NOORDHOLLANDS i Situatie in Zeeland critiek Oost-Duitse industrie lijdt enorme verliezen Nederlandse troepen opereerden uitstekend Boerderij te Hauivert door brand verwoest Dagblad voor Alkmaar en omgeving Nederland helpt Joegoslavië Enorme staking in Italië Voorzitter K.V.P. Dag en nacht woedt de strijd tegen het razende water Negen doden door explosie Daar moet gezuiverd worden Grand Repulse: „Op de plaats rust" Laatste dag: atoombomaanvallen Inzake lonen geen beslissing vóór begin van volgende week Beria in Spanje Prinses Josephine verwacht 'n baby Kameraden elkaar! Bij sprong van auto overreden Abonnementsprijs 6,20 per kwartaal, 2,07 per maand, 0,48 per week, Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; in alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn. Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Donderdag 24 September 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12890 Nederland zal levensmiddelen tot een bedrag van f 150.000 aan Joego-Slavië schenken om dit land te helpen redden van de hon gersnood, die tengevolge van mis oogst dreigt. Een desbetreffend wetsvoorstel is bij de Tweede Ka mer ingediend. De Nederlandse hulpverlening is een onderdeel van de grote hulp-actie, die op initiatief van de voedsel- en landbouworgani saties van de Ver. Naties. de F.A.O., is ontworpen. Het schema voor deze actie is ontworpen door een commissie van deskundigen, die in Zuid-Slavië een onderzoek heeft ingesteld. De Nederlandse hoogleraar, dr. M. J. L. Dols, raadadviseur van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voed- .selvoorziening, was voorzitter van deze commissie. De schenking le vensmiddelen zal bestaan uit na der te bepalen hoeveelheden melkpoeder, vlees, vet haver mout* gort en eieren. ROME, 23 Sept. Voor Don derdag is in Italië een waarschu wingsstaking van 24 uur afge kondigd voor vier millioen arbei ders. Bijna alle bedrijven zullen stil liggen en kranten, bioscopen en schouwburgen zullen gesloten zijn. Het tweede stadium van deze grootscheepse actie voor loons verhoging zal' op 5 October plaats vinden. Voor die datum is een staking voor twee millioen boe renarbeiders afgekondigd. DOOR DE LUCHT TE WATER GELATEN ZWOLLE Het is een niet alledaags verschijnsel, dat een sleepboot in aanbouw te water wordt gelaten door de lucht. Dit geschiedde echter op de scheepswerf van de N.V. Lee mans Machinefabriek en scheepswerf aan het Zwarte water, bij gebrek aan een hel ling. Het vijftien ton wegende gevaarte werd door een drij vende bok van de blokken ge tild en langzaam maar zeker neergelaten in zijn element. Andriessen treedt af ZIERIKZEE, 23 Sept. Sinds gisteren wordt een hevige strijd tegen het water gevoerd aan de dijk van de Vier- bannenpolder, waar deze dijk de bescherming vormt voor de tot één samengesmolten „De Jongepolder" en de „Adriana Johannapolder" onder de gemeente Dreischor. De situatie is zeer critiek en zou deze dijk doorbreken, dan zou dit opnieuw een rechtstreekse bedreiging beteke nen voor de polder Dreischor, waarin de bevolking is teruggekeerd. Daarom heeft men de verster king van de dijk met alle be schikbare middelen aangepakt. Alle arbeiders zijn opgeroepen en er zal ook vannacht worden door gewerkt. De dijk werd na de ramp wel gedicht, maar blijkt niet genoeg versterkt om de kracht van het door het gat bij Ouwerkerk binnenstromende wa ter te kunnen weerstaan. De dijk werd van een rijsbekleding voor zien, doch deze is thans over een grote afstand weggeslagen. Thans brengen 30 grote vrachtauto's en vele door tractoren getrokken landbouwwagens grond aan om de grote gaten, welke aan de voet van de dijk zijn ontstaan, te dichten. Het slechte weer belem mert de werkzaamheden in ern stige mate. Burgemeester A. J. Vermeulen van Dreischor toonde zich nog niet optimistisch over de stand van zaken. De harde wind van de laatste dagen, die het water tot vrij hoge golven in de Vierbannenpoider opzwiepte, heeft veel vernielend werk ge daan aan huizen en boerderijen, welke nog onder water staan. Hier en daar zijn opnieuw stuk ken van de boerderijen wegge- De strop voor Mossadeq? TEHERAN, 23 Sept. Op de openbare terechtzitting zal het openbare ministerie verzoeken, dat oud-premier Mossadeq wordt opgehangen, aldus werd Woens dag in gewoonlijk welingelichte slagen. Ook de in het midden van de zestiende eeuw gebouwde mo len van Ouwerkerk heeft het be geven. Zij stond er reeds lange tijd wankel bij en is nu ingestort. Bij het haventje Flauwers tussen Zierikzee en Schelphoek zijn twee bakken op drift geslagen. Sleep boten slaagden er later in ze naar de kust terug te brengen. TONAWANDA 23 Sept. Min stens negen personen zijn om het leven gekomen en 25 anderen liepen verwondingen op, toen twee opslagtanks van een che- mische fabriek in Tonawanda in de Staat New York explodeer den. Onmiddellijk na de ontplof fing 'brak in de fabriek brand uit. KABEL VOOR INDIA NEW DELHI, 23 September Het Indiase ministerie van ver keer heeft vandaag bekend ge maakt dat een contract afgesloten is met de Nederlandse Kabel- fabriek in Delft voor 3000 ton ondergrondse telefoonkabel voor een bedrag van 8 millioen rupees. De leverantie zal plaats vinden in twee partijen en binnen zeven maanden afgedaan zijn. Woensdag werd de nationale tentoonstelling van aardappelen, groenten, fruit, bloemen en aanverwante artikelen „de schakels tussen tuin en tafel" geopend. Deze tentoonstelling wordt tot 30 September in de jaarbeursgebouwen te Utrecht gehouden. Een prachtige stand trok onmiddellijk na de opening de belangstelling van de genodigden. BERLIJN, 23 Sept. In een rapport van de plaatsvervan gende Oost-Duitse premier Heinrich Rau ivordt vandaag toe gegeven, dat de Oost-Duitse industrie bij lange na niet voldoet aan de verwachtingen. Rau deelde mee, dat het vorig jaar 56 procent van alle volksondernemingen, met inbegrip van de staatsspoorwegen, de winstquota, die haar door de regering waren gesteld, niet hebben bereikt. Een van de meest ongunstige voorbeelden is de centrale bouw- industrie, aldus Rau. Deze moest in 1952 een winst maken van 36 (36) millioen Oostmarken. In- plaats daarvan leed zij een ver kringen van het Perzische legerhes van 32.5 (32.5) millioen Oost- vernomen. marken. DEN HAAG, 24 Sept. Naar wij vernemen, heeft de heer W. J. Andriessen aan het partijbe stuur van de K.V.P. medegedeeld, dat hij op medisch advies moet bedanken als voorzitter van de Partij, Hij zal zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer handha ven. De heer Andriessen is zeven jaar Partijvoorzitter geweest. DELMENHORST, 23 Sept. Tijdens de laatste dag van de herfstoefening Grand Repulse die in Duitsland gehouden wordt en waaraan ook Neder landse troepen deelnemen, zijn drie imaginaire atoombommen op Noord-Duitsland geworpen. Ge neraal Sir Richard Gale, de opperbevelhebber van de Noorde lijke legergroep van de NAVO, verklaarde, dat gedurende de vijfdaagse oefening zowel studie van de aanvallende als van de verdedigende atoomoorlogvoering is gemaakt. Generaal Gale verklaarde, dat de 60.000 Canadese, Britse, Ne derlandse en Deense soldaten, die aan de oefening hebben deelge nomen, uitstekende voorzorgs maatregelen genomen hadden, om zich tegen een atoomaanval te beschermen. De soldaten waren zodanig ingegraven, gecamou fleerd en verspreid, dat het bijna niet voor te stellen was, wanneer men het terrein doorkruiste, dat daar 27 bataljons infanterie, 15 regimenten artillerie en 10 batal jons tankeenheden aan het oefe nen waren. „Ik ben onder de indruk ge komen van de reusachtige vita liteit en de physieke conditie van de manschappen. Deze troepen zullen hard, moedig en kundig strijden, als dat nodig is". Gale verklaarde over de Neder-' landse troepen: „Het eerste Ne derlandse corps heeft uitstekend geopereerd. Voor de eerste maal is tijdens deze oefening gepro beerd om bepaalde eenheden onder buitenlands commando te plaatsen. De Britse elfde divisie pantserwagens en de Canadese 27ste infanteriebrigade stonden onder Nederlands commando en dit is een groot succes gebleken". Generaal Gale zei dat de ge combineerde troepen onder Ne derlands commando zich goed van hun taak gekweten hadden. „Over het algemeen hebben de Neder landers hun artillerie goed ge bruikt", voegde hij hieraan toe. Het Nederlandse legercorps is vanavond naar Nederland terug gekeerd. Zuiveren maar De onder communistische con trole staande Oost-Duitse par tijen en organisaties hebben in een gemeenschappelijke verkla ring beloofd de gelederen van vijandige elementen te zullen zuiveren, aldus is vanavond offi cieel bekend gemaakt. De Russische zóne heeft een nieuwe krachtige zender voltooid en bouwt er nog twee om de communistische radio-propaganda verder naar het Westen te doen doordringen, aldus heeft 't West- Berlijnse blad Der Abend van daag meegedeeld. Het blad gaf geen bron voor zijn bericht, maar schreef dat een 300.000 Watt zender kort geleden begonnen is te zenden in Dres den. Op 1 October zal een zender van dezelfde sterkte ingewijd worden in Schwerin (Mecklen burg), terwijl een zender van 500.000 Watt in November vol tooid zal worden in Burg, bij Maagdenburg. K.L.M. FLOREERT NEW YORK De Koninklijke Nederlandse Luchtvaart Maat schappij „K.L.M." heeft bekend gemaakt, dat zij in de eerste zeven maanden van dit jaar 331.500 passagiers vervoerd heeft, hetgeen ten opzichte van de in dezelfde periode van 1952 ver voerde 228.000 passagiers een stij ging met 15 procent betekent. "s-GRAVENHAGE, 23 Sept. De Ministerraad heeft vandaag beraadslaagd naar aanleiding van de aanstaande looncom- pensatie en de wens om de consumptiebeperking ongedaan te maken. Naar het A.N.P. verneemt heeft de Ministerraad geen beslissing genomen, doch bestaan over deze aange legenheden contacten tussen de regering enerzijds en de werkgevers en werknemers anderzijds. Vóór het begin der volgende week tvordt geen beslissing van de regering ver wacht. Manschappen van het 4e Divisie-geniebataljon A Compagnie 3e peloton uit de legerplaats ,,'t Harde" bij Oldenbroek, leggen een Baileybrug over een klein riviertje in N.W. Duitsland. Deze brug zal zelfs de zwaarste tanks kunnen „houden". De nieuwe 500.000 Watt zender zal de sterkste in Europa zijn na de Moskouse. De Amerikaanse zender Rias heeft een sterkte van 300.000 Watt. Pater C. Meuwese M.S.C. viert zilveren kloosterfeest TILBURG, 23 September De ontdekker van de Julianarivier in Nieuw-Guinea, pater C. Meuwese M.S.C., zal Zondag in het Missie huis te Tilburg zijn zilveren kloosterfeest vieren. Pater Meuwese vertoeft mo menteel in ons land, omdat hij aan een kwaal lijdt, die in zijn missiegebied niet kon genezen. Twee en een half jaar geleden was hij na een vacantie in Ne derland naar Nieuw-Guinea te ruggekeerd om verder zijn gebie den te onderzoeken en er staties te vestigen. Wegens zijn plotse linge ziekte moest hij tijdelijk naar Nederland terugkeren. DODELIJK ONGEVAL TER APEL KANAAL Ko mende van de ambachtsschool te Musselkanaal reed de 13 jari ge Weishaupt van Barnflair naast zijn vriendje op weg naar huis. Bij hotel Drenth geraakten de sturen in elkaar, waarbij W. kwam te vallen juist voor een naderende auto, geladen met zand van de aannemer Ten Siepe. De chauffeur die nog alle moeite deed de jongen te ont wijken, kon niet voorkomen dat W. werd overreden. Het iongetje werd vrijwel op slag gedood. OPHANGEN LONDEN, 23 September Woensdag is te Londen een rap port gepubliceerd van een ko ninklijke commissie, waarin deze zich ten gunste van ophanging ter voltrekking van de doodstraf over moordenaars uitspreekt. Negen tot twaalf seconden zijn nodig voor het begeleiden van de moordenaar van de dodencel naar het aangrenzende schavot en zijn executie. Volgens de medici is de dood door ophanging pijnloos. Hij treedt onmiddellijk in. Het Oostenrijkse verdrag WENEN, 23 Sept Oostenrijk heeft vandaag besloten dat, wan neer het Kremlin niet bereid is in discussie te treden over het verkorte vredesverdrag dat door de Westelijke geallieerden is op gesteld, het de steun, aan dit plan zal intrekken. Het candidatentournooi te Zurich ZURICH, 23 Sept. De uit slagen van de partijen uit de 14e ronde van het candidatentournooi te Zuerich luiden: GligoricReshevsky V- Vz NajdorfSmyslov VzVz\ Petro- sianGeiler Vz54; SzaboBo- leslavsky AVz; Taimanov— Keres VzA AverbachKotov in remisestelling afgebr.; Eu we Stahlberg afgebroken in iets betere stelling voor Euwe. De stand na de 14e ronde luidt: 1. Smyslov 9 pnt; 2. Reshevsky 8 pnt plus 1 afgebr. partij; 3. Najdorf 7% pnt plus 1 afgebr. partij: 4. Petrosian 7 pnt; 5 en 6. Bronstein en Boloslavsky, beiden 6Vz punt plus 1 afgebr. partij; 7 en 8. Keres en Taimanov beiden 6 <A pnt; 9. Euwe 6 pnt plus 1 afgebr. partij; 10 en 11. Gligoric en Szabo beiden 6 pnt; 12. Aver bach 5 pnt plus 2 afgebr. par tijen; 13 en 14. Kotov en Geiler beiden 454 pnt plus 1 afgebr. partij: 15. Stahlberg 3% pnt plus 1 afgebr. partij (uit 14 partijen). MADRID, 23 Sept. Volgens het Spaanse blad „ABC" houdt Lavrent Beria, voormalig Sovjet- minister van binnenlandse zaken, zich schuil in Spanje, waarheen hij gevlogen zou zijn door Sov- iet-piloter., die deel hadden ge- «omen aan de burgeroorlog. Het blad schrijft, dat het ver haal „waarschijnlijk waar" is. Beria zou in Midden-Spanje pei parachute uit het vliegtuig zijn gesprongen en door een wach tende auto naar een plaats aan de kust gebracht zijn. LUXEMBURG, 23 Sept. Prinses Josephine Charlotte, de vrouw van prins Jean, erfgenaam van de troon van het Groothertog dom Luxemburg, verwacht een kind tegen het begin van het komende jaar, aldus werd van goed ingelichte zijde medegedeeld. De prinses, die de dochter is van ex-koning Leopold van Bel gië en prinses Astrid van Zwe den, verblijft op het ogenblik bij haar grootmoeder, prinses Inge borg van Zweden. BREMERHAVEN, 23 September Bij drie compagnieën Ameri kaanse troepen die dezer dagen te Bremerhaven zijn aangekomen, is een nieuw systeem van groepe ring ingevoerd, dat gebaseerd is op de uitkomsten van psycholo gische onderzoekingen. De man schappen van deze drie compag nieën zijn namelijk ingedeeld in groepen van „vier kameraden", die de gehele duur van hun diensttijd bij elkaar zullen blij ven en ook tezamen met verlof zullen gaan. Over het algemeen zijn de kameraden van een groep uit dezelfde woonplaats of pro vincie afkomstig. STORM IN THEEPOT SALWICK (Engeland), 23 Sept. Driehonderd arbei ders bij het station voor atoomenergie zijn vandaag 24 uur in staking gegaan ter ver dediging van het recht van de Engelsman op zijn middag thee. Tot Maart kregen zij twee pauzes van tien minuten, een des morgens en een in de middag, om hun thee te drin ken. De directie, die vond dat hiermee te veel tijd verloren ging, heeft de tien minuten in de middag afgeschaft. Het stormde reeds lang in de theepot. Een boerderij te Hauwert, be woond door K. Bras, diens doch ter en huishoudster en eigendom van R. Smit, is gistermiddag door brand verwoest. Het vuur gTeep zeer snel om zich heen. Binnen een uur was van de boer derij nog slechts een troosteloze ruïne over, temidden waarvan de lange schoorsteen als 'n nood signaal omhoog stak. De brand is vermoedelijk door kortslui ting ontstaan. Vijf brandweer corpsen werden gealarmeerd, t.w. die van Nibbixwoud, Wognum, Zwaag, Hoorn en Berkhout. De twee laatstgenoemde ploegen zijn spoedig teruggekeerd, toen bleek dat de andere drie het werk wel aan konden. Er viel weinig an ders te doen dan in de smeulen de en rokende puinhopen de na blussing te verrichten. Ondanks de snelheid waarmede de brand zich uitbreidde, hebben de bewoners met de hulp van dorpsgenoten toch nog vrij veel van de inboedel kunnen redden. Omstreeks 2 uur bemerkte Bras zelf onraad. Hij zag hoe rook wolken uit de zolderverdieping naar buiten sloegen. Met een brandblusapparaat tradhtte hij 't gevaar te localiseren, doch hij stond voor een hopeloze taak. Terwijl hij trachtte te redden wat er te redden viel, alarmeer den buren de brandweercorpsen. Zij arriveerden in de volgorde waarin we ze hierboven hebben vermeld. Met plm. 10 stralen werd het vuur bestreden. Het hevigst brandde de voorraad op geslagen hooi, die zich bevond vlak naast de plek waar het on heil moet zijn ontstaan. „Kort sluiting", is de overtuiging van Bras, waarin in eerste instantie de deskundigen een redelijke ver klaring vinden voor de oorzaak van de catastrofe. Het gebeuren trok veel publiek De Hauwerters verdrongen zich op de weg en bespraken, meele vend met de getroffenen, de brand en de blussing. Met lan ge haken trokken de spuitgasten in hun kletsnatte uniformen brokstukken van de uitgebrande boerderij omver. En intussen werd in het verenigingsgebouw tje nabij de boerderij gesorteerd wat van de inbo.edel was gered. Zowel de bewoners als de eige naren waren verzekerd. Te Enschede reed Dinsdagmid dag in de Celebesstraat een vrachtauto, waarop een luidspre ker-installatie was geplaatst voor het maken van reclame voor de Braderie, die daar gisteren is be gonnen. Op een gegeven moment sprong, zonder dat de chauffeur K. D. uit Groningen dit bemerkte, een drietal jongens op de tree plank van de wagen. Toen de 11-jarige George Pas er weer af wilde springen, kwam hij onder de ajpto terecht en werd door het rechterachterwiel overreden. De jongen werd naar het ziekenhuis vervoerd, maar bleek bij aan komst te zijn overleden. DE VERKIEZINGEN IN DENEMARKEN KOPENHAGEN. 23 Sept. De niet-socialistische coalitieregering van Denemarken heeft Dinsdag tijdens de eerste verkiezingen voor een uit één Kamer bestaand parlement een nederlaag op de socialisten geleden. Volgens niet-officiële uitslagen hebben de socialisten een stem busoverwinning weten te be halen. Zij zouden volgens die uit slagen kunnen rekenen op 74 van de 179 zetels in het nieuwe parlement, een winst van drie zetels. De voornaamste regeringspartij die der agrariërs won even eens drie zetels en krijgt er dus 42, terwijl de conservatieven, on danks enige stemmenwinst, een zetel zullen moeten afstaan. Het totale aantal zetels van de huidige regeringspartijen zal zodoende 72 bedragen een ver lies van twee. Politieke waarnemei-s zeggen te verwachten dat de socialistenlei der, ex-premier Hans Hedtoft. later op de dag de regeringsteu gels voor zijn partij zal opeisen Belastinguitkeriiig aan gemeenten De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de gemeentebe sturen medegedeeld, dat, uitgaan de van het ontwerp-begroting ge meentefonds, dat over 1954 een bedrag aanwijst van f 156.121.900 de belastinguitkering op de ge meentebegroting voor 1954 kan worden geraamd op 99,25 pet van het basisbedrag (d.i. het verschil tussen de (vervallen) onderne- mingsbelasting en de hoofdsom men der personele en grondbe lasting). De lading van de Flying Enterprise OSTENDE. 23 Sept. De po gingen om de lading van de Flying Enterprise te bergen, zijn voorlopig gestaakt. Het Italiaanse bergingsschip Rostro is op 21 September de haven van Fal mouth binnengelopen om een ge wond lid van de bemanning aan wal te brengen en keert naar Genua terug.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1