WILLIAM OATIS Y eetentoonstelling te Schagerbrug Iran strijdt tegen 'ontduiking van belasting Jubileumviering van Katholieke reis Vader over jongeren: zorg en vertrouwen Ne uit Ook corruptie krijgt een beurt UW PUZZLE van vandaag gevangene van een regiem Purmerend Marktstad deed veel voor de landbouw Hipposfeesten te Middenmeer Autobus reed op een mijn Praag: angst achter glimlach Maartje A 42 van C. N. de Wit-Stolpen kamp toen Vuurwerkfabriek ontploft Ee Om hel van A Pagina 4 Dinsdag 15 September 1953 TEHERAN, 14 Sept. De Iraanse minister van Financiën Ali Amini, een van de rijkste mensen in Perzië, heeft vandaag een aanvang gemaakt met de strijd tegen twee oude Iraanse kwalen regeringscorruptie en belasting ontduiking. In een communiqué roept Aminj ie Perzen op tot een heilige oor- 'og tegen deze twee euvelen, er op wijzend dat de Iraanse schat- dst in deplorabele toestand ver keert. Eerder verklaarde Amini tegen over Associated Press dat zijn olannen om de rijke Perzen te Iwingen tot het betalen van hun belastingen hem waarschijnlijk tot ie meest gehate man van Iran •ou maken. In zijn communiqué wordt ge- .egd dat hij van plan is de directe oelastingen te verhogen, waardoor de bezittende klasse het meest getroffen zal worden, en de indi recte belastingen, die voorname lijk neerkomen op de arbeidende bevolking, te verlagen. Het communiqué besluit met de woorden: „Ik zal me niet laten in timideren door vervloekingen of scheldwoorden van diegenen, die reeds zolang de vruchten geplukt hebben van de arbeid van het volk. Om de eigendommen van de werkende klasse te beschermen, ben ik met hart en ziel bereid deze vervloekingen en scheld woorden te accepteren". Amini voegde er echter aan toe, dat de moeilijkheden om in Iran directe belastingen te innen, zo groot waren dat voorlopig van verlaging van de indirecte belas tingen nog geen sprake zou kun nen zijn. De belastingontduiking heeft in Iran altijd op zeer grote schaal plaats gehad. De Iraanse belas tingwetten zijn door allerlei ex perts de laatste jaren aangevallen omdat deze zo ingewikkeld zijn, dat iedereen wel een gaatje kan vinden, om door de mazen van het net te glippen. Amini verklaarde: Helaas is corruptie aan de orde van de dag bij vele mensen hier. Zolang als ik het voor het zeg gen heb op het ministerie van Financiën zal ik tegen corrupte ambtenaren blijven vechten en ik zal me niet bekommeren om de vervloekingen van de mensen die nu reeds jarenlang ten koste van ons land van hun invloed profi teren." AMSTERDAM. Begunstigd door pracht zomerweer heeft te Amsterdam de Ned. Reisvereni ging voor Katholieken haar 30- jarig bestaan herdacht op 13 Sept. 1953, tegelijk met het 6e lustrum van de afdeling Amster dam. Door de grote deelname aan de reizen, die in 1953 door de Ned. Reisvereniging voor Katholieken werden verzorgd, was de opkomst op deze reünie buitengewoon groot (plm. 40 pet groter dan in 1952). Met bisschoppelijke toestem ming droeg de geestelijke raads man, rector Kraakman, de H. Mis op in de historische schuilkerk van „Onze Lieve Heer op Solder" TWAALF DODEN RANGOON, 14 Sept. Bij Ta- voy in Zuid-Oost Birma is Maan dag een autobus over een mijn gereden, waardoor twee vrouwen, negen militairen en de chauffeur het leven hebben verloren. Drie inzittenden werden ernstig gewond. In het gebied rondom Tavoy be vinden zich vele communistische en Karen-opstandelingen. Knaap ernstig gewond met lichtpistool WARBURG, 14 Sept. Een 14- jarige Duitse jongen is het slacht offer geworden van een ongeval, waarvan een Belgisch soidaat on gewild de oorzaak is geweest. Udo Schimansky was met ver schillende kameraadjes er op uit getrokken om te kijken naar de Belgische tanks, die momenteel deelnemen aan oefeningen in de buurt van Warburg Toen zij al te dicht bijkwamen en geen ge hoor gaven aan het verzoek van een Belgische soldaat om opzij te gaan, zwaaide deze quasi boos een pistool waarmede lichtko- gels afgevuurd worden, in de richting van de Kinderen, zonder te weten dat het wapen geladen was. Het pistool ging af en Udo werd door de lichtkogel ernstig gewond. BURGEMEESTERS GAAN HEEN 's-GRAVENHAGE, 14 Sept. - Bij Koninklijk Besluit is aan J. M. H. F. J. Baron de Weichs de Wenne, op zijn verzoek, met in gang van 1 December 1953, eer vol ontslag verleend als burge meester der gemeenten Mierlo en Wanssum, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem als burgemeester bewezen. Tevens is bij Koninklijk Besluit aan L. H. Simons, op zijn ver zoek, met ingang van 1 December 1953, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Haar- lemmerliede en Spaarnwoude met dankbetuiging voor de lang durige diensten door hem als zo danig bewezen. „Stichting schadeloos stelling voor Joden" opgericht AMSTERDAM, 14 Sept. Te Amsterdam is opgericht de „Stichting schadeloosstelling voor Joden", die ten doel heeft het langs wetteliike weg verkrijgen van schadeloosstelling door in Nederland wonende of gewoond hebbende Joodse Nederlanders voor door hen gedurende de vij andelijke bezetting van Nederland geleden schade tengevolge van vrijheidsberoving (deportatie), li chamelijk of geestelijk letsel. (Se cretaris is de heer M. Frank, Nieuwe Keizersgracht lc, Amster dam-Centrum). aan de O.Z. Voorburgwal waar van bekend is. dat dit fraaie oude koopmanshuis in 1663 tot schuil kerk werd ingericht. De geestelijke adviseur van de afdeling Amsterdam sprak de re ünisten vanaf de preekstoel toe waarbij hij o.a. aanspoorde, pro paganda te maken voor de Ned. Reisvereniging voor Katholieken, welke haar bestaansrecht heeft bewezen dank zij het nieuwe hoofdbestuur en haar medewer kers, die de teugels goed en stevig in handen hebben, waaraan dan ook wel in hoofdzaak de prachtige vooruitgang is te danken. Een stevige lunch, rondvaart door de grachten en bezichtiging van de haven met zeeschepen zo als de „Oranje" met als eindpunt „Het Kalfje" was allemaal inte ressant. Tenslotte was er bij avond een rondrit met autobussen door het sprookjesachtig verlichte Am sterdam, waar de verlichting nog aanwezig was ter ere van het be zoek van de koninklijke familie. Om ongeveer 8.30 uur gingen de reünisten op het Damrak naar alle windstreken, om naar hun woonplaatsen te kunnen vertrek ken. Kruiswoordraadsel 246 Horizontaal: 1. fris 5. levenslucht 8. meisjesnaam 9. metaal 12. op dit ogenblik 13. groente 15. bloem 16 bar 18. keg 19. meisjesnaam 20 bron 22. boom 24. het romeinse rijk 25. plaats in Frankrijk 27 duur van eb en vloed 28. glibberig 30 bijwoord 33. oranje nassau 35. ontkenning (Eng.) 37 water in N.-Brabant 39. pauselijke driekroon 42. lidwoord (Fr.) 43 bouwmateriaal 45. lijst; rand 47. broos 48. Indische winkel Verticaal: 1. betaalplaats 2. bezig 3. de lezer heil 4. toestemming 5. reeds 6. telwoord 7. vogeltje 10. voorzetsel 11. maanstand 14. vogel 15. leugen (Eng.) 17. niet dichtbij 19. titel 20. kleibank 21. plakmiddel 23 monnikenkleed 25. roofdier 26 raad der ouden 29. soort onderwijs 31 zangnoot 32. bergruimte 34 uitroep 36 wreed heerser 38. onheilsgodin 40. voorzetsel 41. godsdienst 42. water doorlatend 44. water in Friesland 46. zangnoot Oplossing 245 Horizontaal: 1 paragraaf; 8 rai; 10 am; 11 gelag; 13 cc; 14 dan; 15 net: 17 beeld; 19 tiara; 21 ode; 22 fijn; 23 noren; 26 arend; 28 neo; 29 rel; 30 de; 31 noten: 33 ja; 35 ren; 37 verdragen. Verticaal: 2 as; 3 arend; 4 gal: 5 riant: 6 al; 7 karbonade; 9 schandaal; 11 gal; 12 gei; 14 deern; 16 tafel; 18 edo: 20» rijn; 24 een; 25 noord: 26 arena; 27 ren; 32 ter: 34 re: 36 te. (Copyright Associated Press) 1. „Mijn moeilijkheden zijn eigenlijk al begonnen op de dag, waarop ik te Praag aankwam, doordat het een plaats was, waarin men zich kon vergissen Het leek een veilige plaats, maar was dat helemaal niet. Op 23 Juni 1950 vloog ik er van Londen heen. Ik was 36 jaar, journalist sinds 1932 en sinds 1937 in dienst van The Associated Press. Ik zou aan het hoofd komen te staan van het Praagse Bureau van A.P. Het vliegtuig dreunde rustig door een helderblauwe zomer lucht. De lange, dicht bebouwde velden van Bohemen glansden als een nieuwe deken en toen wij omstreeks half vijf des.mid dags landden, werd het vliegveld gekoesterd door een warme zon neschijn. De stewardess van de Tsjecho- Slowaakse Luchtvaartmaatschap pij glimlachte en was hulpvaar dig. De geüniformeerde beambte in de douaneloods wierp slechts een enkele blik op mijn zes stuks bagage en beduidde mij met een handgebaar door te gaan. Dat was mijn eerste vluchtige kennismaking met Tsjecho-Slo- wakjje. Ik zag een zonnig land en glimlachende mensen. Maar dat was slechts de oppervlakte. Daaronder bevonden zich duis tere en schrikwekkende diepten. Daar was b.v. dat gebouw, een halve mi.il rechts van de weg. in de nabijheid van het vliegveld. Het was een vierkant gebouw met grijze muren met hoge ramen als de wijd open ogen van een mens in angst. Het was een gevangenis en voor ik een jaar ouder was, zat ik er in. Die gevangenis ligt vlak bij een dorp, waaraan het, evenals het vliegveld, zijn naam ont leent. Die naam is „Roezienje", met een zeer lichte klemtoon op de eerste lettergreep. „Roezienje" was een geheime gevangenis. Ik geloof dat ik niet overdrijf, als ik zeg. dat millioe- nen mensen in Tsjecho-Slowakije en zelfs tienduizenden in Praag zelf niet wisten dat deze gevan genis bestond. De enige gevangenis, waarvan ik had gehoord, was de Pankrac in het zuidoostelijk gedeelte van Praag. Daar vonden de grootste propagandaprocessen van het communistische regime plaats. Als agenten in burger bij iemand thuis kwamen en hem wegvoerden, konden zijn ver wanten op geen enkele wijze te weten komen waarheen hij was gegaan, laat staan waarom. De politie gaf ontwijkende ant woorden. Zij vermoedden meestal dat hij zich in de Pankrac be vond, en na enkele weken kwam er inderdaad een officiële brief kaart, waarop werd medegedeeld dat geld voor sigaretten, versna peringen e.d. hem kon worden gezonden in de gevangenis van de Veiligheidsdienst, Praha-Pan- krac, maar al die tijd was de man zelfs niet in de buurt van de Pancrac geweest. Als in zijn geval de gewone procedure was gevolgd, was hij eerst naar het hoofdbureau van politie in de Bartholomeusstraat in het centrum van Praag ge bracht en vervolgens naar Roe zienje. Daar zou hij blijven tot de autoriteiten gereed waren voor het proces. Dan zou hij in de Pancrac opduiken. De processen vonden plaats in de Pankrac, maar zij werden daar niet voorbereid. Dat ge beurde te Roezienje. De gevan genis te Roezienje was een pro- cessenfabriek. Ongelukkigen van alle leeftijden en standen mannen en vrouwen, oud en jong, kantoormensen, boeren, politici, fabrieksarbeiders, pries ters en zelfs politiebeambten zijn daar ingesloten geweest. Het waren politieke gevange nen, verdacht van verraad, spionnage en sabotage. Hun lot hing af van wat bewezen kon worden wat deze termen bete kenden en van wat kon worden bewezen, dat zjj gedaan hadden. Bovenal van wat men hen kon laten bekennen. Zij liepen in koude cellen op en neer, hulpeloos en alleen, zich afvragend of hun het leven zou worden geschonken of de dood hun wachtte en of het leven zo als het zich nu aan hen voordeed, nog waard was geleefd te wor den. Of zij werden geblinddoekt en onder bewaking door donkere stille gangen gevoerd spook achtige gedaanten in verschoten, vormeloze taankleurige gevange- niplunje om vervolgens lange uren, de gehele dag of tot diep in de nacht, te zitten of te staan in kale bureaux, waar mannen met harde ogen hen aan nijp- tangverhoren onderwierpen, mooi tegen hen praatten of hen hoonden en hen zo murw maak ten, dat zij zichzelf beschuldig den en de consequenties aan vaardden. En dan schuifelden zij terug, bleek en geschokt, naar hun cel len om te wachten en zich af te vragen hoelang deze ellende zou duren en wat daarna zou komen. Maar dat gebeurde allemaal achter de schermen. Bij mijn eerste vluchtige blik op Tsje- cho-Slowaakije zag ik er geen spoor van. Bedrich Runge, een ambtenaar van de persdienst van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, gaf me een boekje, waarin mijn naam was geschreven en ver meld stond, dat ik erkend was als „buitenlands beroepsjourna list". Het ministerie had zjjü zegel gestempeld in vierkante hokjes onder de opschriften „Tweede kwartaal 1950" en .Derde kwar taal 1950". Ik was erkend tot einde September en moest dan om verlenging van mijn erken ning vragen. Mijn voorganger als chef van het bureau, Nathan Polowetzky, had zijn erkenning verloren en het land twee maanden geleden moeten verlaten. Runge beklaag de er zich bij mij over, dat Polo wetzky de machthebbers voort durend „speldeprikken" had ge geven, maar hij verklaarde niets tegen mij of The Associated Press te hebben. „Wij begrijpen, dat deze pers- bureaux nodig zijn", zeide hij. „Wij eisen niet, dat u alleen de goede dingen die u hier ziet be richt. Wij weten dat er enkele dingen zijn, die niet goed zijn. Al wat wij u vragen is, dat u zowel het goede als het slechte meldt.' Dat leek me in orde. Ik was daar voor wat hij scheen te definiëren als: een objectieve be richtgeving. Maar een voorproefje van de dingen die komen zouden, kreeg ik al in mijn tweede nacht te Praag. (Wordt vervolgd.) IVazomerfeesten beëindigd PURMEREND De nazomer feesten van Purmerend Mark- stad zijn Zaterdag geëindigd. Het was deze laatste dag nog druk. Op het Stadhuis waren nog twee officiële ontvangsten, n.l. van de organisatoren en belangstellende autoriteiten van de Tractoren- wedstrijd en die van de organi satoren en deelnemers aan het Nationaal concours pijproken. Het ene betrof het belang van de landbouw, waarop deze fees,- ten in zijn geheel zijn gericht. De stad Purmerend en het comité Purmerend-Marktstad zijn er zich van bewust dat door het or ganiseren van Landbouwbelan gen door middel van tentoon stellingen en dergelijke, de wel vaart van de boeren wordt be vorderd. Er was voor deze tractoren wedstrijd veel belangstelling. Vijftig deelnemers en heel wat toeschouwers waren in en om 't parcours. Het was een spannende strijd. In de liohte klasse was het de winnaar van vorig jaar die het ook nu weer tot de min ste strafpunten wist te brengen. Hij mag de wisselbeker dus be houden. De uitslag Lichte klasse was: 1. J. Bergsma, Groot Scher mer; 2. A. C. Bakker Beemster; 3. K. Geluk Assendelft; 4. A. C. Kloosterboer te Beemster. Bij de zware klasse was 1. G. de Jong Ursem; 2. K. van Twisk te Beem ster; 3. J. van Splunter te Beem ster; 4. H. Jonk te Beemster. Bij de 'prijsuitreiking wees burge meester mr Kooiman nog eens op het doel van deze wedstrijden en feesten n.l. samenbundeling van stad en platteland om de algemene welvaart te bevorderen Mr. Jan Lieuwen, voorzitter van Purmerend-Marktstad onder streepte de woorden van de bur gemeester en zeide dat Purmer end daarom de „Groene Wimpel" heeft ingesteld om daaronder va rende de jonge boeren in wed strijd-verband meerdere vakont wikkeling bjj te brengen. De prijswinnaars kregen pols horloge of andere kunstvoorwer pen en nog een diploma van het Departement van Landbouw. De ze wedstrijdmiddag voldeed goed Tentoonstelling akkerbouwproducten De ter gelegenheid van de Na zomertentoonstelling gehouden keuring van akkerbouwproduc ten had tot uitslag: 1. Gebr. Droog 33 pt.; 2. J. v. Splunter 27 p.; 3. J. Jantjes 20 punten; 4 en 5 Gebr. P. G. en W. Koning en J. Entihoven 16 pun- ten. Gebr. Droog hebben dus voor de tweede keer de wisselbeker, I doch mogen deze niet behouden, omdat deze vorig jaar gewonnen werd door Gebr. Koning. Bij het beëindigen van de na zomerfeesten 1953 mag gezegd worden dat deze ook dit keer ge slaagd zijn. Natuurlijk is de toe loop van publiek niet zo groot geweest als vorig jaar, toen het zilveren jubileum werd gevierd. De zaken welke in het belang van de bloei van de landbouw zijn ondernomen hadden zeer be vredigende resultaten. De idee van het samenbrengen in wed strijdverband van de jonge boe ren onder de Groene Wimpel, sloeg in. Van deze primeur kan Purmerend nog veel voldoening beleven. In dat opzicht bestaan er ook nu reeds plannen voor volgende jaren. De stand „Uw belang is een goede opfok" heeft veel af trek gehad en zal stellig grote resultaten afwerpen. Tot slot is een vuurwerk afgestoken met veel belangstelling. LISSABON, 14 Sept. In de Noord-Portugese stad Vila Real heeft zich een ontploffing voor gedaan in een fabriek voor de vervaardiging van vuurwerk, waarbij negen personen om het leven zijn gekomen, terwijl er zeventig werden gewond. Drieling te 's-Hertogenbosch 's HERTOGENBOSCH In het Carolusziekenhuis te 's Her togenbosch is een drieling gebo ren, te weten drie meisjes. De meisjes wogen bij de geboorte resp. 2690, 2680 en 2430 gram. Moeder en dochters maken het uitstekimd. Door deze grote ge zinsvermeerdering heeft het echtpaar Lelyveld thans de zorg over zeven spruiten. Graanbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 14 Sept. Bin nenlandse granen officieuze note ringen per 100 kg franco Rot terdam. Voedergranen: tarwe, prima kwaliteit tot f 26.40, op vocht- conditie tot f 26.30. Zomergerst: gezonde doorsnee kwaliteit f 2324; zware iets daarboven. Haver: ongepunte f 23. Rogge: doorsneekwaliteit tot f 21.60; 17% vochtconditie tot f 22.00. Peulvruchten: groene erwten tot f 50.schokkers tot f 71. bruine bonen met aflopende markt tot f 87.50. SCHAGERBRUG Buitenge woon groot was de aanvoer van vee op de tentoonstelling van de Rundveeïokvereniging „St Maar tensbrug", welke Maandag op t terrein achter de O. L. School te Schagerbrug werd gehouden. En aangelokt door een van de zeld zame zomerse dagen, was ook de belangstelling enorm. De ju ry-beoordelingen en uitslagen waren als volgt. Rubriek 1, Stierkalveren geboT ren na 1 Februari 1953: VrVu goede kopnummers, verder matig. Ie prijs L. Wardenaar met Alex 22' van Marina's Hoeve; 2e prijs Jac. van Schaik met Fr. 2 van Pauwe Geest. Eervolle vermelding P. Vries met Mina's Ceres en Dirkje's Ce- T6S. Rubriek 2, Kuikalveren gebo ren voor 15 Januari 1953: Een vrij goede rubriek. Ie prijs A en B L. Wardenaar, resp. met Sara 42 en Bertha 32; 2e prijs C. N. de Wit met Diana 21 Rubriek 3, Kuikalveren gebo ren van 15 Jan. tot en met 1 Maart 1953: Een goede rubriek met wat afwijkende ondereinden. Ie prijs A A. Brak met Gusta 34; B en C L. Wardenaar, resp. met Bertha 34 en Worteltje 23; 2e prijs Jn. Jimmink Jacz. met Anna 128. Eervolle vermelding L. War denaar met Bertha 35; A. Eriks Hz. met Grietje 33 en Jac. van j Schaik met Lies 4. Rubriek 4, Kuikalveren gebo: ren na 1 Maart 1953: Een vrij uniforme groep, enkelen wat on diep. Ie prijs A Jac. van Schaik met Vries 37; B A. Brak met Gretha 13: C Jac. van Schaik met So phia 4; 2e prijs A Jac. van Schaik met Lies 6; B A. Brak met Jano 27; 3e prijs AC. Ma- rees met Bertha 21; B C. N. de i Wit met Maartje 69. Rubriek5, Pinken geboren voor 15 Maart 1952: Een vrij goede i rubriek met vier goede kopnum mers. Ie priis A P. de Lange met Jel- tje 26; B P. Vries met Lies 31; C Jac. van Schaik met Puck 17; D T. Rampen met Trijntje 39; 2e prijs A L. Wardenaar met Romk- je '26; B A. Brak met Gusta 29; C A. Eriks Hzn. met Grietje 29; 3e prijs A A. Brak met Gusta 28; B T. Rampen met Trijntje 40; C Jac. van Schaik met Puck 16 (tweeling); D C. Marees met Kaatje 27. Eervole vermelding L. Warde naar met Rol'anda 8 en Worteltje 22 en Jac. Zwemmer met Pietje 4. Rubriek 6, Pinken geboren na of op 15 Maart 1952: Een vrij goede rubriek. Ie prijs A P. Vries met Blesje 35; B T. Rampen met Blom 35; C P. de Lange met Gre 43; 2e grijs A P. de Vries met Sijtje 28; Jan Jimmink Jaczn. met Anna 126; 3e prijs A L. Wardenaar met Bertha 29; B Jan Jimmink Jaczn- met Anna 123. Eervolle vermelding C. Marees met Bertha 20 en L. Wardenaar met Sara 40. Rubriek 7, Melkvaarzen, gebo ren in 1951: Goede kopnummers. verder gewone rubriek. Ie prijs A T. Rampen met Blom 31; B L. Wardenaar met Bertha 25; C C. N. de Wit met Sijtje 10; D P VriesV met Wit 25; 2e prijs A. Brak met Gretha 10; 3e prijs A C. Marees met Bertha 16; B O- MarVees met Dora 18. Rubriek 8, Twenters, geboren in 1950: Een vrij .goede groep met mooie eerste priis dieren, zie prijs A en B A. Brak, resp. met Gusta 22 en Gusta 20; C L. Wardenaar met Bertha 19; 2e pr. A. T. Rampen met Betje 23; B P. rieVs met Dirkje 15; C K. Blom met Rie 4; 3e prijs AL. War denaar met Bertha 22; B C. Ma rees met Lies 22; C K. Blom met Witoog 6. Rubriek 9, Oudere koeien, ge boren in 1949: Fijne kop, maar voorts matige rubriek. Ie priis A en B A. Brak, resp. met Gretha 6 en Gusta 18; 2e prijs A. Brak met Gretha 7; 3e prijs A P. Vries met Beatrix; B C. Marees met Dora 16. Eervolle vermelding G. Appel met Gretha 126 en Gretha 127. Rubriek 10: Oudere koeien, ge boren voor 1949: Fijne melk koeien met goede kop. Ie prijs A C. N. de Wit met Maartje A 42; B A. Brak met Dirkje 9; C T. Rampen met Blom 21; D G. Appel met Gretha 120; 2e prijs A L. Wardenaar met Bertha 17; B en C P. Vries, resp. met Mina 6 en Dirkje 10; 3e prijs A P. Vries met Lies 19; B C. N. de Wit met Diana 8; C P. de Lan ge met Ruurd 8. Rubriek II. Drachtige schotten ag ua ag ^auqn-i ajqaajs '1961 prijs Jac. Zwemmer, resp. met Neeltje 6 en Guurtje 18. Rubriek 12. Zichtbaar drachtig eve, geboren 1950 of eerder. Zeer goede rubriek: le prijs A: C. Ma rees met Bertha 3; B: A. Brak met Guurtje 160; C: A. Eriks Jzn. met Fokje 48; D: A. Eriks Jzn. met Grietje 24; 2e prijs A: L. Wardenaar met Bertha 10; B: P. Vries met Wit 16; C: A. Eriks Hzn. met Atje 14; 3e prijs A: K. Blom met Witoog 4; B: C Marees met Setje 22; C: Jac. Broers met Commandeur 6; D: Jac. v. Schaik met Vries 27. Rubriek 13. Productieklasse. Goede rubriek met vrij uniforme koeien; le prijs A: T. Rampen met Trijntje -22; B: A. Brak met Gusta 8; C: Jac. Breed met Bella 2; D: G. Appel met Gretha 115; E:C N. de Wit met Sijtje 4; 2e prijs A: A. Brak met Gusta 10; B. G. Appel met Gretha 117; C: A. Eriks Hzn. met Atje 9; D: L. War denaar met Bertha 9; E: Jac. Breed met Bontje 20; F: A. Eriks Hzn. met Annie 13; G: A. Eriks Hzn met Grietje 17. Rubriek 14. Eigenaarsgroepen; le prijs A beker beschikbaarge- steld door C.Z. De Eensgezind heid A. Brak Jr. Schagerbrug met Gusta 18. Gusta 22, Gretha 6, Gusta 20, Gusta 8, Gretha 7 en Gusta 10; B: C. N. de Wit, Scha gerbrug met Maartje A 42. Diana 8, Sijtje 7, Sijtje 4 en Sijtje 10; C: P. Vries, Schagerbrug met Dirk je 10, Mina 6, Lies 19, Dirkje 15, Beatrix en Wit 16; 2e prijs A: T. Rampen, Burgerbrug met Trijn tje 22, Blom 21, Blom 31, Cor nelia 17 en Betje 23; B: Jac. Breed Oudesluis met Bontje 20, Bontje 30, Grietje 2 en Bella 2; C: A. Eriks Hzn., Oudesluis met Grietje 17. Atje 9. Annie 13, Rooske 4 en Atje 14; derde prijs A: G. Appel, Burgerbrug met Gretha 115, Gre tha 120. Gretha 126, Gretha 127 en Gretha 117; B: L. Wardenaar, Schagen met Bertha 10, Bertha 9, Bertha 17, Bertha 19 en Rolanda 6. MIDDENMEER Deze week wordt een feestweek, waarvoor door het bestuur van Hippos in samenwerking met de handel drijvende en industriële midden stand van Middenmeer een aardig programma is opgesteld, dat cul mineert in de „Dag van het paard". De Wieringermeerruiters, kam pioenen van Noord-Holland, zul len onder leiding van H. Smit hun kunnen tonen en sportlief hebbers zullen kunnen genieten van de spannende wedstrijden die de kampioenen van het vorig seizoen zullen spelen. Flevo voetbal en de D.W.O.-dames zullen hun beste beentje voor zetten om de kampioenseer te verdedigen. Twee muziekverenigingen zul len het feest opluisteren en de feestelijke verlichting van de Brugstraat met als slot een groot vuurwerk zal heel de Wieringer- meer doen uitlopen naar feeste lijk Middenmeer. Het programma is als volgt samengesteld: Heden, Dinsdag 15 September, om 7 uur estafetteloop van de sportverenigingen, elk met 5 lopers, die de feestfakkel zullen, brengen naar het Sportveld langs de volgende route: Sportweg, Kanaalweg, Breestraat, Brug straat, Torenstraat, Schoolpad, Sportveld. Hiervoor heeft Hippos 3 prijzen beschikbaar gesteld. Daarna speelt D.W.O., kampioen van de afdeling Noord, een hand balwedstrijd tegen haar rivaal van vorig jaar, F.S.A. uit Span broek. Vooral voor Middenmeer is dit een zeldzaam gebeuren, omdat D.W.O. meestal in Sloot- dorp speelt. De wedstrijd zal met een witte bal op het verlichte Flevo-terrein gespeeld worden. De winnaar wacht een prachtige lauwertak, 's Avonds is er te vens koorddansen en luchtacro- batiek door Van Meurs hoog- draadshow .waarbij Alice Wil liams fenomenale prestaties zal leveren. Woensdag wordt het feest der kampioenen voortgezet met 's middags om 2 uur het aantreden van de ruiterkampioenen van de Wieringermeer, die de strijd zul len aanbinden onder leiding van Ringmeester Petrie voor een groots concours hippique. Jan de Witte komt met zijn twee op bij zondere wijze gedresseerde paar den tussen de nummers wat afwisseling brengen. Paardenknechten uit de pol der kunnen hun krachten meten in een behendigheidswedstrijd, en het publiek zal dan naar hartelust kunnen lachen, en ook het hindernis-springen zal de volle aandacht hebben. Voor de winnaar staat een prachtige wis selbeker klaar, beschikbaar ge steld door Lucas Bols te Amster dam. 's Avonds speelt Flevo, de derde kampioen, een voetbal wedstrijd op het sportveld tegen de 4e klasser uit Hoogwoud, de Grasshoppers. De middenstand heeft de eta lages feestelijk ingericht. Het ge heel geeft Middenmeer een aan blik die het bekijken zeker waard zal zijn, zodat er veel drukte wordt verwacht op de a.s. beurs- dag. 's Avonds zal een groots wa tervuurwerk boven de haven ontstoken worden, en wederom wordt dan gerekend op duizenden bezoekers. De firma Schuurman te Leeuwarden zal voor de ver zorging van het vuurwerk zorg dragen. Een aardige etalage wedstrijd heeft tenslotte de harten van de jeugd gepakt en heeft reeds zeer veel drukte voor de etalages gebracht. Hippos, veel succes met de prachtige opzet van dit grootse feest. Nieuw weggedeelte AmsterdamUtrecht gereed 's GRAVENHAGE, 14 Sept. Op Zaterdag 3 October a.s. om 10 uur voormiddag zal het ge deelte van de weg Amsterdam Utrecht van de provinciale weg UithoornVreeland tot en met de verbindingsweg naar Maars- sen voor het verkeer worden opengesteld. Voor het verkeer zullen twee rijbanen beschik baar zijn, behoudens ter plaatse van de overbrugging van de provinciale gemeenten Abcoude en Loenersloot, alwaar het ver keer, met het oog op het nog gedeeltelijk in uitvoering zijnde viaduct, tijdelijk over de weste lijke rijbaan moet worden geleid. Laatste kaaskeuring ALKMAAR Vrijdag 25 September a.s. zal de laatste kaaskeuring, georganiseerd door de Stichting Fonds tot Behoud van de Kaasmarkt, worden ge houden. De kaas zal geolied wor den aangevoerd. Voor de stapel kaas met het hoogst aantal pun ten wordt de zilveren wisselbeker van de gemeente Alkmaar be schikbaar gesteld, welke drie maal gewonnen moet worden vooraleer de winnaar hem zijn eigendom mag noemen. Voorts zijn er medailles en geldprijzen voor de le tot en met de 4e prijs. Op Zjjn zomerverblijf te Castel Gandolfo heeft de H. Vader 200 aalmoezeniers van de Katholieke Actie in Italië ontvangen en met hen gesproken over de jeugd. De Paus gaf uiting aan Zijn grote zorgen voor de jongeren, die door gevaren als nimmer te voren wor den bedreigd, maar tevens aan Zjjn overtuiging, dat zij op een gebaar, op een woord van Hem wachten om enthousiast het leger te vormen ter verdediging van de Kerk, een leger, dat vredelievend doch moedig is, gereed om te ver dedigen, te veroveren en te zwoe gen voor een positieve opbouw. Onze tedere liefde voor de jon geren, zo zei de Paus, vervult Ons met grote bezorgdheid voor de gevaren, waaraan zij van alle kanten worden blootgesteld. De hedendaagse jeugd is het middel punt, van vele intriges en aanval len in een wereld, die de jongeren verdooft met haar lawaai, hen uit put met haar voortdurende ruste loosheid, hen op een dwaalspoor brengt met haar betrekkelijkheid inzake waarheid of dwaling, goed en kwaad, hen opzwiept met haar moord- en brand-geschreeuw, hen verlaagt met haar vulgariteit en hen ketent met haar luxe. Er is niemand, die, bezorgd over het lot der wereld, zich niet bang maakt voor de jeugd. Toen Wij in het Evangelie van de 14e Zondag na Pinksteren lazen over de opwekking van Naïm, steeg in Ons het verlangen op, dat Jezus nog eens naar de aarde zou komen om evenals van Nairn's moeder ook de tranen te drogen van Zijn Kerk. Over onze wegen gaat een afschuwelijke processie van dode en stervende zielen. Het ergste is echter, dat niet weinigen hun ogen zouden afwenden en de voorkeur aan de dood boven het leven zouden geven, indien Jezus hen zou naderen om het wonder der herrijzenis te wrochten. De tijd dringt en de vele ge varen worden met de dag subtieler en dringen steeds meer overal door. Daarom moet zo spoedig mogelijk het werk der verlossing en redding begonnen worden. En Wij wensen, dat alle Katholieke krachten daaraan zullen medewer ken met verstandige en stand vastige ijver. De taak, die de jongeren wacht, is groot. Zij moeten de vijand verdrijven, wanneer deze reeds hun organisaties en verenigingen is binnengedrongen. Wij sporen al Onze geliefde zonen en dochters daartoe aan. De H. Vader zei dat niet ge wacht moet worden een begin te maken met de strijd voor de jeugd, die door halfslachtigheid en gevaarlijke besluiteloosheid zijn kracht zou verliezen. Om haar met succes te kunnen voeren, zo besloot de H. Vader, is het echter noodzakelijk, dat de jongeren zelf precies weten waar het om gaat en wat er op het spel staat. Om enthousiasme bij hen te wekken is het immers noodzakelijk, dat zij juiste ideeën en een diepe overtuiging bezitten. De H. Vader zeide dan ook tot de aalmoezeniers dat zij de nadruk moeten leggen op een volledig en precies godsdienstig onderricht der jongeren zonder de hulpmiddelen van geheugen en gevoel te ver waarlozen, doch met het accent op het verstandelijke. Geeft de jeugd een zo organisch mogelijk inzicht in de Katholiek' leer. Ziet toe, dat zij in Christu het antwoord ziet op het groi gebrek aan volledigheid, harmoni en helderheid in hen ideeën, aldus de Paus. ROME eerste lijst voor producten daarbij Nieuw- zo juist van het State of 1953". Ons lai plaats op namelijk van gecoi gezien vo ducten poeder grootste heeft ons uitvoer tegen Nie gevolgd 229.000 to en de 105.000 to De Nee liep in 1952 zichte van doch de kilo op v se boteri zienlijk i tot 117 rr nam de 1 Zeeland niet minder 186 min. De kaas vertoonde te van 1951 78 min. kik min.). De zelfs met Ook Ita Australië hogen, doch Zeeland daling met Nieuw-Zeela: evenals voor grootste kaase DRIE VAN ON1 ROME, 14 land bedroeg veelheid voe calorieën, In per hoofd van geveer 2890. België-Luxen het Verenigde vier Scandinov men boven lorieën. evena] 3480 calorieën bevolking ranglijst staa ten, Canada, Zeeland kom van 3000 ca landen in Oosten, Afril rika (met Uruguay en ver daar bem onderaan de beschikbare van de bev krijgt men 1! terwijl het pan, Ceylon niet veel hoger voor de meeste Amerika, Afr Oosten. Zelfs mende, dat calorieën per naarmate men blijkt uit F.A.O. gepublu nog drie vijfd< volking onv( wordt. Koninklijk ingei AMSTERDAM zestal personen volgende telegi Koningin en Nederlanden „Getroffen ons nationaal na" te Alphen avond als ci moest sluiten, t den Nederlands buitenlanders c den betreuren aantal van dezs eerbiedige vrijl lijke hooghede door uw bemc voor de natie Het telegram door de heren penningmeester sterdam, afd. fonds), mr dr K gen Haag, V Haag, A. Kron d. Rijn, J. Sch en architect P. zitter „Alphens Constructie hart KEULEN, 14 S duitse museum m Keulen heeft gemaakt dat de een vergroot me voltooid is. Het hart, dat zo groot is als he wordt met behut stroom gestuwd, kunnen de toescil ^verschillende De vervaardig! heeft anderhalf i et zal op tentoi oond worden. Oc :en man, een get tet menselijk liol iigdmuseum in

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4