I Loonsverhoging van 5 of 6%? RADIO WILLIAM OATIS iCAIN UW PIZ Financiën en Economie „Hef lot uit de loterij95 Gaf stopperspil met op$et reservespeler een klapr itêint* 'ding •ledingzaken i »L ,.ENSAID" g EEN WEEK! Nieuw overleg en een nieuw element Autobotsing eist een dode van vandaag programma Scheepsberichten Met veilingkisten geknoeid gevangene van een regiem In de Roezienje-gevangenis Voetbalincident voor Gerechtshof Beurs Vrijdag 25 September 1953 lie, maar rtreffelijk ale coupe, is, die ge- Iers glijdt, i en toch g geeft, r; zuiver kreukvrij, erk. w vrouw itof, kleur/ 1XFORD! loer ?.i v-f# - - y - ALKMAAR g roontekenen! ons eenvoudig ang der cursus. 9 TEL 2609 MAANDAG t.m. •ONDERDAG 18 jaar (Van onze parlementaire redacteur) De regering schijnt niet voornemens te zijn om de knoop in het conflict over de hoogte van de nieuwe loonronde nu maar zonder meer door te hakken. Dit blijkt uit het feit, dat de regering opnieuw contact heeft gelegd met de betrokken partijen. Het besluit hiertoe moet Woensdag in de raad van economische aangelegenheden genomen zijn, een vergade ring, waaraan ditmaal echter alle ministers deelnamen. r De regering zal er van uitgaan, dat het hoogst ongewenst moet worden geacht om een beslissing te nemen, waarvoor niet op eni gerlei wijze door alle betrokken partijen begrip kan worden op gebracht. Het oriënterend karak ter van het nieuwe contact, zoals dat thans wordt gelegd, zal dan ook wel mede de bedoeling heb ben om alsnog een meer gelijk luidend advies uit te lokken. Ook de wijze van berekening kan hierbij een rol spelen. Naar ver luidt zouden de laatste dagen an dere indexcijfers ter tafel zijn ge komen dan die in een eerder stadium voor de onderhandelin gen werden gebruikt. Een nieuw element in de ont wikkeling is in eik geval wel dat de regering aan drie hoogleraren, respectievelijk van de Vrije Uni versiteit en van de Economische Hogescholen van Tilburg en Rot terdam verzocht heeft, ook van hun kant een berekening te ma ken. De uitslag van hun bereke ningen zou ais wetenschappelijk oordeel wellicht voor beide par tijen aanvaardbaar kunnen zijn. Er wordt daarnaast op gewezen, dat de tegenstellingen misschien ook groter schijnen, dan deze in feite kunnen zijn. Dat de nieuwe Op het beruchte gedeelte van Rijksweg no. 1 Amsterdamhet GooiAmersfoort, ter hoogte van het kruispunt ThierenswegMeer- lust reed circa tien uur gister morgen de 44-jarige heer J. van Embden uit Blaricum met zijn auto, komend uit de richting Amersfoort, op de tweede rijbaan. Uit Amsterdam naderde per auto de heer van Hessen uit Naarden, die voorgaand verkeer wilde in halen. Beide wagens kwamen met el kaar in botsing. De klap was zo hevig, dat de heer van Embden oit de wagen werd geslingerd en met het hoofd op de sliprand naast de weg terecht kwam. Hij was op slag dood. De heer van H., die zware ver wondingen opliep, ia naar het Dlaconessenhuis te Naarden over gebracht. loonronde minimum 4 pCt. zal moeten bedragen, staat in elk ge val vast. Ook de berekening van de werkgevers kwam tot deze uit komst. De werknemers hielden vast aan een verhoging van 6 pCt. Mede rekening houdend met de omvang van vorige loonronden 5 pCt. is een gebruikelijke loon ronde geworden, die in dit geval mede tussen de tegengestelde berekeningen ligt) zou de rege ring dus toch wellicht voor 5 pCt. of 6 pCt. willen kiezen. Maandag zal de beslissing waarschijnlijk kunnen vallen, dan vergadert de ministerraad weer en dan kunnen dus ook de resultaten van de nieuwe contacten met de betrok ken partijen worden besproken. 2 j y F /O /Z w f /<s 2c 23 *V if V 26 f: 3) 5v if 36 J4 V3 ZATERDAG 26 SEPTEMBER HILVERSUM I, 402 m, 746 kc/s. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Koorconcert. 7.45 Morgen gebed en lit.kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.40 Hoogmis. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Franse chan sons. 11.55 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.30—12.33 Land en tuinb.meded.). 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Amus.orkest. 14.00 Boekbespr. 14.10 Gram. 14.40 Mannendubbelkwartet. 15.00 Kro niek v. letteren en kunsten. 15.35 Ork.conc. 16.00 Orgelconcert. 16.30 De schoonheid van het Grego riaans. 17.00 V. d. jeugd. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journalis tiek weekoverz. 18.25 Lichte muz. 18.45 Buitenl. correspondenties. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 19.20 Van het Binnenhof. 19.30 Gram. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man 20.30 Lichtbaken. 20.50 Gram. 21.00 Gevar. progr. 21.50 Act. 22.00 Primenade-orkest. 22.30 Wij luiden de Zondag in! 23.00 Nws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.25 24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m, 1007 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 „De Federatie Rot terdam van de VARA 25 jaar", toespr. 8.23 Carillonspel. 8.35 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. (9.359.40 Waterst.) 10.00 „Tij delijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 V. d. ar beiders in de continubedrijven. 11.30 Pianorecital. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Mil. orkest. 13.35 Kerken en torens in Rotterdam", jeugdherinnerin gen. 13.45 Marinierskapel. 14.00 „Rotterdam werkstad", klankb. 14.30 „Waarom ik van Rotterdam hou", prijsvraag. 15.15 „Van de wieg tot het graf", caus. 15.30 Metropole orkest. 16.00 „Rotter dam stad van de toekomst", klankbeeld. 16.30 „Waarom ik van Rotterda mhou prijsvraag. 16.35 Dansmuz. 17.00 Rotterdam en de sport. 17.15 V. d. jeugd. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Harmonie-ork. 18.40 Rege- ringsuitz.: „Zoeklicht op de Wes terse Defensie". 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 „Passepartout", caus. 19.40 „Het Oude Testa ment in deze tijd", caus. 19.55 „Deze week", caus. 20.00 Nieuws. 20.05 „De sterken voor de zwak ken", caus. 20.15 „Boefje", hoor spel. 21.50 Socialistisch commen taar. 22.05 .Rotterdams Philhar- monisch ork. 22.45 Uitslag „Waar om ik van Rotterdam hou." 23.00 Nieuws. 23.15 Orgelspel. 23.30 24.00 Gram.muziek. Kruiswoordraadsel no. 252 HORIZONTAAL: 1. soortelijk gewicht 3. sportartikel 6. familielid 8. lidwoord (Fr.) 9. man 10. de lezer heil 11. houding 13. insect 14. klein plantje 15. herkauwer 17. insect 18. slecht latjin 23. water in Friesland 24. en andere 25. stukje ijs 30. spil 31. windrichting 32. roofdier 34. deel v.d. wet 36. drinkgerei 38. en dergelijke 39.-dierlijk gerecht 40. windrichting (Eng.) 41. zangnoot 42. blqeiwijze 43. de oudere VERTICAAL: 1. toestand van rust 2. lopend touw 3. sportterm 4. klein waterplantje 5. Europeaan 6. insect 7. pl. in Drente 12. bedorven 14. stapel hout 16. voertuig 17. plaats in Utrecht 19. bid (Lat.) 20. bier 21. pausennaam 22. doorzichtige 25. gewas 26. vluchtige stof 27. Aziatisch schiereiland 28. kledingstuk 29. valse sleutel 33. lofzang 34. op de wijze van 35. voorzetsel 37. gewicht Oplossing kruiswoordraadsel 251 Horizontaal: 1. frons; 5. gapen; 9. la; 10. etter; 12. do; 13. net; 15. pen; 16. rei; 18. km; 21 ee; 22. mast; 23. voer; 24. te; 26. si; 28. ara; 29. oer; 30. mts; 33. ek; 35. lepel; 40. stoom. Verticaal: 1 flink; 2. ra; 3. nel; 4. st; 5. ge; 6. ark; 7. ed; 8. notie; 11. teer; 14. emmer; 17. eerst; 19. est; 20. lol; 24. tafel; 25. leep: 27 islam; 31. ale; 32. alt; 34. ka; 36. el; 37. es; 38. ho. Passagiersschepen Bonaire 24 v. Trinidad n. Pa ramaribo; Groote Beer 23 van Southampton n. New York; Nieuw Amsterdam 23 640 m o. ten N. Kp. Race n. New York; Oranje p. 23 Malta n. Portsaid; Sibajak 23 410 m w. ten z. Landsend n. Halifax; Zuiderkruis 23 240 m. w ten n. Landsend n. Rotterdam. Tankvaart Caltex Nederland 24 te Sidon; Thalatta 24 v. Mena Al Ahmadi n. Gibraltar; Caltex Delft p. 23 Gibraltar n. Rotterdam; Caltex Pernis p. 23 Kp. de Gata n. Rot terdam; Esos Den Haag 24 van Antwerpen n. Sidon; Saroena 23 v Miri n. Pladju. Vrachtvaart Andijk 23 te Corpus Christi; Borneo p. 24 Kp. Bon n. Portsaid; Gaasterland 23 v. Itajai n. Rio Grandedo Sul; Laagkerk p. 23 Kp. de Gata n. Genua; Laurens- kerk 24 v. Colombo n. Madras; Lindekerk 23 v. Marseille en Ge nua; Lissekerk 24 te Damman; Maashaven 25 v. Portharcourt te Libreville verw.; Oranjestad 23 v. Aruba Pto Limon 23 verw.; Roe- biah 24 Calcutta verw.; Trompen berg 23 280 m. z. ten w. Sable Eil., n. Le Havre; Amsteldijk 23 v. Belawan n. Colombo; Bos koop v. Curasao n. Plymouth; Delfland 22 te Paranagua; Fries land Krl p. 23 Daedalus Rif n. Portsaid; Haulerwijk p. 23 vra. Ouessant n. Recife; Loosdrecht 23 v. Madras n. Colombo; Meliskerk p 23 Ceylon n. Singapore; Nestor 23 920 m nno. Paramaribo naar Amsterdam; Ootmarsum p. 23 Ouessant n. Lapallice; Woens- drecht 24 v. Miri te Pulusambu. Enkele weken geleden is door het bestuur van de Coöp. Fruit en Groentenveiling te Waterin gen ontdekt, dat van het lege aangeboden fust een belangrijk gedeelte bestond uit vervalste veilingkisten. Deze vervalsing bleek bij het ingestelde onderzoek van zodanige aard, dat slechts na een nauwgezette beschouwing van elke kist het onderscheid aan het licht kon worden ge bracht. De kwaliteit hout, waarvan de zogenaamde veilingkisten waren gemaakt, was aanmerkelijk slech ter dan de originele kisten, tei- wijl eveneens verschillen waren te constateren in de uitvoering van de op de kisten aangebrachte opschriften. Daar de veilingen in ons land uitsluitend hun in eigen dom toebehorende kisten in rou latie brengen en daarvoor, bij in levering, statiegeld vergoeden, brengt elke elders nagemaakte kist de betrokken veiling op kos ten. Blijkens inlichtingen zouden de vervalste veilingkisten (platte bakken) afkomstig zijn uit Duits land, waar men ze in fabrieken zou hebben vervaardigd. De Rijkspolitie te Wateringen heeft gedurende haar onderzoek tot dusverre reeds op een duizendtal kisten beslag kunnen leggen. Het onderzoek is nog niet beëindigd. Kloosterfeesten bij de Dominicanen In het Albertinum van de paters Dominicanen te Nijmegen heeft pater dr. lector Canisius Lambermond O.P. Woensdag zijn 40-jarig professiefeest gevierd. Pater Lambermond is docent in de Kerkelijke geschiedenis en profane historie en tevens lid van de Kerkelijke commissie tot voorbereiding van Heiligverkla ringen. In deze commissie werkt hij samen met Mgr. Lemmens, de bisschop van Roermond, die persoonlijk de jubilaris kwam gelukwensen. Pater Thomas van den Burg O.P., kapelaan aan de St. Anto- niuskerk te Neerbosch, vierde onder grote belangstelling zijn gouden professiefeest. In de loop der jaren was hij kapelaan te Schiedam, Amsterdam, Rotter dam en Leeuwarden. Hij is nog zeer vitaal. Eveneens vierde zijn gouden professiefeest pater C. Hoff O.P., die verblijft in de Dominicaanse kloostergemeenschap te Huissen. Pater Hoff heeft geweTkt in de missie van Porto Rico. Dat was mijn kennismaking met luitenant Josef Ledl in de Roezienje-gevangenis (zijn naam kwam ik pas later te weten uit zijn handtekening onder een stuk). De volgende morgen vroeg liet hij me uit mijn cel halen en be gon mijn verklaringen op schrift te stellen. Dit document heette een „protocol". Van tijd tot tijd werden mij de volle bladzijden voorgelegd en werd mij verzocht, 'op elke daarvan te schrijven: „lk heb dit gelezen, goedgekeurd en ondertekend, William Nathan Oatis". Ik deed dit gewillig, zolang het protocol zich ongeveer aan de feiten hield. Vervolgens begon nen de rapporteur en de tolk de verklaring te herschrijven. „Dit is niet juist", zei ik op zekere d'ag, wijzend op een on nauwkeurigheid. „Wat maakt het voor verschil?" De rapporteur toonde zich ge ërgerd. En zulke dingen kwamen herhaaldelijk voor. Inmiddels probeerde ik er achter te komen, wat mij waar schijnlijk te wachten stond. Vier personen werkten nu aan mijn verhoor: de rapporteur en drie tolken. Ieder om de beurt. Een van hen vroeg mij: „Hoe zou U het vinden op 4 Juli naar huis te gaan?" Een ander parmantig mannetje, Vilda genaamd, zei: zult hier geen tien weken zijn". „Ik geloof U niet antwoordde ik hem, maar hij hield vol dat hii wist wat hij zei. De rapporteur deelde mij mede, dat een buitenlander kon worden gestraft met een „vonnis of uit wijzing". Ik wist dat mijn vrouw te St. Paul in Minnesota zich zorgen om mij moest maken en ik ver zocht de luitenant, mij toe te staan haar te schrijven. Hij scheepte mij af. Op een avond stelde Vilda mij voor, het nog eens te proberen. De rapporteur vroeg, wat ik in mijn brief wilde vertellen. Ik deelde het hem mede en hii ver liet de kamer. Hij kwam vrij vlug terug met iets, dat in het Tsjechisch was geschreven. De tolk vertaalde het in het Engels en gaf het mij. De rap porteur had mijn brief voor mii geschreven. Het was fantastisch. Er stond in, dat ik „op spionnage was be trapt", dat ik alles had bekend en dat ik „een nieuw fatsoenlijk leven wilde beginnen". „Houd goede moed en ver trouw op de rechtvaardigheid van het Tsjechoslowaakse volk, dat voor de vrede werkt", eindigde de brief. Ik zei: „Als mijn vrouw dit leest, zal zij denken dat ik gek geworden ben". Maar Vilda zei: „Uw vrouw is verstandig zij zal het begrij pen". De rapporteur verklaarde, dat de brief zo weg zou gaan of he lemaal niet. Ik schreef hem dus zelf over en hij verzond hem. Spionnage Op een schrijfbureau lagen verscheidene zwarte boekjes, die zij hadden gevonden. Het waren boekjes, die verband hielden met mijn werk als correspondent van the Associated Press, in een er van stonden namen en telefoon nummers van vrienden in Praag, buitenlandse diplomaten en Tsjechoslowaakse burgers. Ande re bevatten aantekeningen be treffende inlichtingen, die ik van sommige van deze mensen had gekregen, nieuws en dingen, die de achtergrond van het nieuws vormden. Ik had die boekjes feitelijk door de macht der gewoonte be waard. In de Verenigde Staten en Engeland, waar ik had ge werkt voor ik tien maanden ge leden naar Praag ging. mocht dat een goede gewoonte zijn ge weest, in Tsjecho-Slowakije was het dit zeker niet. Want nu zaten twee tolken van de politie een met zwart krullend haar en een met bijna geen haar in dat bureau in de nauwe Bartholomeusstraat en stelden mij vragen over deze boekjes, deze aantekeningen en deze namen. Daarom was ik razend op me zelf. De politie had mii een spion genoemd. Ik beschouwde mezelf veeleer als een bonafide journa list, maar ik wist dat zij er tegen gekant waren, dat ik nieuws put te uit andere dan de officiële bronnen. Als ik er in zat, omdat ik dat gedaan had, dan zaten de mensen, die mij dat nieuws had den verschaft, er ook in. Ik was het aan mijn zegslieden verschul digd, hen te beschermen. Dat was een beginsel van de journalistiek. In Amerika lieten verslaggevers zich liever in de gevangenis stop pen dan dat zij tegen hun zegs lieden zouden getuigen, maar als ik mijn positie met de hunne ver- feleek, was ik ontmoedigd. Zij ezaten middelen om zich te ver dedigen: rechtskundige bijstand, de openbare mening en burger rechtelijke waarborgen. Ik had niets daarvan. Ik was een man alleen, geplaatst tegenover een machtig en onmeedogend gezags- apparaat. Ik wist, dat de gehei me politie iemand zonder aan klacht en proces jarenlang kon houden. Zij kon hem vasthouden tot zij uit hem had gekregen wat zij wenste. En wat zij uit mij wenste te krijgen, was om te be- finnen: hoe ik aan mijn nieuws wam. „Wij willen de namen weten van de Tsjecho-Slowaakse bur- gers, die U „onofficieel nieuws" ebben verschaft, zeide een der politiebeambten. „Die kan ik U niet vertellen" antwoordde ik, maar voelde mii volkomen hulpeloos. Die Dinsdag werd ik onder vraagd tot lang na middernacht en de ondervraging werd Woens dag hervat en ging ook die ge hele dag door. Die avond nam de man mijn adressenboekje in de hand en zeide: „Wie van deze mensen heeft U onofficieel nieuws ver schaft?" „Dat kan ik U niet zeggen". „Waarom niet?" „Journalistieke erecode." „Als U ons niet vertelt, wie het zijn, zullen we ze allemaal ar resteren", dreigde de man. Oppervlakkig bezien leek de zaak zo te staan: als ik toegaf, bestond er enige kans, dat en kele mensen daar nadeel van zouden ondervinden, maar als ik het niet deed, was het zeker, dat meer mensen in moeilijkheden zouden geraken. Ik was dood moe. Ik antwoordde: „Goed, ik zal het U zeggen". (Wordt vervolgd) Barak in Maastricht door storm vernield Geen dividend uit Woensdagavond is de grote barak aan het Wittevrouwen- reserve bij Hoogenstraaten plantsoen te Maastricht door de storm vernield. De hevige wind rukte een gedeelte van het dak weg, zodat de slagregen vrij spel had. Er werd aanzienlijke schade aan huisraad toegebracht en ook de ruiten werden vernield. In deze barak woonden drie gezinnen met in totaal 16 per sonen. Zij werden bij andere be woners ondergebracht. De houten barak heeft vroeger gediend als quaraaitainekeet voor t.b.c.-pa- tiënten. ^ibebKWÖÏIXC •lit f AMSTERDAM 24 Sept. Op nieuw heeft het Amsterdams Ge rechtshof, dat op 11 Augustus j.l. het onderzoek moest aanhouden, vanmiddag een incident op het voetbalveld onder de loupe geno men, dat geschiedde tijdens de competitiewedstrijd op 9 Maart van 't vorig jaar 't GooiAGOVV. Kort na de rust maakte de Gooise midvoor het tweede Gooise doelpunt. Terwijl de spelers zich voor de aftrap opstelden, botste de Gooise reservespeler D. J. Le vert (thans lid van Sparta in Rotterdam) tegen de stopperspil H. Jonker van AGOVV. Hij viel op de grond, speelde later nog tien minuten voort, doch moest toen uitvallen naar nadien bleek wegens 'n lichte hersenschudding. De kardinale vraag, waarom 't in het proces draaide, was of Jonker de Gooise reservespeler opzettelijk een klap tegen 't hoofd had gegeven. Jonker stond als verdachte te recht, doch ontkende Levert een slag te hebben toegediend. Levert zelf kon zich van het voorval wei nig herinneren, hetgeen een nor maal verschijnsel is na een her senschudding. De scheidsrechter had niets gezien en het bleek moeilijk iemand te vinden, die 't voorval precies kon reconstrueren. In. eerste instantie had de Po litierechter te Amsterdam aange nomen. dat Jonker zich aan mis handeling had schuldig gemaakt en hem veroordeeld tot f 75 boe te sub. yijftien dagen. Vanmiddag vroeg de Procureur- Generaal. mr. W. P. Bakhoven, dezelfde straf. De raadsman van verdachte mr. E. G. James, deel de in zijn pleidooi mede, dat het Bondsbestuur van de KNVB geen termen aanwezig heeft geacht de Apeldoornse spil te bestraffen. De verdediger verklaarde het voor val als volgt: Levert was per on geluk van achteren tegen Jonker opgelopen, Jonker had zich snel omgedraaid en had daarbij per ongeluk met zijn elleboog de veel kleinere Levert tegen het hoofd geraakt. Mr. James vroeg vrij spraak. Het Hof zal in deze zaak uitspraak doen op 8 October a.s. In de te Leiden gehouden jaar vergadering van de aandeelhou ders der N.V. Nederlandse Fa briek van verduurzaamde levens middelen v.h. W. Hoogenstraaten en Co. te Alkmaar, was een ver zoek binnengekomen van een groep aandeelhouders, om in af wijking van de voorstellen van commissarissen en directie, als nog over het afgelopen jaar een dividend uit te keren en wel uit de reserves nu de winst slechts f 576.73 bedroeg. Deze groep aan deelhouders was van mening, dat de positie en vooruitzichten van het bedrijf e'n de - belangrijke winstreserveringen in het verle- 4den. een dergelijke uitkering rechtvaardigen. Jf i- Van direotiezijde werd even wel verklaard, dat de algemene reserve vooral is aangekweekt om de moeilijke periode te over bruggen, die thans begonnen is. De blokdistributie was gebaseerd op voor het bedrijf ongunstige jaren, waardoor sindsdien nood gedwongen ondergeproduceerd werd. Nu deze beperkingen zijn opgeheven moeten de productie en de omzetten in snel tempo worden uitgebreid Dit is slechts mogelijk door prijsverlaging der producten. De aanlooptijd van een dergelijke hogere productie tegen lagere prijzen is financieel steeds moeilijk. Reeds is een be langrijke omzetverhoging gerea liseerd en er bestaat goede hoop op een verdere stijging, waar door dan mettertijd de productie tegen de lagere prijzen weer winstgevend kan worden. De vertegenwoordiger van de aandeelhouders, die het divi- dendverzoek tot commissarissen en directie hadden gericht, legde zich bij deze uiteenzetting neer en nam het verzoek terug. De balans werd goedgekeurd, evenals de resultatenrekening. Het winstsaldo werd toegevoegd aan de algemene reserve. Van directiezijde werd nog verklaard, dat de verkoop na het afsluiten van het vorige boek jaar goed is geweest tegen lonen de, hoewel niet hoge prijzen. De verwachtingen voor de toekomst zijn hoopgevend. Bloembollen naar de V.S. Te New-York verwacht men, dat Nederland dit jaar meer dan 600.000.000 bloembollen naar de Ver. Staten zal exporteren. Bulb Growers of Holland" deelde mede, dat hiermede een export van circa 500.000.000 bol len in 1952 vergeleken kan wor den. De export zal tulpen, hya cinthen, narcissen en andere soorten omvatten. Nederlandse expositie te New York „Meer dan 30Nederlandse im^ fen van 6 tot 8 October ^dens de eerste jaarlijkse in New-York te houden „Netherlands Food Exhibition", levensmiddelen en dranken tentoonstellen. De tentoonstelling gaat uit van de Nederlandse Kamer v. Koop handel in de Ver. Staten. De kosten van levens onderhoud in Amerika De kosten van levensonderhoud in de Verenigde Staten zijn de vorige maand tot record-hoogte gestegen, aldus is door het de partement van Arbeid medege deeld, zo meldt de Londense „Daily Telegraph". Zij bedroe gen 13 procent meer dan in de periode vóór de Koreaanse oorlog en 115 procent meer dan het ge middelde van 194749. Duitsland verzacht deviezenbepalingen West-Duitsland heeft de devie zenbepalingen enigszins verzacht door het aantal deviezen, dat reizigers de Bonn-republiek in- en uit mogen voeren, te ver hogen. Met ingang van 15 October mogen buitenlanders 300 Mark in- of uitvoeren, zonder dat hier van aantekening wordt gemaakt. Tot nu toe is dat bedrag vast gesteld op 200 Mark. Buitenlandse valuta mogen in onbeperkte mate Duitsland bin nengebracht worden, maar wan neer de reiziger va nplan is meer dan het aequivalent van 500 Mark weer uit te voeren, moet hij bij binnenkomst zijn hele deviezenbezit laten registreren. Duitsers, die naar het buiten land reizen, mogen met ingang van 15 October 100 in plaats van 40 Mark uitvoeren en zij mogen eveneens 100 Mark binnenbren gen. AMSTERDAM, 24 Sept. De beurs heeft vanmiddag een kleur loos verloop gehad. Stimulerend nieuws ontbrak volkomen, het pu bliek laat de laatstè dagen ver stek gaan en ook de beroep.shan- del is zeer terughoudend, zódat eigenlijk nergens "bijzondere koers ontwikkelingen voorkwamen. De hoek in Young obligaties trok na opening enige belangstelling, ge handeld werd van 119% tot 121, slotnotering 12014 dus een halve punt lager dan gisteren. De internationale industrieën waren in navolging van Wall- street goed prijshoudend. Kon. Olie trok aanvankelijk ruim 1 pnt. aan waarbij enige buitenlandse vraag viel te bespeuren, tegen slot werd circa 315% betaald, een fractie boven gisteren. Aandelen van Nelle werden gezien de me dedelingen in de algemene ver gadering, enkele punten lager ge adviseerd. Aandelen Fokker, die gisteren reeds 4 punten hoger waren wegens de dividendhervat ting, waren prijshoudend. Bij de cultures werden certifi caten „De Oostkust" vanmiddag ex. 16,8 pCt. dividend verhandeld. In een open hoek trok de koers hierbij aan van 116 tot circa 118 tegen gisteren 132, zodat ruim 2 pCt. van het dividend werd in gehaald. Overigens was de stem ming voor de cultuurfondsen eerder iets beter. Scheepvaart stil en over de gehele linie een klei nigheid lager. Algemene explora tie kwam enkele punten hoger op grond van het jaarverslag, dat zeer binnenkort zou verschijnen. De beleggingspapieren lagen op nieuw iets zwaarder in de markt, doch de nadelige verschillen ble ven uiterst beperkt. 75.1 Een detective-verhaal uit het Engels vertaald 3. Ook zijn lichame lijke training werd terdege ter hand genomen. Boksen en alle mogelijke knepen en trucs bij worstelen en straatgevechten moest hij onder de knie krijgen. Toen hij op 22-jarige leeftijd trots met zijn doctorsbul en al lerlei diploma's zich bij zijn oom op de Yard presenteerde, zei deze: „Schitterend! Je kan direct be ginnen! Zo juist is de portiers plaats vrijgekomen." Phil had ook zelfbeheersing geleerd en antwoordde: „Prachtig!" En hij keerde zich om en installeerde zich in de portiersloge, waar hij het eerste half uur niets anders deed dan inwendig ketteren op zijn oom. „Moet Phil heus als portier be ginnen?" vroeg Else Norton, de secretaresse, aan Wrokkel? „Wis en waarachtig! Hij heeft nu zijn bol gevuld met academi sche en theoretische wijsheid. Die heeft hij absoluut nodig. Maar hij doet er niets mee, als hij ook niet grondig de praktijk leert. Ik wil nu eens op den duur een Hoofdinspecteur en een op volger krijgen, die zowel theorie als praktijk geheel onder de knie heeft." Phil was al heel gauw zijn oom dankbaar voor diens wijze verordening. Hij leerde heel de Yard kennen met alle mensen en hun eigenschappen, met alle takken van dienst binnen en bui ten het gebouw Na twee jaar werd hij inspec teur. Hij was van het hout, waaruit men hervormers en pioniers snijdt. Onstuimige werkdrift, blakend idealisme, beweeglijke fantasie, wonderlijk sterk geheu gen, scherp logisch denken en meer dan gewone intuïtie. Hij was ook sterk sociaal voe lend en beschouwde zijn werk niet als een baantje, maar ais 'n roeping. Hij kon tekeer gaan als een ketter tegen het huidige ge vangenissysteem. „Ze komen er slechter uit, dan zij erin gaan. Wat wordt er ge daan, om die mensen op te voe den? Het zijn gehavende boten op het water van het leven, die voor een tijd uit de vaart wor den genomen en in het dok moe ten worden gerepareerd. Maar als zo'n boot alleen maar in het dok ligt, zonder dat er wat aan gedaan wordt, zal ze nooit zee vaardig worden. Als je een delinquent alleen maar in een cel stopt, zonder hem op te voeden, wordt hij nooit een volwaardig mens. Wat helpt dan onze bestrijding van de misdaad? We moeten niet gaan zitten wachten, tot er een mis daad gepleegd wordt, maar we moeten zorgen dat de misdaad voorkomen wordt. Wij zijn er toch niet op de eer ste plaats voor, om een stelletje kapitalisten te beschermen tegen de a-socialen? Neen, we moeten de a-socialen trachten op te voe den tot sociale mensen. Hoe kan iemand eerbied heb ben voor het bezit, als hij zelf nooit iets bezeten heeft? Hoe kan iemand eerbied heb ben voor het heilige leven, ais hij van zijn prille jeugd af slechts het smerige en vuile van het le ven heeft meegemaakt?" Heerlijk kon hij overdrijven, ais hij tegen zijn oom bezig was, die dezelfde opvattingen had, maar geleerd had om de zaken met meer nuchterheid te bekijken. Met -wijze hand toomde Wrok kel het idealisme van zijn neef, waar deze te ver ging en vuurde aan, waar hij ongebreideld zijn talenten kon uitvieren. „De misdaad voorkomen" Dat was het punt, waar alles om draaide. En al kon hij dan niet op slag en stoot de mentaliteit van heel de onderwereld veran deren, hij kon toch andere maat regelen nemen, die ook meehiel pen om de misdaad te voorko men. Dus had hij een heel nieuwe inlichtingendienst opgericht, be staande uit vrijwilligers over heel Londen verspreid. Hij legde het zo aan zijn oom uit: „Tot nog toe begonnen we altijd met nasporingen NA een mis- daad. Waarom beginnen we niet met onze onderzoekingen voor de misdaad?" „Wat vertel je me nou?", vroeg Wrokkel. „Kijk eens, een misdaad is iets ongewoons, iets tegen de normen, tegen de gewone gang van zaken en valt dus direct op. Maar zo'n misdaad komt met zomaar plotseling uit de lucht vallen. Die wordt soms maanden lang voorbereid. Maar ook die voorbereidende handelingen zijn vaak ongewoon, vreemd, tegen de vaste normen Als ik dus voort durend oplet en laat uitkijken naar vreemde, ongewone hande lingen, zal ik op den duur ver schillende misdaden kunnen voor komen. Bebrijpt u, wat bedoel?" „Inderdaad, ik zie waar je heen wilt." En Phil Burke was overal rondgegaan in de grote waren huizen en cafetarias en hotels en had een leger opgericht van vrijwillige hulpkrachten, die be loofd hadden om elke ongewone handeling of gebeurtenis ogen blikkelijk aan hem te rapporte ren. In een cafetaria b.v. gaat 'n deftig gekleed heer samen met 'n schooier aan een tafeltje zitten fluisteren. Dat is iets ongewoons. De cassière noteert het signale ment en, geeft het door aan Burke De heren worden gevolgd en de schurkenstreek, die zij uit wilden halen, wordt op het juiste ogen blik verhinderd. Als het systeem voldeed, zou hij het nog verder uitbreiden. Het zat hem dwars, dat hij de overval op de Roger Winn Bank niet had kunnen oplossen Er ging geen dag voorbij, dat hij er niet aan dacht. Vooral deze morgen na het gesprek van de vorige avond op de soos met Jim Pen ner hielden zijn gedachten zich sterk met die zaak bezig. Hij belde en liet zich het hele dossier nogmaals brengen. Meer dan twee uur verdiepte hii zich in de stukken, maar zuchtend moest hij toegeven, dat hij niet het minste licht zag. Zou Jim Penner meer succes hebben? Hij pakte het dossier in en liet het naar het adres van Jim brengen met een briefje, waarin hij hem verzocht, de stuk ken eens in te zien en dezer da gen eens aan te lopen om de zaak samen door te nemen. Hii keek op zijnhorloge. Half twaalf. Wat nu? Het antwoord werd hem be spaard, want de huistelefoon bel de hem naar de kamer van de baas. Hoofdcommissaris Wrokkel maakte de indruk van een pessi mist, een misanthroop en een bullebak. Toch vergisten de men sen zich in hem. Hij was groot van postuur, grof en zwaar van bouw, maar zeer fijngevoelig. Juist dit soort mensen schamen zich, om hun gevoelsleven naar I buiten te tonen. Zij voelen dit als een soort tegenstrijdigheid met hun log en zwaar üchaam. Daarom grommen en snauwen zij veel en doen zich graag als onverschillige bonken voor. Maar in hun hart? Ho maar! Is het niet typerend, dat de kinderen helemaal niet bang zijn voor Hoofdcommissaris Wrokkel? Dat zij op straat iuist hem al tijd uitkiezen, om hen veilig naar de overkant van de drukke ver keersweg te loodsen? En dan moet ge horen, hoe hij met hen omgaat! „Zo, botboer, (dat is tegen een klein ventje) durf je er niet over? Geef me maar een poot, dan zal ik je er overheen slin geren." En vol vertrouwen schuift het ventje zijn kleine hand in die grote knuist. (Wordt vervolgd).

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5