OVERWELDIGENDE STEMBUSZEGE VAN KANSELIER ADENAUER Van 139 naar in West-Duitse 243 zetels Bondsdag TITO EIST OMGEVING VAN TRIEST OP Werd Beria verraden door zijn echtgenote? Dagblad voor Alkmaar en omgeving „De stad zelf moet worden geïnternationaliseerd De politieke eenheid Europa ivint BONN, 7 Sept. - De verkiezingen voor de Westduitse Bonds dag, die gisteren zijn gehouden, zijn geëindigd in een over weldigende overwinning voor de grijze kanselier dr Konrad Adenauer. Zijn partij, de Chr.-Democraten (CDU), behaalde 12.440.790 van de 27.544.076 uitgebrachte geldige stemmen. Het percentage van de CDU steeg van 31 in 1949 tot 45,2 hij de verkiezingen van gisteren, het aantal CDU-zetels in de Bondsdag stijgt van 139 op 243. Het Duitse volk heeft over tuigend vóór Europa gekozen. Communisten iveggevaagd Oudere lichtingen zwaaien af IN RUSLAND Atoombommen Adenauer tevreden, doch niet verrast Spanning tussen Rome en Belgrado neemt toe Ontvoerd kind teruggekeerd NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs ƒ0,20 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, ƒ0,48 per week, Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 10 ct per mm, minimam 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimam 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stampei. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, teL 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Maandag 7 September 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12875 DIT LIJKT ONS de voornaam ste en meest-verheugende con clusie van de West-Duitse verkie zingsuitslag: door het grote ver trouwen, dat het Duitse volk aan de politiek van dr. Adenauer heeft gegeven, kan gezegd wor den, dat Europa heeft gewonnen. Men weet het: de rechtlijnige politiek van de regering van dr. Adenauer, en dat is voor drie kwart de persoonlijke politiek van de Bondskanselier, was ge richt op deelneming van een ver enigd Duitsland aan de eenwor ding van West-Europa (en van geheel Europa op de lange duur) en aan de West-Europese verde diging. Dat deze politiek door het Duit se volk, dat is door de overgrote meerderheid van het Duitse volk, is goedgekeurd, is een geluk voor de toekomst van Europa en van de vrede in de wereld, naar men mag hopen. Een andere belangrijke alge mene tendenz van deze verkie zingsuitslag is de verpletterende nederlaag, die aan de uiterste partijen van links en rechts is toegebracht. Dat noch de communisten een been van enige betekenis aan de grond hebben gekregen en de neo-nazitische groepen zich in het geheel niet staande hebben kun nen houden, is inderdaad mee het grote feit van deze stembus-uit slag. Want het bewijst, dat Duits land op weg is, om behalve eco nomisch, ook politiek weer gezond te worden. En een politiek weer meer gezond Duitsland, opgeno men in Europees en Noord-At lantisch verband, kan in dit kader uiteraard temeer een steun zijn voor de constructieve wereldpo litiek, zoals wij hopen en ver wachten dat de bonafide landen en volkeren die zullen voeren. De verkiezingsuitslag is ook duidelijk een versterking van het christelijke element in de politiek van de West-Duits republiek. De grote keus van de katholieken na de oorlog, is, onder leiding van de oude kanselier, geweest een interconfessionele partij, die ech ter voor het grootste deel uit ka tholieken bestond. Thans is echter gebleken, dat in de overwegend-protestantse, noordelijke gebieden van de West-Duitse republiek, de aan hang van de partij van Adenauer zeer is toegenomen. In een van de correspondenties uit Bonn lazen wij, dat niets er op wees, dat een politieke aard verschuiving was te verwachten. Dit bljjkt echter wel degelijk het geval te zijn. Een toename van het percen tage der stemmen voor de Chris ten-Democratische Unie van 31 op 45 schijnt toch wel iets op een politieke aardverschuiving te ge lijken!! e Adenauer kan zijn politiek rus tig voortzetten. Zijn gezag, aan-, vankelijk tegenover het Duitse volk belangrijk versterkt door de wijze, waarop Engeland en Ame rika hem toegemoetkwamen en persoonlijk erkenden, is thans, wat nog belangrijker is, door de Duitsers zelf op hoger nivau ge bracht. Blijkens de (voorlopige, niet- officiële) einduitslag komt de partij van Adenauer 1 zetel te kort voor de volstrekte meerder heid, die 244 bedraagt. Het oude, ineengeschrompelde Centrum, de eens zo roemruchte partij van Windhorst, heeft echter ook nog 4 zetels en had een zekere over eenkomst met de C.D.U., waar uit kan worden afgeleid, dat ook in het parlement de samenwer king wel zeer nauw zal zijn. Zelfs is het zeer goed mogelijk, dat Adenauer een meerderheid van twee-derden kan verwezen lijken, hetgeen natuurlijk van be tekenis zou zijn voor de moge lijkheden van Grondwetswijzi ging e.d., waarvoor die meerder heid vereist is. Zowel de Vrije Democraten als de Duitse Partij, het Centrum en de Partij der Ontheemden en Ont rechten (Vluchtelingenpartij) ver tonen wel (weer) neiging, een coalitie te vormen met de partij van de Kanselier en dan is die twee-derde aanwezig. De sociaal-democraten hebben, ondanks hun enorme verkiezings campagne, niet meer dan een da ling van hun percentages bereikt. Wel bezetten zij 20 zetels meer dan voorheen, maar het aantal nieuwe zetels bedraagt 87, en waar zij voorheen bijna een der de van de stemmen hadden, zou den zij zeker 28 zetels meer be zet moeten hebben. Met 150 (of 151) zetels blijven zij in elk ge val beneden eenderde van de ze tels (dat 163 bedraagt). Van de bijna 20 partijen heb ben er slechts 6 een of meer zetels in het Duitse parlement veroverd. Ook dat is tenslotte een voordeel van deze uitslag. Kleine partijen lopen de mogelijkheden voor een constructieve politiek maar in de weg. Moge de opbouwende politiek van Adenauer in zo sterke mate een wezenlijk christelijk signa tuur vertonen, dat zij aan een waarlijk christelijke politiek in Duitsland, in Europa en in de we reld, ten goede komt! Adenauer kreeg slechts één zetel minder dan hij voor de absolute meerderheid nodig heeft en is daardoor in een onvergelijkelijk veel sterker positie gekomen dan in de oude samenstelling van de Bondsdag. In totaal steeg hier het aantal te verdelen zetels van 402 op 487. D socialis ten kregen een naar verhouding veel geringer aandeel in deze toename: zij kwamen van 131 op 150 zetels. De Vrije Democrateneen van Adenauer's partners in de huidige regering, daalden van 52 op 48 zetels, de Duitse Partij, een andere partner, van 17 op 15. De Centrum- Partij verloor zes van haar tien zetels, de communisten werden compleet tveggevaagd en verloren al hun 15 ze tels in de oude Bondsdag. De Vluchtelingenpartij, die voor het eerst als zodanig aan de verkiezingen voor de Bondsdag deelnam, zal daar met 27 vertegenwoordigers haar intrede doen. De in 1949 gekozen Bondsdag telde ook 17 zetels van de Beierse Partij, 5 van de Duitse Rechtse Partij, één van het Zuid-Slees- wijks Verbond. 12 van de Econo mische Herstel-partij en 3 van de Onafhankelijke Partij. Geen van dezen keert in de nieuwe Bonds dag terug. Volgens de volledige officieele uitslagen van alle 242 districten werden in totaal uitgebracht CHR. DEMOCRATEN (C.D.U.) 12,440,790 (7.359.084) 45,2 pet (31 28.468.054 stemmen, waarvan, zo als gemeld, 27.544.076 geldig. In 1949 werden 23.732.398 geldige stemmen uitgebracht. Toen stem de 78.5 pet. van de kiesgerechtig den, ditmaal 86,2 pet. We vermelden hieronder ach tereenvolgens voor iedere partij het aantal stemmen, tussen haak jes dat in 1949, het percentage nu en tussen haakjes dat van 1949: SOCIAAL DEMOCRATEN VRIJE DEMOCRATEN VLUCHTELINGENPARTIJ DUITSE PARTIJ COMMUNISTEN BEIERSE PARTIJ CENTRUMPARTIJ ZUID-SLEESWIJKSE PARTIJ PARTIJ V/D DUITSE EENHEID DUITSE REICH SP ARTIJ NAT. EENHEIDSPARTIJ 7,939,774 (6.934.975) 28,8 pet (29,2) 2,628,146 (2.829.920) 9,5 pet (11.9) 1,614,474 (1949 niet deelgenomen) 897.952 C 939.934) 3,3 pet (4 607.413 (1.361.706) 2,2 pet 5,7) 465.552 986,478) 1,7 pot 4,2) 217,342 727,505) 0.8 pet 3,1) 44,633 75.388) 0,2 pet 0,3) 318,323, 1,2 pet 295,615, 1,1 pet 71,032, 0,3 pet BERLIJN. Volgens de Stock- holrase correspondent van het West-Berlijnse blad „Der Abend" is mevr. Beria degene geweest, die haar man, de vroegere minis ter van Veiligheid van de Sowjet- Unie, heeft verraden. Zij zou Ma lenkof voldoende bewijsstukken hebben geleverd, om de arrestatie van Beria te rechtvaardigen. Het blad verklaart, dat diplo matieke vertegenwoordigers van de Sowjet-Russische satellietstaten te Moskou dit hebben onthuld. Kroeglof, de nieuwe minister van de geheime politie, die een neef is van mevr. Beria, zou de rol van tussenpersoon hebben ge speeld. Ruim 140.000 voor Griekenland 's-GRAVENHAGE, 5 Sept. Tot gisteravond is op gironummer 777 van het hoofdbestuur van het „Nederlandse Rode Kruis" voor de hulpverlening aan de slacht offers van de aardbevingsramp in Griekenland een bedrag gestort van f 142.919,18. „Der Abend" tekent hier bij aan, dat mevr. Beria, in tegen stelling tot de Sowjet-gewoonte, niet is gearresteerd. Een Scandi navisch diplomaat zou haar vijf dagen na het officiële bericht over het afzetten van haar echt genoot nog hebben gesproken in Vologda, dat ongeveer 500 kilo meter van Moskou ligt, aldus „Der Abend". LONDEN, 5 Sept. De Sowjet- minister van Defensie, maarschalk Boelganin, heeft Zaterdag, aldus radio-Moskou, een order uitge vaardigd, waarbij de 19-jarigen voor militaire dienst worden op geroepen en niet-officieren, die de wettelijk vastgestelde tijd in dienst zijn geweest, uit de actieve dienst worden ontslagen en in de reserve geplaatst. Na de oorlog maakte de Russi sche regering het oproepen en de demobilisatie van lichtingen op geregelde tijdstippen bekend. Twee jaar na het einde van de oorlog was men met de publicatie opgehouden. De zege van de C.D.U. nam zo danige vormen aan. dat zelfs de grootste optimisten onder de lei ders der partij er door verrast bleken. In sommige kieskrin gen verkreeg de C.D.U. 20 tot 30 procent meer stemmen. Een aan tal tot dusverre door sociaaldemo craten vertegenwoordigde kies kringen is naar ds C.D.U over gegaan. Een groot gedeelte van de winst der C.D.U. werd behaald ten koste van haar coalitie-genoten. Hiervan heeft de „F.D.Pde liberale partij, haar interne moei lijkheden duur moeten betalen. Bij een voortzetting van de hui dige coalitie zal de positie van de C.D.U. binnen de regering aan zienlijk worden versterkt, een versterking, die door kanselier Adenauer ook met kracht is na gestreefd. Van de kleine partijen zijn de neutraal gezinden van dr. Heine- mann niet in de nieuwe Bondsdag vertegenwoordigd. Hetzelfde geldt voor de op nieuw zeer sterk teruggedrongen communisten en voor de neo-nazi partijen, die buiten hun traditio nele gebied bijna geen voet aan de grond hebben gekregen. Als enige onaangetaste factor in het Duitse politieke leven, buiten de C.D.U. komt in de eerste resul taten de sociaal-democratische partij naar voren. Zij heeft be trekkelijk ten opzichte van de C.D.U. terrein moeten prijsgeven, doch zij heeft zich numeriek vrij wel gehandhaafd. De uitslag der verkiezingen schijnt te wijzen in de richting NEW YORK, 6 Sept. Hanson Baldwin, de militaire medewerker van de New York Times, heeft Zondag in een artikel verklaard, dat de Amerikaanse voorraad atoomwapens waarschijnlijk „meer dan 1000en de Russische tussen 100 en 300 bedraagt. van een twee-partijenstelsel. In elk geval staat reeds vast dat de C.D.U. en de S.D.P. steeds meer de twee grote krachten van het Duitse politieke leven zijn ge worden. Daarbij wordt er echter op ge wezen dat de enorme en onge dachte overwinning van de C.D.U. voor het grootste gedeelte aan het persoonlijk gezag van dr. Ade nauer is te danken. Conrad Adenauer ging gister morgen in Thoendorf om half 8 naar de H. Mis, vergezeld van zijn dochter Lotte. Daarna ging hii naar huis terug om te ontbijten en toen ging hij stemmen. De straten stonden vol. Het stem lokaal een typisch Rijn-restau rant, de Wolkenburg was stampvol met mensen die op „der Alte stonden te wachten en hij werd luide toegejuicht. Op de vraag wat hij 's avonds zou doen antwoordde hij, dat hij gewoon zou gaan slapen. Erich Ollenhauer, de leider van de socialisten, heeft in een klein café nabij zijn woning te Bonn gestemd. Hij was vergezeld van zijn knappe vrouw, die in een hel geel gekleurde rok en zwarte blouse gekleed was. Ollenhauer waagde zich niei. aan voorspellin gen en bleef rustig aan zijn pijp trekken. Er waren journalisten, fotografen en filmoperateurs aan wezig, maar een ovatie van het publiek, zoals Adenauer ten deel viel, was er niet. De avond bracht Ollenhauer door in het hoofd kwartier van zijn partij en de verwachting was, dat hij tot drie uur 's nachts zou opblijven om naar de uitslagen te luisteren. Max Reimann, de leider van de West-Duitse communisten heeft te Solingen verloren. In deze stad in het hart van de Ruhr die altijd sterk communistisch is geweest is Reimann als vierde geëindigd. De nederlaag van Reimann be tekent een catastrofe voor de communisten. Met hem zijn twee andere candidaten, die de zegen van Moskou hebben, verslagen. Het zijn de voorzitter van de Volkspartij voor de Duitse een heid, en Josef Wirth, lid van die partij, gewezen kanselier van de republiek van Weimar. Radio Oost-Berlijn die bekend had gemaakt dat zij om 9 uur zou beginnen met het bekendma ken van de uitslagen, had om 12 uur nog geen enkele uitslag ge geven en zich beperkt tot com mentaren. Ook het officiële nieuwsagentschap A.D.N. had zijn abonné's nog geen enkel cijfer verstrekt. Rustige verkiezingen. De West-Duitse verkiezingen zijn in volslagen rust verlopen en hebben millioenen meer kiezers naar de stembussen getrokken dan vier jaren geleden, toen de eerste Bondsdag werd gekozen. Niet alleen is het aantal kiesge rechtigden sedert dien onder meer door de voortdurende toevloed van Oost-Duitsers naar de Bonds republiek met 4.000.000 toegeno men, doch de deelneming aan de stemming is ook aanzienlijk gro ter geweest dan in 1949. Vooral ten plattelande zijn de Kanselier Adenauer kreeg vanmorgen, toen hij ontwaak te, het nieuws te horen, dat hij een eclatante verkiezings overwinning had behaald. Hij zei zeer tevreden te zijn, doch niet verrast. „Deze uitslag, die een vol ledige endossering betekent van onze politiek, doet mij zeer veel genoegen", verklaar de hij. De 77-jarige kanselier be toogde: „Ik heb me geen ogen blik zorgen gemaakt over de uitslag. Ik heb de hele nacht goed geslapen." kiezers zeer sterk opgekomen. In veel Duitse steden waren de stemlokalen met vlaggen getooid. Voor elk bureau stonden twee politiemannen zich in de najaars zon te koesteren. Er waren afzon derlijke stembureaux voor man nen en vrouwen ingericht. OKROGLICA (Slovenië), 6 Sept. De Zuidslavische president Tito heeft Zondag in een rede voor 200.000 partisanen uit de laatste wereldoorlog gezegd, dat de stad Triest dient te worden geïnternationaliseerd en dat de gehele omgeving van die stad aan Zuid-Slavië moet ko men. Hij hield zijn rede in de Sloveense plaats Okroglica, in het zicht van Italiaans gebied. Zuid-Slavië zou niet toestaan, dat zone „A" van het vrije ge bied van Triëst door Italiaanse troepen zou worden bezet. Deze zone, waarin de stad Triëst met haven is gelegen, is door Britse en Amerikaanse troepen bezet, maar de Italianen hebben een aandeel in het burgerlijk bestuur. De Zuidslaven bezetten het gebied ten Zuiden daarvan, bekend als zone „B". President Tito verzocht Italië de militaire operaties langs de grens te staken hij noemde ze een „circusvoorstelling" en zijn Als een vlucht wilde ganzen, zo ziet deze formatie van delta- vliegtuigen, die voor het eerst voorgevlogen zal worden op de grote Britse luchtvaartshow te Farnsborough, er uit. Nog nooit in de geschiedenis van de luchtvaart heeft zulk een formatie van vliegtuigen, met driehoeksvleugel tezamen het luchtruim gekozen. divisies van de grens terug te trekken. Dan, zo zei hij, kunnen wij mis schien de besprekingen hervatten op een ronde-tafelconferentie. Alleen als Triëst een interna tionale stad zou worden en de omgeving, aan Zuid-Slavië zou komen, zou het Triëst goed kun nen gaan. „Ik geloof, dat wij dan in dit deel van de wereld vrede zouden kunnen hebben", zei de maarschalk. „De Zuidslaven wensen een vreedzame regeling van het pro- bleem-Triëst maar zijn bereid voor elke voet van hun grond te vech ten onverschillig wie de vij and is". Elders in zijn rede zegt Tito tot de Italiaanse regering: „De Zuidslavische volken wensen de laatste kruimel van hun natio naal grondgebied te bezitten en u moet dit bedenken als u vrede wenst". Hij zei dat Italië geen recht heeft op het Sloveense kustgebied, de strook aan de Adriatische kust tussen Italië en Zuid-Slavië, waarin ook Triëst ligt. In Italiaanse politieke kringen wijst men Tito's voorstel om de stad Triëst te internationaliseren en de omgeving bij Zuid-Slavië te voegen, van de hand. Het kan zelfs niet als basis van bespreking dienen, zo zegt men, aanvoerend dat de stad Triëst overwegend Italiaans is en ook het grootste deel van het achterland. In diplomatieke kringen te Lon den is men van mening, dat het voorstel van Tito aangaande Triëst de vooruitzichten op een oplossing van het probleem slech ter maakt dan ooit. In de Brits-Amerikaanse zone van Triëst zijn voor de 8.000 man Britse en Amerikaanse bezettings troepen alle verloven ingetrokken. Politie patrouilleert in de stad Triëst om tegen eventuele reacties op Tito's rede te kunnen optre den. De Italiaanse zaakgelastigde Mario Luoiolli heeft Zaterdag een onderhoud gehad met de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles inzake Triëst. De zaakgelastigde verklaarde later, verheugd te 2ijn te hebben verno men, dat de Amerikaanse politiek inzake Triëst is veranderd. Het onderhoud had een zeer vriende lijk karakter gedragen. De zaak gelastigde was niet bereid, ver dere bijzonderheden te verstrek ken. Intussen worden de Italiaanse troepen langs de Joego-Slavische grens versterkt. Tussen Doberdob en' Gorizia zou de gepantserde di visie „Centuaro" zijn opgesteld. Ook de „Arietta"-divlsie en de „FoIgore"-di visie zouden aan de grens staan. Op de vliegvelden van Udine zouden bommenwer pers gestationneerd zijn. AMSTERDAM, 6 Sept. (A.N.P.) Met een vliegtuig uit Spanje is hedenmorgen op Schiphol aange komen het vijfjarige meisje Marja Gwendolyn Aykens, dat in Juni 1952, vlak voordat het in een han gende echtscheidingsprocedure aan de moeder zou worden toever trouwd, door de vader mee naar het buitenland was genomen. De vader bleek het te hebben onder gebracht in een katholiek kinder tehuis te Barcelona, dat geruime tijd weigerachtig bleek het kind aan de moeder in Nederland af te geven. Dank zij de activiteit vooral van de Nederlandse Bui tenlandse Dienst en de Neder- i landse katholieke geestelijkheid, is nu eindelijk het kind terug bij de niet-katholieke moeder. De Nederlandse geestelijkheid heeft een pater naar Spanje gezonden, die tot taak had het kind los te krijgen en naar Nederland te brengen. Het was dan ook onder geleide van deze pater, dat het meisje de reis van Spanje naar Schiphol heeft gemaakt. 's-GRAVENHAGE, 6 Sept. In zijn vergadering van 5 Septem ber j.l. heeft het bestuur van de Katholieke Volkspartij besloten een voorstel te doen aan het be stuur van de Katholieke Nationale Partij en aan het bestuur van de Katholieke Werkgemeenschap in de P.v.dA.. betreffende het con tact tussen de K.V.P. en beide genoemde groeperingen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1