„Walgelijke inmenging" in West-Duitse verkiezingen ZATERDAG Reacties op verklaring van Dulles over Triest Het omzetverloop in klein- en middenbedrijf DE KRONIEK VAN Kindje overleed tengevolge van vergiftige poeder Zes vliegtuigen verongelukt Oefening Grand Repulse Zaterdag 5 September 1953 Pagina 7 Duitse socialisten uiten felle critiek op Dulles Ook elders ontevredenheid over Dulles' verklaring Prins Bernhard curator der Economische Hogeschool WAAR IS JACOBUS AALDERS? Een maand - onvoorwaardelijk en voorwaardelijk - geëist tegen apothekersassistenten Verkondigde V.S.-minister zijn persoonlijke mening? Minister wijzigt Bevorderingswet VERPLEEGSTER OP DE ELECTRISCHE STOEL HET STROOMGAT TE OUWERKERK Nieuiv dichtingsplan Koningin ontving nieuwe Russische ambassadeur Overleg over de toekomstige loonvorming In Juli niet onbevredigend Post voor opvarenden EENHEID VAN EUROPA ASHINGTON, 4 Sept. De verklaringen van de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles tijdens de persconferentie die gisteren plaats gevonden heeft, ■Horden in verschillende kringen becritiseerd. In Bonn, Rome, Londen en New Delhi heeft men in rege ringskringen uiting gegeven aan ontevredenheid over de op merkingen van de minister inzake de Duitse verkiezingen en is men van mening dat deze verdacht veel op inmenging in de binnenlandse politiek van een andere mogendheid lijken. De Amerikaanse autoriteiten tonen zich bezorgd over de uit werking die de verklaringen op de Westduitse verkiezingen zouden kunnen hebben. In één nacht tiids is de ver klaring van Dulles een van de belangrijkste politieke punten van de verkiezingscampagne ge worden. De „Washington Post" schrijft intussen in een hoofdartikel: „De heer Dulles heeft geen enkele mogelijkheid voor zichzelf open gelaten voor het geval dat de socialisten in West-Duitsland Zondag zouden winnen." De West-Duitse socialisten helb- ben vandaag de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles beschuldigd te proberen de voorgestelde vier mogend- heden-conferentie te torpederen en zich schuldig gemaakt te heb ben aan „walgelijke inmenging" in de Zondag te houden ver kiezingen. De rede van Dulles heeft een spervuur van socialistische pro testen doen ontbranden, dat met een van de „Amerikaanse inter ventie" de belangrijkste kwestie van de verkiezingscampagne ge maakt heeft. De socialisten ziin het meest verbolgen over de uitspraak van Dulles, dat een nederlaag van de regering Adenauer catastro- phaal voor de kansen op een her eniging van Duitsland zou ziin. De socialisten noemden dit een „niet te dulden" poging van de Amerikaanse regering om de Duitse kiezers de wet voor te schrijven. Zij verwachten, dat deze „beschuldiging" in plaats van Adenauer te helpen, als een boemerang tegen hen zal werken. De critiek van Dulles op Rus land in ziin verklaring van gis teren over Duitsland toont, aldus de socialisten „duideliik zijn be doeling het effect weg te nemen van de redelijke nota, welke pas de dag tevoren door de drie westelijke mogendheden naar Moskou gestuurd was". Hierin werd Rusland uitgenodigd tot een de volgende maand in Lu gano te houden conferentie over de toekomst van Duitsland en Oostenrijk. „In zijn hart," aldus de ver klaring van de socialistische par tij. „wil Dulles in het geheel geen hereniging van Duitsland door middel van onderhandelingen/" De Amerikaanse autoriteiten maken zich bezorgd over de uit werking, die de rede van Dulles mogelijk op de Duitse verkiezin gen zal hébben. De Verenigde Staten hebben zich altijd afzijdig gehouden van verkiezingen in andere landen, om niet te schijn te geven, in menging in de aangelegenheden van andere volken te plegen. Dulles heeft gisteren echter met deze traditie gebroken, door te verklaren, dat een échec voor de coalitie van Adenauer een rampzalige uitwerking op de mogelijkheid tot hereniging van Duitsland zou hebben. De Amerikaanse diplomatieke autoriteiten vrezen, dat Dulles' houding Adenauer stemmen zal kosten en dat de communisten en de overige vijanden van de kan selier nog op het laatste ogen blik politieke munt uit de zaak zullen slaan. 's-GRAVENHAGE. Op voor dracht van de raad van beheer heeft het algemeen bestuur der Nederlandse vereniging voor ho ger onderwijs in de economische wetenschappen Prins Bernhard benoemd tot curator der Neder landse economische hogeschool. Prins Bernhard heeft deze be noeming aanvaard. AMSTERDAM De recherche van bureau Linnaeusstraat te Am sterdam heeft een officieel opspo ringsverzoek uitgevaardigd voor de 29-jarige Jacobus Aalders, die in 1944 door de SS gevangen werd genomen en naar de Euterpestraat werd overgebracht. Vandaar is hij via het huis van bewaring aan de Amstelveenseweg naar Amersfoort gevoerd. Waar hij sindsdien is gebleven, is niet bekend, hoewel destijds is aangenomen, dat hij zou zijn om gekomen, meent de familie er vrij zeker van te zijn, dat hij nog in leven is. Men gelooft, dat Aalders aan een geheugenstoornis lijdt en meent te weten, dat hij verschei dene malen in ons land is gesig naleerd. Zijn signalement is: lang 1.75 meter, blond haar, blauwe ogen, heeft litteken aan rechter- oorlel. 's-GRAVENHAGE, 4 Sept. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft vandaag de zaak behandeld tegen de 38-jarige apothekersas sistent J. B. uit Leiden en diens 35-jarige vrouwelijke collega A. M. P. wonende te Sassenheim, die ervan waren beschuldigd, roekeloos en zeer onverantwoor delijk en onachtzaam te hebben ROME In Italiaanse politieke kringen is men pijnlijk verrast over de uitlating van Dulles dat de verklaring van 1948, waarin de Westelijke mogendheden Beiden dat het vrije gebied van Triest aan Italië diende te worden teruggegeven niet altijd geldig behoeft te blijven. (Van onize parlem. redactie) De minister van Oorlog heeft, naar wij vernemen, besloten en kele ingrijpende wijzigingen aan te brengen in het wetsontwerp tot wijziging van de bevorde- rings- en ontslagbepalingen voor beroeps- en reserve-officieren der Koninklijke Landmacht. Door deze herziening wordt voor een groot deel tegemoet ge komen aan de bezwaren, welke door de gezamenlijke officiers verenigingen tegen dit wetsont werp zijn ingebracht. Bedoelde wijzigingen omvatten onder meer het volgende: de non-activiteit zal worden gehand haafd, zij het met een maximum duur van drie jaar. Eerst daarna zal ontslag met toekenning van wachtgeld volgen, indien tenmin ste voor afloop van de termijn van drie jaar geen herstel in ac tieve dienst heeft plaatsgehad. De leeftijd, waarop op grond van ouderdom ontslag kan worden verleend wordt op 60 jaar ge plaatst in plaats van 55 jaar. Met betrekking tot het ontslag van officieren, die definitief voor be vordering zijn gepasseerd, is be paald, dat dit ontslag niet onge vraagd, maar uitsluitend op eigen verzoek gegeven kan worden. Vijf piloten gered, een vermist TOKIO. 4 Sept. Vier Ameri kaanse Sabre-straaljagers zijn vandaag in het Westen van Japan neergestort en een vijfde toestel wordt vermist. Twee pilo ten liepen slechts lichte kneuzin- Ben op bij het neervallen van hun toestellen, terwijl twee an dere piloten met hun parachutes omlaag sprongen. Zij bevinden zich in veiligheid. Het vijfde toestel en de piloot daarvan wor den vermist. De toestellen waren tlldens een massale vlucht in slecht weer terechtgekomen, dat zo lang aanhield, dat de brand stof was opgeraakt. h-ater heeft de Amerikaanse luchtmacht nog medegedeeld, dat °P pen andere vlucht, ook bij slecht weer. vandaag een F 84 thunderbolt verongelukt is. De nuoot van dit toestel bevindt zich eveneens in veiligheid. De Italiaanse dagbladen heb ben scherp gereageerd op de ver klaring betreffende Triest van de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken. In Britse regeringskringen is de verklaring van Dulles inzake Triest met een zekere mate van verrassing ontvangen. Men ver klaarde in deze kringen, dat er tussen de regeringen van Enge land en Amerika over dit onder werp geen enkele bespreking is geweest. Men is dan ook geneigd aan te nemen, dat Dulles zijn persoonlijke mening over deze zaak heeft weergegeven. In Italiaanse politieke kringen verklaarde men Vrijdag, dat, in dien de officiële versie van de verklaring van Dulles overeen stemt met de door de persbu- reaux gegeven berichten, de in ternationale positie van Italië veranderingen zou kunnen on dergaan. Italië heeft zich vol gens deze kringen altijd aan de verklaring van 1948 gehouden. Indien de woorden van de Ame rikaanse minister zouden beteke nen, dat Amerika zich niet meer aan die verklaring houdt, kan Italië voor een dergelijk feit niet onverschillig blijven en zal het niet nalaten naar aanleiding van de nieuwe Amerikaanse houding de toestand grondig te onderzoe ken, zo wordt in genoemde krin gen te Rome gezegd. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft Vrijdag verklaard,! Alabama op de electrische stoel dat er geen verschillen van me-1 terechtgesteld. ning bestaan tussen Engeland en de V.S. over de kwestie Triëst. In politieke kringen te Bel grado is de verklaring van Dul les met betrekking tot de drie- mogendhedenverklaring van 1948 aangaande Triëst met zekere vol doening ontvangen. Men be schouwt de verklaring als een steun voor de Zuidslavische op vatting, volgens welke de drie- mogendhedenverklaring niet kan dienen als basis voor onderhan delingen over Triëst. In welingelichte Pariise krin gen toonde men zich zeer gere serveerd over de uitlatingen van Dulles over Triëst. Men nam aan, dat Dulles zijn persoonlijke op vattingen heeft gegeven. Er was geen overleg gepleegd tussen de drie betrokken Westelijke landen over een herziening. In dezelfde kringen werd me degedeeld, dat de Franse rege ring zich over deze zaak niet uit sprak en dat zij zich, omdat zij niet was geraadpleegd, haar vol ledige vrijheid van handelen voorbehield. MONTGOMERY (V.S.) Een verpleegster, de 55-jarige wedu we Earle Dennison, die 'n nichtje, dat zij voor 5500 dollar verzekerd had, vergiftigde en vervolgens rustig de sectie op het lijk gade sloeg, is gistermorgen vroeg te gehandeld in de apotheek te Katwijk, waar zij werkten, ten gevolge waarvan de familie Mas tenbroek voor haar 20 maanden oude zoontje, dat ziek was, een verkeerde vergiftigde poeder tus sen de poeders van het dokters recept zou hebben ontvangen. De moeder had haar zoontje deze poeder ingegeven. Het kind ie was daarna in de loop van de nacht, eind Januari 1951 gestor ven. De rechtbank te 's-Gravenhage had B. veroordeeld tot een maand hechtenis en A. M. P. tot 14 da gen hechtenis voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar en f 100 boete subsidiair 25 'da gen hechtenis. Beide apothekersassistenten hadden tegen dit vonnis beroep aangetekend omdat zij meenden dat zij ten onrechte waren "er- oordeeld. De procureur-generaal vorder de vernietiging van het vonnis van de rechtbank omdat er enige technische fouten aanwezig wa ren en vorderde tegen B. een on voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand en tegen mej. P. een voorwaardelijke gevangenis straf van één maand, met een proeftijd van een jaar, en f 100 boete subs. 50 dagen hechtenis. Eerste legerkorps naar Duitsland DEN HAAG Eerstdaags zal het eerste Nederlandse leger korps naar Duitsland worden ver plaatst om deel te nemen aan de oefening „Grand Repulse". Van 18 tot 24 September zal 'n aan- valsoefening worden uitgevoerd in het gebied tussen Enschede en Bremen. Reeds op 7 Septem ber zal een aantal legerkorps troepen naar het oefengebied worden verplaatst om de depóts voor het legerkorps in te richten. Op 14 September volgen de vier de divisie en de overige onderde len. Na afloop van de oefening keren de troepen geleidelijk voor October naar Nederland terug. Aan 't Nederlandse legerkorps, gevormd door de vierde divisie en de legerkorpstroepen, teza men ongeveer vijf en dertigdui zend man, zal een Britse pant serdivisie worden toegevoegd. Deze troepen staan onder bevel van de commandant van het Ne derlandse legerkorps, luitenant- generaal A. Th. C. Opsomer. De oefening wordt geleid door de staf van de Noordelijke leger groep en zij wordt uitgevoerd onder toezicht van een Engels- Nederlandse scheidsrechtersploeg. Dit enorme gebouw is een gedeelte van het Academisch Ziekenhuis van de Nijmeegse Universiteit, dat in de zomer van 1955 gereed zal zijn en plaats kan bieden aan 300 patiënten. De bouw is mogelijk geworden door de feestgave, die de katholieken van Nederland ter gelegenheid van het eeuwfeest der herstelde Hiërarchie aan het Hoogwaardig Episcopaat hebben geschonken. 's-GRAVENHAGE. De dienst dijkherstel droogmaking Schou wen Duiveland deelt mede, dat de tegenslag, ondervonden bij het dichten van het laatste stroomgat (het Oostelijk gat) bij Ouwerkerk genoopt heeft het oorspronkelijke dichtingsplan te henzien in dier voege, dat er voorlopig van wordt afgezien het gat. waar de tegenslag werd on dervonden, te dichten. Besloten is, eerst de nieuwe afsluiting na bij de oorspronkelijke dijkdoor braak tot stand te brengen, waar na het eerstgenoemde gat, dat dan stroomloos zal zijn geworden kan worden gedicht. Met de reeds aangevangen uitvoering van dit herziene plan zal een tijds duur van anderhalf tot twee maanden ziin gemoeid. H.M. de Koningin heeft gister morgen om elf uur ten paleize Lange Voorhout te Den Haag de nieuw benoemde ambassadeur der Sovjet-Unie bij ons hof, de heer Stephan Pavlovitsj Kirsanov ont vangen ter aanbieding van diens geloofsbrieven. Voor het paleis stond de K&n. Militaire Kapel op gesteld, evenals een ere-compag- nie van het regiment luchtdoel artillerie Waalhaven. Bij de aan komst van de ambassadeur, die werd vergezeld door Jhr D. G. de Graeff. ceremoniemeester, speelde de Kon. Militaire Kapel het volks lied der Sovjet-Unie. Om half twaalf ontving H.M. de nieuwe gezant van Mexico bij ons hof, de heer Manuel A. Cha vez, eveneens ter overhandiging van zijn geloofsbrieven. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft, op. naar aanleiding van het desbetreffende advies van de Sociaal-Economi sche Raad van Maart j.l., besloten in de komende maanden overleg te plegen over de toekomstige loonvorming. Vastgesteld werd, dat de inhoud van de onlangs gepubliceerde verklaring der vier werkgevers verbonden, die in het bestuur van de Stichting van de Arbeid werd toegelicht, geen belemmering be hoeft op te leveren voor een reëel overleg over het toekomstige sy steem van loonvorming en de taak, die de organisaties van het bedrijfsleven daarbij zullen heb ben 'te vervullen. 's-GRAVENHAGE Door het economisch instituut voor de mid denstand zijn gegevens gepubli ceerd met betrekking tot het om zetverloop in het midden- en kleinbedrijf gedurende Juli j.l. Uit dit cijfermateriaal blijkt, dat over het geheel genomen de omzet ontwikkeling in deze maand niet onbevredigend kan worden ge noemd. Ten opzichte van de overeen komstige maand in 1952 werd in vele branches in voedings- en ge notmiddelen omzetstijging geboekt, welke in enige groepen, althans ten dele, moet worden toegeschre ven aan prijsstijgingen. Niet in alle branches ging derhalve de toe neming van de geldomzet gepaard met een evenredige stijging van de hoeveelheidsomzetten. De opruimingsverkopen, welke in verscheidene branches in duur zame consumptiegoederen in Juli j.l. werden gehouden, leverden veelal hogere geldomzetten op dan in Juli 1952. Alleen in de detail handel in glas, aardewerk, porse lein en huishoudelijke artikelen bereikten de Juli-omzetten in '53 niet het niveau van die in 1952. Evenals in enige voorafgaande maanden was ook in Juli j.l. de omzetbeweging in het rijwielbe- drijf gunstig. Wel moet worden opgemerkt, dat voor deze branche over Juli slechts een voorlopig in dexcijfer kon worden berekend, aangezien van een aantal deel nemers de omzetcijfers over deze maand nog niet bekend waren. Met betrekking tot het omzet verloop in duurzame consumptie goederen kan worden opgemerkt, dat alleen in de detailhandel in glas, aardewerk, porselein en huis houdelijke artikelen en in de han del in ijzerwaren en gereedschap pen lagere geldomzetten werden behaald dan in Juli 1952. In de overige vermelde branches werd t.o.v. laatstgenoemde maand om zetstijging geboekt. De geldomzet ten in de detailhandel in schoeisel gaven een toeneming te zien met 8 (De parenomzetten zijn geste gen met 4 en de gemiddelde opbrengst per paar schoeisel steeg van f 13,54 in Juli 1952 tot 14,16 in Juli 1953). In de overige bran ches bedroeg de toeneming 3 tot 5%. In de genotsmiddelensector wer den in het chocolateriebedrijf en in de detailhandel in tabaksfabri katen in Juli 1952 en 1953 geld omzetten van gelijke omvang ge noteerd. De omzetten in parfu merieën, cosmetische- en toilet artikelen vertoonden een stijging met 8 In de slijterijen en in de banketbakkersbedrijven werden de Juli-omzetten van '52 overtrof fen met 4°/o. Ten opzichte van de daaraan- voorafgaande maand werd in Juli j.l. in tal van branches omzetstij ging geboekt. Voor vele winkels in duurzame consumptiegoederen hield deze omzetvermeerdering verband met de opruimingsverko pen. Voorts werd in verscheidene branches het omzetverloop gunstig beinvloed door de verkoop aan vacantiegangers. •s-GRAVENHAGE. De post voor opvarenden van Hr. Ms. „Soetnlba" sluit op 8, 10 en 14 September voor 17.00 uur te Am sterdam. Adresseren met toevoe ging Amsterdam C.S. Marine. Voor de 'opvarenden van H.M. Amstel" en „De Bitter" sluit de post op 13 September te 13.00 uur Adressering eveneens naar Am sterdam C.S. Marine. Frankering tegen internationaal tarief. Mr. Beyen bepleit ECONOMISCHE BAZEL, 4 Sept. Minister Beyen heeft vandaag op het con gres van het Zwitserse Genoot schap van de chemische industrie gezegd, dat een gemeenschappe lijke verdediging van Europa niet mogelijk is zonder economische eenheid. Het doel van Nederland is de geleidelijke vorming van een gemeenschappelijke markt niet als einddoel doch om een gezon de productiviteit te verkrijgen, al dus de minister, volgens wie zon der economische eenheid Europa in 't huidig wereldbestel geen on afhankelijke en concurrerende plaats in kan nemen. w\\w\ww\xxw\\x\xx\\wx\\\\\\\\\\\\\w\\\\\\x\\\\\\\\\\w\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\x\\\\w\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\x\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\y\\v\\v\\\\\\\\\\\\w\\\\\X\\\\w\y\\\v\\\\\\\\\x\\x\\\\\\\\\\\\\\\\w\w\\\x\\\\\wxww\\v\\\\v\\vvvvwhx\\\x\\w\\\x\\xwix\\\\x\wx\\\\\\xwxwx\\\\x\w\\x\\\\\\\wx\\\\\v laatste is de zendmachtiging niet aan de omroep- DE TELEVISIE was een 'geweldige uitvinding, 1c die nieuwe triomfen toevoegde aan de moge lijkheden van het menselijk kunnen. Zal ook deze uitvinding, zoals zovéél, misbruikt worden en de mens meer tot verdriet en nadeel, dan tot vreugde en geestelijk voordeel strekken? Er zijn in de grote televisielanden meningsverschillen over een paar punten. Bijv. over de vraag, of de televisie een benadeling betekent voor het bioscoopbezoek, een vraag, waarvoor zich uiteraard het eerst en het meest de eigenaren van bioscopen interesseren. Pas nog werd een stem uit Engeland vernomen, die verklaart, dat onderzoekingen hebben uitgewezen, dat het nadeel van de televisie voor de cinema nogal meevalt. Er is een ander gevaar naast een groot voordeel: de televisie brengt de bioscoop als het ware in huis, dus in de huiskamer, dus in het gezin. Dit kan de huiselijkheid bevorderen, een belangrijk aspect van de bevordering van de gezins band. Maar als er in het gezin geen goede contröle is, op wat de huiskamer binnenkomt, dan vechten hier voor- en nadeel om de voorrang. Men zal zeggen, dat de fout dan al eerder aanwezig is: wat uitgezonden wordt, moet goed zijn Ziedaar nu een van de vragen, die op het t ogenblik in ons land actueel is, met onmid dellijk deze, feitelijk nog voornamer vraag daarbij: moet ten aanzien van de televisie niet het zelfde principiële beleid gevoerd worden als ten aan zien van de radio? De levensbeschouwing staat voorop! In wezen gaat het hier om de anti-these, zoals het ook bij het onderwijs nog altijd om de grote vraag van levensbeschouwelijke aard gaat. De (Katholieke) minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, onder wiens beheer de radio en de televisie vallen, heeft een bepaald plan uit gebroed, waarvan zo nu en dan het een en ander is uitgelekt. Er staat echter, tot op zekere hoogte gelukkig, nog niets vast. Het voorlopige televisie- bestel, dat aanvankelijk zou gelden tot 1 October a.s., wordt nu met enige maanden verlengd, om de minister de gelegenheid te geven, zijn plannen defi nitief uit te werken. Men kan echter uit enige reacties in verschillende kringen wel bevroeden, de levensbeschouwingen het beste tot uiting dat merkwaardig genoeg de minister van zins schijnt te zijn, bij de regeling van het televisiepro bleem een andere weg te volgen dan bij de radio het geval is, hoewel, het zij terloops opgemerkt, ook dat radio-bestel nog altijd definitief geregeld moet worden! De minister schijnt meer dan dat kunnen wij op het ogenblik ook niet zeggen van plan te zijn, uit te gaan van een nationaal televisie- bestel, waarbij dan de vraag nog steeds zal moeten worden beantwoord, dat onder „nationaal" is te verstaan. Daarnaast zullen, mogelijk voor de helft van de zendtijd, de vijf omroepverenigingen aan de beurt komen Van socialistische zijde beschouwt men dit A (al laten wij in het midden, of de Vara er ook zo over denkt) als een kwestie van „door braak" en zo kon men onlangs in het ,J?arool" een betoog lezen, dat pleit voor een algemene, nationale, omroep, op het stramien van de doorbraak-gedachte, die prof. Schermerhorn van oudsher propageert. Merkwaardig is daarbij, dat ook de „Volkskrant" de zijde van de minister kiest, in strijd met de mening van de K.R.O.-voorzitter, prof. Kors O. P., die al eerder reden had, zich te weer te stellen tegen een afwijkende mening van de „Volkskrant". Hij beschouwt de betogen van dit blad als een aan val op het katholieke (en protestants-christelijke) streven naar een eigen televisie, zet uiteen (in de K.R.O.-Gids van 23 Aug.) dat de K.R.O. al in het begin van haar ontstaan tot doel heeft gehad, zowel door klank- als béélduitzendingen de katholieke levensbeschouwing uit te dragen. (Daar gaat het om!). Kan men nu zeggen, zoals wel wordt beweerd dat een nationale, dus een soort Staatsomroep, het meest met het karakter van het Nederlandse volk overeenstemt? Neen. Maar dan is dat met de televisie net eender. Ook voor de televisie geldt, dat de vorm, welke gelijk is aan die van de huidige radio-regeling, er een is, waarin „de eerbied voor komt"... Een opmerkelijk artikel publiceerde het A.R. Dagblad „Trouw" in zijn nummer van 3 Sep tember j.l. Hierin wordt de situatie met name vergeleken met die op het gebied van het onder wijs (Bijzonder en Openbaar) waarop ook prof. Kors al gewezen had en „Trouw" herinnert aan het betoog van prof. Kors, bovenbedoeld, waarin ge pleit wordt voor een televisie-bestel, dat overeen, komt met ons radio-bestel. Dit is een regeling, waarbij de uitzendingen worden verzorgd door ver. enigingen, die op de grondslag ener levensbeschou wing staan, waarbij er dan altijd zijn, die dit stelsel van levensbeschouwelijke uitgangspunten verwer pen en zich „algemeen" noemen. Terecht betoogt „Trouw", dat deze zaak van zeer groot gewicht is. De televisie staat nog in de kinderschoenen, maar naast Amerika leren ook Engeland en andere grote landen, dat de televisie op de duur zeker evenzeer gemeengoed van iedereen wordt als nu de radio bij ons is". En in het bijzonder Amerika, met zijn enorme net van telèvisie-stations over het gehele land, leert ons ook, voor zover wij het nog niet wisten, dat de televisie een enorm belangrijk middel is, om de mensen te beinvloeden. Ziedaar, waarom wij ons aan de zijde van prof. Kors scharen en aan de zijde van „Trouw", met voorbehoud van de speciale opvatting, die dit blad ten aanzien van één punt heeft. Maar buiten dat, zijn wij het in principe eens. Wij hebben, zo is de mening van de K.R.O.- 1c voorzitter, een eigen Katholieke Radio-Omroep niet gewild, omdat het 't gehóór betreft, maar ..omdat het een geschikt communicatie-middel was voor de verkondiging van het Evangelie". Datzelfde, zegt hij verder, geldt voor de televisie, al benadert deze ons langs de visuele weg. Nu is er inderdaad verschil tussen het ontstaan en de groei van de radio en het ontstaan van de televisie. Voor deze verenigingen verleend, maar aan de Nederlandse Televisie-Stichting. In de periode van de proef nemingen (de z.g. experimentele periode) hebben de omroepverenigingen de kosten niet alleen gedragen. Er was steun van de Philips-industrie, wat studio en apparatuur betreft en van de Staat, wat de zender betreft. Ook in de toekomst zal de Staat moeten bijspringen, gelijk hij dat voor het onderwijs doet. Dit kan dus nooit een reden zijn, om de rege ling van de televisie niet aan de omroepverenigingen over te laten. Waar het in hoofdzaak om gaat is overigens niet, dat per sé de Radio-Omroepvereni gingen de televisie moeten verzorgen, hoewel dit uiteraard voor de hand ligt, maar theoretisch zou het denkbaar zijn, dat een andere organisatie dit deed. Als het maar een organisatie is, die van een principieel standpunt uitgaat en dan is het volkomen redelijk, zoal niet logisch, dat de radio-omroepen de zorgen voor het jongere zusje op zich nemen. „Trouw" heeft er nu bezwaar tegen, dat in het plan van de minister schijnt te zijn opgeno men, dat de Omroepverenigingen niet, (zoals in de gezamenlijke programma's van de radio) het recht van veto hebben. Dat is inderdaad een gevaar. Wij zouden niet zover willen gaan als „Trouw", dat die gezamenlijke programma's reeds een „onge wenste" inbreuk op ons principiële omroep-stelsel acht, maar overigens slaan ook wij de waarschu wing van dit Protestants-Christelijk Dagblad hóóg aan: „Wordt, wat men de nationale televisie-koers noemt, in Nederland gevolgd, dan hebben we een van de grootste slagen verloren, die er op het gebied van het overheidsbeleid principieel te verliezen zijn.In deze affaire gaat het om een zeer ge vaarlijk en zeer groot brok „doorbraak" en daarom, aldus besluit „Trouw", zal het van zeer grote in vloed op de ontwikkeling van ons nationale leven in de toekomst zijn, wie in de komende maanden deze strijd wint! Wij verwonderen ons over de houding van minister Cals, voor zover deze tot nog toe bekend is, en voor het overige kan een waarschu wing, als hier van verschillende zijden wordt ver nomen, nooit vroeg genoeg zijn geuit. De „consuls" zijn gewaarschuwd.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5