HET SCHONE ARDENNENLAND VACANTIE-OORD BIJ UITSTEK ZEELT ROKKEN VARIEREN ANEMONE JAPONICA van 3 3-38 cm van de grond gedurfd tfoord Franse douane grabbelde tussen poeder dozen en rollen pepermunt naar gesmokkelde parfum en wijn ,De vergeten vis Ik ben tante Mies MET DE K.V.C. NAAR DINANT r HERVORMDE MILIEU Krulleti met zand! \oman ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1953 DE MODE IN BEELD Dat we deze smakelijke vis ver geten hebben is een feit, waarvoor we onszelf wel een verwijt mo gen maken. Wie de moeite neemt, om op 't ogenblik deze vis eens klaar te maken zal dit zeker erva ren. Zeelt is namelijk een van de lekkerste zoetwatervissen. We kunnen haar echter niet het hele jaar door eten, omdat zjj zich niet altijd laat vangen. Misschien is dit de reden, dat we haar vergeten hebben. Behalve in de maanden Mei. Juni en Juli zit zij veelal verbor gen, zodat ze onbereikbaar is. Maar in deze tijd, nu we dus wel de kans hebben haar te krijgen, is zij ook op zijn lekkerst. We kunnen de zeelt op ver schillende manieren bereiden, na melijk koken, stoven en bakken. Het schubben van zeelt is een uiterst moeilijk werkje, maar we kunnen dit rustig achterwege la ten, want na de bereiding kan het vel zonder enige moeite verwij derd worden. Velen vinden dit vel echter juist het allerlekkerst en er behoeft dan ook niets verloren te gaan. Op de gewone wijze kan zeelt gekookt, gestoofd of gebakken worden. Als we het visvlees han dig van de graat nemen (tranche ren) hebben we van graatjes na genoeg geen last. Resten zeelt kunnen door de vleesmolen gedraaid worden en tot gehakt of croquetten ver werkt. groepjes van drie of vier op uitge trokken. 's Morgens moest de „knokploeg", een groepje van zes meisjes, die cor- vée hadden, een half uur vroeger op staan om het ontbijt klaar te maken Woensdag moest alles met een vaar tje gebeuren. Per bus zouden wij r.aar het Franse plaatsje Givet gaan. Om in de juiste sfeer te komen ging het werk maar met de Franse slag. Een paar uur reden &ij dwars door de Ardennen met hun onbeschrijflijke schoonheid. Langs de kastelen, ver borgen tussen de uitgestrekte bossen of trots boven alles uitstekend op meters hoge rotsen. De kerk van Froy de Notre Dame, vlag bij de plaats waar het leger van Generaal Von Rundstedt in de laatste oorlog door de Amerikanen is tegen gehouden werd allereerst bezocht. Dit genadekerkje, waarvan het plafond beschilderd is door Rubens en Van Eyck, liet nog duidelijk de sporen zien van de gevechten, die zich er in en er rondomheen hebben afgespeeld. Beauraing was de volgende halte plaats. Dit kleine dorpje is enige tijd geleden tot bedevaartplaats verklaard, Nu de foto's van de wintermo- dellen de wereld ingestuurd zijn en iedereen heeft kennis geno men van de excentrieke en de meest eenvoudige geesteskinde ren van de haute couturiers is alle spanning omtrent de winter mode verdwenen. Wij hebben reeds geschreven dat de tulplijn een grote invloed blijft uitoefe nen, hoewel deze in enkele ge vallen onder een andere naam wordt gebracht. (Van onze verslaggeefster) Vacantie-minnend Nederland heeft niet meer genoeg aan zijn bossen, uit gestrekte heidevelden, zee en strand. Het wil steeds meer zien. De drang om naar het buitenland te gaan wordt steeds sterker; niet alleen bij de oude generatie, maar vooral ook bij de jongeren. Ongetwijfeld draagt het verre reizen maken veel goeds in zich, want het buitenland heeft ons veel te zeggen, ja zelfs zeer veel interessants en indruk wekkends, als men tenminste ogen en oren maar wijd open houdt. Helaas is echter maar al te vaak het bewijs geleverd dat het voor de jeugd zeer gevaarlijk is om alleen over de landsgrenzen te trekken. De Katholieke Vacantiehuizen en Jeugdherbergencentrale kortweg de K.V.C. genaamd heeft in haar vijf-jarig bestaan al een groot net van jeugdherbergen over het gehele land. De directie van de K.V.C. kent en begrijpt echter de drang van de hedendaagse jeugd en daarom heeft zij zich kosten noch moeite gespaard om ook enkele buitenlandse reizen te organiseren. Een wel zeer bijzondere tocht was een achtdaagse reis voor meisjes naar Dinant, welke tweemaal is gehouden, llit eigen ervaring kunnen wij dank zij een uitnodiging van de K.V.C. vertellen hoe het de laatste week daar in het Belgische Maasdal toeging. Eigenlijk is er maar één woord voor en dat is „machtig". De laatste morgen is het werken geblazen. vrolijkheid zelfs oversloeg op de toe risten van de andere boten, die ons voorbij vaarden. Pluvius toonde zich de volgende dag onmeedogenloos. Maar de bewo ners van de Gites d'étape lieten zich niet op hun kop zitten en zodra zij ae kans schoon zagen trokken zij er op uit. Ieder hun eigen richting. Drie hebben het zelfs aangedurfd om naar Brussel te liften. Difeant heeft ook zeer veel beziens waardigheden. De citadel, de praehis- torische spelonken, de grotte de Di- t.ant ''„le Merveilleuse" en de uitzicht toren de Mont Fat. De hele Zaterdag werd hieraan besteed. Wij konden gevoeglijk aannemen dat Zondag eigenlijk de laatste dag was van het verblijf in Dinant, want Maandagmorgen was het werken, in pakken en opruimen geblazen. Na het dinerZondagsmiddags was ren plechtig moment aangebroken. Fiet zou namens allen de leiding be danken voor de goede zorgen aan de „club" gewijd. „Nu ik voor u sta weet ik plotseling niet meer wat ik zeggen moet. Hoe was het ook al weer, jongens? Help me eenseh chDit cadeau is in ieder geval voor u tante Mies en deze zijn voor nicht Willy en nicht Gery. U begrijpt wel waarvoor het is...." „Hé Fiet, denk nou om dat andere!" Deze zin klonk als uit één mond. „Ja tante Mies, wij dachten voor wat hoort wat. Mogen wij vanavond om elf uur thuis komen?" Tante Mies, die anders nooit wijzi ging bracht in een eens genomen be sluit, kon niet anders dan nu van haar standpunt afwijken. „Nu vooruit dan, kwart voor elf binnen, elf uur licht uit". Met 38 man (letterlijk: meisjes) zou 's avonds de dansvloer bestormd worden. Hoe droef was het echter toen mn hoorde dat er noch muziek nog dansen was. Was er daarom nu avondpermissie afgesmeekt? Niemand hoeft zich echter zorgen te maken dat de laatste avond voor de „K.V.C.-Di- nantezen" een verloren avond was De K.V.C. heeft er goed aan ge daan enkele buitenlandse reizen te organiseren. Ongetwijfeld zal de di rectie van de K.V.C. het volgend jaar zowel voor jongens als meisjes weer zorgen voor aantrekkelijke en goed georganiseerde vacanties zowel in Nederland als daarbuiten. Dinant is een stad, die leeft van het toerisme. Souvenirs en patates- frites-winkels zijn er talloos en op beide werd meermalen een geduch te Nederlandse aanval gedaan, want wie gaat er naar huis zonder souve nirs en wie kan een week lang de lucht van patates-frites verdragen zonder eens een portie te verschal ken? 's Avonds is het in de Maasstad ge zellig met muziek en dansen in de open lucht. Bijna zonder uitzondering trokken dan ook iedere avond onge veer dertig meisjes van de 38 naar het centrum om de avond door te brengen. Vanaf le Tir was het een half uur lopen maar dat werd op de koop toe genomen. Als men de hele dag heeft getippeld dan kan dat even tjes er ook nog wel bij. Het ergste was echter 's avonds, te gen de tijd dat het klokje van ge hoorzaamheid ging tikken, dat het Ruim vijf en twintig meisjes, af komstig uit alle delen van het land, uit Enschede, Arnhem, Haarlem, Roelofarendsveen, Amsterdam, den Haag enz. enz. stonden op een Maandagmorgen in Augustus voor het hoofdkantoor van de K.V.C. te Utrecht in alle stilte te wachten op een auto bus, die hen naar Dinant zou bren gen. Koffers en uitpuilende tassen stonden her en der op het trottoir verspreid. De mensen, die zich naar hun werk spoedden moesten zich een weg banen door de ravage en som migen mompelden iets van „schande, da mos niet magge". De reizigers keken elkaar eens glimlachend aan, maar niemand zei er iets. Zij moesten eerst eens de kat uit de boom kijken. Omstreeks half negen was alles zo ver klaar dat gestart kon worden. In Brabants hoofdstad den Bosch stapten nog een tiental meisjes in. Over en weer werd af en toe iets gezegd, maar tot aan de grens bleef het heel rustig. In Namen werd de eerste stap op Belgische bodem gezet endeze werd goed gezet. Meisjes geven zich tegenover elkaar niet zo gauw, maar als zij na enkele uren aan elkaar gewend zijn dan is er ook, om het zo maar eens te zeg gen, geen speld meer tussen te krij gen. De zon ging steeds helderder schij nen en de stemming kwam er dan ook „Le Tir", de gastvrije Belgische jeugdherberg. omdat Maria daar meerdere keren aan vijf kinderen is verschenen. De K.V.C.-groep zou niet het idee gehad hebben in Frankrijk geweest te zijn, als er geen wijn gedronken werd. In een klein caféetje probeer den wij zo goed en zo kwaad als het ging in gebroken Frans en met wat handbewegingen onze verlangens kenbaar te maken en te antwoorden op de rappe vragen van de waardin achter de tapkast. De Franse douane liet ons niet meer zo makkelijk de grens terug over gaan als wij gekomen waren. Allemaal de bus uit en tassen mee brengen. En de man maar graaien tussen poederdozen, kammetjes, bo terhamzakjes en rolletjes frujetta en pepermunt op zoek naar verborgen parfum of wijn. De douanier zou vast nog eens de bus nagezocht hebben als hij wist dat er bij het wegrijden gezongen werd: hij is met z'nin het water gevallenDe goeie man, hij verstond het gelukkig niet. Ttikel: Vijf jaar) Wij kunnen nu wel zo langzamer- ers. Op een daarvan willen wij eens hand zeggen, dat het uitbundigste de aandacht vestigen, omdat zij lang van de zomerbloei voorbij is. Goed, niet zo algemeen bekend is als de er zijn nog genoeg planten, die hun klassieke herfslplanten: chrysanten rijke kleurenpracht tentoonspreiden, en herfstasters. Wij bedoelen de Ane- maar het overvloedige, het royale, mone japonica, de z.g. herfstanemoon, dat de zomerborder tot een lust voor die nu juist in bloei is gekomen. Ze het oog maakt, is toch zo langzamer- komt voor in rode, rose en witte kleu- hand en stilletjesweg aan het wegeb- ren. Persoonlijk vinden wij de witte ben om plaats te maken voor de meer het mooist. Op een beschaduwd plek- verstilde pracht van de herfstbloei- je in de tuin wiegen nu de prachtige zuiver witte schaalvormige bloemen op stelen van bijna een meter lengte heen en weer. Wij genieten er elk na- jaar weer van en hebben nog steeds geen spijt, dat wij op een goede dag i 'l 1 deze fraaie plant in onze tuin heb- vC* j v - t>en gehaald. Het gehele jaar door is ft'jf Jïp het een onopvallend ding, maar als zo tegen Augustus de bloemstengels te voorschijn komen, houdt dat steeds V MA weer mooie beloften in. Want tot aan j VVA' tsJd November prijken de bloemen, die (ff j\ TT van een l5roze blankheid zijn op hun r, f f J". wankele stengels. Samen met de chry- W kA pTiCV santen bepalen zij het karakter van aL-v J t (f onze tuin in de herfst. ÜlÊi I /TUfÊrËv l/Jj De Anemone japonica wordt in te- >££$1'' f genstelling tot de meeste andere ane- 9ÊAJtrÊffcX A nonen in het voorjaar geplant. Een ■Épr v naai te bestemder plaatse, kan zij er rWÈvSQË? s f\ jaren blijven staan. Als u er boven st VMÈ&ÊHr N--' 1 A d'en voor zoret' dat de Plant 's win- T~ f V- t6rs wordt afgedekt, kunt u er op re- W- fhs kenen ieder jaar van een rijkere j? ff £X 7f bloei te mogen profiteren, 'r-,TlltrsftWjfcMr Htn. tide hand voor sche ambtenaren parlementaire redactie) vernemen heeft de re- oten in grote lijnen zeven aan het advies mmissie achterstallige Deze commissie heeft t uitgebracht over de oud-Indische ambte- nog salaris uit de Ja- tingstijd te goed heb- log niet gepubliceerde binnenkort door de jor publicatie worden half uur in twintig minuten gelopen moest worden. De eerste avond in bed kwam er, wat het lawaai betreft hoogstens een flink gekraak van de bedden vrij fatsoenlijk af. Des ondanks kregen wij van tante Mies aan het ontbijt de volgende morgen toch te horen dat het niet was ge gaan zoals afgesproken. Doodse stilte in de eetzaal. Maar of het hielp? In ieder geval is het zover gekomen dat het Zaterdagavondverlof tot elf uur ingetrokken werdOch aerm, zei den de Brabanders! Tante Mies toonde zich een uitste kend organisatrice. Altijd en op ieder uur van de dag wist zij de gezellig heid er in te brengen. Allen waren het direct met haar voorstel eens om een paar gezamenlijke tochten te ma ken. Zij zou dan, zoals zij zelf zei, voor „sjacheraarster" gaan spelen, om voor minder geld in diverse be zienswaardigheden te komen. Dinsdags werden tochten naar eigen voorkeur gemaakt. Bergen werden beklommen, enkelen gingen zelfs lif tend naar Han, om daar de grotten te bezichtigen. Iedereen had een lunch pakket meegenomen en was er met In de Franse hoofdstad is men het nog niet eens kunnen worden over de juiste roklengte. En zolang dat nog niet het geval is behoeven wij ons be slist geen zorgen te maken. Toen de bom van Dior de rok 40 cm van de grond insloeg, zijn de confectionnairs en de eigenaren van de grote warenhuizen direct in allerijl gaan vergaderen om vast te stellen, welke lengte of ze nu toch wel aan zouden houden in de confec tie. De beslissing viel en dat betekent dat er variatie blijft van 38 tot 38 cm. Bijgaande foto's geven een aardige indruk van de nieuwe ideeën. Het eerste plaatje toont een groene wol len mantel van Dior; een voorbeeld van de „koepel-lijn" welke Christian nogal eens heeft gebruikt. De mantel heeft een grote pas, sluit met vier knopen en loopt naar onderen nau wer toe. De kraag ontbreekt geheel. Redingotes werden in bijna ieder» collectie gebracht. De zijden tailleur is ook een model van Christian Dior, speciaal voor da namiddag. De aparte lijn wordt ver kregen door de zijdelingse knoop- sluiting. kop „Het einde der neemt de Leeuwar- it het volgende artikel L. van Dijk over uit irift „Tijd en Taak k staat als Herv, pre- Purmerend. rdt tijd, dat het in de gaat „tochten en dat er naar alle zijden ten worden, zodat wil ;etiken als de Grieks- de Rooms-Katholieke, lanse en de Lutherse weer binnen ons ge- krijgen, schrijft de ikarat ds A. F. L. van 'urmerend in „Tijd en ken wij alleen naar in lijkt de gemeente wel opgehouden neb- taan. Er zijn vermoeid- ïrjnseleTi, verschiinse- ïsteloosheid. die op een is van de kerk der wijizen.. De meest de eigenschappen van c lijken thans wel eeldheid en haar an- Men dreigt de oliciteit der kerk los :n beseft niet, dat er slissingen aanstaande vorming gaat haar ein- et. Het zal heel wat in- vragen om zich deze eigen te maken. Mis- it men alarm blazen, ke dingen niet gezegd irden. Misschien slaat m het hart, omdat Wil •r dan ooit als een ge- Misschien is men ver- <d. omdat het ongepast i kerk aan de afbraak ven. Dan kan ik slechts 0, dat het niet om de naar integendeel juist joujw gaat. ,n slechts zeggen: aan een verstik- ontkomen, gooi dan zijden de ramen open opnieuw naar hetge- die geweldige wind- e naar het goede, dat ere kerken leeft, wees met alle kerken een s hebben, zonder uit- Houd op met gesprek- iets anders zijn dan het n een stukje speelgoed randend huis. Het gaat nders dan groepen of iet gaat om de redding 1. Zie bovenal naar het waarop de kerk der tg rust, het is te smal. d alleen kan het niet gebedsleven is in de dervorming schromelijk isd. Een uiting daarvan gesloten kerken. De n het avondmaal is een id geworden. Vandaar, echts enkele malen per »laats hebben. De ziels- a bijkomstigheid, waar- ge gemeente en menig ten einde raad is. Het wnn de afbraak, het gaat pïbouw. Het gaat om de an de ene heilige, alge- Duitse deskundigen hebben een nieuw product ontdekt om de krul in het haar er langer in te houden. Het is een product, dat uit zand- en kiezelstof samengesteld is en dat een waterwerende eigenschap heeft, der halve zeer geschikt voor permanent wave. Wanneer het haar met silicon, zoals de zandstof heet, bespoten is zullen de krullen zelfs tegen regen bestand zijn. Help me eens Donderdags ging de hele troep on der leiding van „professeur" tante Mies met de trein naar Houyet. Van daar uit werd de bijna wereldberoem de „hesse"-tocht gemaakt in roeibo ten. De gondeliers hadden die dag be paald geen rustig gezelschap aan boord. Meer dan eens werd een be hoorlijk watergevecht geleverd. De stemming was zo opperbest dat de Luid zingend op weg naar Dinant. meer en meer in. Het beloofde een goede week te worden Waar zou de jeugdherberg zijn van at Belgische Gites d'étape? Daar zou den we namelijk ondergebracht wor den. Zou het ver van de stad Dinant afliggen? Hoe zou het daar zijn? Die vragen vuurden we onder elkaar af, maar er was niemand, behalve de chauffeur, die er op kon antwoorden. De man was echter zo slim er niets op te zeggen. Hij nam de wijste weg en begon te zingen: „Ik heb mijn wa gen volgeladen metdat zeggen we niet. De bus draaide al laat in de mid dag de Maasbrug in Dinant op en zwenkte in de richting Neufehateau. Trots stak de Rocher de Bayard zijn spitse punt naar de azuur blauwe he mel. Nu was zij voor ons nog een machtige rots, maar daarna zouden we daar op onze tochten naar „huis" zeggen: hév hé, nu schieten we op. Een luid gejuich steeg plotseling op. Een hartelijk welkom van de groep, die met dezelfde bus weer huiswaarts zou keren. Een geren en gedraaf van kofferssjouwende lieden, een vluchtig, maar niet minder har telijk afscheid en in een korte spanne tijds vertrok de bus weer met andere meisjes, op weg naar Nederland. Nu stonden de deur van de Gites d'étape wagenwijd voor ons open. Wegavondpermissie „Ik ben tante Mies en ik heb hier de leiding. De twee kooksters, die nu nog beneden zijn, heten juffrouw Gery en juffrouw Willy. Als jullie willen mag je ze ook nicht Gery en richt Willy noemen zoals de andere groep deed. Dat klinkt wel grappig". Tante Mies, die op de grote slaapzaal op de rand van een bed was gaan zit ten, had direct haar „pupillen" rond Ach heen verzameld. „Het lijkt me l,et beste als ik direct maar vertel hoe het hier toegaat, dan krijgen we ook geen gemopper, want daar heb il< een hekel aan. „Alle kleine regels, zoals corvée en watergebruik vielen allemaal nogal mee, maar het decreet s avonds om tien uur binnen zijn en half elf licht uit werd niet zonder !ag of stoot aangenomen. Een keer elf uur zou misschiengaan, maar verder was er geen minuut aan te tornen. De bedden waren nauwelijks op gemaakt en de bagage zo goed en I waad als het ging opgeruimd, of de thee met koek stond al, als extra tractatie, in de eetzaal gereed. In drie wartier, die nog overschoot voor het diner, werd de naaste omgeving van .le Tir", zo luidde de schone naam tan het huis, bekeken. Hier zouden we het best rooien één week en als het moest nog wel langer ook. gers? En wat zeggen jul lie van paarden? Dit jaar zijn er bij het bergbeklimmen in Euro pa 146 mensen omgeko men. Laatst hing er over een bidstoel in de kerk van Baarn een rare wandel stok. 'n Mijnheer wilde hem even pakken, om hem naar de koster te brengen. Maar het was geen wandelstok, kleine vrienden, maar een dik ke vette ringslang! Hij kronkelde! Brrrr! Sommige huizen in Arnhem hebben erg veel last van vliegen! Die hui zen moesten eigenlijk worden afgebroken, maar dat gaat nu eenmaal niet zo gemakkelijk! Nu, kleine vrienden, is het weer genoeg. De Lassoman is moe van al dat rennen overal heen. De hele vacantie heeft hij geen rust gehad. En hij zag jullie maar fijn va cantie houden. Hij dacht: „Gelukkig! Die kinderen hebben nog geen zorgen!" En als jullie alles maar goed gaat, dan is de Las soman allang tevreden! Tot wederziens! SMOESJES Van alle koopicaar, die er op de markt komtzijn smoesjes wel het meest aangeboden artikel. Wat wor den er al niet een smoesjes verkocht. Ik neem nu al leen maar van die uitvluchtjes, die bedacht wordent als je te laat op school komt. De bus was net weg Voor de brug moeten wachten. De spoorbomen wa ren net dicht. Pech met m'n fiets gehad. De kerk was zo laat uit. Ik moest nog net een boodschap voor m'n moeder doen. We hebben ons verslapen. Moet ik er nog meer opnoemen? Waar komt het allemaal op neer? Je komt dikwijls niet recht voor de waarheid uit. Je draait er omheen. Maar dat is niet fair en op de duur vertrouwen ze je niet meer. Je doet niet mee met de naastenliefdedie vraagt, dat je eerlijk bent en dat je het juiste antwoord geeft op de vragendie ze je stellen. Nu de school pas iveer begonnen is, moet je het vaste voornemen maken er het hele jaar niet om heen te draaien en rond en eerlijk te zeggen, wat de ware reden van je te laat komen is. DRAAI ER NIET OMHEEN De beroemde bloem „Victoria Regia" in Am sterdam heeft in Augus tus enkele avonden van 10 tot 12 uur 's nachts ge bloeid. Prachtig! De men sen konden komen kij ken. Niet zo maar in een park. Nee, in een heel aparte tuin natuurlijk, 'n binnentuin. In Haarlem bij de poli- tiezwemwedstrijden ge weest! Dat was me een geplons, kleine vrienden! En goed! De Lassoman ziet wel eens meer poli tiemannen. Als jullie soms in Maastricht of Rotterdam komen, kunnen jullie zo, als je wilt, met de heli copter naar Brussel, Bonn of Keulen. Als je maar betaalt natuurlijk! In Zürich hebben knappe heren laatst ver gaderd over een reis naar de maan De Lassoman is laatst ook al in Zürich geweest. Hij heeft er die maanmannen niet gezien. Pas geleden is de Las soman op de geslaagde paardendag in Delft ge weest! Wat een prachtige paarden waren daar! Bij Nijmegen liep laatst een verwilderde hond rond. In Nederland zijn 650.000 kinderen, alle maal kleine vrienden, lid van de H. Kindsheid. We zijn de laatste tijd 30 kostbare straaljagers kwijt geraakt! Wat zeggen jullie van die straalja- zo groot waren, dat de mammoet er op z'n dooie gemak rechtop onder door kon tippelen. Misschien heb je in 'n dierentuin wel eens wal wissen gezien. Het hart van zo'n beestje weegt wel 600 kilo, z'n tong 400 kilo en in zijn lieve maagje kan dat kolos sale beest wel 1200 liter voedsel bergen. Dat is nog eens een provisie kast! Als een walvis ter wereld komt, is hij al 8 meter lang. Een gezellige baby, vind je niet? Een dure postzegel Voor postzegelverzame laars vertel ik een merk waardig staaltje van een P9stzegel, die maar even tjes 60.000 dollar waard is. Zo'n onooglijk stukje paarsrood papier met een paar onduidelijke* figuur tjes erop zou je ineens rijk maken. Een 75 jaar ge leden vond een jongen in Brits Guyana die zegel op ëen oude krant. Het was een postzegel van één cent, uitgekomen in 1856. De jongen verkocht hem aan een kameraad voor zes shilling, dat is onge veer 3^2 gulden in Hol lands geld. Toen ving de reis van het onnozele postzegeltje aan. Eerst kwam het in Engeland terecht. Zes jaar later had het al 500 maal de oor spronkelijke waarde. In 1922 kwam het in handen van een Parijse verzame laar, die er mee geurde. Deze verkocht z'n verza meling en het zegeltje verhuisde naar een Ame rikaan, die er 37.000 dol lar voor dokte. Weer 18 jaar later werd de prij? genoteerd op 45.000 dollar. Nog was het toppunt niet bereikt. Want enkele ja ren geleden bood men er 60.000 dollar voor en mis schien dat het één-cents postzegeltje het nu nog verder gebracht heeft. eens op audiëntie was, vroeg hij de Paus om de zegen voor moeder, die al heel oud was. Wat zou ze daar gelukkig mee zijn! Natuurlijk weigerde de Paus niet. Maar hij had nog een andere verrassing voor haar. De Paus ging naar een kast toe en haalde er een pracht van een rozenkrans uit van echt parelmoer. Pater Titus was blij verrast. „Zo", EEN PRIESTER* HELD (II) Een rozenkrans voor moeder Pater Titus had vroe ger in Rome gestudeerd. Hij ging daar later nog wel eens heen, want de Eeuwige Stad trok zijn priesterhart. Overgeluk kig was hij dan. als hij de H. Vader persoonlijk mocht spreken. Toen hij zei de Paus, „ga die nu maar zelf naar moeder toe btengen en zeg maar, dat ze die van mij heeft". Hij was de ko ning te rijk en zag in zijn verbeelding al het gelukkige gezicht van zijn oude moeder. On middellijk na de audiën tie moest hij dat grote nieuws vanzelfsprekend naar huis seinen. Hij nam haastig 'n kaart en schreef, dat hij, als hij thuis kwam, iets heel moois voor haar zou meebrengen, dat hij zelf van de Paus voor haar gekregen had. De geleerde professor was altijd een eenvoudig kind gebleven, dat blij was zijn bejaarde moe der gelukkig te kunnen maken. Daar zou ook de tengere Carmeliet bij horen. Hij was een grote steun voor de Aartsbisschop. Voor al toen hij voor de jour nalisten moest opkomen, van wie hij de geestelij ke leider was. Er moest iets heel moeilijks opge lost worden voor de ka tholieke kranten. De NSB eiste, dat ze propa ganda zouden maken en dat hadden de bisschop pen verboden. In die da gen was Pater Titus dag aan dag op pad, hield overal besprekingen en stelde voor de Aartsbis schop een stuk op, waar in hij precies aangaf, hoè de journalisten in dit moeilijk geval moesten doen. Toen iemand, die hem op reis ontmoette, hem vroeg, of hij niet bang was, nu hij zo'n gevaar lijke opdracht moest op knappen, antwoordde hij: „Ik ben wel wat on gerust, maar niet bang. Maar me stilhouden, neen. daar voel ik niets voor". De gehoorzaamheid aan het kerkelijk gezag was hem zijn leven wel waard: En z'n leven zou hij daarvoor geven. Zo dapper was hij wel. Heiligenkalender Blader even verder in ons oude boek en lees even aandachtig, wat de kalender van de heiligen te vertellen heeft. Kamraadsel Vandaag weer eens een kamraadsel om jullie een poosje zoet te houden. In de bovenste vakjes moet van links naar rechts een getal komen te staan, in letters uitge drukt. Van boven naar bene den moet je woorden in vullen volgens de aange geven betekenis: Een stad in Zuid-Hol land. Iets om inkt in te doen. Een deftig huis. Een land in Europa. Een mooi bosdiertje (meervoud). Een dag van de week. Een bekend vliegveld in Nederland. Ander woord voor la ter. Heb je dat gehoord? Heel lang geleden wa ren er vogels op de we reld, die, raad eens, wat in hun bek hadden? Tanden en aan hun vleugels droegen ze ge vaarlijke klauwen. En nog veel veel lan ger geleden liepen er op aarde hagedissen rond, die wel 35 meter lang waren en een gewicht hadden van 45000 kilo. In ons land, toen alles nog met ijs bedekt was, leefde een enorm grote olifant, die de naam van mammoet droeg. Hij had slagtanden, die 125 kilo gram zwaar waren. En in Amerika leef den eens olifanten, die 8. Heden is de Maeght gheboren. Tot Godts Moeder uytverkoren, Op den dag als Adriaen Lede door Maximiaen. 9. Audoraarius is heden Met Gorgonius ghetreden Daer sy eeuwigh sullen sijn: 10. By Nicolaes van Tolentijn, 11. Protus Hiacynt' sijn desen Tijde voor 't ghelooff verwesen. 12. Guido gonck op desen dagh Daer hij altyt blijven magh. Wel wat ongerust, maar niet bang. 10 Mei 1940 zweefden de zwarte zwermen vijandelijke parachutis ten over ons vredig landje neer. Een moeilij ke en gevaarlijke tijd brak voor ons vader land aan. Ook voor Pa ter Titus. Maar het werd een tijd, die helden en heldinnen voortbracht.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7