Spoor van mevr. MacLean leidt naar Sovjet-gebièd Labour valt Europees plan van Spaak fel aan „Stoom" verdwijnt meer en meer in Noord en West Zonegrens j.l. Zaterdag overschreden Fransen verlieten uit protest de zaal Dagblad voor Alkmaar en omgeving Geholpen door organisatie Zoek de Prins Bijslag en aftrek De U.N.O.-vergadering Overeenstemming niet bereikt De politieke conferentie Van socialistische eenheid is geen sprake De sergeant was verdwaald West-Duitsland betaalt schulden 12,5 MILLIARD NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs ƒ6,20 per kwartaal, ƒ2,07 per maand, ƒ0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel'. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie; Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- slngel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Bitsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is t nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Zaterdag 19 September 1953 - 49e Jaargang - Nummer 1319 4» ENIGE TIJD geleden hebben wij ons gemengd in het koor der genen, die een wettelijke maat regel inzake vereenvoudiging en coördinatie toejuichten ten aan zien van de uitvoering der sociale verzekeringen, enz. Wanneer men weet, dat hier in het geding zijn wetsontwerpen inzake coördinatie van bepalingen van sociale ver zekeringswetten met die van de loonbelasting en de verevenings heffing, wijziging van de Onge vallenwet 1921, land- en tuin- bouwongevallenwet 1922, de Ziek tewet, de Kinderbijslagwet, de Werkloosheidswet, wijziging van de wet tot aanvulling van renten krachtens invaliditeitswet, de kin derbijslagwet voor invaliditeits- ouderdoms- en wezen rentetrek kers, de wet tot aanvulling van de ongevallenrente, en de Nood wet Kinderbijslag kleine zelfstan digen, dan begrijpt men, dat de vereenvoudiging geen eenvoudige zaak is! Inmiddels hadden wij bezwaar gemaakt tegen het feit, dat met deze vereenvoudigingsvoorstellen weer gepaard moest gaan een be nadeling van de financiële positie van een groot aantal gezinnen met niet-verdienende kinderen. Dat heeft wel het hoofdpunt van de gedachtenwisseling, nauwelijks 24 uur geleden, in de Tweede Ka mer, uitgemaakt. Er waren aanvankelijk twee on derscheidingen in het geding, die men goed doet, wel uit elkaar te houden: de regeling van de kin deraftrek voor de belastingen en de regeling van de kinderbijslag. Voor de aftrek (van de be lastingen) is de grens nu 17 jaar (en niet 11 jaar. zoals abusieve lijk in ons verslag stond). Voor de b ij s 1 a g bedraagtde grens 16 jaar. Wanneer men nu gaat coördineren en vereenvoudigen, dan moet er dus gekozen worden: óf alles 16 óf alles 17 jaar. Maar dat brengt natuurlijk de nodige consequenties mee. Zou men de bijslag stellen op 17 jaar, dau zou dit voor het Kinderbij slagfonds een meerdere uitgave betekenen van ongeveer 6 milli- oën. Dat kan niet, omdat er dan in dat fonds geen ruimte meer overblijft voor de bekostiging van de progressie, welke men eerlang hoopt in te voeren. Zelfs de K.V.P.-fractie was er dus, hoewel node, mede accoord gegaan, dat de gelijkmaking ge zocht zou worden in de leeftijds grens van 16 jaar, hetgeen bete kent, dat voor aftrek en bijslag de leeftijdsgrens beide gelijk zou zijn. Maar, ten koste van dege nen, die nu meer aftrek genieten. Üit een oogpunt van algemene r lülitiek, het geheel van -~e- zinsbelangen afwegend, legde men zich daar bij neer. Maar niet zo maar, „zonder meer." De K.V.P. was, bij monde van dr. Lucas, van mening, dat er op een of andere wijze voor een tegemoetkoming gezorgd moest worden voor de gedupeer den en hij verwachtte, dat de Re gering, deze avond vertegenwoor digd door de staatssecretarissen van Sociale Zaken en van Finan ciën, in die geest een toezegging zou doen. Eerlang begint de Kamer im- me.s aan de belastingontwerpen, die van compensatie en tegemoet koming „aan elkaar hangen" en daar kon de andere regeling van dit zaakje meteen bij aan de orde komen. Maar de Regering voelde er niet voor, om enigerlei toe zegging te doen en toen zette dr. Lucas zich schrap. Hij sprak volkomen naar het hart van de Gezinspartij, toen hij, nogal op bewogen toon, opmerkte, dat er telkens als de gezinsbelan- gen in het geding zijn, van de K.V.P. om te beginnen een tege moetkomende houding wordt ge vraagd, in de verwachting en met vage beloften, dat het later wel weer in orde zou komen. Maar van dat „in orde komen" zien wij nooit veel gebeuren. Hij wilde dus, „tot nader order", de aftrek- grens op 17 jaar laten en de zaak in de komende weken nader be zien. Daar kwam een beetje bonje over en toen speelden de heren van de V.V.D., broederlijk ver eend met de P.v.d.A., echt wat je noemt een vuil politiek spelle- tie. Zij kwamen, allemaal maar om een beetje meer roet in het eten te gooien, met een amende ment-Ritmeester, om een geldende regeling van de mogelijkheid van extra-aftrek voor 1 kind in be paalde gevallen, te doen verval len. Zogenaamd om nog een beetje meer te coördineren en te vereenvoudigen, maar in werke lijkheid om de gezinspolitiek van de K.V.P. nog een plukje af te rukken, waarbij nog kwam, dat men hier aardig kon stoken tus sen de twee grootste regerings partijen, hetgeen de P.v.d.A. blijk baar niet in de gaten had. Had ze dat wel, dan speelt ze hoog spel! Dat is duidelijk ge noeg! Prins Bernhard in Tanganyika DAR ES SALAAM, 18 Sept. Prins Bernhard is Vrijdag per vliegtuig aangekomen te Aroesja in Noord—Tanganyika. Onmiddel lijk na aankomst begaf hij zich van het vliegveld naar het jacht- kamp. GENEVE, 18 Sept. De Zwitserse politie is vandaag begonnen een theorie te onderzoeken, dat Mrs MacLean en haar drie kinderen Zaterdag per trein naar de Sovjet zone van Oostenrijk zijn gereisd op een slaapwagenbiljet, dat twaalf dagen eerder in Londen afgegeven is. Mrs MacLean en haar drie kinderen zijn door een Zwitserse professor opgemerkt in de trein, welke de vorige week Vrijdag om 18.58 uur uit Lausanne naar Ziirich vertrok. De Zwitserse politie houdt re kening met de mogelijkheid, dat Mrs. Maclean in Zuerich overge stapt is in de Arlberg Oriënt Ex press, welke Vrijdag om 23.34 u. naar Wenen vertrok. Later werd uit Genève medege deeld, dat een Zwitserse trein- contröleur vanavond meegedeeld heeft, dat mevr. Donald Maclean afgelopen Vrijdag naar Zuerich gereisd is met kaartjes voor Bad Gastein (Oostenrijk). Zij had een gewoon kaartje voor zichzelf en kinderkaartjes voor haar kinderen. De naam van de controleur wordt niet bekend gemaakt. Dit nieuwe bewijs is van be lang voor een vroeger spoor dat naar de Russische zóne van Oos tenrijk leidde en heeft de gevoe lens bevestigd van de Zwitserse politie dat mevr. Maclean Zater dag om ongeveer 12.00 Russisch grondgebied binnengegaan is. Als het spoor dat nu gevolgd wordt juist blijkt te zijn, moet mevr. Maclean in Londen twaalf dagen eerder een slaapwagenbe- wijs gekocht hebben en 'n spoor kaartje van Lausanne naar Bad Gastein in een Zwitsers reisbu reau; maar niet aan het station van Lausanne. Zij zou de kaartjes aan de slaapwagenconducteur hebben kunnen tonen en alleen maar onderworpen zijn geweest aan een vluchtige paspoort-con trole aan de Zwitsers-Oostenrijk se grens, de middag op Zaterdag. Bad Gastein ligt ten Zuiden van Salzburg, enkele kilometers van de spoorlijn ZuerichWenen. Een aanvullend kaartje had zij gemakkelijk kunnen nemen bij elke tussenhalte in Oostenrijk om haar naar Wenen te brengen. Zaterdag om ongeveer 12 uur overschrijdt de trein in Enns, bij Linz, de Russisch-Amerikaanse demarcatielijn. De controle van de militaire politie is pas kort geleden opgeheven en mevrouw Advertentie NEW YORK, 18 Sept. De Franse delegatie heeft Vrijdag de alg. vergadering verlaten uit pro test tegen een aanval op de Fran se politiek in Indo-China en Nrd.- Afrika door de Pakistaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Zafroellah Khan. Nadat de Pakistaanse minister zijn aanval had geëindigd, keerde de uit drie man bestaande Fran se delegatie weer in de vergader zaal terug. Verklaring van Casey De eerste spreker in de Vrijdag voortgezette bijeenkomst der al gemene vergadering van de Ver. Naties was de Australische Mi nister van Buitenlandse Zaken, Richard Casey. HILVERSUM, 18 Sept. De „zwervende reporter" Al fred van Sprang, die o.m. in overleg met de N.C.R.V. op het ogenblik in Afrika ver toeft en in de laatste weken enkele reportages heeft ver zorgd vanuit Nairobi, ontving daar van de Hilversumse pro grammaleiding een telegrafi sche mededeling, dat Z.K.H. Prins Bernhard voornemens was om naar Arusha in Tan ganyika te vliegen om daar deel te nemen aan de grote jacht. Zijn telegrafisch ant woord kwam gisteren bij de N.C.R.V. binnen uit.... Arusha. Hij was er direct maar naar toe gevlogen en seinde: „Sep tember thirty program descri bes Arusha in Tanganyika where Bernhard is hunting". Dit betekent, dat hij aan de N.C.R.V. tijdig voor een uit zending op de 30ste Septem ber per luchtpost een „band" zal zenden, waarop een repor tage over deze jacht, waarbij hij de koninklijke jager per soonlijk hoopt te mogen ont moeten. Casey verklaarde o.m. het „niet mogelijk te achten dat de van 'minder boosaardigheid en vij andigheid" getuigende gebaren van het Kremlin werkelijk ge meend zijn". Casey gaf zijn grote bezorgd heid te kennen over het opslaan van atoomwapens en de weten schap dat Amerika en de Sowjet Unie nu beiden de mogelijkheid bezitten de waterstofbom te ver vaardigen. Dit maakt de con trole op de atoomenergie „niet alleen dringend maar gebiedend" zei hij. Maclean kon ongehinderd de Rus sische zone binnenreizen. Organisatie? De agenten van de Zwitserse federale contra-spionnagedienst stellen nu ook belang in de goed uitgewerkte organisatie van de verdwijning van mevr. Maclean. Zij hebben bijzonder veel belang stelling voor de onbekende, zwaar opgemaakte vrouw die een ge ruststellend telegram aan mevr. Melinda Dunbar zond, de moeder van mevr. Maclean op afgelopen Maandag van Genève uit, twee dagen nadat mevr. Maclean naar men vermoedt, het Russische ge bied binnengegaan was. De looncompensatie 's-GRAVENHAGE, 18 Sept. In de Stichting van de Arbeid is vanmiddag een bespreking ge houden tussen de werkgevers en de werknemers in verband met de gedeeltelijke looncompensatie met betrekking tot de komende huurverhoging en de opheffing van de consumptiebeperking van Maart 1951. Uit het ontbreken van enig communiqué is wel af te leiden, dat nog geen overeen stemming bereikt is. U.S.A. houden voet bij stuk Amerika heeft formeel commu nistisch China en Noord-Korea vandaag doen weten dat het vast houdt aan de beslissing van de V.N. om neutrale landen uit de politieke conferentie over Korea te weren. In een nota overgebracht door middel van de Zweedse regering en uitgedeeld aan alle 60 leden van de V.N. doet Amerika een beroep op de communisten zo snel mogelijk tijd en plaats voor te stellen voor de bespreking. Amerika herinnert de commu nisten er ten slotte aan dat het reeds voorgesteld heeft dat de conferentie op Honoloeloe, in San Francisco of in Geneve gehouden zal worden op 15 October. RUSSISCH HUWELIJK IN MUENCHEN MüNCHEN, 18 Sept. Victor May, 35, voormalig officier van gezondheid in het Sowjet leger, die verleden jaar naar het Westen vluchtte, is vandaag in München in het huwelijk getreden met Ma ria Litwinoff, 23, de in België geboren dochter van een Wit- Russische emigrant. May is omroeper bij de Stem van Amerika. De vader van de bruid woont in de Belgische Congo. 11.000 DAKLOZEN OP CYPRUS De hevige aardbeving op Cyprus bracht vele bewoners van dit eiland de dood, velen werden gewond en een aantal van 11.000 werd dakloos. Nadat de aarde weer rustig was geworden werd het reddingswerk, door de bewoners, en door Britse militairen, in gezet. In koortsachtige haast zoekt men naar de slachtoffers, die nog onder het puin van dit huis moeten liggen. Een jongetje kijkt, op zijn hurken zittend toe STRAATSBURG, 18 Sept. De leider van de Britse Labour-delegatie, Robens, verraste Vrijdagmiddag de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa met een voorstel om een herenigd Duitsland voor vijf jaar ontwapend te houden, in afwachting van een mogelijk resultaat van een te houden ontwapeningsconferentie. Voordien had de Noorse socia list Finn Moe de westelijke lan den geadviseerd ais alternatief voor de Europese verdedigings gemeenschap een opneming van Duitsland in de N.A.V.O. in over weging te nemen. Het Labour-voorstel gaat lijn recht in tegen de politiek, welke de Belgische socialist Spaak voor de vergadering heeft aanbevolen en welke aansluit bij het door de West-Duitse bondskanselier Adenauer ingenomen standpunt, dat de Sovjet-Unie genoegen zal moeten nemen met aansluiting van geheel Duitsland bii de Europese verdedigingsgemeen schap. Robens liet zijn voorstel vergezeld gaan van een bijtende eritiek op Spaaks voorstellen, die volgens hem het tegendeel wa ren van hetgeen Snaak zelf voor nodig hield, namelijk een plan, dat voor de Russen aanvaardbaar zou zijn. Er kwam in deze zitting geen antwoord op het voorstel van de Britse Labour-man, doch men kan verwachten, dat het in de» voortzetting van het debat tot UTRECHT, 18 Sept. Volgens de op Zondag 4 October ingaan de winterdienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen zullen in Friesland en Noordholland meer diesel electrische treinstel len gaan rijden. Van belang is ook, dat op Zaterdag 2 Januari de treinenloop zal zijn als op Zon dag. Andere belangrijke wijzigin gen brengt de winterdienstrege ling ook in het internationale verkeer niet. Door de voortgaande aflevering van diesel-electrische een- en twee-rij tuigtreinstellen is het mo gelijk de treindienst op de baan vakken LeeuwardenStaveren en LeeuwardenHarlingen van 4 October af geheel met dit mo- dene materieel uit te voeren. Daar komt dan nog een niet on aanzienlijke opvoering van de frequentie bij. Ook de dienst Leeuwarden—Groningen wordt belangrijk verbeterd, op een stoomtrein in beide richtingen na zullen alle treinen tussen beide hoofdsteden diesel-electrisch wor den gereden. Het aantal treinen in elke richting wordt 17 in plaats van 12. In Friesland zal dan de stoomlocomotief nagenoeg geheel hebben afgedaan als trekkracht voor reizigerstreinen. Indien de aflevering van de DE-treinstellen volgens plan blijft verlopen, kan de provincie Groningen er op re kenen, dat nog tijdens de a.s. winterdienstregeling deze moder ne treinen de stoomtreinen op de DE WINTERDIENST DER SPOORWEGEN baanvakken GroningenRoode- school, GroningenDelfzijl en GroningenNieuwe Schans zullen vervangen, waarmede dan ook in deze provincie de stoomlocomo tief practisch uit de reizigerstrein dienst zal verdwijnen. Ook in Noordholland doet de DE-tractie op grotere schaal dan tot nog toe haar intrede. In de relatie AmsterdamEnkhuizen zal de stoomtrein geheel verdwijnen, zodat de treindienst hier volledig diesel-electrisch wordt. Tussen Alkmaar en Den Helder zal nog slechts op Vrijdag en Za terdag één stoomtrein in beide richtingen rijden. Voor het ove rige wordt de gehele dienst met DE-treinstellen uitgevoerd. Een versnelling van de treinen op beide baanvakken en een opvoe ring van de frequentie tussen Alkmaar en Den Helder tot 18 treinen in beide richtingen is het resultaat. De ene doorgaande stoomsnel- trein, Den HelderAmsterdam C.S. v.v. wordt vervangen door een diesel-electrische trein tussen Den Helder en Alkmaar v.v. en door een electrisch getrokken trein tussen Alkmaar en Amster dam C.S. v.v. Te Alkmaar moet dus worden overgestapt. Het baanva'k Den Haag H.S. Scheveningen, de halte Middel- stum (baanvak GroningenDelf zijl) en het station Twello wor den gesloten voor reizigersver- voer. Internationaal De Noord-West-expres: Hoek v. HollandKopenhagen v.v. zal tij dens de winterdienstregeling weer als naamloze nacht-D-trein tussen Hoek van Holland en Hamburg- Altona rijden, tussen Osnabruck en Hamburg-Altona gecombineerd met de nachttreinen van en naar Keulen. De HollandScandinavië expres en de nachttrein» Hamburg- Altona zullen te Schiedam door rijden en te Rotterdam-Noord stoppen. scherpe replieken van de voor standers van de Europese ver dedigingsgemeenschap en met name van de Duitse afgevaardig den zal leiden. Het voorstel werd door de meerderheid der ver gadering zeer slecht ontvangen. En Ulbricht Intussen heeft vice-premier Walter Ulbricht van de Russische zone vandaag op de „bevrijding" van de republiek van Bonn aan gedrongen en een vérstrekkend hervormingsprogramma voor een „vrij" West-Duitsland aangekon digd. Ulbricht eiste een politieke en economische afscheiding van West-Duitsland van overig West- Europa. Pools diplomaal vraagt asyl in Amerika NEW .YORK, 18 Sept. Dr. Marek Korowicz, eerste plaats vervanger van de Poolse delega tie naar de Verenigde Naties, heeft vandaag om politiek asyl in de Verenigde Staten verzocht. Radio Vrij Europa heeft Vrij dagnacht om 02 uur 30 (Ned. tijd) een persconferentie gehouden om bekend te maken, dat deze amb tenaar van een Russische satel lietstaat een toevlucht in de Ver. Staten gezocht heeft. Dit is de vierde Poolse staats burger die in een half jaar tijd uit zijn communistische vaderland naar de Ver. Staten de wijk ge nomen heeft. De Duitse katholieke arbeiders KEULEN, 18 Sept. De vice- voorzitter van de Duitse K.A.B., Johannes Even, hoofdredacteur van de „Ketteler Wacht", heeft tij dens een vergadering van arbei ders te Keulen de eis gesteld, dat de Christen arbeiders een groter aandeel in het landsbestuur die nen te bezitten dan alleen 45 par lementszetels, die het resultaat zijn van de jongste verkiezingen. Hij bepleitte de instelling van een Ministerie voor Eigendomsvor ming en Bezitsspreiding naar het Nederlandse voorbeeld van het Ministerie voor de P.B.O., alsmede een Ministerie van Arbeid. Rood China zendt Japanners terug TOKIO, 18 Sept. Het Japanse Rode Kruis heeft medegedeeld, dat de Chinees-communistische regering de Japanse autoriteiten heeft verzocht in de loop van de volgende maand een schip naar Tiensin te zenden, voor het af halen van 1.300 Japanse onder danen. KAMINA, Belgische Congo, 18 Sept. een Belgische sergeant is vandaag per fiets op zijn basis teruggekeerd, na vier dagen in de jungle verdwaald te zijn geweest. Men had hem met vliegtuigen en troepen gezocht. De sergeant was tijdens leger- oefeningen in het oerwoud ver dwenen. Toen hij zich niet meldde, namen de officieren in zijn kamp aan, dat hij „gevangen genomen" was door de vijand. Na de legeroefeningen echter kwam de sergeant nog steeds niet opdagen en begon men hem te zoeken. De sergeant had in de jungle rondgedwaald totdat hij een in boorling op een fiets had ontmoet, die hem op de bagagedrager naar zijn basis terugbracht. BONN, 18 Sept. West Duitsland zal binnen enkele dagen beginnen met de eerste betalingen onder de internationale overeenkomst inza ke Duitse buitenlandse schulden, aldus heeft het Ministerie van Fi nanciën vandaag bekend gemaakt. In deze overeenkomst wordt de betaling geregeld van in totaal ongeveer 12,5 milliard gulden aan 19 landen van schulden die zich opgehoopt hebben sedert de eerste wereldoorlog. OLLENHAUER WEER FRACTIELEIDER BONN, 18 Sept. De 151 leden tellende sociaal-democratische fractie in de nieuwe Westduitse bondsdag heeft partijvoorzitter Ol- lenhauer tot haar leider herkozen. ,In een verklaring na afloop van een bijeenkomst van leiders der S.P.D. wordt gezegd, dat het stre ven van de partij in de eerste plaats er op gericht blijft, dat: 1. De kwestie der hereniging van het land met onvoorwaarde lijke voorrang wordt behandeld 2. Een vrij en democratisch Duitsland op basis van gelijk heid in „de gemeenschap der vrije volkeren" wordt opgeno men en dat 3. Er in Duitsland een „betere democratische en sociale orde" wordt gevestigd. Kat erfde 2000 dollars FARMER CITY, Illionois - Een oude weduwe, mevrouw Lena Maude Rankin, heeft 2000 dollar aan haar kat nagelaten. Haar hele vermogen bedroeg 190.000 dollar. In het testament staat, dat als de kat sterft, de rest van de 2000 dollar voor de helft aan het Ame rikaanse Kankerinstituut en voor de andere helft aan het Genoot schap ter bestrijding van hart kwalen in Illinois vervalt. Mevrouw Rankin, die over de zeventig was, werd een dezer da gen dood in haar bed aangetrof fen. De kat lag op de deken.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1