Nico Berkhout uit Cyprus terug Nog eensen dan voor het laatst: Moeten advocaten zich gaan specialiseren? Dominee Loos moet zich principieel uitspreken De jaarvergadering van de Kring Den Helder van de K.V.P. Kaaskeuring Stichting Behoud van de Kaasmarkt mm Kunstschilder verruimde zyn blik Md ÏILPON je er geen bars! van Het is geen toevsl Alarmklok geluid over opleiding 'Sanr wij vernemen: Katholieken helpen kerk bouwen WEGVERVOER PROTESTEERT Zaterdag 26 September 1953 Pagina 3 BERGEN Nico Berkhout, de Bergense kunstschilder die met zijn gezin twee jaar in het buiten land heeft vertoefd, waarvan het grootste gedeelte op het eiland Cyprus, is weer in zijn woning, gelegen in de eenzaamheid van het uitgestrekte duinterrein, „de Verbrande Pan", teruggekeerd. Zijn eigenlijke reisdoel was Frankrijk, waar hij voor een pas toor een muurschildering in de kerk zou maken. Toen hij daar arriveerde was er nog steeds geen overeenstemming bereikt tussen de pastoor en het gemeente bestuur dat de kerk beheert, zoals dat in Frankrijk overal gebeurt omdat practisch .alle kerken be horen aan de staat. Hij heeft hier op twee maanden gewacht, doch de vereiste toestemming kwam niet af. Hij bleef echter niet bij de pakken neerzitten en ging door aan zijn eigen werk. Daarom reisde hij met zijn ge zin terug naar Parijs, waar ze fa milie ontmoetten die hen uitno digde naar Cyprus te komen. Over Marseille reisde hij naar de Griek se hoofdstad Athene waar hij een week verbleef om via Smyrna in Turkije naar het eiland Cyprus te gaan. Veel heeft hij onderweg ge werkt. voornamelijk op Cyprus. Uit zijn werk blijkt dat zijn blik verruimd is. Vooruitgang valt dui delijk waar te nemen. Zijn doeken zijn sterk van vormgeving mei een overheersende gebruikmaking van de contour. Hij tracht de gro te vormen aan te houden die een enigszins maar niet uitgesproken, cubistische en impressionistische inslag he'bben. Dat hij veel bewon dering heeft voor het werk van Matthieu Wiegman, met wie hij veel heeft gewerkt, is vooral in de zuiverheid van zijn kleuren zeer goed merkbaar. Met veel genoegen vertelt hij van zijn verblijf en zijn werk in de stad Kirenya op Cyprus, en van zijn tentoonstelling die 70 van zijn werken telde en veel belang stelling genoot. Het eiland Cyprus, gelegen in het Oosten van de Middellandse Zee heeft een oppervlakte van 9000 km2. Hoewel 20% van de be volking Turken zijn, vele moskee- en getuigen hier van, heeft het eiland een sterk Grieks karakter Het heeft een belangrijke historie en is vooral bekend uit de tijd van de 3e Kruistocht. Het heeft in het begin van de jaartelling een Ro meinse bezetting gehad waarop allerlei overblijfselen nog duide lijk wijzen. Daarna werd het Grieks bezit; in 1570 Turks en sinds 1878 is het een Britse kroon kolonie. Het analphabetisme is nog groot: pl.m. 50%. Het is bekend om zijn enorme kwantiteit van vondsten in graven en heiligdom men. Nóg worden belangrijke vondsten gedaan. De terugreis heeft Nico Berk hout per boot via Italië gemaakt. Hij bezocht Venetië en is van daar naar Londen fereisd waar hij 14 dagen verbleef en tweemaal in de Nederlandse uitzending van de B.B.C. heeft gesproken over Cy prus. Nico voelt zich echt weer „thuis" na al deze reizen. Zijn vrouw had graag op Cyprus wil len blijven en ook zijn 4-jarig dochtertje Darrea die op de Griek se kleuterschool zelfs enkele Griekse versjes leerde en uit het (Advertentie) ZO GOED LI1MT VELPON VRAAG DE IUIS1F SOOR1 (Ingezonden) Het antwoord, dat de heer Th. Laan aan mij meent te moeten geven op mijn ingezonden stuk over bovengenoemde vergadering noopt mij nog in alle vriendschap tot een wederwoord. Ik ben er erkentelijk voor als de heer Laan stelt, dat ik uitgeno digd was voor deze vergadering als een bewijs van goede gezind heid jegens mij van het Kringbe- stuur. Ik mag echter opmerken, dat ik, evenals elke KVP-er, toch een reglementair recht heb om deze vergadering bij te wonen, zij het dan voorzover er plaats is en zonder aan de discussies deel te nemen. Welnu als zodanig woonde ik de vergadering bij, want als ik gast was geweest, dan had ik gaarne de uitnodiging met de stukken voor de vergadering ont vangen. Wellicht is hier ergens een abuis, maar u kunt het mij dan niet kwalijk nemen. Ik mag de heer Laan verder mededelen, dat ik geen vertrou wensman. noch districtsafgevaar digde, noch vrijgestelde van de KAB ben. Deze schone titels heeft men in de KAB niet. Ik ben dood gewoon hoofdbestuurslid van de KAB en wat het vrijgestelde be treft. ben ik hoogstens vrijgesteld van vrije tijd. Maar als zodanig schreef ik niet. Ik schreef als doodgewoon lid van de KVP. Vervolgens ben ik niet „pas" in Noord Holland gevestigd. Ik woon er zo 38 jaren, ben geboren en ge togen in Zaandam, was daar o.m. voorzitter van de KVP en onder hield bij enkele jaren afwezig heid toch heel sterke banden met Noord Holand, zodat het hier he lemaal niet vreemd voor mij is. Ik schrijf dit maar het heeft er niet veel mee te maken om dat de heer Laan ook deze zaken aanroert en ik een hekel heb aan legende-vorming. De heer Laan stelt, dat het le dental in dertig afdelingen voor uit ging en over 1953 zou de si tuatie al heel wat beter zijn. Dat verheugt mij. Zou dit misschien ook komen door een jarenlange niet gebruikte methode, die door ondergetekende in de afgelopen winter is gehanteerd? Ook niet uitgevoerd langs de meer gebrui kelijke weg? Ik herinner mij, dat mijn vriend Laan mij hiervoor eens zijn erkentelijkheid heeft be tuigd en waaruit dan de genegen heid van het Kringbestuur jegens mij zou voortspruiten. Overigens zoekt de KVP haar kracht niet alleen in het getal. Dat is juist. Doch het zou het Kring- bestuur toch wel wat waard zijn, indien het ledental b.v. verdub beld werd. Was dat ook niet de teneur, die sprak uit het betoog van de Kringpenningmeester tij dens de vergadering? Anders zou ik mij sterk vergissen. Overigens is het mij bekend dat er afde lingsbesturen in de KVP zijn die om bepaalde redenen zeker hun kracht niet zoeken in het getal. Maar dan bepaald „om zekere re denen". Dat kan ook de heer Laan bekend zijn. Het is mij niet bekend, dat er kaderdagen gehouden zijn, uitge zonderd dan die in Baarn. Maar andere kaderdagen dus in in onze Kring zelf. En toch lees ik nogal de gewestelijke pers. Het is mij dan zeker ontgaan mij, maar ook nog wel een aantal andere men sen. De heer Laan meent, dat ik de zaak door de bril van de Vakbond bekijk. Bedoeld zal wel zijn door de KAB-bril. Dat geluid is tegen woordig niet vreemd. Laat de heer Laan gerust zijn. Een blik door de vaderlandse sociale geschiede nis na 1945 zal hem duidelijk ma ken, dat de Vakbond wel hele da gen, ook wel Zondagen vergadert, doch dat het algemeen belang niet uit het oog wordt verloren. Inte gendeel. Het zou er anders hier wel even anders uitzien. Bovendien kent de KVP toch ook haar dag- en 2-daagse verga deringen? En wat zouden ..haar mensen" er van zeggen, indien zij een hele dag uit huis gehaald werden. Of op Zondag. Nooit! Zo stelt de heer Laan. Kalm aan waarde heer Laan. Niet zo positief zijn over zaken, waar U blijkbaar onvoldoende kennis van hebt. Onze mensen besteden nog al eens hele dagen en ook Zondagen voor hun orga nisatie en zouden dit zeker ook wel voor andere goede zaken doen. De heer Laan schrijft verder, dat mijn verantwoordelijkheid niet groter is dan die van elk an der lid persoonlijk voor de staat kundige situatie van Noord-Hol land. Accoord. Maar dat heb ik toch niet beweerd? Ik sprak over mede-verantwoordelijkheid. U moet mij geen woorden in de mond leggen, die niet gebruikt zijn. Daar heb ik wel bezwaar te gen. En indien ik oP de suggestie van de heer Laan inga, om allereerst langs de kanalen van de pl. afde lingen te werken dan bereikte ik niet de mensen, die ik juist wil bereiken. Ik kom zo juist terug van een 6-daags verblijf in het bekende Hoogoven-district, dat ook tot mijn werkterrein behoort, en waar honderden mensen wer ken uit de dorpen van onze kies kring. Ik heb daar met de man nen vergaderd, 's morgens, 's mid dags en 's avonds, vanwege de continue-arbeid. Deze mensen staan dagelijks bloot aan de meest felle aanvallen, ook op de K.V.P., van allerlei soort lieden en van allerlei richtingen. Daar zou de doorbraak kansen hebben. Die mensen bereik je niet allereerst via de kanalen van de plaatselijke K.V.P. Die bereik je op een an dere manier. Maar je bereikt hen. En zou ik daar dan de kansen voor onze KVP verloren laten gaan? Weet de heer Laan iets af van de mentaliteit van deze men sen en de omstandigheden, waar onder zij daar moeten leven? Ik verzeker de heer Laan. dat het daar even anders zal zijn dan in zijn rustige woongemeente Hem. Laat de heer Laan maar rustig aan mij overlaten, op welke wijze daar gewerkt moet worden, maar een kijkje in die gemeen schap zou wel leerzaam zijn. Dan volgt een belangrijke pas sage over het contact met de top figuren uit de standsorganisaties. En zegt de heer Laan „de plannen liggen bij ons al 6 weken klaar en wij hebben van U niets te leren". Het interesseert mij niet zozeer, dat de plannen bij U klaar liggen maar wel, wanneer deze plannen bekend worden gemaakt en uit gevoerd. En dat had ik op de jaar vergadering gaarne gehoord. En ik mag de heer Laan verder vragen: Zou het mogelijk zijn, dat U toch iets van mij leerde en deze plannen geheel of ten dele van mij afkomstig zijn?" U hebt deze 6 weken in Uw bezit. Maar ik had op 13 Juli j.l. dus 10 weken geleden een onderhoud met Uw Kringvoorzitter aan wie ik mijn plannen mededeelde. De heer Smits voelde er veel voor en zou er over denken en spreken. Hij had op dit punt geen bepaalde plannen. De heer Laan stelt wel zo positief „neen" maar ik weet dat nog niet. Overigens doet het er niet toe van wie de plannen zijn. Als er maar wat uit de bus komt, waarmede gewerkt kan worden. Maar vindt U het zo vreemd, dat als men in 10 weken niets hoort men dan wel een beetje belangstellend wordt? Maar goed. Mijn berichtje in de pers heeft mij nu binnen 24 uren antwoord gegeven op een vraag van 10 weken geleden. En nu tot slot. Dezer dagen ver scheen in de pers een 'bericht over een bijeenkomst van de KVP Limburg met de vertegenwoordi gers van de sociale organisaties, alwaar de Hoofdaalmoezenier van de Sociale Werken de ZeerEerw. Heer K. Roncken heeft gesproken. Hij zeide „dat in katholieke krin gen veel te weinig de grote waar de wordt ingezien van een katho lieke politiek. Een ernstig verschijnsel, omdat de politiek bij de enorme omwen teling, die onze maatschappij doormaakt een uiterst belangrijke, wellicht beslissende factor is. Oo alle terreinen van het leven komt de politiek om de hoek kijken. Onbegrijpelijk is het, dat velen niet inzien, dat een grote princi piële katholieke formatie op poli tiek terrein noodzakelijk is. Dit gebrek aan inzicht is een sta-in- de-weg voor een sterke politieke eenheid van de katholieken". Zie zo, dat is nogal krasse taal. Zij moet ons allen wel met enige zorg vervullen. En deze zaak los je niet op alleen via de gebruikelijke, wellicht 50 jaar en langer oud zijnde weg van de plaatselijke KVP afdelingen. Ik durf ook wel eens een andere we" te nemen, die wellicht wat risico's mee brengt doch aan de andere kant directer en breder werkt, en meer mensen bereikt, dan via de ge bruikelijke weg. Ik zet hiermede een punt achter deze zaak. De heer Laan en ik staan niet zo ver van elkaar af. als dit gezellige robbertje zou doen vermoeden. Integendeel wij stre ven naar hetzelfde doel, al zijn mijn wegen wellicht, geleerd door de praktijk, iets verschillend. Ik vertrouw er op. dat wij elkaar spoedig zullen vinden. Dan heeft dit robbertje nog ziin goede kant. Alleen zou ik gaarne zien, dat de woorden „nooit" en „niets" en „vakbondsbril" in dit verband niet meer gebruikt zouden wor den. Je gooit hiermede de deur met een smak dicht en je vindt niet altijd direct weer een pas sende sleutel om de deur te ope nen. Mijn ervaring in het overleg heeft mij dat. wel geleerd. En ik mag het de heer Laan, laat ik zeggen mijn vriend Laan, wel aanbevelen. Miin dank voor de plaatsing aan U geachte Redactie. JOH. DE LANGE Lyceumstraat 72, Alkmaar hoofd kon opzeggen. Zij leerde Engels door de omgang met de verschillende kinderen, die het Engels als voertaal gébruiken. En zo gebeurt het dat zij met haar 3- jarig broertje in het vuur van het spel Engels, Grieks en Hollands dooreenmengt, dat zij beiden ver staan. Vol. met plannen is Nico Berk hout terug gekomen. Als hij zich geïnstalleerd heeft gaat hij zich concentreren op het schrijven van een boek, het schrijven van arti kelen in krant en tijdschrift, en het illustreren van boeken en ka lenders. Hij moge succes hebben. (Advertentie) dat U een super-bon vindt in het U bekende pakje Keg s koffie A Op eike 100 pakjes bevindt zich een ruim aantal, voorzien van 10 punten. Pumen zijn verpakt niet alleen tn Keg'* koffie, doch ook in Keg's thee. verpakte levensmiddelen, custard, pudding. Voor slechts 80 punten stelt U zich in het bezit van een zware bad handdoek, 70 punten halflinnen theedoek. 50 punten witte handdoek, 20 punten heren- of da meszakdoek, 60 punten bedrukt postpapier. In elk pakje koffie A: bon a 2V2 punt; in thee Boudoir: bon 1 pnt. 350.000ste VORMELING VAN MGR HUIBERS Het was Woensdag een bijzon dere dag voor de St. Jozefspa rochie in Noord wijkerhout; dat kon men tegen de middag reeds bemerken, toen van vele huizen de nationale driekleur met de wit-gele wimpel werd uitgestoken, ter ere van Haarlems bisschop, die op zijn vormreis in het deke naat Noordwijk de St. Jozef parochie aandeed om 340 jongens en 308 meisjes het H. Vormsel toe te dienen. Het was echter ook een bijzondere dag voor de bis schop zelf, want de vormplech- tigheden waren net begonnen en slechts een klein aantal jongens waren gevormd, toen deken Brinkman van Noordwijk een te ken gaf dat de plechtigheden moesten worden onderbroken. In een korte toespraak deelde de de ken mede, dat de jongen die nu aan de beurt was om gevormd te worden de 350.000ste zou zijn, die uit handen van mgr. Huibers het Sacrament van het Vormsel zou ontvangen. Deken Brinkman feliciteerde de bisschop met dit bijzondere feit en noemde het een zegen, dat God de bisschop op diens hoge leeftijd daartoe in staat stelde. De deken betreurde het, dat de pastoor van de pa rochie wegens ziekte dit bijzon dere feit niet kon meemaken. De 350.000ste vormeling bleek te zijn de elfjarige Bert Meeuwenoord Czn., die na de plechtigheid in de kerk op de pastorie werd uitge nodigd bij de bisschop te komen. Hij ontving van mgr. Huibers als aandenken een prachtige platen- biibel met een door de mgr. ge schreven opdracht erin. De jon gen was kennelijk wat beduusd, maar de mgr. klopte hem vader lijk op de schouder en gaf hem tot slot zijn bisschoppelijke zegen. ALKMAAR Gisterenmorgen heeft de Stichting Fonds tot Be houd van de Kaasmarkt de na- jaars-kaaskeuring gehouden. De Keurmeesters de heren S. Agema (Z.K.B.) J. K. de Boer (N.H. Zui- velbond) en C. Keijsper (Hande laren) toonden zich best tevreden. Na afloop werden in café „Markt- zicht" de prijzen uitgereikt; daar bij waren tegenwoordig de Wet houder van het Marktwezen, de heer G. Hoytink en de Directeur van het Marktwezen Dr. W. Voorthuijsen. De uitslag ziet er als volgt uit: Fabriekskaas: 1. Combinatie Af deling Neerlandia te Stompetoren. met 18% punt; verguld zilveren medaille 25.en wisselbeker van de gemeente Alkmaar, die ook het vorig jaar door Neerlan dia is gewonnen; 2. De Volharding Wieringerwaard, 18 pt„ zilveren medaille en 20.3. De Goede Verwachting, Bobeldijk, 18 pnt. vergulde medaille met f 15.4. De Volharding Hem, 17 ij pt. ver zilverde medaille met 10.00. Boerenkaas: 1. Gebr. Frans, Heiloo 17 pnt; 2. v. d. Lee, Ursem 16 pnt; 3. Klaver, Zwaagdijk, 16 pnt.; 4. KI. Groot, Hoogwoud, 15 pnt. De prijzen waren uitge zonderd de wisselbeker voor de eerste prijswinnaar fabrieken, het zelfde. Een Goudse stapel van de heer Laan 't Zand deed buiten mededinging mee. De stapel ver wierf 15 punten en kreeg een eer volle vermelding. De heer G. Grondsma, voorzit ter van de Stichting Fonds tot Be houd van de Kaasmarkt zeide, dat de aanvoer dit jaar nogal was tegengevallen, hoezeer het ge meentebestuur en het bestuur van de Stichting de kaasmarkt ook stimuleert. Toch heeft hel Stich tingsbestuur gemeend, de keurin gen doorgang te moeten laten vin den, omdat aldus de beste stimu lans gegeven kan worden. De heer Hovtink, die de eerste prijswin naar van de fabrieken de door het gemeentebestuur beschikbaar gestelde wisselbeker uitreikte, zeide, dat de Alkmaarse kaas markt een economische basis no dig heeft. De markt dient op be paalde wijze te worden gepropa geerd en de wijze, die de Stichting middels de keuringen toepast scheen de heer Hoytink de beste manier toe: te laten zien wat de mensen in de kaaswereld preste ren in hun vak. Wellicht hecht men teveel waarde aan het vreem- delingenbezoek alleen De heer Voorthuijsen wilde een woord van lof uitspreken aan het adres van de kaaszetters, die zich uitstekend en vakkundig van hun taak hebben gekweten. Hij gaf de stichting en de producenten in overweging, keuringen als deze niet twee-, maar driemaal per seizoen te houden, omdat deze wijze van kaas presenteren uniek is in de wereld. Voor dit denk beeld voelde de Stichting zowel als de aanwezige producenten wel. De heer Keijsper deed daarna nog de suggestie aan de hand, om bij de ter keuring aan geboden fa briekskaas een afdeling Goudse kaas te voegen, omdat de produc tie en kwaliteit van Noordhol landse Goudse kaas goed is voor uitgegaan. De Stichting zal een en ander in het komende half jaar onderzoeken en zo mogelijk tot uitvoering brengen. LEEUWARDEN In een bijeenkomst van de Neder- landse Orde van Advocaten, gisteren in de Harmonie alhier gehouden onder presidium van haar Deken Mr A. F. van IJzendoorn, werd aan de orde gesteld de vraag of de tijd gekomen is, dat ook de advocaat zich gaat specialiseren. specialisatie niet dient te bevor deren. Mocht het ooit zo ver ko men, dan wordt gewenst een of ficiële erkenning. Ook achtte het congres nadere studie over de figuur advocaat-belastingspecia list gewenst. De congressisten werden zowel door het provinciaal als het ge meentebestuur van Leeuwarden ontvangen. Vandaag gaat men met „De Princenhof" over de Friese meren varen. Praeadviezen over dit onder werp werden uitgebracht door mr S. C. Croon uit 's Graven- hage en J. G. Nijsingh uit Zwolle. Mr Croon gaf allereerst een om schrijving van het begrip „spe cialist", om daarna een overzicht te geven van de stand van zaken in het buitenland. Bij de nadere ontwikkeling van het onderwerp ging praeadviseur uit van twee praemissen en wel ten eerste: de advocaat van tegenwoordig moet door de uitoefening van zijn praktijk zijn inkomen verwerven en ten tweede: de aan de orde gpstelde vraag moet worden be sproken aan de hand van hetgeen voor een gemiddelde advocaat bereikbaar is. Volgens mr Croon beroeren de grondige verschuivingen in de economische verhoudingen en in de sociale structuur, alsmede de industrialisatie en mechanisatie der maatschappij de advocaat wel degelijk, want hij zit er en als advocaat en als mens middenin. De bakens zullen tijdig moeten worden verzet en men zal doel treffend moeten handelen. Mr Nijsingh begon met op te merken, dat het niet de eerste keer is, dat de advocaten aan dacht aan dit onderwerp schen ken. Het werd reeds behandeld in 1932. Hij kwam tot de slot som, dat wil men de externe specialisatie niet, men toch de in terne specialisatie over zich zal moeten laten komen. Bestaande kantoren zullen advocaten, die op het gebied van het belasting recht thuis zijn, moeten aantrek ken, jeugdige confrères en con frères in spé zullen zich op het belastingrecht en administratief recht moeten werpen, opdat zij t.z.t. aangetrokken zullen wor den. Erkent men de noodzaak, dat de advocatuur zich intens met het belastingrecht gaat be zighouden, dan wordt volgens mr Nijsingh de advocatuur in haar geheel versterkt, indien althans op dat speciale terrein openlijke maeakt.iSatie W°Fdt m0fieli1k £e~ rechtbank, waarbij de 21-jarige Nadat 12 sprekers over deze van de politie is het onderzoek naar de fraude op het postkan toor te Heumen bij Nijmegen nog niet geëindigd en werd ook de brievenbesteller van D. aange houden zullen in het Stedelijk Museum te Amsterdam gedurende vier weken werken uit de moderne Deense schilderkunst worden ge- exposeerd. Dit ter gelegenheid van de Deense week.... is een in het begin van Augustus gepleegde diefstal achterhaald. Uit een hofstede te Bergambacht werd toen ongeveer 2500 kg ko perdraad, eigendom van de PTT, ontvreemd. hebben zich in Den Haag in de periode van 17 tot en met 23 Sep tember 191 verkeersongevallen voorgedaan, van welke het me rendeel plaats vond tussen 8 en 9 uur en tussen 12 en 13 uur. werd het vonnis van de Haagse materie het woord hadden ge voerd, sprak het congres, dat werd bijgewoond do:r mr O. W. van Ewijk, raadsadviseur van het Ministerie van Justitie, de bur gemeester van Leeuwarden mr A. A. M. van der Meulen. tal van leden en staande magistratuur, de hoogleraren de Groot en Wiar- da en door vertegenwoordigers van de Belgische en Duitse zus terorganisaties, uit, dat de Ne derlandse orde van advocaten De beeldhouwer W. van Hoorn een in Amsterdam wonen de Limburger heeft het standbeeld vervaardigd, dat de Ned. Kath. Mijnwerkersbond te Heerlen binnenkort zal op richten, ter nagedachtenis aan wijlen Mgr. Dr. H. A. Poels. Het standbeeld zal komen te staan op het Emmaplein in de mijnwerkersstad. De beeld houwer legt de laatste hand aan het standbeeld. Naar aanleiding van de kwes- tie-ds J. Loos heeft de classicale vergadering der classis Hilversum der Ned. Herv. Kerk, kennis ge nomen hebbende van de verkla ring der afgetreden kerkeraads- Ieden van wijkgemeente A te Hilversum (de wijkgemeente van ds J. Loos), en van de kansel afkondiging van de centrale ker- keraad aldaar, verklaard dat zij het standpunt van de wijkkerke- raad zowel als de opvatting van de centrale kerkeraad ten volle deelt. In haar verklaring zegt de clas sicale vergadering, dat zij van oordeel is „dat een hervatting van het ambtswerk door ds J. Loos, zonder meer, in genen dele verantwoord zou ziin, omdat dit zou leiden tot schier onher stelbare schade voor de gemeente Hilversum in het bijzonder, maar ook voor de Ned. Herv. Kerk als geheel". „Bovendien is de classicale vergadering van gevoelen, dat ds J. Loos, nadat hij zich principieel had afgewend van de Ned. Herv. Kerk, verplicht zou zijn. niet alleen tegenover de eigen ge meente. maar ook tegenover de gehele Ned Herv. Kerk, zich principieel uit te spreken, voor hij zijn ambtswerk ooit zou kun nen hervatten. Volgens ordinantie 4.34.1 (der Kerkorde) blijft", aldus gaat de verklaring verder, „de Ned Herv. Medebeschuldigde van Poolse bisschop vrijgelaten WARSCHAU, 25 Sept. Naar het K.N.P. uit Warschau verneemt is een der medebeklaagden in het proces tegen de bisschop van Kielce, Mgr. Kaczmarek, Dinsdag uit de gevangenis van Warschau ontslagen en op vrije voeten ge steld. Het betreft zuster Waleria Niklewski, die tot vijf jaar gevan genisstraf was veroordeeld, omdat zij met de bisschop en nog 3 an dere priesters door de militaire rechtbank schuldig was bevonden aan hoogverraad en spionnage. Kerk in al haar geledingen strij den voor het reformatorisch ka rakter van staat en volk. Deze opdracht zou een onmogelijkheid zijn, wanneer niet de dienaren des Woords allereerst zouden hebben te worstelen om het re formatorisch karakter van eigen kerk te bewaren". „Mocht ds J. Loos", zo besluit de verklaring, „zonder duidelijke en bevredigende verklaring, waardoor het vertrouwen her wonnen is, zijn ambtswerk her vatten. dan verzoekt de classicale vergadering haar breed modera- men zich te richten naar deze verklaring, en dus te handelen in dezelfde geest als de centrale kerkeraad van Hilversum, d.i. geen verantwoordelijkheid op zich te nemen voor het ambtswerk van ds J. Loos". voor protestanten NABBURG, 25 Sept. De Protestantse gemeente in het Beierse dorp Bernberg-Koeplitz, in het district Nabburg (Boven- palts), die nog niet 1 der in woners van deze geheel katho lieke stad omvat, is thans in het bezit gekomen van een modern eigen kerkgebouw, dank zij de daadwerkelijke steun van de ka tholieke bevolking. Zo schonken de katholieke grondbezitters de bomen voor het benodigde tim merhout en een katholiek bezit ter van een zaagmolen liet het hout kosteloos vellen en zagen. Ook de overige werkzaamheden werden door de katholieke dorpe lingen in overleg met hun geeste lijkheid voor een groot gedeelte belangeloos verricht. Bij de plech tige inwijding van de nieuwe kerk, die dezer dagen werd ver richt, heeft de vertegenwoordiger van de Evangelische Landesbis- choof te München de katholieke bevolking de diepgevoelde dank van haar protestantse broeders uitgedrukt. mej. C. Ph. V. tot een jaar gevan genisstraf met aftrek werd ver oordeeld wegens meineed, bij ar rest door het gerechtshof beves tigd.... veroordeelde ditzelfde gerechts hof de 34-jarige magazijnbedien de J. B. tot een maand, omdat hij met opzet vrouw en kinderen in hulpeloze toestand had achterge laten en met een andere vrouw ging samenleven.... Zuivering in Georgië LONDEN, 25 Sept. Vandaag zijn weer drie ministers het slachtoffer geworden van de zui vering in de republiek Georgië. Radio Tiflis deelde mee, dat de ministers van landbouw, van cul tuur en van opvoeding ontslagen en vervangen zijn. Generaal Gruenther naar ons land 's GRAVENHAGE, 25 Sept. Naar wij vernemen zal generaal A. Gruenther, Westelijk opper bevelhebber der N.A.V.O.-strijd- krachten in Europa, medio Octo ber een tweedaags officieel be zoek aan Nederland brengen. Dr Drees naar Z.-Amerika JOHANNESBURG, 25 Sept. De Nederlandse premier dr. Wil lem Drees heeft een uitnodiging aanvaard, om als gast van de re gering een bezoek aan Zuid-Afri- ka te brengen. Hij zal op 4 October per vlieg tuig in Johannesburg aankomen. tegen autobusconcessie IS.S. A'damDen Haag 's-GRAVENHAGE, 25 Sept. Vooruitlopende op een protest nota aan de regering over het ver lenen van een autobusconcessie AmsterdamDen Haag aan de Ned. Spoorwegen, heeft de Fede ratie van Nederlandse Organisa ties voor het Personenvervoer (F.N.O.P.) heden een mededeling doen uitgaan. Hierin wordt ge zegd, dat de F.N.O.P. met veront waardiging heeft kennis genomen van het verlenen van deze con cessie. Het wegvervoer is tot ontwik keling gebracht door anderen dan de Spoorwegen, zodat thans de N.S. als railvervoer-onderneming niet meer tot het wegvervoer be hoort te worden toegelaten, aan gezien de bestaande wegvervoer- ondernemingen volkomen in staat zijn in de vervoerbehoeften te voorzien, aldus de F.N.O.P. (Copyright by Börre Borrelen. Copenhagen) I

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3