torrijtuigbelasting. Daar de fiet sers geen belasting voor het ge bruik van rijwielpaden behoeven te betalen, acht de A.N.W.B. het onredelijk en onlogisch, dat van bromfietsers, die van dezelfde paden gebruik moeten maken, wel betaling van wegenbelasting geëist wordt. Nederlandse Dominicanen hoogleraar te Ponce PUERTO RICO. Voor de katholieke universiteit van Puer to Rico te Ponce. die het nieuwe schooljaar opende, werden twee Nederlandse professoren be noemd. de paters Lr. Raymundus de Valk O.P. en Lr. Drs. Ceslaus Visker O.P.. voor de faculteiten van Theologie en Philosophie. VAN NICARAGUA De K.L.M. deelt mede dat de re gering van Nicaragua de PH-T A S „Schiedam" gecharterd heeft voor een reis van de president Z. E. A. Somoza, naar Zuid- Amerika, welke reis in de tweede helft van September zal aanvan gen. De president zal op deze vlucht vergezeld worden door zijn echtgenote en verschillende auto riteiten van Nicaragua. De PH-T A S werd ook ge bruikt door Z. K. H. Prins Bern- hard op zijn vlucht naar Mexico, Columbia en Peru en dit toestel zal voor bovengenoemde vlucht op dezelfde speciale wijze worden ingericht. De mogelijkheid bestaat dat het toestel een technische lan ding zal maken op Curaqao, zodat de president en zijn gevolg enige tijd op Curagao zouden doorbren gen. (Vervolg van pag. 1) Terecht immers sprak de Duitse Bondskanselier over de „gecon centreerde aanval, die Rusland tegen de Europese eenwording heeft ingezet en mocht die aanval succes hebben, dan is de Rus de winnaar in de koude oorlog". Dr. Adenauer ziet het dan ook zo, dat als hij die politieke veld slag in West-Duitsland a.s. Zon dag verliest, de Rus als winnaar op mars is. Juist is het zeker, dat een Euro pese integratie zonder (West) Duitsland ondenkbaar is, maar hoe de denkbeelden van de Kanselier (die op zich zelf wel juist lijken) te rijmen vallen met de pogingen van de westelijke geallieerden, om de vrije verkiezingen in geheel Duitsland te bespreken met de Russen, als de sleutel tot het her stel der éénheid (terwijl die een heid slechts mogelijk is door de verkrijging van een neutraal Duitsland, dat Adenauer afwijst) dat valt nog niet goed te be grijpen. Adenauer was overigens nogal positief in zijn beweringen. Hij rekent vast op een overwin ning (daarvoor is hij bovendien ook de leider van de C.D.U.!) en hij verwacht, dat Rusland, dat hij innerlijk economisch verzwakt ziet, het roer wel zal omgooien, als het ziet, dat de verkiezings-uitslag in Duitsland zijn bewind hand haaft en West-Europa dus vóór de eenheid van Europa (mét West- Duitsland) kiest! Als de Russen zien, dat die Eu ropese eenheid tot stand komt (maar zij zien het nog niet, want er zijn ook andere moeilijkheden, die wij en anderen natuurlijk ook zien!) dan zullen, zegt Adenauer, zij wel eieren voor hun geld kie zen. Hij verwacht de omgooiing van het roer niettemin al binnen twee jaar. Tenminste: „dat kon wel eens zijn". Toch staat Adenauer ook weer niet tégen de eenheid van Duits land, waarbij hij speculeert op de toekomstige mogelijkheid, dat ook Oost-Duitsland van het rode juk zal worden bevrijd. Zijn politiek zal immers, ook na een gunstige stembusuitslag, ge richt zijn op de algemene vrede, de vrijheid van een verenigd Europa, „met inbegrip van geheel Duitsland"dat echter niet „neutraal" mag en kan zijn. Los van bijkomstige, hoewel ook al belangrijke, politieke kwesties en interne Duitse aangelegenheden kunnen wij slechts hopen en bid den, om meer dan één reden, dat de stembusstrijd van a.s. Zondag gewonnen zal worden door de partij van de koene dr. Conrad Adenauer Dat zal immers betekenen, dat de overwinning is voor de partij die een duidelijke christelijke po litiek voert. Zij is mede de inzet van de strijd, die dus per saldo gaat voor of tegen nieuwe kansen voor een christelijk Europa!

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3