groeit OPSTAND DER HAVELOZEN W.G. De 17de Juni bij AGFA Wij zijn vóór Europees en West-Duits Leipzig voelde zich tenminste één dag vrij De geschiedenis van Amerika Ooggetuigen verhalen zegt getergd Oost-Duitsland ■sverwachting d door het KNMI te eldig van Zaterdag- Zondagavond. STIG WEEK, r met perioden van i. Weinig wind. Kou- rlorgen dezelfde mid- ituren als vandaag ;ere. Zaterdag 5 September 1953 Pagitia 3 ACHT WASWATER? 5JISE I. hk. v. d. Wc esfr. OGMAALS igering van de mmandant )R. De correctie van over de viering van lustrum van S.W.G.. in ons nummer van ler, behoeft nog en- e aanvulling, lire commandant heeft bezwaar, dat bij voor- elegenheden de Plaat- ionale Reserve b.v. bii oropaganda deel neemt sstaties als optochten jke festiviteiten e.d. eze medewerking ech- n, in zoverre de voor- ïem daarin geen be- Zo is het b.v. uitge- 'n militaire formatie achter 'n burger mu- in een dergelijk geval ook aan een verzoek eming aan een of :ocht tot zijn spijt af- 'orden beschikt. Voor ;elijk zal echter wan- een militair muziek- 'n militaire band be is, vanzelfspekend toe- vorden, dat de Nat. lergelijke manifestaties de Koninklijke Land- 3 mensen. Het is een en die, als het nodig n ons volk en om onze el de kerngedachte van i'. van Hinte, inspecteur G., welke in het Wapen Hinte verheugde zich He zaal en over de aan- van zovele dames. Hij actavonden als deze bij- chikt, om te komen tot van alle vrijwilligers, ereid verklaard hebben zetten als het nodig s erop, hoe de Nationale irschilt van de vooroor- die een burger-orga- en die gericht was op ging van tegen het ge- jinnenuit. iu de kans kunnen be- ons volksbestaan van 'ordt bedreigd en over- :e dreiging van een mi- cht van buiten vereist :r apparaat, dat militair len; dat ook gewapend len tegen een vijfde co- Mat. Reserve moet u'iter- mobilisabel zijn en men- n inzetten, die met de situatie op de hoogte i objecten kennen, welke beveiliging en bescher- hebben. Daarom is de ve een volwaardig on- in de Kon. Landmacht, et land ten alle tijde oen. iste autoriteiten zijn er i doordrongen, dat de :ve nuttig en nodig is, evensvatbaarheid toont, sterk genoeg wordt, constateerde Kol. van t wij met de uitbouw it. Reserve thans op de zijn; het aantal com- s tot 65 gestegen, maar oeten stijgen tot 100. Er lee niet gewacht worden gevaar voor de drempel t als het zover is, moe- jnschappen geoefend en taak berekend zijn. Men het lidmaatschap van Reserve echter niet als 1de nevenbetrekking en :h ook niet voor het uni- men draagt, want 't gaat eilige zaak. >orde de manschappen teamgeest en blijvende lat er een Nat. Reserve klinkt als een klok. De ve is geen gezelligheids een onderdeel van het eel van de Kon. Land- dit verband wekte de buitenstaanders op, om .WG aan te sluiten en vooral de vrouwen, die jvende krachten noemde, lee te helpen. Een in- applaus volgde op het te betoog, dat Kol. van I gehouden. ad werd verder gevuld optreden van het Hei- retgezelschap o.l.v. Jean it geheel belangeloos zijn ing verleende. School te Alkmaar .AR A.s. Maandag 7 beginnen de lessen van e School van de KAB. sten worden om 7.30 uur in het bekende klaslo- de St. Adelbertusschool. Dit was één van de incidenten, welke aan deze verslaggever ver teld werden door ooggetuigen, wier namen ter wille van hun veiligheid niet genoemd kunnen worden. Zo luidt him verhaal van de dag: De berichten over de Westerse radiostations uit Berlijn over de staking van de bouwvakarbeiders in de Oost-Berlijnse Stalin Allee op 16 Juni waren de vonk, welke hier de ontploffing deed ontbran den. Om 10 uur in de morgen reden er geen trams, de winkeliers wa ren bezig hun etalages dicht te timmeren en 25.000 arbeiders van fabrieken rond de stad waren op mars. In rijen van tien trokken drie stoeten mannen en vrouwen in hun werkkleding uit verschillen de richtingen opn aar het spoor wegstation. Daar werd één mas sale stoet geformeerd, welke door de stad begon te trekken. Eerst, zo vertellen de ooggetui gen, ging het tamelijk vrolijk toe. „De mensen wisten zich vrij zij deden, wat zij en niet wat hun bazen wilden". Bij hun mars door de stad wer den communistische leuzen en foto's van Oost-Duitse kopstukken als premier Otto Grotewohl, pre sident Wilhelm Pieck en de meest gehate van allen, Walter Ulbricht de secretaris van de partij en de werkelijke machthebber in de Oostelijke zone, vernield. Een beeld van Stalin op het Markt plein en borstbeelden en foto's van Karl Marx werden ongemoeid gelaten. Toen begon de situatie echter lelijk te worden. De communistische Volkspoli- tie arresteerde drie demonstran ten en bracht ze over naar de gevangenis. De menigte ontstak hierdoor in woede. De kreet ging op „naar de ge vangenis" en de menigte was reeds onderweg naar de Beetho ven Strasse. Ondanks de revol vers, die door het ijzeren gevan- genishek dreigden, tilde een do zijn potige arbeiders het hek uit zijn scharnieren en sloeg dit aan stukken. De drie arrestanten wer den bevrijd. Voordat de menigte echter de politieke gevangenen in vrijheid kon stellen, begon het schieten. Duitse politie schoot op de me nigte. Een jong meisje gilde en kromp bloédend ineen van de piin. Er vielen meer schoten, welke drie slachtoffers eisten. Het nieuws van de schietpartij ging als een lopend vuurtje naar het volle middeleeuwse markt plein. De woedende menigte stak het „Paviljoen van het Nationale Front" in brand. Er werd een aanval gedaan op de bureaux van de Vrije Duitse Jeugdbeweging in een zijstraat bij de markt, 't Regende mappen en stukken uit de ramen. Een blauw uniform van de communistische jeugdbeweging werd in het open baar verbrand. Daarna trok de stoet naar het monument voor de slag bij Leip zig, waar in 1813 Centraal Europa bevrijd werd aan het juk van Napoleon. Na enige gelegenheids toespraken en 'n machtig spreek koor „Wij willen vrijheid", werd het oude volkslied „Deutschland über alles" gezongen. Daarna ging het weer naar het centrum van de stad. Duizenden mensen op de trottoirs juichten de stoet toe. Onderweg werden drie patrouil le-auto's van de politie omver ge worpen. De inzittenden ontdaan van hun uniformen en hun wa pens in stukken geslagen. feestelijk aan. Zelfs de verkeers agent heeft op het trottoir een collega bij zich. De politie is niet vergeten op welke manier op 17 Juni met haar afgerekend werd. Ondanks detiaanwezigheid van buitenlandse bezoekers patrouil leren eenheden van het Oostduitse leger met automatische revolvers. Van het Sovjetleger bemerkt men niet veel. Op de Messe ont moet men Sovjet-militairen met verlof, die zich vergapen aan sommige stands. Volgens zegslie den zijn echter verscheidene ba taljons rond Leipzig samenge trokken, om direct toe te slaan als het verzet weer de kop op steekt. De haveloos geklede en bleke Leipzigers zetten hun trotse tra ditie de internationale handel te bevorderen voort, maar de com munisten misbruiken de Messe voor hun propaganda. De slecht toebereide menu's in Dit is een artikel, geschreven door George Boultwood, de eerste verslaggever van een Westelijk persbureau, die sinds de revolte van 17 Juni een bezoek aan Oost-Duitsland heeft gebracht. Boultwood kreeg een Sowjet visum voor de jaarlijkse Leipzigermesse en hij is juist teruggekeerd van zijn bezoek van vier dagen, dat hem in staat stelde vertrouwe lijk te spreken met de Oost- Duitse bevolking. de vele bijzondere restaurants zijn slechts voor bezoekers. De textiel en de schoenen, welke ten toongesteld worden, zijn slechts een lokmiddel om buitenlandse deviezen te verkrijgen. De inwoners zullen u vertel len, dat zij er niet beter aan toe zijn dan kortgeleden, ondanks de massale propaganda voor de nieu we koers van het communistische regiem. Voor hen is het een leven op de rand van het minimum en een worsteling om zelfs maar aan de allernoodzakelijkste dingen te komen. Het is echter vooral een leven van angst. De gesprekken, welke de stof voor deze reeks artikelen ople verde, werden in het holst van de nacht gehouden achter zwaar gegrendelde deuren. De commu nistische politie, die de vernede ring van de 17e Juni niet verge ten is, gaat voortdurend sluipend rond, zinnend op wraak. Toen de Russische directeur van de AGFA-filmfabriek in Wolfen bij BitterfeldOost-Duitsland, de 17e Juni op het iverk kwam, merkte hij, al gauw, dat er iets bijzonders aan de hand was. Rij het hek stonden wel duizend arbeiders te praten en in de voornaamste hal van de fabriek verdrongen zich de 12.000 overige employe's. De geringste anti-communisti sche opmerking kan voldoende zijn om te middernacht de ge vreesde staatsveiligheidsdienst aan de deur te brengen. wwwwwxxxxxxxxxxxxxx\xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx\xxxxxxxxxxxxxxxxxx\xxxx\xxx\xxxxxxxxxxx\xxxxxxxx\xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx\xx\xx\xxxxxxxxxvxxxxxxxxxX\xxxxxxxxxxxxxxxxxx\\xxx\\xxxxx De volgende dag echter ont stond er, door een ongelukkig misverstand, een schermutseling tussen de arbeiders en Russische tanks. Vele arbeiders waren n.l. des morgens weer normaal naar de fabriek gegaan. Zij kwamen van alle kanten, o.m. van het station, aanzetten. De weg was versperd door Russische tanks. De Russen meenden, dat de gewone ochtenddrukte 'n nieuwe demonstratie was en vuurden nu over de hoofden van de menigte. De arbeiders, die zich 't dichtst bij de tanks bevonden, bleven staan, doch werden door dege nen, die achter hen aan kwamen en niet konden zien wat er ge beurde, naar voren gedrongen. Andere arbeiders, die de fa briek zonder moeilijkheden be reikten, vonden daar grotesque caricaturen van de stakingslei ders op de de muren met „Fas cistische provocateurs" en „Impe rialistische agent" erbij geschre ven. Dit, gecombineerd met de aanwezigheid van de Russische tanks, vormde de aanleiding om opnieuw in staking te gaan. „dit is beto- Tegen deze tijd - het begin van de middag - waren de Russen echter op het toneel verschenen. Negen vrachtwa gens met Sovjet-infanterie pa trouilleerden op het Stations plein en reden op de menigte in. De rode soldaten schoten in de lucht. Daarna verschenen de tanks, die hun kanonnen dreigend lieten draaien. De demonstran ten hebben later verteld, dat de mensen weigerden voor de tanks opzij te gaan, totdat de ze werkelijk op de menigte inreden en verscheidene men sen verpletterden. Aangemoedigd door de aanwe zigheid van rode tanks ging de Duitee politie tot de aanval over. „De Russen schoten in de lucht. Zij gebruikten de kanonnen van hun tanks niet. Maar de politie schoot op de menigte. Duitsers doodden Duitsers. Dat was het bitterste van alles," zei een vrouw. Diezelfde avond begonnen de arrestaties. Hoeveel opgesloten werden, is niet bekend. Aangeno men wordt echter, dat het aantal arrestanten in Leipzig alleen al 350 bedraagt. Volgens in het Wes ten ontvangen berichten, zijn op zn mmst drie personen voor de Russische executiepelotons geval len. De arrestaties duren nog steeds voort. Leipzig doet met de Messe „Aha, alweer een demonstratie van de socialistische solidariteit van de Duitse arbeiders", merkte de directeur minzaam op tegen zijn vrouwelijke tolk. „Nee", antwoordde deze, een anti-communistische ging." De Rus, stomverbaasd, rende naar de microfoon, die in de grote hal aanwezig was en schreeuwde in zijn moedertaal: „Ga aan het werk". „Spreek Duits" schreeuwden de arbeiders terug. De tolk wilde wat zeggen, maar men liet haar niet aan het woord komen. „Raus, raus", gilde men. De Rus ontbood de bedrijfslei ders, die hulpeloos hun schouders ophaalden. Tegen de massa ver toornde ^arbeiders viel niets te beginnen! Uiteindelijk stemde de Rus er in toe, een stakingscomité te ontvangen. Er werden twaalf mannen gekozen (vier van hen zitten nog in de gevangenis). De stakingsleiders bestegen de trappen naar het bureau van de directie, dat op een hoog balkon is gebouwd, vanwaar men de gehele fabriek overziet. Daar aan gekomen, duwden ze de aanwe zige Russen opzij, grepen de mi crofoon en vanaf dat moment hadden ze de zaak in handen. Zo begon de revolte in de Ag- fa-fabriek, die Russisch eigen dom is. Het is een van de fabrie ken, die de Russen ingevolge de onlangs aangekondigde conces sies volgend jaar Januari aan de Duitsers zullen teruggeven. Op de fabriek worden films vervaardigd, die door het com munistische leger worden ge bruikt voor luchtverkenningen en cartering. Ook maakt de Agfa parachutes. Een vertegenwoordiger van de 10.000 mannen en 3.000 vrouwen, die bij de Agfa werken, heeft in Leipzig in het diepste geheim midden in de nacht, het verhaal van de revolte van de 17e Juni aan George Boultwood verteld. De dag der dagen De ploeg van 7 uur was nor maal opgekomen. De arbeiders die om acht uur op 't werk kwa men, brachten echter verrassend nieuws. In Oost-Berlijn waren bouwvakarbeiders in opstand ge komen tegen de communistische overheersing en de gehate op voering van de arbeidsnormen, die neerkwam op een verminde ring van het loon. Ze hadden het gehoord in het ochtendbulletin van de Amerikaanse zender Rias. Op de fabriek gonsde het wel dra van geruchten. Men voelde dat er „etwas los war". Tegen 9 uur was de staking in volle gang. De leiders stelden 9 eisen op, dat zij op een band op namen en aan een stuk door, via het geluidsversterkers-sy steem lieten afdraaien. In het begin was alle aan dacht geconcentreerd op klach ten in verband met het werk. De negen punten omvatten de eis, dat de opvoering van de ar beidsnormen zou worden inge trokken en de prijzen in de staatswinkelbedrijven zouden worden verlaagd. Ook kleinere grieven werden geuit, b.v. dat de uitreiking van de rol toilet papier en het stuk zeep, waarop iedere arbeider eens per maand recht heeft, niet altijd plaats vond. Naarmate de tijd verstreek en er meer nieuws uit Berlijn kwam nam de revolte echter een poli tiek karakter aan en werd zij 'n rechtstreekse demonstratie tegen het communistische regiem. De belofte van de Russische di rectie, dat de arbeidsnormen ver laagd zouden worden, kwam te laat. De stakers hadden bereids be sloten naar het naburige Bitter feld op te marcheren. Zij vorm den een lange kolonne en verlie ten de fabriek. Onderweg sloten zij zich aan bij kolonnes arbei ders van twee chemische fabrie ken in de buurt. De woorvoer- der vertelde dat er niet het min ste overleg was gepleegd tussen de arbeiders van de drie, fabrie ken en toch deden ze hetzelfde: ze trokken op naar de stad. Door de straten van Bitter feld marcheerden ze: 30.000 man sterk. De auto van de commissaris van politie werd op haar kop gezet. Er werd een inval gedaan in het secreta riaat van de afdeling der com munistische Vrije Duitse Jeugdbeweging, waar de boel overhoop werd gehaald. Op straat liep men tot aan de en kels in het papier van de ar chieven. De openbare aanklager werd op zijn bureau gegrepen. Men eiste, dat hij een lijst zou la ten zien van de gevangenen, die zich in Bitterfeld in hech tenis bevonden. De stakers schiften de politieke gevangenen eruit en dwongen de openbare aanklager om een offi cieel bew.s van vrijlating te on dertekenen voor meer dan 200 personen. Elke politieke gevan gene, die werd vrijgelaten, kreeg van de stakers het volledige dos sier van zijn zaak en het volko men correct opgestelde en onder tekende bewijs, dat hij vrij was. Er werd die dag geens chot ge lost. Pas tegen eind Juni. werd op de fabriek weer normaal gewerkt Men moet nog steeds boeten voor de opstand tegen 't regiem. In Wolfen, Bitterfeld en De- litsch zijn in totaal 200 arresta ties verricht. De burgemeester van Delitsch, Herr Hartman, is 18 Juni om 8 uür door een Rus sisch executiepeleton terechtge steld. Enkele dagen later veroordeel de een Duits Hof de stakingslei ders tot dwangarbeid variërend van twee tot vijf jaar. Zowel de aanklager als de rechter waren vrouwen. De voornaamste leider van de stakingen echter, wiens naam ge heim moet blijven, omdat zijn familieleden in Oost-Duitsland zijn achtergebleven, is 18 Juni op zijn motorfiets ontsnapt. Zullen de Oostduitsers nogmaals tegen het communisme in opstand komen? Hun revolte van de 17e Juni tverd door Russische tanks en executie-pelotons in bloed ge smoord. Het gehate regiem is, niettegenstaande de open bare vernedering, die het heeft ondergaan, nog steeds in het bezit van de macht. Is er kans op n nieuive 17e Juni? Als men het volk van Oost Duitsland deze vraag stelt krijgt men in het algemeen een van de volgende antwoorden: De militante elementen zeggen: „Ja, en ditmaal hangen we de S.E.D. aan de lantaarnpalen op". Volgens de overigen heeft de 17e Juni aangetoond, dat er geen en kele hoop bestaat, dat de Oost duitsers met eigen middelen de communisten uit het zadel kunnen lichten. „We kunnen niets anders meer doen, dan wachten, tot er in ho gere regionen iets gebeurt", zeg gen ze. De eerste groep zijn de arbeiders bij wie de verbittering om de verschrikkelijke wraak, die de communisten genomen hebben, groot is. Het optreden van de Volkspo- litie, de executies, de langdurige gevangenisstraffen hebben het vaste voornemen bij hen wakker geroepen, dat het de volgende keer de massa zal zijn, die de strijd wint. Honderden onschuldigen hebben sinds de 17e Juni moeten lijden. Wanneer men heeft meege daan aan een betoging, is men niet alleen ontslagen, doch ook be roofd van de distributiekaarten voor het gehele gezin. Een fabrieksmeisje nam afscheid van een kennisje, dat op bezoek ging in een nabijgelegen stad. „Vergeet de „Berliner Luft" niet", zei ze. Ze bedoelde een goedkope parfum, die de vriendin voor haar moest kopen. Maar „Berliner Luft" betekent in Oost-Duitsland ook de vrijheid, zoals die in West Berlijn bestaat. Een politiespion zorgde ervoor, dat het meisje in de ge vangenis kwam. Zo hoort men tientallen verha len van de Oostduitsers. Derge lijke incidenten doen de as van de ergernis en de haat opgloeien. Zullen de vlammen van de re volte echter ooit weer uitslaan? De pessimistisch gestemden wij zen op de toenemende controle, die er sinds Juni op alles en ieder een wordt uitgeoefend. „Wij heb ben niets bereikt, behalve dat wij hebben getoond hoe hulpeloos we in feite zijn", zeggen ze. „Wij hebben laten zien, hoeveel we konden, doch uiteindelijk was het een fiasco. De leiders, waarover we beschikten, zijn aan de kaak gesteld. Zij zijn dood of zitten in de gevangenis. In weerwil van de communis tische beweringen, dat de opstand georganiseerd is door „Amerikaan se agenten", zeggep degenen, die er aan hebben deelgenomen, dat er in het geheel geen leiding was. „Er was helemaal geen plan, alles kwam spontaan". De arbeiders van de aangren zende fabrieken wisten van elkaar niet wat ze deden, totdat ze met elkaar optrokken 0111 de kantoren van de communistische partij te gaan Dlunderen. „Dat was de moeilijkheid er was geen leiding", zei een knap blond meisje. Ze balde haar vuis ten en riep uit: „Als de RIAS (de Amerikaanse radio in Berlijn) ons maar opgeroepen had tot een algemene staking, dan zouden we die Grotewohl-bende nu kwijt zijn. Vele Oostduitsers hebben het ge voel, dat het Westen hen in de steek laat. Zij snuiven verachtelijk bij het horen van de naam „Bonn" „Ze", de regering en de socia listische oppositie in Westduits- land „hebben het te goed om zich over ons zorgen te maken", hoort men vele Oostduitsers zeg gen. „De Amerikanen zijn de eni gen, die iets voor ons doen, zoals nu weer met de voedselpakketten. AVWNWWWYWWWWWWWVWWWWWWWWWVWWMWVVVVWWVWWWVWWVWWVWWVVWYVMWWWWWWVWYWWWWWWWWWWWV 5 De opmars der arbeiders in de Stalin-Allee Oost-Berlijn) is voor het geknechte Oost-Duitsland een symbool geworden. LEIPZIG. Op het marktplein van Leipzig staat een gloed nieuw communistisch propagandabureau. Een kleine metalen plaat bij de ingang vermeldt, dat het gebouw in de plaats gekomen is van één, „dat op 17 Juni 1953 door fascistische provo cateurs vernield is". Dat is het gedenkteken voor ruim tien slachtoffers van het massale verzet in Juni. Op het ogenblik ivemelt het in de stad van bezoekers voor de Messe. welke hier bestuursvormen en oorlogen ten spijt reeds 700 jaar gehouden wordt. De gezette burgemeester Hans Vlrich heeft het druk bezoekers te begroeten. Voor zijn waardigheid is het goed, dat de meeste bezoekers niet weten, dat hij op 17 Juni door de stakers uit het stadhuis gesleept werd en gedwongen werd voor hen uit te lopen met een bord rond zijn hals: „Wij eisen vrije verkiezingen. Weg met de regering". Wij zagen grauw, toen we via de Westelijke radio een uitzending hoorden van redevoeringen in het parlement van Bonn, waarin men zich tegen het Europese leger keerde. Wij zijn vóór een Euro pees leger, vóór Vestduitse solda ten dat is de enige hoop. die wij bezitten", aldus een jonge dokter. Een week voor de revolte kwam de communistische regering af met de belofte, dat de Oostduitsers het econofnisch beter zouden krij gen. In Leipzig waren duidelijke tekenen van deze nieuwe politiek. Op vele gebouwen stonden leuzen gekalkt als: „Voorwaarts met uw regering bij haar nieuwe koers naar een betere levensstandaard" Op straat kon men sinaasappe len kopen In de restaurants op het jaar- beursterrein was van alles te krij gen, „dat is niets dan schijn, om de Westelijke bezoekers van de Messe een rad voor ogen te draaien", zeiden de bewoners van Leipzig. „Wij hebben het niet beter dan voorheen. Boter is er niet, suiker is schaars en de schoenen zijn slecht en bijna niet te krij gen". Verhaaltje De Oostduitsers vertellen het volgende Russische verhaaltje om hun situatie toe te lichten: Een Russische boer klaagde eens bij de dorpscommissaris, dat zijn lemen hut te klein was voor hem zelf, zijn vrouw en zes kinderen. De commissaris antwoordde, dat hij integendeel veel te veel ruimte had en dat hij er nog een geit en een varken bij moest nemen. Na zes maanden ontbood de commissaris de boer en deelde hem mee, dat de geit het huis weer uit mocht. „Prachtig, prachtig", zei de dankbare vader. „En verder, mag je over zes maanden het varken weer bui tenshuis doen", voegde de com missaris eraan toe. „Heerlijk, dan wordt ons huis een paradijs", riep de verheugde boer uit. Het is dit systeem, dat de com munisten in Oostduitsland toepas sen, zeggen de Leipzigers. Een fabriekseigenaar, wie men zijn zaak heeft afgenomen, zei: „Het erge is, dat het abnormale op den duur normaal wordt. Een gewone behoorlijke behandeling lijkt tenslotte een grote concessie". „Als u weer terug bent, vertel de mensen in het Westen dan, dat wij niet onbeperkt de tijd hebben. Wij beginnen de hoop te verliezen". 1. In het jaar 986 had. Erik de Rode zich in Groenland gevestigd. Op weg daarheen raakte het schip van Bjarne Herjulfson uit de koers en passeerde een vlak land. dat onmogelijk Groenland kon zijn. Bjarne leek dat land niet bepaald aantrekkelijk en ging dan ook niet aan wal. Hij was zeer waarschijnlijk de eerste blanke die Amerika had zien liggen. 2. De zoon van Erik de Rode, Leif, kocht later het schip van Bjarne en ging in het jaar 1000 met 34 man op weg om het door Bjarne waargenomen gebied nader te ver kennen. Op verschillende punten begaven ze zich aan land en tegen de herfst brach ten zij ook hun materialen aan wal om- houten huizen te bouwen. Zij vonden er wijnranken met druiven en dus gaf Leif het nieuwe gebied de naam Wijnland. Te ruggekomen van deze ontdekkingsreis gaf men hem de naam van Leif de Gelukkige 3. Thorvald, de broer van Leif, was van mening dat het nieuwe land te weinig grondig onderzocht was. Leif bood hem aan met zijn schip nogmaals naar Wijnland te varen. Thorvald vertrok daarop met 'n bemanning van 30 koppen en overwinterde op dezelfde plaats als Leif. De zomer daar op ontmoetten zij 9 inboorlingen, waarvan zij er 8 doodden en de negende in zijn boo? ontsnapte. 4. Later werden zij door een grote over macht van inboorlingen aangevallen en bij dit gevecht werd Thorvald dodelijk verwond. Zijn manschappen overwinter den nog in hun kwartier en in het voorjaar van 1005 keerden zij naar Groenland terug met belangrijk nieuws voor Leif. Nu ont stond een levendig verkeer tussen Groen land en Wijnland, doch later had Europa het bestaan van deze landen volkomen vergeten. Dit is wat de sagen vertellen betreffende de ontdekking van Amerika. V

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3