Help liet zieke kind naar Maria's Genade-oord Twaalfhonderd jaar geleden werd Bonifatius vermoord Een autoeen laboratorium 300.000 vrouwen, die haar man overleefden HET VAC Buitenlandse notities Eerste kinderziekentrein naar Lourdes 600.000 Nederl. kinderen zullen /teïpen bidden BOEKEN- HOEKJE Slechts 139.000 weduwnaren... Een gedurfd woord DOKKUM IN 1954 Franse do dozen gesm „Ik ben ta Papiiia 8 Zaterdag 5 September 1953 Stugge V.S.-politiek Er is voorlopig geen kans op, dat de Oostenrijkers hun staats verdrag krijgen. Nadat de onder handelaars sinds 1946 niet minder dan 374 maal bijeen zijn geweest om over de bepalingen van zulk een verdrag te beraadslagen, heb ben de Sovjets thans bekend ge maakt dat zij van verdere bespre kingen afzien. Ook met de voor uitzichten van de hereniging van Duitsland staat het verre van schitterend. De drie Westelijke mogendheden hebben thans op nieuw. voor de tweede maal in zeven weken, een uitnodiging tot de Sovjet-Unie gericht om de Duitse kwestie te bespreken, te zamen met de kwestie-Oostenrijk. Zoals de invitatie door hen evenwel is ingekleed zal zij de i Russen waarschijnlijk niet sma ken en daarom alleen de kansen van dr. Adenauer ten goede ko men, hetgeen dan ook wellicht de uitsluitende bedoeling is geweest Evenmin bemoedigend iaat de politieke conferentie over Korea zich aanzien. Er is een grote kans dat die grandioos mislukt. En dat zijn dan de drie voor naamste punten (Oostenrijk, Duitsland en Korea) waarop nu voor Washington Ruslands vre deswil zou moeten blijken alvo- j rens toegestemd kan worden in j een samenkomst der Grote Vier ter bespreking van de wereld vrede. Het beeld is niet bemoedigend. En de Westerling moet bijna het hart in de schoenen zinken als hij ziet hoe daarbij ook nog gro te verdeeldheid heerst in het kamp der vredelievende naties. Dat Amerika, door India van d€ Korea-conferentie verwijderd te houden, en door zich hardnek kig tegen China's eventuele op neming in de Ver. Naties te ver zetten, daarmede de samenwer king der vredelievends naties be nadeeld heeft, is nog niet het ergste. Van meer belang is of als gevolg daarvan niet ook de vre- deskansen zijn benadeeld. Com mentators hebben betoogd, dat, als men tot een regeling inzake Korea wil komen, dit alleen maar mogelijk is door zoveel mo gelijk staten, dus ook India, in het overleg te betrekken, 'n stel ling waarmede zeer velen in het Westen het volkomen eens zijn. Nu Amerika dit heeft verhinderd, is de vrees gerechtvaardigd dat de conferentie zal mislukken, en wat dan? Foster Dulles heeft in een rede opnieuw gedreigd, dat bij een evt. hervatting der vijan delijkheden in Korea de doelen in China niet langer zouden kun nen worden ontzien. Dergelijke taal op dit ogenblik doet iemand zich afvragen, wat eigenlijk de grondgedachte is van de huidige Amerikaanse politiek. Gaat die er niet eigenlijk van uit, dat het overleg met de Russen een hoipe- ioze zaak is en dat een botsing tenslotte toch niet kan worden vermeden? Wanneer dat zo is, achten wij het niet enkel begrij- pelijk maar ook verheugend, dat if,de laatste tijd in Amerika steeds meer stemmen opgaan die Dulles niet langer de geschikte man achten. De kansen, dat hij ver vangen zal worden, schijnen toe te nemen, maar een geschikte op volger is niet dadelijk bij de hand. Het heet, dat de Republi keinen Thomas Dewey achter de hand willen houden voor het presidentschap, omdat Eisenho wer vrij duidelijk te kennen ge geven heeft in een tweede ter mijn geen zin te hebben. Zij zou den daarom Paul Hoffman op de voorgrond willen schuiven, maar die is altijd erg op Europa ge oriënteerd geweest en dus niet bepaald persona grata bij dege nen, die „Azie-voor-alles" willen. Misschien het zou bepaald 'n opluchting zijn wanneer dat bleek is de Amerikaanse po litiek alleen maar hard naar de schijn. Het zou kunnen, dat ze verandert wanneer de Duitse verkiezingen achter de rug zijn. DEN HAAG. Itt het verle den kwamen zieke en invalide kinderen heneden 15 jaar slechts hij hoge uitzondering in ile gelegenheid een bede vaart naar Lourdes te maken. De Limburgse Bedevaart naar Lourdes, waarvan Mgr. Lem- mens algemeen voorzitter is, heeft daarom ter gelegenheid van haar zilveren jubileum het gelukkige initiatief genomen bij deze 25ste bedevaart naast de pelgrims- een ziekentrein met 200 ongeneeslijk zieke kinderen naar Maria's heilig dom te doen trekken Voor het eerst in de bijna hon derdjarige geschiedenis van dit pelgrimsoord zal eind September een kindenziekentrein in Lourdes aankomen en wel uit Nederland. Zij vertrekt met de bedevaart van 28 September tot 5 October. De leeftijden dezer kinderen, af komstig uit alle delen van Neder land. ligt tussen één en vijftien jaar. 600.000 biddende kinderen Tezelfdertijd, dat deze twee honderd zieke kinderen naar Lourdes pelgrimeren, zullen met behulp van de 17.000 onderwij zers en onderwijzeressen de 600.000 kinderen der Katholieke scholen zich van 25 September tot 5 October in een machtig Kinderthuisfront verenigen, dat door gebed enoffer in een novene Gods zegen en Maria's tussen komst zai afsmeken over de 200 kinderejn in Lourdes, maar ook over de tienduizenden zieke kin deren, die thuis moeten achter blijven. De onderwijzers en on derwijzeressen ontvangen dezer dagen een Noveneboekje, waarin naast de geschiedenis van Lour des in negen hoofdstukken gebe den en oefeningen zijn opgeno men voor de negen dagen dezer gebedenactie der jeugd. Om echter alle zieke kinderen in Nederland, die niet kunnen deelnemen aan de Lourdes-reis toch in deze actie te betrekken, kunnen deze kinderen zelf of hun ouders een brief schrijven aan O. L. Vrouw van Lourdes, waarin zij hun grote intenties opnoe men. Deze brieven worden in de ziekentrein medegenomen en door een delegatie uit dé groep zieke kinderen in de holle ruim te van de Grot der Verschijnin gen neergelegd. De tienduizenden zieke kinde ren van Nederland mogen allen hun intentie inzenden op de vol gende wijze: De brief wordt in een geslo ten enveloppe gedaan met het opschrift: „Aan Onze Lieve Vrouw van Lourdes". Deze 'brief wordt in een twee de enveloppe gedaan, die men moet zenden aan: De Z.E. Heer E. Tilmans, Zieken-aalmoezenier der Lim burgse Bedevaart naar Lour des. Mariaberg, Maastricht. In deze brief mag geen geld worden ingesloten, want de brie venbus in de grot wordt na een half jaar geledigd en de brieven worden na dit half jaar onge opend en ongelezen verbrand. De bisschop van Roermond, Mgr. Dr. G. Lemmens, die zich reeds grote offers voor deze kin deren heeft getroost, zal het zeer op prijs stellen, indien ook ande re personen, die geen kinderen hébben of een ziek kind, dat niet mee kan, of die God willen dan ken voor de gezondheid hunner eigen kinderen, hem zouden wil len helpen dit prachtige werk te steunen door een gift op post giro 21906 ten name van „Bis dom Roermond te Roermond," met vermelding: „Voor zieke kinderen naar Lourdes." Nationale samenwerking Het initiatief van Roermond heeft geleld tot een nationale sa menwerking van alle erkende Nederlandse bedevaarten naar Lourdes, n.l. van de Nationale de KAB en de Limburgse. Dit gezamenlijk overleg tussen de bedevaarten had tot resultaat, dat zij om toerbeurt elk jaar een bedevaart voor zieke kinderen zullen organiseren. Dit jaar doet dit de Limburgse Bedevaart, in 1954 de Nationale en in 1955 de KAB, waarna de Limburgers weer in 1956. Door dezè orga nisatie kan ook aan de verple ging en verzorging van de kin deren alle aandacht worden be steed, wat anders bij een bede vaart tussen volwassen zieken op allerlei moeilijkheden en bezwa ren stuitte. De autoriteiten in Lourdes hébben dit plan, dat een unicum is in de wereld, met sym pathie begroet en alle medewer king toegezegd om de bedevaart te doen slagen. Permanente Commissie Kinderthuisfront. Het is de bedoeling, dat voor taan bij iedere Kinderbedevaart ook het Kinderthuisfront wordt ingeschakeld, dat met gebed en andere geestelijke middelen deze bedevaarten ondersteunt. Maar daarnaast is dit Kinderthuisfront gezien als een middel om de de votie tot de Moeder Gods, te Lourdes aan een kind versche nen, bij de ver over een half millioen kinderen der katholieke scholen op een gezonde wijze te ontwikkelen in de verwachting, dat zij mede daardoor tot een waar Mariaal leven zullen gera ken. Teneinde deze landelijke ge bedsactie, deze kinderkruistocht der thuisblijvers, telken jare te doen slagen, is een „Permanente Commissie Kinderthuisfront" ge vormd. In deze commissie hebben zitting: Mgr. Mr. F. Op de Coul, Dir. van het R. K. Centraal Bu reau voor Onderwijs en Opvoe ding, Den Haag. voorzitter; Mgr. J. Ingendael, voorzitter der Na tionale Bedevaart naar Lourdes. Maastricht; de H. E. Drs. P. van Odijk, voorzitter der Limburgse Bedevaart naar Lourdes, Roer mond; de Z. E. Heer K. Roncken, voorzitter der Bedevaart der K. A.B. naar Lourdes, Heerlen; Prof. Mag. Dr. J. B. Kors O.P., voorzitter der K.R.O., Hilversum; Joh. H. M. Derksen, voorzitter van het Katholieke Onderwijzers Verbond, Den Haag; H. B. A. M. Kemna, Directeur van het Katho liek Nederlands Persbureau. Den Haag; Mej. A. Kuyt van het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, Den Haag, secr.; L. Bouwman, bestuurslid der Na tionale Bedevaart naar Lourdes, Heemstede, penningmeester; A. Boeiaars, secretaris der Limburg se Bedevaart naar Lourdes, Nij megen; W. Hendriks, bestuurslid der Bedevaart der K.A.B. naar Lourdes, Utrecht. Kaasmarkt Leiden LEIDEN, 4 Sept. Aange voerd: 67 partijen Goudse en 7 partijen Leidse k; kaas. Notering: Goudse extra tot 2.45; Goudse le soort 2.142.20; Goud se 2e soort 2.062.13; Leidse le soort en Leidse 2e soort tot 2.13. Handel kalm. 1948 - 6 SEPTEMBER 1953 (Zie hoofdartikel: Vijf jaar) DOKKUM Het jaar 1954 zal voor het oude Friese vestingstad je Dokkum een belangrijk jaar zijn. Dan is het namelijk 1200 jaar geleden, dat Bonifatius de 6e Juni bij Dokkum werd ver moord. Hoewel dit feit op zich zelf de Friezen in het algemeen en de Dokkumers in het bijzon der niet tot ere strekt, met het verstrijken van de tijd heeft zich ook in Dokkum het civilisatie proces voltrokken en de blaam, die de geschiedenis op het oude stedeke heeft geworpen, treft niet meer de huidige bewoners. Wel is het echter een feit, dat de naam Dokkum bij elke Neder lander, die in de schoolbanken heeft kennis gemaakt met de va derlandse historie, gedachtenasso- ciatie wakker roept aan de gru welijke daad, die 1200 jaar gele den door een groepje heidense Friezen werd begaan. De Dokku mers van de moderne eeuw even wel geven blü'k van de grote waardering voor het werk van ■Bonifatius, wiens naam niet al leen voortleeft in de verbinding in Parijs Ford zit niet stil en werkt aan de toe komst. niet de toe komst echter, die men betiteld met „binnen kort", hoewel men toch hoopt, dat dit nog vóór I960 zal zijn. Reeds eerder heb ben wij gemeld, dat in het machtige rese arch centrum van Ford wordt gewerkt aan een model, dat men ter onderschei ding van alle andere Ford-wagens had ge noemd, de ,,195-X' Nu men dit model meer ontwikkeld heeft werd deze aanduiding veranderd in „X-100". Op de jaarlijkse autotentoonstellingen van 111 October en m Lon den, de Earls Court Show, van 21—31 October a.s zal deze toekomstdroom voor het eerst aan de wereld worden getoond. De „X-100" is een laboratorium op wielen, waarin men de nieuw ste snufjes op automobielgebied beproeft en nogeens beproeft, tot dat het moment is gekomen, "waarop men al de opgedane erva ringen in een nieuwe Ford serie wagen verwerkt. Zo' n nieuw model kan natuurlijk nog afwij ken van de „X-100". Zoals de „X-100" thans gereed is is het een tweedeurs conver tible sedan met ruimte voor vijf passagiers, een wielbasis van 123" en een gewicht van 2678 kg. De electrische uitrusting alleen al be draagt 302 kg, waarbij niet min der 'dan 13 km aan electrische draad is verbruikt. Het zou te veel zijn om de meer dan 50 nieu wigheden, die in dit „laborato rium" zijn verwerkt, te beschrij ven. Interessant is het te weten, dat boven de bestuurder een niet verblindend warmte-werend plas tic dak is aangebracht. Dit dak kan geopend en gesloten worden door een druk op de knop op het in strumentenbord. Wanneer men op een parkeerplaats onverhoopt mocht vergeten het dak dicht te doen en het zou gaan regenen, komt bij de eerste regendroppel een op regen reagerende cel in werking of een vochtigheids-ge voelige electrische schakelaar en het dak en paneel en ruiten slui ten zich mechanisch. De motor is een speciale hoge- compressie kopkleppenmotor, met een geheel nieuw inlaatspruit- stuk-carburateur systeem, gelijk staande aan twaalf enkele-carbu- rateurs. Bij lage' snelheden loopt de motor op twee venturi's van een centraal geplaatste vier ven turi's carburateur. Bij middelma tige snelheden komen nog twee venturi's in werking, terwijl bij heel hoge snelheden op vol gas al de carburateurs in actie komen om de lucht en brandstof te ver schaffen die de motor nodig heeft voor zijn hoog vermogen van 300 paardenkrachten. De versnellingsbak heeft een electrische schakeling. Onafhan kelijke voor- en achterwiel ophan ging zorgen voor bijzonder goede wegligging. De wagen heeft een bekrachtigde besturing en dito remmen, inclusief een handrem, welke electrtsch ondersteund wordt. De voorwielremmen wor den gekoeld door thermostaat- gecontroleerde blazers, wanneer hun temperatuur 150 graden te bovengaat. De voorzittingen zijn op zes manieren verstelbaar: op. neer, vooruit, achteruit en voor- en achterover hellend. De zittin^fen zijn uitgerust met veiligheidsrie men van nylon, welke in de zit tingen verdwijnen. Electrische verwarmers heffen het koude ge voel van de dikke, zwarte en witte leerbekleding op in de win ter. Vanaf het instrumentenbord worden zowel de motorkap als de klep van de bagageruimte geopend en gesloten. In elk wiel is een electrisch-bediende crick ge plaatst. Deurknoppen zijn bij deze nieuwe wagen vervangen door drukknoppen. Men vindt in de „X-100" een dictafoon, radio, te lefoon, electrisch scheerapparaat en een 10-lamps radio met aparte bediening voor voor- en achter passagiers. Er is een zachtklinken die hoorn voor stadsverkeer en een luidklinkende voor verkeer bui ten de steden. De ruitenwisser heeft niet min der dan vier wissertoladen. In de forse voorbumper zijn de koplam pen ingebouwd. In even forse achterbumpers zijn gaten voor het met het jaartal 754. doch ook in de Nationale Bedevaart, welke elk jaar door vele Nederlanders wordt gemaakt naar de plaats waar Bonifatius een gewelddadi ge dood vond. Die waardering vindt men ook terug in een van de mooiste gedeelten van Dok kum, de Bronlaan met de St Bo- nifatiusforon en het St. Bonifa- tiusplein. terwijl tevens de kerk, gewijd aan de H.H. Bonifatius en Martinus en gezellen, de herin nering aan de vermoorde bis schop levendig houdt. Daar ligt ook het processiepark met de St. Bonifatiusikapel, het Martelveld, waar jaarlijks vele pelgrims aan 1200-JARIG BESTAAN VAN DE STAD St. Bonifatius de eer bewijzen, die de Friese voorouders hem hebben onthouden. In 1954 zal de waardering voor Bonifatius zijn hoogtepunt berei ken in de vorim van een grote Bonifatiusherdenking, die thans reeds wordt voorbereid. De Frie se predikant-componist Bernard Smiide en de dichter Fedde Schurer werken aan de samen stelling van een speciale cantate, welke aan de Bonifatiusherden king grote luister zal bijzetten. Naast de religieuze herdenking dubbele uitlaatsysteem van de motor. Het 12-volts electrische systeem bedient niet minder dan 24 elec- tromotoren. 44 electronische bui zen, 50 gloeilampen. 92 schake laars, 29 spoelen, 53 relays, 23 stroomonderbrekers en 10 zeke ringen Iets geheel nieuws is de inge bouwde accu-oplader, welke dient om de batterij op peil te houden, wanneer d'e electrische snufjes worden gedemonstreerd, terwijl de motor niet loopt. Het chassis-frame is van een speciale constructie voor maxi mum stijfheid met een nieuw type carrosseriesteunen, Om het gewicbt van de carrosserie zo laag mogelijk te houden, werden er meer dan 300 onderdelen uit alu minium of ander licht metaal ge monteerd. inplaats van de zwaar dere delen, welke voorheen ge bruikt werden. Het zogenaamde „dode gewicht" is hierdoor met 113.5 kg verminderd. van St. Bonifatius echter zal in .1954 tevens het 1200-jarig bestaan van de stad Dokkum worden ge vierd, waarvoor grote festivitei ten worden voorbereid. Een be langrijke stap ter voorbereiding van de feestelijkheden is geweest de oprichting van een Dokkumer belangen gemeenschap, een or gaan, waarin alle plaatselijke verenigingen, corporaties en groepen, verdeeld in sectoren, zijn ondergebracht. Elke sector heeft een gedelegeerde in de raad van bestuur, waaruit het dage lijks bestuur wordt gekozen. De sectoren omvatten gezamenlijk 't gehele gemeenschapsleven in Dokkum. De burgemeester van Dokkum, drs S. van Tuinen, is beschermheer van de Dokkumer belangen gemeenschap. Reeds vele malen heeft de bur gerij van Dokkum bij liet organi seren van feesten een prachtige samenwerking gedemonstreerd. Hierdoor heeft Dokkum een wijd en zijd vermaarde reputatie ge kregen als de lichtstad van het Noorden. Niet minder dan 34 buurtverenigingen zorgen elk jaar voor een sprookjesachtige verlichting en versiering van de stad tijdens de Hendo-feest- weken. In de Dokkumer belangen ge meenschap zal deze samenwer king thans nog beter tot haar Kanker Geen ziekte is zozeer gevreesd en heeft tegenwoordig zozeer de aandacht van welhaast iedereen, ook van de gewone man en van de leek op medisch gebied, als de kanker. Als men ooit van een volksvijand zou mogen spreken dan hier. Als een kreeftachtig monster met schrikaanjagende vangarmen zet de kiem van deze ziekte zich in het menselijk organisme vast: wie in de greep van dit ondier is gekomen, komt er niet gemak kelijk meer uit los, tenzij men zich bijtijds weet te redden. Het is daarom van zoveel belang dat men zich op de juiste wijze om trent deze afschuwelijke ziekte laat voorlichten. Nu is er bij de Uitgeverij Lie verlee te Amsterdam een werkje verschenen van Dr. Maria Mu- sella, uit het Italiaans door G. A. J. Emonds vertaald onder de titel die het ook oorspronkelijk droeg: „Kanker". Het boekje is niet groot, het telt slechts 165 blad zijden van klein formaat, maar het komt ons voor dat het daar om in zijn Nederlandse bewer king niet minder waardevol is. Hier is een man van de medi sche wetenschap aan het woord van wie met recht -wordt gezegd dat hij op het ingewikkelde ge bied als dat van de kanker alle gezag bezit. Uiteraard is dit geen lichte amusements-literatuur. Maar juist deze degelijkheid waarmee de stof wordt behandeld, ook al is het dan voor een groter publiek, is een aanbeveling te meer. Men leze eens wat er gezegd wordt over voeding en vooral over tabak, en men zal begrij pen dat dit werkje inderdaad een grote sociale zending heeft te vervullen. Het kan zeer velen ten heil zijn. Bibliothecaris recht kunnen komen. Met het ge meentebestuur en het comité Bo- nifatius-herdenking wordt nauw contact gehouden. Iedere burger van de stad wordt op deze wijze ingeschakeld en betrokken bü de voorbereiding van de herden kingsplechtigheden en -feesten, die naar men verwacht niet al leen in Friesland, doch ook elders in het land de aandacht zullen trekken en belangstelling zullen wékken voor Dokkum. Zie de man, de heer der schep- slechts 139.000 mannen, die zich ing, de vertegenwoordiger van weduwnaar konden noemen. Dat is niet zo'n best cijfer voor de het sterke geslacht. Niets is hem te veel, geen werk hem te zwaar, geen moeite hem te groot. Alles kan hij, voor niets schrikt hij te rug. Zo luidt tenminste de gang bare mening. Maar de man, die eens even zijn neus tussen de cijfertjes steekt, moet al gauw een toontje lager zingen. Wat ziet hij daar. hij, de ver tegenwoordiger van het „sterke" geslacht? Er waren in Nederland aan het eind van 1950 maar liefst 300.000 vrouwen, die haar man overleefd hadden en daarentegen heer der schepping en wat lelü- ker is: die verhouding is in ver schillende leeftijdsgroepen nog vrü wat ongunstiger. In de groep van 30 tot 34 jaar b.v. waren er eind 1950 3.226 weduwen, terwijl daartegenover slechts 667 we duwnaren voorkwamen. Van 40 tot 44 jaar: 10.055 weduwen te genover amper 2000 weduwnaren. Er stierven in 1950 38.917 man nen en 36.663 vrouwen en dat, terwijl er in ons land meer vrou wen dan mannen waren, n.l. 5.116.521 tegen 5.083.759. Helpende hand voor oud-Indische ambtenaren (Van onze parlementaire redactie) Naar wü vernemen heeft de re gering besloten in grote lijnen gevolg te geven aan het advies van de commissie achterstallige betalingen. Deze commissie heeft een rapport uitgebracht over de claims van oud-Indische ambte naren, die nog salaris uit de Ja panse bezettingstijd te goed heb ben. Dat nog niet gepubliceerde rapport zal binnenkort door de regering voor publicatie worden vrijgegeven. IN HET HERVORMDE MILIEU Onder de kop „Het einde der Reformatie" neemt de Leeuwar der Courant het volgende artikel van ds A. F. L. van Dijk over uit het tijdschrift „Tijd en Taak". Ds van Dijk staat als Herv, pre dikant te Purmerend. „Het wordt tijd, dat het in de kerk weer gaat „tochten" en dat de ramen er naar alle zijden opengesmeten worden, zodat wij de oude kerken als de Grieks- Katholieke, de Rooms-Katholieke, de Anglicaanse en de Lutherse kerk ook weer binnen ons ge zichtsveld krijgen, schrijft de Herv. predikant ds A. F. L. van Dijk van Purmerend in „Tijd en Taak". Kijken wij alleen naar binnen, dan lijkt de gemeente als zodanig wel opgehouden heb ben te bestaan. Er zijn vermoeid heidsverschijnselen, verschijnse len van lusteloosheid, die op een diepe crisis van de kerk der Reformatie wijizen.. De meest kenmerkende eigenschappen van deze kerk lijken thans wel haar verdeeldheid en haar an- ti-papisme. Men dreigt de ware eatholiciteit der kerk los te laten en beseft niet, dat er grote beslissingen aanstaande zijn. „De Hervorming gaat haar ein de tegemoet. Het zal heel wat in spanning vragen om zich deze gedachte eigen te maken. Mis schien gaat men alarm blazen, omdat zulke dingen niet gezegd mogen worden. Misschien slaat de vrees om het hart, omdat wij Rome meer dan ooit als een ge vaar zien. Misschien is men ver ontwaardigd, omdat het ongepast is de eigen kerk aan de afbraak priis te geven. Dan kan ik slechts antwoorden, dat het niet om de afbraak maar integendeel juist om de opbouw gaat. Ik kan slechts zeggen: „Wilt ge aan een verstik kingsdood ontkomen, gooi dan naar alle zijden de ramen open en luister opnieuw naar het ge luid van die geweldige wind vlaag." Zie naar het goede, dat er in andere kerken leeft, wees bereid om met alle kerken een gesprek te hébben, zonder uit zondering. Houd op met gesprek ken, die niets anders zijn dan het redden van een stukje speelgoed uit een brandend huis. Het gaat om iets anders dan groepen of groepjes, het gaat om de redding der wereld. Zie bovenal naar het fundament, waarop de kerk der Hervorming rust, het is te smal. Het woord alleen kan het niet doen. Het gebedsleven is in de kerk der Hervorming schromelijk verwaarloosd. Een uiting daarvan zijn onze gesloten kerken. De viering van het avondmaal is een plechtigheid geworden. Vandaar, dat het slechts enkele malen per jaar kan plaats hebben. De ziels zorg is een bijkomstigheid, waar door menige gemeente en menig predikant ten einde raad is. Het gaat niet om de afbraak, het gaat om de opopbouw. Het gaat om de opbouw van de ene heilige, alge mene kerk." Vacantie-minnenc gestrekte heidevr,J naar het buiten! generatie, maar Ongetwijfeld d buitenland heeft wekkends, als me is echter maar al gevaarlijk is om Vacantiehuizen en heeft in haar vtff gehele land. De dii de hedendaagse om ook enkele 1 tocht was een acntc gehouden. Uit eigen K.V.C. vertellen toeging. Eigenlek Ruim vijf en komstig uit alle uit Enschede, Roelofarendsveen, Haag enz. enz. Maandagmorgen ir hoofdkantoor van in alle stilte te wac bus, die hen naar gen. Koffers en stonden her en der verspreid. De mensc hun werk spoedden weg banen door de migen mompelden da mos niet magge De reizigers kek glimlachend aan, er iets. Zij moes' kat uit de boom 1 Omstreeks half 1 ver klaar dat gei In Brabants hooi stapten nog een tie Over en weer were gezegd, maar tot aai het heel rustig. In eerste stap op Belgise en.deze werd Meisjes geven zich niet zo gauw, maar uren aan elkaar ge\ er ook, om het zo gen. geen speld meer gen. De zon ging steeds nen en de stemming k HSI Luid zingend op weg meer en meer in. He goede week te wordt Waar zou de jeugdh oe Belgische Gites d'ét den we namelijk onde den. Zou het ver van afliggen? Hoe zou het vragen vuurden we maar er was niemani chauffeur, die er op kc De man was echter op te zeggen. Hij nam en begon te zingen: „II gen volgeladen met. we niet. De bus draaide al dag de Maasbrug in zwenkte in de richting Trots stak de Rocher spitse punt naar de azu mei. Nu was zij voor machtige rots, maar c we daar op onze tochtc zeggen: hé^ hé, nu se! Een luid gejuich st op. Een hartelijk wc groep, die met dezeli huiswaarts zou keren, gedraaf van kofferssj01: een vluchtig, maar nie telijk afscheid en in eer tijds vertrok de bus we meisjes, op weg naar stonden de deur van de wagenwijd voor ons op Weg avon „Ik ben tante Mies e de leiding. De twee koo nog beneden zijn, he Ciery en juffrouw Wil willen mag je ze ook r icht Willy noemen zoi groep deed. Dat klinkt 1 ante Mies, die op de g op de rand van een bed ten, had direct haar „p Z'ch heen verzameld. bet beste als ik direct hoe het hier toegaat, da "ok geen gemopper, w 'k een hekel aan. „Alle zoals corvée en waterg allemaal nogal mee, ma s avonds om tien uur b half elf licht uit werd slag of stoot aangenom< clf uur zou misschien. verder was er geen m tornen. De bedden waren na gemaakt en de bagage kwaad als het ging opge thee met koek stond i tlactatie, in de eetzaal gc kwartier, die nog overscl l'ner>. werd de naaste o le Tir", zo luidde de van het huis, bekeken, we het best rooien één het moest nog wel lange

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 6