Belgische zuivelhandelaren op het Stadhuis ontvangen Nis Antiek en oudefoto's Beatrix-school iverd Show van breimodellen ri£ï£"" """v™ Ka jotters naar Lourdes Komt de Sint te laat? Voorstellen aan de Raad officieel Mel V De ja Kring I Pagina 2 Zaterdag 26 September 1953 Op studiereis door ons land 6 October: Lourdes-avond CITY GARAGE Gebr. Kleen alkmaar, Teief. 2976 Drie «reueralies Vlaanderen kiekten cadetten Sportkadercursus N.K.S. gaat door N.K.J.B.-winterseizoen TERRIERSNIEUWS AGENDA DE KOMENDE RAADSVERGADERING Mist U soms iets? „DE KAMER WAARIN WIJ LEVEN" van Graham Greene R.K. Bond voor Bejaarden en Gepensionneerden li eersverirarhtine Nieuws van het R.K. Danscomité Nieuws voor A.O.G. A.F.C.-NIEUWS Het Dansprobleem in Noord-Holland Kiinsts* ALKMAAR. Een gezelschap van circa veertig Belgen, zuivel handelaren met hunne dames be zochten Donderdag en Vrijdag onze stad. Zij waren op een vier daagse studie-excursie waarbij zij o.m. een bezoek brachten aan de overstroomde gebieden in Zeeland, Breda, Den Bosch, Utrecht en Hilversum, waar zij het stadhuis en de radiostudio be zochten. Verder bezocht het gezelschap de eerste dag nog Amersfoort, Soestdijk, Spakenburg en Apel doorn. De tweede dag ging de doorn. De tweede dag ging de trip naar Zwolle, Meppel, Giethoorn, Assen en Groningen. In Winsum werd de melkpoederfabriek van de N.V. Lijempf bezocht, van waar men naar Leeuwarden ging, waar de melkblikkenafdeling van de Lijempf werd bezichtigd. De derde dag kwam men via de af sluitdijk naar West Friesland, o.a. Hoorn, Oosthuizen, Volendam Marken en Amsterdam. Donder dagavond was het gezelschap in Alkmaar, waar in Victory werd gedineerd. Hier gaf het bestuur van V.V.V. reeds acte de pré- sence en Vrijdagmorgen ging het gezelschap naar de kaasfabriek „De Prinses" te Ursem. In Alk maar gold het bezoek de fabriek van verduurzaamde kaas van de fa. Eyssen en natuurlijk de kaas markt, die door de kaaskeuring een bijzonder fleurig aspect ver toonde. Om half 12 werd het gezelschap op het stadhuis ontvangen door de loco-burgemeester Mr A. J. M. Leesberg en Mr L. de Ronde als wnd. gemeentesecretaris. Mr Lees berg heette het gezelschap van harte welkom in Alkmaar en vroeg zich af, of de gasten uit Brugge en de overige Vlaamse steden, die zoveel moois gewend zijn, in Alkmaar nog wel iets moois zouden kunnen ontdekken. Hij herinnerde aan het 700-jarig bestaan, dat de stad volgend jaar zal vieren en wees op de positie van Alkmaar als centrumstad van Noordelijk Noord-Holland. Hij gaf een overzicht van de kaas export, waarbij hij releveerde, dat België de grootste afnemer is van de Alkmaarse kaas. Ten slotte vertelde Mr Leesberg een en ander over het kaasdragers- gilde, dat de bijzondere interesse had van de gasten. Namens deze sprak de heer Van Damme uit Brugge, afgevaardigde van de Federatie van Handelskamers in België een woord van dank. Hij vertelde op zijn beurt van de eeuwenoude schutters gilden van Vlaanderen en ge waagde er met trots van, dat hij van een dezer gilden de hoofd man was. „Het zou ons onze dood kosten", zo zei hij, „als wij dat lidmaatschap van het gilde zou den moeten prijs geven." Hij her innerde aan de eerste na-oorlogse jaren, toen er in België geen Hol landse kaas te krijgen was en men zich moest tevreden stel len met kaas uit andere landen. Doch al spoedig verdwenen deze andere soorten kaas van de markt en was de Hollandse kaas weer troef in België. Nadat koffie geserveerd was, maakte het gezelschap een rond gang door het stadhuis, waarbij bleek, dat de Belgen de schoon heid van ons mooie stadhuis wis ten te waarderen. Het gezelschap stond onder leiding van de heer Brugge, terwijl ook de heer F. de Praet, hoofdvertegenwoordiger van de Lijempf in België deel uit maakte van het gezelschap. Onder de deelnemers bevond zich voorts de heer G. Samaey-Meesschaert. burgemeester van Coq-sur-Mer, op z'n Vlaams de gemeente Den Haan. Het waren allen zuivelhande laars uit de Belgische kustplaat sen. Van Alkmaar vertrok het ge zelschap via IJmuiden, Haarlem, Leiden en Den Haag naar Rot terdam en Schiedam, in welke laatste plaats nog een bezoek Kees en Marianne deden hun best ALKMAAR De fa. Spruyt organiseerde in samenwerking mei de Seheepjeswol-fabriek een breimodellen-show in hotel Vic- tory. Een 50-tal modellen werd Qnze Lieve Vrouw van Lourdes. seerd door de Katholieke Arbei- ALKMAAR In het jaar 1954, van 2 Juli tot en met 12 Juli zul len grote groepen van jonge ar beiders en arbeidsters uit Neder land een bede- en boetetocht hou den naar het Genade-oord van Wij zagen jumpers en vesten met korte en aangebreide drie kwart en lange mouwen in vleer muismodel en raglan, aardige motieven ingebreid of gemaasd in uni of vrolijke tintjes. Het jumpertje in aflopende kleuren van zwart-grijs tot wit deed het vfiaenbrSeanadnede blonder g^d^ alsook hTtspo. van K1'nDenae- fieve model met ronde pas. De excursie was niet alleen be doeld als studiereis, men had er ook de publiciteit mee op het oog en zo was men ook vergezeld van een journalist en een foto reporter. Over het bezoek aan Nederland en speciaal' aan Alk- Fl. v. d. Broucke-Lemaitre uit' maar was men zeer voldaan. (Advertentie) de personenauto voor spoedbestellingen COMBINAFIbWAbfcN Ruimte voor 4 a 5 personen, tevens luxe bestelwagen voor klei ne spoedbestellingen. Ideaal voor reizigers met veel bagage Loopt 1 -op 14 Vraag demonstratie Dealers over het gehele land Imp. ROSIER ALEXANDERLAAN 23 RIJSWIJK (Z.H.) TEL. 771990 Vragen aan B. en W. ALKMAAR. Het lid van de gemeenteraad, de heer F. Otten, heeft aan de gemeenteraad ver zocht het college van B. en W. de volgende vragen te mogen stellen. 1. Zijn B. en W. niet met mij van oordeel, dat de jaarlijkse komst van Sint Nicolaas in onze stad op 3 of 4 December rijke lijk laat, om niet te zeggen t e laat pleegt plaats te vinden? 2. Is Uw college bereid de goede Sint uit te nodigen in het vervolg ongeveer veertien dagen eerder zijn feestelijke intocht in Alkmaar te houden? 3. En is Uw college niet van oordeel, d'at bij deze feestelijke intocht de Sint door de gehele Alkmaarse Schooljeugd dient te worden verwelkomd en inge haald? En.... 4. dat Zijn Hoogwaardige Ex cellentie door de burgemeester namens het gemeentebestuur offi cieel ten stadhuize dient te wor den ontvangen? 5. Indien Uw college boven staande vragen bevestigend be antwoordt, is Uw college dan be reid om het daarheen te leiden, dat de officiële intocht van Sint Nicolaas in het vervolg omstreeks 20 Noveihber plaats vindt, opdat de kindervriend over voldoende tijd beschikke, om de Alkmaarse jeugd te ontmoeten en haar zijn goede gaven uit te delen? DEALER voor ALKMAAR en OMSTREKEN: ALKMAAR Drie generaties Vlaanderen hebben gedurende de periode, dat Alkmaar een Cadet tenschool rijk was, maakt van de cadetten, nog aanwezig en zullen even eens geëxposeerd worden. Op 't tafeltje stond nog een doosje met uniformknopen, destijds als sou foto's ge- yenier door de jonkers afgestaan. Voorts was er nog een foto van de Wilhelminalaan, zoals die was ten tijde van de opening van de Cadettenschool. Mej. Tonny De eerste was de heer Piet Vlaanderen, die als fotograaf de opening van de Cadettenschool in 1893 meemaakte; daarna was het de vele Alkmaarders nog wel bekende Leonard Vlaande ren, die de familietraditie voort zette en tenslotte was het Tonny Vlaanderen, die thans nog haar foto-atelier heeft' op de Oude gracht die menige cadet op de gevoelige plaat vereeuwigde, Ppp-.plïiLp toen zij haar vader m de zaak f eesieiljKe opemiip van net Over het algemeen doet het effen getinte truitje het meest beschaafd aan, dit blijkt ook uit de avondmodellen die meestal geheel in zwart zijn gebreid. De vesten in de kleine maten waren goed, de grotere maten hadden we liever iets langer gezien en dan niet b.v. in die helpaarse tint. Het vest gegarneerd met metaaldraad stond zeer gekleed. Verder zagen we een twirvset, een deux-piëces en niet te ver geten 't mooie in tricotsteek ge breide effen japonnetje, zeer be schaafd door zijn eenvoud. De hoeveelheid Scheepjeswol die 't vraagt viel ons mee. Ook de jonge man was aanwe zig, die ons gezellige stukken toonde, een herenvest met shawl kraag, een slipover, pullover en een sporttrui. Het meisje van 10 jaar droeg een schattig rokje met truitje en bolero. Kleine Kees en Marianne toon den ons, gewichtig lopend met bal en beer, lieve jurkjes en pak jes. Twee nieuw aangekomen stuk ken va.n de fa. werden even ter afwisseling getoond n.l. 'n heer-' lij.k gewatteerde peignoir en een pyama van flanel bedrukt met ocelot-imotief. De bijpassende hoedjes waren van de fa. Wagenaar, terwijl de tassen van de fa. Heuseveldt af komstig waren. Alle geshowde modellen staan beschreven in het shownummer o.a. verkrijgbaar bij de fa. Spruyt A.S. ALKMAAR De opgaven tot deelname aan de door de Ned. Kath. Sportbond, district Alk maar te organiseren kadercursus waren zo talrijk, dat de cursus doorgang kan vinden. De cursus begint Zaterdag 26 September om 4 uur en wordt gehouden in een zaal van het Wapen van ders Jeugd in Nederland. Uit iedere parochie, uit iedere afdeling zullen minstens 10 a 15 I jonge arbeiders, als afgevaardig den voor allen daadwerkelijk deze tocht maken om daar aan de grot van Massabielle voor de gehele arbeidersjeugd, voor de gemeen schap van Christus' Kerk en voor zichzelf te bidden, een kaars te ■offeren en de intentiebrieven bij Maria neer te leggen. Er zal een spaar-actie voor op touw gezet moeten worden want ieder, die aan de bedevaart deel neemt. heeft een bedrag van f200 nodig. Daarnaast houden de afde lingen er een Lourdesoot op na, die gespekt moet worden met gel den uit bijzondere acties en die als suppletie kunnen dienen voor eventuele tekorten. Wat echter de deelnemers voor al nodig hebben is de geestelijke voorbereiding op de bedevaart. Het programma van het winter seizoen is erop gebaseerd. Zij zul len zich dienen te bezinnen op concrete sociale en economische vraagstukken van onze tijd, maar dan gezien in het licht van het Geloof en de Katholieke Moraal Aldus zullen zjj allengs groeien in het beoefenen der deugden en het streven naar de volmaaktheid Om de Kajotters alvast een flinke por in de goede richting te geven want de mentaliteit, waarin een bedetocht gemaakt moet wor den, dient terdege vooraf gevormd te worden wordt op 6 October een Lourdes avond gehouden. De aalmoezenier zal de motieven aangeven waarom de Kajotters naar Maria's heiligdom in Frank rijk moeten gaan. Er zal een en ander verteld worden over de voorbereidingen en de organisa tie van de grote reis. de Belgische film „Het Ave Maria van de Ar- Vlaanderen Jcreeg van het comité, Heemskerk. Cursusleiders zijn dat de reünie organiseerde de mej h. van Warmenhoven, Den vererende opdracht om van de verschillende onderdelen van het reünieprogramma een serie fo to's te maken, we! een bewijs dat de oud-cadetten de vakbekwaam heid van de fam. Vlaanderen nog niet zijn vergeten. acjcictpprrfp ~Er ontstónd zo tussen de fam. Vlaanderen en de cadetten een bijzondere band, die ook na de opheffing van de cadettenschool zij het in losser verband —be houden bleef. Nog dikwijls ko HEILOO Qp Zondag 27 Sep tember a.s. zal de feestelijke ope ning plaats vinden van 't winter seizoen van de NKJB afd. Heiloo. Deze avond, die om 8 uur begint, wordt gehouden in het Brunoge- Haag en de heren N.P. van Roo- zendaal, Heiloo; G. de Boer, Be verwijk en W. J. ,A. Brugman te Alkmaar. '5 Hët cursusprögramma 'zal op ■de èerste les worden bekend ge- ALKMAAR. Na de wedstrij den van afgelopen Zondag, die de eerste resultaten van de com petitie opleverden, starten we morgen voor de tweede ronde. De dames, gesterkt door het succes van vorige week, gaan naar Be verwijk om D.E.M. II te bekam pen, en de heren, niet ontmoe digd door de resultaten van af gelopen Zondag, want alle begin is moeilijk, gaan hun kansen be proeven tegen Amsterdam VI. Dan is er nog een mededeling van het bestuur, die alle Terriers goed in hun oren moeten knopen. Op de laatste ledenvergadering is er gezegd, dat zowel training als de,komende thuiswedstrijden zouden plaatsvinden op het nieu we veld. Hierin is verandering fnaakt. terwijl ha afloop van de training blijft name- cursus een Uittreksel van alle voordrachten wordt verstrekt. middag het gehele faar door^ fn Reeds gaven 30 cursisten zich op gelegenheid is om zijn hockey- men kan zich event, nog a.s. Za- capaciteiten te vervolmaken. Dus terda.g als cursist ïaten insohrij- alleen de wedstrijden zullen wor- ven- den gespeeld op het nieuwe veld. later leven vaak tot vooraan staande functies brachten even aanwippen bij de familie Vlaan deren, om oude (herinneringen ALKMAAR. B en W. stellen de Raad van Alkmaar voor, ge- -11 - o - - WUIUL göIlUUUCIl 111 UCl DlUHUgC' men oud-cadetten, die het bouw. Na een kleine, maar kern- 1-il^„ftw ireelz t.nr vnnTflflTI- adhtige toespraak, zal er een da- verende film vertoond worden, die is getiteld: „Het zit in de -lucht". Een en ander zal muzi- "Vn^meT iSTvan"T'jln °PV-ele 3oeude herinneringen be- si^Love rs"^|Vtoegangsprüs 1952 aan d,^ Noordhollandse Con- waarde het foto-atelier-yiaandee jf^or T leden grltif SX j ^e^gSftf^het gXuw ren nog m de vorm ^3^011^ ^elangstellenden betalen f 0,25. der' KeuHnfsdilnsl voor gWaren personen beneden 16 jaar heb- aan de Pater Nosterstraat tegen ben geen toegang. Na afloop bai. I een huur van f 300.— per jaar. waarde het foto-atelier-Vlaande- jf^or d^Teden gratlf Andere S' - H ren nog in de vorm van oude Vn£ e-?n. gid!e^_ v,anhet §^ouw negatieven uit Cadettenschool nog zo'n voorna me functie vervulde in het Alk maarse leven. Tonny Vlaanderen heeft die oude negatieven thans voor de dag gehaald en er nog 'heel scherpe afdrukken van we ten te maken. Zij heeft de col lectie, waaronder foto's van 1910 tot 1922 keurig ingelijst en zal ze op verzoek tijdens de reünie in de hal van het Gulden Vlies exposeren, zodat de reünisten ook aan de hand van deze oude, maar 'hernieuwde foto's nog me nige herinnering aan hun jon- 18 ZATERDAG 26 SEPTEMBER Bioscopen: VICTORIA: Verboden Jungle, jaar. HARMONIE: Because You Are Mine, alle leeftijden. CINEMA AMERICAIN: Spoor- wegsabotage (14 jaar). Voorstellingen 7 en 9.30 uur. APOTHEKEN: Van hedenavond 6 uur af voor spoedgevallen be reikbaar Apotheek Hartong van Ark, Langestraat 1; Apotheker J. v. d. Mark. MEDISCHE HULP: Alkmaar: De artsen J. Lourens, Oudegracht 295; tel. 2892; en E. E. M. van Gilse, Nieuwlandersingel 46, tel. 3136. Heiloo, Limmen en Akersloot: Dokter Nijenhuis, Akersloot, K 2513—309. Schermer en Beemster: J. G. Wegdam, Midden Beemster K 2998—455. WAPEN VAN HEEMSKERK: 4 u: Ned. Kath. Sportbond. CAFé HARING: 8 uur: Bijeen komst Beroepsvervoeders kring Alkmaar en Omstreken. ZONDAG 27 SEPTEMBER BIOSCOPEN: (2—4.30, 7 en 9.30 u) APOTHEKEN: Zie boven. GULDEN VLIES: R.K. Dansco- mité (8 uur). WAPEN VAN HEEMSKERK: 19.30 uur: The Rhythm Boys, WATERSTANDEN: Zondag: Hoogwater 10.20 en 22.50 uur. Laagwater 4.30 en 17.00 uur. Maandag: Hoogwater: 11.00 en 23.25 uur. Laagwater 5.10 en 17.35 uur. „gCllC SPANDAW, weg 27, Bergen vN.Hj ALKMAAR. In tegenwoordig- had woorden van gelukwens kerstijd kunnen "ophalen. Er zijn heid van vele genodigden werd individuele foto's bij, doch ook gisteravond de derde christelijke foto's van het corps, van de se- lagere school, die de naam Bea- naat, van de z.g. Indische Kamer trix-school kreeg, genoemd naar en van verschillende klassen. De onze kroonprinses, officieel ge- z.g. keizerstoel, waarop de gefo- tografeerden in het atelier van de fam. Vlaanderen plachten plaats te nemen en het bekende tafeltje in dezelfde stijl, zijn ook BERGEN De gemeenteraad van Bergen zal op Woensdag 30 September bijeenkomen ter af handeling van een agenda, waar van, buiten de ingekomen stuk ken, de voornaamste punten zijn: een nadere voorlopige vaststel ling der gemeenterekening en van de rekening van het gemeen telijk electricite'itsbedrijf; enkele schoolzaken, waaronder een voor stel tot verhoging van de raming der kosten voor de centrale ver warming in de van Brederode- school; een voorstel tot aankoop van een terrein nabij de Kerke- dijk ten behoeve van de uitvoe ring van het uitbreidingsplan; 'n voorstel een gedeelte van het terrein van de Berger schoolver als schenking te aanvaarden en vervolgens weer te verkopen aan de Berger Schoolver., op welk terreingedeelte een woning voor het hoofd der school zal worden gebouwd; een voorstel tot ver koop van een perceel bouwter rein aan het Mezenlaantje; een voorstel definitief te besluiten tot algehele liquidatie van het gem. slachtihuisbedrijf met ingang van 1 Jan. 1954, tot welke liquidatie bij raadsbesluit van 26 Maart '53 werd besloten; een voorstel de commissie voor het tram-en per- sonenvervoervraagstuk met twee leden uit te breiden, welke le den aangewezen zullen worden door de gemeenteraad van Scihoorl. opend. Er was veel belangstel ling, zowel van de zijde van het gemeentebestuur als van het onderwijs. De heer G. Hoytink heette de genodigden namens het christelijk schoolbestuur van har te welkom, na met gebed de bijeenkomst te hebben geopend. Zijn welkomstwoord gold bijzon der de wethouder van Onderwijs, de heer II, J. Holsmuller, als vertegenwoordiger van het ge meentebestuur, dat spreker harte lijk dank bracht voor de mede werking aan de totstandkoming van de school. Hij dankte voorts de inspecteur van het L.O., de heer G. G. C Vernooy. voor diens adviezen, de chef van de afdeling Onderwijs ter secretarie, de heer Weil, en voorts architecten en aannemers, die een gebouw gewrocht hebben, dat naar veler oordeel een bui tengewoon mooie school werd. Spr. schetste de groei van het christelijk onderwijs in Alkmaar, dat thans kan bogen op drie lagere, twee kleuterscholen en één u.l.o.-school, terwijl er plan nen ziin voor de bouw van een christelijke kleuterschool, v.g.l.o.- en een b.l.o.-school, zoals ook plannen voor de bouw van een christelijk lyceum, zodat binnen afzienbare tijd Alkmaar tien christelijke onderwijsinrichtingen zal tellen Sprekers dank ging allereerst uit naar God en noem de de christelijke school, de nationale school bij uitnemend heid in aard en wezen, een gave Gods. Hij wenste het personeel geluk mét dit fraaie gebouw, dat thans reeds 190 leerlingen huis vest en verklaarde met de bede om Gods zegen de school voor geopend. Tal van sprekers voerden hier na het woord. De wethouder van Onderwijs, de heer Holsmuller, schoolbestuur, ouders, personeel en leerlingen en wenste hen al len de zegen van de Allerhoogste toe. De heer Mol sprak namens de C.v.T. op het lager onderwijs sympathieke woorden van geluk wens tot zijn collega, met wie hij steeds prettig mocht samenwer ken. De inspecteur, de heer Ver nooy, prees de grote activiteit van het bestüur voor christelijk onderwijs en spoorde dit aan op d,eze goede weg voort te gaan. Hij vergeleek de geschiedenis van de stichting van een school met een roman, die. ondanks mooie en minder-mooie hoofdstukken, toch een happy-end heeft. Hij had alle lof voor de schoonheid van het gebouw en niet minder voor het personeel en eindigde met de beste wensen voor het onderwijs. Namens het bestuur van de R.K. Schoolvereniging St. Joseph sprak de heer P. Hilbrand woor den van gelukwens, zich aan sluitend bij de woorden van lof aan de architecten, de heren Bosch en Kesten. De heer Dijkstra complimen teerde schoolbestuur en personeel namens de leerkrachten van het katnoliek onderwijs, waarna ir. H. Knol de gelukwensen aanbood namens de Vereniging voor Christelijk Kleuteronderwijs en het Oratorium van het Christe lijk Lyceum; hij: deed zulks on der aanbieding vab een enve loppe met inhoud aan het school hoofd. voor de inrichting van ziin school. De heer Ch. Knaap sprak na mens de collega's van het chris telijk onderwijs- en de heer Bosch namens de bouwers, waarna de heer Van Wijk, hoofd der Bea- trixschool. woorden van dank en gelukwens sprak, zich verder be zinnend op de paedagogische taak van de onderwijzer. De heer Hoytink bracht ten slotte allen dank, waarna men gelegenheid kreeg het fraaie ge bouw te bezichtigen. In ons nummer van gisteren hebben wii hiervan reeds een be schrijving gegeven. Vervolgens stellen B, en W. voor, te verlenen een hypothe caire lening van ten hoogste f 2.500,— aan P. Helder te Alk maar en J. Verkerk te Wilnis, ten behoeve van de herbouw van de aan hen in eigendom toebeho rende woning Zeglis 19, alhier, De zittingsduur van de Advies commissie Woonruimtewet eindigt 30 September Het komt B. en W. wenselijk voor, de leden en plaats vervangende leden voor de zit tingsperiode 1 October 1953 tot en met 30 September 1954 opnieuw te benoemen. De zitting hebbende leden, Mw. Th Roos-Cikot, Mr. H. Lesterhuis en J. F. H. Plas hebben zich bereid verklaard, een herbenoeming als zodanig te aan vaarden. Terwijl de plaatsvervan gende leden Mw, A Meijer-Sie- wertsen, Mr. J. Warnaer en J. van Wijk zich eveneens bereid ver klaard hebben een herbenoeming als zodanig aan te nemen. De Federatie van de woning bouwvereniging alhier beveelt voor benoeming aan A. F. Zeegers en als plaatsvervangend lid C. van Westrienen, beiden thans als zo danig zitting hebbend. De vereni ging van Huis- en Grondeigena ren en Bouwkundigen voor Alk maar en Omstreken „Het Eigen dom" beveelt aan voor een her- beidersjeugd" zal worden ver toond en op de aanwezige Ouders zal een beroep worden sedaan, de plannen van hun kinderen in alle opzichten te steunen én te stimu leren. De leden van de Kajottérsbewe- ging in Alkmaar, waarvan ver wacht mag worden, dat zii zich uit idealistische overwegingen als lid hebben aangemeld en niet van plan zijn, louter papieren leden te zijn worden dringend uitgeno digd deze Lourdes-avond te be zoeken, want zij zullen ongetwij feld ook de bedevaart met de juiste ogen bezien en niet be schouwen als enkel maar een bui- i tenlandse plezierreis, maar als een demonstratie van het Geloof, dat zii in Lourdes bij Maria, de Middelares aller Genaden, zoeken te verlevendigen en vruchtdra gend te maken voor anderen en voor zichzelf. ALKMAAR Wij hebben ons al eens vaker afgevraagd of iemand, die de contactsleutels van zijn auto verliest, daarna gedoemd is te gaan lopen tenzij hij er iets anders op vindt. Het zou trouwens wel een goede les zijn, om in het vervolg beter op te letten, alhoe wel wij ons kunnen voorstellen dat je die dingetjes makkelijk kunt verliezen. Hoe iemand ech ter een complete ladder kan ver liezen is ons vooralsnog een raad sel. Mocht U nog iets anders mis sen, raadpleeg dan onderstaand lijstje van voorwerpen, die ge vonden zijn over het tijdvak van 7 t.m. 23 September, en die te bevragen, zijn aan het Politiebu reau te Alkmaar, kamer 14, Ie etage, iedere Maandag, Woensdag en Vrijdag van half vijf tot half zes. damesportemonnaie, vulpen, zon nebril, bril, gas-cape, zomerhand schoen, sleutel, armbandje, hand schoen, halsketting, kinderporte- monnaie, portemonnaie, huissleu tel, fluit, boodschappentas inh. portem, scheermes, gymschoen, badmuts, portemonnaie tabaks pijpje, windjack, parapluiehoes, portemonnaie, broche, armband, halsketting, shawl, broche, bad- goed, muts, portemonnaie, porte monnaie handschoen, tas m. in houd, visnet, étui m. inhoud, al pino, uitlaat, ceintuur, vulpen, za deldek, vulpen, padvindersriem, sleutel, muts, shawl, badgoed, re genbroek, badmuts, zonnebril, ben zinetank-dop, zakmes, actetas m. Inhoud, ceintuur, armbandje, étui m. inhoud, shawl, capuchon, por temonnaie, motorzeil. ALKMAAR. Maandagavond a.s. beginnen in „Het Gulden Vlies" de abonnementsvoorstel- lingem weer. Serie A opent het seizoen mét een opvoering door het Rotterdams Toneel van Gra ham Greene's meest beroemde to neelwerk „De Kamer, waarin wii leven", een zeer sterk speelstuk. Van de medewerkenden noemen wij: Magda Janssens, Ko Arnoldi, St'eye van Brandenberg, Andrea Domburg, Lize Servaes en Ellen de Thouars. „In toneel-technisch opzicht is de bouw van dit stuk hecht en helder, situaties en dialogen zijn knap ontworpen en uitgewerkt en onder de voortreffelijke regie van Ko Arnoldi ontstond een goede voorstelling. „Livingroom op de planken een suggestief decor van Lucas Wensing werd een krachtveld van span ningen en de vonken sloegen over de zaal, op het ten zeerste ge boeide publiek. Greene's dialogen blijven onder alle omstandighe den frappant;.... een boeiende toneelvoorstelling" aldus het Han delsblad. Rotterdams Toneel .speelt een zeer sterk stuk van Graham Greene. Een meesterwerk zoals men maar zelden qp het toneel te aanschouwen krijgt. ALKMAAR. Het bestuur van de R.K Bond voor bejaarden en gepensionneerden zal in de komende week een Triduum or ganiseren, dat geleid zal worden door de Geestelijk Adviseur Rector J. v. d. Zalm. De opening vindt plaats Dins dagmiddag 29 September a.s. om half vijf in de kapel van de Pius- stichting aan het Nassauplein. De tweede oefening is Woensdagmor gen om half negen terwijl ook de derde oefening om half negen 's morgens op Donderdag zal worden gehouden. Tijdens de H Mis van Donder dagmorgen algemene H. Commu nie voor alle deelnemers, waarna Weersverwachting, medege deeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond LATER WAT MEER WIND Vooral aanvankelijk nog flinke opklaringen, maar in de nacht en ochtend plaatselijke mist of laaghangende bewolking. Over wegend droog weer. In de kust provincies later vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West Weinig verandering in tempe ratuur. benoeming het lid J. A Wiggen- gezamenlijk ontbijt in het lokaal raad en voor een herbenoemingvan de Soos (KAJ-gebouw op de i het plaatsvervangend lid M. H. Laat). Erkamp. B, en W. stellen voor, genoemde personen als leden of plaatsver vangende leden te herbenoemen. In verband met de wethouders wijzigingen stellen B. en W. de raad voor, de Wethouder van Onderwijs, de heer H. W Hols muller, in de plaats van de heer R. Bakker aan te wijzen als ge delegeerde van de gemeente in de besturen van de alhier gevestigde door de gemeente gesubsidieer de bijzondere scholen voor nij verheidsonderwijs en in de plaats van de burgemeester te benoemen de heer G. Hoytink tot commis saris in het bestuur van de Ver eniging voor Volkshuisvesting „Alkmaar." ALKMAAR. A.s. Zondag 27 September opent het R.K. Dans comité het nieuwe seizoen met de eerste reeks van acht dans avonden voor katholieken. Deze avond wordt, zoals gebruikelijk, gehouden in 't Gulden Vlies en begint om 8 uur. De kaartver koop is als vanouds: Zondag morgen a.s van half twaalf tot half een aan de zaal, ook tele fonisch, echter uitsluitend gedu rende dit uur. Toegang alléén voor katholieken. De deelnemers (ook eventueel niet-leden bejaarden en gepen sionneerden) worden verzocht zich vóór 29 September a.s. op te geven bij de penningmeester, de heer B. Leek, Oude Gracht 31 of bij de andere bestuursleden. ALKMAAR Het le elftal speelt morgen wederom in Haar lem. Nu wordt de strijd aange bonden met Leonidas, dat ook lang niet zwak is. De wedstrijd begint om 2 uur op het terrein van Leonidas in Haarlem Noord (achter EDO-terrein). De junioren A gaan naar Geel Wit in Haarlem. Ook deze wed strijd begint om 2 uur op het veld aan de v. Oosten de Brynstraat. (achter de nieuwe St. Bavo. Ver trektijd met eigen bus om kwart voor één vanaf Canadaplein voor het le elftal en jun. A.) Het 2de elftal speelt thuis om 1 uur tegen Adelbert 2 op het veld aan de Westerweg. De junioren C spelen ook op het veld thuis tegen Or. Wit b. om 12 uur. Een kwartier voor de aanvang aanwezig speel sters! De opstellingen en de afge laste wedstrijden worden bekend gemaakt bij J. Smit, Nieuwesloot. Nieuwe leden vanaf 12 jaar kun nen zich opgeven bij Mej. C. Koopman, Baansingel 67. Dit geldt eveneens voor dames vanaf 17 jaar. ALKMAAR. Noorwegen- Nederland zal ons Zondag via de radio bezig houden, daarvandaan dat de senioren-elftallen rust hebben. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat onze gedachten met reeds vooruitgaan naar de wed strijden van 4 Oct. a.s. Dat is goed ook, want iedere wedstrud gaat behoorlijk meetellen voor de eindclassering. De Junioren B komen om 2.30 aan de Westerweg in het striid- ëerk tegen Duinranders A. Het -elftal gaat naar Krommenie om G.V.O.-B partij te geven. D en E ontvangen Volendam E en D, welke wedstrijden beiden om 12 uur aanvangen op de terreinen aan de Westerweg. De aspiranten A gaan „naar G.V.O.—A, B ontmoet om 12 uur op het Overdie, Meervogels A en C, eveneens op Overdie om 1.15 uur L.S.V.V.A. Het E-elftal gaat naar U.S.V.U.B en Zater dag om 4 uur kunnen we F zien optornen tegen Limmen C aan de Westerweg. Voor de jeugd dus een aardig programma. Allemaal het beste beentje voor en de pun ten zijn ons. De aspiranten die nog foto s willen bestellen van Vught, kun nen dit doen tot 1 Oot. a.s. aan het Broederhuis. Hedenavond om 6 uur weer clubavond in het Kajottershuis. Alle aspiranten zijn welkom. De supporters die 4 Oct. a.s. mee willen naar Grasshoppers, kunnen zich tot Woensdagavond a s. op geven bij Jaap Smit. Kosten fl._, niet-leden f l|0jppORTER Het is een bekend feit, dat de jeugd van Noord-Holland een zeer sterke voorliefde heeft voor het dansen. Zeker, ook andere delen van ons goede vaderland laten zich op de dansvloer niet onbetuigd, maar het is toch wel zeker, dat onze streek de kroon in deze spant, de dans Kan door sierlijke bewe- Dat is geen schande, immers de dans kan door sierlijke bewe gingen onze vreugde en onze blijde stemming tot uiting bren- gGïl De Grieken hadden zelfs de godsdienstige dans ter ere van hun afgoden. Bekend is, hoe Ko ning David met de levieten voor de ark danste en de Indianen van Paraguae dansen ook tijdens de Sacramentsprocessie. In Spanje, vooral Seviila, worden er op alle godsdienstige feesten religieuze dansen uitgevoerd Dansen is dus op zich helemaal niet slecht en kan zeis een uiting zijn van religieuze gevoelens. Door sommige schrijvers wordt er echter toch een hardvochtig oordeel uitgesproken over het dansen. Zo zegt Franciscus van Sales in een van zijn beroemde geschriften: „van dansen, Philo- thea, zeg ik, wat de dokters van pompoenen en paddestoelen zeg gen: de besten deugen niet en zo zeg ik van het bal, dat het nau welijks goed is." Toch was deze Franciscus geen zuurpruim, al spreekt hij dan een wel erg hardvochtig oordeel uit over het dansen, waarop de Noord-Hollandse jeugd zo ver kikkerd is. Een modern schrijver, die even min van preutsheid kan verdacht worden, zegt: .Evenmin als men op fatsoenlijke wijze een dief kan zijn, kunnen sommige dansen op een fatsoenlijke manier gedanst worden." Waarom is er dan sprake van een dansprobleem? Het dansprobleem is gelegen in het feit, dat danspartijen publiek zijn. Dansen is, hoewel op zich een goed, toch een veel te gevaarlijk iets om dienstig te zijn als pu blieke vermakelijkheid, zoals men een schiettent en een draaimolen voor het publiek openstelt. Dansen moet gebeuren in de kring van vertrouwden, van fami lieleden, vrienden en genodigden. Dan kan de athmosfeer zuiver blijven, dan is er controle, dan kan alles zo geregeld worden, dat gevaren voor de goede zeden kun nen worden vermeden. Niemand doet er dan ook ver standig aan zo maar een publieke gelegenheid tot dansen binnen te lopen en zich aan te sluiten. De ouders hebben, wat het dan sen betreft. een zeer verantwoor delijke taak Zij dienen in deze hun kinderen verstandige raad te geven en zich er niet vanaf ma ken met de bewering, dat hun kinderen niet in zeven sloten te gelijk zullen lopen en dat zij in hun jeugd het toch ook zo heb ben gedaan. Deze ouders dienen dan te bedenken, dat het publiek, waartussen men verzeild raakt, heel anders is, dan in hun jeugd; dat-de dansen van 1953 heel an dere dansen zijn en dat er in A.kmaar althans een instantie is, die in deze moeilijke kwestie de helpende hand wil bieden. Er bestaat namelük een R.K. Danscomité, dat eens in de maand im het „Gulden Vlies" een keurige en gezellige dans avond organiseert. Dit comité behoeft gelukkig geen reclame te maken, want de avonden worden druk bezocht, maar het kan toch zijn nut hebben, dat R.K. jongelui die gezellig en onder bekwame leiding willen dansen nog eens op het bestaan van deze moge lijkheid in Alkmaar wordt ge wezen. Katholiek Alkmaar kan zich gelukkig prijzen met het bezit van deze organisatie, want on der de talrijke organisaties ver richt dit comité misschien wel het meest zegenrijke werk, daar aan de jeugd wordt bijgebracht er blijkbaar met succes hoe men kan.genieten van beschaafde ontspanning in eigen milieu. BERGEN T Bergense kunsts zijn gezin twee j land heeft verte grootste gedeelti Cyprus, is weer gelegen in de het uitgestrekte Verbrande Pan" Zijn eigenlijl Frankrijk, waar toor een muurst Nog (Inge: Het antwoord Laan aan mij geven op mijn over bovengeno noopt mij nog ii tot een wederw Ik ben er er! de heer Laan st< digd was voor als een bewijs 1 heid jegens mij stuur. Ik mag dat ik, evenals een reglementa deze vergaderin het dan voorzov zonder aan de nemen. Welnu als zt de vergadering gast was gewe gaarne de uitr stukken voor de vangen. Wellicl een abuis, maa dan niet kwali Ik mag de 1 mededelen, dat wensman. noch digde, noch vr KAB ben. Deze men in de KAB gewoon hoofdb KAB en wat hi treft, ben ik ho van vrije tijd. schreef ik nie doodgewoon lid Vervolgens be Noord Holland er zo 38 jaren, 1: togen in Zaand; voorzitter van e hield bij enke heid toch heel i Noord Holand, lemaal niet vrei Ik schrijf dit er niet veel mee dat de heer La; aanroert en ik i legende-vorminj De heer Laar dental in dertie uit ging en ove tuatie al heel v verheugt mij. 1 ook komen doe niet gebruikte ondergetekende winter is geha uitgevoerd lang kelijke weg? Ik mijn vriend L eens zijn erkenl tuigd en waaru: heid van het K mij zou voortsr Overigens zo kracht niet allee is juist. Doch h bestuur toch w indien het lede beid werd. Wa. teneur, die spr van de Kringp dens de vergad ik mij sterk ve is het mij bek lmgsbesturen ii om bepaalde r kracht niet zoe Maar dan bepa; denen". Dat kaï bekend zijn. Het is mij n: kaderdagen ge) zonderd dan d

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2