e Wij reizen vanaf Maandag naar het verre Zuydtland Gif moord-verdachte blijft tot einde toe ontkennen Zuiveringsacties op Java en Celebes ZATERDAG 1 Twintig jaar geëist Opheffing faillissement van Avifauna? DE KROMEK VAN AL Tussen industrie en landbouw een zekere afzondering nodig Pagina 7 Heiloo: 3ergen UITJENHORN r PLAYERS'1 vf eesten eemskerk" 5 MISSEN: isvereniging Nederlands toekomst in Australië Met „onze" Skymaster gaan ook 46 emigranten mee Hoe bestaat het Naar wij vernemen Crediteuren vragen uitstel van bespreking 100e Landbouwhuishoudkundig congres rn- el, ve ie- Zaterdag 19 September 1953 EN GEVEN WU MEN GEBRUIKEN WIJ Maar... y hei gehele Jaar één prijs 1744 één KWALITEIT UJHEM 307 Telef. 5681 otelaan 20, Tel. 2130 WR'JFU/flS et.ptrqnoletufc /an, ouds bekende Vriendschap1' l's beste radio-, amusementsorkest :CK de muziek 'olendammers Zigeuners irolers 10 uur le deuntje 10 N. FERNHOUT ■■■■iiniiiiiiiiHiiin m 23 SEPTEMBER 5 m m heer Sombroek kaarten in voor- 3 bekende adressen te voorkomen! open 7.30 uur S ng voorbehouden 3 KANTEN. 1- en 2- Ook KINDER- zijn bijzonder wel- 915; selie 2.505.50 5017.50; pruimen ■ken basterd 50—68; 18; druiven Franken- .05; Alicant 851.12; 1 8—47; ananas 15-61; appels 843; knol- arkt Leiden 18 Sept. Aange- eren, 60 melkkoeien. >eien, 138 vare koei- alveren, 29 vette kal- uchtere kalveren. 25 ;ht: 700 vette scha- deschapen, 1506 lam- /arkens, 246 schram, 2 paarden, 9 veulens. fokkS375—600; meik- —1050; vette koeien vette koeien schoon are koeien 520750; 820; pinken 350 /eren 180300; vette 200—230; nuchtere acht 4560, levend tte schapen 85100; 7090; vette lam- 10; drachtige zeugen schrammen 55—90; 15; veulens 225350; tt Leeuwarden [DEN, 18 Sept. veren 1.503.50: 90 -2.59 per kg slacht- ette koeien, le kw. e kw. 2.502.59, 3e !9 per kg slacht ge- melk- en kalfkoeien 5 pinken 350485 kalveren 4058; reideschapen 60110 a 3064; 539 vette le) 1.70—1.85; (vette —1.92; (zouters) 1.77 levend gewicht. 303 0 en lopers 51100; n geiten, geen note- irden 450990. Et Leeuwarden DEN, 18 Sept. t 1.981.99; Edam- .871.88; Broodkaas (Van ome verslaggever In het journaal van de ontdekking der ganse aarde heeft een Nederlands zeeman de eerste betrouwbare berichten geschre ven over het grote Zuydtland. Het Terra Australies, waarvan Grieken en Romeinen het bestaan reeds vermoedden. In 1606 voer Willem Jansz met de pinas „Duvfken" in opdracht van de V.O.I.C. van Banda Oostwaarts. Hij landde aan de Westkust van wat nu het York-schiereiland heet, in de Golf van Carpen taria. Hij vond het land onvruchtbaar en negen van zijn man nen werden er door de inboorlingen gedooil dies keerde hij haastig terug, maar zijn ervaringen schrikten de Nederlanders niet blijvend af. Zij benaamden in 1622 Kaap Leeuwin in het uiterste Zuidwesten en in 1623 Arnhems land in het Noorden. En het Zuidelijk eiland dat Abel Tasman op 25 November 1642 ontdekte en naar zijn lastgever „Anthoony van Diemens- landt" doopte, draag sedert 1853 zijn eigen naam. Zo spon de historie de eerste draden tussen de tegenvoeters Australië en Nederland, door 18.000 kilometer land en Oceaan ge scheiden. De band is in het heden dui zendvoudig bevestigd. Hoe hecht zij is en hoe zij ontelbare gezinnen hier met zovelen overzee verbindt, ziin we ons des te meer bewust geworden bij de voorbereiding van de snelle reportage-vlucht zeven weken voor een heel conti nent die we op 't punt staan te gaan maken. Wie vandaag de op dracht heeft over Australië te schrijven, snijdt geen academische kwestie aan. Hij wordt onmiddel lijk geplaatst voor de actuele pro blemen van tienduizenden land genoten. In acht na-oorlogse jaren zijn 43.000 Nederlanders naar Australië geëmigreerd en iedere week nog melden zich 300 nieuwe candidaten aan. Drie-kwart van hen gaat ook. 1440 vertrekken er op 1 October met de ..Johan van Oldenbarnevelt" weer. Op 28 Oc tober volgt de „Sibajak" met 1000 op 6 Januari Vaart de „Van Ol denbarnevelt" weer. Ook de char tervluchten per K.L.M. gaan door. De Skymaster waarmede wij Maandagmiddag van Schiphol starten, heeft met 7 collega's jour nalisten ook 46 emigranten aan boord. Mevr. de Kok uit Arnhem zal er zijn met haar vijf kinderen en Mevr. van Sluys uit Middel burg met 7. Cees Koeman, een 18- jarige timmerman uit Wijdenes gaat óp reis naar Tasmanië, er zijn 'n Amsterdamse electromon- teur en 'n chauffeur aan 'boord met Hendrik Caarels uit Ensche de. Mej. Veen uit KJelwindeweer heeft passage geboekt en de fa milie Aan 't Rot uit Hattem. Mevr. van Oss uit Oss vliegt naar Bris bane en Mevr. Wiggers uit Bram men naar Victoria. Zo zijn er meer en het is dezelfde reis die zij allen en wij zullen maken langs Rome en Cairo, Karachi, Calcutta en Singapore. We hebben allemaal de schoe nen, die we in Australië van plan zijn te dragen, naar de gemeente lijke ontsmettingsinrichting in Amsterdam gestuurd, in de hoop ze op Schiphol weer te ontmoeten. Bat moest, campagne tegen mond en klauwzeer. We lopen allen gelijkelijk met prikken in de arm en een ticket op zak. Nochtans zullen in Perth de wegen scheiden, en wat voor ons een journalistieke opdracht is, is voor hen het begin van een volkomen nieuw leven. Het grote avontuur. Van dat avontuur de achtergronden en het perspectief te schetsen is het doel van onze reis. Er is een schema voor op gesteld. dat ons tot 11 November over duizenden kilometers in vliegtuigen en auto's voort zal sleuren van Perth in het Westen tot Brisbane aan de Oostkust langs mijnen en vee-stations, bongerds en raffinaderijen, millioenen- steden en woestijnen; we gaan in UTRECHT, 18 Sept. Utrecht heeft een automarkt, die enige faam in den lande geniet. Er wordt steeds een formidabel aan tal wagens aangevoerd, dat va rieert van de meest luxueuze sleeën tot karren die nog alleen maar voor de sloop geschikt zijn Een enkele keer moet het zelfs wel gebeuren, dat er wagens na afloop bljjven staan, omdat de adspirant-verkoper Ihet niet de moeite meer waard vindt het om verkochte wrak nog weg te sle pen. Natuurlijk wordt men op de automarkt wel eens in de nek gekeken. Gisteren is een gegadigde uit Hilversum er echter toch wel op zeer bijzondere wijze ingevlogen. Deze man heeft zich klaarblij kelijk door radde, tooogiprijzende woorden een auto laten aansme ren, die eigenlijk geen auto meer was, omdat.... Toen de goede man n.l. met zijn nieuw verworven bezit wil de wegrijden, bleek dit niet te lukken. Een technisch onderzoek wees uit, dat de motor uit de auto was verdwenen. De ineens niet meer trotse eigenaar van het nieuwe bezit spoedde zich overigens te voet naar de politie, die eveneens constateerde dat er geen motor in het wagentje was. Zij slaagde erin de verkoper te vinden en nam in ieder geval veiligheids halve de 225 .gulden, die ervoor betaald waren in beslag. Maar er was geen aanleiding de man in arrest te houden. Dit geval zal wel aanleiding een continent dat even groot is als de Verenigde Staten, 230 maal Nederland op zoek naar Neder landers die er al wonen en naai de kansen voor hen die nog willen volgen. En u moogt wel aannemen, dat het speuren naar een naald in een hooiberg niet eens zo erg veel moeilijker is dan dat wat wij gaan doen. Uit stapels literatuur en uren lange gesprekken doemt een .eer ste ruw schetsbeeld op van het jongste continent, waar leven in een mateloze ruimte en daarvan weer de helft in een handvol grote steden. Ondanks 34 pet woestijnen en 42 pet die alleen geschikt worden genoemd voor extensieve, vee en schapenteelt moeten hier nog enorme mogelijkheden voor de landbouw liggen. Ge leest het scherp verwijt dat de Australische bisschoppen hun landgenoten in hun social statement van 1951 hebben gedaan; „We hebben ge weigerd dit land te bevolken" en verneemt elders cijfers over 's lands natuurlijke hulpbronnen: een reserve van 29 milliard ton steenkool en 37 milliard ton bruinkool, van ijzer, uranium en goud, zilver, lood en koper, zink, aluminium, tin, een geweldige na oorlogse industriële expansie be vloeiingswerken ten koste van honderden milljoenen ponden. Een reeks vragen wacht een ant woord. dat we pas over maanden zullen kunnen formuleren. We zullen Nederlanders ont moeten. Uw broer wellicht of uw dochter en van hun wedervaren berichten als het karakteristiek mag heten. Wij weten dat hun eigen brieven dikwijls niet worden geloofd als zij getuigen van opti misme. Het is een veel-verspreide mode geworden, bedenkelijk te kijken als het over Australië gaat, nog altijd het verre Zuydtland van vroeger. We zullen zien JAN ONSTENK bedroeg het aantal verkeerson gevallen in de maand Augustus te Amsterdam 1321, d.i. 18.5 pet. hoger dan het aantal in Augus tus van het vorig jaar. De ver- keersthermometer wees aan het eind van deze maand 9529 aan tegen 8299 in 1952.... is Den Haag er zeker niet min der erg aan toe, want daar no teerde men in de week van 10 tot 16 September 189 verkeers ongevallen. Op Prinsjesdag alleen al kwamen 25 aanrijdingen voor, hielden twee ambtenaren van de douanerecherche op de werf van Wilton Feyenoord de 50-jarige Chinees Y. K. K. aan. De gele man probeerde twee kilo ruwe opium van de werf te smokkelen, ter waarde van ongeveer f 2000.... kwam gisteren een belangrijke verkeersverbetering tot stand, toen de Koningin Julianabrug in Alphen a. d. Rijn officieel in ge bruik genomen werd. Het werk heeft bijna f 2.000.000 gulden ge kost, welk bedrag geheel door de gemeente werd opgebracht.... werd de expositie „kunstschat ten uit het Vaticaan en uit Ita liaanse kerken en musea", die in het Haagse gemeentemuseum is ingericht, door de 50.000ste be zoeker betreden. Het was mevr. Teunissen-Timmerman uit Heem stede.... vonden in IJmuiden gisteren twee dodelijke ongevallen plaats. De slachtoffers waren een door een vrachtauto aangereden motorrij der en een jongetje van vijf jaar, dat plotseling de weg over stak en door een zandauto werd ge grepen.... DORDRECHT Op de tweede dag van de behandeling door de arrondissementsrechtbank te Dordrecht, van de strafzaak tegen de 30-jarige gemeente-opzichter A. L., die ervan wordt verdacht zijn echtgenote door middel van arsenicum om het leven te hebben gebracht, is als getuige gehoord dr. J. C. Pröniger, psychiater uit Wage- ningen. Deze had een rapport over de verdachte uitge bracht. Daarin was onder meer medegedeeld, dat het verstandelijk vermogen van L. goed is, maar dat hij beheerst wordt door driften, die hij niet bedwingen wil. Verminderd toerekeningsvatbaar wilde dr. Pröniger L. niet noemen. Misschien kon tot verminderde toerekenbaarheid worden gecon cludeerd, hoewel het getuige voorkwam, dat het ten laste ge legde feit hem ten volle kan worden toegerekend. Uit het rapport werd gelicht, dat L's vader op 47-jarige leeftijd voor de derde maal trouwde. Zijn vrouw was een 15-jarig meisje. Na het verhoor van de ver dachte, die nogmaals alles ont kende en onder meer verklaarde, dat hij zich niet kon indenken, wie zijn echtgenote vermoordde, omdat zij bij zijn weten geen vij anden heeft gehad, nam de offi cier van justitie, mr. Visser, re quisitoir. Mr. Visser zette de loop van het drama uiteen en zeide o.m„ dat het openbaar ministerie een uiterst moeilijke taak heeft, slechts op aanwijzingen het be wijs van de schuld van verdachte te moeten leveren. Alle aanwij zingen pleiten echter tegen T. en in het gehele proces is geen enkel punt te vinden, dat tot de conclu sie leidt: als dat waar is, kan hij het niet gedaan hebben. Een zeer gelukkige omstandigheid noemde de officier van justitie het, dat de drogist van H. en zijn vrouw in Moordrecht van de opgraving van het stoffelijk overschot en de arrestatie van L. hoorden en dat zij zich hem herinnerden als de man, die eens om vergif was ge komen, omdat hij een hond uit de dit jaar. weg wilde ruimen. Hij had tegen het echtpaar gezegd: „Ik ben ge trouwd met Maaike W, waaruit zonneklaar blijkt, dat hij het ver gif heeft gekocht vóór het over lijden van zijn echtgenote en'niet, zoals hij volhield, daarna. Mr. Visser betoogde verder, dat de eerste vrouw heeft moeten wijken voor de tweede. Welover wogen maakte L daarom een plan, aldus mr. Visser, om Maaike W. te doden. De eerste en de tweede keer mislukte het: zijn vrouw werd alleen maar ziek, de derde keer gaf hij haar echter zulk een dosis van het vergif, dat zij overleed. Deze gruwelijke misdaad, aldus de officier van justitie, is in verband te bren gen met aard en aanleg van de verdachte. Het voorlichtings- en het psy chiatrisch rapport toch spreken van „weloverwogen, koud, wel lustig, en sadistisch." Op grond van de wel zeer ster ke aanwijzingen, achtte de offi cier verdachte schuldig aan moord op zijn vrouw. Mr. Visser eiste tenslotte twin tig jaar gevangenisstraf met af trek van de praeventieve hechte nis. Doodvonnissen in Kenya NAIROBI, 18 Sept. Het op perste hof van Kenya heeft van daag 44 Kikoeyoes ter dood ver oordeeld wegens het vermoorden van een kind van één jaar tij dens de massamoorden van de Mou-Mou in Lari in Maart van AMSTERDAM, 18 Sept. On der presidium van de rechter- commisaris mr U. W. H. Sthee- man is vanochtend in het paleis van Justitie te Amsterdam de verificatievergadering gehouden van de crediteurs van Avifauna. Als raadsman van de heer G. van den Brink, directeur van de N.V. Britimij, die het vogelpark exploiteerde, las mr W. M. J. Russell een nieuw voorstel voor, dat enkele dagen geleden reeds is voorgelegd aan de crediteuren. Het voorstel behelst een ac- coord, dat gesloten zou moeten worden tussen de N.V. Britimij en de crediteuren, als gevolg waarvan het faillissement op ver zoek der crediteuren zou moeten worden opgeheven. De heer Van den Brink stelt daar echter tegenover, dat de bestaande vorderingen (in totaal ruim f 700.000) voor 100 procent zullen worden voldaan. Naar be kend is Avifauna inmiddels voor f 405.000 aan de gemeente Alphen verkocht. De overige schulden zullen worden betaald uit win sten, die de hoedenzaken van mevr. Van den l'rink afwerpen. Volgens de curatoren in het failissement bedragen die win sten circa f 100.000 tot f 150.000 per jaar. In het ontwerp-accoord wordt thans voorgesteld hierin geen wijziging te brengen. Aangezien bij opheffing van het faillisse ment curatoren geen toezicht op de gang van zaken meer kunnen uitoefenen wordt voorgesteld, dat de heer Van den Brink zal af treden als directeur der Britimij. Deze N.V. zal dan twee andere directeuren krijgen; een aan te wijzen door de crediteuren zelf en een door de N.V. Britimij. Maison van den Brink C.V. (de hoedenzaken) zal overgaan tot exploitatie van een nieuw op te richten hoedenbedrijf te Rotter dam, welke mogelijkheid, ten gevolge van invloed van derden, bij continuering van het faillisse ment is uitgesloten. De heer Van den Brink hoopt, dat de crediteuren dit accoord zullen aannemen, omdat bij de •opening van nog een nieuwe hoedenzaak meer winsten be schikbaar zullen komen voor de aflossing der schulden. Bovendien zou het aan de curatoren uit te keren salaris vervallen. Ter vergadering vanochtend .vroeg de meerderheid der aan wezige crediteuren uitstel van bespreking van het voorstel, zo dat de vergadering werd ge schorst. Zij zal worden voortge zet op 9 October a.s. des morgens om 9 uur in het Paleis van Justi tie te Amsterdam. Pseudo vogelpest te Bilthoven BILTHOVEN, 18 Sept. In Bilthoven is bij de hoenders van de kippenhouder S. pseudo vo gelpest geconstateerd. De kippen- stapel, omvattende 380 dieren, is onmiddellijk afgemaakt. Belg verbetert record harmonicaspelen GENT, 18 Sept. Een accor deonist in Gent. Auguste Schel- straete, zegt, dat hij het Mara thon-record harmonica spelen heeft verbeterd door 72 uur zon der ophouden zijn instrument te bewerken. Volgens Schelstraete was het oude record dat van een Franse collega uit Armentiers, die 70 uur aan een stuk door heeft gespeeld. L. Jamin overleden ROTTERDAM, 18 Sept. Te Rotterdam is vandaag op 71-ja- rige leeftijd overleden de heer Louis Jamin, oudste directeur van C. Jamin N.V. De uitvaart diensten zullen worden gehou den Maandag as. in de kerk van de Allerheiligste Verlosser, aan de Goudse Rijweg te Amsterdam. De plechtige Mis van Requiem begint om 10 uur. Daarna is de begrafenis aan de Nieuwe Croos- wijkseweg. Op het honderdste landhuis- houdkundig congres dat gisteren te 's-Hertogenbosch is gehouden, heeft dr. D. Burger, hoofd van het bureau Agrarische Zaken van de Rijksdienst voor het Nationale Plan betoogd, dat het bevorderen van de productie van eerste le vensbehoeften in het algemeen belangrijker is, dan de zorg om werkgelegenheid. Bij het streven naar verhoging van de welvaart, dient in het oog gehouden te worden dat tussen industrie en landbouw een zekere afzondering noodzakelijk is. Men kan de agrarische bevolking niet ongestraft mengen met de in de industrie werkzame mensen, zo zei dr. Burger. Hij zou willen streven naar industrievestiging in bepaalde grotere kernen en het uitsmeren van niet-agrarische in dustrieën over het platteland niet willen aanmoedigen. Ten aanzien van de vestigingsplaatsen van nieuwe industrieën, zei dr. Bur ger: Fabrieken staan het beste daar, waar ze het beste produ ceren en distribueren. Beter is het volgens zijn mening de arbei ders naar de fabriek te trekken, dan de fabrieken naar de arbei der te brengen. DJAKARTA, 18 Sept. (Pi Ane- ta) Het bataljon van de „Ban- tengraiders" heeft in Augustus in Midden-Java veel successen ge boekt in de strijd tegen leden van de Darul Islam en andere ordeverstoorders, aldus blijkt uit een heden verschenen communi que. 71 leden van de Darul Is lam werden in gevechten gedood. Aan de zijde van het leger vie len 2 doden. Blijkens mededelingen van het basiscommando van Makassar zijn er acties gaande tegen een bende in de omgeving van Ma kassar, waarbij alle schuilplaat sen van benden in dit gebied door het leger onder handen werden genomen. Ten Oosten van Makassar werd een prauw waarin zich 10 bendeleden be vonden, tot zinken gebracht. Bij een treffen tussen het le ger en ordeverstoorders tussen Tjandjur en Sukabumi in West Java, zijn er aan de zijde van de bende 20 doden gevallen. Dit vuurcontact geschiedde in het raam van de intensieve zuive ringsacties, welke ook in West- Java tegen het bendewezen wor den gevoerd, aldus een bekend making van de generale staf van het leger. In deze bekendmaking wordt voorts gezegd, dat bii ach tervolging van een bende in het Tjikurajse 16 terroristen werden gedood en bij een treffen te Tji- rojom tussen 10 militairen en desawachters enerriids en een bende, bestaande uit 30 man. werden er 8 leden van de bende gedood. Het agrarische bevolkingsdeel kan schokken slecht verdragen. Daarom dienen wijzigingen, die met het oog op welvaartsverho ging nodig zijn, zich geleidelijk te voltrekken. Bij het bepalen van de urgentie, volgorde van in vesteringen ten behoeve van pro ductie en welvaartsontwikkeling, treden agrarische objecten weinig op de voorgrond als men ze be schouwd uit een oogpunt van werkgelegenheid. Maar zij staan op de eerste plaats als men ze beschouwt uit een oogpunt van productieverhoging van eerste le vensbehoefte. Dr. Burger pleitte er ten slotte voor om bij .het in uitvoering ne men van nieuwe objecten alle as pecten te beschouwen. Zo zal men in stadsuitbreiding bijvoorbeeld de agrarische aspecten niet mo gen verwaarlozen. Men zal er voor moeten waken, dat de grond die voor ongewijzigd gebruik be stemd is daartoe ook de meest geschikte is. Bij de aanvang van het con gres heeft de voorzitter mr. A. G. A. ridder van Rappard de rege ring dank gezegd voor de finan ciële steun, die het mogelijk heeft gemaakt ter gelegenheid van dit jubeljaar een gedenkboek, bevat tende de onderwerpen der 99 voorafgaande congressen samen te stellen. Het eerste exemplaar van dit gedenkboek bood hij de minister van Landbouw, de heer S. L. Mansholt, die het congres bijwoonde, aan. Deze dankte voor het geschenk, bracht de geluk wensen der regering over en gaf uitdrukking aan zijn vertrouwen, dat het gedenkboek voor de Ne derlandse landbouw van grote be tekenis zal zijn. Een huldetelegram werd aan Hare Majesteit de Koningin ver zonden. Voetbal in trance EDGWARE, 18 Sept. Het plaatselijke voetbalteam van Edgware heeft ditseizoen nog niet één wedstrijd gewonnen. Ten einde raad heeft men nu een hypnotiseur in de arm genomen, die de elf mannen morgen wel even zal toespreken, voor de be langrijke bekerwedstrijd tegen Rainham Town begint. De hyp notiseur, James Sparrow, denkt het wel voor elkaar te krijgen. De supporters zijn echter minder te spreken. Het enige commen taar van hen is, dat de spelers het gehele seizoen al in trance I zijn YY\Y\YV\YYYYY\YYYYY\Y\YYYYYYY\YYYYYYYY\YYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY\YYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY\YYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY\YYYYYYYYYYYYYYYYYY\YYY\YYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY\Y\YYYYYY\YYYYYY\YYYYY\YYY\YYYYYYYYYYYYY\\YYYYY\\Y\YY*Y\YYYYYYYYYYYY\YYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY\«M| HET ZOU ZEKER NIET rechtvaardig zijn, de trage gang van zaken ten aanzien van de verbetering van de toestand bij ons kleuter onderwijs, alleen aan de Regering, mitsgaders de minister van Onderwijs, te verwijten. Dezer dagén Is er een en ander in de pers, en natuurlijk ook in ons blad, over gepubliceerd, naar aanleiding van de Troonrede, de Millioenen-nota en de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Juist enkele dagen, voordat deze staatsstukken versche nen, had mgr. mr. Fr. Op de Coul, de directeur van het Katholiek Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, in zijn voorwoord op het Jaarboek 1953, deel I, over het katholieke kleuteronderwijs, zijn grote teleurstelling uitgesproken „over de laks heid van het parlement inzake de wettelijke rege lingen van dit onderwijs en de schrielheid in dit opzicht van vele gemeenten". Wat het parlement betreft, verklaart mgr. Op de Coul, „dat de wets ontwerpen betreffende het kleuteronderwijs in een stadium zijn, dat de Kamer zelf over de verdere behandeling kan beslissen". In elk geval, daarge laten of de Kamer inderdaad de laatste keer een kans voorbij heeft laten gaan, mag men thans niet meer spreken van, dat de Kamer over de behande ling „kan" beslissen, dit moet nu zijn „kon" beslis sen. Want de boel is, of was, precies gezegd, vast gelopen. Dat was natuurlijk al eerder bekend. Het was uit de schriftelijke stukken gebleken, en nu blijkt uit de toelichting op de begroting van Onderwijs, dat het ontwerp gestrand is op de financiële kant van de zaak. Tenminste, de minister zegt, dat op het ogenblik een onderzoek wordt ingesteld naar de verwezenlijking van het voor gestelde financieringssysteem, hetgeen dus wel weer een zaak van het departement (en niet van de Kamer) is. Daarnaast verwijt mgr. Op de Coul een en ander aan de gemeenten. Verwijten, die vaak terecht worden gedaan en die herhaaldelijk in dit blad bij verschillende gelegenheden zijn beaamd. En al gauw is men geneigd,hierbij te den ken aan onwelwillendheid van gemeentebesturen, van wie tot nog toe de medewerking aan subsidi- geven loPèeiTWoces daarin "de ering van dit onderwijs moet komen. Er zijn loflijke vraag of een auto zonder motor uitzonderingen, er zijn vele gevallen, waarin men heeft de het minste begrip van „gelijkstelling" ook op dit terrein niet kan opbrengen, maar.... wanneer wij een „verborgen gebrek' kernvraag zal zijn, uit de beschouwingen van een man als mgr. Op de Coul nog weer eens lezen, dat de Zuidelijke (over wegend katholieke) provincies „wel het slechtste figuur slaan" in de schrielheid, welke over het algemeen genomen door de gemeenten wordt be- toond,dan zijn er heel wat mensen en organen, aan wie de ontwikkeling van het katholieke kleuter onderwijs dierbaar zou moeten zijn, die de hand in eigen boezem moeten steken en zich rouwmoedig op de borst moeten kloppen, stamelend een mea culpa, vaak ook „maxima culpa" Intussen is het eindelijk tot de Overheid doorgedrongen, dat ook het Rijk hier een taak heeft en dat men de zorg voor deze tak van onderwijs niet langer op de gemeenten afgeschoven mag laten. Al enige jaren is het wets ontwerp tot regeling van de subsidies e.d. van het kleuteronderwijs aanhangig en er zit een uitgaaf van 11 millioen gulden aan vast, met verdere ver plichtingen voor gemeenten, die op dit punt vroeger „vrij" waren. De minister zal de spoedige behan deling van deze zaak met kracht bevorderen, heeft hij nu gezegd, een bewijs temeer, dat de zaak op dit moment niet bij de Kamer vastzit, die echter al eerder had moeten doorzettenEr zijn ver schillende motieven, waarom deze zaak zó belang rijk is. O.i. gaat het hier in de eerste plaats om het belang van het onderwijs, waarover minister Cals dan ook meer uitvoerig spreekt. Hij wijdt een beschouwing aan de kwalitatieve verbetering van het onderwijs (dus verbetering naar de hoedanig heid) en daarbij verwijst hij in de eerste plaats naar de betekenis van goed kleuteronderwijs. Het is in dit verband, dat hij ook de voorgenomen wet op dit onderwijs noemt. „Goed kleuteronderwijs" zo heet het dan verder „zal ongetwijfeld grote invloed hebben op het onderwijs in de lagere school en daar tot didactische (d.i. lerende) en methodische verbeteringen aanleiding geven, wel ke ook voor de leerlingen, die later voortgezet on derwijs gaan volgen, van bijzondere betekenis kunnen zijn". Men ziet, dat de minister hier sterk de nadruk legt op het onderwijs- en opvoedend karakter van de kleuterscholen, meer dan op hun oude betekenis van „bewaarschool".... Daarop schijnt de directeur van het Katho- liek Centraal Bureau meer de nadruk te leggen en wij zouden niet graag beweren, dat zijn argumenten ter dezer zake niet volop gel den! Duizenden kleuters, zo zegt hij in het eerder genoemde voorwoord, waarop wij nog eens in het bijzonder de aandacht willen vestigen, wachten op het ogenblik, dat ook voor hen de poort van de kleuterschool geopend wordt. Honderden moeders zien verlangend uit naar de mogelijkheid, geduren de enige uren van de dag rust en verlichting te vinden en de gelegenheid te krijgen, het huishou den weer op orde te brengen: „Men spreekt en schrijft allerwege over de noodzakelijkheid, om verlichting te brengen voor bepaalde categorieën, hier is de mogelijkheid ontelbare moeders van alle klassen en standen, gedurende enige uren van de dag in de gelegenheid te stellen tot kalmte en be zinning te komen, om daarna haar moeilijke taak onder vaak zeer bezwarende omstandigheden op nieuw en met opgewektheid te hervatten." Het gaat hier dus, naast een groot onderwijsbelang, om een zeer belangrijk gezinsbelang! Dat blijkt ten over vloede uit het verdere betoog van mr. Op de Coul, als hij zegt, dat niet te schatten is, wat geestelijk en psychisch gewonnen wordt door een goede rege ling en wijde openstelling van het kleuteronderwijs. Denk maar eens aan .de thans heersende woning toestanden! „Welke spanningen" aldus de schrij ver van deze beschouwing „in vele huishoudin gen kunnen voorkómen worden, kan slechts hij be vroeden, die enigszins op de hoogte is van de vele zenuwoverspanningen, welke tengevolge van te grote huishoudelijke drukte in alle standen gecon stateerd worden." Het totstandkomen van de wet op het kleuteronderwijs zal inderdaad voor zeer grote groepen der bevolking „een enorme sociale verlichting bij de vervulling van hun levenstaak betekenen Aan deze belangrijke sociale kant van beter it geregeld kleuteronderwijs is onlangs ook aan dacht geschonken bij de besprekingen en be schouwingen over de bouw van nieuwe kerken. Daarbij is gewezen op de dringende noodzaak van voldoende scholen e.d., ook kleuterscholen, in de nieuwe parochies van de grote steden, om die nieuwe parochies te maken tot die ideale godsdien stige gemeenschappen, die zij in het algemeen be lang moeten zijn! Zo wees mgr. van Hussen er dezer dagen op, dat in de nieuwe grote woonwijk van Amsterdam reeds nu 350 kleuters van 3 tot 6 jaar geteld worden, waaruit de dringende behoefte aan kleuterscholen blijkt. Hier is wel bijzonder duidelijk geïllustreerd, dat de Overheid (Rijk en gemeente) de taak hebben, krachtige medewerking te verle nen. Enige cijfers geven dit nog duidelijker aan: op 1 Januari 1952 bedroeg het totaal aantal leerlingen op kleuterscholen ongeveer 25.000 méér dan in het voorafgaande jaar. Op 1 Januari 1953 echter bleek de toeneming slechts 5000 leerlingen te bedragen. Voor een groot deel vindt deze vermindering welis waar haar oorzaak in de daling van het jaarlijks geboortecijfer na 1946 (toen het „abnormaal hoog" was) maar een belangrijke reden is ook gelegen in de Overheidspolitiek welke er toe leidde, slechts bij uitzondering bouwvolume, voor een kleuterschool beschikbaar te stellen. Vandaar dat de leiding in vele nieuwe paro- chies en ook in oude, waar de toestand penibel werd, zeide: wij raken hopeloos vast. Er kon wel is waar soms gebruik gemaakt worden van overgangsbepalingen, die de ergste gevallen ten aanzien althans van beschikbaar bouwvolume over brugden, maar dan eiste de bouw van zulk een school grote offers. In nieuwe wijken zijn kleuter scholen dringend nodig en het is dan ook te hopen, dat de nieuwste toezegging van de minister, dat er voor de bouw van kleuterscholen „grotere moge lijkheden zijn", er op korte termijn toe zal bijdra gen dat de gewenste verbetering verwezenlijkt zal worden. Dan zal althans de nadelige bouwstop niet langer remmend werken. Indien de minister er dan ook in slaagt, met medewerking van het Parlement, werkelijk de nieuwe wet op het kleuteronderwijs „spoedig tot stand te brengen", dan kan het verwijt van mgr. Op de Coul van het Katholiek Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, dat de overheid „schriel en laks" is, voor goed in de archieven worden opgeborgen! i if iet "i- et n. ie ie r, in ld it a. r, n k

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7