Kennemer Minstreel W. J. Hofdijk 1816-1888 Prachtige Chopin-avond Spontane huldiging in St. Laurentiusschool 89 jarige G. J. Honig hield lezing voor „Oud-Alkmaar" Modesliow fa. Koster s Bedstellen met oude kapok gevaarlijk voor de gezondheid BEP EN COR Pagina 2 AGENDA De Vis-attraetie Piano-recital Theo van der Pas Verrassing voor Pater Marcelis Réunie Oud-cadetten Wi nkelweek te Sint Pancras Markt en Beurs AANBESTEDING Heden METWORST 78 en 1.20 GEHAKT 1.00 Slagerijen BERNARD KOOMEN Oud goud en zilver Beste kwaliteit lage prijzen ANTOON BISKANTER FLINKE VERKOOPSTER of AANKOMEND VERKOOPSTER j STORMWEER, maar Bep en Cor zo uil de visserij JONGENS GEVRAAGD Eyssen's Kon. Kaasfabrieken DAGBLADRECLAME doeltreffender Donderdag 24 September 1953 ALKMAAR De vereniging „Oud Alkmaar" heeft het winterseizoen geopend met een lezing van de heer G. J. Honig (89 jaar!) over de Kennemeer Minstreel W. J. Hofdijk, die leefde van 18161888, De heer Honig heeft de dichter, schrijver en schilder persoonlijk gekend en bevond zich tussen de schilders, litteratoren, medici, musici en tal van vrienden van Hofdijk op diens 70e verjaardag, toen hij eindelijk na een leven van teleur stellingen, de kroon op zijn werk zag geplaatst in de grootse huldiging, die zijn tijdgenoten hem brachten. De heer Honig gaf een uitge breid relaas van het leven en werken van deze Alkmaarse figuur, die op de Koningsweg het levenslicht aanschouwde, om te besluiten met de voorlezing van enkele dramatische gedichten van Hofdijk, die door zijn ouders was voorbestemd om dominee te worden, maar die tenslotte, als geheel oorspronkelijke mens le vende, met een geheel eigen ge- dachtengang en levenswijze, zelf zijn richting bepaalde. Reeds in zijn jeugd heeft Hofdijk Kenne- merland leren kennen, en lief hebben. Soms was hij zo bewo gen voor de schatten van de na tuur. dat de tranen in zijn ogen sprongen. Voor zijn tiende levens jaar nad hij al dikke folianten uitgelezen over de historiën van Kennemerland en hij waande zich in zijn jonge jaren een rid der, die door de woeste duinge bieden van Kennemerland ten strijde trok. Hij kon blijkbaar goed studeren en nadat de po- voor dominee te laten studeren, gingen van zijn ouders, om hem waren geslrand op de tegenzin van hun zoon Willem Jacob, werd hij in 1835 bevoegd ver klaard tot het geven van onder wijs van de derde rang Wat hij zijn leven lang heeft volgehouden was zijn studie in de oude kro nieken. In zijn vrije tijd bracht hij urenlang in de duinen door, met gedichten schrijven, tekenen en schilderen. De eerste werken, die hij het licht deed zien. waren geen groot succes. Zijr, tijdgeno ten verstonden hem niet en twij felden aan zijn talent. Hofdijkging stug door. Hij tekende en dichtte, hii begaf zich in de intellectuële kringen van dichters en schrijvers, schilders en politici gaf zich aan als lid van de „Heilooërkring", maakte zich vrienden onder de figuren Alberdink Thijm en Jacob van Lennep, Bosboom en mc-vr. Bos- boom-Toussaint. Hij schreef dra matische gedichten sis Rosamun ds en Bruidsdans, om welke laat ste hij zich de „Minstreel van Kennerherland" roemde. Dit ge dicht droeg hij op aan zijn eerste beminde Helena Johanna Uke- ma IJverig bestudeerde hij de Engelse schrijver Walter Scott, leerde als autodidact Engels, Frans, Duits en Latijn, maakte een kunstreis van twee jaar door Nederland en vestigde zich als leerling schilder in Haarlem, onder de leiding van Christiaan van den Berg. Als schilder be reikte hij geen grote hoogte. Het Stedelijk Museum bewaart nog een steeds onverkoopbaar geble ven olieverfschilderij „In het Woud." In Haarlem werd hij lid van de Rederijkerskamer „Lau- rensz Jan Coster", die hij zijn stuk „De Laatste Dag van Heemskerk's Beleg" liet opvoe ren, wat een groot succes is ge worden. Aangemoedigd door dit succes werd hij nadien zeer pro ductief en schreef een Geschiede nis van de Nederlandse Letter kunde, bundelde Kennemer Le genden en dichtte de Kennemer Balladen, die hij persoonlijk aan Koningin Sophie mocht aanbie- ALKMAAR. U herinnert U wel de modeshow van de Dames- beurs van verleden jaar, georga niseerd door de Fa. Koster uit de Langestraat. Zowel dames, als heren, ver leenden hun medewerking bij deze show. Dit is wel zó in de smaak van het publiek gevallen, dat genoem- de fa. wederom een dergelijke show organiseerde, nu in het Victory-hotel voor haar gecombi neerde zaak n.l. die van dames- en herenkleding. Maar waar blijven de heren bij deze show? Hebben zij geen interesse voor de getoonde herencostuums van kamgaren, in streepdessin, een Schotse ruit. met en zonder vest en één of twee pantalons. Laten we even constateren dat de he ren nog geen zakken genoeg heb ben; daarom is nog maar een vierde zakje toegevoegd We zien jassen, lange en korte, in velours en tweed regenjassen van poplin gabardine, tweed met changeant of wollen uitritsbare voering. Damesmantels werden getoond van Mohair-flausch, duvetine, met fluweel gegarneerd of oce lot en persianer. De vlotte sportjas, de swagger, aangesloten of getailleerde jas sen met raglan of blousende mouw. •Vooral de nieuwe tint voor het komende seizoen, de cognac kleur doet zeer warm en gezellig aan. Mooie yersey deux-pieces wer den getoond met korte, driekwart of lange mouw; het zwart-witte trois-pieces verdient aparte ver melding. Verder noemen we nog de Italiaanse rode-poplin dames regenjas met pellerine die omge toverd kan worden tot capuchon. Vermelden we nog een drietal bontjassen in biberette, yemen en zeehond. De goed gekozen hoedjes wa ren afkomstig van de fa. Wage naar. De muziek werd verzorgd door Tonny Willem.se. A S. den. In die tijd werd hij ook redacteur van .Het Album vour Schone Kunsten" Met Jacob van Lennep samen schreef hij, met prozaschrijven begonnen, over da Kastelen van Nederland, verlucht met zijn eigen tekeningen, stelde een roman samen over de eerste tijden van het Christendom in Kennemerland en kreeg aldus van lieverlee wat naam in de we reld van schrijvers en dichters. In 1851 werd hij door toedoen \an Jac. van Lennep leraar in Ne derlands en Geschiedenis aan 't Gymnasium te Amsterdam, wat hij tot zijn 70ste verjaardag is ge bleven Een schone dag in zijn leven was de achtste October 1873 in Alkmaar, toen hij als feestredenaar mocht optreden en persoonlijk in contact kwam met Koning Willem de Derde. Hofdijk "is driemaal getrouwd geweest. Alle drie zijn huwelijken waren gelukkig, doch van korte duur. Dit heeft hem veel verdriet bezorgd, met daarbij nog gevoegd dat hij niet geworden is als schil der, dichter en schrijver wat hij gedacht had in de ogen van het publiek te zullen worden. Doordat zijn zoon Willem als koloniaal dienst deed in het Ne derlands Oost-Indische Leger legde hij zich toe op de studie van land en volk van Java en schreef naar aanleiding daarvan een episch dichtstuk over Java, dat zeer bekend geworden is. Ook gaf hij Javaanse legenden uit. Een onvergetelijke dag was de huldiging op zijn zeventigste verjaardag toen hij belangstel ling kreeg van beroemde mannen onder de litteratoren, medici, schrijvers en dichters, o.w. Al berdink Thijm, Piet Paaltjens, etc Door de Koning werd hij be noemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse eeuw en België schonk hem het Ridderschap in de Leopold Orde. Zijn laatste levensjaren bracht hij door in Arnhem, waar hij eenzaam en verlaten stierf. Bij zijn begrafenis was geen van zijn vrienden aan wezig. Aan hem dankt Kennemerland echter tal van ontroerende ro mantische Streeksedichten en daarom dient de naam van Hof dijk in de Kronieken van Kenne merland met eerbied te worden genoemd. Voorzitter Ringers besloot de avond met de mededeling, dat binnenkort een gedenksteen zal worden onthuld in het huis. waar Dokter Bontekoe gewoond heeft, de man van wie aangenomen wordt, dat hii de „thee" voor 't eerst naar Europa bracht. DONDERDAG 24 SEPT. Bioscopen: VICTORIA: Valentino, de gro te verleider (18 jaar met voorbehoud). HARMONIE: De ernst van Ernst (a.l.) CINEMA AMERICAIN: Eroïca (a.l.) REX: De man op de Eifelto- ren (18 jaar). Voorstellingen: 8 uur. Rex des middags ook 2.30 uur. Apotheken: Van hedenavond zes uur af voor spoedgevallen te berei ken Apotheek De Bever, Em- mastraat 36. Apotheker P. J. Meurs. WAPEN VAN HEEMSKERK: t.e.m. 25 Sept., 10, 1.30, 3.30, 7.30 uur knipdemon- stratie. GULDEN VLIES: Modeshow Fa. J. Spruyt. WAPEN VAN HEEMSKERK: Bijeenkomst HKW (20.00 u.) WATERSTANDEN: Vrijdag: Hoog water: 8.50 en 21.50 u. Laag water: 3.00 en 15.45 u. ALKMAAR De enorme be langstelling voor de vis-attractie heeft de commissie genoodzaakt te besluiten, dat alle houders van viskaarten deze desgewenst voor 1 October bij de winkeliers, waar men ze ontvangen heeft, kan in leveren. In een in dit nummer voorko mende advertentie wordt verder medegedeeld, dat door een neu trale commissie onder politie toezicht voor de houders gevist zal worden. Voor 8 October ont vangen alle prijswinnaars bericht, waar en wanneer zij hun prijzen kunnen afhalen. ALKMAAR Woensdagavond gaf de pi-anist Theo van der Pas een Ohopin-recital in het Gulden Vlies. Wij hadden de zaal graag beter bezet gezien, vooral met meeT jongeren. Het voor deze avond ontbreken van de school- jeugd-reductie heeft dit onge twijfeld belet. Het programma was mooi af gewisseld samengesteld en het vormde a.h.w. op zich een com positorisch geheel. Theo v.d. Pas opende met Po lonaise in c op. 40 nr. 2. Hij speelde dit zeer positief, wat vooral bereikt werd door het prachtig uit laten komen van het thema in de linkerhand. Een muzikale tegenstelling hiermede vormde dadelijk de dromerige Inpromptu in Fis op. 36. In het forse middendeel hier van viel de feilloze techniek op van deze pianist, welke verhef fend werkt op de muzikaliteit van zijn sipel. V"'" De sonate in b op. 58 vormde de kern van het recital. Na een toccata-achtige inleiding volgde het bewogen thema, dat na het scherzo sublimeerde in het me lodieuze en toch harmonisch zo uiterst eenvoudige Larghetto. Niet alleen het programma, doch ook het spel van de pianist bereikte hierin een hoogtepunt. Vertolker en toehoorders wa ren tot het uiterste geconcen treerd, eerst toen de uitbundige finale opklonk leek het of men weer vrij kon ademhalen. Na de pauze hoorden wij de Mazurka in cis op 63 nr. 3 en die in D op. 33 nr. 2. Vooral de laatste werd fors en scherp geaccentueerd vertolkt. Zeer mooi werkte het afwisse lend gebruik van piano en forte bij het spelen van het thema. Ook in de ballade nr. 4 in f op. 52 wist de pianist de zaal tot het uiterste in spanning te hou den. De Valse in As op. 64 nr. 3 vormde een geestige, speelse ALKMAAR. Toen de W.E Pater II. Marcelis gistermorgen in de St. Laurentiuschool voor v.g.l.o, kwam, om godsdienstles te geven, wachtte hem een aan gename verrassing. gelegenheid gebruik gemaakt om de pater hiervoor zijn dank te betuigen en daarvan ook een stoffelijk blijk aan te bieden. Twee leerlingen boden Pater Marcelis namens de school een kistje fijne sigaren en een prach- In het grootste lokaal hadden tig boek aan. De jongens zongen de ruim 100 leerlingen zich met onder leiding van de heer Riet hun onderwijzers verzameld om veld een huldigingslied, dat de hem even te huldigen in verband1 muziekleraar,, de heer C. Him- met zijn zilveren professiefeest. melreich, de jongens inderhaast flat hij Zondag had gevierd. Hier- had ingestudeerd en tot slot zon- bij wilden de leerlingen van de gen zij nog een vrolijk en geestig St. Laurentiusschool niet achter liedje, toepasselijk op het feest blijven en het was het school-1 van deze dag. hoofd, de heer L. Rietveld, diePater Marcelis was getroffen zich de tolk maakte van zijn door deze onverwachte en spon- collega's en de leerlingen, om tane hulde, waarvoor hii de heer Pater Marcelis geluk te wensenRietveld, zijn collega's en de met zijn zilveren kloosterfeest. leerlingen dank bracht; hij stelde hem tevens dank brengend voori een en ander juist daarom zo op de vele en goede lessen, die hij1 prijs, omdat het blijk gaf van m de loop der jaren geheel pro Deo aan de school gegeven had. Gaarne had men van deze ALKMAAR. We hebben bij de Alkmaarse Rechtbank al eens meer een zaak gehad tegen iemand, die zich niet ontzag om bedstellen, te koop aangebo den op openbare verkopingen, voor nieuw te doen doorgaan, zo dat degene, die zulk een bedstel koopt in de overtuiging verkeert, dat hij een voordelig handeltje heeft gedaan. Het is, we zouden bijna zeggen jammer genoeg, op verkopingen niet de gewoonte, dat de adspirant koper alvorens tot de koop over te gaan het bed stel een stukje opensnijdt, om ook eens van binnen de „nieu wigheid" te bewonderen. Zou dit wel kunnen, dan zou hij, na een blik in het binnenste te hebben geslagen, wel eens hevig verontwaardigd de deur uit kunnen lopen. Er zijn namelijk lieden, die er een winstgevend zaakje van maken om bedstellen met een nieuw stuk tijk te om hullen, maar er inwendig gebruik te kapok in te stoppen. Dat dit na enig tijd de argeloze koper wel eens van zijn zo nodige nachtrust zal gaan beroven, is tot daar aan toe, maar wanneer men verder gaat denken, dan kan men vermoeden, dat dergelijke gebruikte kapok, die vaak van bedstellen afkomstig is, die goed zijn voor de vuilnisbelt, ernstige gevolgen met zich mee kan bren gen wat betreft de gezondheid. Derhalve voorzag de Nederlandse wetgever in dit gevaar, en er ontstond een „Kapokbesluit", dat het voorhanden hebben en het verkopen van gebruikte met ka pok gevulde bedstellen, alsmede het verkopen zonder aanduiding van het voor de vulling gebruik te materiaal strafbaar stelt. Dat er nochtans lieden zijn, die niet schromen dergelijke prak tijken er op na te houden, bleek gisteren weer tijdens de zitting van de Alkmaarse Politierechter. Allereerst kwam J. P. S. uit Alkmaar op het beklaagden bankje. S. had op 29 April te Warmenhuizen en op 24 Juni te Wervershoqf z.g. nieuwe bedstel len voorhanden tijdens openbare verkopingen, die echter waren gevuld met gebruikte kapok van zeer minderwaardige kwaliteit. Gelukkig zitten de controleurs van de Keuringsdienst niet stil, en ook hier betrapten zij S„ die al eens meer voor een dergelijke handel was veroordeeld tot èen boete van f250.—, welke hij niet kon betalen, zodat hij achter de tralies terecht kwam om een evenredige vrijheidsstraf uit te zitten, toen hij zich weer aan zijn praktijken te buiten ging» De Officier ging samen met de getuigende controleur van de Keuringsdienst het ontstaan en de gevaren van een dergelijk bed stel nog eens na waarbij bleek, dat dergelijke bedstellen voorna melijk uit Amsterdam afkomstig zijn, en in de provincie aan de man worden gebracht. In vaktermen noemt men lie den, die een dergelijk bedstel vervaardigen „beddegïeters", dit omdat de gebruikte kapok van een dergelijke minderwaardige kwaliteit is, dat men het in de tijk giet, terwijl men nieuwe kapok wel degelijk er in moet „stoppen". S. was door de controleur reeds meermalen gewaarschuwd, doch ging rustig door met zijn erger lijke en gevaarlijke praktijken, en nam zelfs een dreigende hou ding aan tijdens de laatste con trole te Wervershoof. Dit alles was voor de Politierechter aan leiding om hem twee maal 5 dagen op te bergen op staatskos ten, en vanzelfsprekend werden de bedstellen verbeurd verklaard. Ook C. M. uit Bergen had een bedstel, waarin gebruikte kapok ten verkoop werd aangeboden, doch hij had niet geweten, dat hij hiermede een strafbaar feit pleegde. De Officier vermaande hem om in het vervolg voorzich tiger te zijn en opgelucht ging M. met een boete van f 15 of 10 dagen naar huis.. Anders zat de zaak tegen J. S. uit Amsterdam, die te Alkmaar 2 bedstellen ten verkoop aan bood, en om ze te verkopen een oud dametje had ingeschakeld, dat waarschijnlijk van de prins geen kwaad wist. f 150.boete luidde hier het vonnis. Al met al is het zaak, om bij de aankoop van gebruikte bed stellen wel degelijk op te letten, zowel omdat U kans loopt misleid te worden of wat erger is, U een ernstige ziekte op de hals te halen. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: G. J. z.v. A. Bas en M. Zoll. G E. M., d.v. F. E. J. Leeuwenkamp en E J. I. Knook. P., z.v. G. Hoek- sema en G. C. den Adel. J„ z.v. G. Volgers en W. Suk. W. D., z.v. E, J. Schmidt en A. Hilde- rink. B„ z.v. C. Moorauw en F. A. Polman. H.. d.v. W. IJssels en H. Kuipman. A. M., d.v. D. van der Wal en T. A. M. Koe link. A. M. J„ d.v. P. Overman en C. Bos. R. W., z.V. W Poese en M. Verbeek. G. J., z.v. J. Har der en G. J. Visser. Gehuwd: C. Schouten en M. E. de Lange K. Rol en T. C. Burger. L. F. Gielis en J. B. van Zante. zelïwerkzaamheid, een goede eigenschap, die in het later leven zo goed vpn pas komt. De jon- fens wacht nog een tractatie en regen nu een extra vrij kwar tiertje, terwijl de jubilaris zich nog even onder het genot van een kopje koffie en een sigaartje onderhield met de onderwijzers. ALKMAAR. Het aantal ca detten dat zal deelnemen aan de réunie op Woensdag 30 Septem ber a.s. is reeds gestegen tot 210. De rèunisten zullen zich opstel len op het Stationsplein om 11 uur v.m. Zij marcheren daarna achter de Kon. Militaire Kapel naar het stadhuis, waar zij te 11 uur 15 min. officieel door het gemeentebestuur zullen worden ontvangen. Toestemming is verleend dat de KMK in ceremonieel tenue haar medewerking zal verlenen, al thans wanneer de weersomstan digheden gunstig zullen zijn. Te ongeveer 12.15 gaan de reünisten met de K.M.K. aan het hoofd, naar het Victorybeeld langs de volgende route: Langestraat, Waagplein, Schapenbrug, Voor- dam, Dijk, Herenstraat, Victory- park. Bij het Victoriebeeld zal namens de rèunisten een krans worden gelegd, terwijl de K.M.K. een koraal ten gehore zal bren gen. Terug marcheren de rèunis ten van het Victoriebeeld langs de route Luttik Oudorp, St. An- nastraat, Zoutstraat, Keetgracht, Oudegracht, Gulden Vlies, waar zij zullen aanzitten aan een kof fiemaaltijd. Om 15.00 uur bestaat er voor de rèunisten die zulks wensen gelegenheid om de voor malige cadettenschool, thans Cen traal Ziekenhuis, te bezichtigen, terwijl er van 1617 uur een thé-confairt is in het Stedelijk Muziekpark, waar de K.M.K. Voor de muziek zal zorgen en de rèunisten de thee kunnen ge bruiken. Invalide militairen naar Lourdes Morgen zullen 40 ernstig in validen militairen, die in het mi litair herstellingsoord „Aarde- burg" te Doorn worden ver pleegd, naar Maria's Genadeoord in Lourdes vertrekken. De reis wordt met speciale bus gemaakt, waardoor deze militairen, afkom stig van Land- en Zeemacht, zo min mogelijk hinder van de lange tocht zullen ondervinden. Parkeerdrukte op Landbouwdag ALKMAAR. In verband met de Landbouwdag hebben vele personenauto's, vrachtwagens en bussen de pleinen en straten in de stad geparkeerd. Het waren 460 personenauto's, 80 vrachtwa gens en 5 autobussen entre act, welke ons bracht bij 't hartstochtelijke soherzo in cis op. 39. De staccato-octaven in beide handen klonken gelijk en duide lijk. Dat zij niet dooreen klon ken, kwam vooral door zijn uit stekende ped-aalteohniek. De watervlugge passages, wel ke het thema omgaven werden uiterst geraffineerd gespeeld. Na een dankbaar en welge meend applaus kregen wij nog ■als toegift een sonate van A. Scarlatti, die ons deed verlangen naar een Scarlatti-recital, en tot besluit van deze hoogstaande avond de geliefde Valse op. 69 no. 1, wederom van Ghopin. C.v.d.I. De heer Couwenhoven stelt vragen ALKMAAR. ■- Het P.v.d.A.-lid in de Raad. de heer C Couwen hoven, zal in de eerstvolgende vergadering van de Gemeente raad de volgende vragen tot het College van Burgemeester en Wethouders richten: a. Is van het College van B. en W. een spoedige beslissing te verwachten ten aanzien van de vorm van exploitatie, voor de 84 nieuw gebouwde wo ningen aan de Hooftstraat; b. Zo ja, hoe zal dan die beslis sing luiden; c. Zo niet, wat is daarvan dan de reden? Kunstenaars Centrum Bergen BERGEN. Evenals verleden jaar organiseert het Kunstenaars Centrum Bergen gedurende de weekends van October een expo sitie van kunstwerken, ditmaal van de hand van niet-beroeps- kunstenaars. Deelneming staat open voor de contribuanten, on geacht hun woonplaats en voorts voor de bewoners van Bergen, Schoorl en de Egmonden. Schrif telijke aanmelding tot deelne ming dient uiterlijk Vrijdag 26 September bij het bestuur (Ron delaan 1) te worden ingezonden. Enige voorbeoordeling zal door de kunstenaars-leden van het be stuur plaats vinden, doch met een open oog voor de opzet dezer ten- ST. PANCRAS. De midden- standsvereniging „Ons Aller Be- i lang" heeft wederom een interes sante winkelweek georganiseerd, welke Vrijdag a.s. wordt geopend en duurt tot «n met Zaterdag 3 October. Gedurende deze winkel week worden er door de winke liers zegels uitgegeven welke kunnen worden gebruikt om een lot te verkrijgen. De prijzen worden uitgege ven in waardebonnen met een waarde van resp. f 25.f 10. f 7.50, f 5.en f 2.50, dus samen f 50.Er wordt 6 maal getrok ken, en wel op 26, 29, 30 Sep tember en 1, 2 en 5 October; dus f300 in totaal. De prijswinnaars worden op al deze avonden per feluidswagen en per raambiljet ij de deelnemende winkeliers békend gemaakt. toonstelling, die het vorig jaar een boeiend beeld bood van de resultaten van kunstzinnige vrije tijd-passering. beoefend door tal rijke kustbewoners van ons ge west. Rozenkrans-Bedestond bij O. L. Vrouw ter Nood HEILOO. Op Zondag 27 September aanstaande wordt in en rond het Heiligdom van Onze Lieve Vrouw ter Nood te Heiloo een Rozenkransbedestond gehou den. waarbij een der leiders van de Rozenkranskruistocht, de Eer waarde Pater Lamb. Coopmans O.P., een predikatie zal houden onder het plechtige Lof. Het programma voor deze Zon dag luidt: Om 2.30 uur plechtig Lof met predikatie door Pater Coopmans. Daarna massaal rozenkransge bed voor Vrede Welvaart en Wereldverbetering Vervolgens bij goed weer Sacramentsproces sie door het park, welke bij min der gunstige weersomstandighe den in de kapel gehouden zal worden. Bij het rustaltaar wor den allé intenties van de Kruis tocht en alle persoonlijke inten ties aan Jezus Eucharisticus nog eens aanbevolen. W eersvencachting medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Donder- avond tot Vrijdagavond. Rustig weer. Op de meeste plaatsen droog weer met flinke opklaringen, maar in de nacht en ochtend plaatselijk mist of laaghan gende bewolking. Vrij koude nacht. Morgen overdag onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot ma tige wind uit zuidelijke rich tingen Eerste steen gelegd van Van Brederodeschool BERGEN. Dinsdagmiddag is onder een grote stortbui aan de Kerkedijk door de tweeling-zus jes Haars, de eerste steen gelegd van de van Brederodeschool. De korte plechtigheid geschied de in tegenwoordigheid van de burgemeester en de beide wet houders P. J. Borst en L den Das, de raadsleden en een depu tatie schoolkinderen. De burgemeester, dr. W. Huy- gens, beschouwde deze tweede openbare school als een mijlpaal in de geschiedenis van de ge meente. Zodra een tweede school wordt gebouwd, meende de bur gemeester, wordt een gemeente groot, hetgeen dus nu van Ber gen gezegd kan worden. Voorlopig wordt het een 4 klas- sige school, gebouwd door de architecten De Vries en Wijnal- da, er op gericht uitbreiding in de toekomst gemakkelijk te doen aansluiten. De school komt nu heel een zaam met slechts 3 woningen op een open weiland te staan, doch vanuit dit punt zal zich weer bebouwing vormen waarvan de school het centrum zal zijn. Het uitbreidingsplan behelst van hier uit naar het Zuiden en Noorden een villapark. Een figuur in de historische kleding van van Brederode, Heer van Bergen, kenschetste onder stromende regen de groei van Bergen sinds 1557 toen Bergen 700 inwoners telde met 200 hui zen. (Nu in 1953 een getal van 9000 inwoners met 2300 huizen). Hij hoopte dat Bergen mocht groeien en bloeien en overhan digde de burgemeester een docu ment waarin het feit van de eerste steenlegging is geboek staafd. De meisjes legden met versierde troffels de steen van de school, waaraan de heer Kok is benoemd tot hoofd. ALKMAAR. Slabonen z dr. 2668; Stoksnijbonen 2676; Stamsnijbonen 86; Pronkbonen 1732 per 100 kg; Komkommers 1717 p. 100 st.; Tomaten A 20 26 p. 100 kg. Bloemkool 817 p. 100 st.; Rode kool 39; Groene kool 811; Spinazie 1131; Pos telein 20—25 p. 100 kg. Sla 2.50— 10.50 p. 100 st.; Andijvie 611 p. 100 kg; Rode bieten 6.50 p. 100 kg; Bospeen 822 p. 100 bos; Winterpeen 67.50; Uien 36; Prei 910.50; Soepgr. 57.50; Peterselie 79.50 p. 100 kg. Fruit: Augurken: Basterd 29 64 p. 100 kg. Druiven: Franken- thalers 82—95; Alicant 92—101 p. 100 kg; Knolsoep 1318. BEEMSTER, 23 Sept. BI. eigh. middel 912,80; Bevelan ders, middel 13; Koopmans bl. middel 10,5013; slabonen z. dr. 31—66; stoksnijbonen 2058; pronkbonen 1438; komk. 827 tomaten A 20—31; bloemkool 14 23; rode kool 4—9; groene kool 69,50; spruitkool 2934; spi nazie 10—41; postelein 23—28; sla 311; andijvie 68; rode bieten 49; gare bieten 10—22; bospeen 12—24; uien 4—7; uien drieling 5—10; uien nep 10—21; prei 1117; perziken 6-17; Fran- kenthalers 6086; Alicant 76 90; suikermeloen 1042; Bram- ley Seedling 3—13; Codlin Ces- wiek 313; Cox Orange Pippin 1031; Ellisons Orange 1036; Glorie van Holland 5—24; Goud- reinette 6—14; Graham Jubilé 3 14; Jacques Lebel 313; James Grieve 1241; Manks Codlin 6 22; Notaris-appel 419; Signe Tillisc'h 621; Sohellinkhouter 10 34; Transparante de Cronsels 429; Zigeunerin 624; Zoete winter kroon 421; Beurré Clair- geau 4—^26; Beurré Hardy 1046; Beurré Lebrun 421; Bonne L. d'Avranehes 1251; Conférence 641; Emile d'Heyst 624; Eva Baltet 628; Fertilon 1022; Hertogin Elsa 1027; Kamper veen 618; Maagdepeer 418; Seigneur d'Esperer. 426; Tr. de Vienne 1648; Williams Duchess 5—26. WARMENHUIZEN. Aanvoer 4600 kg aardap. Bl. eigenheimers 12.90; IJselster 9.60—9.90; 4200 kg gele kool 7; 71.000 kg witte kool 3.50; 950 kg slabonen 36 58; 5500 kg uien 3.804.40, drie lingen 6.40—8.30. nep 5.80—7.20: 160 st. bloemkool 12.60. II 8. LANGEDIJK, 24 Sept. 16000 kg rode kool A 7,1012,80; B 6,206,50; 5400 kg gele kool A 45,40: B 3; 13800 kg groene kool 6,308,90; 228.000 kg witte kool 3,50; 5500 kg bloemkool B I 11,70 14,10; B II 8; 4000 kg slabonen 4762; 30.000 kg uien 4—5; nep 8.80—9,20; 800 kg bieten 6,80— 7,10; 1800 kg andijvie 67,80; doorgedraaid 46.000 kg witte kool. Nrd. SCHARWOUDE, 24 Sept. Eigenheimers 12,4013,20; beve landers 10,4010,90; bintjes' 10,50 bonken 8.609,70; drielingen 5,90 kriel 3,50: 30.000 kg uien 3,20 5; grote 3,504,20; drielingen 5 —8; nep 719; 9500 kg kroten A 6,20—6,70; B 4; 7400 kg sla bonen I A 59—65; I 48—56; II 32—49; afw. 20—35; 10.000 kg rode kool A 6,30—11,30; B 4,90— 5,30; 4900 kg gele kool A 4,60 5,70; 1000 kg groene kool A 8,80 9,10; 67.000 kg witte koil 3,50 —3,70. WIERINGERMEER, 23 Sept. Tarwe 2325,50; gerst z 22-23,50 w 21,2522,85; haver 1922; gr. erwten 43—50,25; kar wij zaad 55 73,50; blaauwmaanzaad 107 122,50; wit hooi (gep.) 75110; rode klaverhooi (gep.) 85105; Lucerne hooi (gep.) 90115; ha- verstro (gep.) 40—45; gerstestro (gep) 4550; tarwestro (gep.) 4548; groene erwtenstro (gep.) 5062,50 ander erwtenstro (gep) 4045; vers bietenblad 67; voeraardappelen "2,503,75; poot- aardappelen 28-35 binnenland 24 30, exp. 24—30; 35-45 binnen land 1523, export 1523; con sumptie-aardappelen binnenl. 9 11,50, export 1011. Uitreiking onderscheidings tekenen ALKMAAR. Op verzoek van de Minister van Oorlog zal de Burgemeester op Woensdag 30 September a.s.. des namiddags 5 uur, ten stadhuize aan 6 ingete- nen het Ereteken voor Orde en Vrede uitreiken. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Cor nelia G. M.. d.v P. Groen en M. E. Roskam. Liesbeth M„ d.v. C. P. Bakker en M M. A. Pekelha ring. Marin, z.v. J. Wijkstra en M. H. Heijman. Rectificatie De aanbesteding van de bouw van 6 woningwet woningen voor rekening der gemeente Heerhugo- waard, te houden op Woensdag 30 September a.s. (zie adv. 19-9-53), zal tevens geschieden in massa. per pond door elkaar per pond Laat 144 Laat 146 Houttil 54 ALKMAAR te koop gevraagd tegen hoogste waarde. W. v. GEELEN, Juwelier te Schagen. tegen RUNDVLEES per y2 kg Doorr. lappen 1.50 Magere lappen 1.70 Riblappen 1.80 Rosbief 2. Biefstuk 2.20 Gehakt half om 1.15 Metworst 1.10 Bloedworst 0.80 Leverworst 0.60 Schoutenstraat 13 t.o. Radio Fraay Gevraagd een Bij voorkeur met het manufac.vak bekend, Aanbieding aan de zaak, 's avonds na 7 uur: FIRMA JOH. KüHNE. Huigbrouwerstraat de welbekende IJmuider Visboksers komen 0 met alle soorten vis en de beste kwaliteit! Eet nu schelvis, R in de maand. Bakschelvis 2 kg. (4 pond) 1.Kookschelvis 45, 55, 65 cent per kg. Bakharing geeft olie terug 2 kg. 1.—. Bakwijting 2 kg 1.Verse makreel 2 kg 1.20. Rode poon 35 cent per kg. Zeewolf, panklaar, 75 ct. per kg. Filet, zon der graat 75 ct per kg. Bakschol, 35 ct. per kg. Kookschol 45 ct per V2 kg. Bakbokking 12 stuks 1. Stoombokking 6 voor 50 ct. Denkt U er vooral om, onze vis is Zaterdag de gehele dag verkrijgbaar alle soorten GEROOKTE VIS Probeert U ons kippers gelijk paling 4 voor slechts 50 ct. Gestoomde makreel, een deli catesse 6 voor 1. Dus allen in goed vertrouwen en voor kwaliteit naar Onze verkoop is Vrijdagsmorgens van half 9 tot 2 uur in de Visbanken. Zaterdags morgens van half 10 tot 1 uur op het Hofplein en 's middags van 26 uur op de Laat bij de Kapelkerk. ATTENTIE! Kunt U even wachten, dan krijgt U Uw vis schoongemaakt. Vrijdags ook slaolie verkrijgbaar. 25 bonnen een grote fles slaolie CADEAU. IJMUIDER VISBOKSERS 16 Alkmaar. 1418 jaar HANDELSKADE 65 ALKMAAR Alleen bij een grote ons voor 25 bonnen fles slaolie cadeau!

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2