Inde periode 1954-1956 195.000 nieuwe woningen V oetbal pr ij svraag voor Hoge Raad 7000 per jaar in reserve gehouden Egypte uit de nood door Pharao's schatten? Zeven personen gewond bij auto-ongeluk Drie jaar geëist ivegens poging tot doodslag Centraal contingent van 5500 voor vestigingsoverschot v. d. Hoek vervangt Rinus Terlouw Het gaal om 300 millioen! Kapelaan Tetteroo overleden Debat kinderaftrek gaat niet door Proc. generaal concludeert tot verwerping Vrijheid was van korte duur Verdachte betuigt snikkend onschuld SCHAKELS Korreltjes Woensdag 23 September 1953 Patri u a 3 DEN HAAG, 22 Sept. In de periode 19541956 zullen, in afwijking van het oorspronkelijke woningbouwprogramma, 174.000 inplaats van 165.000 woningen kunnen worden gebouwd, ofwel 58.000 per jaar. De verdeling van de provinciale contingenten is gebaseerd op een woning behoefteraming voor de provincies. Deze ramingen vallen in de volgende onderde- De kivestie van migratie (vestiging en vertrek) is met het oog op de verdeling van de provinciale contingenten moei lijk vast te stellen. Men heeft daarom een regeling getroffen, uaarbij de migratie van het ene jaar in de toewijzing aan de gemeenten in het volgende jaar wordt verdisconteerd. Een correctie achteraf dus, die naar de minister van Wederop bouw, ir H. B. J. Witte hoopt, voor vele gemeenten een aansporing zal zijn wat soepeler in vestigingskwesties op te treden. len uiteennamelijk die van de toeneming van de woningbehoefte tengevolge van de natuurlijke bevolkingsgroei, zonder ves tiging en vertrek; vervolgens de invloed van vestiging en vertrek binnen en buiten de landsgrenzen; de behoefte aan krot opruiming en sanering en tenslotte de ra ming van het in te lopen woningtekort. Volgens het uitgestippelde schema van ramingen en reser veringen ligt dus correctie op de geraamde migratie per provincie in het vooruitzicht, waartoe een centraal woningcontingent van 5500 woningen per jaar beschik baar wordt gehouden. In acute gevallen kan daardoor voorschot worden gegeven, bijvoorbeeld met het oog op onmisbare arbeids krachten bij onvoorziene indus triële ontwikkeling. De provincies zelve zullen voor migratie binnen de eigen gren zen eveneens een reserve dienen aan te houden. De provinciale besturen immers verdelen de toe gewezen contingenten over de gemeenten. In zijn toelichting op de ver deling van de woningcontingenten zeide minister Witte o.m.: Hoewel het nog steeds aanzien lijke woningtekort noopt tot een beperking van de sanering en de vervanging van oude en verval len woningen tot de meest nood zakelijke gevallen, is gedurende het tijdvak 1954-1956 voor dit doel een contingent van 12.000 woningen beschikbaar gesteld. Dit betekent een verdubbeling van het aantal van 6000 vervangings woningen voor de jaren 1951- 1953. Van het contingent van 12.000 woningen is de helft over de provincies verdeeld op basis van de ouderdom en de kwaliteit, ter wijl 3000 woningen zijn toege wezen aan de provincies met de hoogste percentages overbevolkte woningen, met name Groningen, Friesland, Drente en Zeeland. De resterende 3000 woningen zijn ge reserveerd voor de verwerkeling van saneringsplannen. De provinciale woningcontin genten van 1 Januari 1954 tot 1 Januari 1957 zijn vastgesteld in overleg met vertegenwoordigers van Gedeputeerde Staten en van grote en kleine gemeenten. Zij luiden als volgt: Provincie Totaal Gemiddeld (in afgeronde per jaar cijfers) Groningen 4.200 1.400 Friesland 3.450 1.150 Drente 4.500 1.500 Overijsel 11.400 3.800 Gelderland 18.300 6.100 Utrecht 9.900.. 3.300 Nrd-Holland 25.200 8.400 Zd-Holland 36.900 12.300 Zeeland 1.500 500 Nrd-Brabant 22.500 7.500 Limburg 15.000 5.000 N.O. Polder 2.300 700 Reserve v. migratie en vervanging 19.500 6.500 Nederland 174.000*) 58.000*) Overijsel 300 Gelderland 1.750 Nrd-Holland 1.200 Zd-Holland 4.000*) 300 Nrd-Brabant 800 Limburg 800 9.195 Incl. Rotterdam 2.200, incl. Den Haag 1.000. Aan de daarvoor in aanmerking komende provincies zijn uit de centrale reserve de volgende toe wijzingen verstrekt ten behoeve van migratie-correcties gedurende de eerste helft van het jaar 1954: 50 100 Vb 200 Vb Nrd-Brabant 100 100 Totaal 700 Nevensdien valt dus een con tingent van 1500 woningen voor de wederopbouw in de rampge bieden. Ter toelichting op de verdeling van de woningcontingenten over de provincies diene, dat het in het voornemen van de minister ligt, om gedurende de periode 1954 tot en met 1956 65.000 wo ningen per jaar te financieren. Van dit aantal zijn nu 58.000 woningen per jaar over de pro vincies verdeeld. Er is een quan tum centraal gereserveerd voor migratie en gedeeltelijk voor ver vanging van slechte woningen. De resterende 7000 woningen per jaar zullen in reserve worden gehouden en worden aangewend o.a. voor herbouw van woningen in de rampgebieden, voor huis vesting van gerepatrieerden, voor bijzondere plotselinge industriële ontwikkeling, voor defensie en soortgelijke doeleinden. Het verschil in de optelling is ontstaan door afronding. In de bovengenoemde richtcon- tingenten zijn begrepen de wo ningen, die met herbouwfinan- ciering zullen worden gebouwd. Voor het jaar 1954 kan worden gerekend op herbouw van de onderstaande aantallen woningen: Het Nederlands Elftal Dinsdagavond kwamen in het Olympisch Stadion te Amster dam de spelers van het Neder lands elftal tezamen met coach Jaap van der Leek', voor een laat ste oefening met het oog op de iandenwedstrijd tegen Noorwe gen, welke Zondag a.s. te Oslo wordt gespeeld. Aanwezig waren vrijwel alle leden van de Keuze- en Techni sche commissie van de K.N.V.B. Terlouw heeft een gedeelte van de oefeningen meegemaakt, maar verdween toen naar de kleed kamer. Hoewel de blessure aan zijn rechterkuit veel beter is, kreeg hij tijdens de oefening weer enigszins last van deze ver wonding. Op medisch advies be sloot de Keuzecommissie Ter louw niet tegen Noorwegen op te stellen en hem te doen ver vangen door de Feijenoordspeler v. d. Hoek. CAIRO (Ass. Press) In het Egyptische weekblad „Al Moes- sawar" is kort geleden een plei dooi geleverd voor de verkoop van de fabelachtige schatten, die zijn nagelaten door de Pharao's, om Egypte met de opbrengst daarvan uit de huidige economi sche moeilijkheden te helpen. „De verkoop van de uit mas sief goud vervaardigde aarcophaag van Toet-Ankh-Amen en van de duizenden juwelen, die zich in het museum van Cairo bevinden, zoals de armbanden, colliers en borstschilden van koningin Aah- Hetep en andere kostbaarheden, zou naar schatting 300 millioen dollar kunen opbrengen", schreef het blad en het voegde hieraan toe: „Indien de eigenaars van deze fabelachtige schatten uit hun graven zouden kunnen komen en onze moeilijkheden zouden kun nen aanschouwen, zouden zij geen ogenblik aarzelen, hun instem ming met ons voorstel te betui gen." De oude juwelen zouden vol gens „Al Moessawar" moeten worden verkocht „aan buiten landse instellingen of organisa ties." Dit zou Egypte helpen aan gereed geld en in het bijzonder aan de broodnodige buitenlandse valuta. Aan degenen, die op practische gronden of uit gevoelsoverwegin gen bezwaren tegen de verkoop van de oude schatten zouden wil len maken, hield „Al Moessawar" voor: „Sommigen zullen betogen, dat deze schatten een goede pro- Ter gelegenheid van de Natio nale Reclasseringsdag 1953, die in Nederland zal worden ge houden in de periode van 21 September tot 4 October, wordt een affiche verspreidt, dat hierboven is afgebeeld. paganda voor Egypte zijn. Hun antwoorden wij. dat de buiten landse instellingen, die de antieke juwelen zouden kopen, deze zeker niet naar de smeltoven zullen zenden om de kostbare metalen vrij te maken. Deze wonderen zullen over de gehele wereld in musea worden tentoongesteld en een betere re clame voor Egypte blijken te zijn, dan wanneer ze in Cairo zouden blijven." „Al Moessawar" voegde hieraan toe van mening te zijn, dat de verkoop van deze juwelen ook geen invloed zou hebben op het toeristenbezoek aan Egypte. „Deze juwelen vormen slechts een klein gedeelte van onze his torische schatten. Er zullen pre cies evenveel toeristen blijven komen om onze andere archaeolo- gische wonderen te aanschouwen" aldus het blad. dat besluit: „Het zou geen schande zijn, de ze schatten te verkopen om de hongerigen te voeden, de werklo zen werk te verschaffen, onze kinderen naar school ten zenden en onze zieken te verzorgen, maar het zou een ware schande zijn, deze schatten te behouden terwijl honderden van onze landgenoten sterven van honger of ziekte" Op een desbetreffende vraag antwoordde minister Witte cate gorisch, dat de komende huurver hoging niet zal leiden tot het naar heneden schroeven van de pre mieregeling de voorgenomen verhoging .immers zal gemiddeld 141 percent zijn van de huren van 1940. Eerst als deze een per centage van 165 zouden hebben bereikt, zou van verlaging van premie sprake kunnen zijn. De huurverhoging zal wel enig effect hebben op de bijdragen voor de herbouwwoningen. Het onrendabele deel van de bouw sommen voor deze woningen wordt immers kleiner, waardoor de bijdragen ook zakken. De mi nister is niet van plan het con tingent van 7000 woningen voor herbouw te verhogen. Benoemingen in het Aartsbisdom UTRECHT De Aartsbisschop- Coadjutor heeft met ingang van 2 October a.s. op zijn verzoek om gezondheidsredenen eervol ont slag verleend aan de zeereerw. heer J. H. Wichman als pastoor te Brummen en benoemd tot pas toor te Brummen de zeereerw. heer F. A. Smit en tot pastoor te Rumpt (Gld.) de zeereerw. heer A B. J. B. van Rhijn, die tevens pastoor blijft van Gellicum. Deze Franse en Vietnamese soldaten banen zich, gedekt door een tank, een weg over het nauwelijks begaanbare zandige terrein, de ,,Rue sans joie", na hun landing, ten Noorden van Hue in Midden Vietnam. In deze kuststreek werd de operatie „Claude" uitgevochten, tijdens welke deze foto werd gemaakt. ALPEN EISEN WEER SLACHTOFFERS INNSBRUECK. 22 Sept. Twee Oostenrijkse jongens van resp. 16 en 17 jaar zijn Zondag, toen zij probeerden de „Wilde Kaiser" in de Tyroler Alpen te beklimmen, omlaag gestort en omgekomen, In de Oostenrijkse Alpen zijn dit seizoen 81 personen om het leven gekomen. AMSTERDAM, 22 Sept. He denochtend reed een personen auto van Amsterdam in de rich ting Amstelveen. Ter hoogte van de ringspoorbaan wilde de be stuurder een voorligger inhalen, geraakte daarbij in een slip en kwam daardoor dwars op de lin kerweghelft terecht. Op dat ogen blik werd de auto in de flank gegrepen door een taxi uit Am stelveen. In de personenauto bevond zich de familie* Campfens uit de Haarlemmermeerstraat, n.l. een echtpaar, een geestelijke, een jonge vrouw en twee kinderen. Dezen zijn allen in ernstige toe stand naar het Wilhelminagast- huis vervoerd. Hier is 's avonds de 33-jarige kapelaan Tetteroo van de parochie van de H. Jo annes de Doper te Amsterdam, die zwaar gekwetst was opgeno men, overleden. De familie Campfens was op weg naar een bruiloft in Nieuw- veen. De heer Campfens is 41 jaar oud, mevrouw Campfens 49 jaar. Hun beide kinderen zijn resp. vier en zes jaar. Verder zat nog in de wagen de 20-jarige medische studente mej. Ria van Rijn, die bij het huwelijk te Nieuwveen bruids meisje zou zijn. Het 4-jarige jongetje is er zeer ernstig aan toe. De toestand van het zesjarige zoontje is vrij goed. De man is nog buiten bewustzijn, evenals mej. Van Rijn. Over de ernst van hun ver wondingen kon nog niets worden gezegd, evenmin als over die van mevr. Campfens, die nog wel bij kennis is, doch klaagt over he vige pijn in de rug. Katholieke economische hogeschool Door het curatorium der Ka tholieke Economische Hogeschool is benoemd tot lector voor ac countancy, drs. F. Loman te Bre da, terwijl verder een leeropdracht is gegeven aan ir. K. H. van Gin- neken te Tilburg, omvattende de algemene organisatieleer en de technische bedrijfsorganisatie en aan H. H. M. Foppe te Amster dam, voor de administratieve or ganisatie. Regering vraagt uitstel (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 23 Sept. De Tweede Kamer zal vandaag niet bijeenkomen voor de afhande ling van het wetsontwerp co ördinatie sociale verzekeringen. Vorige week ontstonden hierbij moeilijkheden tussen de regering en de K.V.P.-fractie. Dr. Lucas diende een amende ment in, dat de strekking had om de voorgestelde verlaging van de leeftijdsgrens voor de kinder aftrek ongedaan te maken, zo lang niet vaststond, dat de rege ring de hierdoor vrijkomende zes millioen in ander verband weer aan de gezinnen ten goede wilde laten komen. Ook A.R. en C.H. wilden de toezegging, dat de regering een dergelijke scha deloosstelling bij de behandeling van het complex van maatrege len zou effectueren. Het uitstel van de heden te houden openbare vergadering ge schiedt op verzoek van de rege ring. Hieruit mag worden afge leid, dat het verzet van de KVP- fractie voorlopig tot het beoogde resultaat heeft geleid. Het om streden wetsontwerp zal nu wel niet meer op de agenda worden gezet voor de behandeling van het complex van maatregelen is afgehandeld, zodat dus inderdaad eerst over de beoogde compen satie kan worden gesproken. 's-GRAVENHAGE, 22 Sept. De procureur-generaal bij de Hoge Raad, jhr mr van Asch van Wijck, nam heden conclusie in de zaak van de voetbalprijsvraag, ge organiseerd door de dagbladen „De Telgraaf" en „Het Nieuws van de Dag". Hierbij konden zij, die reeds enige tijd abonné waren, 'n cou pon inzenden, waarop van twaalf voetbalwedstrijden moest worden ingevuld, welke club zou winnen of wel dat de wedstrijd in een gelijk spel zou eindigen. De kantonrechter te Amster dam gaf een vrijspraak van de ten laste gelegde overtreding der Loterijwet. De rechtbank aldaar sprak echter een veroordeling uit. Zij verwierp 't verweer, dat men hier met een besloten kring te doen zou hebben. De stelling van de requirant is dat de 114.000 personen, waarom het hier gaat, en die abonné op de dagbladen in kwestie waren, een besloten kring vormen. De procureur-generaal zeide, dat men verschillend kan oor delen over wat een „kring" en wat een „besloten kring" is. Het gaat er echter om of deze abon- né's een zodanige beslotenheid vormen, dat van „openstellen" in de zin van artikel 1 der Loterij - wet geen sprake kan zijn. Een aantal personen aldus de pro cureur-generaal verbonden door geen andere band, dan dat zij op een bepaalde datum abon né waren op een of meer dagbla den, kan men wellicht als een kring van personen aanduiden, maar om ze een ..besloten" kring te noemen, is toch niet juist. Dat de datum van abonné moeten zijn, in het verleden lag, maakt hoogstens de kring „gesloten". Geconcludeerd werd tot verwer ping van het beroep. Het arrest werd bepaald op heden over vier weken. Nederlandse jongens in Parijs gepakt PARIJS, 22 Sept. De politie heeft vandaag bekend gemaakt, dat drie Nederlandse jongens ge arresteerd zijn, die verklaard heb ben, drie weken geleden ont vlucht te zijn uit een opvoedings gesticht in Nederland en getracht te hebben een auto te stelen om naar Marseille te komen, waar zij hoopten aan boord te kunnen gaan van een vrachtschip. Het trio werd gesnapt toen een van de jongens gearresteerd werd toen hij bezig was chocolade en een blikje sardines te stelen in een winkel in de Rue Rivoli. AMSTERDAM, 22 Sept. „Ik blijf erbij, dat mes niet te heb ben gezien. Waarom zijn er geen vingerafdrukken gevonden? Drie jaar is veel om onschuldig in de gevangenis te moeten doorbren gen." Dit was het laatste in ster ke gemoedsbeweging uitgebrachte woord van de 48-jarige verdachte J. van D., uit Duitsland afkom stig en in Bussum woonachtig, vanochtend ter zitting van het Amsterdams Gerechtshof. De zaak was aangehouden op dat de directeur van het gerech telijk laboratorium te 's-Graven- hage, dr. Froentjes, als getuige- deskundige kon worden gehoord. Terwijl president en raadsheren zich al beraadslagend over een oud colbertjasje en een zakboekje heenbogen, verklaarde de deskun dige het onaannemelijk te achten dat de gevolgen van een mes steek, die door de jas heen een kartonnen boekje in de gegeven mate had beschadigd, zouden kunnen zijn geïmiteerd om ver- Proces tegen N.E.S.B.- leiders op 30 Sept. a.s. AMSTERDAM, 22 Sept. Paul van Tienen, de algemeen leider van de N.E.S.B. voor Nederland en Vlaanderen, en mr. J. Wolt huis. landelijk leider dezer partij, zullen op Woensdag 30 Sept. a.s. des morgens half tien voor de Amsterdamse Rechtbank terecht staan. Hun wordt ten laste gelegd, dat zij hebben deelgenomen aan een verboden vereniging. De Recht bank zal dus dienen uit te ma ken of de N.E.S.B. inderdaad als zodanig moet worden beschouwd. dachte er in te laten lopen. Na een woordenwisseling met zijn vroegere vrouw te haren huize zou verdachte zekere De R., met wie zij bevriend was, met een broodmes hebben gestoken. De verdediger, mr. J. Langhout uit Hilversum, voerde aan, dat niet in de borst was gestoken en „dat dit, ook al zou verdachte tegen zijn verklaring in het mes hebben gehanteerd, toe te schrij ven was aan het ontbreken van opzet. Kennelijk heeft deze potige man", aldus de verdediger, „De R. alleen schrik willen aanjagen". tussen tuin en tafel UTRECHT, 22 Sept. De ten toonstelling „Schakels tussen tuin en tafel", welke in de Jaarbeurs gebouwen te Utrecht wordt ge houden van 23 tot 30 September a.s. en die een nationale manifes tatie wordt op het ge'bied van de Nederlandse tuinbouw- en aard appelteelt en de handel in pro ducten daarvan, wordt Woensdag morgen te 11 uur geopend door Utrechts burgemeester, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz. Zoals bekend, zal aan deze ten toonstelling worden verbonden een wedstrijd van z.g. wijkrijders met hun groentenwagens die men in het bijzonder in Ütrecht vindt, maar bovendien een opstellenwed strijd voor de schooljeugd, waar bij voor kinderen beneden de acht jaar een step te winnen valt en er voor de ouderen o.a. prijzen in de vorm van rijwielen zullen zijn. De detailhandel zal bovendien bij het plaatsen van orders op de tegelij kertijd te houden beurs, prijzen kunnen winnen ter grootte van f 300f 200,—, f 100,—, f 60,— en f 40, Hoe hoog? Overal tracht men te pei- ie len, hoe groot de loonsver hoging, naar mening van de regering, zal moeten zijn. Het eerste woord zal daarover vandaag (Woensdag) door de R.E.A., de economische Raad uit de Raad van Ministers, worden gesproken. Daar zijn in eerste aanleg de volgende mi nisters bij betrokken: de mi nister-president, dr. Drees, de minister van Financiën, de heer v. d. Kieft, de minister van Economische Zaken, de heer Zijlstra, de minister van Sociale Zaken, de heer Suur- hoff, de minister van de P.B.O., de heer de Bruijn, de minister van Landbouw, de heer Mans- holt. De overige ministers kun nen de besprekingen van de R.E.A. ook bijwonen. Van ver schillende kanten beijvert men zich, naar het toekomstige loonpercentage te raden. De „Volkskrant", die geen percen tage noemt, meent, dat het wel eens zo zou kunnen zijn, dat de loonsverhoging „voor zover zij duidelijk noodzakelijk is", verplichtend wordt opgelegd, en dat tot een verdere loons verhoging, „gebaseerd op de verdeling van de grotere wel vaart", zoals het blad zegt, be sloten kan worden in vrij over leg tussen werkgevers en werknemers. Dat zou dus neer komen op een verplichte ver hoging van 5%, met hier en daar, voor zover de bedrijven het kunnen lijden, nog wat er bovenop. De heer Middelhuis had gezegd: dat het niet altijd de 5% moet zijn, maar ook eens wat meer.Het „Parool" verwacht, dat de regering niet, volgens koopmansgebruik, tussen 4 en 6% zal kiezen, maar vóór 6%. De N.R.Crt. waarschuwt voor „verdere avonturen" en wil, dat de re gering zich strikt zal beperken tot de noodzakelijke loonsver hoging, in het kader van de huurverhoging, hetgeen dus al aardig de bovengenoemde re denering van de „Volkskrant" nabij komt Compensatie Dan is er de kwestie van de „compensatie" voor de gevolgen van loonsverho ging voor de ondernemingen. Zal de loonsverhoging moeten doorwerken in de prijzen, dan komen wij in de beroemde spi raal. Zonder compensatie of „doorwerking" kan het ook niet. Vandaar dat men zegt: zoek die compensatie in ver dere belastingverlichtingen. Het zal een open vraag zijn, of de regering daar aan wil en of dit mogelijk is. De midden stand en de werkgevers drin gen op een compensatie in die richting aan. Soms krijgt men wel eens de indruk, dat er te gemakkelijk over „te verdelen welvaartsvermeerdering" en over „een gunstiger ontwikke ling" gesproken wordt. De re gering was in de Troonrede en in de Mïllioenennota inderdaad heel wat optimistischer dan voorheen, maar nu komt prof. Zijlstra van Economische Za ken, op een conferentie voor ambtenaren van de buiten landse dienst. Hij herhaalt, wat ook in de Troonrede is gezegd, dat de economische toestand, op korte termijn gezien, be vredigend genoemd kan wor den. Als wij echter verder kij ken, aldus de minister, dan „moeten wij op onze hoede zijn!" Hij denkt daarbij vooral aan de ontwikkeling van onze industrialisatie en van de ex port. De uitvoer stijgt te lang zaam, de investeringen lopen terug Het exportvraagstuk, waarvoor de lonen een belang rijke factor zijn, is inderdaad „een kernprobleem van de Ne derlandse economie". Het is juist, dat de regering de bin nenlandse koopkracht wil ver hogen, door belastingverlaging en loonsverhoging, die in de huidige omstandigheden on vermijdelijk is, maar de nood zakelijke hogere productie kan niet zonder verhoogde export worden afgezet. En om vol doende te kunnen concurreren, moeten behalve de kwaliteit, ook de prijzen van de export artikelen acceptabel zijn.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3