Eiland Cyprus door zware aardbevingen getroffen Rosh Hashanah: Nieuwjaar Tientallen doden en honderden gewonden Belgisch sleep op IJselmeer gezonken Geallieerden vervalsen hun lijst van vermisten''' Jaarbeurs gesloten met uitreiking Dagblad voor Alkmaar en omgeving Oostenrijk zendt nota's Mossadeq in hongerstaking? Rode beschuldiging: Vertraagde films Makki weer in de olie 385 Millioen voor Frankrijk Opvarenden behouden op Urk 72 Communisten gearresteerd IN PERZIE s.o.s. Scholten (Hoorn): de 50ste keer! Russen trekken uit Oostenrijk Demonstratie in vredeskainp NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Vrijdag 11 September 1953 49e Jaargang - Nummer 12879 HET WORDT zo langzamerhand een dwaze geschiedenis met de behandeling van het sociaal-eco nomische complex van wetsont werpen nl. die inzake de huur verhoging, de compensatie, de belastingverlaging enz. In politieke kringen acht men veelal bepaalde krachten in de Partij van de Arbeid verantwoor delijk voor de vertragingstactiek ten aanzien van deze zaak en an dere zaken. Waarom was het zo dringend nodig, dat minister v. d. Kieft naar de vergadering van de Wereldbank in Amerika ging? Het kan natuurlijk zeer nuttig zijn, dat ministers persoonlijk aanwe zig zijn bij de behandeling van aangelegenheden, waarin ons land in internationaal verband betrok ken is. Maar op zijn tijd is de aanwezigheid van de betrokken minister ook in het eigen land wel eens noodzakelijk en nu wil het ons voorkomen, dat er dringen der zaken in dit eigen land zijn, dan een reis naar Amerika. Minister Donker schijnt er grote waarde aan te hechten, dat de voorbereidingen van het nieu we Burgerlijk Wetboek de kost bare tijd van het parlement nu in beslag nemen. Maar die kwestie, waarvan wij de betekenis en de omvang niet gaarne zouden wil len onderschatten, heeft toch nog wel even de tüd, zou men zeggen, als men nagaat, dat dat nieuwe B W. in 1962 (lees: negentien hon derd twee en zestig) moet kunnen worden ingevoerd. Intussen ver baast men zioh in de kringen van de Eerste Kamer over de gezapig heid. welke in de betrokken krin gen wordt aangenomen tegenover de verdere behandeling van het E.D.G.-verdrag, dat reeds geruime tijd geleden in de Tweede Kamer is aangenomen en waarvan het fiat van de Senaat nu met on geduld wordt verwacht. De nieu we situatie, welke in Duitsland is geschapen na de verkiezings uitslag van jl. Zondag, brengt stellig mee, dat ook in andere Europese landen met de E.D.G. voortgang zal worden gemaakt. Maar wat het voornaamste is: hoe staat het nu met de behande ling van de voorstellen inzake de huurverhoging, de belastingverla ging, de compensatie, e.d. Reeds was het Regeringsantwoord op het Voorlopig Verslag, dat ge ruime tijd geleden is verschenen, deze week verwacht. Maar daar komt natuurlijk niets meer van. De minister van Financiën zit in Amerika. De Memorie van Antwoord, die toch wel voor het grootste deel gereed zal zijn, kan moeilijk verschijnen, zonder zijn handtekening en zo valt de ver dere schriftelijke behandeling en de bestudering van het Rege ringsantwoord, om niet te zeggen, de mondelinge behandeling in de Kamers, samen met de voorberei ding, en de behandeling wellicht, van de Rijksbegroting. Blijkbaar leggen bepaalde krachten het er op aan, de behan deling van de sociaal-economische wetsontwerpen zoveel mogelijk te vertragen. In dit licht kan men stellig ook bezien de voorbarige en onfatsoenlijke publicatie van bepaalde cijfers uit de Millioe- nennota. welke zoals men weet, uitgerekend in het Partijblad van de P.v.d.A. geschiedde. In Haagse kringen neemt men aan, dat die cijfers in hoofdzaak juist zijn en men vraagt zich daar nog steeds af. of hier van een bewust-uitgelokte indiscretie moet worden gesproken, of de on gewone en ongewenste publicatie dus opzettelijk is geschied, als een onderdeel van het politieke spel. De exorbitante velen me nen: opgeschroefde begrotings cijfers schijnen inderdaad in hoofdzaak juist te zijn. Het is natuurlijk dè vraag, of de Kamer daarmee accoord zal gaan, want tegenover deze cijfers schijnt een belastingverlaging, laat staan een verdere belastingverlaging van betekenis. nauwelijks verant woord. Om die indruk reeds bij tijds te vestigen, was het de publi citeit in het „Vrije Volk"(!) blijk baar te doen. Ook moet men in het licht van de bovengeschetste situatie blijk baar zien de al evenzeer merk waardige publicatie van de P.v.d.A. leiding, die zich op een ongewoon tijdstip en op onge wone wiize „rekenschap" gaat geven van de politieke ontwik keling in ons land, ,.die gevaren en mogelijkheden inhoudt". De P.v.d.A. kopstukken, die node de bezadigde leiding van Koos Vorrink missen (die ook al ernstig ziek is en waarschijnlijk niet meer op zijn post zal terug keren) zien blijkbaar wolken aan de lucht opkomen en beraden zich bijtijds over allerlei mogelijk heden. zodat zij nu reeds „een beroep doen op allen, om, trouw aan hun levensovertuiging, haar gelederen te versterken". Wij willen niet beweren, dat de uitlating in de verklaring van 7 September jl. dat „nodig is een samenbundeling van alle pro gressieve krachten ter verdediging van een sociaal rechtvaardig be leid", reëel kans biedt aan de communisten, die overigens der gelijke uitdrukkingen ook wel gébruiken Maar, de P.v.d.A. is bepaald on gelukkig met haar uitspraak, dat partijvorming op confessionele grondslag onvruchtbaar is. Want in West-Duitsland mag dan ook een minderheid van protestanten in de partij van Adenauer zijn opgenomen, deze overwegend ka tholieke party staat niettemin op TEHERAN, 10 Sept. Het Iraanse kabinet heeft Hoessein Makki, die in 1951 de leiding had van de missie welk de Iraanse petroleuminstallatie van de Brit ten overnam, Woensdag benoemd tot lid van de Opperste Petro- leumraad van de natie. De petroleumindustrie werd in Maart 1951 genationaliseerd. Op de overdracht werd controle uit geoefend door Makki, die toen de rechterhand van Mohammed Mos sadeq was. Makki kreeg onenigheid met de voormalige premier, toen Mossa deq de Majlis verzocht hem dus danige bevoegdheden te geven, dat hij in feite dictator zou wor den. RHEE ONTSLAAT TWEE MINISTERS SEOEL, 10 Sept. President Syngman Rhee van Zuid-Korea heeft de minister van Binnen landse Zaken, Tsjin Kjon Sjik, en die van Landbouw, Sjin Tsjoeng Mok, ontslagen omdat zij meer belasting zouden hebben ge- ind dan was voorgeschreven. In hun plaats .zijn de plaatsvervan gende ministers benoemd. Rhee heeft tevens alle bestaan de jeugdorganisaties ontbonden en haar leden ingelijfd bij de mili tie, waarvan oud-minister van Defensie, Sjin Tai Young aan het hoofd staat. Afgevaardigden bij verdragsbesprekingen WENEN, 10 Sept. Oostenrijk, dat langzaam aan genoeg - heeft van het niet bereiken van over eenstemming door de Grote Vier over een verdrag, heeft de Grote Vier gevraagd bij toekomstige besprekingen tussen Rusland en de Westelijke vertegenwoordigers over een verdrag afgevaardigden te* mogen zenden. In formele nota's aan Washing ton, Moskou, Londen en Parijs wordt dit verzocht. Het is de eerste maal dat Oos- tenrijk een dergelijk rechtstreeks verzoek tot de Grote Vier richt. Hij maakt zijn testament NEW YORK. Volgens de correspondent te Teheran van de New York Times is Mohammed Mossadeq in hongerstaking ge gaan uit protest tegen zijn over brenging naar een cel in het legerkamp van Soeltanabad bij Teheran. Hij zou gevraagd heb ben om een onderhoud met een advocaat voor het opmaken van zijn testament. KIM IN MOSKOU MOSKOU, 10 Sept. Kim Ir Sen, de Noord-Koreaanse eerste minister, is Donderdagavond in Moskou aangekomen waar hq be sprekingen zal voeren met Russi sche regeringsleiders. Kim was 10 dagen geleden per trein uit Korea vertrokken. PAPHOS (Eiland Cyprus), 10 Sept. In hel toch al zo zwaar beproefde Oostelijke deel van de Middellandse Zee heeft een nieuwe natuurramp 'n groot aantal slacht offers geëist. Vandaag zijn in dit gebied opnieuw sterke aardbevingen voorgekomen, die, naar tot nu bekend is, tientallen bewoners van het eiland Cyprus het leven hebben gekost en honderden gewond. In 135 dorpen in het district Paphos op het eiland Cyprus zijn 35 personen onder het neervallend puin van hun woningen verplet terd en om het leven gekomen. 65 personen werden ernstig en ruim 100 licht gewond, aldus is officieel in Paphos bekend ge maakt. Honderden huizen zijn vernield. Het aantal daklozen loopt in de duizenden. In het stadje Stroumbi zijn 500 gebouwen, waaronder de kerk, in ruïnes veranderd. Van de 700 in woners hebben er dertien de dood gevonden. Ook het district Limassol, in het Zuidelqke deel van het eiland Cyprus, is zwaar getroffen. De politie deelt mede, dat in de stad Limassol en in de dorpen van de streek huizen en kerken zijn in gestort of ernstig beschadigd. In het district Paphos zijn drie dor pen nagenoeg geheel verwoest; bijna geen huis staat er meer overeind. Het is fnoeilijk het juiste aantal slachtoffers te melden, aangezien tal van verbindingen verbroken zijn. De aardbevingen volgden op een plotselinge daling van de temperatuur en een zware regen- storm na de warmste zomer in 25 jaar. De schade wordt officieel ge raamd op enige millioenen gul dens. De inwoners in het getrof fen gebied hebben hun huizen confessionele grondslag (zij is, wat men noemt, beginsel- èn pro gram-partyen men kan nu niet bepaald zeggen, dat zij heeft blijk gegeven van „onmacht tot poli tieke vormgeving". Wij achten het dan ook onjuist, een gezond vooruitstrevend beleid afhankelijk te stellen van „ver-, dere doorwerking van de door braak". Als in de afgelopen jaren iets duidelijk is gebleken, dan is het wel, dat de doorbraak weinig anders is dan camouflage voor z.g. „progressieve", maar in we zen eenzijdige socialistische poli tiek En wat in die kraam niet te pas komt zoals huurverhoging, en belastingverlaging en andere me thoden van loonvorming e.d. dat stelt men zo veel mogelijk uit. Indien hier afwijkende meningen en tegenstellingen in bepaalde regeringspartijen naar voren tre den, zullen vertragingsmanoeu vres echter weinig baten. Als er conflictstof is, en dat zal wel zo zijn op het ogenblik, dan kan men ontbranding en explosie toch niet voorkomen alleen maar door naar uitstel te streven. Dat uitstel zou de spanning wel eens kunnen doen toenemen, met het gevolg, dat men de ontlading niet meer in de hand heeft. DURKIN AFGETREDEN WASHINGTON, 10 Sept. Het Witte Huis heeft Donderdag be kend gemaakt, dat Martin P. Dur- kin, de Amerikaanse minister van Arbeid, is afgetreden. verlaten en kamperen in parken en tuinen, uit angst voor nieuwe schokken en vernielingen. PARIJS, 10 Sept. De Franse premier Joseph Laniel heeft van daag verklaard, dat de Ameri kaanse Nationale Veiligheidsraad een extra lening aanbevolen heeft van 385 miliioen dollar aan Frankrijk voor de financiering van de oorlog in Indo-China. Hij drukte- „zijn diepe voldoe ning" uit over de aanbeveling van de raad. Deze moet nog goed gekeurd worden door president Eisenhower. Het geld zal Frankrijk in staat s|pllen negen bataljons van Euro pa naar Indo-China over te bren gen (ongeveer 8100 man). Toen H.M. bij haar bezoek aan de Beatrixschool te Amsterdam, een „heus" winkeltje, waar twee lieve meisjes achter de toon bank stonden, passeerde, kon zij de verleiding niet weerstaan, „winkeltje" te spelen. Naast H.M. de wethouder van Kunst zaken en Onderwijs, mr. A. de Roos. EMMELOORD (N.O.P.), 10 Sept. Vierhonderd meter ten Noord oosten van Lelystad is vanmiddag het Belgische sleepschip „Bruges" in het IJselmeer gezonken. De opvarenden zijn aan boord van de sleepboot genomen en in Urk aan land gezet. De stuurhut en davids van het s'°epschip steken boven het water uit. Het wrak ligt zeer gevaarlijk voor de scheepvaart op de route Amster damLemmer. Het 510 ton metende sleep schip „Bruges", waarvan de heer Doons schipper was, was eigen dom van een firma te Luik. Het sleepschip vervoerde ruim 400 ton slakken. Het was vanmorgen van Schellingwoude vertrokken naar Lochem, gesleept door de motorsleepboot Syclajama", ka pitein Nieuwenkamp. Het sleep schip is vanmiddag om ongeveer 16.30 uur gezonken. De twee op varenden werden door de sleep boot opgepikt. Waarschijnlijk is het schip gezonken tengevolge van het overslaande water, dat in de ruimen is gelopen. Het sleepschip voer voornamelijk met geopende luiken. De opvarenden van het sleep schip, de schipper, zqn vrouw en een kind, zijn voorlopig in Urk ondergebracht. De sleepboot is af komstig uit Zwolle. Het sleep schip kan waarschijnlijk nog worden gelicht. TEHERAN, 10 Sept. Sinds Woensdagmiddag 12 uur zijn in de anti-communistische razzia's van de nieuwe regering 72 com munisten gearresteerd, aldus is vanavond van de zijde van de politie meegedeeld. In het Pahlevi ziekenhuis te Teheran werden 15 arrestaties verricht. Hierbij waren zes vrou wen en de directeur dr. Ghazi- zadeh. Bij Provincetown in Massachusetts V.S liep de Panamese vrachtboot „Eugenia" aan de grond. De kust wacht kwam direct in actie, en gooide een lijn uit, waarlangs de bemanning van het schip naar de veilige kust kon komen. Het reddingswerk in volle gang. MOENSAN, 10 Sept. De communisten hebben vandaag de geallieerden beschuldigd van ver valsing van hun lijst van vermis ten, van mishandeling van de krijgsgevangenen en van ontvoe ring van een Pools onderdaan die deel uitmaakte van een groep die belast is met het toezicht houden op de naleving van het bestand. De communisten hebben deze reeks protesten geuit op het mo ment dat een nieuw stadium in de wapehstilstand is ingetreden: de behandeling van de krijgsge vangenen die niet naar hun va derland terug willen keren. De eerste groep van vijfhon derd Noordkoreaanse gevangenen is in de bufferzone aangekomen, waar zij onder toezicht van In dische bewakingstroepen zijn ge plaatst. Volgens een zegsman begonnen zij onmiddellijk met stenen te gooien naar twee communistische waarnemers, die buiten de om heining van het kamp stonden. Morgen zullen 1900 Chinezen naar de bufferzone worden over gebracht. De beschuldiging in zake de ontvoering van de Pool werd geuit tijdens een zitting van de Commissie van Toezicht op de wapenstilstand, waarin vier landen vertegenwoordigd zijn. De andere protesten werden door radio Peking wereldkundig gemaakt. Radio Peking verklaar de dat 4579 communistische sol daten onmiddellijk na de uitwis seling in ziekenhuizen opgeno men moesten worden wegens de ondergane slechte behandeling. In totaal lijden volgens radio Peking 75.799 teruggekeerde soldaten aan een of andere kwaal. Voorts heeft radio Peking be kend gemaakt dat de geallieerdon hun lijst van vermisten vervalst hebben. Hier werd aan toegevoegd dat deze vervalsing alleen heeft plaatsgevonden om op deze wijze de aandacht van het publiek af te leiden van de vele duizenden die nog door de Amerikanen worden vastgehouden, hoewel zij graag naar huis zouden terugekeren. PER VUILNISVAT BISMARCK, Noord-Dakota (U.S.A.). In de staatsge vangenis van Noord-Dakota heeft een ontsnapping per vuilnisvat plaats gehad. De 36- jarige Weldon Shore uit Min neapolis, die wegens inbraak „zat", had zich in het vat ver scholen en ging er vandoor, toen men bij de vuilnisbelt was aangekomen. Het vorige jaar heeft Shore een korte periode van vrijheid gekend, toen hij via een door hem vervaardigd gat in het dak van de gevangenis ont snapte. JERUZALEM, 10 Sept. Van het 4000 jaar oude Askalon, hele maal in het zuiden van de Mid dellandse Zeekust van Israël, tot het 19 jaar oude Nahariah in het Uiterste noorden, gingen vandaag groepen orthodoxe Joden op deze eerste avond van het jaar 5714 naar de kust om broodkruimels in zee te werpen als symbool voor het wegwerpen van de zonde. Het gebruik steunt op de tekst in het Oude Testament: „Gij zult al uw zonden in de diepten der zee werpen". De mannen hadden witte ge bedsdoeken omgeslagen en ston den daar met gebogen hoofden. De vrouwen droegen shawls rond het hoofd. Allen lazen rustig de heilige tekst uit gebedenboeken. Dit wa6 Rosh Hashanah - He breeuws voor Nieuwjaar. Duizenden Joden ziin naar Je ruzalem gekomen om daar het Nieuwjaarsfeest te vieren. Zij drongen zo dicht mogelijk door tot de Klaagmuur, welke tot 1947 het doel van duizenden pelgrims op Rosh Hashanah was. De Klaagmuur is het enige, dat over gebleven is van de tempel van Koning Salomon, welke in 70 A.D. door de .Romeinen verwoest werd. Zij staat nu echter in het Jordaanse gedeelte van de oude stad. ISRAEL GAAT HET JAAR 5714 in Eén ding, dat de pelgrims nog steeds kunnen doen is naar de berg Zion te gaan, welke van de Klaagmuur gescheiden is door de bestandsdemarcatieliin, een over blijfsel van de Israëlisch-Arabi- sche oorlog van 1948. In de synagoge op de berg Zion werd het nieuwe jaar be groet met dezelfde ramshoorn, welke gebruikt werd in het con centratiekamp Bergen Belsen. Behalve de diensten in de grote synagogen, dienen duizenden ver armde gebedskamers ook als plaats van samenkomst voor de gelovigen. Volgens de Joodse riten ziin 10 man voldoende om een gemeente te vormen. In Beersheba, de „woestijn- hoofdstad" van Israël, waar hoofdzakelijk nieuwe immigran ten uit Oosterse en Europese landen wonen, werden zodoende niet minder dan 32 diensten ge organiseerd. om elke kleine ge meente de gelegenheid te geven te bidden volgens de rituele ge bruiken in het vroegere vader land. Tienduizenden minder ortho doxe Joden zijn op reis gegaan om er eens uit te zijn of om vrienden te bezoeken, maar zii moesten allen voor gisteravond zonsondergang op de plaats van hun bestemming zijn. Op die tijd werd namelqk het openbare ver voer geheel stopgezet tot Zater dagavond. Ook de bezitters van motor voertuigen aarzelen om tijdens deze drie heilige dagen Don derdag en Vrijdag zijn Rosh Hashanah, welke door de Sabbath gevolgd worden uit vrees de meer orthodoxe Joden te kwet sen. In Israël is het deze drie dagen zeer rustig. UTRECHT, 10 Sept. De vier Mexicaanse artsen, die tijdens een kort verblijf in ons land gisteren een bezoek brachten aan de jaar beurs, zijn vanmorgen daar met hun echtgenoten teruggekeerd. Vanavond zouden zij de gast zijn van de deelnemers aan de medi sche afdeling. Met hen zullen dan verscheidene vraagstukken wor den besproken betreffende afzet mogelijkheden op de Mexicaanse markt van medische instrumenten en apparaten van de Nederlandse industrie. Zoals gebruikelijk is de Jaar beurs gesloten met het uitreiken van een herinnering aan de fir ma's die 25 en 30 keer ter beurze exposeerden. In het laatste uur van de beurs werd hen in de kamer van de raad van beheer door de" voorzitter, mr W. H. Fo- ckema Andreae, een herinnerings oorkonde overhandigd. Voor de WENEN, 10 Sept. Volgens berichten uit gewoonlijk welinge lichte kringen in de Russische zone van Oostenrijk zhn een groot aantal Russische soldaten uit Ba den, Moedling en andere militai re centra in Oostenrijk in Ooste- ïyke richting vertrokken. Er zqn geen tekenen, die er op wyzen, dat deze militairen worden ver vangen. vijftigste keer nam aan de beurs degl de metaalwarenfabriek v.h. G. Scholten te Hoorn. Voor de vijf en twintigste keer: M. Koster en Zonen, A. Brandsteder, C. van Leuven, N.V. Industriële en Han delsonderneming „Mercurius", al len te Amsterdam, B. van Mentz te Den Haag, N.V. Verenigde Touwfabrieken te Rotterdam, I. de Jong te Enschede en Gebr. Jonkers electrische rietmeubelfa briek te Noordwolde. Met deze korte plechtigheid kwam het einde van de 61e Jaarbeurs. Een beurs, die de ma tig gestelde verwachtingen van de deelnemers, naar het zich laat aanzien, heeft overtroffen. PANMOENDJON, 10 Sept. Ongewapende Indische militairen hebben Donderdag, 500 anti-com munistische Noord-Koreaanse krijgsgevangenen tot rust ge bracht. die een luidruchtige be toging waren begonnen tegen communistische waarnemers bii de aankomst der gevangenen in het „vredeskamp" in de neutrale zóne. Later hebben Indische offi cieren de gevangenen toegespro ken en aangemaand rustig te blijven. Inmiddels hebben negen Nrd- Koreanen, die Donderdag in de neutrale zóne aankwamen, ver klaard nu wel repatriëring te wensen. Deze gevangenen ziin in een aparte afdeling van 't kamp ondergebracht. In totaal zijn Donderdag bijna 1900 gevangenen van het eiland Tsjedjoe naar de neutrale zóne vervoerd.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1