VERMAGEREN Qfoat&eö. James heeft in de kohö, ye&cfwten Pleidooi voor de tomaat Het oman Het pr De Amerikanen willen Suiker, melk en vet zijn afgezworen bij iedere verpakking staat „non fattening ONTWIKKELING m VAN DE MODE Hogere verzekerings premies voor dikkerds De Hemelsleutel Rode kleur geeft tomatenschotel fris aanzien Niet zoals Dior! Zijn ongekunsteld kleermakers- talent bezorgt hem echter bittere armoede Veria De ze en de li Scheeps i ■HI Ml MHM1 ■Ml ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1953 (Van onze correspondent) Iedere arts zal willen bevestigen, dat er meer mensen sterven, omdat ze te veel eten, dan te weinig. Op de Amerikanen moest dit wel indruk maken. Ze leven in een soort luilekkerland, met een auto op de drie inwoners. Zelfs de gasopnemer kan zich een Europese vacantie ver oorloven. Er moet hun dus alles aan gelegen zijn om hun aangenaam verblijf op dit ondermaanse zo lang mogelijk te rekken. Tientallen millioenen zijn derhalve in vermageringskuren gevlucht, hetgeen een finale omwenteling heeft veroorzaakt in de voedingsmiddelenindustrie. Een opinie-onderzoek heeft uitgemaakt, dat veertig millioen Ameri kaanse mannen en vrouwen te zwaar wegen en willen vermageren. Millioenen anderen hebben plotseling ontdekt, dat ze juist op de grens van het gewicht zitten en dus danig moeten oppassen om niet tot. het grote leger der dikken te gaan behoren. De „American Medical Asso- siation" heeft bovendien beweerd, dat te rijke maaltijden het leven bekorten: overtollig vet leidt naar het kerkhof. De statistieken van de verzekeringsmaatschappijen tonen eveneens aan, dat magere lieden „magere Hein" beter weerstand kunnen bieden. Vandaar, dat ze er ernstig aan denken om smullers en te dikke lieden een zwaardere ver zekeringspremie te laten betalen. Op het grote publiek heeft dat alles een formidabele uitwerking gehad. Half Amerika wil vermageren en heeft vet, suiker en zout afgezworen. Men heeft zich vrijwillig een dieet gekozen, waarbij de levensmiddelenindustrie zich wel moest aan passen. De directeur van een der meest bekende levensmiddelenbe- drijven verklaarde: Indien men op de dag van heden nog voedings middelen wil verkopen moet de verpakking voorzien zijn van het magische woord: non-fattening wordt er niet dik van. schotels knap duur zijn. De meelfabrikanten en de bak kers zijn tezamen gekomen en hebben hun klanten laten weten, dat brood beslist in een goed dieet niet gemist kan worden, dat het tegenwoordige ijzer en drie vita minen bevattende brood beter is dan het ouderwetse brood van grootmoeder en dat er bij de nieu we bakmethode geen voedsel ver loren gaat. Maar vele kopers her inneren zich nog, dat grootmoe ders brood twee eigenschappen had die zij tegenwoordig missen: je kon het ruiken als zij aan het bakken was en je kon het warm eten. George I Morrison, president van Genera' Baking, die acht mil lioen witte i uden per week pro duceert, heeft verklaard, dat het bleken van het meel om het brood witter te maken een wens van de huismoeders is. De meelfabrikant past hetzelfde proces toe als bij het zuiveren van drinkwater en hierbij gaat geen enkele van de belangrijke voedingselementen verloren. Om aan de klachten te gemoet te komen over de smake loosheid van het gewone brood, is er een groeiende tendens bij de bakkers om premier-broden te vervaardigen, die weliswaar duur der zijn, maar die tegemoet komen aan elke smaak en aan elk ideet. Thans bedraagt de omzet van dit soort broden reeds vijf procent van de 40 millioen broden, die er elke dag in Amerika verkocht worden. Sommige bakkers verkopen brood met een laag calorie-gehal te, anderen met juist een hoog ge halte, een bakker in Brooklyn bakt zelfs speciale broden op steen zonder pan. Ook in dit opzicht staan de Ame rikanen weer voor niets. Tachtig percent van de levensmiddelenin dustrie heeft de vermageringsbe weging gevolgd! Op de markt vindt, ge nu niet alleen zoutloos brood en koekjes, doch ook gebak jes, beschuiten, ijs, chocolade, pud ding, jam en tientallen andere ar tikelen welke bereid zijn zonder zout en zonder suiker. De smaak laat overigens niets te wensen over: de lekkerbekken komen nog steeds aan hun trek. Een gi gantische conservenfabriek in New-York, die hele maaltijden in blik op de markt brengt gebruikt nog slechts ontvette stoffen, een onschadelijk zout en niet vettende kruiden. Alle blikjes zijn voorzien van het toverwoord non-fattening, waardoor productie en afzet in enige maanden zijn verdubbeld. De Amerikaanse verbruiker ging nog verder en eiste ook dranken, die niet zouden aanzetten en ze kwamen er Het tegenoffensief kon natuur lijk niet uitblijven, want de sui ker-, melk- en vetmagnaten zagen hun verkoopcijfers schrikbarend snel terug lopen. Ook de lieden, die gewoon waren hun boterham te verdienen in de meel- en aard appelsector zagen slechte dagen aanbreken. De Amerikaan ge bruikte in 1952 nog 66 kg aard appelen en 82 kilo meel per jaar. Men vreest, dat men voor 1953 niet hoger zal komen dan resp. 49 kilo en 62 kilo. De afzet van melk producten daalde met 34 pet en die van suiker met bijna de helft. De groot-industriëlen van deze pro ducten zijn nu doende het scha delijke van zout-, vet-, meel- en suikerloos eten voor te houden. De suikeronderneming Domino geeft millioenen dollars uit om de slo gan te verbreiden, dat drie lepel tjes suiker minder calorieën be vatten dan een appel. In vele res taurants worden de calorieën ach ter de schotels op de prijslijsten vermeld. Op deze wijze kunnen de bezoekers precies uitrekenen tot hoever ze kunnen gaan! Wel is opmerkelijk dat de calorie-arme Deze week in de tuin Een typische herfstbloeier, welke in vele tuinen een vaste plaats heeft gekregen, is de hemelsleutel. Het is een van de weinige vetplanten, die zich de jaren door hebben weten te handhaven, samen met de muurpe per, welke een volle neef van de hemelsleutel is. De fraaie lilapaarse schermen van de laatste hebben een grote aantrekkingskracht op vlin ders, die zich graag aan de nectar te goed komen doen en dan tegelijk profiteren van de stralen van de na jaarszon. De familieverwantschap tussen hemelsleutel en muurpeper komt zeer duidelijk tot uiting In de vorm van de bloemen, die vjjfpun- tig zijn. Ook de bekende kamerplant Sedum sieboldi, de vetplant-hang- plant met de ronde blaadjes, heeft dezelfde bloemvorm, zij het dan in een andere kleur. De hemelsleutel van de tuin is een buitengewoon gemakkelijke gast, die heel weinig eisen aan de grond stelt. HU houdt echter wel van zonneschijn: de mooiste plan ten zien we dan ook op plaatsen, waar zU zoveel mogelUk van de zon kunnen profiteren. Na de bloei ster ven de bovengrondse delen van de plant af, maar het gedeelte onder de grond zorgt er wel voor, dat de hemelsleutel in het voorjaar weer de malse jonge loten kan ontwikke len, die na enkele maanden zullen zUn uitgegroeid tot forse planten, welke wekenlang met zoetgeurende bloemschermen zijn getooid, totdat de vorst er een eind aan maakt. De lengte van de rok heeft altijd al zijn wisselvallige kuren gehad. Voor de eerste wereldoorlog was het lang wat de modeklok sloeg. Maar dan ook zo lang, dat er werkelijk niets meer bij kon. Na de oorlog kwam de grote wijziging in de modewereld. Met de sensatie van de vrede kwam de sen satie van de rok met een lengte van 29 cm. van de grond. Men was er schijnbaar zo beduusd van dat men ze in 1923 maar weer snel liet zakken. Bijna zouden wij zeggen dat het ook mede een afscheid van de héél lange rok was. De ervaringen van de grafiek doen ons echter zwijgen. Een feit is het echter dat na 1923, op de grafiek het jaar 1948 een poging deed om minstens het peil van 1923 weer te benaderen. Hulde aan de moed van 1948, maar het heeft dit offensief moeten bekopen met een nieuwe aanval op de roklengte van thans. Of deze nieuwe voorgestelde lengte het zal win nen? Wij weten het niet, maar wij kunnen wel met zekerheid voorspellen dat na de eventuele stijging de roklengte weer zal dalen. En mocht de rok lengte nu dalen dan kunnen we zeggen dat zij weer zal stijgen, want grillig als de natuur van de vrouw is de lijn van de roklengte en na iedere stijging kwam er een daling en na iedere daling een stijging. Daar vertrouwen wij dan maar op. Er wordt onder de vrouwen, die het kunnen we ten, gefluisterd dat Charles James de beste, zo niet de enige ontwerper is met ongekunsteld kleerma kerstalent van heel Amerika. Maar ondanks dat men met stil ontzag over zijn kunnen spreekt, wordt er wel eens, en jammer genoeg, aan toegevoegd, dat zijn modellen onpractisch zijn. Door de jaren heen heeft James echter ook het tegendeel bewezen. Vele vrouwen van aanzien, waaronder ook mevrouw Douglas Fairbanks jr, miss Jennifer Jones, mrs Vin cent Astor, mrs Fair en Corn. Vanderbilt behoren tot zijn exquise cliëntèle. Voor zijn creaties betalen ze soms fantastische bedra gen, maar toch lijdt James en zijn boekhouding be wijst dit enorme zake lijke verliezen. Volgens hem heeft hij nog nooit geld verdiend in het mode- bedrijf en zal hij zich op de duur persoonlijk in armoe de moeten terugtrekken of bij zijn dood niet anders dan schulden na moeten la ten. Als reden voert hij aan dat de Amerikaanse kle dingindustrie liever inko pers naar het buitenland stuurt om daar peperdure creaties te bemachtigen. Daarbij beticht hij zijn col lega's er van, dat ze voor- De hertogin van Windsor staat bekend als de best geklede vrouw van Europa. De Duitse bladen heb ben opgemerkt, dat de hertogin, die met haar echtgenoot voor een be zoek van tien dagen in Baden-Baden is aangekomen, wel zeer modieus gekleed was, maar dat zU niet de korte rok 5 la Christian Dior draagt. Dat tomaten zo gezond zijn, wee't iedereen. Er zijn echter duizenden huisvrouwen, die nog niet van het nut van tomaten eten doordrongen zijn en hun tanden nooit met graagte in zo'n lekkere vrucht gezet hebben. Voor dié huisvrouwen schrijven we: „eet toch tomaten; eet vaak tomaten". Niet al leen hun gehalte aan vitamines en voedingszouten pleit in hun voordeel: ze zijn ook zo gemakkelijk schoon en klaar te maken en lenen zich voor het bereiden van talrijke aardige gerech ten. Hun gezellige rode kleur staat er borg voor, dat elke tomatenschotel een prettig en fris aanzien krijgt. Voor een verzorgd uiterlijk van een sla, stoofschotel of groentesoep ver dient het aanbeveling de tomaten te schillen. Dit is niet nodig, wanneer een tomatensoep of -saus na het ko ken gezeefd wordt: de schillen blijven dan immers in de zeef achter. We schillen de tomaten na ze óf in heet water gedompeld, óf in een felle vlam gehouden te hebben tot de schil barst. Enkele koude gerechten met toma ten zijn: Tomatensla. Voor 'n tomatensla is 'n slasaus van olie, azijn en zout uitste kend geschikt. Vooral wanneer een zachte kruidenazijn (b.v. dragon) wordt gebruikt. Olie en azijn niet apart over de tomaten schenken, maar eerst met elkaar vermengen. De sla saus op smaak afmaken met zout en desgewenst peper en .een weinig ge raspte ui. De tomaten schillen, in plakken snijden en deze in een schaal leggen. Tomaten en slasaus dooreen mengen en bestrooien met een weinig fijngesneden peterselie. Variaties: Door de tomatensla men gen: blokjes gekookte aardappel een rest gekookte boontjes dunne reepjes groene paprika schijfjes komkommer garnalen. Gevulde tomaten als slaatje. Vier middelgrote tomaten, een paar ge kookte aardappelen, 50 g boterham worst of corned beef of een haring, een augurk, olie en azijn of een ande re slasaus, slabladeren, zout. De tomaten en de sla wassen. Van de tomaten een kapje snijden. De to maten uithollen en van binnen met zout bestrooien. De aardappelen en de worst of haring in blokjes snijden; de augurk fijn hakken. Deze ingrediën ten dooreen mengen en smeuig en smakelijk maken met de slasaus en een weinig tomatennat.. De tomaten met het mengsel vullen. Van de toma- tenkapj.es 4 kleine figuurtjes snijden en één hiervan in het midden van el ke tomaat leggen. De slabladeren op een schaal leggen en de tomaten er op zetten. Warme tomatengerechten zijn: Gebakken tomaat bij het brood. 250 g tomaten, een kleine paprika, pl.m. 25 g boter of margarine, zout (peper of nootmuskaat), (1 ei). De tomaten schillen en in plakken snijden. De paprika wassen, doorsnij den, van zaad en zaadlijsten ontdoen en fijn snijden. De boter of margarine lichtbruin laten worden in de koeken pan en de groenten zachtjes 10 min. er in bakken. Zout (en peper of noot muskaat) naar smaak toevoegen. Desgewenst het ei losroeren met een eetlepel water en een weinig zout. Het mengsel over de tomaten gieten en onder roeren vlug laten stollen. Gevulde tomaten met hamragoüt. 4 Tomaten van middelmatige grootte, zout, 100 g niet te vette ham, 2 dl wa ter of vleesbouillon, 25 g (lj^ eetlepel) boter of margarine, 25 g (3 eetlepels) bloem, aroma, peterselie of paneer meel. De tomaten wassen en een kapje er af snijden. De vruchten uithollen en van binnen met zout bestrooien. De ham fijnsnijden. De boter of mar garine smelten, de bloem er door mengen en geleidelijk Onder roeren het water of de bouillon toevoegen, totdat een dikke saus ontstaat. De ham er door roeren en het geheel eni ge minuten la'ten trekken. Dan zono- lijn, waarin ook de toonaangevende Franse coutu riers zich dit keer uitleven. Een van de voorname modellen in de gedaante der huidige mode en ontworpen door James is deze japon van jersey. Het bolero-achtige bovenstuk valt ruim boven de hoogopgeknipte rok, die het figuur nauwkeurig omsluit. De voorbaan loopt in een punt uit en is voorzien van enige figuurnaden, die een onberispelijke coupe garan deren. De hoog aange brachte fluwelen ceintuur is achter tamelijk breed en loopt van voren smaller toe. James liet de lengte van de rok ongewijzigd. Het volgende model is een ontwerp van de Lon- aense couturier Charles Creed. Voor dit geklede pakje voor de namiddag ge bruikte hij een bedrukte harige zijde, een van de vele „gevlekte" imprimé's, die dit seizoen zo sterk vertegenwoordigd zijn. Het opstaande kraagje werd te- gengevoerd met zwart flu weel, evenals de mouw opslagen. Het hoedje, dat bij „Camouflage" zo luidt de welgekozen naam voor dit tailleur gedra gen werd, is van Vernier. Dior heeft dit seizoen ook ir ér het merendeel louter volgelingen en copiïsten zijn in dienst van confectie-concems en die zich niet ver der in mode of ontwerpen interesseren. De modellen van Charles James zijn altijd voor naam van karakter en geven de eigen opvattingen van hem weer. De reden dat wij deze Amerikaanse ontwerper momenteel naar voren brengen is, dat hij met zijn ideeën juist in de roos van het nu heer sende modebeeld schoot, namelijk de gebeeldhouwde bekendheid verworven door zijn koepellijn. Een voorbeeld hiervan is het diner-ensemble op de derde foto, dat gemaakt is van brocaat in goud en beige. De draperie rondom de koepelrok eindigt in twee sjerpen, die aan de linker voor kant samengeknoopt worden en met franjes zijn afgewerkt. Deze doorknoopjapon wordt gecompleteerd met een wijde losse mantel met volumineuze mouwen. dig zout of aroma toevoegen. De tomaten in een vuurvaste schotel zetten en met het mengsel vullen. Een weinig tomatennat er om heen schen ken, de schotel sluiten met een dek sel en het geheel zachtjes een kwar tiertje stoven. Het deksel van de pan nemen en de tomaten bestrooien met zeer fijn gehakte peterselie. Wie een oven bezit, kan de toma ten vóór het stoven met paneermeel bestrooien en een paar klontjes boter of margarine hierop leggen. Het ge recht in een openschotel gaar en van boven bruin bakken. Laatst zijn Brabantse kinderen in Frankrijk op vacantie geweest. Als ze daar nu maar geen sta ken geleerd hebben! An ders zal de Lassoman die kinderen wel eens krijgen! Nu loopt de paarden- stapel ook al terug! De Lassoman zal er eens achter heen gaan zitten! Pas geleden hebben Parijse studenten in Nij megen gezongen! In Tokio is 'n universi teit. Van de 78 profes soren zijn er 33 katho liek. Er zijn daar 1600 studenten. Hiervan zijn er 327 katholiek. In sommige plaatsen van ons land is de gebit- tentoestand van de kin deren niet zo best! Tand jes poetsen, kleine vrien den, en de dokter niet vergeten! Laatst is de Lassoman met de helicopter van Rotterdam naar Brussel gevlogen. Nog binnen het uur! 'n Man in Amsterdam heeft laatst 'n prachtige papegaai gevangen! Die was uit Artis weggevlo gen. En in Duitsland roken ze nu uit Nederlandse pijpen! Op 'n schip is laatst 'n tijger losgebroken, kleine vrienden! Hij had de tralies van zijn kooi los geknauwd. Je kunt tegenwoordig ook voetballen met 'n bal van plastic. Die straalt ook nog licht uit ook! Fijn voor nachtvoetbal! Bij het internationaal water-polo heeft Neder land de meeste goaltjes gezet! Zés én dértig! Toch nog geen kam pioen. Jammer! Elk seizoen 'n nieuwe schoen! Als je 't maar weet! In ÏJsselstein woont Ome Toon! En Woerden is trots op Arie van Vliet, die zo goed kan fietsen! En nu is het weer ge noeg! Dank voor de aan dacht! Heiligenkalender We naderen in ons oude boek al weer het eind van de maand. Lees nog eens aandachtig, wat het je van deze week te vertel len heeft. 21. Heden wert vermoort Mattheus 22. En Mauritius, Tebeus, Met het gans Tebeeuwsche rot Sterven voor den waeren Godt, 23. Linus Tweeden Paus van Roomen is met Thecla inghenomen, 26. Daer Justina, Cypriaen, 27. Cosmas is en, Damiaen Van ruilen komt niets Keesje heeft een zusje gekregen en de juffrouw op school vraagt na de vacantie, of hij er blij mee is. Kees had liever een broertje gehad. Daar kun je mee voetballen. Maar, zegt de juf frouw, misschien kun je het nog ruilen. Geen sprake van, zegt Keesje. Het is te laat, we hebben het zusje al vier dagen gebruikt. EEN PRIESTER» HELD (IV) ScheveningenAmers foort. In zijn cel te Scheve ningen was Pater Titus de troost en de vreugde voor de andere gevange nen. Daarvan vertelt C. de Graaf, een jongeman, die van hem een prach tige gedachte kreeg, waarin hij hem aan spoorde blü te zijn met zijn lot. Hij zette de jonge mensen ook aan het werk en liet ze de levens beschrijven van de grote Ordestichters: Franciscus, Teresia en Benedictus. Dat was 'n goede en nuttige aflei ding in de eenzame ge vangeniscel. 's Morgens en 's avonds bad hij met hen, of ze nu katholiek of protestant waren. Wat gaf dat ook? Geloof en gebed waren voor allen een sterkende kracht. Al gauw werd Pater Titus overgebracht naar het kamp te Amersfoort. Hier moest hij zijn pij uittrekken en kreeg hij een soldatenpak aan. Voortaan was hij gevan gene no. 58. Hij stond daar meteen al vrijmoe dig te preken, of er niets aan de hand was. Dat leek nergens op en klopte helemaal niet met de kamporde. De vol gende morgen stonden er al de zwaarste lijfstraffen achter zijn naam op de lijst. Gelukkig, dat de kampdokter het wist te voorkomen. Anders zou zijn leven toen al gevaar gelopen hebben. Hij werd zoet gehouden met aard appels schillen en hout jes hakken. Toch had zijn zwakke gestel al een har de duw gekregen. Op last van de kampdokter moest hij weg. En hij ging op transport naar Dachau. In Dachau „boef" met de „boeven". „Toen professor Brands- ma bij ons kwam", schrijft iemand, „was Dachau 'n hel zoals mis schien nooit daarvoor of daarna. Ik dank God, dat ik deze blijde en zonnige figuur heb mogen ken nen. Zijn kort verblijf in Dachau was een waar martelaarschap. En toch bleef hij altijd opge wekt en blij, een voor beeld en zelfs een steun voor ons allen." Weldra prijkte de pro fessor als echte boef met boeventronie in het „boe ven-album" als „Da- chauer" no. 30492. Hè, wie ontdekte hij daar onder het zebra pakje? Zijn medebroe der, broeden Raphael. Deze zou hem overal helpen en voor hem zorgen. Nu zou zijn kruisweg in Dachau beginnen. Hij leed al aan een slepen de, ernstige kwaal. De dokters hadden hem een bewijs meegegeven, dat hij volstrekt ongeschikt was voor het kample ven. Wie stoorde zich daaraan? Men dorst zelfs naar huis te schrij ven, dat de verandering van leven de professor goed scheen te doen. Men wist wel beter. Dachau zou z'n dood worden. Legpuzzle We geven je telkens 'n groep van drie letters. Nu moet je die zo groe peren en achter elkaar plaatsen, dat er een ge zegde voor de dag komt, dat O. L. Heer ergens in het Evangelie gebruikt. Hier volgen de letter groepen: RDE - KOR - LIC - AAT - TEN - NDE - ZIJN - ENM - HTO - ZET. Goed uitkijken en niet gauw opgeven! De man zonder pijn Vandaag vertéllen we jullie verder over Fran- kie Sweetman, de man zonder pijn. De dokters waren met hun midde len nog niet uitgeput. Ze haalden 'n electrisch schokapparaat te voor schijn met een paar ste vige handvaten. Die moest Frankie maar eventjes vasthouden. Toen joegen ze er een geweldige stroom door heen. Maar Frankie hield zijn gewone ge zicht. Alle drommels, dacht een van de ge neesheren, dat ding werkt zeker niet. Hij nam toen zelf de hand vaten vast, maar met een schreeuw van pijn vloog hij tegen de muur. Toen kwamen zenuwartsen op de proppen en gaven Frankie dingen te slik ken, die hem zeker een huilbui zouden bezorgen. Maar er was bü Fran kie geen traantje te be speuren. Toen begonnen ook zij het maar eens te probe ren met naalden en stokken. Frankie trok 'n gezellige snoet of ze hem prettig kietelden. Maar helemaal geen pijn voelen is toch niet altijd voordelig. Daar Frankie nooit tandpijn heeft, is, zonder dat hij het in de smiezen kreeg, zijn gehele gebit er aan gegaan. Scheert hij zich en geeft hij zich een flinke jaap in zijn wang, dan merkt hij het pas als hij bloed ziet vloeien. Als Frankie in de giete rij aan het werk is, val len er soms druppels gloeiend lood op zijn handen. Pijn heeft hij niet, wel ziet hij reuzen- blaren te voorschijn ko men. DAT HEB IK GEDAAN Wel eens van Washington gehoordf Ik bedoel dan één van de stichters van de Republiek van de Ver enigde Staten van Amerika. Toen hij nog klein was, deed hij eens iets heel doms. In de tuin van zijn vader stond een zeldzame kersenboom, waarop z'n vader erg trots was. Wat deed de kleine George nu? Zonder er bij na te den ken, begon hij de schors van die kersenboom af te trekken. En het gevolg was, dat de prachtige boom dood ging. Wat was vader bedroefd. Hij zei: „Ik zou wel eens willen wetenwie dat gedaan heeft". Nait- welijks- had de kleine George dat gehoord, of hij stapte op zijn vader toe, draaide er niet om heen, maar zei eerlijk en ferm: „Dat heb ik gedaan". Die oprechtheid trof vader erg. Hij gaf geen straf of een standje, maar omhelsde de kleine jongen en zei: „Je eerlijkheid is me meer waard dan de mooiste kersen boom". Geen wonder, dat George Washington later om zijn eerlijkheid en oprechtheid algemeen bemind werd. Jong gewend, oud gedaan. Doen jullie net als de kleine, eerlijke George: DRAAI ER NIET OMHEEN 1 Zit hij met zijn vrouw aan tafel, dan reikt hij haar doodnuchter een smoorhete schaal aan, die vrouwlief dan maar zo gauw mogelijk neer zet om haar handen niet te verbranden. Ook pakt hij gerust gloeiende ko len beet. Toch is Frankie gevoelig voor geluids trillingen en heeft hij onmiddellijk in de ga ten, als men maar even tjes op zijn schouder tikt. Een wonderlijk man, die Frankie zon der pijn. Bloemen in de winter Als je deze winter je ouders of vrienden wilt verrassen met bloeiende hyacirthen of tulpen, moet je zien, dat je vóór een prikje wat bollen op de kop tikt. Dan neem je een bloempot of liever nog een aarden kom. Daar doe je wat zand of grint in. Je bol letjes hebben niet veel eisen, want in de dikke schubben hebben ze hun voedsel al klaar liggen. Op de bodem van zand of grint zet je je bollen neer, met de punt naar boven, dat snap je. De ruimten tussen de bollen vul je aan met grint pf wat fijn geklopte bak steen. Wat je niet moet verzuimen is: water ge ven, maar dat mag niet hoger staan dan de on derkant van de bollen. De bollen van hyacin then en tulpen moet je niet in het licht zetten. Wil je sneeuwklokjes, crocussen of langstelige trosnarcissen kweken, dan moet je die een plaatsje in het licht ge ven en die kun je ook nog na September in de pot zetten. Hebben je bollen een maal gebloeid, zet ze dan eerst een poosje in de tuin om weer wat voed sel te verzamelen. Dan heb je er het volgend jaar weer plezier van. Veel succes met je bloe mentuin. Waarom huil je zo? Wat scheelt er aan, Sjef, dat je zo huilt? Omdat m'n zusje niet met me spelen wil. En waarom wil ze niet met je spelen? Omdat ik huil. 's-GRAVENï bouw meent werden aang van directe l van het priji zien dit bel voor hetlan zien van dezi steunende n seheidene pr loren, aldus van Landboi Met name za' plaats het prijs bepaald produc: marktsituatie en de daaruit r tabiliteit van bedrijfstype bef prijsbeleid. Hieruit vloeit nister zich niet binden aan r prijzen voor ell daar zowel het grijpen in de 1 voor een bepaa peil dat daardoi den nagestreefd zullen zijn van de overige pro dit bedrijfstype bracht. De afzet v Passagierssche Bloemfontein p Awerpen; Gr< Hoek v. Hollai man 17 900 Fapeete; Bosdhf te Port Sudan; v Kaapstad te Rijndam 17 720 Cobh; Willem 1 pore n Belawaï Tankers: Ar'onia 18 v Tj Caltex Leiden Rolterdam; Calt Gibraltar n Sid 17 v Rotterdam the Hague p v I Corrilla 17 v lington; Macuto; Spezia; Ondina tr Balikpapan; Suez n Mena al ta 17 v Colomb madi; Barendrei n Curacao; Clé bane n Balik Ardrossan te Pi Vrachtschepen Aalsum p 17 te Said; Aldabi p cent n Las Pal Rio de Janeiro phard p 17 Fini mas; Alwaki Montevideo; A Bremen te Ar kom 17 v Call, Cott'ica 17 380 P'vmouth; Ga; Aden 18 v Adei kerk 17 v Rotte Sc'aie 17 v Ams dam; Stad Sdh vik n Vlaardii p 17 Landsend terswijik 17 v C land; Stad Alik Narvik n Newp ZONDAG 2( HILVERSU: kc/s. 8.00 1 17.00 IKOR; 24.00 KR( NCRV: 8.00 I 8.15 Gram.; 8.3 9.15 Vocaal ens. 9.45 Gram.; 9.55 mis; 11.30 Gran 12.35 Gram.; 1 12.55 Zonnewijz Kath. nws; 13.10 Boekbespr.; 13.5 d. jeugd; 14.30 „Kwakzalverij", conc.; 15.35 Grf liek Thuisfron Sport; 16.30 Ves Jeugddienst; i 18.45 Pastorale 19.00 Gram.: 19. is de Heere c; Nws; 20.00 Gran ne man; 20.30 „Met vreugde 1 hoorsp.; 21.50 Act.; 22.15 Mus 22.40 Gram.; 22, lit.kal.; 23.00 1 Gram. HILVERSU! kc/s. 8.00 Vi 10.30 IKOR; VARA; 20.0 VARA: 8.00 1 postduivenber.; V. h. platteland liedjes: 8.55 Spo ber.; 9.00 „Lang gen", caus.; 9.10 illustratie)9.45 caus.; VPRO: 1 IKOR: 10.30 E Kerkdienst; AV 12.05 Hammond „Even afrekenei „De Spoorwege; 13.20 Metropole fevar. muz. 4.20 Omr. ork. T oneelbeschou w: caus.; 16.20 Gr; revue; VPRO: 1 gress of Faiths" het kerkelijk ei 17.30 V. d. jeugd naai; 18.15 Nw 18.30Hammondoi begeleiding; 18.4 Gram.; AVRO: Herfstprogr.; 2 volksmuz.j 21.05 mezzo: Hé, zijn

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4