Fa de Wild voor 10 mille "ulrako"""a" 4lkma'" benadeeld K.A.B. Alkmaar opent het nieuive seizoen Australië beducht voor de kobaltbo Rijdend postkantoor bij Paleis Soestdijk Klantenlijst doorgegeven aan concurrent Morgenavond: naar Victory AGENDA Proef in October a.s. door magazijnbediende en een goede klant Politievoetbal Nieuw soort atoombom? Drie autodieven aangehouden Boekhouder veroordeeld Waar Adenauer zijn winst boekte Pajrina 2 Woensdag 9 September 1953 ALKMAAR. Gistermorgen heeft de Alkmaarse Rechtbank, gepraesideerd door mr A. D. van Regteren Altena, een begin ge maakt met de behandeling van de serie diefstallen gepleegd bii de Ijzerhandel De Wild, die in totaal voor ongeveer f 10.000. benadeeld moet zijn. Voor zover de discussie voor verslaggevers te volgen was in de gerestau reerde zittingzaal, die op het ge bied der acoustiek in het geheel geen verbetering heeft onder gaan, kwam vast te staan, dat de magazijnbediende S. G„ die sinds 1939 in dienst van de firma was, en na een kleine oneerlijkheid in 1947 gehandhaafd was en het vertrouwen van de directie ge noot, voor een belangrijk bedrag landbouwgereedschappen heeft gestolen, die hun weg vonden naar drie helers, waarvan er een dezelfde morgen terecht stond en de beide anderen in October voor de rechtbank zullen verschijnen. Van de opbrengst der goede ren, voor zover die bij G. terecht kwamen, kocht deze o.a. een zomertent en een werphengel. Zijn vrouw, die hem zeker tot andere gedachten had kunnen brengen, was van de diefstallen, die zich hebben uitgestrekt over de jaren 1949 tot dit jaar, geheel onkundig. Elke week ontving zij van haar man diens volle week loon en hii bleek geen eisen te hebben. Het was voor de Officier, mr J. C. V. Meischke, onbegrijpelijk, hoe deze diefstallen konden wor den gepleegd zonder dat iemand het onmiddellijk gemerkt heeft. Ingekomen en vertrokken personen ALKMAAR Ingekomen: G. de Beer en echtgenote van Apel doorn n. Friescheweg 2; M J. F. Brugman van Bergen n. v. Ever- dingestr 18; L. Groen van Bergen n. Wognumsebuurt 11; H, de Jong van Bergen n. Pr. Julianalaan 14; P. Lover van Haarlem, n. Uitten- boschstr. 80; F. Beuving van Mep- pel n Baansloot 29; A. van Offe ren van Leiden n. Houtweg 26; E. W. G. de Haan geb. Rozenbroek met kind, van Sydney (Austr.) n. Regulierslaan 12; M. Satijn van Den Haag n. v Everdingenstr. 18; P J Zijp m. gezin van Bergen n. Landstraat 59; C. M. Admiraal v. Velzen n. v. Everdingenstr 18; J. de Graaf van Oudorp n. Dahlia straat 5; G. v.d. Horst van Velzen n. Stationsweg 32; M. T. Eldermg van Zwammerdam n. Emmastr. 17; N S. M. de Jong, van Nw. Amstel n. v. Everdingenstr. 18; W. Molenaar met gezin van Castri- cum n. Boterstr 15; W. Molenaar cum n' Boterstr. 15; J. Schijf van Alphen a.d. Rijn n. Corn. Evert- senplein 1; Y. Mulder geb. Jor- ritsma met kind van St Pancras na le Zanddwarsstr. 29; K. J. Nij- der van Nw. Pekela n. Rembrand straat 61; H. Scheeper met echtg, van Zwolle n. N. G. Piersonstr. 78; M C. van Aalst met gezin van Haarl.meer n. Overdiepad 13; M. M. Broersen van Bovenkarspel n. v. Everdingenstr. 18; A. Goud beek met gezin van A'dam n. J. v. Galenstr. 27. Vertrokken: J. J. Ruis v. Tous- sainstr. 5 n. Oudenbosch; C. Smit van Nasauplein 11 n H.H.Waard; P Smit van Zeglis 16 n. Nw Zee land; A C. Sijm van Zocherstr. 13 n. Nw Zeeland; J.P. Zaagsma van Gasthuisstr. 1 n. Utrecht; C. Kaay van v.d. Woudestraat 4 n. Oudenbosch; H. Scheurs van Om wal 60 n. Schermerhorn; A. M. Biemans geb. Gaarthuis met kin deren van Baansingel 73 n Den Haag; A. Kloffen van Pr. Juliana laan 14 n. Langedijk; A. Korver van Druivenlaan 15 n. Oudorp; H. Ziermans van Lyceumstr. 29 n. Heiloo; J. Boersma van Achterstr. 3 n A'dam; K. Bos van Huis waard 3 n. Heiloo; R. Z. Hand- graaf van Voormeer 4 n. Haarlem. C. Hollenberg, van Emmastr. 10 n. Castricum; C. Jongmans van Nassaulaan 30 n. A'dam; A Kor ver en gezin van Perronstr. 17 n. Velsen-IJmuiden; F. Kunst met echtg. van Nieuwlandersmgel 61 n. Velsen-IJmuiden; T. M. Korver geb. v.d Meer van Zeglis 51 n. Oudorp; D. J. Mosk van Di.jk- graafstraat 11 n. A. Paulowna; C. L. Pradoen wed. van D. Schoen van Fr Halsstr. 5 na R'dam; M. Post van Zeglis 29 n. Brummen; F Schat van Westerweg 153 n. A'dam; P. J. M. Beerents van Jul. Stolberglaan 2 n. Oudenbosch; J. L. Boots van Corn Evertsenplein n. Hulst; J. H. Buter met gezin van Lindenlaan 58 n. Leimuiden; M. J. P. van Eijck van Mient 12 n. Bergen; C. Hartenberg van Pr. Julianalaan 14 n. Den Haag; J. M. Heijne van van Everdingenstr. 18 n. Uitgeest; F. W. Kruk van Lin denlaan 58 n. Leimuiden; J Lin- geman van le Kanaalstraat 12 n. Utrecht; G. H. Kloos geb. Mar- witz van Mauritskade 12 n. Am sterdam; M. J. van Rossum du Chatel met gezin van N. G. Pier- sonstraat 76 n Heiloo; J. H. Nij- kamp geb. IJpelaan van K. van 't Veerstraat 59 n. Eibergen; IJ. A. v.d. Kamer van Huigbrouwer- str. 22 n. A'dam; A. Pette van Kennemerstraatw. 147 n Leiden; H Renes van E. de Wirtestraat 20 n.' Utrecht; P. Beets van Brou- werstr. 3 n. Heiloo; D. H. M. Be- rentzen van Jul van Stolbergl. 4 n. Voorschoten; M. C. Berkhout van Oudegracht 218 n. Zwijn- drecht; C. de Boer van Kennemer- straatweg 103 n. A'dam; T. S. J. Bos van Bierkade 4 n. Beverwijk: P Bijlsma van Kennemerstraat- weg 2 n. Baarradeel; F. J. Del- zenne wed van J. A. Scheers en E. van Scheers vap v.d. Lijnstr. 5 n Utrecht; A. S. Dijkman van Oudegracht 218 n. Bovenkarspel; W. van den Ham en gezin van Tuinstraat 13 n. Luxemburg; R. H. J. van Helden met gezin van Lyceumstraat 31 n. Utrecht; A. C. van den Hoogen van Oude gracht 218 n. Enschede; T G. Jongkind van Kanaalkade 47 n. A'dam; J. M. T. Kroon van Ra men 14 n. Bergen M. J. B. Kroon van Ramen 14 n. Bergen; A Kuij- per van Baansingel 38 n. Hilver sum. De firma had beter op haar ma gazijnbediende moeten letten! Hij wilde dan ook wel rekening houden met de slappe controle en eiste een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek. De verdediger, mr S. Smal, bepleitte de uiterste clementie. De koopman H. J. G. uit Mon nikendam was een der helers, met wie G. een afspraak had, die voor beiden voordeel moest op leveren. Deze man was al sedert jaren klant van de ijzerhandel, doch sinds de afspraak met de magazijnbediende betrok hij zijn waren zo goed als voor de helft van de prijs. Hij heeft inmiddels echter een bedrag van f 4.944.77 aan schadevergoeding betaald. Het grootste gedeelte van de betrokken goederen durfde hij niet aan de man te brengen. De Officier wilde beide man nen over één kam scheren en eiste tegen H. J. G. eveneens een jaar en zes maanden met aftrek. Zijn verdediger, mr Berkhouwer, betoogde echter, dat zijn cliënt niet met de magazijnbediende op één lijn te stellen was, omdat het betalen van de schadevergoeding mag worden gerekend ter ver mindering van diens strafpositie. Voorts twijfelde hij er sterk aan, of het initiatief van zijn cliënt dan wel van de magazijnbediende was uitgegaan. Hij meende het laatste te mogen stellen. Mr Berkhouwer vroeg daarom een mildere straf, waarmee met de persoonlijke belangen van de koopman meer rekening zou zijn gehouden. De raadsman vroeg tenslotte opheffing van de pre ventieve hechtenis, waartoe de rechtbank, na zich in raadkamer te hebben teruggetrokken, echter niet heeft willen besluiten. De uitspraak in deze zaken werd be paald op Dinsdag 22 September. ALKMAAK. De bekende telepaath-hypnotiseur die ook in Alkmaar met stijgend succes ver scheidene keren optrad, zal Zon dag 13 September a.s. in de schouwburg Het Gulden Vlies wederom een ieder verbazen met zijn fantastische experimenten. De heer Indra zal deze keer voor een geheel nieuwe en sensatio nele attractie zorg dragen. Hij is vergezeld van de beroemde hel derziende, de heer Ariëns, die ook in Nederland in zeer korte tijd zich een grote faam heeft verworven. De bezoekers van deze avond zullen bijzonder inte ressante en niet minder genoeg lijke uren tegemoet agan. HEROPENING CAFE DE WIT ALKMAAR. Zaterdagavond werd onder grote belangstelling het Café van de heer De Wit aan de Zaadmarkt heropend. Vroeger exploiteerde de heer De Wit ook dit café, dat gedu rende de laatste jaren echter verhuurd was aan de heer te Bos, die de chféruimte vergrootte en er een bar in aan bracht. Omdat de zaak echter niet erg best rendeerde, heeft de heer De Wit het café weer onder zijn beheer genomen en Zaterdag avond vond dan de officiële her opening plaats, want de zaak is eerst terdege opgeknapt. Het re sultaat van deze vernieuwing mag er zijn. Er kwam een nieuw plafond in, alles werd opnieuw zeer mooi geschilderd, de ver lichting werd vernieuwd, er kwam een nieuwe warme vloer bedekking en last but not least werd er een geheel nieuw en zeer fraai interieur aangeschaft. Door al deze veranderingen en verbeteringen is het café bijzon der gezellig en intiem geworden, waar iedereen zich direct thuis zal voelen. Onderscheiding PURMEREND. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: A. de Boer, wethouder der gemeente Broek in Waterland. ALKMAAR. Het steeds groeiende ledental, gepaard aan velerlei vraagstukken, waarvoor de Alkmaarse K.A.B. zich ziet geplaatst, zijn voor het bestuur aanleiding geweest zich ditmaal nog meer dan voorheen ernstig bezig te houden met het winter- program 1953/54. Wil de K.A.B. haar brede taak goed uitvoeren, dan kan het be stuur eerst dan tevreden zijn, indien alle leden, indien alle KAB-gezinnen daadwerkelijk meedoen en niet alleen hun rech ten, maar ook hun plichten vol ledig nakomen. De mogelijkheden zijn zeer groot in onze stad. Wat kan de K.A.B. niet bereiken met haar ruim 1300 leden, alsmede met hun vrouwen en kinderen, indien dit leger eens tot volle activiteit komt? Wat kan zij niet bereiken voor zichzelf, voor de gehele ar beidersstand, ja voor de gehele katholieke zaak van onze stad? De mogelijkheden zijn zeer groot indien de grote kansen maar worden benut en uitgebuit. En dat wordt in het komende winterseizoen nu eens met alle kracht aangepakt. De lauwheid moet worden weggewerkt en iedere KAB-er moet doordrongen worden van de taak, die hij in deze tijd heeft voor de uitbrei ding van Gods Rijk op aarde op ieder terrein, waarop de arbei dersstand zich begeeft. Onmogelijk? Niets is onmoge lijk, indien wij maar in onze roeping, in onze taak geloven, er voor bidden en er voor wer ken. Tijdens de grote kaderverga- dering van Juni j.l. is deze taak heel eenvoudig op tafel gelegd en hebben wij ons als kader be raden op die taak. In de voorzittersvergadering van 1 September zijn de plannen concreet op tafel gelegd en thans wordt het aanvangssignaal gege ven. Op Donderdag 10 Sept. a.s. wordt de eerste grote bijeenkomst gehouden met het gehele kader, dus met alle bestuursleden van vakafdelingen, instellingen en onderafdelingen in de grote zaal van „Victory", te 8 uur, waarbij niet alleen de kaderleden wor den verwacht, doch ook hun da- DAMCLUB D.D.D. ALKMAAR De onderlinge wintercompetitie is aangevangen met vele spannende partijen. Clubkampioen M. J. Langras jr. toonde zijn kracht door te winnen van Ravenstijn. De overige uitsla gen luiden: M He.melsJ. Schuit 11; H. de JongP Booy 02; J. Jorna P. Smolenaars afgebr.; N. Oud J. Mekken 20; D. StamK. Tuinman 02; M. A. LangrasT. Korn 20; D. KornG Sijm 2 0; J. BleekerN. Lengers 02; N. VisserD. Klinkhamer 11; K. Meyer—P. de Wijn 20. Het K.A.B.-programma boekje CASTRICUM De K.A.B. heeft haar leden een programma boekje toegezonden voor de cul turele en ontspanningsavonden, welke zij tijdens het seizoen zal organiseren. Op 29 September zal de heer Dominicus uit Alkmaar een le zing houden over de Slavische landen. Een amusementsorkest zal voor de omlijsting zorg dra gen. mes. Op dit laatste vestigen wij heel dringend de aandacht. Op deze bijeenkomst wordt de grote stoot gegeven voor ons werk in het nieuwe seizoen en allen, die enige functie in de grote K.A.B., op welke post dan ook, vervullen, worden hier be slist verwacht. Het wordt een prachtige avond die precies op tijd zal aanvangen en niet te laat zal eindigen. Kaderleden van de K.A.B., wij verwachten u allen met uw dame, opdat de grote plannen van uw bestuur hun bekrachti ging zullen krijgen en wij met enthousiasme onze grote taak kunnen gaan uitvoeren. Het bestuur. Alkmaar R.P. verliest eervol van S.V.K.M.H. ALKMAAR. Met 'n gehaven de ploeg trok het team van het district Alkmaar naar Den Haag om daar de 11 van de Koninklij ke Marechaussee te bekampen. Twee invallers waren mee voor Jager en Groenenlberg. Al spoedig bleek na het begin- signaal dat de marechaussee be schikte over een technisch goede en snelle ploeg die alles op alles zette om deze halve finale voor de N.P.S.B.-beker tot een succes vol einde te brengen. De gehele wedstrijd ontkwam het Alkimaardoel niet aan een steeds aanhoudende druk en alle lof verdienen de Alkmaar-mid denlinie en -defensie dan ook voor de wijze waarop zij de score tot 5 minuten voor het einde van de eerste helft blank lieten. Tot overmaat van ramp moest de uitstekend spelende spil Vonk kort voor rust door een spier blessure het veld verlaten, het geen leidde tot omzetting der spelersplaatsen. S. Teilegen kwam in de goal. De rust kwam met de stand 1—0. Na de thee eenzelfde spelbeeld, hoewel het er even op leek dat Alkmaar aan de druk ontkwam doordat enkele mooie aanvallen konden worden opgezet. Hierin had outsider van den Brink, die liet zien dat hij het spel nog niet verleerd was, een groot aan deel. Na de 30 stand voor de Marechaussee redde Tellegen J. H. de eer door te scoren (3—1). Geleidelijk aan vergrootte de Koninklijke Marechaussee de voorsprong tot 51 door prima spel, in welke stand geen ver andering meer kwam. Kruimeltjesdief stallen ALKMAAR. De 20-jarige Emdhovenaar en etaleur H. A. J. de J. alhier, heeft in de periode van 15 Mei tot 17 Juni j.l. en korte tijd daarna, bij V. en D. een partij herenkleding en een wekkertje en filmrolletjes bij 2 andere Alkmaarse zaken gestolen. Daarvoor moest hii gisteroch tend voor de Alkrprwse Arron dissementsrechtbank terechtstaan. Hij bekende de diefstallen ge pleegd te hebben. De Officier van Justitie, mr. J. C. V. Meischke, eiste tegen hem een gevangenis straf van 2 jaar, door te brengen in de Bijzondere Strafgevangenis voor Jongelieden te Zutphen en voorwaardelijke ter beschikking stelling van de Regering. Uitspraak over 14 dagen. WOENSDAG 9 SEPTEMBER Bioscopen: HARMONIE: Dageraad der Vrijheid, 14 jaar. VICTORIA: Het zal je gebeu ren, 18 jaar. CINEMA AMERICAIN: Road to Bali, 18 jaar. Voorstellingen 8 uur. Apotheken: Van hedenavond zes uur af voor spoedgevallen beschik baar Apotheek Wanna Mient, Mient C 13, apotheker mej. F. Schuitema. WAPEN VAN HEEMSKERK: 2.30 uur: Receptie 50-jarig bestaan Alkmaarse Midden standsvereniging 8 uur: Feestavond. DONDERDAG 10 SEPT. Bioscopen: HARMONIE: „De Fluwelen handschoen", 18 jaar. VICTORIA: „La Traviata", 14 jaar. CINEMA AMERICAIN: „Him- laspelet". Voorstellingen 8 uur. HOTEL VICTORIA: 8 uur: K. A.B. opent nieuw seizoen. Waterstanden: Donderdag: hoogwater 8.30 en 21.00 uur; laagwater 2.45 en 15.25 uur. Het „Wapen van Heems kerk" klaar voor het nieuwe seizoen ALKMAAR De exploitant van het Wapen van Heemskerk, de heer Klaas Rus, die aanvanke lijk tot 1954 het Wapen van Heemskerk zou exploiteren, heeft zijn contract thans verlengd met tien jaar en nog 5 optie jaren. Met het oog daarop heeft hij ver schillende vernieuwingen in zijn zaak aangebracht. Op de eerste plaats heeft hij zijn zaak geheel opnieuw laten schilderen, voorts heeft hij ten gerieve van de ver enigingen die in het Wapen van Heemskerk hun feest- en toneel avonden geven enkele nieuwe to neeldécors laten ontwerpen door de Haagse decorateur, de heer van de Lugt Melgert. Hij heeft thans de beschikking over 4 nieu we décors 2 kamer interieurs, een bos- en een straat décor. Door een kleine verandering i.s de speeloppervlakte van het toneel met 5 m2 vergroot waardoor de décors ook beter tot hun recht zullen komen. Een belangrijke aanwinst is ook het geheel nieuwe buffet dat voorzien is van een electrische automatische koel installatie, die de verschillende dranken in de gewenste hoeveel heid op de juiste temperatuur houdt en het is voorzien van een multiplex dekblad, bedekt met een laag durifol waardoor het ongevoelig is voor schroeiende i sigaretten of vloeistoffen. Een I nieuw aangebracht hekje houdt I de bezoekers op de gewenste af- I stand van het buffet. BRIEF IN FLES BEGIN VAN BRIEFWISSELING BERGEN Het 9-jarige meis je Maureen Pink, spelende aan de haven van haar woonplaats Leicester (Engeland), vond een fles en kwam op de gedachte om hier een briefje in te doen en de fles dan in zee te werpen. Ze schreef haar naam en adres op •het briefje, stopte stevig de kurk o.p de fles en vertrouwde hem aan de golven toe. Na enkele weken was ze de fles vergeten en het was dan ook een bijzondere verrassing om na een uitstapje dat ze met haar ouders en broertjes had gemaakt, 's avonds in de brievenbus een brief van Annie Min, Doorntjes 15, Bergen te vinden, die haar schreef de fles gevonden te heb ben. Annie Min kreeg onmiddellijk antwoord en een foto van Mau reen Pink terug en uit de brief wisseling bleek dat de fles de afstand LeicesterBergen aan Zee, een afstand van 150 mijl, in de tijd van 37 dagen had afge legd. Geslaagd BERGEN Bij het examen voor bet verkrijgen van het E.H.B.O.-diploma van het Nederl. Rode Kruis slaagden de heren W. van Duin, C. Kooij, G. Ries- mijer, H. Radix, H. van Weele en J. de Weerdt, allen te Bergen, en W. Boon te Koedijk. De dames Riesmijer, v, d, Goes, van Weele en Min. Burgerlijke Stand BERGEN Geboren: Jan R. zv J. Hoogvorst en E. A. Timmer; Lourentius N. zv L. Bijwaard en M. K. Balk; Robertus zv R. Beu kers en A. A. Groot; Hendrik zv D. Kooistra en K. van Dokken- burg. Ondertrouwd: H. Oortwijn Den Helder en A. P. Willig. Gehuwd: A. J. Hooning en H. G Niehaus; H. S. Greuter en J. M. Delis Langedijk; F. van der Wijk en M. de Vries. Overleden: L. van Gaaien 63 j. echtgenote van M. C. van der Laan. Een pracht stel hokken PURMEREND Een zeer bij zondere stand op de Purmerender tentoonstellingen is die van Cal- vé's Fabrieken, betreffend „Uw belang is een goede opfok". Deze stand trekt zeer bijzonder de aandacht van pers en radio, zodat over de Wereldomroep hierover diverse uitzendingen zul len plaats hebben. Van betekenis is ook evenwel dat door het Purmerender con structiebedrijf van de fa. Scher- penhuysen alhier voor dit doel speciale en zeer practische hok ken zijn gemaakt. Deze zijn ge construeerd geheel in overleg met de Rijksvoorlichtingsdien sten. Zij vallen op door hun doel matigheid en hun sierlijkheid. De fa. Scherpenhuysen heeft met dit werk wel veel eer ingehaald. CANBERRA, 8 September De Australische eerste minister, Menzies, heeft Dinsdag meege deeld, dat de proef te Woomera met het nieuwe Britse atoom wapen geen gevaar voor de Australische bevolking met zich mee zal brengen. De proef zal in October worden genomen. Zoals reeds gemeld, heeft een deel van de Australische pers van de Britse regering een vol mondig „ja" of „neen" geëist op de vraag of er een kobalt bom tot ontploffing zou worden gebracht. Prof. Oliphant, het hoofd van het natuurkundig instituut van de Australische nationale univer siteit. zei in Augustus: „Alleen een krankzinnige zou gebruik maken van een kobaltbom". Wanneer men de springstof van een atoombom met kobalt zou vermengen, blijft het gebombar deerde gebied misschien jaren lang besmet, aldus Oliphant. Toevoeging van kobalt aan een uranium- of waterstofbom zou het getroffen gebied voor lange tijd na de ontploffing met radio activiteit besmet doen blijven, aldus is door een lid van de vereniging van kern-physici te Londen nader uiteengezet. De radio-activiteit van kobalt blijft vijf jaar en langer na de ont- HET NEDERLANDSE COMMENTAAR Niet officieel 's-GRAVENHAGE, 8 Sept. Bij informatie blijkt ons, dat het gisteren door het ministerie van Buitenlandse Zaken gegeven com mentaar op de uitslag van de verkiezingen in West-Duitsland niet als een officiële uitlating van de Nederlandse regering moet worden beschouwd. De regering wenst zich uiter aard principieel te onthouden van het uitspreken van een oordeel over de intgrne politieke verhou dingen in een ander land. Dit standpunt laat onverkort de grote waardering, welke ook de Neder landse regering voor dr Ade nauer heeft. De Belgische politie heeft te Antwerpen drie jonge Haarlem mers, die verdacht worden van autodiefstallen en pogingen tot roof, aangehouden. Zaterdagavond werd een perso nenauto, die geparkeerd stond op de Oude Groenmarkt, vermist. De Haarlemse politie wist reeds spoe- div dat de 21-jarige B. P„ de 20- jarige de M. en de 17-jarige T. D. met de auto verdwenen waren. Zij werden op de Herenweg te Heem stede voor het laatst gezien. Bij het onderzoek bleek, dat zij aan bekenden een verlangen naar het vreemdelingenlegioen hadden voorgewend. De kostbaas van B.P. miste een bedrag van 235 gulden. Later ontdekte men, dat de jonge lui de auto in Wassenaar achter platen hadden, waar zij zich te vens van een nieuwe voorzagen. Hierrr "iin zij hoogstwaarschijn lijk naar Antv. erpen gereden. Daar namen zij voor de derde maal een auto, ditmaal van een Amerikaans officier. Bii hun arrestatie vond de poli- t een aantal h- ekijzers en zelfs revolvers, aanleiding om hen ook van pogingen tot roofoverval te verdenken. De verdenking wordt nog ver- waard met een aantal gevallen van „jov-riding". In Haarlem werd de laatste maanden dikwijls aan gifte gedaan van autodiefstalltn, waarna enige tijd later de vermis te auto's onbeheerd werden aan- "p'c""en. Militaire Willemsorde voor verzetsstrijder Tot ridder in de Militaire Wil lemsorde, 4e klasse, is bij Konink lijk Besluit benoemd, de gewezen 2e luitenant der artillerie van het voormalige Nederlands Indische leger, Christiaan Navis. Tijdens de oorlog - heeft Navis zich op bijzondere wijze onder scheiden in de strijd tegen de Duitse bezetting. Vanaf 1941 tot 1944 heeft hij aan- -ikeliik ten be hoeve van een grote para-militai re verzetsgroep, geheel zelfstandig over bet gehele land sabotage daden verricht en contacten ge legd. welke voor de opbouw van het binnenlandse verzet onmisbaar waren. In September 1944 vol bracht hij een gewichtige opdracht door zich dóór de vijandelijke li- nie's naar het Zuiden te begeven, voor het lessen van het eerste contact met de bevelhebber der Nederlandse strijdkrachten en de chef Militair Gezag. Hij was een voorbeeld van zichzelf nimmer ontzien-le verzetsgeest. Jutlandia in Singapore SINGAPORE, 8 Sept. Het Deense hospitaalschip „Jutlan dia" is vandaag de haven van Singapore binnengelopen met 234 patiënten aan boord, allen vete ranen uit de Koreaanse oorlog. Onder hen bevinden zich 200 Turken en Britten, Grieken, Bel gen en Nederlanders. piaffing voortbestaan. Kobalt wordt in de natuur aangetroffen. Het heeft de eigenschap, de bij ontploffing van een uranium- of waterstofbom vrijgekomen neu tronen in zich op te kunnen ne men, waardoor het zeer radio actief kan worden. ZAKKENROLSTER KREEG 15 MAANDEN De 47-jarige in België geboren Amsterdamse H. van B„ die zich tiidens haar leven meermalen als een volleerd zakkenrolster ont popt heeft, is gisterenmorgen door de Amsterdamse rechtbank tot een jaar en drie maanden gevangenis straf veroordeeld. Zeven maal reeds is ze voor hetzelfde vergrijp gestraft. Het vorige jaar werd ze op heterdaad betrapt, toen ze aan het werk was in de Bijenkorf te Rotterdam en kreeg daarvoor zes maanden. Nauwelijks vrij, hervat te ze haar werk. Een onderzoek, ingesteld naar aanleiding van op het klanten-service-bureau bin nengekomen klachten, wees dat uit. De officier had een jaar en drie maanden geëist. Weersverwachting Medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donder dagavond. NOORD-WESTEN WIND Zwaar bewolkt met enkele buien, later verspreide op klaringen. Matige tot krach tige en mogelijk nu en dan harde noord-westelijke wind. Iets koeler. Gidsen zullen gaan feesten CASTRICUM Op de feest dag van St. Clara, welke a.s. Za terdag wordt herdacht, zullen de gidsen de feestdag luisterrijk gaan vieren. Begonnen wordt om 6.45 H. Mis; 7.25 vlaggenparade; 7.45 gezamenlijk ontbijt. Bekroningen bloemen tentoonstelling PURMEREND Bij de gehou den bloemententoonstelling ter gelegenheid van de Nazomerfees ten 1953 te Purmerend, verkreeg de Floraliavereniging te de Rijp de eerste prijs voor de groep dahlia's; 2e prijs in deze afde ling behaalde de Floralia Noord- Beemster; 3e prijs idem te Z.O.- Beemster. Voor de groep potplanten be haalde de eerste prijs de Flora liavereniging Warder en de twee de prijs de Floraliaver. Hobrede. Aan de kweker J. Bakker te Wognum werd wegens zijn extra mooie stam dahlia's een ereprijs toegekend. SOESTDIJK, 8 September „Ik wil niet die met de Indiaan", zei prinses Marijke, toen zij van middag bij het autopostkantoor van de P.T.T. een keuze mocht doen uit de prentbriefkaarten, die ten bate van het Nederlandse Rode Kruis worden verkocht. Zij mocht evenals prinses Mar griet echter een heel mapje van vijf kaarten kopen. Het autopostkantoor, dat ge durende de postzegelactie van 't Nederlandse Rode Kruis van 24 Augustus tot 24 October door het land rijdt, was van morgen op Soestdijk. Koningin Juliana kocht bij de heer J. B. Zeldenrijk, de P.T.T.-ambtenaar bij dit kantoor, een belangrijke hoeveelheid Rode Kruis-oost- zegels. Zij kocht ook de prent briefkaarten, die een voorstelling geven van de taken van het Rode Kruis en die bij de Koningin zeer in de smaak vielen. Een van de prentbriefkaarten stuurde zij onmiddellijk aan ir. F. C. C. baron van Tuyll van Zuylen. de voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis. Zij besloot haar schrijven „met de beste wensen voor deze. onze actie". Het autopostkantoor mocht nog verschillende opdrachten uitvoe ren. Het verkocht alleen voor deze gelegenheid de prentbrief kaarten. die men normaal door middel van bestelbil jetten kan verkrijgen. Het rijdend post kantoor komt nog in Den Haag. Amsterdam en Rotterdam. AMSTERDAM, 8 Sept. De 36- jarige L. H. uit Haarlem, die in eerste instantie door de recht bank tot 300 gulden boete subs 2 maanden was veroordeeld, heeft vanochtend door de Procureur- Generaal bij het Amsterdams Ge rechtshof 1000.boete tegen zich horen eisen, omdat hij een jaar geleden geheimen zou hebben verraden aan een concurrerende firma van een pluimvee- en vee voederfabriek te Heemstede. De verdachte was bij deze fa briek boekhouder geweest. Hij was in September van het vorig jaar bii een andere firma als boekhouder in dienst getreden. In zijn nieuwe betrekking legde hij aan de directie een volledige klantenlijst over van de fabriek uit Heemstede. De directrice van deze fabriek verklaarde als ge tuige, dat verdachte steeds op het hart was gedrukt de buitenwe reld van alles wat hij als boek houder in Heemstede van de fir ma waarnam, onkundig moest la ten. MINISTER LUNS NAAR NEW YORK De minister zonder portefeuille, mr L. M. A. H. Luns, zal Woens-, dagavond 16 September naar New York vertrekken ter bijwoning van een deel van de achtste alge mene vergadering van de Verenig de Naties, als voorzitter van de Nederlandse delegatie. De minister wordt 17 October te 's Gravenhage terugverwacht. Bekroningen stands PURMEREND Bij gelegen heid van de Middenstandstentoon stellingen zijn aan de navolgende standhouders prijzen toegekend: le Combinatie Nw. Nrd Holl. Courant, Inst. Koopman en Drij. S. Bijser; 2e prijs Erkende Gas- installateurs te Purmerend; 3e pr. fa. Licht en Co. Eervolle vermel dingen verkregen de fa's J. De bets, H. Groen en J. Schipper. De stands zijn in het algemeen zeer goed verzorgd. Geitenhouders hadden succes CASTRICUM B*ij de gehou den tentoonstelling te Hoorn be haalden de geitenfokkers de he ren Kok en Groentjes, W. Stuif bergen en Modderman lauweren. Alle prijswinnaars zijn lid van de afd. Castricum voor Geitenhou ders. Hem was bovendien ten laste gelegd dat hij enige recepten voor de vervaardiging van vee voeder aan zijn nieuwe werkge ver had verteld, recepten, die af komstig zouden zijn van de fa briek te Heemstede. Verdachte ontkende dit laatste en zeide, dat hij ze op een speciale cursus had geleerd. De Haarlemse rechtbank had hem op dit punt vrijgespro ken. De Procureur-Generaal, mr J. F. Hoeffelman, achtte in ieder geval het overleggen van de klan tenlijst wel bewezen en eiste hiervoor de geldboete van 1000 subs 2 maanden. Als raadsman betoogde mr J. H. Jonker, dat een fabriek het personeel geen algehele geheim houding kan opleggen, hoogstens kan vragen. Hij vroeg vrijspraak voor zijn cliënt. Het Hof zal in deze zaak op 22 Sept. a.s. uitspraak doen. BONN. De Christ. Demo cratische Unie van kanselier Adenauer behaalde o.a. een in drukwekkende zege in de socia listische staat Neder-Saksen. waar zij haar stemmental met ruim 100 procent zag stijgen. Uit de officiële einduitslag voor die staat, welke aan de Rus sische zone grenst, blijkt, dat de C.D.U. daar 1.332.316 stemmen behaald heeft, tegen in 1949 slechts 593.691. De socialisten kregen er 1.136.729 of 11.434 meer dan in 1949. In Hessen, een andere staat met een socialistisch bewind, nam het stemmental van de C.D.U. toe van 454.437 tot 848.825. Hier wonnen echter ook de socialisten veel stemmen: zij gingen van 684.042 tot 852.439 vooruit. In Noord-Riin-Westfalen. de dichtstbevolkte staat der repu bliek, waarin o.m. het Ruhr- gebied ligt. nam het a. tal C.D.U.-stemmers toe van 2.481.523 tot 3.911.565. waarmede de partij in dit gebied van de rokende schoorstenen een absolute meer derheid verwierf. De socialisten stegen van 2.109.172 in 1949 tot 2.548.536. De communisten zagen hun aanhang gehalveerd: van 513.225 tot 228.371. Hamburg bleef een socialistisch bolwerk, maar de C.D.U. nadert de socialisten, die 403.098 tegen in 1949 358.873 stemmen kregen. De C.D.U. kwam tot 389.197 tegen 178.786 in 1949. In het katholieke Beieren ver grootte de C.D.U. haar meerder heid van 1.380.448 tot 2.426.982 stemmen. De socialisten stegen daar van 1.075.416 tot 1.189.825 stemmen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2