Rusland wil productie van A- en H- wapens verbieden Journalisten vertrokken naar 't Verre Zuydlandt Ontwapeningsresolutie van vier punten Ons nieuw feuilleton ,,Het lot uit de Als Beria gaat spreken: wee Georgi Malenkof Mevr. MacLean geholpen Dagblad voor Alkmaar en omgeving Wisjinsky spreekt in Assemblee Mail in vlammen sprong te water door rode ondergrondse? Mig-piloot krijgt 100.000 dollar Hij kent alle Russische atoomgeheimen Met emigranten-vliegtuig van luchthaven Schiphol Op 8 October a.s. zal het toestel van de KLM de Liftmaster „Ir Damme" als eerste ver trekken in de Christ- churchrace. De foto toont de bemanning van het vliegtuig, ge schaard om het toestel. Boven van links naar rechts: J. v. d. Bos, 2e radio-technicus; J. Kie- pe, le radio-technicus; J. Noomen, 3e officier; P. J. Aarts, 2e officier; H. A. A. Kooper, ge zagvoerder; J. F. Grif fith, le officier; H. v. d. Ham, le boordwerk tuigkundige; J. Booms- ma, 2e boordwerktuig kundige en D. A. Vis ser, chef vliegtechnisch bureau, General Opera tions KLM. Midden: de ,Ir Damme'. Onder v.lJi.r.: me juf. frouw E. M. J. Pinault. stewardess eerste tra ject; L. J. M. Hermans, le steward, eerste tra ject en J. H. Hoftijzer, 2e steward, eerste tra ject; mej. M. S. J. Kre- mer, stewardess laatste traject; M. de Jongh, eerste steward, laatste traject en J. A. van Praagh, 2e steward, laatste traject. Laatste groep van drie: mej. N. T. B. Jaspers, ste wardess tweede traject; J. Stil, le steward twee de traject en W. J. Jobse, 2e steward twee de traject NEW YORK, 21 Sept. Rusland heeft er vandaag bij de V.N. op aangedrongen onverwijld een onvoorwaar delijk verbod uit te vaardigen voor de productie van atoom- en waterstofwapens. Het Sowjetvoorstel werd aan de algemene vergadering voorgelegd door Wisjinsky, die daar een belangrijke rede uitsprak. Wisjinsky liet verder weten, dat Rusland bereid is met kracht te ijveren voor een herziening door de assemblee van het genomen be sluit om geen neutrale landen toe te laten als vertegen woordigers op de Koreaanse vredesconferentie. De communistische eisen in deze kwestie, zo betoogde hij, zijn ge rechtvaardigd en moeten worden ingewilligd. In de Sovjet-voorstellen voor toezicht op de moderne helse wa pens werd met name over water stofwapens gesproken, maar voor de rest volgden zij op de voet de Sovjet-ontwapeningsvoorstellen, welke op vroegere zittingen zijn gedaan. Wisjinsky zocht bij de V.S. de werkelijke oorzaak van de span ning in de wereld, zag in de Westelijke politiek in Duitsland een dreiging voor een nieuwe oorlog en verklaarde, dat het doel van de Nato de verzwakking van de V.N. was. De Sovjet-ontwapeningsresolutie de eerste Sovjet-stap op dit terrein sinds de dood van Stalin bestond uit vier punten: 1) een onmiddellijk, onvoor waardelijk verbod van atoom- en waterstofbommen, op de naleving waarvan de Veiligheidsraad toe- Zaterdagavond is in een che mische fabriek annex metaalhan- del aan de Grasweg te Amster dam brand uitgebroken, toen de scheikundige A. de G. bij het destilleren van butylacetaat een keteltje van het vuur haalde, waarbij het hengseltje brak en de vloeistof in brand raakte. De kleding van de G. kwam met de zeer brandbare vloeistof in aan raking en vatte vlam. De man holde brandend naar buiten en sprong in een gracht, waardoor hij zich voor meer ernstige ge volgen vrijwaarde. De brandweer bestreed het vuur in het bedrijf met vier stra len, maar kon niet verhinderen, dat het fabrieksinterieur voor 't grootste deel uitbrandde. De 33- jarige scheikundige verloor zijn in het kantoor hangend colbert jasje, waarin zich een porte feuille met f 100 bevond. zicht zou moeten uitoefenen; 2) vermindering van de gewa pende strijdkrachten van de V.S., Rusland, Groot Brittannië, Frank rijk en China met één derde, waarna spoedig een conferentie gehouden zou moeten worden om vermindering van de strijdkrach ten in de andere landen te be spreken; 3) het slopen van militaire bases in buitenlandse landen. Hiermee werd kennelijk gedoeld op de V.S., want Wisjinsky had eerder in zijn rede de Ameri kaanse bases overzee gehekeld; 4) veroordeling van propaganda, welke de oorlogspsychose aan wakkert. Niet één keer heeft Wisjinsky tijdens zijn lange rede de naam van Stalin genoemd. Aan Lenin LONDEN, 21 Sept. Het Fo reign Office heeft vandaag voor het eerst duidelijk te kennen ge geven dat mevr. Melinda Maclean, de vrouw van de lang vermiste Britse diplomaat Maclean, met haar drie kinderen achter het ijzeren gordijn is gegaan. Verschillende regeringspersonen hebben in privé gesprekken de mening te kennen gegeven, dat mevr. Maclean bij haar reis ge holpen werd door een commu nistische ondergrondse, die, zoals bekend is, in West-Europa werkt. Er werd op gespeculeerd, dat, nu het echtpaar weer herenigd is, de mogelijkheid bestaat dat de voortvluchtige Britse diplomaat in de nabije toekomst een soort openlijke verklaring zal afleggen waarom hij weggegaan is en yat hij nu doet. werd de gebruikelijke aandacht geschonken en Malenkof werd door Wisjinsky drie keer geci teerd. Een woordvoerder van de Ame rikaanse delegatie zei, dat de redevoering in het geheel niet was ingegaan op de voorstellen van Dulles. Later stelde Wisjinsky voor de resolutie betreffende waterstof- en atoomwapens als een apart punt te noteren op de agenda, onder het motto: „maatregelen om de gebaren voor een derde wereldoorlog te verminderen". De assemblee behandelt op het ogenblik het agendapunt „ont wapening en atoomcontrole". Of Wisjinsky's voorstel zal worden aangenomen, zal morgen beslist worden door de agendacommissie van de V.N. SEOEL. Generaal O. P. Wey- land, de commandant van de luchtmacht in het Verre Oosten, heeft meegedeeld, dat de piloot van de nabij Seoel gelande Mig 15 een Noord-Koreaan is en dat hij asyl zal krijgen als hij dat wenst. De straaljager is er een van „een Noord-Koreaanse een heid". Een Amerikaanse woordvoerder deelde mee, dat de piloot tijdens de ondervraging heeft gezegd, dat hij „blij was het communisme te zijn ontvlucht". De Noord-Koreaan is officier en 25 jaar oud. De woordvoerder zei, dat de Mig in Korea zou worden onder zocht en wellicht naar de V.S. zou worden gebracht om be proefd te worden. In Washington heeft de lucht macht bekend gemaakt, dat aan de communistische piloot 100.000 dollar uitbetaald zal worden. GEHEIMZINNIGE BOMEXPLOSIES KANSAS CITY Voor de zevende maal in de laatste drie weken heeft te Kansas City een geheimzinnige ontploffing plaats gevonden, ditmaal in de vertrek ken van een dokter op de elfde verdieping van een gebouw in het centrum van de stad. Twee vrouwen, die beneden in de straat liepen, kregen snij- wonden door vallend venster glas. De zes vorige ontploffingen richtten schade aan bij zaken lieden. Het meest verbijsterend is. dat geen stukken van de omhulsels van de bommen, de lonten of de ontstekingsinrichtingen zijn ge vonden. ZWEED IN POLEN GEARRESTEERD STOCKHOLM, 21 September - Emar de Joung, eerste officier van het Zweedse schip m.s. Gun nel, is in Gdansk (Polen) gear resteerd onder beschuldiging Polen te helpen hef) land te ont vluchten, aldus heeft 't Zweedse ministerie van buitenlandse za ken vandaag meegedeeld. STORM AAN ATLANTISCHE KUST SOUTHAMPTON, 21 Sept. De Atlantische kusten van Enge land en Frankrijk zijn vandaag geteisterd door hevige stormen. De wind joeg de golven op tot een hoogte van bijna vijftien me ter voor de Franse kust en tal van vissersschepen konden ter nauwernood de haven bereiken. De „Queen Elisabeth" moest voor anker gaan. LIBERIAANS SCHIP GEZONKEN PARIJS Het Liberiaanse schip „Greenville", dat Zondag avond in nood kwam te verkeren op de Atlantische Oceaan nabij de Azoren, is Maandagmiddag ge zonken. De bemanning van de „Greenville" is opgepikt door het Franse passagiersschip „Ile de France". Nadat wij enige keren een feuilleton-verhaal hebben ge plaatst, ontleend aan bekende films, beginnen wij het eerste wiuterkwartaal weer met een ouderwetselange feuilleton. Wij hebben ons het publicatierecht verzekerd van een boeiende Engelse detective-roman, getiteld: „Nomen sit omen", de naam zij een voorteken! Dit machtige, meeslepende verhaal, rijk aan avontuurlijke ge beurtenissen, zal ook in figuurlijke zin „een lot uit de loterij" zijn. Het verhaal geeft een kijkje achter de scher men van het moeilijke werk van Scotland Yard, dat na veel beslommeringen een misdadiger achterhaalt, die een per fecte misdaad dacht te hebben begaan. Maar de arm der gerechtigheid wint het. Reeds morgen, Woensdag, gaat het scherm op voor „HET LOT VIT DE LOTERIJ", waarmee de „Noorderpers" zich in het komende kwartaal nieuwe vrienden gaat maken en de oude weer sterker aan zich bindt! LONDEN. 21 Sept. De ont snapping van Lavrenti Beria zal, indien zij een feit is, het huidige Sovjet-regime tot in zijn grond vesten schokken. Zij zal Malen kof tot een voorwerp van spot maken in zijn eigen land, om van de rest van de wereld maar niet te spreken. Zij zal ongetwijfeld zijn col lega's en volgelingen en de kleine man in Rusland onzeker maken wat betreft de geschikt heid van Malenkof om het land te regeren. Zolang evenwel de berichten over de ontsnapping van de ge wezen tweede man van Rusland en ex-chef van de geheime politie niet boven alle twijfel zijn be vestigd, moet men er met heel veel scepticisme kennis van nemen. De grote vraag dient dan ook te wordenbeantwoord: „Is Beria in leven?" Maar als hij leeft en zich bui ten Rusland bevindt, dan: wee Malenkof. Want Beria was niet alleen hoofd van de Sovjet-poli- tie, maar hij had ook de leiding van het atoomprogram van het land en kent er alle geheimen van. Hij weet meer over de Russi sche geheime dienst en contra- spionnage dan welk ander lévend wezen ook. Beria zou zich in een niet- communistisch Europees land be vinden. Volgens een welingelichte woordvoerder in Washington hoopt senator Mc Carthy's sub commissie van onderzoek binnen enkele dagen te weten, of de ge heimzinnige figuur, die beweert Lavrenti Beria te zijn, inderdaad de vroegere chef van de Russi sche geheime politie is. (Van onze speciale verslaggever) SCHIPHOL, 21 Sept. Tientallen malen al is een vlieg tuig van de K.L.M. met emigranten naar Australië, Cana da of Nieuw Zeeland vertrokken. Vandaag was er aan het vertrek van de P.H.-T.L.W., de viermotorige luchtreus ,Overloon", die met ruim vijftig emigranten naar Aus tralië vertrok, een bijzonder tintje: er gingen, op uit nodiging van de Nederlandse en de Australische rege ring, ook acht journalisten mee, voor een oriëntatiereis van twee maanden. Daaronder was, zoals wij reeds heb ben aangekondigd, onze redacteur-verslaggever Jan Onstenk, die gaat voor de dagbladen van de Noorder pers" en voor de daarmede verbonden combinatie van samenwerkende katholieke gewestelijke dagbladen „Unitas". Het was op de grote lucht haven van Amsterdam het ge bruikelijke drukke gedoe, van vertrekkende emigranten, uitge leide gedaan door reeksen fami lieleden en verwanten en vrien den. Honderden drukten hun neuzen tegen de glazen wanden van het hooggelegen restaurant en tegen de hekken benedep rond het platform, waar de Constel lation klaar stond. Wat voor velen een reis voor hun leven is, is voor de staf van het vliegveld, voor de bemanning van de PH- TLW de gewoonste zaak van de wereld. Vliegtuigen komen en gaan, naar alle delen van de wereld. Een groep Surinamers komt uit de West aan en maakt op de grond van de Dutch Air- port kennis met de guurheid van de eerste herfstdag in Nederland. Straks gaan er mariniers voor een dienstreis de lucht in. Onder de journalisten zijn er, die al lang „lucht-minded" zijn, ande ren, die hun eerste grote en verre luchtreis maken. Collega's doen collega's uitgeleide. Onstenk neemt nog gauw een reeks adres sen in ontvangst, binnengekomen uit alle windstreken van mensen uit onze lezerskring, die hopen, dat hij met persoonlijke groeten voor verwanten in Sydney, in Montreal, in Melbourne, en omstreken aan kan gaan. In één handdruk liggen alle goede wen sen van de achtergebleven „Noorderpers"-collega's en vrien den opgesloten. Er klinkt een stem door de luidspreker: de directie van de K.L.M. wenst allen een goede reis en behouden aankomst (een telegrafische groet, op Schiphol van de Australische gezant in Den Haag ontvangen, is daar al aan voorafgegaan), en naar goede gewoonte klinken achtereenvolgens het Nederlandse en het Britse volkslied. Plechtig moment, dat op de groten indruk maakt. Alles wat wordt achter gelaten flitst dan nog even blik semsnel door de geest. Behalve voor de kleine peuters, die met pa's en ma's de grote reis onder nemen en hier parmantig rond stappen, of een glas limonade van de tafel torsen, of Jaantje en Knelisje, die elkaar nog even plagen, voor het laatst op vader landse grond. Dan worden de namen afge roepen en nou wordt het heus menens. De regen houdt op met plensen, de zon breekt door, als wil ze niet nalaten, om mee te werken, voor allen, die achter blijven, de weemoed van het ver trek te verlichten. Daar komen ze achtereenvolgens, al maar wuivend naar de grote menigte daarbuiten, maar moedig-opge wekt. Een stewardess torst een hoopje wol met iets rozigs, ma heeft de handen vol, en pa ook. Patricia Eek, nauwelijks een paar maanden, krijgt nog een laatste kus van oma, die achter het hek staat en de stewardess buigt de baby even onder het prikkeldraad door Het is half twee. De piloot wijst op zijn horloge, dat het tijd is, de laatste foto's worden gemaakt „op de trap", die dan snel wordt binnengehaald. De „Overloon" taxiet over het veld en moet dan verder op de startbaan nog wel tien minuten wachten, voor en aleer de verkeerstoren hem vrij geeft. Dan trekt hij op, de felle wind dwars tegemoet en hij is dra in de laaghangende wolken verdwenen. Een grote reis is be gonnen en wü, wij wachten met spanning op de. eerste berichten en de latere verhalen over de ervaringen van onze man, die de faam van de „Noorderpers" over landen en zeeën uitdraagt.... Bij het vertrek van de journalisten naar Australië,"met het emigrantenvliegtuig „Overloon", Maandagmiddag van Schip hol. Onze redacteur, Jan Onstenk, op de trappen van de luchtreus, op het punt van vertrek. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Dinsdag 22 September 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12888 Abonnementsprijs 8,20 per kwartaal, ƒ1,07 per maand, ƒ0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, mlnlmnm 8,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. SO ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credletbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, teL 2046 K 2200; Den Helder, -Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Behagen, Ged. Gracht 39, teL 459 K 2240.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1