DirecteurLev verduisterde 3800 gulden Roofoverval diefstallen te Alkmaar Wijlen Dr Ir C. Lely krijgt een standbeeld Districtsver gaderring Nederlandse Dambond Katholieke typografen kozen nieuwe voorzitter Meer Rijkssubsidie voor de Kraamzorg Officier van Justitie eist twee jaar gevangenisstraf Goede rol van „Rus in Mig" Pater Veeger regiem Uitspraken Alkmaarse Rechtbank Op 23 September 1954 te Den Oever Mgr Kaczmarek krijgt 12 jaar Zware straffen Afscheid van de heer Leijn, die met pensioen gaat 25 jaar priester Parochianen geven pastoor een vast jaarlijks inkomen Ommelanden en A.N.A.B. bijeen Woensdag 23 September 1953 Paasna i zei ik: „Als ik een .n ben ik toch geen alleen maar een Ik heb voor nie- gespionneerd dan sociated Press", oor spionnage", ging van tien jaar tot., ilt er goed aan doen, wilt U dat ik ïb nergens iets over ;a, Samuel Meryn, >egin ook zo sarcas- ater veranderde hij sn", wierp de man rans heeft hij slechts voorden voor ons", die tussen haakjes van mij was was werkzaam geweest •ikaanse ambassade. 949 gearresteerd en van het verschaffen iers aan een geihei- 3e staat werkende erd onder luidruöh- ida uit het land ge- eek" vroeg ik dan laten gaan, zo- hebt laten gaan?" iritters, die toestem- te willen antwoor den waren goedkoop ijn mond, maar de 1 voorkwam hem en me niets. Zelfcritiek n en natuurlijk zijn, lelijke bjjbedoelin- en en antwoorden (Wordt vervolgd) tarkt en in het bij- Indonesische sector ;ze willige stemming e opening was nog weifelend geweest, dig trokken de koer- De leidende cultuur- en 1 a 2 punten be- ustriemarkt was in d prijshoudend voor rtafdeling geldt het- ns deden zich echter itwikkelingen voor. mdsenmarkt gaf op- ;n vriendelijke stern- waarbij vrijwel alle fractie verbeterden, lening bleef vanmid- inveranderd. Obliga- mvankelijk nagenoeg doch tegen slot aan- 1201/4 (119,/s). Ook terde een kleinigheid, stil. AAT NEDERL. BANK In stijging goud viezenreserve AM, 22 Sept. In tot de beide vorige ■an de Nederlandsche de jongste verkorte s een bescheiden stij- van de goudvoorraad. 1 de afgelopen week 7 millioen vermeer- .726 millioen, terwijl iezenreserve een vrij- itzetting te zien geeft ïillioen. Beide posten ragen dus f 4.286 mil- 2 millioen). van de schatkist is minderd en wel van ;n tot f 860 millioen, Ier banken daarente- 88 millioen gestegen ïillioen. Ook ditmaal worden aan het niet an vervallen schat- >e bankbiljettencircu- ederom een lichte da- hetgeen vrij begrijpe- de ultimo nog ver is. thans f 3.070 millioen week f 3.084 millioen. ;t kenmerkt zich nog een grote overvloed, veranderd een half overige mutaties op t zijn van onderge- kenis. •kt Bodegraven EN, 22 Sept. Aan- artijen; eerste soort weede soort 2,08 ra i soort tot f 2,50. g. r aangewezen, voor- 1 Yard erachter was. ,e aan het begin van zaamheden aan de wee jaar geleden, oijna een proces uit >r Jim. Het had ge- ;n gedonderd op de e. had geschreeuwd: k laat arresteren! uw aanwijzingen naar komen. U hebt de autoriteiten kostbare n onthouden, waar daders gearresteerd nen worden." :efd had Penner ge- „Maar Sir, U heeft 'P m ii n aanwijzingen aphoon de dader ge- Dat is toch juist het stelde van wat U s de hoofdredacteur r sussend tussenbeide ,vant Wrokkel stond Er was een soort st gesloten. De Mega- niets meer ontijdig Jim Penner zou met kingen naar de Yard de Yard De Mega- le hoogte zou houden elangryke zaken. •tijen voeren hier wel agaphoon kreeg haar Lt de eerste hand en itving vaak kostbare n van Penner uit de MEDEMBLIK Gistermorgen heeft de voormalige directeur van het Tehuis voor Ouden van Da gen „Levensavond", A. E. D., te rechtgestaan voor de Alkmaarse Arrondissementsrechtbank, gepre sideerd door mr. A. D. van Reg- teren Altena, wegens verduiste ring van een bedrag van onge veer f 3.800.gepleegd in de maanden Januari tot April van dit jaar, uit gelden, die bestemd waren voor de betaling van de uitkeringen ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening en van pensiongelden. De man was tot directeur aan gesteld in Mei 1950. Zijn verleden was niet brandschoon en voort- durend stond hij onder controle, I temeer daar hij sinds zijn aan- I stelling een kleine fraude had gepleegd, die toen nog door de vingers werd gezien. De wijze waarop hij de gelden had ver duisterd, waarvoor hij thans te recht moest staan, was zodanig, dat directe controle daarop niet mogelijk was. Toen hij ten lange leste de controle verwachtte, waarbij het niet meer mogelijk zou zijn, zijn knoeierijen te ver bergen, verdween hij spoorloos, naar later bleek, naar België, zo dat, toen de politie hem op het spoor was gekomen, aan de Bel gische autoriteiten om uitlevering moest worden verzocht. De officier van justitie, mr. A. W. Holsteijn, noemde de man een gevaar voor de maatschappij. We gens dit „schromelijk misbruik maken van vertrouwen" eiste de officier een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van preven tieve hechtenis en ter beschikking stelling van de regering. Mr. P. C. Avis, die een en an der uit de levensloop van D. aan haalde, bepleitte clementie. De rechtbank zal op 6 October a.s. uitspraak doen. Het Candidatentournooi ZURICH, 22 September De uitslagen van de partijen, ge speeld in de 13e ronde van het candidatentournooi te Zürich lui den: SmyslovTaimanov 54; Stahlberg—Szabo 01Boleslav- skyAverbach afgebr.; Kotov Petrosian 54; GeilerNajdorf afgebr.; KeresGligoric 54; ReshevskyBronstein afgebr. (in gunstige stelling voor Bronstein). De stand luidt nu: 1. Smyslov 8% pnt. (12); 2. Re shevsky 7 54 pnt. en 1 afgebr. partij (12); 3. Najdorf 7 pnt. en 1 afegbr. partij (12); 4. Bronstein 6 54 pnt. en 1 afgebr. partij (13); 5. Petrosian 6% pnt. (12); 6. Boles- lavsky 6 pnt. en 1 afgebr. partij (12); 7./8./9. Keres, Euwe en Tai manov, allen 6 pnt. (12); 10./11. Gligoric en Szabo, beiden 5% pnt. (12; 12. Averbach 5 pnt. en 1 afgebr. partij (12); 13. Kotov 4% pnt. (12; 14. Geiler 4 pnt. en 1 afgebj. partij (12); 15. Stahlberg 3 54 pnt. (13). CHAMPAIGN, Illinois, 22 Sept. Een oefening van de organisatie ter bescherming van de burger bevolking, waarbij de Amerikaan se luchtmacht en de politie in de staat Illinois betrokken waren, heeft vandaag aanleiding gegeven tot onjuiste berichten, dat een Russische vlieger in een Mig ge land was in Midden-Illinois. De vlieger was in feite een lid van de inlichtingendienst van de luchtmacht. De vliegenier, Wiold Glinski uit Chicago, was uitgedost met een oude officiersvliegkap, laar zen en een winteroverall. Hij droeg een insigne met een hamer en sikkel en had een kaart bij zich, waarop stond: „Ik ben een deelnemer aan een luchtverdedi gingsoefening". De vlieger kwam in de gevan genis te Champaign terecht. Glinski, de vlieger, heeft de verwarring zo groot mogelijk ge maakt door zijn rol prima te spelen en zelfs in de gevangenis keelklanken uit te brengen, die voor erg buitenlands werden ver sleten. ALKMAAR Gistermorgen heeft de Alkmaarse Arrondisse mentsrechtbank uitspraak gedaan in de zaken betreffende de dief stallen bij V D en de fa. de Wild. De twintigjarige H. A. J. de J., tot voor kort etaleur bij V D, tegen wie door de officier van justitie wegens diefstallen van herenkleding in dit bedrijf, een wekker bij de fa. van Eijck en een filmrolletje bij de fotohandel Bosch, een gevangenisstraf van twee jaar was geëist en voor waardelijke ter beschikking stel ling van de regering, werd door de rechtbank veroordeeld tot twee en een half jaar gevangenis straf, door te brengen in de Bij zondere Strafgevangenis voor Jongelieden te Zutphen. De voormalige magazijnbedien de bij de fa. de Wild, de 44-jarige S. G., die een jaar en zes maan den met aftrek tegen zich had horen eisen wegens benadeling van deze firma voor een bedrag van ongeveer f 10.000.werd een jaar gevangenisstraf met af- 'trek van preventieve hechtenis opgelegd. De heler in deze zaak, de 47- jarige koopman H. J. G. uit Mon nikendam, met wie G. de winst zo ongeveer gedeeld had, werd tot vijf maanden gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. Tegen hem had de officier eveneens een jaar en zes maanden geëist. De twee Purmerenders, W. H. en M. J. G., die op 10 Mei een oude man hadden neergeslagen en van zijn geld beroofd, kregen eveneens zware straffen opgelegd. H. werd veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ter beschikking stelling van de re gering, om van harentwege te worden verpleegd en M. G. tot een jaar gevangenisstraf met af trek, waarvan zes maanden voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De officier van justitie had tegen beiden 4 jaar geëist. AMSTERDAM. Op 23 Sep tember van het volgende jaar, de honderdste verjaardag van wijlen minister dr. ir. C. Lely, hoopt een huldigingscomité on der ere-voorzitterschap van vijf Nederlandse ministers een twee maal levensgroot, bronzen stand beeld van die ontwerper en tot- standbrenger der Zuiderzeewer ken te kunnen onthullen, ergens bij Den Oever, het oostelijk punt van Wieringen. Woensdag 23 September van dit jaar begint het comité ziin actie voor het bijeenbrengen van de benodigde 75.000 gulden en Donderdag 24 September te 20.05 uur zal minister-president dr. W. Drees een radiovoordracht wil den aan Lelv. die hij persoonlijk heeft gekend. Dit heeft mr. K. Jansma. secre taris van het comié van de Zui derzeeraad. medegedeeld. ..De gebeurtenissen van 1 Februari j.l. hebben aangetoond, dat zonder Lely's Afsluitdijk een nog veel grotere ramp Neder land zou hebben getroffen. Van bevoegde zijde is verklaard, dat zonder die dijk ook in het cen trum des lands een overstroming zou zijn opgetreden, erger dan die van 1916. In die ene nacht heeft de Afsluitdijk zijn kosten ruimschoots opgebracht," zo ver klaarde mr. Jansma verder. Zo als bekend is het in 1920 begon nen werk voor een derde vol tooid: de Wieringermeer en de Noordoostpolder beslaan 92.000 van de 220.000 ha voor droogleg ging bestemde gebieden. De Af sluitdijk dateert van 1932. Lely's activiteiten zijn niet al leen van belang geweest voor de nieuwe polderbewoners, zeide de heer Jansma, maar ook voor die genen in de omringende gebie den die nu van de waterschaps belastingen ontheven en tegen gevaar beveiligd zijn. Het beeld, waarvan de ver vaardiging zal worden opgedra gen aan de Haarlemse beeld houwer Mari Andriessen zal de oud-minjster met de rug naar het Noorden ten voeten uit weer geven. gehuld in een voor hem uit wapperende overjas en zich dus als het ware ruggelings schrap zettend tegen de Noord zee. De beeldhouwer is er in ge slaagd een vice-admiraal als be langeloos model voor zijn werk te vinden, naar hijzelf heeft medegedeeld. De vijf ere-voorzitters van het comité zijn: dr. W. Drees, mr. J. Algera (Waterstaat), prof. dr. L. J. M. Beel (Binnenlandse 'Zaken), mr. J. M. L. Th. Cals (Onderwijs, Kunsten en Weten schappen) en S. J. Mansholt (Landbouw). Voorzitter is mr. R. H. Baron de Vos van Steenwiik (voorzitter van de Raad voor de Waterstaat en oud-commissaris van de Ko ningin in de provincie Drente), penningmeester mr. U. J. N. de Graaf, directeur van N.V. Labou- chère en Co. te Amsterdam. Vier Poolse priesters en een zuster veroordeeld WARSCHAU, 22 Sept. Vier R.K. geestelijken, die beschuldigd worden voor de V.S. en het Vati- caan gespionneerd te hebben, zijn vandaag veroordeeld tot gevange- De beide landarbeiders H. S. en J. H. D., de eerste uit Aarts woud en de tweede uit Sijbekars- pel, die wegens diefstal van vee uit de weide, resp. een jaar en zes maanden met aftrek en een jaar met aftrek, waarvan zes maanden voorwaardelijk met als bijzondere voorwaarde opname in een inrichting, tegen zich had den horen eisen, werden veroor deeld tot twaalf maanden met aftrek, waarvan ta..v. S. 2 maan den en t.a.v. van D. 6 maanden voorwaardelijk onder een proef tijd' van drie jaar en voor de laatste opname in een inrichting. Wegens diefstal van een heren rijwiel te Oosthuizen werd de Amsterdamse behanger M. H. v. B. veroordeeld tot\2 jaar gevan genisstraf, door te brengen in de Jeugdgevangenis te Zutphen. Voor U.S. militairendie overval pleegden in A'dam BAD KREUZNACH, 22 Sept. Dezer dagen zijn de drie Ameri kaanse militairen door een Ame rikaanse krijgsraad in Duitsland veroordeeld, die op 3 Juli j.l. in Amsterdam de taxichauffeur N. Oly van vijf gulden hebben be roofd en hem zijn auto hebben ontstolen. De Amerikaanse soldaat D. N. werd veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf, soldaat A. T. tot drie jaar gevangenisstraf en soldaat J. R. tot anderhalf jaar ge vangenisstraf. Allen zijn boven dien ontslagen, uit het leger ont zet en uit hun rechten op soldij en toeslagen. 40- EN 50-JARIGE PROFESSIEFEESTEN BIJ DOMINICANEN HUISSEN In de orde der Dominicanen vieren Woensdag, 23 September, hun gouden pro- fessiefeest de paters Chrysosto- mus Hoff en Augustinus Strij- bosch. Pater Hoff is oud-missio naris van Portorico en verblijft thans in het klooster te Huissen. Pater Strijbosch, Bonds-adviseur van de Katholieke Metaalbewer kers is jarenlang kapelaan ge weest in verschillende parochies en woont thans te Zwolle. Op dezelfde dag herdenken hun 40 jarig professiefeest prof. dr. Canisius Lambermond O.P., hoogleraar in de geschiedenis aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen, en Mag. Dr Ludovicus Bender O.P., hoogleraar aan het Angelicum te Rome, thans met vacantie in Nederland. VLUCHTELING GEPAKT Verdacht van moord UTRECHT, 22 Sept. Maan dagavond is uit de Neurologische Kliniek te Utrecht ontvlucht de 22-jarige Utrechter A. M. Hij is echter vanmiddag door de Utrechtse recherche in de stad aangehouden en weer in bewa ring gesteld. Deze M., verwar mingsmonteur, is op 5 Mei j.l. gearresteerd op vermoeden in de voorgaande avond het 16-jarige meisje A. T. J. B. aan de Lloyd- dijk te De Bilt, waarmee hij om gang had, te hebben vermoord, na een wandeling langs de gracht van het fort „Rhijnouwe", waar uit het levenloze lichaam werd opgehaald. Na zijn arrestatie was de jongen in ernstig overspannen toestand in een neurologische kliniek opgenomen. Hij werd hier nog steeds, de laatste tijd als looppatiënt, verpleegd. Windhoos te Luinjeberd KEERENVEEN. Tijdens een kort onweer, dat Maandagmiddag gepaard ging met een fikse regen bui, nam de windsterkte dermate toe, dat men op sommige plaatsen van een windhoos kon spreken. Zo werd te Luinjeberd een aldaar ter gelegenheid van de kermis opgestelde zweefmolen totaal ont wricht en een schiettent als een lucifersdoosje in elkaar gedrukt. HEERHUGOWAARD Dezer dagen hebben de districten Noord hollands Noorderkwartier en W.- Friesland van de Kon. Ned. Dam bond in café Kroone te Heerhu- gowaard een gemeenschappelijke vergadering gehouden. De vergadering werd voorgeze ten door de wnd. president P. Beers, die de vele aanwezige ver tegenwoordigers van de vereni gingen hartelijk welkom heette. Uit het jaarverslag van de se cretaris bleek, dat de competitie, alsmede de persoonlijke en jeugd wedstrijden een vlot verloop heb ben gehad. Het eerste tiental van de Helderse Damclub was na felle strijd kampioen geworden in de eerste klasse. De aanvoerder van dit team ontving uit handen van de heer Beers de eerste prijs. In de tweede klasse zegevierde Dam- lust 2 uit Zuid-Scharwoude. J. Helder uit Aartswoud, lid van de Damclub Winkel, was persoon lijk damkampioen geworden, ter wijl Boon van H.D.C. uit Den UTRECHT Het eerste gedeelte van de algemene vergade ring van de Nederlandse Katholieke Grafische Bond (N. K. G. B.), welke in de eerste dagen van deze week in Espla nadete Utrecht gehouden werdheeft een tweeledig karak ter gedragenomdat zowel gedachten van vreugd als gedach ten van teleurstelling werden uitgesproken. Vreugde heerste bij de vergadering over het feit, dat het tienduizendste lid geboekt is kunnen worden. Teleurstelling evenwel sprak de voorzitter, de heer B. Leijn, uit over de omstandigheid, dat de C.A.O. voor het administratief personeel in dienst van de dagbladbedrijven nog steeds een vrome ivens is moeten blijven. Met de Nederlandse dagbladpers is over deze kwestie een diepgaand conflict ontstaan. Uitvoerig stond de heer Leijn stil bij dit conflict. De N.D.P. is bevreesd voor de invloed van de grafische werknemersbond bij de dagbladondernemers en wil daar om de onderhandelingen over deze C.A.O. uitsluitend voeren met de bonden van administratief personeel, met voorbijgaan van de grafische bonden. De unie van werknemersorganisaties in de grafische bedrijven meent echter, dat deze kwestie ookhaar aan gaat. De heer Leijn vestigde tevens de aandacht op de onbevredigende situatie, die ten aanzien van de bedrijfstaksgewijze organisatie in de K.A.B. (in tegenstelling met N.V.V. en C.N.V.) bestaat. De door het Episcopaat ingestelde commissie-Beaufort is nog steeds niet met haar arbeid gereed. Hierdoor wordt vooral de N.K. G.B. ernstig in zijn werk belem merd. Het grootste gedeelte van de tweede dag heeft in het teken gestaan van enige belangrijke bestuurswijzigingen. Op de eerste plaats was daar het feit, dat de bondsvoorzitter, de heer B. Leijn te Utrecht, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd gedwongen was af te treden. Door een tiental afdelingen was candidaat gesteld de heer W. L. de Zwager te Haarlem en deze, de huidige secretaris van de N.K. G.B., werd onder stormachtig applaus van alle aanwezigen direct al benoemd. De tweede Naar wij vernemen is in de kring van de katholieke gezond heidszorg met voldoening kennis genomen van het voorstel op de begroting voor 1954 van het De partement van Sociale Zaken en Volksgezondheid, om het Rijks subsidie per verzorgingsdag voor de kraamhulp te verhogen van f 1,— tot f 2.50. Hoe dringend deze verhoging nodig is kan reeds blijken uit de opmerking van Minister Suurhoff, dat de kraamcentra in een finan ciële noodtoestand verkeren. Ge zien het grote aandeel dat het Wit- Gele- en R.K. Limburgse Groene Kruis in de Nederlandse kraam zorg nemen, bedreigt deze nood toestand uiteraard in het bijzonder de katholieke organisaties. In 10 jaar tijds richtten zij 70 kraam centra op, die in hun werk ge steund worden door 5 centrale opleidingsinternaten en vele plaat selijke internaten. Deze katholie ke kraamcentra namen in 1952 al leen al 300.000 verzorgingsdagen voor hun rekening. Intussen is over de voorwaar- nisstraffen, uiteenlopende van zes den, welke aan het nieuwe Rijks tot twaalf jaar. Zuster Waleria Niklewska werd voorwaardelijk veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf, maar onmiddellijk in vrijheid gesteld. Mgr Czeslaf Kaczmarek werd veroordeeld tot 12 jaar, Mgr Jan Danielewicz, de vroegere pen ningmeester van de curie in Kielce, tot 10 jaar, de Zeereerw. heer Jozef Dabrowski, assistent van de bisschop, tot negen jaar en de Zeereerw. heer Wladyslaf Widlak van het seminarie te Kielce tot zes jaar. Alle beklaagden hadden „be kend". Op spionnage staat in Polen de doodstraf. subsidie zullen worden verbonden, nog weinig bekend, zodat nog niet gezegd kan worden of de kraam zorg in haar huidige vorm, welke de Minister zelf een uniek Neder lands instituut noemt, werkelijk behouden kan blijven. In ieder geval staat wel vast. dat ook van andere kanten steun dringend no dig is, waarbij in het bijzonder te denken valt aan provinciën en ge meenten voorzover deze de kraamzorg nog niet voldoende subsidiëren. In dit verband moge er nog eens op gewezen worden, dat van de totale zuigelingensterf te in Nederland driekwart komt voor rekening van doodgeboorte of sterfte in de eerste levensweek. Deze perinatale sterfte is in de laatste kwart eeuw slechts met 20 percent gedaald, terwijl de zuige lingensterfte na de eerste levens week met 75 percent daalde. Nog steeds eindigt één van de 30 be vallingen met de dood van het kind vóór het kraambed is ver streken. Dat deze perinatale sterf te viermaal zo hoog is als de totale tuberculosesterfte. is zeker niet voldoende bekend. Wanneer het RÜk teneinde deze misstand op het terrein van het kinderwelzijn te kunnen bestrijden, behalve aan de praenatale zorg juist ook aan de kraamzorg een hoger subsidie wil gaan toekennen, dan mag ver wacht worden dat ook anderen het hunne zullen willen bijdragen om dit gewichtige instituut te be houden. Zeepost 's GRAVENHAGE. 22 Sept. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data waarop de correspondentie ter post moet zijn bezorgd, staan, tus sen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: ms „Celebes" (30 Sept.) Ned. Antillen: ms „Willemstad" (29 Sept.) Suriname: ss „Cottica" (30 Sept.) Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: ms „Sterling Castle" (26 Sept.) Canada: ss „Zuiderkruis" (26 Sept.) ss „yeendam" (30 Sept.) ms „Westerdam" (1 Oct.) Zuid Amerika: ss „17 Octubre" (26 Sept.) ss „Tucuman" (1 Oct.) Brazilië en Uruguay: ss „17 Oc tubre" (26 Se,pt.) ss „Alpherat" (29 Sept.) Australië: ms „Johan van Olden- barnevelt" (29 Sept.) Nieuw Zeeland: via Engeland (26 Sept.) voorzitter, de heer J. D. H. Ter- wolbeck, was de eerste, die de scheidende voorzitter toesprak. In een uitvoerige toespraak schetste hij de vele verdiensten, die de heer Leijn voor de N.K.G.B. heeft gehad, terwijl hij ook zijn per soonlijke eigenschappen in het licht zette. Velen voerden daarna het woord. Namens de leden van de bond werd de heer Leijn een chèque overhandigd, de gepen- sionneerde typografen overhan digden hem een kofferschrijf machine en de bondsadviseur, pater A. M. A. Brinkhoff S.J., zei alleen maar dit, maar dat was veelbetekenend: „Vriend Leijn, je hebt het goed gedaan". De secretaris van de Alg. Ned. Grafische Bond, de heer A. M. v. d. Boogaart, en de penning meester van de K.A.B.de heer W. G. P. Essers, bleven niet ach ter en spraken beiden van de verdiensten, die de heer Leijn zowel in zijn werk voor de orga nisatie als in zijn optreden als mens ten toon had gespreid. Al len riepen voorts de heer de Zwager een hartelijk welkom toe. Ook buitenlandse gasten voerden het woord. In het bestuur werd ook gekozen de heer J. J. Lijn- zaat, te Haarlem. Televisie in België start waarschijnlijk op 31 Oct. BRUSSEL, 22 September - Het N.I.R. zal, in overleg met de voornaamste leveranciers, met in gang van 15 October e.k. op 625 en 819 lijnen, dagelijks speciale signalen uitzenden, bestemd voor de constructeurs om hen in staat te stellen de televisie-ontvang toestellen juist in te stellen. Indien bedoelde proeven be vredigende resultaten opleveren, zal van 31 October af 's avonds dagelijks uitgezonden worden. Aanvankelijk zal het Vlaams programma gedurende 2 uur per dag uitgezonden worden, met een dag onderbreking per week en het Frans programma eveneens 2 uur per dag, met een dag on derbreking per week. Deze pro gramma's zullen geleidelijk wor den uitgebreid. RUSSEN KWEKEN „SUPER-SPINAZIE" LONDEN. 22 Sept. Russische geleerden hebben een super-spi- nazie gekweekt. Volgens radio Moskou zijn op de Landbouwhogeschool in Timi- ryazef geslaagde proeven geno men met de opvoering van de ge neeskundige eigenschappen van groenten De hoeveelheid jodium in sla en spinazie is drie- tot viermaal vergroot en de hoeveelheid ijzer in spinazie zesmaal. De smaak van de groenten is niet gewijzigd, aldus radio Mos kou, behalve die van radijsjes. Bij opvoering van de hoeveelheid jo dium verliest de radijs de typisch bittere smaak. Advertentiecampagne verhindert televisie uitzending van modeshow 's GRAVENHAGE, 22 Sept. Vanavond zou de K.R.O. in het televisieprogramma een mode show uitzenden, verzorgd door 'n Amsterdamse firma (firma Witte- veen). De uitzending van deze show zal geen doorgang kunnen vinden, omdat de firma haar per advertentie in een aantal bladen heeft aangekondigd. Het uitzen den van de show is thans verbo den op grond van het feit ,dat de voorgenomen uitzending tenge volge van de begeleidende adver tentiecampagne onderdeel is ge worden van een reclamecam pagne. Helder het jeugdkampioenschap had veroverd. De kampioenen kregen elk een prijs in ontvangst te nemen. De verenigingen verklaarden zich accoord met het door het bestuur in het afgelopen jaar ge voerde beleid. Men betreurde het ook, dat de heer P. Beers zijn functie neer wilde leggen. Mede om in het vervolg meer propa ganda voor de damsport te ma ken, onderging het bestuur enige uitbreiding. Na verkiezing kon den de heren Tesselaar uit Scha- gen en Har.tog uit Andijk achter de bestuurstafel plaatsnemen. Wat de plannen voor het ko mende jaar betreft, deelde men ter vergadering mede, dat uit propagandistisch oogpunt getracht zou worden een damdag in Scha- gen te organiseren. Deze propa ganda zou dan in hoofdzaak wor den gericht op de niet aangeslo ten verenigingen. Van groot nut zal ook blijken te zijn, als de sterke spelers uit het district si- multaan-wedstrijden zouden spe len tegen de leden van deze ver enigingen. Voor de nieuwe competitie heb ben zich voor de eerste klasse zeven teams opgegeven, terwijl de mogelijkheid bestaat, dat ook Excelsior uit Anna Paulowna nog zal inschrijven. Voor de tweede klasse waren vier inschrijvingen, doch er is wel enige kans dat 'n 5-tal clubs zich alsnog opgeven. De clubcompetitie vangt aan in October, de persoonlijke- en jeugdwedstrijden in Februari. Over de jeugdwedstrijden bleek enig misverstand te bestaan. Aan deze wedstrijden kan alleen wor den deelgenomen door de plaat selijke kampioenen. Er dienen dus ter plaatse voor-wedstrijden ge speeld te worden, alvorens men iemand naar de districtswedstrij- den kan afvaardigen. Feest in Retraitehuis BERGEN. Zaterdag 26 Sep tember gedenkt de zeereerwaarde pater W. Veeger C.S.S.R. de dag dat hij voor vijf en twintig jaar de Heilige Priesterwijding ont ving in de kloosterkerk te Wit- tem. Pater Veeger geniet vooral be kendheid door zijn binnenlandse parochiemissies, door zijn re- traitewerk in Seppe en Zenderen en het geven van retraites aan kloosterzusters. In verscheidene retraitehuizen en kloosters heeft hij lange tijd het rectoraat uit geoefend. In September 1950 werd hij benoemd tot directeur van het Retraitehuis te Bergen. Zondag 27 September wordt tussen twaalf uur en half drie de gelegenheid geboden om de jubilaris te feliciteren in het retraitehuis. Te Emmer Compascuum: EMMER COMPASCUUM De parochianen van de St. Wille- hadus-kerk te Munsterscheveld (Emmer Compascuum) hebben een oplossing gevonden voor het veel besproken probleem van het onderhoud der geestelijkheid. Zij gaan van de gedachten uit, dat elk huishouden „vastigheid" moet hebben, dat men moet kunnen weten hoeveel geld er op gere gelde tijden binnenkomt. Het probleem is ter hand geno men door een commissie, waarin zitting hebben vertegenwoordi gers van de Kath. Vrouwenge meenschap en voorts de boeren-, de arbeiders- en de midden standsorganisaties. Deze com missie kwam tot de slotsom, dat de pastoor, die bii zijn werk wordt geassisteerd door een ka pelaan, per jaar f2.400 nodig heeft behalve de stipendia enz. om een leven te kunnen leiden, zijn ambt en zijn arbeid waardig. Men heeft toen het rekensom metje gemaakt: er zijn 325 ge zinnen, dat wil zeggen, dat elk gezin gemiddeld per jaar f7.50 moet betalen voor het levens onderhoud van de parochieherder. Bij de gelovigen is het voorstel om op deze wijze het probleem op te lossen, gunstig ontvangen. Men stelt de bijdrage niet ver plicht: eenieder kan naar vermo gen zich voor een bepaald jaar lijks bedrag garant stellen, maar de f2.400 moeten er in elk geval komen. Wellicht is er in andere paro chies een mogelijkheid om het voorbeeld van Emmer Compas cuum na te volgen. Opbrengst collecte HEERHUGOWAARD. De collecte ten bate van het Konin gin Wilhelminafonds heeft opge bracht 197.74. Vorig jaar was de opbrengst 179.53. Een Duitser heeft een handig apparaatje bedacht, dat vele fietsende vrouwen misschien van het lastige euvel van de opwaaiende rokken bij het fiet sen, kan afhelpen. Men hoeft niets anders te doen, dan de zoom van de rok tussen twee tegen elkaar geklemde glazen bolletjes te leggen. De rok blijft vastzitten zolang men rijdt. Stapt men af, dan laten de bolletjes onmiddellijk de stof los. FRIESE JOURNALIST IN OPSPRAAK LEEUWARDEN, 22 Sept. In enige socialistische dagbladen (o.a. Parool en Vrije Volk) wordt, door Brusselse correspon denten van deze kranten, felle critiek geoefend op de heer J. Piebenga, lid van de Provinciale Staten van Friesland voor de P.v.d.A., bekend voorman in de Friese Beweging en hoofdredac teur van de Leeuwarder Cou rant, die op een Landdag van de (neo-fascistische) Vlaamse Con centratie bii Antwerpen het woord heeft gevoerd. De bezwaren van de rode broe ders tegen kameraad Piebenga gaan vooral tegen het gezelschap waarin hij kwam te verkeren. Er zou Hou zee-geroep geweest zijn en heel de sfeer ademde volop nazi- en fascistisch-gedoe. De heer Piebenga had zich voor een politiek karretje laten span nen, zegt men en het was alles „weer als van ouds, een ge trouwe copie van attributen en entourage, waarmee de nazi's zwakke hoofden op hol brach ten". Verschillende heethoofden voerden het woord. Daartussen door doceerde „meester" Piebenga in een in derdaad van elke toespeling ge speend en min of meer acade misch betoog over de noodzaak om de eigen aard van kleine volksgroepen te bewaren en over het centralistisch gevaar dat van alle grote steden uitgaat. Ook van Den Haag, volgens hem, want Ne derland laat 300.000 Friezen bin nen zijn grenzen verkommeren. Ook de hoofdredactie van Het Vrije Volk critiseert het optreden van Piebenga op deze landdag, die een tegen-demonstratie van andere zijde had uitgelokt, waar bij klappen vielen. In een onderhoud dat wij met de heer Piebenga over de publi caties rond zijn spreekbeurt had den, noemde hij deze sensatie- journalistiek, met een volkomen valse voorstelling van zaken. Zo werd er b.v. niet „Hou zee" ge roepen, maar „Hoezee", wat heel iets anders is. Voordat de heer Piebenga de uitnodiging om te komen spreken aannam, heeft hij zich er van overtuigd, dat deze niet uit neo- fascistische hoek kwam. Ieder die mij kent, zo zeide de heer Pie benga, weet trouwens wel, dat ik niets met extremisme of fas cisme te maken wil hebben. Ove rigens ziet de heer Piebenga in deze sterk gekleurde publicaties een bewust streven om niet hem persoonlijk, maar de Friese Be weging te treffen. (Wij zouden zo zeggen, dat dit laatste argument niet erg sterk is. Overigens, van je vrienden partijgenoten moet je het maar hebben! En tenslotte: als de Frie se Beweging zich niet vrij houdt van extremisme, ligt het voor de hand, dat ze in gevaarlijke extre mistische gezelschappen ver dwaald raakt(Red. N.H.D.). (Van onze redacteur) GRONINGEN Naar wjj ver nemen zal op Zaterdag 3 October a.s. een vergadering van de leden Van de Ommelanden plaats vin den. Een en ander vindt plaats op verzoek van een actiecomité, dat zich de laatste tijd gevormd heeft en waarin o.m. zitting heeft de afgestemde wnd. beheerder van de Ommelanden, de heer H. T. Wierenga, en de eveneens afge stemde oud-secretaris van de Om melanden, de heer Akkerman. Dit comité nu heeft handtekeningen verzameld teneinde het bestuur te verplichten een vergadering uit te schrijven De benodigde hand tekeningen een vijfde deel van het ledenaantal is verplicht werden verkregen. De agenda punten welke werden opgegeven, zullen nog nader door het be stuur worden aangevuld. Zo is reeds een drietal bekend, waar uit de leden hun directeur kun nen kiezen, terwijl daarnaast het agendapunt „maatregelen inzake de arbitrale uitspraak", waarmee kennelijk de pensioenvoorzienin gen worden bedoeld, overbodig is geworden, omdat hierover reeds onderhandelingen met de A.N.A.B. gaande zijn. Gistermiddag heeft het bestuur van de Ommelanden n.l. verga derd met de A.N.A.B. over de pensioenregelingen van de arbei ders die destijds in staking gin gen. De onderhandelingen zullen vanmiddag worden voortgezet.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5