De Troonrede van Koningin Juliana Gouden koets reed weer door feestelijk Den Haag West-Nederlands Symphonie orkest naar Middenmeer kt en Beurs Niet veel nieuws 't Sprookjesachtig schouwspel van Prinsjesdag 1953 Indelingen tafeltennis R.K. Haiidbalbond District Noord Dinsdag 15 September 1953 Pagina 3 rsvertvachting :eld door het KNMI i ilt, geldig van Dins- tot Woensdagavond. I IKELE BUIEN ;nd zwaar bewolkt de meeste plaatsen regenbuien, hier en Uicht vergezeld van I Langs de Waddenkust j tot matige Zuidoos- ind, elders matige tot wind ruimend van naar Zuid of Zuid- ij warm voor de tijd jaar. •ug uit Korea ,OOT Met het Ms. i" zal vermoedelijk op iber a.s. in Marseille onze plaatsgenoot de rijen wonende alhier 50. Na een jaar vrij- ist te hebben genomen 'er van de Verenigde hij op 19 Aug. 195J ama vertrokken. Wij m een behouden thuis- trrijder geslipt 3 Een vrachtauto, agavond over de nieu- aerweg bij de Kanaal- verminderde plotse- vaart. Een achterop automobilist wist door >erm te rijden een aan- voorkomen. Een daar- iende motorrijder kon igs de andere kant pas- i volgende motorrijder; uit Alkmaar slipte bij an en viel evenals de r met de motor over ie man had een wonde oog en een schaafwond lat. De duo-rijdster had le hand, terwijl de mo- beschadigd. De Post- nt van de Rijkspolitie verzoekt de motorrij- ehter de heeT O. reed, e motorrijder die de heeft gepasseerd, zich in verbinding te stel- ilefoon K 2200-3675. >- SCHARWOUDE 15 10.000 kg Aardappelen an 10.50; eigenheimers 0- blauwe eigenheimers ivelanders 9.9010.50; blauwe 10.70; peentjes nir 8.90; ijselster 9; 10.20; bonken 9.40 alingen 4.605; kriel 3 kg uien 4.406; grote rielingen 710; nep 18 kg kroten A 6.306.60; abonen IA 5863; 1 45 748; afwijkende 25 :g rode kool A 10.90; ele kool A 8.4010.60; 000 kg groene kool A 3 7.20; 144.000 kg witte -3.70. DIJK 15 Sept. 11.000 ppelen: IJselster 10.10; rs 9.80; 31.000 kg rode 20—13.70; B 3.20—6.20; gele kool A 6.6010.70; 1.500 kg groene kool A 1- 125.000 kg witte kooi 34.000 kg uien 4.90 17.10—18.80; 2000 Kg -6.10; 5000 kg bieten A modjo 44.50; 1000 kg .40—11.20: 4.500 kg sia- -59; 5.100 stuks bloem- 9.50—27.10; B2 8—10.60; aid 13.000 kg witte kool. 3DAM, 14 Sept. Bin- granen. (Boerennoterin- a tarwe 2525.50, rode 525.25, rogge f 2021, t 23'23.50, winter- 1223, haver 2022, wten 4548.50, capu- 7585, duivebonen 50 zaad 5657, karwij- 665, blauw maanzaad .7.50, geel mosterdzaad 1ARSPEL, 14 Septem- 0.000 st. bloemkool B 50; B II 8.80—14.50; 90; kroten A 5.906.10; aardappelen grof 9.10 uen drieling 8.609.90; 1—4.50; nep 18.30-18.60. rscliuwiti" tegen irlossingsleger" werd door de Hoofd- ris van Politie te Am- aen waarschuwing ge- tegen de organisaties tormersleger" en de satie Immanuel", in met het mala-fide ka ïn die organisaties lagen is gebleken van ,an van een dergelijke e, die zich aandient als rlossingsleger". Als or- rrdt uitgegeven „De ooster". Ook hier wordt iek gevraagd om een voor sociaal werk, hoe- •an vrijwel geen sprake Commandant", een 26- igeman, die geen ander litoefent, bestrijdt zijn [erhoud en dat van nedewerkers ook hier de opbrengst van de i met „De Grote Van enige controle geldmiddelen is geen immandant tooit zich uniform van eigen ont- larop vele gouden ster- ;1 rode uitmonstering. 1, die tot voor kort als ;nd commandant optrad, irt uit de „Evangelisatie irechte doet de leiding „Verlossingsleger" het in, alsof deze organisatie rtzetting is van het jongste oorlog te Rotter- aande „Verlossingsleger' ige „Verlossingsleger" is gel nieuwe organisatie, de vooroorlogse slechts gemeen heeft, seerd wordt om aan het igsleger" alle steun te n. bet algemeen is voor- d geboden ten aanzien verlenen van steun of i van lectuur van perso rganisaties als hiervoren Zij doen het dikwijls >n, alsof zij behoren tot -fide Internationale Le- Heils, waarvan ook in er een afdeling ge- ajfcSSsr,"- H. M. de Koningin opende heden de nieuwe zitting van de Staten Generaal met de volgende Troonrede: Leden der Staten-Generaal Met gespannen aandacht volgen wij allen de ontwikkeling van de internationale toestand, die ook voor ons volk van zo grote betekenis is. Nog valt niet te zeggen of de wijzigingen, die zich in het afgelopen jaar hebben voorgedaan, zullen leiden tot een werkelijke ontspanning. Op Korea is intussen, na moeizame onderhan delingen, een wapenstilstand bereikt, waardoor althans de mogelijkheid tot herstel van de vrede voor het zwaargeteisterde Koreaanse volk is geopend. Met diepe dankbaarheid herdenk ik onze dappere vrijwilligers uit Nederland en Suriname, waarvan zovelen zijn gevallen in deze strijd voor de collectieve veiligheid. nternationale samen werking Het beleid der regering richt zich onvermin derd op een voortzetting der internationale sa menwerking, zowel in de Verenigde Naties als in Atlantisch en Europees verband. Binnen het kader van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie gaat de opbouw der defen sie regelmatig voort. Economische integratie ziet de regering als een van de voornaamste doelstellingen bij de vorming ener Europese gemeenschap. Des betreffende voorstellen harerzijds zullen met andere belangrijke vraagstukken, welke aan de vorming van een dergelijke gemeenschap ver bonden zijn, onderwerp uitmaken van het op gang zijnd overleg tussen de regeringen, waar voor de arbeid der assemblee ad hoe een waar devolle bijdrage heeft geleverd. In West-Europa is nauwe samenwerking noodzakelijk, ook met landen, die niet deel nemen aan de integratiepogingen. De organisa tie voor Europese economische samenwerking en andere intergouvernementele organisaties benevens de Raad van Europa blijven dan ook van groot belang. Overleg tussen de regeringen der Benelux- landen heeft geleid tot overeenstemming om trent tijdelijke maatregelen ter vermindering van gerezen moeilijkheden. Nauwere coördina tie van het interne en externe beleid zal daarop moeten volgen. Totstandkoming van de voorgestelde inter parlementaire adviesraad zal een wezenlijke stimulans kunnen zijn voor de groei der Bene- lux-gedachte in de drie landen. Wetsontwerpen, betrekking hebbende op de beoogde regelingen, zullen u spoedig bereiken. Het regeringsbeleid blijft gericht op het on derhouden van goede betrekkingen met Indo nesië en het zoveel mogelijk verbeteren dier betrekkingen. De West en Nieuw Guinea in de belangstelling De regering heeft aan de landsregeringen van Suriname en de Nederlandse Antillen voorstel len gedaan om te komen tot hervatting van het overleg over de nieuwe rechtsorde in het Ko ninkrijk. Er is grond voor de verwachting, dat de besprekingen spoedig kunnen aanvangen. Maatregelen in het belang van de economi sche, geestelijke en sociale verheffing van de bevolking van Nieuw-Guinea zullen geleidelijk en in onderling verband worden getroffen. Een belangrijke taak is weggelegd voor zending en missie. Aan de mogelijkheden voor een toe komstige politieke ontwikkeling zal de rege ring bij voortduring aandacht schenken. De reeds op verschillend gebied aangevan gen exploratie-werkzaamheden ter bevordering van de economische openlegging van het land zullen voortgang hebben. In het bijzonder is de aandacht gericht op verbetering en uitbreiding van de landbouw voor eigen voorziening, naast winning van exportproducten. De regering zal, waar zulks in het belang is van het land, par ticulier initiatief aanmoedigen en steunen. Voor ons land zal 1953 in de herinnering voortleven als het jaar van de watersnood, die zoveel leed bracht en zoveel schade aanrichtte. Onafscheidelijk zal daarmede echter verbonden blijven de heugenis aan het ontroerend mede leven in binnen- en buitenland, aan de warme spontaniteit waarmede hulp werd geboden en aan de betoonde offervaardigheid. Het Rampenfonds en'het Rode Kruis hebben veel gedaan om de getroffenen tegemoet te komen. De watersnoodramp economische weerstand hersteld In de worsteling om een snel herstel van de geteisterde waterkeringen en een spoedige drooglegging van de overstroomde gronden te verwezenlijken zijn de beste tradities van ons volk gehandhaafd. Met dankbaarheid kunnen wij constateren, dat thans de dijken op een uit zondering na gedicht zijn. Er bestaat goede hoop, dat vóór de najaarsstormen de sluiting voltooid zal zijn. Dit ware de schoonste belo ning voor de onvermoeide arbeid van velen. Alle krachten worden ingespannen voor het herstel der getroffen gebieden, ook op het ge bied van landbouw en wederopbouw. Tevens is het oog gericht op de noodzakelijkheid om voor de toekomst grotere veiligheid te verzekeren. De ramp stelt hoge eisen aan de schatkist en heeft verschillende takken van de agrarische productie ernstig getroffen. De wijze waarop de schok is opgevangen getuigt echter van de economische weerstandskracht, waarover ons volk thans weer beschikt. De wijziging ten goede, die reeds eerder in het buitenlands betalingsverkeer was opgetre den, zette zich voort. De goud- en deviezenreserve nam gestadig toe. Dientengevolge was het mogelijk enkele verzachtende maatregelen ten aanzien van het deviezenbeleid te treffen. De regering gaat na of verdere verruiming mogelijk is. Productie en werkgelegenheid liggen op een hoog niveau. De hulp, die ons land in de jaren 1949 tot en met 1952 van de Verenigde Staten van Amerika ontving, en die tot het economisch herstel in zo belangrijke mate heeft bijgedragen, kon worden beëindigd. Nieuwe tcelvaartsbronnen nodig! Het behoud van het verkregen evenwicht en de voortzetting van de normale groei der eco nomische bedrijvigheid eiste bij voortduring aandacht. De sterke toeneming van onze be volking maakt het nodig de totstandkoming van nieuwe en de uitbreiding van bestaande wel vaartsbronnen met kracht te blijven bevorde ren. De aanhangige voorstellen in zake verla ging van de belastingdruk op het bedrijfsleven zullen daartoe kunnen bijdragen. Onmisbare voorwaarde voor een blijvend gunstige ontwikkeling is een verdere vergro ting van de export en een zo ruim en vrij mo gelijk internationaal handels- en betalingsver keer. De regering is voortdurend bedacht op het stimuleren en steijnen van maatregelen in die richting. Het ligt in het voornemen op korte termijn een ontwerp van wet houdende rege len omtrent de economische mededinging bij de Staten-Generaal aanhangig te maken ter ver vanging van het op dit gebied nog steeds gel dende bezettingsrecht. Een nota over het middenstandsvraagstuk zal u in dit zittingsjaar bereiken. Op grond van met het bedrijfsleven gevoerd overleg heeft de regering goede hoop, dat de door haar ge wenste verwezenlijking van de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie op basis van vrijwillig heid zal kunnen geschieden. Op korte termijn zal zij naar aanleiding van door de sociaal- economische raad uitgebrachte adviezen de in stelling van een aantal bedrijfslichamen bevor deren. Het vraagstuk van de bezitsvorming is in studie, in samenwerking met de commissie be- zitsspreiding. Het streven der regering blijft gericht op het scheppen van zodanige economische voorwaar den, dat de landbouw en de visserij in staat worden gesteld de grootst mogelijke bijdrage aan de nationale welvaart te leveren. Hiertoe bevordert zij krachtig het landbouwonderwijs, de voorlichting en heb onderzoek. Was in de jaren na de laatste wereldoorlog de markt voor producten van de landbouw en de visserij gunstig, thans moet met een dalende tendens rekening worden gehouden. Het stre ven naar verlaging van kostprijzen en het voeren van een actief afzetbeleid vormen dan ook nog meer dan tevoren een belangrijk on derdeel van de landbouwpolitiek. Maatregelen tot verbetering van de toestand in de zeevisserij zijn in voorbereiding. Woningbouw nog nijpend, maar 65.000 woningen Ter voorziening in het nog steeds nijpende gebrek aan woningen bevordert de regering verwezenlijking van een bouwprogramma van 65000 woningen. Daarbij zal zij bijzondere aan dacht schenken aan de bouw ter vervanging van de door de oorlog en de watersnood ver loren gegane huizen. Het ligt in de bedoeling in dit zittingsjaar een ontwerp-woningwet en een ontwerp-ruim- tewet in te dienen. De regering overweegt of wijzigingen in het systeem of in de organisatie van de tot dusver gevolgde loonpolitiek gewenst zijn. Hierbij zijn het werkgelegenheidsaspect en het behoud van de arbeidsvrede, die tot dusver zo voorbeeldig gehandhaafd bleef van veel belang. De uitvoering van de werkloosheidswet, de ziektewet en de kinderbijslagwet door de be drijfsverenigingen verloopt in het algemeen bevredigend. In overweging is thans een voor stel om ook de land- en tuinbouw-ongevallen- verzekering ter uitvoering aan de bedrijfsver enigingen over te dragen. De indiening van een wetsontwerp tot het verbod van arbeid in de industrie voor 14- jarige meisjes is te verwachten. Ziekenfondswet nader in studie De gezondheidstoestand van ons volk blijft zich gunstig ontwikkelen, De over het gepubli ceerde voorontwerp-ziekenfondswet ontvangen adviezen hebben de noodzaak aangetoond dit ontwerp nader in 'beschouwing te nemen. De verbreding en verdieping van het maat schappelijk werk, gericht op individu en gezin, zal de regering zoveel mogelijk bevorderen. Bijzondere aandacht zal zij besteden aan die gebieden in Nederland waar achterstand aan wezig is op maatschappelijk, cultureel en hy giënisch terrein. Voorstellen in de geest van het rapport van de commissie achterstallige betalingen zullen u bereiken. Ten aanzien van de maatschappelijke moei lijkheden, waarin een aantal Nederlanders in Indonesië verkeren, worden maatregelen voor bereid, welke tot een meer gecoördineerd beleid kunnen leiden. De in 1951 aangenomen vervoerswetten, die het mogelijk maken krachtiger dan tot dusver een goede vervoersvoorziening na te streven, zullen spoedig tot een begin van uitvoering komen. De organisatie Bescherming Bevolking zal in de loop van het aanstaande zittingsjaar haar voltooiing naderen, mede dank zij de gebleken bereidheid van velen zich vrijwillig hiervoor beschikbaar te stellen. De regering is voornemens een ontwerp- politiewet aanhangig te maken. Zij zal binnenkort haar standpunt bepalen ten aanzien van de Friese taal in het rechts verkeer. Op het gebied der justitie zal, zowel bij de wetgeving als daarbuiten, het beleid gericht blijven op vernieuwing en op aanpassing aan de maatschappelijke behoeften. Aanzienlijk tekort, maar toch belastingverlaging verantwoord Mede als gevolg van de uitgaven voor het rijk, voortvloeiend uit de stormramp, sluit de begroting 1954 met een aanzienlijk tekort. Het beeld van deze begroting, op zich zelf genomen, is dan ook zeker niet gunstig. De kosten van de rampschade zijn echter uitgaven voor een maal, terwijl de uitgaven voor herstel van de oorlogsschade binnen afzienbare tijd zullen verminderen. Rekening houdend met deze om standigheden en met de algemene financieel- economische toestand van het land, acht de regering het verantwoord het complex van in gediende belastingmaatregelen aan te vullen met een wetsontwerp betreffende de inkom sten- en loonbelasting, waardoor een geleide lijker verloop van de progressie wordt verkre gen. Dit zal een voelbare vermindering van de druk betekenen, in het bijzonder ook voor de lagere inkomstenklassen en de middengroepen Voorstellen zullen u bei-eiken in zake de compensatie voor van overheidswege gepen- sionneerden en voor degenen, die bij de wet vastgestelde sociale uitkering ontvangen. Daar bij zullen ook verschillende vraagstukken, die met de kinderbijslag verband houden, een op lossing moeten vinden. Het ligt in het voornemen der regering daar bij aan een relatief achterblijven van de positie der grote gezinnen een eind te doen komen. Zij zal voorstellen indienen tot wijziging van de pensioenwet 1922 op punten, waarover in het interim-rapport der desbetreffende staatscom missie is geadviseerd. Ten aanzien van het televisiebestel hoopt de regering binnenkort haar plannen aan de Sta ten-Generaal voor te leggen. Tijdens de over gangsperiode, aanvangende op 1 October 1953, zullen de televisie-uitzendingen met steun van de overheid voortgang vinden. Achterstand voor grote gezinnen opgeheven? Op het gebied van het onderwijs zal veel van uw werkkracht worden gevergd, met name door de wetsontwerpen op h.et kleuteronderwijs, het voorbereidend hoger onderwijs en het hoger onderwijs. Daarnaast zullen u wetsvoorstellen tot wijzigingen der regelingen voor school- en collegegelden en voor het toekennen van stu diebeurzen bereiken, terwijl een ontwerp tot wijziging van de nijverheidsonderwijswet in voorbereiding is. Ook overigens zal grote aan-' dacht vereist zijn voor de geestelijke en licha melijke vorming van de jeugd in en buiten schoolverband. Daarnaast hoopt de regering door een krachtige steun aan de wetenschap en door de bevordering en spreiding van de kunst bij te dragen tot de versteviging van de gees telijke waarden van ons volk. In het komende jaar wacht u een veelomvat tende arbeid, met grote verantwoordelijkheid voor de te nemen beslissingen. Moge de weten schap bij te dragen aan voor de toekomst van ons volk belangrijke besluiten u in het werk stimuleren. Dat God u wijsheid en sterkte moge schen ken om uw taak te verrichten als goede ver tegenwoordigers des volks. Met deze bede ver klaar ik de zitting van de Staten-Generaal voor geopend. 4* Vervolg van pag. 1. per jaar, maar daar stak de Volks vertegenwoordiging toen een stok je voor. Wij wachten met belang stelling af, wat de Regering kan mededelen over de door haar al eerder verwachte daling van de bouwkosten, terwijl actuele aan wijzingen op het tegendeel dui den. Zal het oude, pijnlijke vraag stuk over de politie nu eindelijk worden opgelost? Hoe lang hangt het streven naar een afdoende wettelijke regeling nu al? Hoeveel jaren is er in de Troonrede gewag van gemaakt? Indien de oude te genstellingen tussen het departe ment van Binnenlandse Zaken en dat van Justitie zijn overbrugd, waar het op gaat lijken, kan dit slechts ten goede komen aan een beter functioneren van het po- litie-apparaat, dat met interne spanningen aan de top uiteraard niet gediend is. Nieuw Guinea heeft ruim de aandacht. De zinsnede, dat „aan de mogelijkheden voor een toe komstige politieke ontwikkeling' bij voortduring aandacht geschon ken zal worden, kan slechts gele zen worden tegen de achtergrond van recente verklaringen, dat voor ons het probleem van de status van dit gebiedsdeel niet meer be staat. Derhalve slaat dit slechts op de politieke ontwikkeling van de inheemsen, bevorderd door en van uit Nederland. Het zou er wel duidelijker hebben kunnen staan De nota over de middenstand, reeds verleden jaar toegezegd, zal nu toch dit zittingsjaar uitkomen. Maar dat „zittingsjaar" duurt nog tot September 1954. Wij hopen, dat de Regering niet het onderste uit de kan zal willen! Tegenover de wat sombere ge luiden van de laatste weken, klinkt geruststellend de medede ling, dat er goede hoop bestaat, dat de P.B.O. langs vrijwillige weg in orde zal komen. Dat het vraagstuk van de bezitsvorming in studie is, aanvaarden we meer volledigheidshalve, dan dat het veel hoop geeft op een snel re sultaat. De vooruitzichten van de agra rische export zijn blijkbaar niet zo rooskleurig. Er zijn spanningen tussen het streven, om de kost prijzen te verlagen, de loonpo litiek, de machanisatie-activiteit en de afzetpolitiek. De algemene loonpolitiek maakt een punt van overweging uit, wat het systeem en de organisatie be treft. Vrije loonvorming?! De ge pensioneerden krijgen nieuwe hoop, ook ten aanzien van de pen- sioen-wet en de verschillende vraagstukken ten aanzien van de kinderbijslag zullen „een oplossing moeten vinden". Dat menen wij ook. Wij hopen, dat er meer en betere spijkers met koppen ge slagen zullen worden, dan in het Nn5s';e verleden. De toevoeging: „dat (naar het voornemen der Re gering!) een eind gemaakt zal worden aan een relatief achterblij ven van de positie der grote ge- (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG, 15 Sept. De Gouden Koets heeft vandaag weer door Den Haag gereden. Voor de vele duizenden, die ieder jaar weer samendrommen langs de korte route, betekent dit veel meer dan Troonrede, Millioenen- nota en het begin van een nieuw parlementair jaar. Het betekent voor hen de mogelijkheid, te ge nieten van een groots schouw spel, waaraan men zo graag en terecht de aanduiding sprookjes achtig verbindt, een schouwspel, dat elke Derde Dinsdag van Sep tember nagenoeg eender is, doch waarop men nooit uitgekeken raakt, ook al heeft men het acht, tien of twintig keer meebeleefd. Toch hebben de duizenden, die al vele jaren achtereen de luister rijke stoet van Prinsjesdag heb ben gezien, even hun houding en plaats moeten zoeken. Want al was dan enkele keren gepubli ceerd. dat de route dit jaar zou worden gewijzigd; dit bleek toch niet voldoende te zijn om de sleur te breken. Naarmate de wijzers van de klok voortdraai- den werd de route door de be langstellenden echter steeds dui delijker gemarkeerd. Het wordt voor de matineuze bezoekers nooit een eindeloos wachten, want voortdurend is er wel wat te zien. Een hagelwitte bakker tracht zijn wafels aan de man te brengen en pseudo-Volen- dammers trekken musicerend, zingend en dansend langs de me nigte. Zij allen krijgen meer be langstelling, dan zij in normale omstandigheden zouden verwer ven, maar de interesse wordt pas zinnen", geeft de burger moed, die we ons maar niet zullen laten ontnemen door défaitistische her inneringen aan de afgelopen pe riode. Er staat véél in deze Troon rede, veel ook niet. Maar niet veel nieuws. Er zijn nog onzekere fac toren, maar er is toch ook reden tot optimisme, want de algemene toestand is in gunstige zin ver anderd, gunstiger dan men tot voor kort had durven hopen, is de algemene mening in politieke kringen in Den Haag. Dit bewijst ook het verrassende teruglopen van de werkloosheid, waarover vorig jaar nog zoveel zorg be stond! Maar er zijn zovele en zo ver schillende vraagstukken, dat Re gering en Kamers de wijsheid en sterkte wel nodig zullen hebben, die de Koningin hen toegebeden heeft! gemeend, als bespijkerde schoe nen en bruuske commando's door de wind worden aangevoerd. Dit immers is de proloog voor het militaire schouwspel. Anderhalfduizend militairen zetten de te volgen weg af: lucht- doelartillerie, luchtvaarttroepen, matrozen, infanteristen en niet te vergeten Milva's en Marva's, die bij de „Witte Sociëteit" op de Korte Vijverberg een plaats kregen. Met deze troepen kwa men de muziekcorpsen los: het trompetterkorps van de Huzaren van Boreel, op de hoek van de Korte en Lange Vijverberg in actie en de drumband van de 901e Luchtverdedigingskring, die 'haar krachtig geluid tegen het voormalige paleis aan de Kneu terdijk opzond. Het Garderegiment Fuseliers „Prinses Irene" verzorgde de af zetting op het Binnenhof, de Ja gers betrokken de wacht voor het Paleis aan het Voorhout, van waar de stoet dit jaar vertrok. Daar speelde ook het muziek- corps van de Koninklijke Lucht macht. Mariniers betrokken de erewacht bij de Ridderzaal met hun eigen kapel. Zo langzamerhand was het toen tijd geworden voor het ge beuren. waarvoor de duizenden gekomen waren. Dat dit moment was aangebroken bleek toen de Gouverneur der Residentie, luite nant-generaal D. C. Buurman van Vreeden, het lange wachten evenzeer tot ontlading kwam als de aanhan kelijkheid tot het vorstenhuis. Er werd gewuifd met armen en viaggen en men ging elkander welhaast op de tenen staan om de Koningin en de Prins en hun 'indrukwekkend rijtuig zo lang mogelijk te kunnen zien. De geestdrift plantte zich voort over Voorhout en Kneuterdijk, langs Lange en Korte Vijverberg tot op het Binnenhof, waar de Chef van het Militaire Huis, de Gouverneur der Residentie en de overige, niet bij het escorte in gedeelde adjudanten de komst van de stoet afwachten, evenals een Commissie van Ontvangst uit de Verenigde Vergadering der Staten-Generaal. Door deze de Ridderzaal binnengeleid, sprak de Koningin vervolgens de Troon rede uit, die men elders in ons blad vindt afgedrukt. lel klasse: IVA 1; IVA 2; Dis- nie 2; Disnie 3; DSS; Merletten; Dito. 2e klas: IVA 3; IVA 4; IVA 5; DSS 2- HCSC; WGW; Tempo. 3e klas A: HCSC 2; HCSC 3; Merletten 2- IVA 6; IVA 7; IVA 8; LTTV-V; DSS -3. dam); 28 Maart '54: 4e klas (Den i Helder). 10 Januari '54: 10 sterkste da mes 3e klas (Alkmaar); 10 Jan. '54: 10 sterkste dames 4e klas (Grootebroek). i 13 Dec. 1953: C.tournooi, geor ganiseerd door de vereniging September 1953 zal het geheel uit LTTV. Langedijk. Februari 1954: beroepsmusici samengestelde W.- C-tournooi, georganiseerd door de Nederlands Symphonieorkest een vereniging IVA Den Helder. Eind tweetal uitvoeringen geven in April: Afdelingskampioenschap-l Hotel Smit te Middenmeer ,pen te Bavenkarspel. orkest staat onder leiding WIERINGERMEER. Op 29 In de Diocesane klasse Noord begint tekening in de strijd te komen. Inderdaad was, zoals we voorspelden V.I.O. een makkelijke prooi voor W.G.W., en is F.S.A. inderdaad het kind van de reke ning geworden bij T.O.P. F.S.A. heeft nu al meer wedstrijden ver loren, dan vorig jaar en staat nu op een plaats waar het jaren niet meer gestaan heeft. Voor VI. Vlug is de start in de Hoofdklasse ze ker niet gelukkig geweest, met liefst 62 moest het in D.W.O. de meerdere erkennen. Schreven we in ons overzicht, dat de competitie volledig van start zou gaan, in de Dioc. Klasse midden is dat toch niet uitgeko men. Daar in Amsterdam een bijzon dere Kerkendag werd gehouden, waar de gehele Katholieke jeugd aan deelnam, werd op uitdrukke lijke wens van onze Bisschop in Katholiek verband niet gesport. In deze afdeling ging slechts 3e klas B: Disnie 4; St. Victor; j een wedstrijd door, waarin TYBB Dito 2; Disnie 5; DTO; LTTV 2; verre de meerdere was van haar Treffers. 1 stadgenoot Leonidas. 4e klas A: Schagen; Schagen In de eerste klasse vielen en- 2; WGW 2; Be Fair; HCSC 4; I kele grote uitslagen. Con Zelo on- IVA 9; DSS 4. dervond dat het tegen „oude rot- 4e klas B: Treffers 2; OD 1; ten" slecht kersen eten is, en dat OD 2; DTO 2_;_Dito 3. 'er nog heel wat routine in de in een open auto de faatste r°inspedieS rKortV°daaron ^'as LTTV 3; Be Quick; eerste klas dient te worden op klonk een scherp commando Be Qui?£2- Treffers 3; Merlet-gedaan. Con Brio toonde zich ook Hp stnet ripV, J I *en 3; DSS 5. vandaag weer een goede candidaat waarna de stoet zich voorlopig reeds in beweging zette I ^as ETV; Vice Versa; Kort voor één uur werden de TemP° 2; Disnie 6: WTTV; Pur- hofrijtuigen voorgereden voor het merend; Purmerend 3. paleis: één voor de ceremonie- I 4e k,as E: ETV 2; Vice Versa meester, twee voor acht kamer- 2; WTTV 2- Purmerend 2; Pur- imerend 4; Purmerend 5 Dames: ,3e klas: DSS; DSS 2; Ready; de Treffers; Disnie; Dito. 4e klas A: HCSC; HCSC 2; LTVV; LTVV 2; St. Victor; IVA; Schagen. 4e klas B: Dito 2; Treffers 2; beren, een voor de groot-officie ren, een voor de grootmeesteresse en de dienstdoende Dame du Pa- loiS en tenslotte één voor oDDerceremoniemeester. En daar kwam, met acht paar den bespannen, de Gouden Koets in zicht. Het was precies één uur Treffers 3; ÓDI; ODI 2; Disnie 2. z,™ vaandel van de Jagers Buiten de competitie zal nog vfiuLiipu Ïïet een junioren-competitie worden liana en Prins R<>IS6™ vU~ gespeeld. Van de verenigingen ten het pMeif t«wH^nVfn !l; Ready fTexe:>- HCSC <De" Hel" rrrtr mfn,'n,d<; der), Komeet (Enkhuizen) en hoorde van de batterii veidaHH SdhaSen Is no§ Seen officiële fende V.I.O.S. en Strandvogels leri™ die met zes stukken op het indelin« ontvangen, zodat die bleken er naast te zijn. V.I.O.S. voor de bovenste plaats. Een 13-4 overwinning op Forward laat niets aan duidelijkheid over. Hugo Girls viel uit de toon, doordat het aan de reserves van F.S.A. de volle buit moest laten. In Kenn. deed. D.I.O. uit Ber gen een goede gooi. In een wed strijd, die tot vlak aan het einde gelijk opging, maar waar door enkele misgrepen van de keepster de stand toch nog 62 kon wor den, heeft het de eerste punten binnen. V.B.O. verraste ieder door het sterke W.a.Zee met 54 in bedwang te houden. In de tweede klas kwam ook de voorspelde winst voor D.W.O. De andere voorspellingen betref fende V.I.O.S. en Strandvogels Malieveld stond en vuurde" tot- *eams dat Hare Majesteit het Paleis weer zou hebben betreden. voorlopig zijn ingedeeld Het was alsof de menigte op dit signaal had gewacht. Een aan vankelijk aarzelend gejuich groeide uit tot een ovatie, waar in de vreugde over het einde van naar het schema van het vorige competitie-seizoen Tournooi-agcnda: 28 Maart 1954: 10 sterkste he ren NHNK (Purmerend); 28 Maart '54: 10 sterkste heren 2e klas (Langedijk);28 Maart 54: 10 sterkste heren 3e klas (Ob-ter toonde dat het zich thuis voelt leed een inderdaad onverwachte nederlaag van 10 tgen Hugo Girls terwijl V.Z.V. 2 met 4—1 de voorspelling ten aanzien van Strandvogels aan de laars lapte. In Kenn. kan de 31 overwin ning van G.V.O. wijzen naar een herstel. Adelbert uit Egmond ech- in deze afdeling. Met 111 moes ten Onze Gezellinnen huiswaarts keren. In de derde klas is de span ning te voelen geweest bij S.E.W. W.G.W. 2. Twee kemphanen, die elkaar niets toegaven en tenslotte na alle inspanning de punten maar verdeelden. 55. St. Victor 2 heeft nog niet dat beetje geluk van de bekerwedstrijden. Ook ditmaal werd het een nederlaag ten gun ste van VI. Vlug 3, niet gek van de laatste. Con Brio 2 kwam aan een benauwde overwinning, maar hij telt mee. H.S.V. ging in de derde klas goed van stapel, en gaat een gooi doen naar het tweede klasser- schap. D.I.S. overwon het sterke Velzen en gaat dus goed van start. Tenslotte won ook het tweede van Adelbert, het gaat dus goed daar in Egmond. Diocesane klasse Noord: D.W.O. —VI. Vlug 6—2; V.I.O.—W.G.W. 0—7; T.O.P.—F.S.A. 4—3. Diocesane klasse Midden: Am- bon—V.I.D.O. D.C.G.—V.D.O. T.Y.B.B.—Leonidas 4—0; A.O.G.—O.D.O.S. le klasse Noord:' Con Zelo V.Z.V. 19; Alw. ForwardCon Brio 413: Hugo GirlsF.S.A. 2 14. le klasse Kenn.: BI. Zwart D.I.O. 2—6; V.B.O.—W.a.Zee 5—4. 2e klasse Noord: D.W.O. 2 VI. Vlug. 2 4—1; V.I.O.S.—Hugo Girls 2 01; StrandvogelsV.Z.V 2 1—4. 2e klasse Kenn.: G.V.O. T.Y.B.B. 2 3—1; Adelbert—O.G. 11—1; S.H.S.H.B.C. 4—2. 3e klasse Noord: VI. Vlug 3 St. Victor 2 4—2; S.E.W.—W.G.W. 2 55; Con Brio 2W.G.W. 3 5—3. 3e klasse A Kenn.: H.B.C. 2 H.S.V. 0—5; D.I.S.Velsen 3—2. 3e klasse B Kenn.: Adelbert 2 —O.G. 2 2—1; A.D.O. 2—S.H.S. 2 afg. Junioren AA Noord: D.W.O.a. VI. Vlug a. 46; Con Zelo a. V.Z.V.a. 6—5; V.I.O.S.a—Hugo Girls a. 50. Hoofdklasse Junioren Kenn.. A.D.O.—Geel Wit 7—2; W.a.Zee— A.O.G.a. 4—4; T.Y.B.B. a.—Adel bert a. afg. Junioren AB Noord: Alw. For ward aCon Brio a. 14; Strand vogels a.Excelsior a. 32; S.E.W.a.F.S.A.a. 1—0; V.I.O.a.— St. Victoria 10. Jun. la. Kenn.: V.B.O.a.Zee vogels 4—3; H.S.V.D.I.O.A. afg. Jun. IB Kenn.: H.B.C.—T.Y.B.B. van de heer Sam Swaap, een be kend violist en voorheen eerste Concertmeester van het Residen tieorkest. Voor dit concert heeft zich een Comité van Aanbeveling gevormd' waarin de volgende personen zit ting hebben: F. Bakker, N. Beemster, C. Bron- ner, J. P. Burger, P. Cnossen, vic. T. W. ten Kate. J. W. Lammers, G. G. Loggers, S. Mook H. Pol, G. Reijenga. A. Righarts, J. Slik ker, A. J. Tamsma, ds. J. Vink, ds. D. v. d. Wielen, mej. G. J. van Zadelhoff en pastoor W. N. Zijlstra. De leden van dit comité geven een ieder met klem in overweging deze gelegenheid niet te laten voorbijgaan, daar zich hier een gelegenheid voordoet, om tegen een relatief gering bedrag een oo hoog peil staande uitvoering bij te wonen. Het middagconcert, dat om 15.00 uur zal aanvangen is in het bij zonder bedoeld voor de leerlingen van ULO-scholen en ander voort gezet lager onderwijs en voort.- voor al degenen die daarmede in leeftijd overeenkomen. De avonduitvoering, die te 19.30 uur begint, is voor de ouderen bedoeld. Zowel tijdens het mid dag- als avondconcert zal een toe lichting worden gegeven over df te bespelen instrumenten en de uit te voeren 'werken. Om eenieder in de gelegenheid te stellen deze avond bij te wo nen, zal een autobus rijden vanai Hippolytushoef (18.30 uur) vic Slootdorp (18.45 uur) en Wierin gerwerf (19.00 uur) naar Midden meer. Voor het middagconcert zijn di toegangsbewijzen op de dag dei uitvoering aan de zaal verkrijg baar. Voor de avondvoorstellinr kunnen deze vanaf 20 Sept. a.s afgehaald worden bi.j: J. Swier Terpstraat 9, Wieringerwerf; G Kroeze. Brink 52, Slootdorp en bi Hotel Smit te Middenmeer. Diefstal van lood en kope- DEN HELDER Uit een niel afgesloten ruimte van een dei in aanbouw zijnde woningen aar de Willem Barendsstraat 'in Oud- Den Helder zijn vier stroken lood tezamen 17 kg. en 3 meter ko peren waterleidingpijp ontvreemd De dader kon worden achterhaald en is op transport gesteld naar Alkmaar, daar bleek dat hij nog een vonnis lopende had. De buil kon worden achterhaald. b. 80; T.Y.B.B.c.Leonidas 0-14 Junioren B Noord: S.E.W.b.— V.Z.V.b. 4—3; D.W.O.b.—Con Zelo b 6—3; F.S.A.b.W.G.W.b. 1—5 Jun. IC Kenn.: A.O.G.b.A O.G. c. afg. Adspiranten Kenn.: H.S.V. Adelbert

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3