Zonnig herfstweer tijdens 55e nationale bedevaart Weer opstootjes in Oost-Berlijn Nederland heeft grootste uitvoer zuivelproducten PTERAde electronische rekenaar van de De morgenstond heeft muziek in de mond Poolse bisschop voor militair gerechtshof Geheugen voor 2048 getallen Eervolle plaats op wereldranglijst Om het behoud van Avifauna Naar wij vernemen: Nederlanders beheersten stadsbeeld van Lourdes Avondwake op Zondag Steeds maar die voedselpakketten Noodlanding op Hamburgse kade HET VRIJE WESTEN LOKT Verdacht van spionnage Aardbeving op Fidz j i-eilanden Twee priesters in Hongkong vermoord KUNSTMATIGE SATELLIET chuifelden zij terug, ichokt, naar hun cel- achten en zich af te mg deze ellende zou it daarna zou komen, gebeurde allemaal chermen. By mijn rtige blik op Tsje- ije zag ik er geen unge, een ambtenaar sdienst van het mi- Buitenlandse Zaken, boekje, waarin mijn geschreven en ver dat ik erkend was lands beroepsjourna- iterie had zijA zegel in vierkante hokjes pschriften „Tweede 50" en .Derde kwar- ïk was erkend tot mber en moest dan ing van mijn erken- i. ■ganger als chef van Nathan Polowetzky, kenning verloren en ree maanden geleden aten. Runge beklaag- >ij mij over, dat Polo machthebbers voort- eldeprikken" had ge- r hij verklaarde niets The Associated Press •ijpen, dat deze pers- idig zijn", zeide hij. niet, dat u alleen de n die u hier ziet be- weten dat er enkele die niet goed zijn. j' u vragen is, dat u goede als het slechte me in orde. Ik was wat hij scheen te ils: een objectieve be- i voorproefje van de komen zouden, kreeg lijn tweede nacht te (Wordt vervolgd.) Bontje 20; F: A. Eriks Lnnie 13; G: A. Eriks Irietje 17. Dinsdag 15 September 1953 Pagina C.Z De Eensgezmd- k Jr. Schagerbrug met Gusta 22, Gretha 6, Gusta 8, Gretha 7 en C N. de Wit, Scha lt Maartje A 42, Diana 5ijtje 4 en Sijtje 10; C: chagerbrug met Dirk- 6, Lies 19, Dirkje 15, Wit 16; 2e prijs A;.T- urgerbrug met Trijn- ,m 21, Blom 31. Cor- Betje 23; B: Jac. Breed -net Bontje 20, Bontje 2 en Bella 2; C: A. Oudesluis met Grietje Annie 13, Rooske 4 en prijs A: G. Appel, met Gretha 115, Gre- retha 126, Gretha 127 117- B: L. Wardenaar, et Bertha 10, Bertha 9, Bertha 19 en Rolanda rden zal voor de ver in het vuurwerk zorg Sen aardige etalage- heeft tenslotte de 1 de jeugd gepakt en j zeer veel drukte voor s gebracht. veel succes met de opzet van dit grootse w weggedeelte irdamUtrecht gereed (EN HAGE, 14 Sept. lag 3 October a.s. om jormiddag zal het ge- de weg Amsterdam an, de provinciale weg -Vreeland tot en met dingsweg naar Maars- het verkeer worden d. Voor het verkeer ree rijbanen beschik- behoudens ter plaatse werbrugging van de 2 gemeenten Abcoude rsloot, alwaar het ver- het oog op het nog k in uitvoering zijnde ijdelijk over de weste- an moet worden geleid. ste kaaskeuring .AR Vrijdag 25 r a.s. zal de laatste ag, georganiseerd door ing Fonds tot Behoud faasmarkt, worden ge- e kaas zal geolied wor- 2voerd. Voor de stapel het hoogst aantal pun- de zilveren wisselbeker gemeente Alkmaar be- gesteld, welke drie- wonnen moet worden de winnaar hem zijn mag noemen. Voorts ledailles en geldprijzen le tot en met de 4e laaraan zullen medewer- verstandige en stand- 'er- u, die de jongeren wacht, Zij moeten de vijand wanneer deze reeds aisaties en verenigingen 'edrongen. Wij sporen al efde zonen en dochters an. Vader zei dat niet ge- let worden een begin te iet de strijd voor de door halfslachtigheid en e besluiteloosheid zijn >u verliezen. ir met succes te kunnen o besloot de H. Vader, iter noodzakelijk, dat de zelf precies weten waar gaat en wat er op het t. Om enthousiasme bij wekken is het immers ijk, dat zij juiste ideeën iepe overtuiging bezitten. der zeide dan ook tot de ïiers dat zij de nadruk iggen op een volledig en idsdienstig onderricht der zonder de hulpmiddelen lugen en gevoel te ver- doch met het accent 'erstandelijke. le jeugd een zo organisch inzicht in de Katholiek' toe, dat zij in Christu ioord ziet op het gro'. in volledigheid, harmoin •heid in hen ideeën, aldus ROME Nederland bezet de eerste plaats op de wereldrang lijst voor de uitvoer van zuivel producten, doch ons land wordt daarbij op de voet gevolgd door Nieuw-Zeeland. Dit blijkt uit het zo juist verschenen eerste deel van het F.A.O.-rapport: „The State of Food and Agriculture, 1953". Ons land dankt deze eerste plaats op de wereldranglijst voor namelijk aan de zeer grote uitvoer van gecondenseerde melk, aan gezien voor de andere zuivelpro ducten boter, kaas, en melk poeder Nieuw-Zeeland de grootste exporteur is. In totaal heeft ons land in 1952 een zuivel- uitvoer bereikt van 365.000 ton tegen Nieuw-Zeeland 343.000 ton gevolgd door Denemarken met 229.000 ton, Australië met 120.000 en de Verenigde Staten met 105.000 ton. Boter De Nederlandse boteruitvoer liep in 1952 iets achteruit ten op zichte van het voorgaande jaar doch de export bleef met 50 min. kilo op voor-oorlog peil. De Deen se boteruitvoer daalde zeer aan zienlijk van 139 min. kilo in 1951 tot 117 min. in 1952. Daarentegen nam de boterexport uit Nieuw- Zeeland het vorig jaar toe met niet minder dan 37 min. kilo tot 186 min. kilo. Kaas De kaasuitvoer uit Nederland vertoonde een stijging ten opzich te van 1951. Zij kwam van 73 op 78 min, kilo. (Voor de oorlog 60 min.). De Deense kaasexport steeg zelfs met 8 min. tot 54 min. kilo. Ook Italië, Zwitserland en Australië konden hun uitvoer ver hogen, doch de uitvoer uit Nieuw- Zeeland vertoonde een scherpe daling met 15 min kilo tot 93 min Nieuw-Zeeland bleef echter evenals voor de oorlog, 's werelds grootste kaasexporteur. DRIE VIJFDE VAN DE WERELD ONDERVOED ROME, 14 Sept. In Neder land bedroeg de beschikbare hoe veelheid voedsel, uitgedrukt in calorieën, in 1952'53 per dag en per hoofd van de bevolking on geveer 2890. België-Luxemburg, Zwitserland, het Verenigde Koninkryk en de vier Scandinavische landen kwa men boven de grens van 3.000 ca lorieën, evenals Ierland dat met 3480 calorieën per hoofd van de bevolking bovenaan de wereld ranglijst staat. Ook de Ver. Sta ten, Canada, Australië en Nieuw- Zeeland komen boven de grens van 3000 calorieën, doch alle landen in het verre en nabije Oosten, Afrika en Latijns-Ame- rika (met uitzondering van Uruguay en Argentinië) blijven ver daar beneden. India staat onderaan de ranglijst met 1650 beschikbare calorieën per hoofd van de bevolking. In Pakistan krijgt men 1970 calorieën per dag, terwijl het gemiddelde voor Ja pan, Ceylon en de Philippijnen niet veel hoger is. Hetzelfde geldt voor de meeste landen van Latijns Amerika, Afrika en het nabije Oosten. Zelfs in aanmerking ne mende, dat het aantal benodigde calorieën per dag minder wordt naarmate men de evenaar nadert, blijkt uit de zojuist door de F.A.O. gepubliceerde cijfers, dat nog drie vijfden der wereldbe volking onvoldoende gevoed wordt. Koninklijke bemiddeling ingeroepen AMSTERDAM, 14 Sept. Een zestal personen heeft zich met 't volgende telegram tot H.M. de Koningin en ZJK.H. de Prins der Nederlanden gewend. „Getroffen door het feit, dat ons nationaal vogelpark „Avifau na" te Alphen a. d. Rijn heden avond als cultureel centrum moest sluiten, terwijl tienduizen den Nederlanders én evenzovele buitenlanders deze sluiting zou den betreuren, neemt een groot aantal van deze Nederlanders de eerbiedige vrijheid uwe konink lijke hoogheden te verzoeken door uw bemoeiingen Avifauna voor de natie te behouden.". Het telegram was ondertekend door de heren: A. Polman Tuin (penningmeester Anjerfonds, Am sterdam, afd. Prins Bernhard- fonds), mr dr K. W. P. Klaassen, Den Haag. W. Walpoot, Den Haag, A. Kromhout, Alphen a. d. Rijn, J. Scholten, Schiebroek en architect P. Groenhart, voor zitter „Alphens belang." Constructie van electrisch hart voltooid KEULEN, 14 Sept. Het West- duitse museum voor geneeskunde in Keulen heeft vandaag beikend gemaakt dat de constructie van een vergroot mechanisch hart nu voltooid is. Het hart, dat vijfhonderd maal zo groot is als het menselijk hart, wordt met behulp van electrische stroom gestuwd. Door een raam kunnen de toeschouwers zien hoe Ie verschillende hartspieren wer- xen. De vervaardiging van dit hart reeft anderhalf jaar geduurd. Jet zal op tentoonstellingen ver- oond worden. Ook de eerste gla- ;en man, een getrouwe copie van iet menselijk lichaam, werd door ]et museum in Keulen vervaar- iigd. Gecondenseerde melk Wat de uitvoer van geconden seerde melk betreft, bleef Neder land ook in 1952 onbetwist aan de kop van de wereldranglijst staan, al is het „monopolie" van ons land op dit gebied niet meer zo groot als voor de oorlog, toen Nederland ongeveer drie kwart van de wereldexport voor zijn rekening nam. Thans is dit onge veer de helft. Ten opzichte van 1951 steeg de Nederlandse export van gecondenseerde melk in 1952 met 24 min. kilo tot 199 min. kilo. Daarentegen werd de Ameri kaanse uitvoer ongeveer gehal veerd tot- 57 min. kilo. Denemar ken komt met 46 min. op de der de en Australië met 35 min. on de vierde plaats. Melkpoeder De Nederlandse uitvoer van melkpoeder bleef zich ook in 1952 in stijgende lijn 'bewegen: 38 min. kilo, tegen 22 min. in 1951. Nieuw- Zeeland kwam van 37 op 52 min. kilo, doch de uitvoer uit de Ver. Staten daalde met 30 min. kilo tot 46 min. Denemarken neemt met een uitvoer van 12 min. kilo een bescheiden plaats in. opent minister-president dr. W. Drees Zaterdagmiddag 24 October a.s. in de grafelijke zalen van de Ridderzaal te Den Haag de pers fototentoonstelling 1953 is op de burgerlijke stand van Kerkrade de 45.000ste inwoner in geschreven zal een 36-tal opticiens uit den Haag en omgeving op de 71e Damesbeurs in de Houtrusthallen een brillenshow houden met de bedoeling de afkeer van brillen weg te nemen bij dames heeft Oldenzaal als eerste stad in Twente aardgasvoorziening arriveerde Zondagavond te Rot terdam het 11.000ste schip van dit jaar, terwijl dit vorig jaar pas het geval was op 26 September begint de officiële viering van het 50-jarig bestaan van de Katho lieke Nederlandse Mijnwerkers- bond op Zaterdag 3 October te Heerlen met een pontificale Hoog mis in de St. Pancratiuskerk, die zal worden opgedragen door mgr. Hansen. Zondag 4 October vindt de feestvergadering plaats in de veilinghallen te Sittard. 's-GRAVENHAGE, 14 Sept. De directeur-generaal van de P.T.T. de heer L. Neher, heeft hedenmiddag in de van Houwelingenzaal van het hoofdbestuursgebouw van de P.T.T., de eerste automati sche electronische rekenmachine, de Ptera", in Nederland officieel in gebruik gesteld. De heer Neher zei in zijn toespraak o.m., dat men, toen werd besloten deze rekenmachine te bouwen, er van was verzekerd dat de machine economisch verantwoord was. „Er moest worden voorkomen dat wij „technocraten" worden", aldus spr. De vrees, die er soms bestaat dat de mens tengevolge van de bouw en het gebruik van robots zou worden uitgeschakeld is on gegrond, aldus spreker. Een der gelijk apparaat kan zelf nooit constructief denken, alleen door voeren wat hem door de mens wordt opgelegd". Spreker roem de het gedegen vakmanschap van het PTT-personeel, dat thans weer is gebleken bij de bouw van deze rekenmachine. Het geheugen De machine bezit een geheu gen waarin niet alleen de te be werken getallen onthouden wor den. maar ook de in gecodeerde vorm gebrachte instructies. Deze instructies vertellen de machine welke bewerkingen LOURDES Een zonnig herfstweerdat de natuur van de Pyreneeën op haar gunstigst doet uitkomen, vergezelt de Nederlandse bedevaart te Lourdes onafgebroken. Daardoor schijnt ook de devotie der 2100 pelgrims een diepere glans te krijgen dan zij ooit te voren heeft gehad. Zij wapperden vrij uit boven de klederdrachten van de jonge boe rinnen, Volendamse vrouwen en Zeeuwsen, zodat men van een pieus schouwspel Maria ter ere mocht spreken. In de namiddag openden dezelfde groepen de plechtige H. Sacra mentsprocessie. Mgr. Mutsaerts droeg het Allerheiligste, gevolgd door de ere-kanunniken van de basiliek Mgr. J. J. F. Ingendael, deken van Maastricht, pastoor G. Wiegerinck uit Haaksbergen, pastoor J. J. C. M. Looyaard uit Oegstgeest, Mgr. Th. v. d. Bom en Mgr. Hub. Eras. De heer W. v. d. Lugt uit Rotterdam droeg de umbrella boven het Allerhei ligste en de heren E. Bootsman en Sijmen Sikkes uit Volendam, Deze bedevaart, welke de groot ste uit ons land is na de oorlog, overheerst het beeld van het ge nadeoord zelve. Er zijn natuurlijk vele Fransen, maar onmiddellijk na hen zijn de Nederlanders het sterkst in aantal. Lourdes is op dit ogenblik niet overmatig druk, waardoor de rust en de devotie gemakkelijk worden bevorderd. Vrijdag zijn de vier Nederlandse treinen, waarmede de pelgrims arriveerden, stipt volgens het ge projecteerde schema binnengelo pen.. Het transport van de 300 zieken verliep zeer vlot, doch nam toch nog enige uren in be slag. Er hebben zich onder de zieken, van wie velen aan onge neselijke kwalen lijden, geen zor gelijke gebeurtenissen voorgedaan. Onder hen heerste voorbeeldige gelatenheid naast opgewekte hoop. Later op de dag was de bis schop van 's-Hertogenbosch, mgr W. Mutsaerts, per charter-vlieg tuig te Lourdes aangekomen, ver gezeld van 17 ernstige zieken Prof. Dirken uit Groningen, die de leiding heeft over de zieken, was tevreden over de toestand der patiënten en de verzorging die zij genieten. Reeds Zaterdag in de vroege morgen vernamen de pelgrims op de hotelaankondigingen, dat het de Nederlandse dag was. In ge sloten eensgezindheid heeft de Nederlandse Nationale Bedevaart haar stempel op deze dag gedrukt. Na de H. Mis in de Rosaire trok een feestelijk-vrome stoet rond de Esplanade naar de Grot, waar mgr. Mutsaerts de pelgrims toe sprak. In woorden vol eenvoud en helder als kristal vroeg mgr. Mut saerts twee dingen: uit Maria's les aan Bernadette te leren het kruisteken zinvol te maken en ver volgens in de groptste eenvoud deze dagen van devotie door te brengen. Priesters en ook bisschop pen behoren, zo zeide hij, zich niet uitgezonderd te achten van de zondaars, wanneer zij in hun gebeden aan Maria vragen: Bid voor ons zondaars Feestelijk karakter. De tocht van de Rosaire naar de Grot en het te korte ver blijf daar, kreeg een bijzonder, feestelijk karakter door de kleur rijke vlaggen, die de jubilerende Boerinnenbond had meegebracht. gekleed in hun schilderachtige kledij, droegen de flambouwen. Tijdens de avondprocessie klonk uit de luidsprekers ook de Nederlandse tekst van gebeden en liederen, doch helaas liepen de Nederlanders ditmaal niet voor op. Alle zieken en ook alle boe rinnen waren Zondagmorgen bij een voor de Rosaire, toen de bisschop van Den Bosch daar de H. Mis in de openlucht aan het altaar van de H. Bernadette op droeg. Tevoren was aan de vlag gen der jubilerende Boerinnen- bond een draperie van O.L. Vrouw van Lourdes plechtig be vestigd. Tijdens deze H. Mis hield mgr. Mutsaerts wederom een har telijke toespraak, zowel tot de zieken als tot de boerinnen. Zondagavond was vastgesteld voor de nachtelijke aanbidding. Zij begon om elf uur. Om midder nacht nam de pontificale H. Mis, ongedragen door Mgr. Mutsaerts, een aanvang; alle deelnemers en deelneemsters aan de bedevaart communiceerden. De plechtighe den waren eerst tegen twee uur geëindigd. De Maandag hadden de bede vaartgangers vrijaf, hetgeen de boerinnen benutten voor een massale excursie naar de bergen. Het bestuur had daartoe 800 plaatsen in autobussen afgehuurd. De arbeiders en de Katholieke Kerk in Engeland WESTMINSTER Kardinaal Griffin, aartsbisschop van West minster in Engeland en een der jor.gste leden van het H. Colle ge van Kardinalen, heeft in een persgesprek medegedeeld, dat de Katholieke Kerk in Engeland gestadig groeit, niet het minst in arbeiderskringen, waartoe pl.m. 80 pCt. van de 12.000 En gelsen, die jaarlijks tot het Ka tholicisme overgaan, behoren. De kardinaal meende dat langza merhand, naarmate de wereld kleiner wordt en de mensen meer op reis gaan dan vroeger, de bevolking uit zichzelf de Ka tholieke Kerk ontdekt. Wanneer de overgang tot het Katholicis me in Engeland tot nu toe ge ring is geweest, is dat o.a. toe te schrijven aan het feit, dat de gewone man. heel weinig buiten zijn eigen land kwam. Thans komen de mensen als toerist en soldaat veel meer in aanraking met het Europese vasteland en daardoor kunnen zij, aldus de kardinaal, niet anders dan een sterke indruk krijgen van, de Katholieke Kerk. AMSTERDAM, 14 Sept. Vanochtend om 9 uur reed zo vernemen wij letterlijk van de Amsterdamse recherche een z.g. morgenster op de Harmoniehof in de hoofdstad met een bakfiets. De man was een 30-jarige transport arbeider, die bij de politie als morgenster te boek staat, aan gezien hü meerdere malen betrapt is op het doorzoeken van vuilnisbakken. Ditmaal was zijn vangst blijkbaar goed geweest, want de bakfiets was volgestapeld. Een agent wilde wel eens zien wat deze morgenster verza meld had. Onder een hoop oude rommel bleek een par tijtje muziekrollen (voor pia nola) te liggen, in totaal niet minder dan 207 stuks. Daar het de agent nogal onwaarschijnlijk voorkwam, dat iemand deze rollen in de vuilnisbak zou hebben gede poneerd, vroeg hij de man hoe hij er aan gekomen was. „Ik neb ze van iemand op de Koninginneweg gekregen," luidde het antwoord. „Laten we die meneer sa men eens gaan opzoeken," no digde de agent hem uit. De morgenster liet zich niet kennen. Samen reden zij naar de Koninginneweg. De tran sportarbeider begon halver wege uit te zien naar het adres, maar tevergeefs. Ds huizen lijken daar teveel op elkaar. Tot zijn spijt moest de man na enige tijd toegeven, dat hij het adres niet meer kon aanwijzen. Het voor de hand liggend gevolg was, dat hij mee moest naar het politiebureau. Daar werd de kartotheek voor alle zekerheid even geraadpleegd. De man bleek gezocht te wor den door een ander bureau wegens rijwieldiefstal. De muziekliefhebber, die vandaag tevergeefs zal pogen zich met zijn electrische piano wat op te vrolijken, wordt verzocht zich zo spoedig mo gelijk met het bureau Leidse- plein in verbinding te stellen. achtereenvolgens uitgevoerd moe ten worden voor een bepaald probleem. Het aantal getallen (of instructies) dat gelijktijdig onthouden kan worden is 2048. De nauwkeurigheid is 9 deci malen. Het geheugen (magneti sche trommel), berust op het Erincipe van de magnetische ardrecorder. De snelheid van de machine is 20 bewerkingen (de reken kundige hoofdbewerkingen en enkele organisatorische bewer kingen) per seconde. De gegevens (getallen en in structies) worden aan de ma chine toegevoerd in de vorm van een geponste telexband. De resultaten worden met een snel. heid van 10 cijfers per seconde op een automatische schrijfma chine uitgetypt. Inwendig werkt de machine in het tweetallig stelsel. Het omre kenen van het tientallig naar het tweetallig stelsel en terug geschiedt automatisch. De machine bevat 700 electro- nenbuizen en 120 relais. De officiële naam van de ma chine luidt: „Ptera" (PTT Elec tronische Rekenautomaat). Het programmeerwerk voor de Ptera wordt onder andere verzorgd door dr. J. van der Mey uit Lisse, een blinde en dove mathemati cus. Na afloop van deze technische uiteenzetting kregen de geno digden de gelegenheid de Ptera aan de arbeid te zien, die de in gewikkeldste wiskundige proble men in een oogwenk oplost en die onmiddellijk vertelt op wel ke dag bijvoorbeeld de 14de Sep tember van het jaar 1998 valt. De machine zal binnen afzien, bare tijd naar Leidsendam wor den gebracht waar zij haar vas te standplaats krijgt. (Advertentie) HET BLAD, WAAR UW GROOTOUDERS GROOT MEE WERDEN,IS EVEN JONG ALS U BERLIJN, 14 Sept. Enige honderden woedende Oost Duit sers hebben de ruiten van een arrestantenlokaal vernietigd en drie vrouwen bevrijd die door de communistische politie gearres teerd waren wegens het in ont vangst nemen van Amerikaanse voedselpakketten, aldus werd vandaag meegedeeld door een West Berlijns blad. De vrouwen waren gearresteerd op het station van de bovengrond se in Fredersdorf. nadat zij de pakketten in West Berlijn in ont vangst hadden genomen. De menigte werd bij het station verzameld en kon ten slotte niel meer bedwongen worden, aldus het 'blad. toen de Vopo en twee officieren van het rode leger de vrouwelijke passagiers gingen fouilleren. De mannelijke passa giers weigerden zich te laten vi siteren. Het blad schreef dat de Oost Duitsers begonnen te fluiten en te jouwen. Plotseling, overkokend van woede bestormden zij het ar restantenlokaal op het station, smeten de ruiten in en lieten de vrouwen er uit. Pas toen een van de Russische officieren een salvo machine geweerschoten over hun hoofden loste verspreidden de Oost Duit sers zich, aldus het blad. Der Ku- rier. JONGETJE TE DEN HAAG VERMIST 's-GRAVENHAGE, 14 Sept. Het zesjarige jongetje, Willem Hubertus Krul, wonende aan de Zwarteweg te 's-Gravenhage, wordt sinds Zaterdagavond j.l. vermist. Het had bij zijn vriendje thuis gespeeld en was om onge veer kwart over zes 's avonds naar zijn huis teruggegaan. Het woont vlak bij zijn vriendje. Om 8 uur 's avonds hebben de ouders van het jongetje aangifte bij de politie gedaan. De politie heeft het water in de buurt van de Zwarteweg afgedregd, maar nog niets gevonden. CREEP UIT HET HR. V>H DEZE WEEK DANS MET DE INKTVISSEN „Een tijger kan je slechts verslinden, maar de inktvis slurpt je op." NEERLANDS GROOTSTE BOUWPROJECT Veertigduizend woningen voor honderd en zestigduizend mensen te Amsterdam! VIJFTIG JAAR LUCHTVAART De bekende vliegtuigtekenaar RUDOLF DAS tekent en schrijft RUBBER Een wereld vol verrassingen EN U BLIJFT ER GEESTELIJK ZO GEZOND BUI HAMBURG, 14 Sept. Een eenmotorig Nederlands sport- vliegtuig, de PH-NDM, heeft van morgen, even voor twaalf uur, in de nabijheid van Hamburg, een nooodlanding gemaakt. Van de drie inzittenden, twee heren uit Den Haag en een Duitse dame, werd de dame in het gezicht ge wond. De twee heren kwamen met de schrik vrij. Het toestel was op de terugreis naar Nederland. Toen boven Hamburg enige rondjes werden gevlogen viel de motor uit, waar schijnlijk door een defect aan de benzineleiding. Het gelukte de piloot het toestel op een open ruimte op een kade aan de Ham burgse haven aan de grond te zetten. Bij het uitlopen kwam de machine in aanraking met de rails op een spoorbaan, waardoor het landingsgestel werd afgerukt en de propeller werd versplin terd. In 1954 volle aflaat bij bezoek aan heiligdommen te Lourdes LOURDES. De H. Stoel heeft voor het jaar 1954, gedurende welke het eeuwfeest van de dog maverklaring van Maria's On bevlekte Ontvangenis wordt ge vierd, een volle aflaat verleend aan allen, die de Grot van Lour des bezoeken, en er ter intentie van Z. H. de Paus bidden. Mgr. Théas, bisschop van Tarbes en Lourdes, maakt dit bekend in een herderlijk schrijven dat hij tot de gelovigen heeft gericht met betrekking tot de dogma herdenking van het volgende jaar. In diplomatieke kringen in Washington verwacht men, dat President Eisenhower de plaatsvervangend Ondersecre taris van Staat, de heer H. Freeman Matthews, zal benoe men tot Ambassadeur in Ne derland, als opvolger van Selden Chapin Drie Polen vluchtten naar Oslo OSLO, 14 Sept. Drie jonge Polen zijn als verstekelingen met een Pools schip in Oslo aangeko men en hebben de politie aldaar om politiek asyl verzocht. Gisteren kwam het Poolse vrachtschip, de Oksywie, in de haven van Oslo aan met 41 Rus sische Moskovitsj automobielen bestemd voor Noorwegen. In een van de auto's hadden de drie jonge Polen zich verstopt en zodra zij gisteren voelden dat het schip gemeerd lag. kwamen zij te voorschijn uit hun schuilplaats en snelden de kade op, waar zii zich meteen bij de politie meldden. De namen van de vluchtelingen zijn niet bekend gemaakt en in af wachting van het onderzoek zijn de drie Polen in verzekerde be waring gesteld. De kapitein van de Oksywie wenste zich niet over de kwestie uit te laten en van de zijde der Poolse legatie is nog geen verzoek om uitlevering ingediend bij de Noorse regering. WARSCHAU, 14 Sept. Mon seigneur Czeslaw Kaczmarek zal vandaag voor een militair ge rechtshof in Warschau verschij nen onder beschuldiging van spionnage in dienst van het Ame rikaanse imperialisme en het Vaticaan. Hij zou een spionnagecentrum hebben georganiseerd en tegen de Staat gerichte activiteit hebben gepleegd met het doel het kapi talisme in Polen weer in het za del te helpen. Verder wordt de bisschop er van beschuldigd, dat hij de eco nomische plannen in Polen heeft gesaboteerd, heeft deelgenomen aan zwarte markt-practijken en tijdens de Duitse bezetting van Polen een politiek van verzoening met de vijand heeft gevoerd. Tegelijk met de bisschop staan terecht: de eerwaarde heer Jan Danilewicz, de vroegere penning meester van het De Curie van Kielce, de eerwaarde heer Jozef Dabrowski, van het gevolg van mgr. Kaczmarek, de eerwaarde heer Wladyslaw Widlake van het Seminarie van Kielce en een re ligieuze zuster, Waleria Niklews- ka. In de Poolse pers van vandaag worden de beschuldigingen tegen mgr. Kaczmarek en zijn medebe- klaagden in extenso .gepubliceerd Gemeld wordt, dat de bisschop midden 1945 op instructie van het Vaticaan met zijn tegen de staat gerichte activiteit begonnen was De lastgeving van het Vaticaan zou hem door wijlen kardinaal Hlond, destijds primaat van Po len, overhandigd zijn. Ingevolge deze lastgeving zou mgr. Kaczmarek in contact zijn getreden met Bliss Lane, de toen malige Amerikaanse ambassadeur in Polen en vervolgens met nog andere Amerikaanse agenten in Polen zijn gaan samenwerken. De bladen melden, dat mgr. Kaczmarek in Januari 1946 tijdens een onderhoud met ambassadeur Lane er in had toegestemd mede te werken met de vijandige acti viteit, die door de Amerikaanse autoriteiten tegen Polen, de Sow- jet Unie en de overige democra tieën wordt gepleegd. In de pers wordt gezegd, dat mgr. Kaczmarek en zijn mede- Grote schade, doch geen doden AUCKLAND, 14 Sept. De Fidzji eilanden zijn vandaag door een vrij hevige aardbeving getroffen, aldus blijkt uit be richten uit Suva, de hoofdstad van de eilandengroep. De aardbeving ging vergezeld van een springvloed, waardoor de schepen tegen de kademuren werden geslingerd. Volgens de eerste berichten echter zijn er geen schepen gezonken en werd alleen grote schade aangericht op de werven. In de smalle stra. ten van Suva brak een paniek uit, die nog werd verhoogd door. dat de angstige taxichauffeurs met gillende toeters door de straten gierden. Een ander deel van de bevolking van Suva ech ter bleef rustig en spoedde zich naar het strand om de talloze vissen te vangen, die door de springvloed op het land waren geworpen. De aardbeving, welke om half een plaatselijke tijd plaats vond, werd voorafgegaan door een hevig onderaards gerommel. Ter wijl de verschrikte mensen de straat opsnelden, stortte een springvloed over het koraalrif dat voor de haven ligt. Het wa ter overspoelde het pas gewon nen land en liet een dikke slib- laag achter op de wegen. Tele foonverbindingen en hoogspan ningskabels werden vernield en verschillende andere installaties in de buurt van de haven moes ten het ontgelden. In de muren van verschillende grote gebou wen zijn scheuren en gaten ge vallen. Ook aan de wegen is grote schade aangericht. Een uur na de eerste schok duurden de bevingen nog vrijwel onvermin derd voort. werkers getracht hebben een vijf de kolonne van het Amerikaanse imperialisme op te bouwen. In de pers wordt betoogd, dat mgr. Kaczmarek en zijn mede- beklaagde, de eerwaarde heer Wodlak, een zekere Zoltowski, een der leiders van de Poolse verzetsbeweging, en professor Lagowski van het seminarie van Kielce geholpen hebben naar het buitenland te ontkomen. Verder werd gezegd, dat mgr. Kaczmarek het vaticaan en de imperialistische Amerikaanse po litiek met betrekking tot de wes telijke gebieden van Polen steun de. Kardinaal Hlond en ambassa deur Lane zouden mgr. Kaczma rek er op gewezen hebben, dat het van essentieel belang is om met Adenauer's aanspraken op de westelijke gebieden van Polen rekening te houden. HONG-KONG Twee Chinese priesters zijn vermoord gevonden in de pastorie der Allerzielenparo- chie in het vrije gebied Hong- Kong. Het waren kapelaan J. B. Cheng, 35 jaar en kapelaan Pe Ngai, 53 jaar. Beiden zijn gevon den aan handen en voeten gebon den en met ingeslagen hoofd. Men vermoedt, dat zij het slachtoffer zijn geworden van communisten. Dit vermoeden geldt in het bij zonder voor kanelaan Cheng, die bekend stond om zijn anti-commu nistisch werk. Hij schreef veel in de Katholieke pers van Hong- Kong en was bovendien leider van het door de communisten zo gehate Legioen van Maria. Kape laan Ngai stond bekend als een vriendelijke rustige en hardwer kende prie9ter. Russen schermen met: DENVER, Colorado 14 Sept. Een van Amerika's meest voor aanstaande ingenieurs op het gebied van raketten, de 33-jarige George Sutton uit Los Angeles, heeft meegedeeld, dat de Russen plannen uitwerken om een kunstmatige satelliet de stratos feer in te zenden. Sutton deelde in een inter view mee, dat deze „dode ster" een hoogte van 320 km. zou be reiken. De uitwerking van de plannen zou „nog in onze ge neratie" plaatsvinden. Als het afschieten van de raket naar wens gebeurt, zou deze op een hoogte van. 320 km. met een snelheid van ongeveer 8350 m. per seconde rond de aarde blij ven cirkelen. Dat zou hierop neerkomen, dat de raket twee uur nodig heeft om eenmaal rond de aarde te vliegen. Sutton die verbonden is aan de North Americain. Aviation Inc. heeft de inlichtingen van. ge vluchte Duitse raketgeleerden en Poolse militaire deskundigen. RFT rN Tijdens baseball-wedstrijd HAGERSTOWN. Maryland. 14 Sept. In de staatsgevangenis in Maryland heeft een opstand plaatsgevonden, welke het ge volg is geweest van een beslis sing van de scheidsrechter bij een base-ball wedstrijd. De gevangenen sloegen ruiten in en vernielden meubels en an dere zaken. De cipiers en de politie bedwongen de rel met gebruikmaking van traangas en brandslangen. Enkele gevange nen liepen kleine verwondingen op. Volgens de cipiers was de spanning ontstaan tijdens de fi nale van. de gevangenis baseball liga, die Zondag in Hagerstown is gespeeld. Een der teams was uit het veld weggelopen na een beslissing van de scheidsrechter

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5