Rijksbegroting met tekort, maar toch belastingverlaging Amerikaanse tariefmuren moeten verlaagd worden aagste prijs! Regering accoord met opheffing van de consumptiebeperking Brits-Egyptisch plan over Suezkanaal-zone Dagblad voor Alkmaar en omgeving Tweeslachtig karakter Meisje gedood door stroom 1 September's derde Dinsdag Uitgaven 6.5, inkomsten 5.5 milliard Joego-Slavische bisschop ontvoerd TERWIJL NAGUIB DREIGT Rapport van Overste Fens in Straatsburg: Anders kan Europa zijn defensielast niet dragen Rusland belooft - hulp aan China NOORDHOILANDS i Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimam 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimam 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn. Draaf- slngel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Blóten God is 't nergens veilig Vondel STADSEDITIE Woensdag 16 September 1953 49e Jaargang Nummer 12883 H.M. Koningin Juliana heeft Dinsdagmiddag voor de zesde maal sinds zij de troon heeft bestegen de zitting van de Staten-Generaal geopend met het uitspreken van de troon rede. De gouden koets, waarin H.M. en Z.K.H. zijn gezeten trekt, met escorte over de Kneuterdijk. De Millioenennota voor het jaar 1954 draagt een tweeslachtig karakter. Aan de ene kant een groter tekort dan vorig jaar en aan de andere kant zien we aan de zijde der regering enig opti misme. dat niettemin zo groot is, dat zij bij het samenstellen van de ontwerp-begroting 1954 een ander richtsnoer heeft laten gel den dan bij die van 1953. Toen stonden bevordering van de werkgelegenheid en een gunstige betalingsbalans nog op de voor grond. Als gevolg van de wa tersnoodramp is echter in de loop van het jaar de werkloos heid sterk ingekrompen, terwijl de financiële en monetaire situa tie van onze volkshuishouding zich sedert enige tijd kenmerkt dcor een zekere ontspanning en stabilisatie. We zien dan ook thans, dat de regering voor 1954 er naar streeft om door vergro ting van de bestedingsmogelijk heden in de bedrijfs- en gezins- huishoudittgen de levensstandaard van ons volk te verhogen. Ver hoging dus van de nationale welvaart door vergroting van de koopkracht, dit uiteraard alleen bij handhaving van het verkre gen monetaire evenwicht. Blij kens een tegelijk met de Mil lioenennota verschenen Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer iraake het complex van maat regelen de belastingen betref fende, stelt de regering bij een nieuw wetsontwerp een verlaging van de loon- en inkomstenbelas ting voor, die haar 190 millioen aan minder belastingopbrengst zal kosten. Voorts wil de regering ook de investeringen van f 3000.voor aftrek op de in komsten. en vennootschapsbe lasting in aanmerking doen ko men, in tegenstelling met het eerste ontwerp, volgens hetwelk alleen investeringen van f 10.000 en hoger mochten worden afge trokken. De regering zegt ver der toe, dat bij een regeling van een algemene ouderdomsvoor ziening de premie, die hiervoor door het bedrijfsleven verschul digd zal zijn, zal worden ge compenseerd met een verlaging van de vereveningsheffing. Deze voorstellen, die de regering in de Millioenennota heeft verwerkt, zullen door ons volk met warm te worden begroet, in het bij zonder door de middengroepen, die sinds het einde van de oor log een zeer groot deel van de staatsinkomsten moesten opbren gen, mede om het gevaar van inflatie te voorkomen. Nu dit gevaar is geweken, is het recht vaardig de belastingdruk, vooral voor deze categorie van ons volk te verminderen. Maar behalve de vaste inkomenstrekkers, mag ook het bedrijfsleven verheugd zijn over deze voorstellen, niet alleen omdat de regering ook de inves. teringen van f 3000.— voor af schrijving in aanmerking wil doen komen maar vooral om de algemene verlaging van de loott en Inkomstenbelasting. Hierdoor blijft een groter deel van het in komen voor consumptie ter be schikking en zal, naar verwacht kan worden, de omzet bij han del en industrie stijgen. Met haar gisteren bekend gemaakte voorstellen is de regering ver der gegaan dan aanvankelijk door haar was bedoeld. Dit is de gunstige zijde van de Millioe nennota. Bezien we thans de minder mooie kant van de zaak, naar de cijfers, dan blijkt, dat de gewone dienst, de buitengewone dienst I en 'het Landbouw- egalisatiefottds tezamen een te kort opleveren van 401 millioen gulden tegen een overschot van 77 millioen in de oorspronkelijk vastgestelde begroting voor 1953. De buitengewone dienst II geeft een tekort te zien van 594 mil lioen, tegen 642 millioen in het oorspronkelijke ontwerp van 1953, in totaal bedraagt het ge raamde nadelig saldo voor 1954: 995 milioen gulden tegen 566 millioen in het oorspronkelijke ontwerp-begroting 1953. Dit ongunstige beeld is veroorzaakt voor een deel door de kosten van de herstelwerkzaamheden der door de watersnood veroorzaak te schade. Naar schatting is hier mede een bedrag van 800 mil lioen gulden gemoeid, van welk bedrag de helft inmiddels ten laste van de begroting van 1953 is gebracht. De 400 millioen voor het jaar 1954. waarvan 170 millioen uit de tegenwaardere kening worden betaald, zijn ge- DE/V HAAG, 16 Sept. Tegelijk met de Millioenennota is de Memorie van Antwoord op de voorstellen van de Regering inzake de huurverhoging, de compensatie, de belastingverlagingen, enz., verschenen. Voor uitvoerige bijzonderheden uit deze Staatsstukken verwijzen wij naar andere pagina's in dit nummer. Vit de stukken blijkt, dat de in de Troonrede aangekondigde verlaging van de loon- en inkomstenbelasting ingrijpend is. Door deze maatregel zal het Rijk 190 millioen aan inkomsten derven, en de bedoeling is, dat de verlaging op 1 Januari a.s. zal ingaan. De verlaging van de aan gekondigde belasting voor het be drijfsleven moet, naar de Rege ring volhoudt, ingaan op 1 Ja nuari 1953, met terugwerkende kracht dus. De uitgaven voor 1954 op de Rijksbegroting bedragen 6Vi mil- lard, de inkomsten 5(4 milliard, het tekort is dus in eerste aanleg 1 milliard. Maar daar komt nog 250 millioen bij voor wettelijke maatregelen, welke nog zullen worden voorgesteld. Van het te kort komt 400 millioen ten laste van de lopende dienst, f 600 mil lioen ten laste van de kapitaal- dienst .De gevolgen van de loons verhoging, als compensatie voor de huurverhoging, zijn nog niet bekend. Over de lonen is nog overleg gaande. De Regering is het er mee eens, dat de consump tiebeperking ongedaan gemaakt moet worden. De Middelen zijn 500 millioen lager geraamd, de uitgaven 400 millioen hoger. (Watersnood, wa terwegen en volkshuisvesting). bracht op de buitengewone dienst I. De vraag doet zich hier voor of dit juist is? Ware het niet beter geweest de uitgaven voor de herstelwerkzaamheden te brengen op de kapitaaldienst, (de buitengewone dienst II) om. dat dit herstel toch hopelijk zal dienen voor lange termijn? Nu moet het herstel in twee jaar worden betaald uit belastingen of kortlopende leningen. Het is niet uitgesloten, dat de regering hierover nog wel het een en ander te horen zal krijgen. Gelijk ook de oorspronkelijke begroting voor 1953 zal ook die voor 1954 zeker in de loop van het jaar worden gewijzigd. Want de regering heeft bij de opstelling van de begroting 1954 geen rekening gehouden met de toeneming van de be lastingopbrengst, die zal voort vloeien uit de tot aanvullende cipmpensatie van de huurverho ging strekkende loonsverho ging. Anderzijds zijn ook de fi nanciële gevolgen van de met compensatie samenhangende ver hoging van de lonen en salaris sen van het Rijkspersoneel en die van verdere daarmede sa menhangende hogere uitgaven buiten beschouwing gelaten. Het zelfde geldt voor een aantal in 1954 met stelligheid te verwach ten uitgaven, die zullen voort vloeien uit wettelijke regelingen, die nog niet tot stand zijn geko men. Deze uitgaven, waaronder zijn begrepen de uitkering aan Nederlanders, die gedurende de Japanse bezetting in het voorma lige Nederlands-Indië zijn ge ïnterneerd geweest en de hogere kosten voor de noodvoorziening ouden van dagen worden ge schat op 250 millioen gulden. Geven de totale uitgaven van de Staat voor het jaar 1954 een geringe daling te zien van slechts 49 millioen. de inkomsten wor den 448 millioen lager geraamd dan in 1953. Hier tekent de mi nister terecht bii aan. dat hii in deze ontwikkeling zekere ge varen ziet. Hoezeer ook alle uit gaven on zichzelf bezien redebik en verantwoord moeten worden geacht, vragen de voor dekking henodjgdp middelen van onze imlVcT-niichniiding zware offers tossen de uitgaven en de mid delen bestaat niteindelök pp" nr,vert-«i-pUplük "ophand aldus da howindsman. die hieraan toe voegt. dat een veronachtzaming van deze samenhang op de duur onze staatshuishouding en daar mede ook enge nationale econo- mip in ernstige moeilijkheden re" hreneen Dit is missehien wel geen nes eimicmo maar dan +eah een waarschuwing in pen M^lioenen- eota „raareit voor het eevct eiedc hef pinde van de oorlog toch ook een daadworketiik op timisme naar voren komt M. P. J. Op lange termijn gezien, is de toestand van 's lands financiën gunstig. De mogelijkheid van af schrijving voor nieuwe investe ringen zal verbeterd worden, in- plaats van op f 10.000.is de grens gesteld op f 3000.De vereveningsheffing kan thans niet worden verlaagd. Sociale uitkeringen voor ouden van. dagen en pensioenen zullen worden verhoogd. De dividend beperking zal niet worden ver lengd. Er kan geen verdere verla ging van studiekosten voor kin deren worden ingevoerd. De rege ling van de terugbetaling der om zetbelasting op huisbrand zal an ders en beter worden. De kinder bijslag zal worden verbeterd en de grote gezinnen wil men ver der tegemoetkomen. Jan Hajdukiewicz wordt niet uitgeleverd MOENSAN, 15 Sept. Het ge allieerde commando heeft de com munisten vandaag meegedeeld, dat de Poolse tolk Jan Hajdukie wicz niet zal worden uitgeleverd. De communistische beschuldiging, dat de Tsjech ontvoerd was, werd als „absoluut vals" gebrandmerkt. DE TWEEDE ATOOMDUIKBOOT GROTON 15 Sept. De Ame rikaanse minister van Marine, Robert P. Anderson, heeft van daag tijdens de plechtige kielleg ging van de tweede Amerikaanse atoomduikboot, de U.S.S. Seawolf, verklaard dat de door atoomener gie voortbewogen duikboot een .prachtig nieuw wapen" is, dat zelfs tegen vijandelijke schepen aan de andere ziide van de aard bol kan opereren. De eerste atoomduikboot. de Nautilus, zal binnen zeer korte tijd de eerste proefvaarten hou den. De atoomduikboot kan volgens de minister duizenden mijlen va ren met een snelheid die de twin tig knopen overschrijdt. BELGRADO, 15 Sept. De Joegoslavische bisschop Mgr. L. Budanovic, Apostolisch Admi nistrator van Backa, is tijdens een reis langs de Joegoslavisch- Hongaarse grens in zijn auto overvallen. Hij werd in een vrachtauto gesleurd en ontvoerd. Sindsdien heeft niemand meer iets van de 80-jarige prelaat ver nomen. Er zijn van de overval geen verdere gegevens bekend ge worden. Met zekerheid wordt echter aangenomen, dat de com munisten hier eer, hand in het spel hebben. Hun activiteiten worden volkomen door de rege ring van Tito gesteund. Onder de laatste wereldoorlog stond de ontvoerde bisschop bij de Joegoslavische verzetskringen in hoog aanzien wegens zijn ferm verzet tegen de nazi's. LONDEN, 15 Sept. Groot-Brittannië is bereid in het kader van een nieuw defensie-accoord met Egypte wijziging te brengen in de verdediging van het Suez-kanaal. Volgens diplomatieke ambtenaren hebben de beide landen tijdens langdurige informele besprekingen de gedachte aan vaard het toezicht op de verdediging van het Suezkanaal in de toekomst als volgt te regelen: Een Egyptenaar wordt benoemd tot opperbevelhebber van de zone. hij is rechtstreeks aan Kaïro ver antwoordelijk. Een eventueel ge allieerd-Egyptisch commando zal niet tot de mogelijkheden behoren. 2. Een Engelsman zal benoemd worden tot plaatsvervangend op perbevelhebber. Hij zal via zijn Epvptische chef aan Londen rap port uitbrengen. Zijn voornaamste taak zal bestaan uit het toezien on het onderhoud van de ingewik kelde militaire installaties, welke in de zóne verspreid liggen. Verder verklaarden de woord voerders: Groot-Brittannië heeft er in toe gestemd zijn garnizoen van 80.000 officieren en manschappen binnen een bepaalde periode geleidelijk uit de zone terug te trekken, mits Egypte zijnerzijds toestemming verleent tot in 1962 3.000 tot 5.000 Britse technici voor de verzorging van de basis achter te laten. Zij zullen hun orders krijgen van de plaatsvervangende Britse opper bevelhebber. Groot-Brittannië heeft voor zich het recht van automatische bezetting opgeëist in het geval van oorlog of oorlogsgevaar. Egypte heeft aangeboden dit recht alleen dan te verlenen indien het land zelf of een zijner Arabische bond genoten aangevallen wordt. Het nieuws over een op til zijnde overeenkomst tussen Groot- Brittannië en Egypte kwam terwijl president Mohammed Naguib tij dens een massameting te Kaïro verklaarde, dat de „imperialisten" het land zullen moeten verlaten en dat „verraders" terecht zullen staan. „Dat is onvermijdelijk", riep hij tot de juichende aanwezigen, wier aantal op 100.000 geschat werd. Te Cairo is een ..revolutionnair gerechtshof" ingesteld, dat tot taak zal krijgen met voorrang .ver raders van het land" te berechten. Hoger beroep van de uitspraken van het hof zal niet mogelijk zijn. D't is medegedeeld door de Egyp- STRAATSBURG, 15 Sept. In een rapport, dat van daag aan de raadgevende vergadering is voorgelegd, wordt een beroep op de V.S. gedaan om zijn tariefmuren te verlagen en de buitenlandse investeringen aan te moe digen, indien Washington wil, dat de Europese leden van de NAVO hun deel dragen van de gezamenlijke defensielasten. Het rapport over de werking van de NAVO werd opgesteld door het Nederlandse Tweede- Kamerlid, lt. kol. J. J. Fens ter bespreking door de assemblee, welke hier vandaag bijeenkomt voor haar najaarszitting. Kol. Fens achtte een gezond economisch leven in de Europese EUWE STAAT ER ONGUNSTIG VOOR ZURICH, 15 Sept. De uit slagen van de partijen uit de 10e ronde van het candidatenschaak- tournooi te Zuerich luiden: ReshevskySmyslov Va BronsteinGelier YVa GligoricKotov afgebroken in gewonnen stelling voor Kotov TaimanoBoleslavsky afgebro ken in gelijke stand NajdorfStahlberg afgebroken in betere stand voor Najdorf. Petrosiandr. Euwe afgebroken in betere stand voor Petrosian. AverbachSzabo YVa Keres was vrij. De stand van de eerste vier na de tiende ronde luidt: 1. Smyslov 6 Y, punt uit 9 par tijen; 2. Reshevsky 6 punten pl. 1 afgebr. partij (10); 3. dr. Euwe 5 Y, punt plus 1 afgebr. partij (10); 4. Keres 5 punten (9). tische minister van voorlichting, majoor Salah Salem. Er is een samenzwering ontdekt, die ten doel had het koningsschap te herstellen en de leden van de Revolutionnaire Raad te vermoor den", aldus deelde minister Salem mede. landen noodzakelijk voor 'n even redige bijdrage tot de NAVO- plannen. Voor het wegvallen van Amerikaanse hulp, zo betoogde hij, dienen buitenlandse mark ten in de plaats te komen. De heer Fens meent, dat de bedreiging door de „enorme le gers", die op oorlogsvoet door Rusland en zijn satellietlanden op de been gehouden worden in geen enkel opzicht verminderd is. In het rapport wordt gewezen op de noodzaak van de E.D.G. om de steun van West-Duitsland voor de Westerse defensieinspan ning te verkrijgen en op de nood- RIGDEN VRIJGELATEN LONDEN, 15 Sept. Op het ministerie van Luchtvaart wordt meegedeeld, dat korporaal Antho ny Rigden, die twee maanden ge leden in de kanaalzone van Egypte verdween en later in Parijs ge arresteerd, Dinsdag is vrijgelaten. Scherpe stijging New-Yorkse Beurs NEW YORK, 15 Sept. De koersen op de New Yorkse beurs zijn vandaag door twee golven kooporders scherp gestegen. De winsten variet rden van frac ties van een dollar tot drie dollar per aandeel. De omzet bedroeg in totaal 2.800.000 aandelen, op twee na het hoogste totaal van dit jaar. Mevr. Pandit U.N.O.-voorzitster NEW YORK, 15 Sept. De Al gemene Vergadering van de V.N. heeft vandaag mevr. Vijaya Lakshmi Pandit (India) tot presi dente gekozen voor de achtste zit ting. Zij is de eerste vrouw die ooit voor deze post gekozen werd. zaak, dat de E.D.G.-landen zich vlug over het pact uitspreken. De betrokken parlementen moeten hun verantwoordelijk heid aanvaarden en voor of te gen het verdrag kiezen, aldus het rapport. De heer Fens vroeg een ver klaring van de Britse regering, dat Britse divisies op het conti nent gelegerd zullen blijven, ten einde de geruchten te ontzenu wen, welke het tegendeel bewe ren. Het rapport juicht de verzeke ringen toe, dat de strategische plannen van de NAVO voorzien in de verdediging van het gebied van alle staten van de NAVO. Deze verzekeringen werden ge geven naar aanleiding van de vrees, welke hier het vorig jaar uitgesproken is, dat de NAVO bij een eventuele Sowjet-aanval Denemarken en een deel van Nederland zou opofferen. LONDEN, 15 Sept. De Sow- iet-Unie heeft China hulp op lange termijn en onmiddellijke hulp bij de bouw van 91 bedrijven be loofd. Dit meldt het persbureau „Nieuw China". De steun is vooral bedoeld voor de opbouw van een zware indus trie in China. Tijdens het wassen GRONINGEN In de Concor- diastraat te Groningen heeft zich een even noodlottig als tragisch ongeluk voorgedaan, waarbij een 19-jarig meisje door stroom is ge dood. De 19-jarige E. G. S. Omlo was aan het wassen met een electri- sche wasmachine. Op een gege ven moment viel een teil op de toevoersdraad van de electrici- teit, waardoor deze draad is ge broken. Hierdoor zijn de teil en het water onder stroom komen te staan. Het meisje werd ge troffen en is aan de gevolgen overleden. Jongensjaekets 2-13 j. Zware waterafstotende gabardine. Teddy kraag en geheel gevoerd met teddy. Diverse 007R- kleuren 10 |r Lange corduroy pan» talons 5-13 |aar. Door de jongens zoveel ge* vraagd. Gegarandeerde poolvaste 4 QRfl kwaliteit. 10 jr J Jongensjackets 3-13 j. Sterke kwaliteit shino. Met teddy kraag en zware gewatteerde voe- ring.Royaal mo- 4/7R k del. 7 jaar |0 J J Plusfours 5-13 jr. In de nieuwste ijzersterke kwal. Velvite*. - Onverwoestbaar j Q/5 e pantalons 2-9 jaar. IJ*er- 1 kwaliteit velvitex m qa omgeslagen zoom. v en bruin. 5 jr snstruien 5-10 jaar. Zuiver reer royaal model. s* bordeaux, marine, O en R.A.F. 5 a 6 jr f Jroy plusfours 5-13 jaar •andeerde Poolvaste kwa Achterzak en in de band. 9 jaar nde diepzwarts glans! ioppers 5-13 jaar. Zware (rkwalltelt. Royaal 4 mm sl met ruime zakken. K erafstotend I 10 jr I J ssende schakelrlem 0.85 .-suits jongens en meisjes 2-7 jaar. Origlnela Engelse m. Met teddy *871; en embleem op B E J Q"w 3 jaar Lm L ters 2-13 jaar. In prachtig* pluchette. Met lage kraag. Zeer vele a Voor jongens en J s. Reeds vanaf 5 jr J die.! aanbieding sportkousen sngens en meisjes. Zuiver 5t nylon versterkt tegen echte C1 A-prijzen zal mij er natuurlijk de loen. Toch moet die valse irden. Die Is natuurlijk )den kamer...." Tot t zijn bespiegelingen ge- icieren hard kwam aan- 4?" vroegen ze hijgend. tolonel en hij diende ze r hun broek toe. „Konden als de gesmeerde bliksem laat hem met behulp van an haar plaats halen. De boven gevlucht naar de 'icieren gingen er onmid- roerlng te geven aan dit :1de schoorvoetend verder, teedelen wat hij had ge- kwaadaardig. „Heb je de

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1