„Vernietiging bedreigt alle leven op onze planeet" Neutraal Duitsland: zekere weg naar wereld-conflict Middernachtelijk debat over leeftijd voor kinderaftrek Huidige spanning leidt tot een ramp Jodenvervolging laait op in Oost-Europa Dagblad voor Alkmaar en omgeving Dulles voor de U.N.O.-vergadering DRINGEND BEROEP OP RUSLAND Europa's vlag en het Saargebied De verdwijning van Mevr. MacLean Nieuwe Russische atoombommen Staking dreigt in Italië Egypte en Engeland hebben één dag hun vete vergeten Spaak ziet Verenigd Europa als grootmacht tussen Oost en West Tweede Kamer al direct in gevechtshouding Amendement-Lucas vecht voor gezin met opgroeiende kinderen Actie wordt heimelijk gevoerd Zuster isoleert lepra-bacil V oedselmagazijn in brand gestoken IN POTSDAM Hij stapte door het Gordijn NOORDHOLLANDS I Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, tnclnsief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4,—; familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Vrijdag 18 September 1953 - 49e Jaargang - Nummer 1318 NEW YORK, 17 Sept. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken lieeft vandaag verklaard, dat de wereldsituatie niet zal veranderen, zolang de Sovjet-Unie zich niet bereid toont mee te werken aan de verwezen lijking van dit streven. In een politieke verklaring, welke Dulles voor de Verenigde Naties aflegde, stelde hij de voorwaarden vast voor de vermindering van de interna tionale spanningen. „Amerika is bereid alle wegen te bewandelen die tot verminde ring van deze spanningen kurinen leiden, mam- wat de Verenigde Staten doen, kan nooit tot het ge wenste resultaat leiden, zolang er geen gelijkluidend antwoord komt. Hii beschuldigde de Sovjetunie speciaal van „vertragingspolitiek' in Korea, van steunverlening aan de rebellen in Indochina en van i ;ering om mee te werken aan de opstelling van vredesverdra gen v„_t Duitsland en Oostenr'k. De volgende punten noemde Dulles noodzakelijk om de huidige spanningen te verminderen: Een politiek waardoor Korea herenigd zal kunnen worden; een vreedzame oplossing van het Indonesische probleem; eenheid van Duitsland en een vrij Oostenrijk; een politiek waardoor de Rus sische buurlanden hun nationale onafhankelijkheid terugkrijgen; een politiek waardoor een einde zal komen aan de plannen van de Sovjet communistische partij om onafhankelijke regeringen met ge weld omver te werpen. NAAR NEDERLAND VOOR OPERATIE KAAPSTAD, 17 Sept. Me vrouw Doris Cameron uit Kaapstad, de moeder van een 2-jarig kind, vertrekt per vliegtuig uit Kaapstad naar Nederland, om daar een oog operatie te ondergaan. Mevr. Doris Cameron heeft een af wijking aan haar ogen waar door haar gezichtsvermogen snel afneemt. Volgens ,AM" kaanse specialisten zal zij bin nen afzienbare tijd aan beide ogen blind zijn, tenzij zij naar Nederland vliegt om zich daar te laten behandelen door pro fessor H. J. M. Weve van de universiteit te Utrecht. De on kosten voor het bezoek van mevrouw Camerorï» worden in totaal op duizend Pond geschat en hoewel de heer Cameron de vorige week slechts tien Pond in huis had, besloot hij toch plaats voor zijn vrouw in het vliegtuig te boeken, in de hoop dat er een wonder zou gebeu ren. Dat wonder is gebeurd, want de zaak kreeg bekendheid door middel van de kranten en thans is ruim vijfhonderd Pond aan particuliere giften voor de reis van mevrouw Ca meron binnengekomen. OPLEIDING IN HET BUITENLAND SCHEVENINGEN, 17 Sept. Op 19 September a.s. zullen met het s.s. „Noordam" van de Hol land-Amerika lijn naar New York vertrekken voor het volgen van trainingscursussen in de Verenigde Staten, de korporaals J L. Pieterse, uit Leeuwarden en P'. J. Kesselaar. uit Middenmeer. Geen verplicht onderzoek vóór het huwelijk De Tweede Kamer verwierp gistermiddag met 25 tegen 42 stemmen het amendement van mej. Zeelenberg (P.v.d.A.) waar in een verplicht onderzoek vóór het huwelijk in het nieuwe bur gerlijk wetboek* zou worden op genomen McCarthy gaat trouwen WASHINGTON, 17 Sept. Se nator Joseph McCarthy zal op 29 September in het huwelijk tre den met mejuffrouw Jean Kerr,- een van zijn voormalige assisten ten. Jean Kerr is enig kind. Aan vankelijk behoorde zij tot de Presbyteriaanse kerk maar later is zij -katholiek geworden. De Amerikaanse minister wees er op dat de wetenschap thans over mogelijkheden beschikt om alles wat leeft op de planeet te vernietigen en vervolgde: „Deze destructieve macht moet in toom gehouden worden door het idealisme van de mens en zijn wijsheid van geest. Dat is het enige wat ons van een ontvolkte planeet scheidt. „Totdat de wereld er in slaagt de geest en de instellingen zodanig te ontwikkelen dat de mens in staat is de materie te beheersen, zijn de landen genoodzaakt ge meenschappelijke maatregelen tè nemen, teneinde agressie te voor komen." Dulles doelde kennelijk op or ganisaties als de N.A.V.O., toen hij vervolgde: „De Sovjetleiders STRAATSBURG, 17 Sept. De voorstanders van een Euro pese vlag, als teken van de toe komstige Europese eenheid, heb ben vandaag een kleine vorde ring gemaakt met een ontwerp van een vlag. Het ontwerp bestaat uit een cirkel van vijftien sterren, een aantal dus dat indirect de Saar- kwestie weer op de voorgrond plaatst. Het Saargebied is geen vol lid van de Raad West-Duits- land wenst niet in te gaan op 't' verzoek van Frankrijk en het Saargebied om her Saargebied souvere'initeit te verlenen. hebben zich hierover beklaagd, zij moeten echter weten en waar schijnlijk weten zij dat ook wel, dat gemeenschappelijke maatrege len sk-hts heel zelden een agres- s: ve tendenz hebben. De militaire strijdkrachten van een land kunnen aanvallend ge bruikt worden on bevel van een enkele regering, soms zelfs op bevel van een man. Een militaire strijdmacht van verschillende landen, kan echter nooit met succes ingeschakeld worden, wanneer niet alle be trokken regeringen daarmee ac- coord gaan. Een dergelijk accoord zal nooit bereikt worden, tenzij duidelijk vaststaat, dat tegen een d: igende agressie opgetreden moet worden." Ontwapening „De Verenigde Staten hebben reeds een reeks voorstellen inge diend, die in brede kring steun hebben gevonden. Wij zijn niet van plan ten koste van alles aan deze voorstellen vast te houden, maar blijven van mening dat elk voorstel in ieder geval voldoende garanties vast moet stellen, dat Meer subsidie voor R.K. Universiteit De R.K. Universiteit te Nij megen krijgt een subsidie van 1.6 millioen gulden, hetgeen een verhoging van bijna 600.000 gul den betekent.. Deze verhoging spruit voort uit de opbouw van de medische faculteit. De R.K. Economische Hogeschool te Til burg ziet haar subsidie verhoogd van 150.000 tot 190.000 gulden. Ook in Augustus 83 pet. van invoer door uitvoer gedekt Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek sa mengestelde voorlopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in Augustus 1953 f746 millioen (vorige maand f757 millioen), terwijl voor een waarde van f622 millioen (voj-ige maand f627 mil lioen) werd uitgevoerd. Het dek kingspercentage bedroeg 83 (vo rige maand 83). alle landen de overeenkomst na leven en dat er een goed-func- tionnerend waarschuwingsapparaat woidt opgebouwd, teneinde iedere poging om de overeenkomst te ontduiken of te tijdig te kunnen verijdelen." Dulles herinnerde in zijn toe spraak aan de opmerking van Malenkov dat communistische en niet communistische systemen vreedzaam naast elkaar kunnen voortbestaan. „Dergelijke opmerkingen zijn van harte welkom, maar wij wor den door woorden alleen niet ge rust, gesteld, gezien het -feit dat sinds 1939 meer dan 600 millioen mensen onder het juk van de Sov jet dictatuur zijn gebracht en in geen van deze gevallen is sprake geweest van vrije wil van de vol keren en landen, die het slacht offer geworden zijn." LONDEN, 17 Sept. De Sow- jet-Unie heeft in de afgelopen paar weken proeven genomen met verscheidene nieuwe typen atoombommen, aldus heeft het Russisch persbureau „Tass" Don derdag bekendgemaakt. ROME, 17 Sept. De Italiaanse christen-democratische, commu nistische en sociaal-democratische vakorganisaties hebben een alge hele staking van 24 uur afgekon digd voor Donderdag 24 Septem ber, voor alle industrieën in het land. Naar schatting zullen dan vier millioen arbeiders op die dag het werk neerleggen om hun eisen voor hogere lonen kracht bij te zetten en te protesteren te gen de reeks ontslagen van de laatste tijd. CAIRO, 17 Sept. Egypte en Grool-Brittannië hebben voor een ogenblik hun vete ver geten en werken nauw samen in een wanhopige poging om Ginette Cohen, een zes-jarig Italiaans meisje, dat gisteren door een verdwaalde kogel werd getroffen, toen zij met haar vader langs een Egyp tisch militair oefenterrein reed, van de dood te redden. Het meisje is terstond na het ongeluk naar Cairo overge bracht en daar in het zieken huis onderzocht. De arts con stateerde dat met een gevaar- vaar lij ke hersenoperatie, die slechts door enkele chirurgen verricht kan worden, het meisje misschien gered kon worden. Bij onderzoek bleek dat in de kanaalzone een Brit se dokter gedetacheerd was, die de operatie zou kunnen verrichten. Onmiddellijk zoch ten de Egyptenaren via de Britse ambassade contact met de chirurg en, hoewel geen enkele Brit de kanaalzone mag verlaten, kreeg de arts binnen enkele uren tijd de benodigde papieren om naar Cairo te reizen. De Britse dokter, kolonel Mac Millan. verklaarde na het on derzoek de operatie niet in Cairo te kunnen verrichten omdat het ziekenhuis niet vol doende geoutilleerd was. Onmiddellijk werden door de Egyptenaren de visa gereed gemaakt voor Ginette, haar vader, en een verpleegster om naar Engeland te vliegen waar in het academisch ziekenhuis in Oxford de operatie kan plaats vinden. STRAATSBURG, 17 Sept. De Belgische staatsman Paul Henri Spaak heeft vandaag in de Europese raad gevende vergadering gewaarschuwd, dat de wereld door eeu „geneutraliseerd" Duitsland onvermijdelijk naar een nieuw groot conflict gesleurd zal worden. Spaak verzocht de vergadering een uit acht punten bestaande West-Euro- pese politiek in het huidige stadium van de koude oorlog tussen Moskou en Washington goed te keuren en drong aan op de integratie van een herenigd Duitsland in de toekomstige West-Europese Gemeenschap. GENèVE Het spoor van de zo plotseling verdwenen mevr. Mac Lean en haar drie kinderen heeft tot nu toe slechts geleid naar Lausanne, waar zij haar auto heeft achtergelaten en waar zij op de trein gestapt is, vermoedelijk naar Zurich. Een telegram, dat mevr. Mac Lean aan haar moeder zou gezon den hebben, is gisteren officieel als „vervalst" bestemneld. Het kwam uit Territet bij Montreux, waar mevr. Mac Lean bij een vriend, die zij in Cairo had ont moet, zou logeren. Ten aanzien van het Westeuro- pese standpunt drong Spaak o.m. op het volgende aan: 1. De vorming van een verenigd Europa, dat in macht en rang ge lijk staat met de Ver. Staten en Rusland, dat in 'n verenigd Wes ters stelsel ingelijfd moet worden. 2. Zo spoedig mogelijk moet over de Duitse en Oostenrijkse kwesties een viermogendheden- conferentie gehouden worden. 3. Maatregelen moeten genomen worden ten behoeve van de her eniging van Duitsland in het ka der van een Europese gemeen schap. Deze maatregelen zijn es sentieel voor de wereldvrede. Hardnekkig moet gestreden wor den tegen de demilitarisatie en de neutralizering van Duitsland. 4. Vrije verkiezingen in Duits land terwijl het de daaruit voort komende Duitse regering volle dig vrij moet staan haar eigen koers te bepalen. 5. Een multinateriaal veilig heidsverdrag in het kader van de Verenigde Naties tussen Rusland, de Europese Gemeenschap, Groot- Brittannië en de Ver. Staten. Deelneming aan dit verdrag moet ook voor de Oosteuropese landen mogelijk zijn. 6. De vorming van een gedemi litariseerde zóne aan elke zijde van de Oostelijke grens van de Europese gemeenschap dat is langs de Duits-Poolse grens. In een pleidooi voor zijn uit acht punten bestaande Europese politiek betoogde Spaak, dat er „slechts één enkel alternatief be staat voor het programma om Duitsland en zijn Westelijke buur staten in een Europese militaire en politieke gemeenschap tot een geheel te verenigen. „Dit alternatief is de opzegging van het Atlantisch Pact en het baseren van onze toekomst op 'n bondgenootschap met Sovjet-Rus land". verklaarde Spaak onder daverend applaus. (Van onze parlementaire redacteur Dit jaar zullen in de Tweede Kamer de algemene be schouwingen zonder schriftelijke voorbereiding worden gehouden. Bij dit debat, dat 20 October a.s. aanvangt, komt tegelijk het complex van maatregelen in behande ling ter compensatie van de huurverhoging en de daar aan toegevoegde verlaging van de loon- en inkomsten belasting. Vannacht om kwart na twaalf, aan het einde van de eerste eigenlijke werkdag in het nieuwe parlementaire jaar, was ook het eerste conflict al weer geboren. Tijdens de behandeling van het wetsontwerp, dat de 'bedoeling heeft om meer coördinatie te brengen tussen de sociale verze keringswetten en diverse belas tingwetten kwamen de heren Kikkert (CH). Stekelkamp (AR) maar vooral de KVP-woordvoer- der dr. Lucas steeds scherper te staan tegenover de staatssecreta rissen van Sociale Zaken en Fi nanciën die het wetsontwerp verdedigden. Dat hiervan een vereenvoudig de en daardoor tevens minder kostbare administratie voor het bedrijfsleven het gevolg zal zijn, werd ook door deze afgevaardig den toegejuicht, maar het verzet ging tegen de omstandigheid, dat de voorgestelde coördinatie te vens een verslechtering zou moe ten inhouden voor een bedui dend aantal gezinnen. Tenslotte kwam aan het einde van het debat een amendement- Lucas op tafel, dat de bedoeling heeft om deze verslechtering als nog weer uit het ontwerp te lich ten. Om middernacht werden de moeilijkheden nog groter toen de heer Ritmeester (VVD) hierin vrijheid vond om ook' van zijn kant met een amendement te ko men, dat aan de gezinsbelangen nog verder afbreuk wil doen. Bij de voorgenomen coördinatie was de volgende problematiek ge rezen. Voor het recht op kinder bijslag is thans zestien jaar, be houdens uitzonderingen voor stu derende kinderen etc., de uiterste grens. De mogelijkheid voor kin deraftrek bij de loon- en inkom stenbelasting geldt echter tot 11 jaar. Wil men hierin gelijkheid brengen dan staan twee wegen open. Men kan de grens voor de kinderbijslag verhogen (hetgeen voor de gezinnen dus voordelig zou zijn) of men verlaagt 't recht op kinderaftrek hetgeen een na deel inhoudt en zoals uit de cij fers blijkt, een niet gering nadeel, want de schatkist heeft hiervan zes millioen profijt. De regering heeft nu de laatste oplossing ge kozen. De heer de Kort (KVP) die vóór zijn fractiegenoot Lucas aan 't woord kwam, liet er geen twij fel over bestaan dat zijn fractie aan de voor de gezinnen gunstige oplossing de voorkeur zou hebben gegeven. Dat hij desondanks tot de er kenning kwam, dat deze weg toch inderdaad onbegaanbaar was, vond grond in andere beweegre denen dan die van de zijde der regering waren aangevoerd. De hr de Kort ging er vanuit dat de hogere kosten van een dergelijke wijziging het kinderbijslagfonds vrijwel geheel zouden uitputten zodat er ook geen mogelijkheid meer zou overblijven om de wens inzake een progressie naar het kindertal te verwezenlijken. Het geheel van gezinsbelangen afwe gend bleef hij deze eis belangrij ker achten. In de andere weg wenste de KVP-fractie 'bij monde van dr Lucas niet zonder meer te be rusten. Deze spreker stelde voor, dat de regering thans het ver slechterende onderdeel uit het ontwerp zou lichten en weer ter sprake brengen straks, 'bij de be handeling van het complex van sociaal-economische maatregelen. Staatssecretaris van den Berghe steldegesteund door de heren Plannen voor bevordering der lichamelijke ontwikkeling De Minister van O.. K. en W. heeft enkele plannen in petto ter bevordering van de harmonische lichamelijke ontwikkeling, zowel binnen als buiten schoolverband. De Kamer zal er binnen niet al te lange tijd meer van horen. Peschaer (P.v.d.A.) en Ritmeester (VVD) het belang van de coördinatie voorop; hij zinspeelde vagelijk op de mogelijkheid, dat er straks opnieuw gesproken zou kunnen worden en dat de regering dan wellicht wat gunstiger te genover de leeftijdsverlaging zou staan. Maar dat was voor dr. Lu cas c.s. al bijna de „lege dop", die voor het halve ei in de plaats zou komen. De heer Lucas hield een felle en bewogen repliek. Telkens als wij gezinsbelangen in gevaar wisten, aldus de K.V.P.-woord- voerder, heeft men ons gezegd: aanvaard dit nu maar en. over mogelijke nadelen zullen wij nader spreken. Maar van al die toezeggingen is tot nu toe weinig of niets terecht gekomen. Een toezegging, zoals de heren Stapelkamp (A.R.) en Kikkert (C.H.) zich die wensten, ware althans nog iets geweest. Nu achtte dr. Lucas zich echter ver plicht om door middel van een amendement aan zijn eis kracht bij te zetten. Dit amendement wil dus het recht op kinder aftrek tot zeventien jaar laten voortbestaan. Voordat de debatten tot a.s. Woensdag werden geschorst, zorgde de heer Ritmeester (V.V.D.) nog voor een fraai sluitstuk, door bij amendement voor te stellen het z.g. extra kind een concessie aan de K.V.P. uit de tijd, waarin het recht op kinderaftrek werd ver laagd van 21 tot 17 jaar te verwijderen! Zijn amendement werd mede ondertekend door de heer Hofstra (P.v.d.A.). Zo staan scherper dan vroeger rechts en links tegenover elkaar. WENEN, 17 Sept Volgens berichten uit de landen achter het IJzeren Gordijn zijn de communistische autoriteiten daar opnieuw begonnen met een medogenloze actie tegen de Joodse minderheden.. Uit betrouwbare bron wordt vernomen dat de anti-Joodse actie zich tot nu toe beperkt tot Roemenië en Tsjecho-Slowakije en zich nog niet tot Hongarije, Polen en Bulgarije heeft uitgebreid. In Roemenië en Tsjecho-Slowa kije echter hebben de communis ten hun campagne van jodenver volging heropend. Het verschil met de felle acties tegen de Joden die in 1952 gevoerd werden, is dat ditmaal de poging om alle Joodse verzet tegen het communisme te breken, zo voorzichtig en heime lijk mogelijk wordt uitgevoerd. Volgens berichten die verstrekt zijn door politieke vluchtelingen en die door andere refugées zijn bevestigd, zijn de laatste weken de volgende maatregelen tegen de Joden genomen: 1. Vijf prominente Joodse Zio nistenleiders zijn onlangs in Roe menië heimelijk veroordeeld tot langdurige gevangenisstraffen. Een nieuw proces tegen een groep Joden, waaronder zich enkele Roemeense afgevaardigden bij het Wereldcongres van Joden bevin den, is blijkbaar in voorbereiding. ROME, 17 Sept. Na tien jaar onafgebroken onderzoekingen in het laboratorium van de Voort planting des Geloofs en der Ka tholieke faculteit te Lyon - is een Franse religieuze, Soeur Marie Suzanne, er in geslaagd een bacil te isoleren en te cultiveren, waar van men met gegronde hoop mag aanemen. dat het de lepra-bacil is. Zij heeft haar ontdekking voorgelegd aan het zojuist gehou den congres voor microbiologie te Rome en aan de bacil de naam gegeven van „Mycobacterium Marianum", ongetwijfeld de eerste bacil, die haar naam aan Maria ontleent. Soeur Marie Suzanne heeft eveneens een afweermiddel be reid, waarmede thans uitgebreide proeven worden genomen in ver schillende overzeese landen. 2. In Praag zijn negen vooraan staande Joden en Zionisten ver oordeeld tot langdurige gevange nisstraffen. 3. In een gevangenis in Bratis lava zijn thans een zestigtal voor aanstaande Joden en Zionisten, die reeds enkele jaren gevangen hebben gezeten, bijeengebracht. Aangenomen wordt dat binnen kort 'n proces tegen hen geopend zal worden. BERLIJN, 17 Sept. Gisteren morgen is volgens het Potsdammer blad „Maerkische Volksstimme" een staatsopslagplaats van voed sel in Potsdam door een groep Oostduitsers in brand gestoken. Het gebouw brandde tot de grond af. Deze daad is kennelijk geschied uit protest tegen de Oostduitse maatregelen om Amerikaanse voedselpakketten die uit Westber- liin gehaald worden door de hon gerige bevolking, te confisceren. HOF (Duitsland) 17 Sept. Een Belgische scholier, Josef van Oote- ghem, waarvan de ouders in Brugge wonen, is vandaag aan de West-Duitse politie overgedragen bij de grenspost Hof na drie we ken vastgehouden te zijn in de Russische zóne. Hij had 29 Augustus zijn stu dentenhotel in Hof verlaten en tot de eigenaar gezegd: „Ik moet over de Duitse grens gaan al is het maar een meter, zodat ik bii miin thuiskomst tegen mijn vader kan zeggen: „Ik ben in Rusland geweest".

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1