Frans Hals GQRSWARD HANSA 1800 Films van de week een geniaal schilder m P.OA. ii.r. Emigreren? Maar dan niet onvoorbereid Kersteen Nieuwsj aarsgroeten aan militairen overzee Bestrijding mond en klauwzeer VULPENSHOP vertrouwen AGENDA CITY GARAGE, Cebr. Kleen ALKMAAR. Telef 2976 Het zal U gebeuren Pagina 2 Zaterdag 19 September 1953 ALKMAAR Voor een uit stekend bezette zaal van 't Gul den Vlies, gevuld door leden van Schola Publiea hield gisteravond de heer H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum een lezing met lichtbeelden over de grote portretschilder uit de 17e eeuw, Frans Hals. Vooraf gaf hij een korte schets van de schilderkunst uit de 15e en 16e eeuw, om aan te tonen, dat de Kunst een aesthetische weerspiegeling is van de maat schappelijke ideologie der ver schillende tijdperken. Zo worden wij in elke afzonderlijke periode geconfronteerd met de ganse cultuurgeschiedenis. De schilder kunst van de 15e eeuw stond alzo in het teken van de univer sele kerk. Als contrast hiermee noemde spr. de chaotische ver warring van deze tijd, die tot uitdrukking komt in de abstracte kunst, de kunst van het hyper individualisme. Aan de hand van een serie fraaie, gekleurde lichtbeelden schetste de heer Baard in een goede woordkeus de grote figuur van de Haarlemse portret schilder, na eerst het verhaal, dat Frans Hals een dronkaard was die zijn vrouw sloeg, naar het rijk der fabelen te hebben verwezen. Frans Hals was als schilder zijn tijd ver vooruit; hij was eén leerling van Karei van Man der, die aan de Italianen ver want was, doch was geenszins een slaafse volgeling van hem; integendeel hij was zijn anti pode. Hij was, zoals de heer Baard het uitdrukte, de triom fator van de ruimte, omdat hij, in tegenstelling met zijn voor gangers, zijn schutters en re genten in een sfeer van ruimte op het doek wist te zetten. Daar bij was hij een herschepper van het leven, die zijn objecten deed ontstijgen uit de stof en boven de tijd uit. Het werk van Frans Hals heeft derhalve eeuwigheids waarde. Hij schilderde het licht en het leven, vlot en vluchtig, zonder moeite te hebben met de techniek, zoals Rembrandt. Zijn schilderstukken zijn sym- phonieën en tintelen van het leven. De portretten van Frans Hals zijn evenzovele moment opnamen, door Hals op rake manier weergegeven. Zijn details ALKMAAR. Onder de vee houders heerst op 't ogenblik enige verwarring inzake het ver- voerverbod van runderen, ter be strijding van het mond- en klauw zeer. De directeur van het markt wezen in Alkmaar, tevens plaats vervangend inspecteur van de veeartsenijkundige dienst, deejt belanghebbenden ter verduidelij king, derhalve mede, dat het ver- voerverbod voor runderen, ouder dan 2 maanden, blijft gehandhaafd (volgens de laatste Min. beschik king tot 15 April 1954). Het is derhalve noodzakelijk dat de aanvoerders van runderen re kening houden met het feit, dat voor de veemarkt, die a.s. Maan dag 21 Sept. in Alkmaar wordt gehouden, door de Gezondheids dienst voor dieren alléén verkla ringen worden afgegeven voor runderen, ouder dan 2 maanden, die in de periode van 21 Maart 7 Sept. 1953 tegen mond- en klauwzeer zijn geënt. Aan de hand van de gegeven data is het der halve mogelijk om voor de ko mende markten zelf de periode van enting te berekenen. Er dient op te worden gelet dat de dieren afkomstig moeten zijn uit een geënt rundveébeslag, waaraan na het tijdstip dier enting geen runderen zijn toegevoegd. Is dit wel het geval, dan moet voor de toegevoegde dieren een ge zondheidsverklaring zijn afgege ven. waren meesterlijk van uitdruk king. Door met een minimum aan middelen een maximum aan uitdrukking te bereiken, toonde Frans Hals zich de grote mees ter. Al het overbodige liet hij varen, hij schilderde slechts het essentiële. De heer Baard leerde zijn ge hoor aan de hand van zijn licht beelden de schilderijen zien, be grijpen en waarderen,. Hij zal dit ongetwijfeld nog beter kun nen doen, als deze avónd ge volgd wordt door een excursie naar het Frans Halsmuseum, die in het voornemen ligt. De nieuwe voorzitter, de heer Fr. van 't Sant, die de spreker had ingeleid, bracht hem aan het slot van de avond dank voor zijn mooie causerie. Aan het begin van de avond, had de voorzitter zijn voorgan ger, de heer Diercks speciaal verwelkomd, hem dank brengend voor hetgeen deze voor de Schola gedaan had; door applaus stemde de Schola hiermee in, zoals ook applaus volgde op de woorden die de voorzitter onder aanbieding van bloemen tot me vrouw Diercks had gericht. Scheidsrechtercursus ALKMAAR Voor de scheids rechtercursus, welke door de afd. Noord-Holland van de K.N.V.B. ingaande 1 October wordt gege ven, kan men zich nog tot 27 September a.s. aanmelden bij de heren F. Rentenaar, Corfstraat en H. de Wit Julianastraat. Men zie de advertentie in dit nummer. (Advertentie) ALLEEN PAYGLOP PELIKAN PARKER SWAN SOENECKEN OSMIA UNION Merken van Graveren van naam of datum PAYGLOP ZATERDAG 19 SEPTEMBER Bioscopen: CINEMA AMERICAIN: La Paloma, 18 jaar, met voor houd. VICTORIA: De zoon van nie mand, 14 jaar. HARMONIE: De wrede zee, 14 jaar. REX: Hartenvrouw, 18 jaar met voorbehoud. Voorstellingen 7 en 9.30 uur Apotheken: Van hedenavond zes uur af voor spoedgevallen te berei ken Apotheek De Bever, Em- mastraat 36, Apotheker P. J. Meurs. Medische hulp: Heiloo, Limmen en Aker sloot: dokter C. A. van Hoolwerff, van Aostastraat 15, tel. 3889, K 2200. Alkmaar: De artsen S. Scher- merhorn Geestersingel 47, tel. 2017 en A. C. Grans- bergen, Geesterweg 11, tel. 2294. Schermer en Beemster: Dok ter J. C. D. van Maanen, K 2997355 WAPEN VAN HEEMSKERK: 8 uur: Uitvoering Accordeon vereniging „Crescendo". GROTE KERK, 8 uur: N.H. Oratoriumvereniging: „Re quiem Verdi" (t.b.v. Alk- maarse Lighallen). ZONDAG 20 SEPTEMBER BIOSCOPEN: 2, 4.30, 7 en 9.30 uur: zie boven. APOTHEKEN: Zie Zaterdag. GULDEN VLIES 8 uur: Feest avond R.K. Middenstands vereniging. WAPEN VAN HEEMSKERK: 7 uur: Dansorkest „The Rhythm Boys". MAANDAG 21 SEPT. BIOSCOPEN (8 uur) en APO THEKEN: Zie Zaterdag. Waterstanden: Zondag: hoog water 4.30 en 17.35; laag water 11.30 en 23.30, Maandag: hoog water 5.45 en 18.45; laag water 12.35. In diverse gezinnen worden door ouderen en jongeren gesprekken gevoerd en mogelijkheden over wogen betreffende emigratie. Een ieder heeft haast wel familieleden of kennissen, die in een ander land dan het onze een bestaan hebben veroverd of trachten te veroveren. Hun berichten zijn eensluidend: Bereid je goed voor alvorens je vertrekt. Regering en organisaties zijn zeer goed op de hoogte met de problemen, die onze zeer sterk groeiende bevolking oproept: te kort aan grond en tekort aan werkgelegenheid. Industralisatie en emigratie zijn dan ook de mo dewoorden geworden van de hui dige tijd en veel werk wordt er verzet om werkgelegenheid hier te lande te scheppen en om de arbeid in den vreemde 100°/o te doen zijn. Want velen, die niet in de industrie hun arbeidsbevre- diging zullen vinden, of hier land kunnen bemachtigen, geven er de voorkeur aan te vertrekken. En vele landen stellen hun grenzen open voor werkers uit de overbevolkte West-Europese lan den. Agrariërs^, ambachtslieden, mannen en vrouwen, geschoolden en ongeschoolden krijgen een kans. Want de wereld is zo groot en de wereldbehoeften zijn, zelfs van dé allernoodzakelijkste gbe- deren, nog lang niet voldaan. Maar.... emigreren is een zeer grote stap. Dit is door de Regering, en vooral ook door de Standsorgani saties zeer goed begrepen. Er ziin dan ook, om de a.s. emigranten in het omschakelings- en aanpas singsproces te helpen, door de Standsorganisaties Voorberei dingscursussen samengesteld van 100 lesuren. Het grootste aantal uren is bestemd voor de Engelse taal. Maar ook zullen er lessen besteed worden aan kennis van landen en volken, gewoonten en gebruiken, aan lichamelijke en geestelijke hygiëne, huwelijkspro blemen, opvoeding, E.H.B.O. En niet te vergeten: aan Godsdienst kennis en -beleving. De Hoofden van de R.K.L. Land- en Tuinbouwscholen in Noord-Holland organiseren ten behoeve van a.s. emigranten deze cursussen. Zo zal er Maandag 21 Septem ber te 19.30 uur aan de R.K.L. Landbouwschool te Schermerhorn gelegenheid zijn zich voor een dergelijke voorbereidingscursus op te geven. Tot nu toe gaven zich zonder voorafgegane publiciteit 16 per sonen op voor een cursus te Schermerhorn. Deze personen ko men echter uit een zeer uitge strekt rayon. Daarom ligt het in het voornemen om bij genoeg zame deelname (20 deelnemers per cursus minstens) een cursus te beginnen in Purmerend en een cursus te Schermerhorn. Al degenen, die met emigratie plannen rondlopen, worden ver zocht Maandagavond naar Scher merhorn te komen. Wie zich reeds bii de heer Schaper opgaf kan daar vrij van. Mochten er dus 40 aanmeldin gen komen, dan wordt er een cursus in Schermerhorn en een in Purmerend gegeven. Mogelijkhe den voor een Engelse vervolgcur sus en een cursus Landbouwme chanisatie (motoren en werktui gen) zijn, bij genoegzame deelna me, niet uitgesloten. De cursussen zijn voor dames en heren vanaf 17 jaar. (Zie ad vertentie in dit nummer). Katholieke Jeugdbeweging Heiloo HEILOO Vanavond (Zaterdag 19 September) om ongeveer 8 uur dat is na het Lof een bijeenkomst in het N.K.J.B.-gebouw voor alle jongens van 11 tot 16 jaar. Op deze bijeenkomst wordt een pro gramma besproken voor de ko mende wintertijd. Het betreft de openstelling van de „Instuif", de oprichting van enkele clubs, o.a. toneelclub, handenarbeidclub, ta feltennisclub en voor dammen en sjoelen. Zorg dus dat je er bij bent. Om kwart vóór tien slui ting. Geen entrée ditmaal. ALKMAAR Dertig trillende monden uit 16 families in Alkmaar en Omstreken hebben gisteravond Kerst- en Nieuwjaarsgroeten utigesproken voor militairen in Korea, Nieuw Guinea en Suriname. Dat gebeurde in het Wapen van Heemskerk, waar de kapt. C. Craamer van de Sectie Welzijns zorg van het Ministerie van Oor log met een ontvangtoestel klaar zat. 2 of 3 familieleden, ouders, zusters, broers, echtgenoten of verloofden van elke militair, werden për familie stuk voor stuk in een klein kamertje ge roepen, waar ze plaats konden nemen achter de microfoon. Dat zwarte microfoontje en het kastje met de geluidsbanden, het ont vangapparaat leken hen wel een beetje van hun stuk te brengen. Al gau\y stelde de kapitein hen op hun gemak door zijn rustige uitleg: „Ik kondig u eerst aan. Als ik uw naam genoemd heb, kunt u spreken. Spreek duide lijk, in de richting van de micro foon". En dan begon hij: Voor de soldaatlegernummer te spreekt allereerst zijn moeder, dan zijn vader en zijn zusje. En dan be gonnen de moeders en de vaders, de broers en zusters, de echtge noten en verloofden hun groeten van 25. 30 woorden voor te lezen, zorgvuldig woord voor woord vanaf het papier in de van emo tie trillende vingers. Van emo tie: omdat weldra hun jongen ver weg van huis en haard, in Korea, Nieuw Guinea of Suriname, in onherbergzame rimboes hun stem zouden horen: „Dat had je niet gedacht, hè jongen, dat je nu je moeders stem zou horen. Hoe gaat het met je?" Of: hier is je vader: we wensen ie een gelukkige Kerstmis en Nieuw jaar. Wij denken aan je". En dan spontane jongere zusjes en broer tjes: ,I..k heb een nieuwe fiets gekregen In zulke ogenblikken ziet men „hun jongen" voor zich en men weet hem dicht bij zich, alsof hij a.h.w. in dat kastje zit. voor hen. Ze bekijken dat kastje of het een persoon is en hem vragen willen of hij zo goedgunstig zou Gevonden voorwerpen ALKMAAR Gevonden over het tijdvak van 10 t.m. 16 Sep tember 1953 en te bevragen aan het bureau van Politie te Alk maar op kamer 14, le étage, ie dere Maandag, Woensdag en Vrij dag van 16.30 tot 17.30 uur. Diverse sleutels en sleutelbos sen, jute zak met inhoud, vulpen nen, muntbiljetten, snelbinder, riem, zakmes, bijtring, kaart film pje, nummerbord, etui inh. kam, tabaksdoos, windjack, heren- en dameshandschoenen, rozenkrans, bril, pak inh. soep, babyschoen tje, zwembroek met handdoek, zonnebrillen, telefoonboek, pull over, portemonnees met en zon der inhoud, armÉnhden, paar gymr schoenen, shawls, schoolétui, cein tuur, speldje, schooltas, aardappel- kist, regenpijpen, poppenwagen, kindertasje, capuchon, jaarboek van universiteit, zwembroek, pas ser, hoofddoek. (Advertentie) DIESEL Vraag demonstratie Dealers over het gehele land de wagen voor de toekomst de wagen voor „kilomelerverslinders"! Deze luxe auto met geperfectionneerde die selmotor houdt Uw kosten laag. Gebruikt per 100 km. slechts f 1.14 dieselbrandstof Naar keuze met 2 of 4 portieren Ook leverbaar als combinatiewagen of luxe bestelwagen Imp. ROSIER ALEXANDERLAAN 23 RIJSWIJK (Z.H.) TEL. 771990 DEALER voor AKMAAR en OMSTREKEN: Filmjournaal ALKMAAR. De plechtige opening van de Staten-Generaal van Dinsdag j.l. vormt de hoofd schotel van het Polygoonjournaal van deze week; de sprookjesstoet van de gouden koets werd be schenen door een najaarszonne tje, dat het geheel in feestelijke gloed zette. Ook het Koninklijk bezoek aan Amsterdam, met het weelderige bloemencorso en de festiviteiten in het Stadion, maakt deel uit van dit actuele journaal. Het buitenlands nieuws brengt opnamen van de verwoesting door de aardbeving op Cyprus en zeer interessante opnamen, die toevallig werden gemaakt van de moordaanslag op de nieuwe sul tan van Marokko. Voorts opna men van de paardenrennen te St, Leger in Engeland, van het atoom-kanon, dat in Amerika werd afgeschoten en van auto races op de zoutvlakte van Uta. Rex: HARTENVROUW ALKMAAR. De Speler van de Mississippi is de Amerikaanse titel van deze Universalfilm, die een brok romantiek in technico- r geeft uit de bloeiperiode van ew Orleans. Wij maken kennis met de beroeps-kaartspelers, die heen en weer reizen op de pas- sagiersboten van de Mississippi. Temidden van de vele valse spe lers verschijnt een heldenfiguur, die alleen maar eerlijk speelt, rijk wordt, carrière maakt, zich vijanden maakt en verliefd wordt op een schijnbaar ongenaakbaar knap meisje. Er wordt menig robbertje gevochten, zoals dat ging in die dagen, er wordt ge duelleerd en gedanst. Tyrone Po wer speelt de fortuinlijke jonge- man, die tenslotte Hartenvrouw verovert. Wegens enkele ruwe scènes is deze film voorbehou den voor 18-jarigen en ouderen. Victoria Theater De Zoon van niemand Deze Italiaanse film is de tra gedie van een kind, dat zijn ou ders niet mocht kennen. Het is het verhaal van de liefde van een jonge graaf en een eenvoudig meisje, welke gefnuikt werd door een trotse, oude moeder. Later speelt zich de geschiede nis vooral af om het kind. De moeder, diep geschokt door het feit, dat zij meent, dat haar kind verbrand is, treedt in een kloos ter. De oude gravin, die weet dat het kind leeft, doet alle moeite om het verre te houden. Goede opnamen op het grafelijk landgoed en in de bergen en uit stekend spel van de hoofdvertol kers maken het geheel tot een aangrijpend filmwerk. Harmonie De wrede zee Naar het gelijknamige boek var) Nicholas Montserrat vervaardigde de Ealing-Studio's in Engeland dit verhaal over de strijd ter zee ge durende de laatste wereldoorlog Een verhaal over het harde en enerverende leven op een escorte vaartuig dat grote convooien over de Atlantische Oceaan begeleidt. Een eenvoudige doch beklemmen de film over de worgende wor steling met de zee, eindeloos en onbarmhartig. Een verhaal zon der opsmuk over de heldenmoed van mensen, die na een korte op leiding geplaatst worden op een oorlogschip, dat de zware convooi- diensten verricht en die altijd op hun hoede moeten zijn voor het dreigend gevaar op, maar vooral onder het water. Veel valt er ver der niet van te zeggen, want het verhaal is sober, en de oceaan al tijd meedogenloos en wreed. Maar door die soberheid krijgt dit ver haal, in beelden omgezet, een be klemming, die ons, die nooit iets van dat leven op zee van' nabij hebben meegemaakt, met een groot respect vervuld voor de strijd die een ha'ndvol mannen op een klein schip temidden van de onmetelijke en verradelijke water massa's voerden. Een strijd, die meehielp aan de beëindiging van een verschrikking, die iedere oor log is. Cinema Americain La Paloma De Cinema Americain beleefde de première van „La Paloma", een suggestieve film, waarin Hans Al- bers de hoofdrol vervult. Deze ge boren zeeman heeft zich ondanks de aandrang van vrienden uit het zeemansleven teruggetrokken en voert een lawaaierige kroeg in een levendige, maar gevaarlijke ha venbuurt. Hij ontfermt zich over het meisje van zijn gestor-, en broer, dat hij later wil trouwen. Een ander verschijnt echter die haar hart weet te veroveren. De kroeg verloopt en om aan het los bandige leven daar te ontkomen, keert de zeeman toch weer naar zee terug. Dit Agfa-color product laat goed spel zien en wint veel aan kwali teit door fraaie kleuropnamen en juist gekozen close-ups. Het kwa lijke en wereldse optreden van enige mensen, die de plaats en tijd voor het dragen van luchtige zo merkleding niet kennen en maar matig van mentaliteit zijn, eist zeker enig voorbehoud. In het voorprogramma een rol prent, zich aandienende als stille observatie van onbekend leven op de bodem der zee. willen zijn, hun groeten over te brengen. Als de groet is uitgesproken, draait de kapitein nog even te rug. Men herkent zijn eigen stem niet. Maar ieder is gelukkig, want over een poosje zitten de Jannen en de Henken en de Harry's en de Bernards aan zo'n zelfde toestel, om zich heel even thuis te voelen, de illusie van het geluk te beleven hun huis genoten vlak bij zich te hebben. Zo gaat dat 30 keer achtereen. Voor de kapitein zijn het iedere keer dezelfde woorden voor de uitleg en voor de aankondigin gen, maar voor hen, die hun groeten overbrengen, groeten en vreugdevolle mededelingen, is elk woord als nieuw, omdat het in die enkele ogenblikken zijn volle zwaarte aan betekenis krijgt, want elk woord is kost baar en moet een verre reis maken om weerklank te vinden in een jongenshart aan de andere kant van de aardbol. BEDRIJFSHANDBAL Krom op de le plaats in poule A ALKMAAR. Door gelijk te spelen tegen Lastinagirls konden de dames van Krom op de bo venste plaats eindigen in poule A. De eindstand in deze poule is: Krom Lastinagirls De Wild 2 110 14— 8 3 2 0 2 0 8— 8 2 2 0 11 8—14 1 De laatste wedstrijd in het bedrijfshandbalseizoen 1953 wordt a.s. Maandagavond om 6.15 uur op het Sportpark gespeeld tussen Zwaluwen A en Krom. Deze wedstrijd gaat om de bovenste plaats van de drie poule-kam pioenen, waar de stand op het ogenblik als volgt is: Krom Zwaluwen A Tubantia 110 0 10— 0 2 1 1 0 0 4— 0 2 2 0 0 2 0—14 0 Tubantia verloor nl. Vrijdag avond van Krom met 100. De wedstrijd van a.s. Maandag zal wel de^ spannendste van het ge hele seizoen worden, wat dan te vens een mooi besluit zal zijn van het afgelopen bedrijfshand balseizoen. W.D.O.—D.D.D. 20—16 ALKMAAR De traditionele wedstrijd tussen de twee Alk- maarse damclubs W.D.O. en D.D.D. eindigde in een 2016 overwinning van W.D.O. De gedetailleerde uitslagen luiden: 1. W. PiederietM. J. Langras jr. 0—2; 2. D. Kiewitt—N. Oud 1—1; 3. H. KruiderL. Raven- stijn 11; 4. A. Burgert—J. Mekken 02; 5. C. Dammer— M. Hemels 1—1; 6. G. v. d. Kuyt J. Schuit 02; 7. D. J. Heyes— G. Woonijk 1—1; 8. R. Zaad- SchipperJ. Jorna 02; 10. P. Veer—D. Stam 2—0; 11. H. Toe poelM. A. Langras 20; 12. J. v. BeekumD. Korn 20; 13. M. v. d. PavertG. Siim 20; 14. A. DeichmanN. Lengers 20; 15. J. KaalD. Bruggeman 20; 16. G. OosterbroekN. Visser 11; 17. A. Bosman—D. Klinkhamer 20; 18. A. v. DoornP. de Wijn 11. Damkampioenschap van Noord-Holland ALKMAAR Het tournooi om het persoonlijk damkam pioenschap hoofdklasse van Noord-Holland zal aanvangen op 22 September. Verschillende partijen zullen te Alkmaar wor den gespeeld. De deelnemers zijn: J. An- sems, B. Berk, W. v. d. Sluis M. Stahlberg (allen Amsterdam). B. Dukel, H. Laros (beiden IJmuiden), A. Bizot (Zwaag), N. Blom (Haarlem), S. Bosman, J. Bos (Zaandam), P. Singer (Wii- denes), H. Veenstra .BreezandH H. Willemse (Heemstede), en W. Tesselaar (St. Maarten). A.F.C.-nieuws ALKMAAR. Het program ma voor a.s. Zondag is als volgt: 2.30 uur: AFC-Watervogels. 2.30 uur: Alkm. Boys 3-AFC 2, Overdie; HSV 2-AFC 3. 2.30 uur: AFC 4-Alkmaar 3, Overdie. Junioren: 12 uur: AFC a-Alw. Forward a, Westerweg; Vitesse b-AFC c. 12 uur: AFC b-LSVV a, Over die. 2.30 uur: AFC d-AFC e, Wes terweg. C-veld. Adspiranten: 12 uur: AFC b-VIOS a, Wes terweg, C-veld; HSV b-AFC e; Berdos b-AFC d. Zaterdag 19 Sept., 4 uur: AFC f-Vitesse c, Westerweg. Een aardig programma! Niet minder dan een dozijn elftallen komt in het veld. Het eerste zien wij natuurlijk de overwinningen reeks openen. Interessant zijn de derby's, die het tweede en het vierde gaan spelen. Houdt de eer aan ons, mannen. Ook bij de junioren en adspi ranten zien wii aardige wedstrij den vastgesteld. Gaan de junio ren a revanche nemen na de zware nederlaag, die ons eerste, twee weken terug, van Always Forward te incasseren kreeg?. Hoe het ook zij. Allen veel succes. Supporter. Adspirantencliibavond R.K.A.F.C. ALKMAAR. Hedenavond om 6 uur begint weer de club avond in het Kajottershuis aan de Laat. Hier zijn welkom de junioren D en E en alle adspi ranten. Alles onder de gewone voorwaarden. TerriersAlkmaar ALKMAAR. Wij maken de sportliefhebbers er op attent, dat de wedstrijd Dames Terriers- Alkmaar in plaats van om 13 uur Zondag, om 14 uur wordt ge speeld. De wedstrijd vindt plaats op het gemeentesportpark. KEGELWEDSTRIJDEN TE SANTPOORT Z.E.K.Z. de eerste ALKMAAR Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Kegelclub „Allesom" te Santpoort is aldaar onder auspiciën van de Alkmaarse Kegelbond een inge- tatiewedstrijd gehouden op 14, 15, 16 en 17 September. Het resultaat was. Heren A: Z.E.K.Z.? 613, Al lesom 605, De Burg 594, Koekoek 592, O.Z.E.K. 588, O.K.A. 587, T.O.P. 520. Hoogste gooier Ros 145. Klasse B. Alcmaria Victrix 619, Op de lat 600, Cubo 568, T.O.G. 560, Negenjager 558, J.G.O.G. 554, Houthaler 503. Hoogste gooier J. Kelber 143. Dames: Ophouden wint 601, Rol land raadsel 527, W.I.K. 508. Hoogste gooister mevr. Uitert 134. 't Klavertje eerste in tournooi te Wormerveer ALKMAAR De Alkmaarse Klaverjasclub ,,'t Klavertje" heeft Donderdagavond deelgenomen aan het jubileumtournooi, uitgeschre ven door de K.C. „De Visser" te Wormerveer. Deze vierkamp had een uitermate spannend verloop en er werd bijzonder scherp ge kaart, hetgeen wel blijkt uit deze uitslag: 1. ,,'t Klavertje", Alkmaar 21583 pnt. en 9 marsen; 2. „Wan delweg", Wormerveer 21551 en 9 marsen; 3. „De Hoop", Wormer veer 20734 en 8 marsen; 4. R.K. Zaanland, Koog a. d. Zaan 20462 en 8 marsen. Hoogste koppel: Hecker—Schut ter, Alkmaar met 5296 punten. (Advertentie) ZIJ&S-ZACHT WASWATER! °u d, esfr. Competitienieuws voor A.O.G. ALKMAAR. De competitie staat weer voor de deur. Het le elftal krijgt' een zware opgaaf. Het gaat naar Haarlem en speelt daar tegen TYBB om kwart over vier op het TYBB-terrein aan de Schalkwiikerweg. Het 2e elftal gaat eveneens naar Haarlem en speelt tegen O.G. 2 om half vijf. Het terrein ligt aan de Vergierde- weg. De junioren A spelen tegen TYBB A om kwart over drie. Het le elftal, 2e elftal en de junlóren A gaan met een eigen bus vanaf het Canadaplein om 2 uur precies. De junioren B gaan naar Egmond Binnen en spelen daar om half twee tegen Adel- bert B. Vertrektijd vanaf de Hei- 'ooërbrug om half een uiterlijk. De opstellingen staan aan bij de heer J. Smit, Nieuwesloot. Ook indien de wedstrijden niet door gaan. De training voor de junio ren B en C. is voortaan op Maan dagavond van 7 uur tot kwart over acht. Hierna trainen de he ren tot half tien. Feestavond N.R.K.M. ALKMAAR. De afd. Alk maar van de Ned. R.K. Midden standsbond opent het seizoen Zondagavond met een feest avond. waaraan de R.K. Toneel vereniging Cantecleer haar mede werking zal verlenen door op voering van het blijspel in drie bedrijven „Boeven en Madelief jes". Het tweede gedeelte van de avond staat onder leiding van de heer H. Arendsen. De avond is toegankelijk voor leden en huis genoten en voor een beperkt aantal introducé's. Men verzoekt ons mede te de len dat er Zondagmorgen tussen 11 en 1 uur aan het Gulden Vlies nog een beperkt aantal kaarten beschikbaar is. Berdos-nieuws BERGEN Egmondia 1Ber dos 1, aanv. 2.30 uur, vertrek per rijwiel 1.30 uur; Berdos 2Eg mondia 2, aanv. 2.30 uur; Berdos 3Con Celo 3, aanv. 12 uur; Fo resters 3Berdos 4, aanv. 12 uur, vertrek per rijwiel 10.45 uur; Ad- spir. Limmen ABerdos A, aanv. 1.15 uur, vertr. per rijwiel 12 uur; Adsp. Berdos B—R.K.A.F.C. B, aanvang 12 uur. Het le krijgt het bijzonder zwaar. Egmondia startte met twee grote overwinningen en is dus ook dit jaar weer een van de sterk st en; maar door er eensgezind hard aan te werken is er toch zeker een goed resultaat te berei ken. Het 2e behaalde Zondag zijn eerste overwinning. Laat dit eén stimulans zijn om er morgen 2 punten bij te verdienen. Het 3e begon met een grote nederlaag: bewijs dat dit een vergissing was. Maar let ook nu weer op, Con Celo valt niet mee. Het jeugdige 4e startte met winst, doch één zwaluw geeft nog geen lente. Fo resters is zeer sterk; bewijs dus dat jullie in deze klasse thuis hoort. Adsp. A heeft een sterke tegenstander te ontmoeten. Ber dos' toekomst: Stel ons niet te leur. De adsp. B. spelen thuis te gen de buren R.K.A.F.C. en laten ons zien dat zij er ook wat van kunnen. De supporters worden in grote getale verwacht, de spelers verdienen hun morele steun. Anthonie van Kampen weer thuis BERGEN Vrijdag is de be kende schrijver Anthonie van Kampen, die een tocht op IJsland en Groenland heeft gemaakt, na vijf maanden, in zijn woning aan de Kerkedijk teruggekeerd. Bij de grens had men veel oponthoud gehad doordat men films in be zit had met opnamen van Groen land waar de Amerikanen lucht en vlootbases hebben geïnstal leerd. tf eersverwachting Medegedeeld door het K.N.M.l te De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: REGEN EN WIND! Over 't algemeen veel be wolking met aanvankelijk regen en later enkele bui en. Matige tot krachtige en langs de kust tijdelijk harde wind tussen Zuid en Zuidwest. Lagere middag- temperaturen. 4-jarig kind overreden en gedood NIBBIXWOUD Gistermid dag is het vierjarig zoontje van de familie Doedens spelenderwijs onder een vrachtauto geraakt en op slag gedood. De cabine van de wagen was het kind al ge passeerd, toen het van een erf plotseling met een autoped de weg opreed. Het kwam tegen het achterwiel met het boven omschreven gevolg. Vergadering K.A.B. OUDORP De K.A.B. hield Vrijdagavond een vergadering als inleiding van haar winterprogram- ma. De voorzitter de heer A. Oud huis opende deze eerste bijeen komst die goed bezet was en sprak een woord van welkom tot de heer Kok van de Volkskrant, die deze avond een film van het dag bladbedrijf zou vertonen. Onder de ingekomen stukken was een dank schrijven van pater Westerkamp destijds werkzaam te Oudorp en medeoprichter van de K.A.B. voor een gift voor de opbouw van zijn kerk in zijn missiegebied. In het kader van de ontwikkelingsavon den voor de a.s. winter zei de voorzitter dat een viertal avon den met belangrijke onderwerpen waren vastgesteld, waarop ver schillende sprekers het woord zouden voeren, terwijl een avond speciaal voor de vrouwen was be stemd. Hierna werd door de heer Kok een film vertoond van het dagbladbedrijf. Met verschillende plaatjes werd aangetoond op wel ke wijze een krant tot stand komt met alle moderne apparaten en machines, die daarvoor worden gebruikt. Sacred City BERGEN Maandag om 8 uur wordt de beroemde film „Sacred City" (De strijd om de vrijheid) vertoond in het gebouw St. Jan, met een interessante inleiding van de oud-gevangene van de commu nisten in China, pater W. Wam mes, die 16 jaar werkzaam is ge weest in de grote woestijn van de Gobi en negentien maanden in het hoofdkwartier van Mao Tse Twang gevangen zat. De op brengst dient om de uit China verbannen missionarissen te on dersteunen in hun levensonder houd. Twee van hen zijn 54 jaar onafgebroken in de missie werk zaam geweest. De Chinese muziek, de uitbeel ding van de Chinese zeden ma ken deze film bijzonder interres- sant. Goed vertaalde en duidelijke teksten maken het volgen van het filmverhaal gemakkelijk. De zee zelf vormt weer een duinrand BERGEN AAN ZEE In de rampnacht van Februari zijn ette lijke tientallen meters duin aan de zeekust weggeslagen. De zee bracht hiervan in de loop van de zomer weer een gedeelte op het strand terug. De Zuidwesten winden stoven dit zand op, dat vervolgens door de na de storm aangebrachte rietkering werd vastgehouden. Zo is er thans een nieuwe duinrug gevormd van on geveer een "meter hoogte voor de steile afgebrokkelde duinenrij, en is de bestaande rietkering prac- tisch onzichtbaar geworden. De Rijkswaterstaat gaat nu boven op deze rug nogmaals een rietkering plaatsen om nog meer zand op te kunnen vangen en als de zee met zijn herfststormen niet te hoog komt, kunnen de duinen zich weer enigszins op natuurlijke wij ze herstellen. Nogmaals „De Huistyran" HEILOO De Toneelclub van de N.K.J.B. afdeling Heiloo zal nogmaals een opvoering geven van de klucht in drie bedrijven van Godfried Bomans „De Huis tyran". Dat zal geschieden Zon dagavond om acht uur in het Brunogebouw. Dit zal de derde opvoering zijn in korte tijd. Zon dagmorgen kan men tussen half twaalf en twaalf uur plaatsbe spreken in het N.K.J.B.-gebouw. De toegang bedraagt 0.75. Dokter Thorbecke f Te Den Helder overleed in de ouderdom van 66 jaar dokter A. J. F. Thorbecke, die gedurende 33 jaar huisarts was aldaar, na daarvoor als officier van gezond heid enkele jaren bij de Koninkl. Marine te hebben gediend. Dokter Thorbecke, die lange tijd de enige katholieke huisarts was in de Marinestad, had een werk zaam aandeel bij de voorbereidin gen van de bouw van het St. Li- duina-ziekenhuis, dat binnenkort 25 jaar bestaat. De overledene was kerkemees- ter van de H.H. Petrus en Paulus- parochie. Maandagmorgen om tien uur heeft de plechtige Uitvaart plaats gevolgd door de begrafenis op het R.K. Kerkhof te Huisduinen. (Advertentie) dat U een super-bon vindt in het U bekende pakje Keg's koffie A Op elke 100 pakjes bevindt zich een ruim aantal, voorzien van 10 punten. Punten zijn verpakt niet alleen in Keg's koffie, doch ook in Keg's thee. verpakte levensmiddelen, custard, pudding. Voor slechts 80 punten stelt U zich in het bezit van e?n zware bad handdoek. 70 punten halflinnen theedoek, *50 punten witte handdoek. 20 punten heren of da j meszakdoek, 60 punten I I bedrukt postpapier. In elk \j pakje koffie A: bon a 2V2 puntin thee Boudoir: bon 1 pnt. KEB' TULE-KOF F IF

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2