Britten en Fransen onthutst over Adenauers verklaring De oorzaak van de ramp die Nederland trof Uitroeping van 1954 tot Mariaal iaar Thans 1795 slachtoffers van de watersnood Tweede Kamer doktert voort aan nieuiv F', IF. Op katholieke scholen Koran verplicht „De bevrijding der Oostelijke Duitse gebieden99 Nog 164 personen vermist Stalin was een nachtuil 15 Milliard kubieke voet overtollig water Courses in Hilversum Na de West-Duitse verkiezingen A.s. Zaterdag reeds? Militair vervoer en wegennet GRONINGEN- LICHTSTAD Onderwijsconfliet in Pakistan Grensincidenten Woensdag 9 September 1953 Pagina 3 (Vervolg van pagina 1 BONN, 8 Sept. In gealliëerde kringen in Bonn heeft men zich Dinsdag wat bezorgd getoond over Adenauers uitlating op de fakkelparade te Bonn van Maandag avond, dat in het vervolg niet meer van de hereniging van Duitsland diende te worden gesproken, doch van de bevrijding der Oostelijke Duitse gebieden. In Britse en Franse kringen meent men overeenstemming te zien tussen deze uitspraak, die de Bondskanselier later op de avond nog eens herhaalde op een tweede openluchtbijeenkomst, en de uit spraak van de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, waarop indertijd veel critiek is geleverd, en volgens welke het „IJzeren Gordijn" terug gerold moest worden. Ook in de Britse pers heeft Adenauers uitspraak nog al wat stof doen opwaaien. Een woord voerder van het „Foreign Office" echter zag in Adenauers woorden slechts de „bevestiging van diens wens om Duitsland te herenigen." Er bestond geen enkele reden om te geloven, dat Adenauer aan 'n soort interventie in Oost-Duitsland dacht, die oorlogsgevaar met zich mee zou brengen, zo meende hij. Kanselier Adenauer heeft Dins dag te Bonn met zijn ministers besprekingen gevoerd. Adenauer verklaarde hierbij te geloven, dat gezien de huidige positie van Duitsland geen één-partijregering gevormd moest worden. Politieke waarnemers verwachten dan ook, dat hij in zijn nieuwe regering weer de beide oude coalitiegenoten van zijn Christen-Democratische Unie, de Vrije Democraten en de Duitse Partij, zal opnemen, waar door de regeringspartijen de be schikking zullen krijgen over 310 van de 487 Bondsdagzetels. Ge zien Adenauers grote overwinning bij de verkiezingen acht men het echter niet waarschijnlijk, dat de Bondskanselier, evenals in 1949, toen hij zijn eerste regering vorm de, sleutelposities zal moeten af staan aan zijn coalitiegenoten. DE ENGELSE LEAGUE LONDEN, 8 Sept. De uitsla- en van de Dinsdag gespeelde Leaguewedstrijden luiden: Eerste divisie: ArsenalChelsea 12, Derde divisie Noord: RochdaleHalifax Town 01 DE WEDSTRIJD BORDEAUX—PARIJS PARIJS, 8 Sept. Voor de wedstrijd BordeauxParijs op Zondag 20 Sept. a.s. zijn twaalf renners aangewezen, t.w. Wim van Est en Wout Wagtmans (N.), Stan Ockers (B.), Ferdi Kubler (Zwits.), Guido de Santi (It.) en de Fransen Anere Mahe, Maurice Diot, Robert Varnajo, Jean Sta- blinsky, Jean-Marie Cieliczka, Pierre Pardoen en Jacques Laber- tonniere. Naar men weet heeft van Est deze wedstrijd tweemaal gewonnen, in 1950 en in 1952. In 1951 werd hij tweede. Advertentie (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer had gisteren, op de eerste dag na het reces, nog maar een traag tempo. Het ging weer over het nieuwe Burgerlijk Wetboek, dat prof. Meijers, die met minister Donker achter de regeringstafel zat, zal ontwerpen. Door een discussie o.ver verschil lende reeksen belangrijke vraagpunten te aanhoren, komt de ontwer per reeds bij voorbaat te weten wat de Kamer wel en niet wil. Met drie van die punten ging nu de hele middag heen en aan het einde van de vergadering kwam zelfs het hele door minister Donker voor dit doel opgestelde werkschema in gevaar. Laat ^Oorlog" meebetalen, zegt K.N.A.C. 's-GRAVENHAGE, 8 Sept. In een aan de Raad van Ministers gericht adres wijst de K.N.A.C. erop dat het naar haar mening onbillijk is dat het militaire ver voer niet meer bijdraagt in de kosten voor het aanleggen en on derhouden van het Nederlandse wegennet. De automobielclub grondt deze mening op de vol gende feiten. Reeds van oudsher is het we gennet een der meest onmisbare hulpmiddelen voor het militaire apparaat geweest en de betekenis hiervan is met voortschrijding van de motorisering in ongekend tem po toegenomen. In het bijzonder in en na de tweede wereldoorlog. Daarbij is niet alleen het totaal aantal voertuigen met zeer grote sprongen toegenomen, doch ook de afmetingen en het gewicht zijn vergroot. Voorts wordt per een heid een veel intensiever gebruik van deze vervoermiddelen ge- door de lege straten van Moskou .F rt» tfrnto 7. TC" hmom'inn„ VATICAANSTAD, 8 Sept. Verwacht wordt, dat Z.H. de Paus binnen enige dagen 1954 zal uitroepen tot een Mariaal jaar, waarin de katholieken in de gehele wereld in het bijzonder zullen bidden voor de bekering van Sovjet-Rusland. 8 December 1954 zal het namelijk honderd jaar geleden zijn, dat Z.H. Paus Pius IX het dogma van de Onbevlekte Ontvangenis van Maria afkondigde. In verantwoordelijke Vaticaan- zijn de heiligverklaring van Paus se kringen wordt er rekening mee gehouden, dat Z.H. de Paus a.s. Zaterdag, feestdag van de naam van de Moeder Gods, het Mariale jaar zal afkondigen. Aanvankelijk was gedacht, dat de Paus dit vandaag zou doen op de feestdag van Maria Geboorte. Het Mariale jaar zal 8 Dec. 1953 beginnen en voortduren tot dezelfde dag een jaar later. Het zal geen Heilig Jaar zijn als 1950, toen de Heilige Deurf in vier van de Romeinse basilie ken geopend en gesloten werden. Maar evenals in dat Heilig Jaar zullen bijzondere aflaten verleend worden. Verwacht wordt, dat één van de hoogtepunten van het jaar zal LONDEN Stalin was een nachtuil. Hij hield er van tot diep in de nacht te werken en hij wilde, dat een ieder, die hij mogelijkerwijze zou willen op bellen of ontbieden, op zijn bu reau was, totdat hij naar huis ging. Zodoende zag men 's nachts om vier, vijf of zelfs zes uur maakt, terwijl ook de inrichting veelal zodanig is en moet zijn, dat zij schadelijk zijn voor het nor male wegdek. Door deze omstandigheden wordt niet alleen het onderhoud van de wegen aanmerkelijk verzwaard, maar moet ook spoediger tot uit breiding van de capaciteit voor bepaalde verbindingen worden overgegaan. Dit alles overwegende, be vreemdt het de K.N.A.C. te heb ben moeten vaststellen, dat door het militaire vervoer in het ge heel niet wordt bijgedragen in de kosten voor het aanleggen en on derhoud van het Nederlandse we gennet, hetgeen voor de oorlog wel geschiedde, terwijl toen de lasten door dit speciale verkeer veroorzaakt, slechts een ondereel van de huidige bedroegen. In het adres wijst de K.N.A.C. er verder op dat thans deze kosten niet al leen geheel- worden afgewenteld op het burgermotorwegverkeer, doch dat bovendien dit verkeer wordt gedwongen de extra defen sie-inspanning te steunen door een verhoging van de motorrijtuigen belasting sinds 1 September 1951, voor de minst belaste categorie met 30 pet. en voor de personen auto's met 75 pet. De K.N.A.C. is van oordeel, dat geheel overeenkomstig de gezonde beginsels neergelegd in de wet tot instelling van het wegenfonds (1926), een ieder die van de weg gebruik maakt, hierin naar rato behoort bij te dragen. Eén druk op de knop: GRONINGEN De officiële opening van het lichtfeest zal plaats hebben op Vrijdag II Sep tember te half acht in de her berg „De Meulenhorn" (Ossen markt) door de burgemeester van Groningen, voorzitter van het comité Groningen-lichtstad. Precies om 8 uur zal de bur gemeester door op een knop te drukken de verlichte wieken van de molen in beweging brengen en dit is het sein dat de feest verlichting kan worden ont stoken. de grote „ZIS" limousines schie ten met de kopstukken van de Sowjet-Unie. Deze kopstukken waren zo doende verplicht ook hun naaste medewerkers te laten doorwer ken. Deze medewerkers lieten hun ondergeschikten weer blij ven en zo ging het proces verdér. Tijdens de oorlog probeerde Stalin zelfs deze late werkwijze op te dringen aan de Ameri kaanse ambassadeur. Op zekere dag belde het secretariaat van Stalin ambassadeur Averell Har- riman diep in de nacht op en liet deze voor een belangrijke confe rentie naar het Kremlin komen. „De meest onmenselijke ma nier van werken, waar ik ooit van gehoord heb", zo beschreef een Westerse kenner van de Sowjet- Unie deze nachtelijke werkuren voor de Sowjet kopstukken. Hij weet hieraan de slechte gezond heid en de vroegtijdige dood van menige overwerkte Sowjet-auto- riteit, die met deze Stalinistische werkwijze niet voldoende slaap kreeg. Tijdens het bewind van Stalin werd de belangrijkheid van een chef door de Sowjet-ambtenaren afgemeten aan het tijdstip, waar op hij 's ochtends verscheen. Hoe later hij kwam en hoe langer hij bleef dés te belangrijker was zijn positie in de Sowjet-hiërarchie. Een thans verschenen decreet voorziet in een werktijd voor overheidspersoneel van 9 tot 18 met een uur koffiedrinken. Het nieuwe decreet legt er de nadruk op, dat werk buiten deze uren volgens de overwerktarieven be taald moet worden. Deze bepa ling bestond reeds, maar hieraan werd dus blijkbaar niet de hand gehouden. REÜNIE KATHOLIEKE REISVERENIGING AMSTERDAM De Neder landse Reisvereniging voor Ka tholieken bestaat dertig jaar en ter gelegenheid van dit feit zal op Zondag 13 Sept a.s. te Amster dam een reünie worden gehouden waaraan door alle leden en oud leden kan worden deelgenomen. De dag wordt geopend met een H. Mis op te dragen door de gees telijke raadsman van de vereni ging, Rector J. Th. M. Kraakman, in de historische schuilkerk ..Ons Lieve Heer op Solder" aan de O. Z. Voorburgwal. De dag wordt verder gevuld met een lunch in „Het Brouwers wapen", een speciale rondvaart, een bijeenkomst in het café-res taurant „Het Gouden Kalfje" en een wandeling door Amsterdam. Pius IX, die het dogma van de Onbevlekte Ontvangenis afgekon digd heeft en verder vrijwel zeker de zaligverklaring van Paus Pius X. Maria-oorden in de gehele we reld zullen het doel zijn van tal rijke bedevaarten; in het bijzon der het genade-oord van Fatima. uit Indonesië. Ook moesten vele Volgens het informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis bedraagt het totale aantal slacht offers van de overstromingsramp thans 1795. Het is zeker, dat hier bij geen doublures voorkomen. Het informatiebureau heeft Dins dag de 100ste lijst van slachtoffers uitgegeven. Nog 164 personen worden vermist. Een aantal van hen zal waar schijnlijk nog wel gevonden wor den, maar groot is de kans, dat velen van deze slachtoffers door de zee naar buiten zijn gevoerd of onder het door de storm, de stroming- en of de herstelwerk zaamheden opgeworpen zand zijn bedolven. Van de 164 nog vermisten zijn inmiddels 32 slachtoffers geborgen, doch dezen konden nog niet ge ïdentificeerd worden. De rijkspoli tie verricht de identificaties. Na 1 Februari heeft het infor matiebureau, zo vertelde de direc teur de heer J. van de Vosse, on geveer 55.000 vragen of de inwo ners van het rampgebied ter be antwoording gehad. In de eerste weken na de overstroming werk ten er 80 mensen overdag en 75 des avonds. Zij registreerden de slachtoffers en de aanvragen, no teerden de adressen van geëvacu- eerden en deelden deze aan de aanvragers mee. De vragen kwa men uit Nederland, maar ook uit den vreemde. Honderden telex- aanvragen kwamen via het Hoge Commissariaat der Nederlanden tientallen telexberichten, tele grammen en brieven uit de gehele wereld op korte termijn beant woord worden. Het informatiebureau kon be schikken over de adressen, die bij de centrale registratie van geëva- cueerden. gehouden door de rijksinspectie van het bevolkings register aanwezig waren. Acht eigen informateurs reisden in het watersnoodgebied rond voor het verzamelen van gegevens over de slachtoffers. De ook door rijks- en gtmeente-politie verstrekte gege vens droegen bij tot het verkrijgen van een volledig overzicht. Een scherpe controle op dit werk was wel nodig, omdat in de chaos van de eerste weken na de ramp de mogelijkheid tot het maken van vergissingen, die veel per soonlijk leed zouden veroorzaken, zeer groot was. De vereniging „Handelsrecht" was namelijk op de valreep met een uitvoerig adres aan de Kamer alsnog haar^bijdrage aan de dis cussie over de vraagpunten be treffende „de rechten van de scheppende mens" komen leveren. En met succes want de Kamer be sloot om naar aanleiding hiervan het overleg van de deskundigen met de minister te herroepen. Het voorstel daartoe kwam van mr. van Rijckevorsel (K.V.P.). Waar blijven we, vroeg mej. Ten- deloo (P.v.d.A.), als we voor elk adres, dat ook al maanden eerder had kunnen komen, het voorover leg heropenen? Maar de heer Beernink (C.H.) en mr. van Leeu wen (V.V.D.) vielen de voorstel ler bij. Prof. Gerbrandy (A.R.) bleek het ingekomen adres wel zeer hard nodig te hebben. Hij bekende, dat hij zou „zakken" als hij voor onderwerpen als deze examen had moeten doen.... Minister Donker, die er alles op heeft gezet, om het land, onder zijn bewind, een nieuw Burger lijk Wetboek te geven, volgde de discussies met kennelijk ongenoe gen. Hij stelde van zijn kant de voorwaarde dat het in elk geval niet later dan eind September zou mogen worden. „Wat mij betreft eind van deze week al", zei prof. Gerbrandy. Waar de minister na- KARACHI, 8 Sept. De Ka tholieke bisschoppen van Weste lijk Pakistan hebben de Minister van Onderwijs Kazi Mohammed ,s .IPS® -ï-ïïv1 Een overzicht van een hoekje van de grootste luchtvaarttentoonstelling ter wereld, die jaar lijks te Farnborough (Eng.) wordt gehoude n. De Flying Display and Exhibition" werd Dinsdagochtend geopend, doch zal pas Vrijdag a.s. worden opengesteld voor het publiek. Tot Vrijdag zal men slechts genodigden toelaten. H et grote vliegtuig op de achtergrond is de Comet van de BOAC LIVERPOOL, 8 Sept. De overstromingsramp, die Engeland en Nederland zeven maanden geleden getroffen heeft, is volgens een Engels geleerde te wijten geweest aan een massa van 15 milliard kubieke voet overtollig water, dat zich tengevolge van bepaalde winden en de atmosferische druk in de Noordzee had opgehoopt. De geleerde, J. R. Rossiter van het Instituut voor het bestuderen van de Getijden in Liverpool, gaf een uiteenzetting van de oorzaak van de ramp in een artikel, ge schreven voor het 115e jaarlijkse congres van het Britse Genoot schap tot bevordering van de Wetenschap. „De oorzaak van de ramp, al dus Rossiter, werd gevormd door de zeer sterke noordelijke win den, die volgden op een meteoro logische depressie, welke op 31 Januari omstreekt twaalf uur des middags het gebied van de Noord zee binnen drong. De gemiddelde stand van het water was op 1 Februari meer dan twee voet boven normaal, hetgeen gelijk staat met een ver plaatsing van ongeveer 15 mil liard kubieke voet water". Rossiter schreef, dat de En gelse Noordzeekust het eerst ge troffen was door de watermassa's, die naar het zuiden werden ge stuwd, en dat deze zich vervol gens bij een teruggaande bewe ging langs de Belgische, Neder landse en Deense kust hadden opgehoopt. „De waarnemingen in Dover, Newhaven en Dieppe hebben het verloop van de opstuwing in het Kanaal aangetoond", aldus Ros siter. „Gebleken is, dat een niet onaanzienlijk deel van het water tot in het Kanaal is doorgedron gen. Het Kanaal schijnt als een soort veiligheidsklep te hebben gewerkt, waardoor een gedeelte van de opgehoopte watermassa's met een snelheid van twee kno pen naar het zuiden kon af vloeien". Het candidatentoumooi NEUHAUSEN. Gisteravond werd het t.ournooi voortgezet met de partijen van de 6e ronde. De uitslagen luiden: KeresBoleslavsky 1—0 NajdorfPetrosian 1—0 SmyslovKotov afgebr. ReshevskyStahlberg afgebr. BronsteinEuwe afgebr. GligoricSzabo afgebr. TaimanovAverbach 1—0 Akbar laten weten, dat zij liever alle scholen zullen sluiten dan zich onderwerpen aan de Islami tische invloed. De Minister had namelijk geëist, dat ook op de Christelijke scholen de Islam on derwezen zou worden. Zoals bekend is in het jonge Pakistan de strijd om de rechten der minderheden nog in volle gang. Nu het land sinds kort als een zelfstandige natie optreedt en alle krachten inspant om uit de staat van achtergebleven gebieden op te rijzen, zoekt het zijn eigen staatkundige vorm. Het land is overwegend Mohammedaans en wordt derhalve door de Moham medanen geregeerd. Maar bij de toepassing van hun levensover tuiging doen zich in Pakistan, evenals in de Arabische landen twee richtingen voor. een strenge theocratische, waarvan Abkar de Minister van Onderwijs een sterke representant is, en een liberale, die wordt aangehangen door de Minister-President en de Minister van Buitenlandse Zaken. Ondanks de verklaring van Mohammed Ali, de nieuwe Minis ter-President, dat alle minderhe den in Pakistan niet alleen recht vaardig. doch ook mild behandeld zullen worden, tonen de Katho lieken zich toch zeer bezorgd. Vooral het optreden van de gods dienstleraren in Pakistan, die trachten het Katholieke gods dienstonderwijs geheel buiten te sluiten, geeft ernstige reden om de toekomst donker in te zien. HILVERSUM, 8 Sept. De uitslagen van de Dinsdagavond te Hilversum gehouden draverijen luiden: Hamburg-Bahrenfeldprijs: 1. Re- thy Hollandia (M. Vergaay); 2. Rejeton Marie B (M. v. d. Berg); 3. Rose Marie (P. A. Stroper). Tot.: w. f 1.50, pi. f 1.40, f 1.30, f 1.50; kopp.: f3.90; cov.: f4.20. Gelsenkirchen-prijs: le serie: 1. Persimmon (J. de Vlieger); 2. prof. Heny (J. Hof); 3. Oviedo A (F. J. Eerenberg); tot.: w. f3. pi. f 1.80, f 4.80, f 10.70; kopp.: f 14.10; cov.: f 14.10. 2e serie: 1. Petronella (H. Oos- ting); 2. Our Volann (J. v. Leeu wen Jr.); 3. Otella (J. de Vlieger); tot.: w. f 3.90, pi. f 1.60, f 1.40, f 1.30; kopp.: f 7.40; cov.: f 6.60 Finale: 7. Nemetor B (B. U. de Jong); 2. Otella (H. Koning); 3. Persimmon (J. de Vlieger; tot.: w. f 10.pi. f 2.50,'f 5.10, f 1.90. Charlottenlund-prijs: 1. Qui est ce Qui (J. Verkade); 2. Qualiteit S (H. Oosting); 3. Quirina Fan fare (W. Leeuwenkamp); tot.: w. f 17.80, pi. f 2.20, f 1.80, f 1.40; kopp.: f 24.20; cov.: f 6.30. Amager-prijs: 1. Pepsi Cola (J. v. Leeuwen Jr.); 2. Petite Casin- dra (M. Vergaay); 3. Quirinus (W. H Geersen); tot.: w. f 3.70, pi. f 1.30, f 1.60, f 2.kopp.: f 7.cov.: f 6.10. Grote prijs van Hilversum, voor paarden, die f 8.000 of meer heb ben gewonnen: 1. Mac Kinley (W. H. Geersen); 2. Lady Zora (J. Wagenaar Jr.); 3. Over Again (M. Rozema; tot.: w. f 1.70. pl. f 1.30, f2.60, f3.40; kopp.: f3.50, cov.; f1.40. Totale omzet totalisator f 54.422,50. tuurlijk graag op antwoordde: „wat mij betreft evenzeer". En dat was dan wat dr. Kortenhorst „de verzoening" noemde. Bij de vraagpunten die vandaag aan de orde komen is ook de be langrijke kwestie van het al dan niet verplicht stellen van een ge neeskundig onderzoek voor het huwelijk. De minister en prof. Meijers willen geen wettelijke verplichting, maar gisteren werd reeds een amendement van mej. mr. Zeelenberg (P.v.d.A.) rond gedeeld, waardoor de Kamer tot een omgekeerde conclusie zou moeten komen. Als de wet zwijgt. Bij de drie wel afgehandelde vraagpunten ging het over inge wikkelde zaken. Wat moet er ge beuren als de wet aan de rechter geen houvast biedt voor een be paald geval? Volgens minister Donker en prof. Meijers moet in het nieuwe Burgerlijk Wetboek bepaald worden, dat de rechter zich dan achtereenvolgens dient vast te houden of aan de aan de wet ten grondslag liggende rechts beginselen, of aan het gebruik of aan de billijkheid. Mr. van Rijc kevorsel (K.V.P.) en mej. dr. Zeelenberg (P.v.d.A.) waren het daar wel mee eens, maar prof. Gerbrandy (A.R.) meende dat het gebruik, hij spreekt van „volks recht", in deze volgorde te zeer ondergeschikt werd gemaakt aan 't geschreven recht. Prof. Meijers stelde hier tegenover, dat hij in zijn veertigjarige rechtspraktijk nog nooit een rechter had ont moet, die de wet opzij had willen stellen voor hetgeen gebruikelijk zou zijn. „Natuurlijk niet", aldus prof. Gerbrandy, „want dan hangt hij bij de Hoge Raad". Een zonder linge opmerking, die prof. Meijers de bemerking ontlokte: „De Hoge Raad is toch ons hoogste rechts college". Prof. Gerbrandy: „Het zijn mummies, weet u niet meer wat de Hoge Raad deed toen u in The- resienstadt zat?" Dat was geen erg gelukkige opmerking. Prof. Gerbrandy verwarde hier de posi tie van de Hoge Raad in ons rechtsbestel met feiten uit de be zettingstijd. Maar hoe het verder zij, prof. Gerbrandy bleef zich in elk geval als eenling tegen de bovenge noemde conclusie keren. In de zelfde positie keerde hij zich ook tegen de tweede door de Kamer aangenomen conclusie. Volgens deze conclusie zal het nieuwe Bur gerlijk Wetboek de mogelijkheid openen voor het vaststellen van z.g. standaardregelingen. Nu wor den in het bedrijfsleven al dik wijls standaardcontracten ge maakt, maar volgens prof. Meijers biedt het vele voordelen indien dergelijke regelingen met mede werking van de betrokkenen door de Kroon of een andere over heidsinstantie in de officiële rechtssfeer worden getrokken. Mr. van Rijckevorsel (K.V.P.) zag hierbij vooral een taak voor de toekomstige P.B.O.-organen. Mej. mr. Zeelenberg (P.v.d.A.) wilde koop en verkoop er buiten laten en toen zij deze toezegging niet met zoveel woorden kreeg, bleef zij voor straks, bij de definitieve regeling, voorbehoud maken. Prof. Gerbrandy grondde zijn afwijzing op een aversie tegen een teveel aan overheidsbemoeiing. Er zou den weer speciale mensen voor moeten komen met aparte bu reaux en natuurlijk ook met een secretaresse. De derde conclusie ontmoette geen bezwaren. Zij luidt, dat de wet alleen door een latere wet zijn kracht kan verlie zen, doch met het voorbehoud, dat wettelijke voorschriften van rege lend recht door een afwijkende gewoonte kunnen worden opzij gezet. Vuurgevech t tussen Bulgaren en Zuidslaven BELGRADO. Aan de Zuid- slavischBulgaarse grens hebben zich Maandag twee incidenten voorgedaan, waarbij Bulgaarse grenswachten het vuur openden en de Zuid-Slaven dit vuur beant woordden, aldus is Dinsdag te Belgrado bekendgemaakt. Bij het eei-ste incident schoten Bulgaren op een Zuidslavische patrouille, die zich op Zuid-Sla visch gebied bevond. Een Zuid slavische grenswacht werd ge wond. Bij het tweede incident on dersteunden, volgens de Zuidsla vische lezing, Bulgaarse grenspos ten een poging van „drie bandie ten" om Zuid-SIavië binnen te komen, doch de Zuid-Slavische grenswacht dwong hen terug te keren naar Bulgaars gebied. Overigens heeft Bulgarije, waar schijnlijk op aanwijzing van het Kremlin, Joegoslavië vandaag toe stemming gevraagd om voor het eerst sinds 1950 weer een ambas sadeur naar Belgrado te sturen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3