RADIO SCHADUWEN Kwestie Triëst bracht Italianen op kookhitte VW PUZZLE ir In Saoedi-Arabië strom de dollars binnen Financiën en Economie boven V van vandaag Geen mislukkingen onder de Nederlandse emigranten programma 50.000 gulden verduisterd Helft van de „Aramco"-winsten doet Ibn Saoed's invloed «tijgen K.N.P.-brief uit Rome Minister Suurhoff terug uit Canada Pater W. Govaart overleden Scheepsberichten Goudvoorraad weer toegenomen Huid Uitslag Beurs Woensdag 9 September 1953 ROME, 8 Sept. Triëst staat wederom in het middelpunt der belangstelling van de Italiaanse publieke opinie en de pers. De onofficiële suggestie, gepubliceerd door een semi-officieel Joego- Slavisch agentschap, dat maar schalk Tito ernstig de algehele annexatie van zone B van Triëst overwoog, veroorzaakte onmid dellijk een buitengewoon heftige reactie van het Italiaanse kabi net, niet slechts in de vorm van een krachtig protest, maar tevens van troepenbewegingen in de omgeving van de Joego-Slavische grens. Hiedbij dient te worden opge merkt. dat deze troepenbeweging in geen geval theatraal gedoe was, doch zuiver een militaire voorzorg, teneinde Italiaanse be langen en Italiaanse staatsbur gers tegen een mogelijke bedrei- de werkelijke ernst, waarmede de Italianen het probleem Triëst bezien, wordt onderschat. Het is een feit, dat de Italiaanse publie ke opinie zijn kookpunt bereikt heeft en zelfs een klein grens incident zou een explosie met grote gevolgen kunnen veroor zaken. Voor anderen is Triëst misschien van ondergeschikt be lang, voor de Italianen echter is Triëst een levensbelang en fun geert in feite als toetsteen voor de vriendschap, die Italië en de Italianen wordt toegedragen. Een Romeins dagblad met een grote oplage, waarschuwde de ge allieerden dezer dagen, niet te proberen de gerechtigheid te niet te doen door uitvluchten of afzijdigheid. Dit zou door de Ita lianen niet begrepen worden. „En wat ons zelf betreft," aldus het blad. „wij moeten op onze hoede zijn en klaar staan voor in^eVaSesfe^CehrederagrzeoSü gT «tK&=w^ iedere militaire actie van de Ita liaanse regering om een Joego- Slavische annexatie van het ge wraakte gebied te voorkomen, niet alleen de volledige steun van alle partijen in Italië krijgen, maar ook van iedere Italiaanse man en vrouw. Het lijkt er ech ter op, dat deze onmiddellijke en felle reactie Tito een weinig heeft verrast en nogal heeft doen schrikken. Tito dacht vermoede lijk nog te doen te hebben met het Italië van 1945 en hij heeft blijkbaar vergeten, dat de Itali aanse strijdkrachten voldoende bij machte zijn om bij elke ge beurtenis in te grijpen. Dit is voldoende duidelijk uit de prij zende woorden van hoge mili taire autoriteiten als veldmaar schalk Montgomery, de generaals Eisenhower. Ridgway en Gruen ther, om er maar een paar te noemen. Maarschalk Tito schijnt even eens te zijn vergeten, dat alleen het grote prestige en de reus achtige invloed van De Gasperi er in geslaagd waren de vrees der Italianen te kalmeren met betrekking tot de toekomst van het vrije gebied van Triëst. Het is maar te hopen, dat de Joego- Slavische dictator zich van de werkelijke situatie bewust wordt en beseft, dat de waardige kalm te van de Italiaanse regering en van de Italianen zelf tot dus verre, niet ge-interpreteerd mag worden als zwakte. Italië heeft geen bezwaar tegen een eerlijke regeling van het probleem en heeft aangeboden de kwestie voor te leggen aan het Inter nationale Hof te Den Haag, doch Joego-Slavië weigerde. De^ rege ring te Rome is ook bereid om directe besprekingen met Bel grado te beginnen, teneinde een vredige oplossing te zoeken, maar elk eigenhandig ingrijpen van het Joego-Slaviseh bewind zou met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid resulteren in een onmiddellijke militaire actie door Italië. Berichten, die Rome uit de verschillende hoofdsteden van Europa en de Verenigde Staten bereiken, doen vermoeden, dat dige gebeurtenis. Men kan niet nonchalant met de eer van een land spelen." De belangrijkste gebeurtenis van de jongste tijd in kerkelijke kringen van Rome was de onder tekening van het nieuwe concor daat tussen de Heilige Stoel en Spanje. De traditionele eerbied van katholiek Spanje voor de Heilige Stoel eiste, dat aan deze gebeurtenis bijzondere fleur en plechtigheid zou worden gegeven. Daarom kwam de Spaanse minis ter van Buitenlandse Zaken. dr. Alberto Marino Artajo, in eigen persoon naar Rome, vergezeld van de directeur-generaal voor Buitenlandse Betrekkingen te Madrid, om persoonlijk het docu ment te ondertekenen. In sommige niet-katholieke kringen heerst er enige onge- rudv soeiethr gyry yhylhur rustheid over het feit, dat het nieuwe concordaat nieuwe ern stige moeilijkheden voor niet- katholieke godsdienstige genoot schappen in Spanje zal mee brengen. Officiële Vaticaanse kringen echter hebben er duide lijk op gewezen, dat de Katho lieke Kerk bij het sluiten en ondertekenen van het concordaat slechts ge-interesseerd is bij de katholieke belangen en op deze wijze alleen maar een loyale samenwerking tussen Kerk en Staat in zaken van algemeen belang zoekt te vergemakke lijken. De betrekkingen tussen de niet-katholieke godsdienstige genootschappen en de Spaanse Staat vormen kennelijk een aan gelegenheid, die alleen deze godsdienstige gemeenschappen en de Spaanse regering interesseert. De laatste zal ongetwijfeld blij ven handelen zoals zij denkt, dat het beste is voor het nationale belang. DONDERDAG 10 SEPTEMBER. HILVERSUM I. 402 m 746 kc/s. 7.00 KRO; 10.00 NCRV; 11.00 KRO; 14.00—24.00 NCRV KRO: 7.00 Nws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; 7.45 Morgen gebed en lit.k.; 8.00 Nws en weer berichten; 8.15 Gram.; 9.00 V. d. vi'ouw; 9.40 Gram.; NCRV: 10.00 Kamermuz.; 10.30 Morgendienst; KRO: 11.00 V. d. zieken; 11.45 Gram.; 11.50 „Als de ziele luis ter1"; 12.00 Angelus; 12.03 Lunch concert; (12.3012.33 Land- en tuinb.meded.); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws en Kath. nws; 13.20 Piano en bariton; 13.50 Gram.; NCRV: 14.00 Gram.; 14.45 V. d. vrouw; 15.15 Gram.; 15.30 Piano, viool en cello; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Alt en piano; 16.50 Gram.; 17.00 „O ja, dat ook nog", klankb.; 17.20 Gram.; 17.40 Voordr.; 18.00 Gram.; 18.15 Vocaal ens.; 18.35 „Op de stelling"; 18.45 Gram.; 19.00 Nws en weefber.; 19.10 Le vensvragen van allerlei aard; 19.30 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 „Lamké". opera (2e acte); 21.20 Gram.; 21.30 „Ra, ra hoe zit dat?"; 21.45 Promenade ork. en klein koor; 22.15 Pianorecital; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws en SOS-ber.; 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s 7.00—24.00 AVRO; (7.50 —8.00 VPRO). AVRO: 7.00 Nws; 7.10 Gram.; VP RO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Morgen wijding; 9.15 Liederen; 9.30 V. d. huisvrouw; 9.35 Waterst.; 9.40 Gram.; 10.47 V d. vrouw; 10.40 V. d. kleuters; 11.00 Gram.; 11.15 Weense muz.; 12.00 Zang en pia no; 12.35 In 't spionnetje; 12.30 Land- en tuinb.meded.: 12.33 Exo tische muz.; 12.50 „Uit het Be drijfsleven"; 13.00 Nws; 13.15 Meded. of gram.; 13.20 Lichte muz.; 13.50 Amus.muz.; 14.05 Ca baret; 14.30 Sopr. en piano; 15.00 V. d. zieken; 16.00 Voordr.; 16.45 V. d. jeugd; 17.30 Mil. reportage; 17.40 Gram.; 17.45 Regeringsuitz.: Technische hulp aan onontwik kelde gebieden" door Mr. H. G. Quik; 18.00 Nws; 18.15 Sportpro- blemen; 18.25 Reportage; 18.30 Amus.muz.; 19.00 V. d. kleuters; 19.05 Gesproken brief uit Lon den; 19.10 West-Fries progr.-; 19.50 Gram.; 20.00 Nws; 20.05 Radio Philjjarm.ork. en solist; 21.00 „Pe nelope", hoorsp.; 22.20 Twee pia no s; 22.35 Dansmuz.; 23.00 Nws; 23.15 Sportact.; 23.30—24.00 Gram. In enthousiaste bewoordingen heeft minister Suurhoff gisteren op Schiphol zijn tevredenheid ge uit over de emigratie mogelijk heden naar Canada. „Ik zal met grote gerustheid doorgaan met het bevorderen van Nederlandse emi gratie naar Canada", aldus de mi nister, die zo juist was terugge keerd van een drie-weekse oriën tatie-reis in Zuid Ontario, Mon treal, Manitoba, Saskatchevan en Alberta. In een verder overzicht van de toestand aldaar, vertelde minister Suurhoff nog het volgende: „De positie van onze circa 80.000 emi granten in Canada is uitstekend en echte, typische mislukkelingen heb ik nergens aangetroffen". Het is gebleken, dat na de eerste moeilijke jaren, de meesten er goed doorheen komen en zich we ten te handhaven. „Laat ons toch bedenken", aldus minister Suurhoff, „dat emigratie voor Nederland, niet alleen verlies is, maar ook regelrechte winst. Nederlandse beschuit, Nederlandse sigaren, om een paar voor de hand liggende artikelen te noemen, zijn met onze emigranten Canada bin nen gekomen. Niet te vergeten ook de '„hagelslag". De Nederlandse handel had dit trouwens al beseft, maar volgens de minister, kon in dit verband nog veel meer worden gedaan. Hij beloofde in dit opzicht nog eens naar verdere mogelijkheden een onderzoek in te stellen. Het bleek ook, dat Nederland in Canada een bijzonder goede naam heeft, die mede te danken is aan onze emigratie-politiek, een veel meer omvattende politiek dan in de meeste andere landen. „De Canadezen" aldus minister Suurhoff verder, „willen dat de „nieuwkomers" goede Canadese burgers worden, maar stellen wel degelijk prijs op de „invoer" van goede Nederlandse eigenschappen en verlangen volstrekt geen volko men „aanpassing". Biina alle Ne derlandse kerkgenootschappen zijn er vertegenwoordigd". Behalve bovengenoemde plaat sen heeft minister Suurhoff ook nog Ottawa, Regina, Toronto, Win nipeg en Lethbridge bezocht. Het was ook gebleken, dat zich reeds een middenstand begon te ontwikkelen. De meeste emigran ten ontdekten pas bij het afscheid, wie hen had bezocht, zodat de mi nister de meest zuivere indrukken heeft kunnen opdoen. Minister Suurhoff besloot, met te verklaren, dat hij volkomen te vreden was. „Een uit velen", aldus de minister, „een textielarbeider uit Vroomshoop, bleek een huis te bezitten. Zijn hele gezin had werk. 's Morgens bracht de Hollandse bakker Hollandse koekjes. Ook de hulpvaardigheid van Canadese „buren", die op grote afstand wo nen, is prima. Mijn reis is stellig voor dit deel van de Nederlandse belangen bijzonder nuttig ge weest." Anderhalf jaar voor procuratiehouder De rechtbank te Amsterdam heeft de 36-jarige procuratie houder M. B. uit Bussum, die als boekhouder-kassier van de bankier H. J. L. aan de Keizers gracht te Amsterdam, in een periode van drie jaar tijds 50.000 gulden had verduisterd, veroor deeld tot anderhalf jaar gevange nisstraf. De eis was twee jaar. De verduistering was aan het licht gekomen in de tijd dat de procuratiehouder, een straf we gens een ander delict onderging. Van het verduisterde geld had de man zich luxe goederen aan geschaft, alsmede vele buiten landse reizen gemaakt. OVERBEEKE VERVANGT BLEIJENRERG lil vip. Nederl. elftal In de voorhoede van het voor lopige Nederlands elftal, dat van avond in het Goffertstadion te Nijmegen tegen Borussia (Dort mund), kampioen van de Westelij ke afdeling van de Duitse voet balbond uitkomt, is een wijziging aangebracht. Bleyenberg (Rigters- bleek) is wegens een blessure als midvoor vervangen door Over- beeke (Dosko). Borussia zal in zün sterkste op stelling aantreden. De Dloeg heeft Zondag j.l met 80 de uitwed strijd tegen München Gladbach gewonnen. KRUISWOORDRAADSEL No. 243 Horizontaal: 1. collectieve naam v.d. eil. in de Grote Oceaan 6. bekend voetballer 7. wandversiering 9. dwaze 11. roofdier 13. Oosterse naam 14. grap 16. telwoord 17. en andere 19. bijwoord 20. dwarshout 21. adelijke titel 22. voorzetsel 23. rang in het leger 24. te weten 26. familielid 28. soort onderwijs 30. oppervlaktemaat 32. bosgod 34. hekel hebben aan 36. voorzetsel 38. vallei 39. rechtsgeleerde Verticaal: 1. dun rond wafeltje 2. nor 3. slede 4. bijwoord 5. wondvocht 6. vis 8. vr. munt 9 zeeman 10. rustend predikant 11. voorzetsel 12. cijferen 15. géb. in O.-Europa 18. kloosterhoofd 19. takje 23. na enige tijd 25. vloeistof 27. nagerecht 28. stad der oudheid 29. uitroep 31. opstootje 33. roem 35. groet 37. technische hogeschool LIMBURGSE RATTEN VANGER NAAR FRANKRIJK De Limburgse rattenvanger, de heer J. Olischlager te Maastricht, zal binnenkort een grootscheepse rattenverdelging in Frankri.ik uitvoeren. In Argenteuil bij Pa rijs wemelt het van de ratten. Vooral op de vuilnisbelt, in de centrale keuken van de scholen en in het gemeentelijk slachthuis heerst een ware rattenplaag. Toen de heer Olischlager dit vernam, stelde hij zich onmiddel lijk beschikbaar om de beesten door middel van een experiment te doden. Tevens wil hij studie maken van de verschillende soor- Van het gemeentebestuur van Argenteuil heeft hij inmiddels be richt ontvangen dat men accoord gaat met de condities. Men hoopt dat de Nederlandse rattenvanger zo spoedig mogelijk met de ver- delgings-acties zal kunnen begin nen. Algemene Overste van de priesters van het H. Hart Maandagavond is te Rome DJIDDAH. De welstand van koning Ibn Saoed van Saoedi- Arabië is, sinds de overeenkomst die hij met de Amerikaanse olie maatschappij „Aramco" heeft ge sloten, zeer gestegen. In de over eenkomst is bepaald, dat de win sten, gemaakt met de in Saoedi- Arabië gevestigde „Aramco"-be- drijven, voor de helft aan dit land ten goede zullen komen. De dollarstroom, die sindsdien Saoedi-Arabië binnenkomt, heeft er voorts toe bijgedragen dat het aanzien van deze hoofdzakelijk uit woestijn bestaande Arabische staat aanziénlijk te verhogen. Vele Arabische landen hebben Ibn Saoed reeds, via daartoe speciaal afgevaardigde missies, om leningen verzocht. Zo zou de Syrische dictator. Maannagavonu is ie brigade-generaal' Sjisjakli, ko- OVerleden de alge en nine Ibn Saoed om een lenins tot van de priesters van het tl. Hart, pater Wilh. Th. Govaart. Hij is 65 jaar geworden. De ge- grafenis zal Donderdag te Rome geschieden. P-ater Govaart werd op 13 Oct. 1888 te Sohiedam geboren en ■begon -zijn humaniora aan het juvenaat te Bergen o-p Zoom. Na het noviciaat legde hij m 1909 zijn gelofte af en maakte zijn hogere studies te Leuven ning Ibn Saoed om een lening tot een bedrag van 25.000.000 dollar hebben gevraagd. De vorst zou hem hebben geadviseerd het ver zoek over een jaar mits hij dan nog zou regeren te herha len. Arabische en Mohammedaanse leiders doen zeer hun best ko ning Ibn Saoed ter wille te zijn, hopend hem aldus gunstig te stemmen tegenover een verzoek om een lening. Oplossing kruiswoordraadsel 242 vaart dit hoge ambt waargeno- Horizontaal: men. 1. Schotland; 8, noot; 9. leeg; 11. eer; 12. est; 14. ter; 15. os; 16. ketel; 18. lo; 19. bok; 20 nar; 22. wrak; 23. kepi; 24. leb; 26. eem; 27. gd; 29. negen; 31. lg; 32 eis; 34. art; 35. mee; 36. nein; 38. deen; 39. friesland. Verticaal: 1. soes; 2. cor; 3, ht; 4. tast; 5. al; 6. net; 7. deel; 8 noorwegen; 10. groningen; 12. eek; 13. ten; 16. koken; 17. laken; 19. bal; 21. rem; 25. bea; 26. eet; 28. dief; 30. gras; 31. leed; 33. sir; 35. men; 37. ni; 38. da. ~t.- i zijn woestijnhoofdstad Rijaad Biesbosdh. Zijn PrJ®st®rwydl.1h= 1 hebben bezocht.' bevinden zich, volgde op 23 Juli 1916 Pater ^g^aive Sjisjakli, president Govaart werd in datzelfde jaar 'Naguib van Egypte, president benoemd tot -leraar en prefect Sjamoen van Libanon en in 1923 tot rector aan het juvenaat. In 1927 koos het ka pittel 'hem tot hoofd van de Ne derlandse provincie. Na een ambtsperiode van zes jaar keer de hij in 1933 als rector aan het juvenaat terug, doch reeds twee jaar later, op 24 October 1935 koos het generaal kapit tel te Rome hem tot gen er aal- overste van de congregatie, waar mede zij haar derde generaal had. Tot heden heeft pater Go- Sjamoen van Libanon en de Gou verneur-generaal van Pakistan. Ghoelam Mohammed. Ibn Saoed, die tot voor enige jaren door de Arabische leiders werd beschouwd als een vorst van een stuk woestijnland, die slechts in geringe mate invloed zou kunnen oefenen op het poli tieke aanzicht van het Midden- Oosten, is een krachtig voorvech ter der Arabische zaak. Hij heeft niettemin de zijde van het Wes ten gekozen en hii staat bekend als voorstander van het Westerse denkbeeld, om tot een verdedi gingsorganisatie voor het Midden- Oosten te komen. De koning zond zijn oudste zoons naar de hoofdsteden der Arabische staten, met de op dracht na te gaan hoe men in regeringskringen aldaar staat te genover de „noodzaak om zijn strategisch belangrijk en rijk aan olievelden zijnde gebied te be schermen tegen een eventuele aanval door de Sovjet-Unie". In ruil voor steun in deze biedt Ibn Saoed leningen aan, terwijl hij voorts heeft toegezegd, bij in stemming met zijn denkbeelden, zijn invloed bij de Amerikanen, die weer de hunne bij de Britten zouden moeten aanwenden, te zullen gebruiken om bemiddeling der .Verenigde Staten te krijgen bij het regalen der nog niet op geloste geschillen tussen de Ara bische staten ener- en bepaalde Westerse mogendheden ander zijds. Kortgeleden heeft koning Ibn Saoed 20.000.000 dollar ter be schikking gesteld van het „Fonds voor hulpverlening aan uit Pa lestina gevluchte Arabieren". Vóór het doen der schenking had hij waarborgen geëist, dat het Onder degenen, die de vorst in .fff1®1' d®L PL1 in wnnstiinhnnfristsH Riiaarl Seld °P -lulste Wijze ZOU WOl'den besteed. Tegen de bierkaai Eén van de veroordeelden in de staatsgevangenis van Nashville (V.S.) heeft een zame opsluiting gekregen, om dat hij in de garage van de directeur een alcoholische drank had gestookt. De drank was gemaakt van appels en perziken, die hij uit de tuin van de directeur had gestolen. Tankvaart Caltex Leiden 8 Gibraltar ge- pass.; Caltex Nederland p. 7 n.m. Finisterre Rotterdam; Caltex Utrecht p. 7 Cyprus Rotterdam; Cistula 7 Chittagong Calcutta; Ena p. 7 Landsend Suez; Esso Den Haag p. 7 kp. de Gata-Antwerpen; Hilversum, 8 v. Suez-Mena al Ah- madi; Macuba 2 Mena al Ahmadi n. Spozia: Marpessa, p. 8 Ceylon- Singapore; Macoma 8 verw. Hong kong; Murena 7 Liverpool-Singa- oore: Omala 8 Salonikki; Ovula 7 t. Rotterdam; Rita 7 Pladju; Scherpendrecht 8 Rio Janeiro. Passagiersschepen Oranje p. 8 Burlings-Southamp- ton; Bonaire 7 170 m. Z.W. Oues- sant; Grote Beer 7 660 m. O.N.O. kp. Race-New York; Joh. v. Ol- denbarneveld 7 90 m. Z.W. Kreta- Amsterdam; Oranjefontein 7 East London; Sibajak 7 New York- Rotterdam; Noordam p. 7 Sable eil.-Rotterdam; Oranjestad 7 240 m. N. N. O. Madeira-Madeira; Veendam 7 200 m. W.Z.W. Valen- tia-New York; Waterman 7 330 m. I Uitgebracht door Standaard Films. N.O. Panamakanaal-Panamaka naal; Willem Ruys 7 v. Singapore- Weekstaai Ned. Bank AMSTERDAM, 8 September Zoals te verwachten was, is het tegoed van het riik in de afgelo pen week gestegen en wel met bijna f 282 millioen tot f 973 mil lioen. Naar bekend, is dit veroor zaakt door de storting op de nieu we staatslening per 1 September j.l. Deze lening was groot f 400 millioen, doch bovendien is met de röksfondsen en instellingen een aanvullende lening aangegaan ter grootte van f 140 millioen, hetgeen tezamen f 540 millioen betekent. De Nederlandse Bank blijft voortgaan haar goudvoorraad te versterken. Deze week werd voor ruim f 32 millioen aangekocht, waardoor de post gouden munt en materiaal thans f 2620 millioen bedraagt. De netto deviezenreserve onder ging echter een vermindering met c.a. f 15 millioen. De resultante van een en ander wordt weerspie geld in een stijging met f 17 mil lioen tot f 4.273 millioen dezer beide posten tezamen. Van de overige mutaties spring^ in het oog een vermindering van de bankbiljettencircuiatie met f 56 millioen tot f 3.120 millioen. Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid GENEESMIDDEL TEGEN Tgn|| Wjft g| |1 HUIDAANDOENINGEN JfiJP; JSJj. De rubberprochictie van Senembah De N.V. Senembah-maatschappij heeft in Augustus verkregen 223.908 kg rubber. De oogst in de maanden Jan.-Augustus is hier mede gestegen tot 1.934.622- kg te gen 1.991.023 kg in hetzelfde tijd vak van 1952. De jaarcijfers der Javase Bank Thans zijn de gedrukte exem plaren verschenen van het ver slag over 1952-1953 (het 125ste boekjaar) der Javasche Bank. Zoals bekend is dit het laatste verslag dat is samengesteld vol gens de wet van 1922. Het is uit sluitend gepubliceerd in de Indo nesische en de Engelse taal. Het balanstotaal per 31 Maart 1953 bedraagt rp 8.376.336.668 (rp 6. 051.243.939). De bankbiljetten- circulatie beliep per deze datum 4.601.342.765 (rp 3.250.578.973). Aan de regering waren voor schotten verstrekt tot een bedrag van rupiah 5.836.517.378 (rupiah 1.730.142.656). Het totaal der baten heeft be dragen rupiah 160.616.466 (rupiah 92.467.468). De onkostenrekening wijst een bedrag aan van rupiah 26.912.788 (rupiah 22.040.577). Voor vennootschapsbelasting wordt rp 45.175.000 gereserveerd (rp 28.000.000). De speciale reserve wordt met rp 51.500.000 gedo teerd (rp i7.100.000). Na diverse andere voorzieningen resteert, zo als bekend, een notto winstvan rp 4.004.034 (rp 4.001.640). „Deli-Atjeh" blijft vertrouwen stellen in Indonesië „Met Indonesië blijven wij de meest nauwe betrekkingen onder houden. Ons bedrijf steunt nog voornamelijk op de zaken in het Verre Oosten. Niettemin moet men de tekenen des tijds verstaan en ook emplooi zoeken op andere markten. Vooralsnog bestaat er echter geen enkele aanleiding Indonesië prijs te geven, integen deel, wij blijven het volste ver trouwen stellen in de ontwikke ling aldaar", aldus heeft het be stuur van de N.V. Handelmaat schappij „Deli-Atjeh" zich uitge laten in de gisterochtend gehou den jaarvergadering. De omzetten in rupiahs zijn niet ingekrompen, doch om dit te kunnen bereiken, wordt een veel groter beroep op de liquiditeit gedaan dan voor heen. Eigenlijk werkt iedere handelmaatschappij tegenwoordig met een te klein kapitaal en zou men moeten emitteren, doch bij de tegenwoordige marktconstel- lat.ie is dit onmogelijk. Over de omzet in Indonesië, dat nog steeds het hoofdbedrijf vormt, maakt de directie zich geen zorgen. De tot nu toe in 1953 behaalde resul taten staan niet achter bij die van vorig jaar, zo werd medege deeld. Ook „Deli-Atjeh" kampt met moeilijkheden op het kantoor in Japan. Men wil het bedrijf aldaar echter voorlopig nog op beschei den schaal voortzetten. Singapore blijft nog steeds een belangrijke markt en is speciaal ingesteld op Indonesië. De toestand is echter, gezien de daling van de rubber- prijs, op het ogenblik niet gun stig. Het kantoor van de maat schappij in Singapore is een deel neming. Zou men besluiten zich daar terug te trekken, dan blijft in ieder geval de relatie bestaan. In Oost-Afrika, waar de maat schappij haar voelhorens heeft uitgestoken, ziet zij thans niets meer. Het is echter niet onmoge lijk, dat in een ander deel van Afrika de kansen groter zijn. Een en ander vergt echter veel kapi- taal, de concurrentie is groot en Amerikanen verwaarloosd. nergens kan men historisch rech ten laten gelden. Zeer voorzichtig en behoedzaam gaat de directie echter te werk. De uitgebrachte jaarstukken werden goedgekeurd. Het divi dend werd bepaald op 8 procent. Fiscaal zou een dividend van 9 procent betaald kunnen worden, doch men streeft naar een zekere continuïteit en wenst niet van de hak op de tak te springen. Vriendelijke stemming AMSTERDAM, 8 September De ondertoon ter beurze is van middag niet ongunstig geweest, doch men was zeer benieuwd naar het koersverloop van Wallstreet. De New Yorkse beurs is gisteren n.l. gesloten gebleven, zodat men zeer nieuwsgierig is naar de reac tie aldaar op de verkiezingsuitslag in West-Duitsiand. Intussen houdt men toch wel rekening met een gunstige ontwikkeling van Wall street, mede door de stijging op vriiwel alle andere effectenmark- ten. Ook de vaste houding van Kon. 'Olie, die vandaag voor bui tenlandse rekening gekocht wer den, droeg tot de vriendelijke stemming bij. Het hoofdfonds zelf avanceerde 1 y, ount tot 322. Phi lips, A.K.U. en Unilever bleven goed prijshoudend. Ook vanmiddag trokken Young obligaties weer de nodige belang stelling. Gisteren is hierin voor 'n nominaal bedrag van f 108.009 omgezet, doch vandaag scheen de affaire veel kleiner. Hier en daar sing men tot winstnemingen over, doch het verlies bleef beperkt tot c.a. y, punt. Ook de scheepvaart afdeling deelde mede in de iets betere marktstemming. Weliswaar kwamen er geen grote omzetten tot stand maar de meeste fondsen boekten een kleine winst. Het zelfde geldt voor de cultuurmarkt, waar de omzetten zo mogelijk nog geringer waren. Staatsfondsen zeer stil maar ruimschoots op peil. Naar de Italiaanse film „Ombre sul Canal Grande" met Isa Poia en Antonio Centa in de hoofdrollen. Tj. Priok; Westerdam 7 275 m. W, Scollvs-New York; Willemstad 7 Trinidad-Barbados. Vrachtvaart Borneo 8 v. Hamburg-Bremen' Loppersum p. 8 Ouessant-R'dam; Muiderkerk 7 v. Sidney-Melbour ne; Nestor 8 v. Trinidad-Parama- ribo; Phrontis 7 Cheribon; Sala- wati 8 Bahrein; Aalsum p. 7 Gi- braltar-Genua; Alhena 7 te Mon tevideo (verw.); Java 8 te Genua; Kota Agoeng 7 v. Djeddah-Tj. Priok; Kota Baroe 7 Kp. Bon-Pt. Said; Stentor 8 A'dam; Almkerk 8 v. Duinkerken-Antwerpen; Al- bireo 8 Antwerpen; Gordias 7 Kp. Tunez-Tunis; Laagkerk 8 te Bre men; Lombok 8 t. Eastlondon; Ni- gerstroom 7 v. Accra-Lome; Am- steldiik 7 Singapore; Tara 8 v. B. Aires-Montevideo; Stad Dordrecht p. 7 Kp. Roca-Antwerpen. „Woont hier een zekere Falco, een man, die zich met het geven van informaties bezig houdt? Soms kenmerkt het leven zich door kleine toevalligheden, zoals nu. Want de vrouw, die ze aansprak, was de echt genote van Falco. Ze droeg een kind op de arm. Zij wees naar een hoek van het kleine plein en zei; „Dat is mijn man daar staat hii. Hij is juist met z'n pom pen bezig." De oude mevrouw Pavani keek naar het kind. „Hoe oud is de kleine?" informeerde ze. „Twee jaar." „Hoeveel weegt hij?" Ida Pavani stelde haar vragen op een toon, die er op duidde, dat ze zelfs in deze, voor haar ongewone omgeving haar arrogante zelfbewustheid handhaafde. „Ik weeg hem niet" antwoordde de vrouw van Falco. „Kinderen moet men altijd wegen altijd!" wees me vrouw Pavani terecht. „Als ze niet voldoende aankomen, is er iets aan de hand." Na dit advies liep ze in de richting van Falco. Deze was in een heftig gesprek gewikkeld met iemand, aan wien hij een pomp had geleverd, die van inferieure kwaliteit bleek te zijn en haar taak, toen er een kelder over stroomde, niet naar behoren had verricht. De klant was een Siciliaan en hij liet zijn verbolgenheid vergezeld gaan van een stortvloed van woorden. Soms had het er veel van weg of het tweetal elkaar te lijf wilde Ida liet zich' niet afschrikken door de twist tussen de beide mannen. Ze ging vlak voor hen staan en zei: „Wie van u is Falco?" Zij imponeerde blijkbaar zo, dat de kemphanen met het woord eensklaps zwegen en verbaasd keken naar de oude, sjieke dame. Falco maakte onwillekeurig een ge baar, waaruit bleek, dat hij de gezochte was. „Ik moet u even spreken," verklaarde Ida. „Ik ben over een paar minuten klaar," zei Falco. „Ik moet u nü spreken onmiddellijk!" vervolgde Ida rustig, doch met onmiskenbare nadruk. Dit was voldoende. De Sici'liaanse klant trok zich terug zonder een woord van protest en Falco groette extra door zijn hoed af te nemen en vroeg: „U wenst?" „U verzamelt inlichtingen over Carlo Pavani.... voor rekening van zijn. vrouw, nietwaar?" Falco knikte. De koele, gebiedende klank in de stem van de oude dame maakte hem enigszins onzeker. „Wat betaalt zij u?" Dit ging Falco wel iets te ver en aarzelende stelde hij de tegenvraag: „Neemt u me niet kwalijk.... wie bent u?" „Daar hebt u niets mee te makenal was ik de ko ningin. U hebt maar te antwoorden. „Wat betaalt ze?" Totaal overbluft antwoordde Falco: „Drieduizend lire per dag." „Ik geef u 3200!" Ida opende haar 'tasje. Falco was een man, die zich zeer snel kon omschakelen als geld een rol begon te spelen. De beweging van Ida naar haar tasje was voor hem voldoende om zich ge wonnen te geven. Hij stelde alleen voorzichtig de vraag: „Om de dode dr Pavani te volgen....?" „Nee, om zijn vrouw te volgen.... en die leeft nog!" Toen Falco even later in een uiterst milde stemming naar zijn Siciliaanse klant terugkeerde en de oude me vrouw Pavani de wijk verliet om zich per gondel naar een beter stadsgedeelte van Venetië te laten brengen was de afspraak gemaakt, dat hij regelmatig een rapport zou uitbrengen over de gedragingen van Daniela... Reeds diezelfde avond stelde Falco op zijn speurtocht iets vast, waarin hij meende een interessant eerste rapport te zien voor de oude mevrouw Pavani. Hij had zich verdekt opgesteld in de omtrek van het huis van Daniela. Juist toen hij omstreeks negen uur het wachten moe werd en meende te kunnen aannemen, dat Daniela die avond niet meer zou uitgaan, zag hij een man naderen die hem onbekend' was, doch die recht op de buitendeur toeliep. Het palazzo werd bewoond door verschillende sjieke families, maar hij zag, dat de onbekende drukte op de bel van de flat van Daniela Pavani. Slechts weinige minu ten later zag hij hem terugkomen en hij besloot onmid dellijk deze man te volgen. Wat had deze in het huis ge'daan? De man, die Falco niet kende, was Stefano geweest, die zich na het gesprek met Daniela op een of andere manier onzeker had gevoeld en de opwelling niet had kunnen weerstaan om naar haar toe te gaan teneinde verder met haar te praten. Hij had nadrukkelijk op de deur van haar flat ge klopt, Daniela, nog steeds in een toestand van onrust, had er een voorgevoel van, dat het bezoek was, dat zij liever niet wilde ontvangen. Toen ze op haar vraag vernam, wie er buiten stond, fluisterde ze gejaagd: „Ga weg, Stefano!" „Doe open!" gebood hij. „Nee, je weet welke verschrikkelijke vermoedens dat kan oproepen. Dadelijk komt misschien het meisje ga weg!" „Kan me niets schelen!" hield hij vol. „Ik moet je spreken!" „Ik wil je niet zien," zei Daniela bijna radeloos. „Ik haat je, als je blijft aandringen." Wordt vervolgd)

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5