Joego-SIavië dreigt de Italianen met zenden van troepen Adenauer herhaalt oproep tot een ontwapeningspact Regering gelast ambtelijk en justitieel onderzoek n Mars Rolde: pas één wethouder Gegevens ten dele juist ten dele onjuist SOEP Dagblad voor Alkmaar en omgeving Vierde nota in drie dagen Vijf jaar Tweede priester overleden Vrachtauto reed van dijk Dreigement van de Sovjets Duitse alliantie met E.D.G. geen bedreiging voor Rusland De geschiedenis van Amerika V.S. nodigen China uit Chester Nimitz afgetreden? Zaak Borinsky in Brits parJement Met 2 van de 11 stemmen gekozenen bedankten voor de eer De publicatie over Rijksbegroting 1954 Een nieuw verhaal: Gen.-majoor Dean gerepatrieerd GGIS Kippen- hebt! lak, verkregen ZWITSERS de meest ver- verrassing. jonge kippen iënten worden gekruide soep ',r zilverzakje. e trek, die ze dan iets geef ze 'n ar krachtig heid. Kies lekkerste il voor de zó veel vel, !es en andere edingsstoffen, s het overtreft, n op vleesloze hartig, voed- recht. Er zijn kkelijke recep- I vinden kunt kaasrecepten- Vraag het winkelier of twee 10 ets tegels aan het Voorlichtings- au van de iingsraad te t-Gravenhage. •■■■■■■■■■■■■■■••••••(I» leker, dat klikken", ;erwijl ze over hun i, lag de echte Kne- de onfrisse knekel- 3g wel, dat er reeds gesloten. Dat waren met medelijden in aar zijn kleding te n der Marsakkertjes i te groot", zei de i, ik vind eigenlijk, ft. Hij ziet er niks wel omdat hij een vfarsakkertje weer., op in je mond? Wij dan zien we vanzelf brave, niets kwaads oldaat Knekelbleker and te verwijderen. NOORDHOLLANDS Abonnementsprijs ƒ6,20 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, ƒ0,48 per week, inclnsief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Bitsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. z Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Zaterdag 5 September 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12874 BELGRADO, 4 Sept. Joegoslavië heeft vandaag officieel gedreigd troepen naar de Italiaanse grens te sturen, indien Italië geen einde maakt aan de „militaire demonstraties" langs de Joego-Slavische grens. De waarschuwing was vervat in een nota de vierde in drie dagen tijd welke in Rome overhandigd is. Hierin werd gezegd: „Indien de Joegoslavische regering vaststelt, dat de Italiaanse regering de ab normale tóestand aan de grens bestendigt, zij gedwongen zal zijn op haar gebied dienovereenkom stig maatregelen te nemen". Dit betekent, dat Joegoslavië van plan is troepen naar de grens zone te sturen, indien Italië niet zijn troepen aan de andere kant van de grens terugtrekt. De in houd van de nota werd bekend gemaakt, door de persafdeling van NOG STAAN ons helder voor de geest de grote dagen van Sep tember 1948, toen Koningin Wil- helmina afstand deed van de troon on die Zaterdag 4 Septem ber en de Maandag d.a.v. het grote moment plaats had van de kroning van Koningin Juliana. Als er ooit sprake was van ont roerende uren. dan was het wel toen. Een onuitwisbare indruk maakten die dagen op het. Neder landse volk, dat heel zijn hart toen in Amsterdam had Vijf jaren is het dan geleden, dat Koningin Juliana de regering aanvaardde en er is alle reden, dat lustrum dankbaar te herden ken. Want Koningin Juliana is ge weest wat zij beloofde te zijn, de leidster van Haar Volk. „in goe de en kwade dagen." Vers in de herinnering ligt nog de diepe be langstelling en het menselijk me deleven met de grote watersnood ramp van Februari j.l„ maar ook bij vele andere gelegenheden zag men de Koningin te midden-van Haar onderdanen. Talloos zijn de fijne en ontroerende trekjes, die konden worden opgemerkt, als Zij Haar talrijke officiële bezoe ken bracht aan de steden en ge westen van het land. dat Haar en Haar echtgenoot steeds een war me ontvangst bereidde. Intens was Haar belangstelling voor bet wel en wee van Haar onderdanen, voor de sociale en culturele belangen van stad en streek, voor het economisch le ven, voor de jeugd en voor de ouden van dagen, die wel een bijzonder plekje in het hart van de Koningin veroverd hebben, getuige ook de ontelbare bezoe ken. die door bejaarden aan het Paleis op Soestdiik werden af gelegd. In de afgelopen vijf jaar kon den wij hier meermalen memo reren, hoe belangrijk voor ons vaderland de bezoeken zijn ge weest. die de Koningin, ook weer samen met Haar Man, aan het buitenland heeft gebracht. Deze officiële missies wij denken aan de landen in West-Europa, aan de V.S. en aan Engeland. hebben, èn door de charmante persoonlijkheid van de Vorstin èn door de woorden, die Zij sprak, èn door de daadwerkelijke inte resse. welke Zij voor allerlei za ken toonde, een kostelijke good will gekweekt, die in de interna tionale samenleving de plaats van Nederland ten zeerste heeft ver sterkt. Haar Kroningsrede in die merkwaardige vergadering van de Staten-Generaal in de Nieuwe Kerk in Amsterdam is beroemd geworden in binnen- en in buiten land. Hier getuigde Zij ook van Haar warme belangstelling voor en de waarde van het gezin, Zii. die zelf met Haar vier kinderen een toonbeeld van een goede Moeder is. Hier stippelde Zii, met alle respect voor Haar functie als constitutioneel Vor stin, de lijn van een rege ringsbeleid van een christelijke Natie uit, dat indruk maakte op ons Volk en op de Volkeren bui ten onze grenzen. De kroningsfeesten hebben gelijk onlangs ook weer in het bevriende Engeland bewezen, dat het Koningschap sterk wor telt in de landen, waar een ge zonde democratie bestaat en de vijf jaren van Haar zegenrijk be wind hebben die gedachte nog meer versterkt. Nederland is trots op zijn Ko ningin, de zeer waardige draag ster van de aloude kroon van Oranje, waarmee de historische banden in deze viif jaren op nieuw zijn versterkt. Het Nederlandse Volk hoopt en bidt, dat dit nog vele, vele jaren zo zal mogen voortduren, tot vreugde en voldoening van Ko ningin Juliana, tot geluk en voorspoed van de Natie. „Domine, Salvam Fac Reginam Nostram." God spare onze Koningin. En zegene ons vaderland. het Joegoslavische ministerie van Buitenlandse zaken. De afwijzing door Italië van de drie voorgaande Joegoslavische nota's betreffende incidenten aan de grens in de afgelopen zeven dagen werd „onbevredigend" ge noemd. Geprotesteerd werd tegen de Italiaanse militaire demonstraties langs de grens, terwijl „er normale diplomatieke kanalen bestaan, waardoor een uiteenzetting ge vraagd had kunnen worden over de geschillen tussen beide landen". In Rome heeft een woordvoer der van het Italiaanse ministerie van buitenlandse zaken verklaard: „Er zijn geen militaire demonstra ties aan de Joegoslavische grens geweest." Ondertussen heeft de officiële Joegoslavische radio-omroep be richt, dat Italiaanse genietroepen zich ingegraven hebben langs de Italiaans-Joegoslavische grens. Volgens radio Belgrado hebben de troepen op strategische plaat sen bunkers gebouwd. Italië heeft Vrijdagavond in een nota geantwoord op het jong ste protest van Zuid-SIavië be treffende beweerde grensschei dingen. Het wijst daarin opnieuw alle verantwoordelijkheid voor de spanning over Triest van de hand. In antwoord op het dreigement van Zuid-SIavië dat het zijn beste troepen naar het grensge bied van Gorizia zou zenden als de Italiaanse troepen niet van daar worden teruggetrokken, zegt Italië: „Italië stelt Zuid-SIavië ten volle en uitsluitend verant- BURGEMEESTER ALS BABYSITTER... FINSTERWOLDE Hoe groot de woningnood in de gemeente Finsterwolde is, is gistermiddag gedemonstreerd, toen burgemeester Tuin voor de zoveelste keer een vrouw, die vergezeld was van haar moeder en een paar maanden oude baby, moest teleurstel len voor een woning. Uit pro test tegen de afwijzing beslo ten de vrouwen de burge meester de zorg voor de baby over te dragen. Toen hij even afwezig was, schoven zij de kleine met wagen en al de burgemeesterskamer in, waar na zij zich snel verwijderden. De politie moest tegen slui tingstijd de vrouwen thuis sommeren de baby weg te ha len. De kleine was bij con trole drijfnat en werd ten ge meentehuize nog eerst van 'n droge luier voorzien, waarna met de zuigeling huiswaarts werd getogen. woordelijk voor de gevolgen van een dergelijke maatregel. De reeds door Italië genomen maat regelen in dat gebied zijn louter beschermend." Na aanslag te Nettuno ROME. Ook pater Fr. Placi- dus, die Zondag na de plechtig heden ter ere van de Heilige Maria Goretti door een laffe overval met zijn mede-broeder, pater Philippus door geweer schoten werd getroffen, is over leden. Alle pogingen om zijn leven te behouden, hebben ge faald. Pater Philippus was reeds Zondag gestorven. Het onderzoek naar de antece denten van de moordenaar, Do- menico Frattini, heeft uitgewezen dat deze behoorde tot de uiterst linkse socialisten en fanatiek anti-religieus was. Daarin moeten vermoedelijk ook de diepste be weegredenen van zijn misdaad worden gezocht. LONDEN, 4 Sept. (K.N.P.). De geheimzinnige verdwijning van father Henryk Borinsky, de Poolse priester, die reeds gedu rende twee maanden door de Engelse politie tevergeefs wordt gezocht, zal binnenkort in het Engelse parlement worden be sproken. Dit naar aan, 4ding van het verzoek van de socialistische af gevaardigde George Craddock aan de minister van Buitenlandse Zaken. Sir David Maxwell-Fyfe, alle resultaten inzake de zaak Borinsky ter beschikking te stel len. Father Borinsky heeft 13 Juni na een telefoongesprek met een onbekende zijn woning verlaten. Sindsdien ontbreekt van hem ieder spoor. Een dode, een getoonde HER WIJNEN. Op de Waal dijk te Herwijnen (Betuwe) is gistermiddag een vrachtauto geladen met graszoden, plotse ling van de zes meter hoge Waal dijk naar beneden gereden. De chauffeur, de 23-jarige J. de Gits, werd op slag gedood. Zijn vader die naast hem zat, bekwam o.a. een dubbele beenbreuk. Een der de inzittende in de cabine bleef geheel ongedeerd. Ook een op de graszoden zittende H. de Bruin die door de schok de lucht in werd geslingerd, bleef onge deerd. ASSEN, 4 Sept. Rolde is de enige gemeente in de provincie Drente, en zeker ook wel een van de zeer weinige in Nederland, waar men nog niet met de wet houdersverkiezingen gereed is. In de op 1 September gehouden raadsvergadering werd de heer Kremer (VVD) tot wethouder verkozen, doch daarmede kon de fractie van de P.v.d.A. zich niet verenigen. Sindsdien is er reeds een zestal stemmingen voor de benoeming van 'n tweede wet houder gehouden, die geen van alle resultaat hebben opgeleverd. Wel werden er wethouders geko zen, doch deze bedankten stuk voor stuk voor de eer onder der gelijke omstandigheden de benoe ming te aanvaarden. Zij werden n.l. meest met twee van de elf stemmen gekozen, terwijl er steeds vijf blanco stemmen wer den uitgebracht (P.v.d.A.) en de overige vier stemmen op vier verschillende raadsleden. In de laatste raadsvergadering deelde de woordvoerder van de P.v.d.A., de heer P. Brands mede, dat Rolde belang heeft bij twee wethouders die zich ten volle be wust zijn van hun verantwoorde lijkheid en die voor hun mening durven uit te komen. Volgens spr. zou de burgemeester (de heer Th. Ph. Baron Mackay) moeilijk zijn stadse ideeën kunnen prijs geven en stelde hij alle middelen in het werk om enige wensen in ver vulling te doen gaan. Daarom is het nodig, aldus deze spr., dat er naast de burgemeester wethouders komen te staan, die hem zo no dig kunnen afremmen, en de reeds verkozen wethouder, de heer Kremer had in het verleden bewezen daartoe niet in staat te zijn door zijn goedig karakter, al dus de heer Brands. De vergadering is uiteen ge gaan zonder vast te stellen, wan neer een nieuwe poging zal wor den gedaan om een voltallig Col lege van B. en W. te krijgen. Als Adenauer wint... LONDEN, 4 Sept. In een ver- blaring van het Russische pers bureau Tass, omgeroepen door Radio Moskou, wordt gezegd dat wanneer Adenauer zou winnen en de overeenkomsten van Bonn en Parijs eenmaal van kracht zijn geworden, waardoor de West- Duitse staat dus officieel geves tigd zou zijn en lid zou worden van de Europese Verdedigings- Gemeenschap, een eenwording van Oost- en West-Duitsland on mogelijk is. West-Duitsland zou dan niet langer als een vredelievende staat kunnen worden beschouwd. Het zou een wapen worden in de aanvalsplannen van het Noord- Atlantisch blok. Uiteindelijk zou het de weg op gaan van voor bereiding van een nieuwe oorlog in Europa. £~-ui«9CM Zorgvuldig zijn in Frankfurt de communisten aan liet werk geweest, met zwart potlood Ze gaven Adenauer een flinke lok over het voorhoofd en dat kleine, bekende snorretje op de bovenlip, en de gelijkenis tussen de bovenste drie por tretten en die van Hitler is treffend BONN, 4 Sept. Bondskanselier Adenauer heeft vandaag Moskou opnieuw verzekerd, dat een West-Duitse alliantie met het Europese defensiesysteem geen enkele bedreiging voor Rusland inhoudt. Hij herhaalde zijn oproep tot een ontwape ningspact voor de gehele wereld, met inbegrip van Rusland, „om de vrede in onze tijd te waarborgen". gemeenschap en de regionale al lianties van de Oostelijke mo gendheden binnen het kader der V.N. zekere banden gelegd zou den kunnen worden". Dit, zo betoogde hij, zou de weg effenen voor een internatio nale beperking van de bewape ning, terwijl het aldus bespaar de geld gebruikt zou kunnen worden „om de levensstandaard van alle landen op te voeren en de internationale handel te be vorderen". De kanselier zette zijn denk beelden over de buitenlandse politiek uiteen in een verkla ring, welke twee dagen voor de Westduitse verkiezingen werd uitgegeven. De verklaring schijnt evenzeer voor de Duitse kiezers als voor Moskou bedoeld te zijn. Adenauer wil blijkbaar proberen het voor Rusland gemakkelijker te maken naar Lugano te gaan om met Groot Brittannië, de V.S. en Frankrijk de hereniging van Duitsland te bespreken. Van Russische zijde is echter herhaaldelijk gewaarschuwd, dat geen herbewapening van West Duitsland binnen het kader van de E.D.G. of de Nato geduld zal worden en dat dit een hereniging van, Duitsland onmogelijk zou maken. Adenauer gewaagde van de mogelijkheid, dat de E.D.G. zich tenslotte tot een veiligheidspact voor de gehele wereld zal ont wikkelen. Hij wees er op, dat „tussen de regionale alliantie van de West-Europese defensie- Dit is de eerste foto van de nieuwe Britse Armstrong- Whitworth-raket, die volgende week tentoongesteld zal zijn te Farnborough. Kleine hulpra ketten rondom, geven de raket een kruissnelheid, die aanzien lijk groter is dan die van Het geluid. 's-GRAVENHAGE. Op vra gen van het Tweede Kamerlid Van Rijckevorsel in verband met de door het dagblad „Het Vrije Volk" gepubliceerde gegevens over de rijksbegroting 1954 heeft de heer Drees, minister-president, minister van Algemene Zaken, mede namens de heer Van der Kieft, minister van Financiën schriftelijk het volgende geant woord. 1. De door het dagblad „Het Vrije Volk" gedane mededelingen over de rijksbegroting 1954 zijn ten dele juist, ten dele onjuist. Aangenomen moet worden, dat de schrijver van het artikel niet de beschikking heeft gehad over het ontwerp voor de millioenen- nota, maar enige gegevens los heeft gekregen, welke, in onder ling verband gebracht, hem tot zijn conclusies hebben geleid. 2. De regering kan bezwaarlijk een verder gaande tegenspraak geven dan in het antwoord op de eerste vraag besloten ligt. Wilde zij aangeven wat in de bekend making juist en wat onjuist is, dan zou zii harerzijds gegevens uit de millioenennota moeten verstrekken voordat deze bij de indiening der begrotingswetten voor 1954 G~n*raal wordt overgelegd. Zij meent daartoe niet te moeten overgaan. 3. De regering heeft opdracht gegeven zowel een intern ambte lijk als een justitieel onderzoek in te stellen. De resultaten daarvan moeten zij afwachten alvorens een oor deel uit te gevraagd. spreken als wordt KOTTER „STERNA" IN BRAZILIË SANTOS. De Nederlandse kotter IJm. 98 „Sterna" is <p 2 September j.l. in de haven van Santos gearriveerd. De „Sterna" die zal gaan deelnemen aan de visserij in de Braziliaanse wate ren, vertrok op 28 Juni j.l. uit IJtmuiden. De overtocht verliep zeer goed. De kapitein heeft, tan de eigenaar van de „Sterna" ge seind. dat men op 9 September a.s. gereed hoopt te ziin voor de uitvaart naar de visgronden. Met ingang van vandaag brengen wij onze lezers eens per week en wel in onze edities van Zaterdag een nieuw stripverhaal Het behandelt in woord en beeld de geschiedenis van Amerika, niet vanaf Columbus, maar vanaf de allereerste ontdekker, die een Noorman moet zijn geweest. Jens Sigsgaard, een bekend Deens onderwijsspecialist, schreef voor de NOORDERPERS-editifes de tekst en Börge Pramvig tekende na grondige historische studies de illustraties. Men mene op grond van die „historische studies" niet, dat dit verhaal een droge wetenschappelijke verhandeling is. Integendeel. Het is een boeiend en prettig verhaal en 't heeft daarenboven de verdienste dat het nog waar is ook. Voor vredesconferentie over Korea WASHINGTON, 4 Sept. (AP) De V.S. hebben formeel de Zweedse regering verzocht com munistisch China te vragen, of het de Koreaanse vredesconferen tie op 15 Oct. wil bijwonen. Zweden, dat een ambassade in Peiping heeft, werd verzocht de communisten de keuze te laten uit de volgende drie plaatsen voor de conferentie: Genève, San Francisco of Honoloeloe. Amerika is bovendien bereid, communistische voors'ellen voor een andere vergaderplaats in overweging te nemen. Westelijke zegslieden achten het waarschijnlijk, dat Peking alle drie plaatsen van de hand zal wijzen en zich zowel tegen de voorbereidingen voor de confe rentie als tegen de afwezigheid van India zal keren. Hoogste geallieerde krijgsgevangene NEW YORK. De communis ten hebben Vrijdag de Ameri kaanse generaal-majoor Dean, de hoogste geallieerde officier die in communistische krijgsgevangen schap was geraakt, te Pamnoend- jon overgedragen aan de gealli eerden. Generaal Dean werd in 1950, in de eerste maanden van de oorlog, door de Noord-Koreanen gevangen genomen. Generaal Dean werd met een speciale jeep naar Panmoendjon gebracht. Hij zag er gezond uit en glimlachte, toen geallieerde soldaten hem toejuichten. Dean heeft op een persconfe rentie medegedeeld, dat hij door de communisten eens 68 uur aan één stuk was ondervraagd. Bij een andere gelegenheid werd hij 40 uur en bij weer een andere gelegenheid 35 uur achtereen aan een kruisverhoor onderworpen. Behalve deze verhoren en en kele lange marsen had men hem redelijk behandeld, speciaal, de laatste tijd. Adenauer merkte op, dat „de houding van de Sowjets de vraag doet rijzen, of een dergelijk pro gramma verwezenlijkt kan wor den". „Ik hen echter overtuigd, aldus Adenauer, dat een veiligheidspact en beperking van de bewapening binnen de grenzen van het mo gelijke liggen". TELEVISIE EEN BEETJE DEINING is er ontstaan over de regeling van het televisie-vraagstuk in ons land. Over de plannen van de regering lekte al een en ander uit, en daaruit kan worden afgeleid, dat het met het tele visie-bestel een beetje anders zal gaan dan met het radio- bestel. Daar kwamen reeds tegenstrijdige meningen over tot uiting, ook in het katho lieke kamp. De voorzitter van de K.R.O., prof. Kors, staat op de bres voor de rechten van de principiële omroepen, en wordt daarbij gesteund door krachtige pleidooien uit het protestants-christelijke kamp. In de Kroniek van Zaterdag wordt een beschouwing over dit actuele en belangrijke vraagstuk gegeven. Als administrateur van volksstemming in Kasjmir BOMBAY. Volgens de „Hin dustan Times" is de Amerikaan se admiraal Chester Nimitz afge treden als administrateur van de voorgestelde volksstemming in Kasjmir, waarbij de bevolking zal beslissen of Kasjmir bij Pakistan of bij India dient te worden gevoegd. Admiraal Nimitz werd vier jaar geleden tot administrateur van de volksstemming in Kasjmir benoemd. Vrijdagmorgen weigerde de admiraal de juistheid van het be richt in de „Hindustan Times" te bevestigen of te ontkennen. Wel verklaarde hii, dat bin nen enkele dagen een officiële bekendmaking van het hoofd kwartier der Verenigde Naties te New York kan worden verwacht. De vraag, wie administrateur moet ziin van de eventueel in Kasjmir te houden volksstem ming vormt een belangrijk ount van meningsverschil tussen India en Pakistan. Ruim 4 ton voor het Rampenfonds van de PTT Volgens een mededeling in het maandblad P.T.T. Bedrijfsbanden bedroeg het totaalbedrag van de P.T.T.-bijdrage aan het Rampen fonds door inhoudingen op het loon enz. tot 18 Augustus j.l. f 420.405,69. Dit bedrag zal nog aanzienlijk worden verhoogd, daar er nog steeds door het P.T.T.-personeel van het loon wordt afgestaan voor dit mooie doel. (Advertentie)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1