Het nieuwe Sint Werenfridus Lyceum Keuringsdienst voor Waren te Alkmaar 40-jarig jubileum zuivelfabriek te Abbekerk Vreugde en dankbaarheid in klooster JY. De jaarvergadering van de Kring Den Helder KVP Jaarverslag 1952 Herstel van landbouwgronden En de boekhouder jubileert mee! „Dus Cortje. je denkt er om, hèP9 Om drie koperen priesterfeesten Antwoord aan de heer Joh. de Lange i Zaterdag 19 September 1953 Pagina 11 ALKMAAR De Keuringsdienst voor Waren in het Keuringsgebied Alkmaar heeft het verslag over het dienstjaar 1952 het licht doen zien. Wij nemen daaruit het vol gende over: In het Keuringsgebied werd geen wijziging gebracht. Het ge bied omvat 87 gemeenten, die be gin 1952: 460.915 inwoners telden. De oppervlakte bedraagt 185.700 H.A. De dienst naar buiten is slechts met zeven keurmeesters werkzaam van benoorden het Noordzeekanaal tot en met Texel met inbegrip van de uitgestrekte Wieringermeer. Er werden 19.758 inspecties verricht, waarvan 11.686 met betrekking tot ver koopplaatsen en 8072 tot bewaar- en bereidplaatsen. De inspecties gaven aanleiding tot 739 waar schuwingen, terwijl in vier ge vallen werd overgegaan tot op maken van procesverbaal. Per 31 December waren in het Keuringsgebied gevestigd 37 melkstandaardisatiebedrijven en 623 melkverkopers. Via de Noordhollandse Con- sumptiemelkvereniging werd veel aandacht besteed aan alles wat met de uitvoering van het melk- besluit samenhangt. In het laboratorium werden 14.267 monsters onderzocht waar onder 7274 melkmonsters. Van de onderzochte monsters werden er 1943 afgekeurd. Het aantal afge keurde partijen bedroeg 991. De controle op het alcoholge halte van jenever werd krachtig roortgezet. Het aantal strafver volgingen bedroeg 15 tegen 19 in het vorige verslagjaar. In 37 jonge jenevers, 25 oude en 9 monsters brandewijn werd te weinig alcohol aangetroffen als gevolg van watertoevoeging. De intense controle die de keurings dienst sinds jaren op het brood uitoefent, werd voortgezet. Te weinig droge stof werd aan getroffen in 284 gebuilde water broden, 162 ongebuilde waterbro den en 9 roggebroden. 6 melkbro- den werden aangetroffen die te weinig melkbestanddelen bevatten. Dergelijke afwijkingen gaven 107 maal aanleiding tot het uitlokken van een strafvervolging. In 25 pCt der gevallen gaf de afwijking aan leiding tot een procesverbaal; in 1951 37 pCt. Chocolade is een duur artikel en in overeenstemming daarmee is het aantal afwijkingen in deze groep zeer groot. 11 Monsters ca cao hadden een positieve schimmel proef, 5 waren muf, een bevatte te weinig vet, een.... zand! Ook is gewerkt met lagere gewichten, dan op de verpakkingen stonden. 2 Monsters chocolade waren totaal bedorven. Een monster chocolade drank smaakte naar zeep! De bacteriologische toestand van consumptie-ijs is zeer verbeterd Van de ijsbereiders werd veel medewerking ondervonden. In 66 monsters werden colibacillen aan getroffen als gevolg van onvol doend zindelijke werkwijze. In 58 moristers werden meer dan 100.000 bacteriën per cm.3 aangetroffen. 1 monster smaakte naar petroleum een ander had een vissmaak. In gebak, koek en suikerwerken is ook in een aantal gevallen ge knoeid. Men gebruikte soms te weinig botervet, mengsels van roomboter en margarine, of men gebruikte helemaal geen boter bij de bereiding van wat men boter- snoepgoed noemde. In honingkoek werd te weinig honing aangetroffen. In amandel gebakjes stopte men bonenmeel (zeven gevallen) en in sommige daarvan was dit bonenmeel niet voldoende verstijfseld, waardoor het gevaar van vergiftiging niet uitgesloten was. Een monster mar sepein en een monster wafels had den een petroleumsmaak. In de rubriek groenten, vruchten en za den waren er ook nogal wat af wijkingen geconstateerd. Vier monsters groenten waren sterk met bladluizen bezet. Een partij cocosnoten op de markt aan de man gebracht, bleek van binnen zeer ondeugdelijk, zodat de kopers waardeloos goed in handen kregen gestopt. Een monster vruchtenlimonade bevatte vliegen. Vier monsters ap pelmoes waren bedorven. Vier monsters kaas waren verrot of beschimmeld. Melk In totaal werden 7274 melk monsters onderzocht, waarvan er 4527 bij melkverkopers werden ge nomen* en 2747 bij aflevering door veehouders aan de fabriek. Om verschillende redenen moesten er 310 worden afgekeurd. Opmerke lijk was, dat watertoevoeging practisch niet meer voorkomt. Slechts tweemaal werd hiervoor 'n strafvervolging ingesteld. Soms bevatte de straatmelk te weinig vet, in meerdere gevallen als ge volg van onvoldoende menging van de melk tijdens het venten. Dat tijdens het venten roerders in de melkbussen aanwezig moeten zijn, wordt door veel slijters als een overdreven maatregel be schouwd. Maar de keuringsdienst houdt er terecht streng de hand aan. In het verslagjaar verbeter den vele melkbedrijven hun outil lage, hetgeen de kwaliteit van de afgeleverde producten ten goede is gekomen. Wij besluiten dit eerste ge deelte van ons uittreksel met een voorval te verhalen, waar uit moge blijken hoe wenig begrip sommige mensen van hygiëne hebben: Een keur meester zag op een goeie dag een melkslijter tijdens het venten melk uit de maat drin ken. Deze maat werd zonder verder schoongemaakt te zijn, „weer in de bus gestoot en daaruit kreeg de eerstvolgen de klant zijn melk gegoten. De keurmeester ging op de melk slijter af, om hem te vertellen, dat hij dat nou maar niet meer moest doen. Populair gezegd is dat „zo lekker niet...." De slijter antwoordde daarop, dat hil het al lang zo deed en er eigenlijk nooit „iets verkeerds" in had gezien.... Hoe bestaat het! (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 18 Sept. Het herstel van de zoute gronden in het rampgebied zal door samen werking van wetenschap, praktijk en voorlichting een termijn van 3 tot 5 jaar vergen. Deze ver wachting wordt uitgesproken door de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening in de toelichting, die de begroting van zijn departement vergezelt. De grootste oppervlakten land zijn in Februari en Maart droog- gekomen, doch het zoute zeewater had toen reeds zijn funeste werk aan de cultuurgronden gedaan. Door het zeewater, dat chloor en natrium bevat is de grond onvruchtbaar geworden. De hoe veelheid zout in het bodemvocht is zo sterk gestegen, dat vergif tiging van planten en bomen op treedt. Het grootste deel van het teveel aan zouten kan alleen door middel van regen uit de grond worden gespoeld. Helaas, aldus de minister, is er in het afgelo pen voorjaar voor dit doel te weinig regen gevallen. Hierdoor zijn ook vele boomgaarden afge storven.- De schadelijke werking van een van de bestanddelen van zeewa ter, natrium, treedt pas goed op nadat de overmaat aan zouten uit de grond is gespoeld. Het natrium heeft de calcium uit de kleigrond verdreven en daardoor is de grond bij droogte zo hard als be ton en bij regen gelijk modder geworden. Het herstel van deze grond vereist tijd en rust. Tegen woordig wordt dit herstelproces verhaast door het gebruik van gips, dat ongeveer 95 procent zuiver calciumsulfaat bevat. Voor een hectare grond is afhanke lijk van de samenstelling 1 tot 18 ton gips nodig. Het herstel CYPRUS OPNIEUW GETROFFEN NICOSIA, Cypres, 18 Sept. Vrijdagavond zijn te Pathos en omgeving weer drie aardschokken gevoeld, de eerste was zwaar. Verscheidene reeds beschadigde huizen stortten in. Persoonlijke ongelukken worden niet gemeld. STENEN YOOR DE RUSSEN SEOEL. 18 Sept. Toen een aantal Russische jeeps met com munistische waarnemers op on geveer dertig meter afstand van een kamp waarin zich vijfhon derd anti-communistische Noord- koreaanse krijgsgevangenen be vonden, passeerde, werden zij met stenen begroet. Een der krijgsgevangenen, die de jeeps zag naderen, waarschuw de zijn kameraaden, waarna de stenenregen begon. De jeeps wer den echter slechts door enkele stenen getroffen. Nederlandse soldaten marcheerden door New-York NEW YORK, 18 Sept. Voor de 158 man Nederlandse troepen die op weg zijn naar Korea, werd vandaag in het lunchuur luid ge applaudisseerd toen zij in parade door de financiële wijk trokken met een Amerikaans legermuziek- korps voorop. In Federal Hall in Wallstreet namen zij deel aan plechtigheden, georganiseerd door New Yorkse commissie ter herdenking van de aankoop van Manhattan van de Nederlanders. Vanmiddag maken zij 'n rond gang door de stad langs de be langrijkste punten. Inenting tegen konijnen ziekte in Amsterdam AMSTERDAM, 18 Sept. Te Amsterdam is vanavond een be gin gemaakt met de inenting van konijnen tegen de zo gevreesde konijnenziekte myxomatose. Konijnenhouders wordt aange raden hun hokken zeer goed schoon te houden en bovendien te bespiten met een insectenwerend middel. Juist insecten blijken de ge vaarlijke overbrengers van de ge vreesde ziekte te ziin. DIJKWERKER VERONGELUKT Eergisteren is de 23-jarige J. H. C. uit Nijmegen bij een onge luk om het leven gekomen. C„ die werkzaam is bij herstelwerk zaamheden aan de dijk bij Wol- phaarsdijk, keerde met enkele andere werknemers terug. Zij waren op een zandtreintje ge- klommep. Samen met zijn vader stond hij voorop de locomotief. Bij een bocht viel hij eraf en werd een eind meegesleurd. De man was op slag gedood. Hij laat een vrouw met een kind na. G.S. ^verleenden goedkeuringen WIERINGERMEER. Naar wij uit betrouwbare bron ver nemen hebben Ged. Staten hun goedkeuring verleend aan het door de raad der gemeente Wie ringermeer in zijn vergadering van 7 Augustus j.l. beschikbaar gestelde crediet van f600.000. voor de bouw van een nieuw raadhuis. De verleende credieten voor het bouwrijp maken van gronden ten behoeve van de bouw van 14 woningen te Slootdorp en 42 woningen te Wieringerwerf, als mede voor de aanleg van straten om het te bouwen raadhuis en MEER SUBSIDIE YOOR PROEFTUINEN De rijkssubsidies voor de proef tuinen voor de tuinbouw ziin voor 1954 met bijna f 46.000 ver hoogd en gebracht op f 416.000. Deze verhoging houdt verband met de verdere uitbreiding en betere uitrusting van verschillen de proefstations. Hoeveel vruchten dergelijke subsidies opbrengen blijkt uit de grotere stijging van de productie per ha, gepaard gaande met een verbetering van de kwaliteit der producten. De opbrengst per ha van appels kwam op 250 van die van de priode 19351939, van het aanbrengen van een hoofd- aardbeien op 150 van peren riool werden eveneens goedge keurd. De laatstbedoelde credieten, resp. groot f 10.770.f26.500. f36.200.en f21.500.werden door de gemeenteraad verleend in zijn vergadering van 28 Augus tus j.l D.W.O.W.-tiieuws WIERINGERMEER. Na het mooie succes van j.l. Zondag staat voor het eerste elftal van DWOW een uitwedstrijd tegen de Cocks- dorp (Texel) op het programma. Het begin van de competitie is goed geweest laten wij dus ook nu trachten beide punten op het 'eiland te veroveren. Een overwin ning is zeer wel mogelijk, als allen van het begin tot het einde met inzet van alle krachten zullen strijden. De opstelling: Doel: Langerak; achter: de Bont en Bakker; mid den: Verheijen, Janssen en Boo gaard; voor Wegdam, v. Oers, Stolwijk, Elf ring en Smit. Het tweede krijgt BKC op be zoek en zal om half drie in de navolgende opstelling binnen de krijtlijnen verschijnen: Doel: Geuzebroek: achter: L. v. Bunderen en J. van Bunderen; midden: Reijers, Brathinga en v. Oosten: voor: Soesbergen, Schol ten de Block, Caluwe en Janssen. Jun. A gaan naar Onderdijk om Strandvogels te bekampen. Ver trek 10.45 per fiets vanaf de Maaier. De B-junioren gaan trach ten in Lutjebroek de punten te bemachtigen. Vertrek 11 uur van af de R.K. School, Slootdorp. Oostpriesterhulp WIERINGERWERF. De ka pelwagen voor .Oostpriesterhulp" die momenteel door de kop van Noord-Holland trekt, zal Maandag a.s. een bezoek brengen aan Wie ringerwerf. Zoals men weet komt een reizend priester aalmoezen vragen- voor de tienduizenden vluchtelingen uit Oost-Europa, die momenteel in West-Duitsland 'n allerdroevigst bestaan leiden. Zo wel geldelijke offers als goederen in natura, levensmiddelen en kle dingstukken, zijn dringend nodig om 18 millioen noodlijdende me demensen te helpen. Des avonds zal in „De Maaier" de film „Verjaagde kudde", han delende over dit vluchtelingen probleem, worden vertoond. op 237 van pruimen op 237 en van kersen zelfs op 360 Deze grote stijgingen zijn toe te schrijven aan een verbeterde ziektenbestrijding, een betere rassenkeuze en het rooien van verouderde boomgaarden. Ook de productie van de groentengewas- sen per ha nemen, hoewel min der dan bij de fruitteelt, toe. Hier werd de nadruk meer gelegd op verbetering van de kwaliteit. In 1954 zal bijzonder veel aan dacht worden geschonken aan het besmettingsonderzoek. Dit zal meer gecentraliseerd worden uit gevoerd. 't Hooge Huys neemt hypotheekbank over ALKMAAR Het verzeke ringscentrum 't Hooge Huys te Alkmaar heeft de N.V. Nijmeeg- sche Hypotheekbank voor Neder land te Nijmegen overgenomen. Graanbeurs Leeuwarden LEEUWARDEN. 18 Sept. Witte tarwe 19.00—25.80: rode tarwe 19.0025.80; witte gerst 22.00—24.00; zomer gerst 22.00 24.50; witte haver 17.00—23.50: kleine groene erwten 25.00 50.00. ABBEKERK. In de muur naast de inrijstal van de coöperatieve zuivelfabriek „Westfriesland" te Abbekerk, staan tien namen gebei teld, waarboven het jaartal 1913. Het zijn de namen van de oprichters der fabriek, die, nu veertig jaren terug, begrepen dat de kaas- en boterbereiding toen op de boerderij gedaan centraal uitgevoerd betere resultaten zou afwerpen. Zij stichtten de coöperatie. De oprichters waren: G. Stapel Jz., B. Wagemaker, J. Wit Az„ C. Ros, Joh. Stam, J. M. Spaander, W. Benit, P. Stam, A. Zijp Cz. en J. Stapel Gz. Van deze tien mensen zijn de vier laatstgenoemden nog in leven. Gemakkelijk is het in den be ginne niet gegaan, want toen het bedrijf nog maar nauwelijks een jaar werkte, gooide de mobilisatie van 1914 een geduchte hand roet in de melk. Met sombere gezich ten keken de leden op een avond naar hun voorzitter. Want deze had juist bekend gemaakt, dat de kaasmaker Jan Zwier was opge roepen. Hij moest opkomen, de volgende morgen al! En dat was erger want behalve een 15-jarig knechtje, was Zwier het enige personeelslid van de fabriek. Er werd echter een oplossing gevon den, die nu niet meer uitvoerbaar zou zijn: de boeren gingen zélf in hun fabriek werken. Tenminste... als het knechtje zo mans was om de stoomketel te bedienen. Want de veehouders wisten nog genoeg van kaas- en botermaken af, om de werkzaamheden tot een goed einde te brengen en ook het ont- NW. NIEDORP Woensdag 23 September a.s. hopen drie paters van 't klooster te Nieuwe Niedorp hun koperen priester feest te vieren. 23 Maart 1941, Zondag Laetare ontvingén zij te Weert de heilige priesterwijding. Twee van hen zijn slechts kort bewoners van het klooster te Nieuwe Niedorp. Pater Randul- phus Renirie, die thans vicarius is, en pater Samuel Bekkers. proces wordt met deze methode verhaast van 10 a 20 jaar tot 3 a 5 jaar. Er zal in totaal 500.000 ton gips nodig zijn. Alle pogin gen worden aangewend om in 1953 nog 260.000 ton te verstrek ken. Voor 1954 en 1955 zijn nodig resp. 150.000 en 90.000 ton. Twee tekeningen die een indruk geven van de aan blik welke het toekom stige St. Werenfridus- Lyceum zal opleveren. Boven: de zuidelijke vleu gel. Hij zal 'n lengte krij gen van 62 meter. Rechts het gymnastiekgebouw. Onder: de w estelijke vleugel van het fraaie ge bouw dat aan de Comman deur Ravenstr. in Hoorn is geprojecteerd. De leng te van deze vleugel wordt 63 meter. De plannen voor de houw van een Sint Werenfridus Lyceum te Hoorn, in de plaats van de tijdelijke huisvesting waarover het katholiek middelbaar onderwijs in Westfriesland thans de beschikking heeft, staan op het punt te worden verwezenlijkt. Namens de Stichting zal de architect, de heer H. J. Hermans, op Woensdag 7 October overgaan tot de aanbesteding van de bouw van een school, die in het verlengde van de Comman deur Ravenstraat is geprojecteerd, nabij de plaats waar de tunnel onder de spoorbaan eenmaal de verbeterde verbinding tussen de twee stadsdelen zal vormen. Hopenlijk kan in No vember met de bouw een begin worden gemaakt en als het tempo der werkzaamheden verloopt zoals men zich voorstelt, zal pl.m. 14 maanden later het trotse gebouw in gebruik genomen kunnen worden. De voorgevel, inclusief die van het gymnastiekgebouw, krijgt 'n lengte van 62 meter. Gelijkvloers naast de hoofdingang komen de vertrekken voor de rector, de leraren, de bibliotheek, de ad ministratie en de concierge. Op de bovenverdieping worden de vaklokalen gebouwd. In de lange westelijke vleugel zullen de les lokalen worden ondergebracht. Men krijgt een indruk van de ruimte in het gebouw, als men verneemt dat er in totaal 26 lo kaliteiten zullen komen, afgezien nog van de zgn. werkvertrekken en het gymnastiekgebouw. De grootste hoogte van het hoofdge bouw wordt 15 meter, die van de zijvleugel 11 meter. Het gymnas tiekgebouw, dat de oostelijke zijde zal vormen, wordt door een gang met de school verbonden. De totale afmetingen zijn 39 bij 13 meter. Het wordt voorzien van een garderobe, een ruimte met niet minder dan 12 douches en een vertrek voor het opbergen van de toestellen. De eigenlijke gymnastiekzaal wordt 21 bij 12 meter groot. Op de bovenver dieping is het overblijflokaal ge projecteerd dat tevens.als balcon kan dienen, een zeer nut tige combinatie, omdat in het gymnastieklokaal ook een toneel zal worden gebouwd, met een diepte van vijf en een breedte van tien meter. Alle ramen zullen van zgn. veiligheidsglas worden ver vaardigd. De fietsende scholieren krijgen ruimte genoeg om hun vehikels een plaats te geven. De stalling is berekend voor 300 rijwielen. Het middenterrein, omgrensd door de gevels van de school en van het gymnastiekgebouw. zal met zijn oppervlakte van 37 bij 42 meter iets lager komen te liggen dan het omringende complex. Wellicht zal hier in een verdere toekomst een botanische tuin worden aangelegd. Rechts van het gymnastiekge bouw is het sportterrein gedacht, waarvan de uitvoering door de Heidemaatschappij zal worden verzorgd, zodanig dat het ook b;j intensief gebruik in goede toe stand zal blijven. Het terrein wordt 125 meter lang en 104 me ter breed. De afmetingen van het voetbalveld komen overeen met de kleinste maten welke offi cieel door de KNVB zijn goedge keurd. Gebouwd op palen Tenslotte nog enkele interes sante technische bijzonderheden. Voor de fundering worden 119 pa len van gewapend beton geheid, elk 18 meter lang. Het vloerpeil van alle beneden-lokaliteiten zal 25 cm hoger liggen dan de spoor rails, waardoor onder de vloer een ruimte van 1.70 meter hoog vrij komt, uitstekend geschikt voor het wegwerken van de leidingen. De holle betonvloeren zijn sterk isolerend en worden bedekt met een asfaltproduct, waarvan on langs in het nieuwe Haagse stad huis nog 5000 m2 is gelegd. Het raamwerk wordt van staal, aan de buitenzijde met een sierbe tonnen omlijsting aan de binnen kant een omlijsting van hout. De gevels van roodbruin baksteen, zullen ook van sierbeton worden voorzien. Dat overigens in de school de nieuwste snufjes op on derwijsgebied hun toepassing zul len vinden, staat vast. Het nieuwe Werenfriduslyceum wordt een juweel in de lange keten van Katholieke onderwijs instellingen in ons gewest. Meer bekend is echter de derde jubilaris, pater Eucharius Smit. naam U mischien niets?Het is de „missiepater" die met zijn knetterende motor langs P'lnaa*6 wegen en wegjes van Noord-Holland rijdt. Dat doet hij werkelijk niet voor zijn plezier. het is nu eenmaal nood zakelijk, omdat hij de zorg heeft voor zijn medebroeders, die ver in de missielanden werken aan de uitbreiding van het Rijk Gods op aarde. En dat zijn er niet zo weinig: ongeveer 360 paters en broeders, die hunkerend uitzien naar hulp bij hun moeizaam werk m China, Brazilië, Pakis tan, India, Indonesië, Nieuw- Guinea, Japan, Noorwegen en het Heilig Land. Pater Smit is de leider van het missie-thuisfront in Noord- Holland. Hoe moeilijk zijn werk ook is, hij doet het met een «ver en enthousiasme, die men zelden vindt. In de overtuiging dat het noodzakelijk is, geeft hij zich geheel, niets voor zichzelf alles voor de eer en glorie van God. Ee,n koperen priesterfeest wordt bij de Minderbroeders ge woonlijk niet gevierd, maar dit mochten we toch niet ongemerkt voorbij laten gaan. De velen, die hem kennen en waarderen om de eenvoudige Franciscaanse vreugde, welke hij b« zijn bezoeken steeds mee brengt, zullen hem Woensdag 23 September niet vergeten. Een extra gebed voor zijn werk, mis schien een extra gift. maar dan voor „zijn" missionarissen. vangen van de melk zou wel luk ken. maar van de stoomketel had den ze geen kaas gegeten. Ze wis ten alleen dat ie bij een verkeer de bediening in de lucht kon vliegen. „Dus Cortje, jij denkt om dat ding hè?" Cortje heeft het gedaan en na hem ook alle an dere personeelsleden, .want de stoomketel staat er nog steeds. De gehele fabriek staat er nog, en wat opmerkelijk genoemd mag worden: alle dagen wordt de melk van het dorp er nog verwerkt. Weinig fabriekjes met eenzelf de capaciteit als die te Abbekerk is het gelukt om door de mazen van het centralisatie/rationalisa tie-net heen te glippen. Vooral na de oorlog verdwenen die dorps fabriekjes met een regelmaat ge lijk ze een halve eeuw terug wer den opgericht. Want zij werkten niet meer economisch, konden niet meer meekomen met de steeds verder doorgevoerde modernise ring en raakten achterop met de uitbetaling. De grote bedrijven hebben ze opgenomen en aan de lopende band wordt die melk nu automatisch afgemeten in tien duizenden flessen of droogt op gloeiendhete walsen tot poeier in een. Maar de fabriek te Abbekerk draait nog! Nog altijd rookt er de schoorsteen, bonken tweemaal per dag de bussen van de auto op de melkontvangst en sist een loeien de straal stoom door de altijd la waaiige fabrieksruimten. O nee, het is geen hypermodern bedrijf, waar de allernieuwste werktuigen staan opgesteld en de huidige bedrijfsleider, de heer Jb. Haker, die vanaf 1939 aan het hoofd van het bedrijf staat, is geen geleerd man die vreemde talen spreekt en naar het buiten land reist, om daar afzetgebieden voor zijn producten te zoeken. Maar de leveranciers strijken elke maand met voldoening hun melk- centen op, omdat zij weten dat voor de producten die de fabriek verlaten een goede prijs wordt gemaakt. Van de oprichting af is de ge hele administratie bewaard geble ven, maar ware dat niet zo ge weest, dan zou de heer A. Zijp Cz. nog veel op kunnen halen van het wel en wee der fabriek, omdat hij dezelfde secretaris-boekhouder is, die in het oprichtingsjaar zijn taak aanvaardde! Die oude notulenboeken ver melden vele wetenswaardigheden, waaruit datgene wat we in de aanhef vermeldden, er een is. Toen de fabriek enkele maanden draaide, waren er al 21 leveran ciers en met het verstrijken der jaren traden er steeds meer leden toe. In 1939 werd de fabriek van Gebrs. Zijp overgenomen, waar mede een einde kwam aan een toestand, die tegenwoordig niet denkbaar meer is. nl. twee zuivel fabrieken op één dorp. Tijdens de tweede wereldoorlog heeft het be drijf één winter stil gestaan, maar in 1945 vloeide de melk weer toe en straks, op 29 Sept. a.s., zal het 40-jarig bestaan worden herdacht. Het bestuur van de jubilerende fabriek houdt dan van 14—16.30 uur receptie in café Blokker te Lambertschaag. Gaarne het volgende in ant woord op de „bescheiden" op merkingen van de heer Joh. de Lange, uit Alkmaar. Deze heer geeft een merkwaardig antwoord, langs een ongebruikelijke weg, op de persoonlijke uitnodiging, welke het Kringbestuur hem voor de bewuste vergadering deed geworden, als een bewijs van de gezindheid van dat be stuur jegens de pas in Noord- Holland gevestigde vertrouwens man (districtsafgevaardigde) van de K.A.B. Zijn opmerkingen zijn gedeeltelijk onjuist, gedeeltelijk overbodig. Het bestuur heeft op zettelijk de zaken niet lichter willen voorstellen dan ze zijn, hoewel er ook verschillende re denen een meer optimistische kijk zouden rechtvaardigen. Ge memoreerd werd o.a. dat in der tig afdelingen het ledental voor uitging en over 1953 is de situatie al weer heel wat beter. Overi gens zoeken wij niet de kracht allereerst in het getal. Was het persoonlijke contact met de af delingen de laatste maanden veel frequenter dan het bestuur lief was(!), ook om prettiger redenen onderhield het bestuur een ge regeld persoonlijk contact met de afdelingen, in het bijzonder door de secretaris, die ongeveer 20 afdelingsvergaderingen persoon lijk bezocht (hoewel hij geen vrijgestelde is), terwijl meer dan 25 maal in de laatste weken con ferenties en dergelijke plaats hadden. Indien de heer de Lange wat langer in het gewest zou wonen, zou hij weten, dat het bestuur dit contact ook met suc ces heeft onderhouden door mid del van kaderdagen, waar uit en te na over algemene vraagstuk ken en over de eenheid gespro ken is. Het bestuur meende, dat nu eens de tijd was aangebroken om een concreet practisch onder werp uit de zeer actuele politiek b« de kop te moeten nemen. Men kan daar natuurlijk een andere mening over hebben, maar het bestuur moet tenslotte beslissen. Inzender bekijkt de zaak blijk baar te veel door de bril van de Vakbond, nu hij notabene een hele dag besteden wil aan derge lijke vergaderingen. Wat zouden „ziin mensen" daarvan zeggen, indien ze een hele dag uit huis aehaald werden? Of op Zondijg? Nooit! Het bestuur stelt de be langstelling van de heer de Lange op hoge prijs, anders zou ze haar niet aangemoedigd heb ben, maar het meent wel, dat zijn verantwoordelijkheid voor de staatkundige situatie in Noord- Holland niet groter is dan die van elk ander lid persoonlijk, en zijn activiteit dient zich dus aller eerst te bewegen langs het ka naal van de plaatselijke afdeling. Met het denkbeeld van een con tact met de topfiguren van de standsorganisaties e.d. stemmen wij niet alleen in. maar de plan nen daarvoor liegen al sinds 6 weken klaar. Amateurs zitten wel eens in tijdnood. Dat zat de vergadering yan j.l. Zaterdag niet. Iedereen kon vrijelijk het woord vragen, en tot heden toe hebben de vergaderingen nooit langer (wel korter) geduurd dan van 2 tot 6. Het schijnt me rijke lijk lang. gezien de andere con- tactmogeliikheden. als centrale of districtskaderdagen. die inder daad breder ziin opgezet. Het sinds October 1952 vernieuwde Kringbestuur heeft dus. wat het algemene beleid betreft, van in zender niets te leren. Dat wil niet zeggen, dat er verder niets te verbeteren valt en dus blijft ons in dit verband de goede raad van de heer de Lange welkom, mits hij de meer-gebruikeliike weg kiest, om dit aan dat be stuur kenbaar te maken. Het adres is hem bekend. Het staat ten overvloede hieronder! Met dank voor de plaatsruimte, TH. LAAN, Hem, Secretaris van de Kring Den Helder K.V.P. V

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 11