„RECHTE" HOED STAAT K^7:" EFFICIENCY in de huishouding NIET IEDERE VROUW lm Proeven, shows en demonstraties aan de lopende band Geniet van wat de herfst biedt! Tal van nieuwe materialen worden dit seizoen verwerkt De Cyclamen Stop maar in de koffer Wacht met stamppot tot het winter is Kinderbewaarplaats I I ZATERDAG 20 1953 Br is een tijd geweest, en dat is nog niet eens zo heel lang geleden, dat geen vrouw zich op straat durfde te vertonen zonder hoed op haar hoofd. Dat hoorde nu eenmaal zo en er was niemand, die er aan dacht om zich aan deze plicht te onttrekken. Op velerlei gebied echter heeft men met revo luties te kampen gehad en het is niet te verwonderen, dat er ook op dit terrein een ommekeer is gekomen. Nu zijn we al zover gevorderd dat het dragen van een hoed beschouwd wordt als een noodzakelijk kwaad. En dat nog wel nu de hoeden juist veranderd zijn in hoedjes! Toch moet iedere vrouw er weer van doordrongen worden, dat geen enkele geklede mantel zonder hoed gedragen kan worden, evenals een bontmantel. Dit seizoen vooral kenmerkt zich door bijzondere elegante modellen, waarbij de nieuwe materialen een grote rol spelen. Om hierover enige details aan de weet te komen hebben wij ons wederom gewend tot mevrouw Spanjer van Maison Iris uit Utrecht, die ons het een en ander uiteenzette. Me vrouw Spanjer heeft op het gebied van de „haute mode" ruimschoots haar sporen verdiend. De wonderspiegel van Sneeuwwitje bestaat. We hebben haar gezien op de lamesbeurs, welke tot 2 October in Den Haag gehouden wordt. Deze spie gel vertelt de dames, dat een bril het uiterlijk niet behoeft te schaden naar zelfs de vrouw aantrekkelijker kan maken mits voorzien van een passend montuur. Men gaat zonder bril voor deze spiegel staan en ziet lan het eigen beeld weerkaatst met een bril op. Twintig keer wisselt deze ril van kleur en model, zodat men daarna wel zo ongeveer weet, welk ïontuur men zou moeten verkiezen, indien dit noodzakelijk blijkt. Deze wonderspiegel is niet het enige aardige snufje van de 71ste Haagse amesbeurs, waarvoor zich reeds op de openingsdag honderden vrouwen erdrongen. Er zijn tal van interessante stands opgebouwd, waarbij als uitgangspunt is genomen het opvoeren van de efficiency in de huishouding, omdat de huisvrouwen veel langer dan acht uur per dag plegen te werken. 71STE DAMESBEURS IN DEN HAAG Een droom van jluweel. Al meermalen hebben wij er op gewezen dat de hoeden dit seizoen recht op het hoofd staan, terwijl het accent gelegd wordt op een punt op het voorhoofd. In het voorjaar heeft Dior al enkele van deze modellen in zijn collectie gebracht, maar toen wilde deze lijn geen opgang maken. Nu echter heeft ieder land deze vorm overgenomen. Hoewel in geheel eigen stijl heeft mevrouw Spanjer ook enkele van deze modellen ontworpen. Een er van treft men aan op een der bij gaande foto's. Dit hoedje heeft een zacht glooiende bol van groen flu weel, terwijl de dooreengestrengel- de rand met rood fluweel ver werkt is. Mevrouw Spanjer is geen voorstandster van de over het voor hoofd vallende hoed. Ook niet van de ronde modellen zonder rand. Zij is van mening dat maar zeer weinig vrouwen deze lijn staat. De uit drukking van het gezicht wordt hierdoor vaak koud en hard. Bo vendien dragen veel vrouwen een bril, waardoor deze vorm ook on mogelijk wordt gemaakt. Flatteuzer zijn bij voorbeeld de dopjes, die ook recht staan, maar dan zo, dat er nog wat haar te zien is. Een goed voorbeeld is het zwarte hoedje met de golvende flappen aan de zijkant. Het meest elegant staan echter de a-symetrische modellen. De bekende Parijse ontwerpster Rose Valois heeft deze lijn heel veel in haar collectie toegepast. Het be wijs is weer geleverd dat een vrouw het allerbeste weet hoe zij het meest tot haar recht komt. Melusine en panne Dit seizoen worden er weer tal van nieuwe materialen gebracht en ook daarover heeft mevrouw Span jer ons iets verteld. Minstens vijf ol zes maal per jaar gaat zij naar Pa rijs om daar de allermooiste en vanzelfsprekend de allernieuwste materialen en garneringen te ko pen. Italiaanse melusine is thans een zeer geliefd materiaal, dat langharig en zacht glanzend is. Het kan te gen allerlei weersomstandigheden. Wordt men overvallen door een fikse regenbui, de hoed kan er wel tegen. Gaat men op reis en er is juist geen ruime plaats om dat leuke hoedje mee te nemen? Geen bezwaar. Men vouwt de hoed maar op en duwt hem in een hoekje, mits dat niet funest is voor de garnering Natuurlijk is het u bij uw werk zaamheden in de tuin al lang opgeval len, dat de cyclamen, welke u na de bloei in de tuin had gezet, weer flink in het blad zitten. De droge knol, waar u een paar maanden geleden bij wijze van spreken geen cent voor ge geven zou hebben, heeft in de rust periode genoeg krachten verzameld om u straks weer op een weelde van bloemen te vergasten. Maar laat u haar dan niet langer aan haar lot over. Hoe eerder u de bebladerde knol welke hoogstwaarschijnlijk ook al mi nuscule bloemknoppen draagt, op haar plekje in een lichte kamer zet, des te sneller zullen de witte of zachtgetinte bloemen te voorschijn komen. Om zo lang mogelijk van de bloei te profite ren, geeft u de cyclamen een nieuw grondmengsel, dat bestaat uit blad- grond, tuinaarde en turfmolm. Daar wordt de knol stevig ingedrukt, maar zó, dat ruim de helft boven de aarde uitsteekt. Zet u de cyclamen niet direct in een al te droog vertrek, anders zijn de knoppen weldra verschrompeld. Ook te veel water is uit den boze en zeker moet u er voor waken, dat er geen water op de knol terecht komt. Daar door zouden de bloemknoppen kunnen gaan rotten, hetgeen u natuurlijk tot elke prijs wilt voorkomen. Het beste is dan ook water te geven op het scho teltje. Na een uur gooit u dan het res tant weg. Doet u dat niet, dan loopt u de kans, dat de bladeren geel worden, om van ergere dingen maar niet te spreken. Htn. natuurlijk. Voor het materiaal geeft het althans niets, dat komt weer „in vorm" te voorschijn. Over „ourzon" hebben wij al eens verteld. Het is een viltsoort, dat in twee kleuren gespikkeld is. Een veel voorkomende combinatie is zwart wit. Mevrouw Spanjer toonde ons nog capelines dit zijn rond- geweven stukken waaruit de hoe den gevormd worden in diverse andere modieuze tinten, zoals wit met cognac, grijs met rood, en wit met blauw. Deze spikkels zijn er in de kwaliteit welke ons getoond werd, ingeweven, zodat ze er on mogelijk uit kunnen gaan. In Neder, land is er ook een dergelijk mate riaal gemaakt maar in een goedkope uitvoering. De spikkels heeft men er dan opgespoten, waardoor het risico, dat ze er bij een fikse bui regen af zullen gaan, zeer groot is En dan geldt weer het spreekwoord „goedkoop is duurkoop". Heel mooi is ook het „feutre on- dulé", geonduleerd vilt. De kleine golvingen geven een zeer speciaal cachet aan de hoed. Dit materiaal komt veel voor in wit. Mevrouw Spanjer, die een ware kunstenaresse is op hoedengebied, liet ons enkele modellen zien. Charmant van lijn was een ondulé-hoed met een ge golfde rand, waarop een glinsteren de bergkristalspeld de finishing Een net van bergkristallen vormt de enige garnering van dit dopje. touch gaf. Enkele exemplaren wor den ook van fluweel gemaakt, maar speciaal voor cocktail-gelegenheden. Een iedereen kent het materiaal van de hoge hoeden, welke heren bij een jacket of rokcostuum dragen. Het is „velours-panne", genaamd, dat slechts naar één kant geborsteld mag worden om een zachte warme glans te verkrijgen. Heren ziet men ook wel eens met hun mouw over de „kachelpijp" strijken als er per ongeluk enkele haartjes verkeerd liggenVan ditzelfde materiaal als deze heren hoeden worden nu ook dameshoe den gemaakt, maar dan in modieuze kleuren zoals cognac. Een fraai ge heel wordt verkregen als deze mo dellen gegarneerd worden met mino- ches: een soort blaadjes van kort- barige panne, welke gevoerd zijn met zijde. Een voorbeeld was een model van grijze panne welke aan •de beide zijkanten een dergelijke Een cocarde siert deze hoed van melusine. garnering had. Een Spaans effect had een model, dat schuin op het hoofd gezet moest worden en waarvan de velours panne geheel geruid was. Het laatste nieuwe materiaal dat mevrouw Spanjer verwerkt had, was een viltsoort met een ingewe ven voile-motief, zowel in dezelfde als in afstekende tinten. Kristal op een net Het modeseizoen van dit jaar blinkt uit door de eenvoud. Garne ringen komen slechts weinig voor en als ze gebruikt worden dan toch zeer schaars. Bij de sportieve mo dellen had mevrouw Spanjer enkele malen een speld aangebracht van oud-zilver. Vanzelfsprekend hadden de hoeden in het geklede genre meer garneringen. Kunstig gemaak te veren vogeltjes, parmantige co- cardes, zoals op de derde foto te zien Is en prachtig glinsterende ste nen. De hoed met de golvende rand welke wij zojuist ook aanhaalden en die hierbij staat afgebeeld, heeft ook een apart accent. De kleine berg kristalletjes zitten op een net, wel ke over de rand is getrokken. De gehele collectie van Maison Iris blinkt niet alleen uit door de „up to date" modellen maar ook door de materialen en garneringen, welke het buitenland heeft gebracht. En het is mevrouw Spanjer, die als het ware haar gehele wezen in deze hoeden heeft gelegd. In September en October staan we met één been in de zomer en met één been in de winter. Dit uit zich ook in de maaltijden. Voordat we ons wijden aan de winterkost, houden we graag zo lang mogelijk vast aan het goede dat de zomer geboden heeft'; dit geldt vooral voor de groen ten en vruchten. We hoeden ons er dan ook voor om zodra we een kool en een selderijknol zien, deze tot stamppot en erwtensoep te verwer ken. Wacht gerust met het klaarma ken van echte zware winterkost tot het winter is! Denk er eens aan dat van diverse groenten goed-smakende slaatjes te maken zijn bijv. van allerlei kool soorten (Chinese, rode, savoye en witte kool), andijvie, winterpeen, worteltjes, bieten, koolraap, knolsel derij, van bloemkool en snij- en sperciebonen behoeven we nog geen afscheid te nemen, evenmin van to maten en paprika. De lichtgele bleekselderij geldt als een fijne groente. Het binnenste, malse ge deelte wordt veelal rauw gebruikt, de meer naar buiten gelegen sche den zijn gekookt zeer smakelijk. Suikermaïs is in vele plaatsen te krijgen probeer eens de combina tie met gebakken tomaten. Pruimen, perziken en meloenen zijn er volgende maand niet veel meer. Dan houden we het op ap pelen, peren en misschien ook wel druiven. Handappelen en peren zijn in zoveel variëteiten verkrijgbaar dat het ondoenlijk is om de beste op te noemen. Dit is trouwens een kwestie van persoonlijke smaak. Sommige soorten, zoals de Manks Codlin, een bleekgele appel, de Bellefleur en de Williams Duchess, een grote gele peer, komen vooral gestoofd tot hun recht. Van de vissoorten zal de haring wel in aanzienlijke hoeveelheid Hoe interessant het alles ook mag ijn, degenen, die de najaarsbeurs in Jtrecht hebben bezocht, vinden hier imper iets nieuws. In die korte tijd is er niets nieuws gekomen op wasmachinegebied, ter wijl ook de robot en andere stofzui gers geen wijziging hebben onder gaan. Voor vele bezoeksters van de Damesbeurs is het proeven en rui ken een belangrijke trekpleister. Be halve de kopjes soep van bekende merken, hebben wij voortreffelijke aangevoerd worden. Gebakken ha ring is heerlijk als broodbelegging, vooral als er hom en kuit bij zijn. Verder zijn er makreel schol, tong, tarbot, wijting en schelvis en de inheemse snoekbaars, paling en bot. Zoals men weet, onderscheidt bot zich van schol door zijn knobbel tjes langs de vinnen en de zijde- streep. Gebakken bot. 2 4 botjes, zout, boter, margarine of olie. Van de vissen de kop afsnijden en het grootste stuk van de vinnen wegknippen. De vissen van binnen en van buiten flink wassen, dan aan weerszijden een paar dwarse insnijdingen geven. De vissen zou ten, het zout enige tijd laten in trekken. Een flinke hoeveelheid boter, margarine of olie in de koe kenpan heet maken, zó dat de ge hele bodem bedekt is. Zoveel vis sen door bloem halen als in de pan passen, de overtollige bloem even afschudden. De vissen aan weerszijden vlug bruin bakken. Dikke vissen daarna zachtjes nabakken, totdat zij gaar zijn. Baktijd 10 minuten. De vis desgewenst opdoen met een schijfje citroen. Snjjbonensoep. 1 liter water met 'n bouillonblokje, 200 g snijbonen, 'n stukje ui, 25 g boter of margarine, 40 g (3J^ eetlepel) bloem, zout, (50 g niet te vette worst). De bonen afhalen, wassen en in kleine stukjes snijden, de ui snip peren. Deze groenten in de boter of margarine licht smoren, zonder dat zij bruin worden. Het water en het bouillonblokje toevoegen. De soep aan de kook brengen en in onge veer 20 minuten zachtjes gaar ko ken. De bloem met een weinig wa ter tot een glad papje aanmengen en dit onder roeren in de soep schenken. (De worst klein snijden en door de soep mengen). De soep op smaak afmaken. Kwetsentaart van zandtaartdeeg. mayonnaise van een Belgisch Neder landse firma, geproefd; zo maar op een toastje uitgesmeerd was het een pittig hapje. Smakelijk vonden we ook een poederkaas, een nieuw pro duct met een zeer laag vochtgehalte. Het is een jaar houdbaar, zelfs in de tropen, zij het dan in een andere verpakking. Oorspronkelijk was de poederkaas bestemd voor de indu strie, doch nu komt zij ineens in de detailhandel. De Era-fabriek introduceert een poederstift in een plastichuls, waar mee men suède-schoenen een nieuw Deeg: 150 g bloem, 75 g een derde pakje) boter of margarine, 75 g (5 eetlepels) basterdsuiker, zout. Vulsel; vla van l]/2 dl melk, 10 g (1 eetlepel) custardpoeder, 10 g l]/2 eetlepel) suiker; 500 g kwetsen, 2 dl water, 100 g (7 eetlepels) sui ker, (kaneel, citroensap). Voor het deeg de bpter of mar garine zacht roeren, de suiker er boven zeven en meeroeren. De bloem en iets zout toevoegen en alle ingrediënten dooreenkneden tot een samenhangende bal. Deze een tijdje laten opstijven. Het deeg op een met bloem bestrooide aan recht uitrollen tot een lap, die enige centimeters groter is dan de omtrek van de vorm. De vorm in vetten. Het deeg er in leggen en tegen de opstaande kanten aan drukken. Een vetvrij papiertje in vetten en met de beboterde kant op het deeg leggen zodat dit geheel bedekt is. De vorm vullen met schoongewassen steentjes of erw ten. Het deeg in een matig warme oven heel licht bruin bakken in ongeveer 20 minuten. Het steun- vulsel er uit nemen en de taart- korst in nog ongeveer 10 minuten bruin bakken. Na een paar minu ten de taart uit de vorm nemen en verder laten afkoelen. Vulsel. Op de bekende wijze vanillevla koken. Deze laten afkoe len en op de bodem van de taart uitstrijken in een dunne laag. Het water met de suiker aan de kook brengen. De kwetsen wassen, hal veren en van de pitten ontdoen. De vruchten bij gedeelten (zodat ze net onderstaan), zachtjes 5 a 10 mi nuten verwarmen in de suikerop lossing (met iets kaneel of ci troensap). De vruchten uit het nat nemen, zodra zij zacht zijn en laten uitlekken. Een paar lepels van het kooknat tot een dik sausje binden met aangemengd aardappelmeel. De kwetsen na afkoeling op de taart leggen en het vruchtensap sausje er over lepelen. aanzien kan geven. Men krijgt er geen vuile vingers bij, het stiftje gaat gemakkelijk in het handtasje en er zit een sponsje in om de poeder uit te strijken. De poeder is volgens de fabrikant waterafstotend, zodat er geen regenplekken meer op de schoenen ontstaan. Instructief is een stand van bin nenhuisarchitecten, die laten zien, wat men van een interieur kan ma ken. Zij hebben zich ingesteld op eenvoudige meubelen, zodat iedereen er lering uit kan trekken. Deze stand is een actie tegen de kitsch. Voorlichting over tandbederf, emi gratie, militaire carrières voor vrou wen wordt even opgewekt gegeven als bak- en kookdemonstraties. Er zijn verder voortdurend corsetten-, bont-, mode- en kousenshows, die voortdurend grote belangstelling ge nieten. Het streven echter om juist dat te tonen, wat iedereen kan beta len, komt niet altijd duidelijk tot uitdrukking omdat er ook tijdens de modeshow wel eens wat duurdere modellen getoond worden. En dan door Franse mannequins, wier lichaamsvormen niet bepaald over eenkomen met die van de Neder landse huisvrouw en daardoor wel eens valse illusies wekken. Een goed idee is het telkens weer om kinderbewaarplaatsen in te rich ten. De meeste kinderen vermaken zich daar voortreffelijk, hetzij in 'n zandbak, hetzij met tekenen, boetse ren en met de apen, die in een kooi bij de bewaarplaats zitten. De moeders hebben daardoor de handen vrij. •Deze 71ste damesbeurs is weer zeer interessant geworden en veelzij dig. De organisatoren verwachten ook nu weer een grote toeloop. De laatste jaren waren er steeds meer dan honderdduizend bezoeksters. vrouw Vjjf in één Er is een kinderwagen gefabriceerd, welke door enkele handgrepen ge bruikt kan worden als wandelwagen, kinderstoel, wieg en reiswieg. Dat betekent niet twee, maar vijf vliegen in één klap. Een voordeel is tevens nog dat alle onderdelen opvouwbaar zijn. Voor klein behuisden is deze kinderwagen een uitkomst en boven dien is het erg gemakkelijk als men met baby uit logeren gaat. Weer chenille Er zijn weer handgeweven chenille badstofartikelen in de handel geko men. Deze stof is Duits import en wordt gemaakt in Loh-hof bij Mün- chen. Voor de oorlog was deze bad stof er ook al, echter in zeer gerin ge mate. De handdoeken, washandjes, slabbetjes, badjassen enz., welke van dit materiaal zijn gemaakt zijn onge veer drie maal zo duur als de arti kelen van gewone badstof. Daar staat echter tegenover dat dit materiaal ze ker tien maal zo sterk is. B En hebben jullie het gehoord van die olie in Emmen in Drente? Dat gaat goed! Loop toch niet van ach ter stilstaande auto's gauw even de straat over, kleine vrienden! Er veron gelukken kinderen mee! Pas op! Laatst heeft -een Jon genscircus in Den Haag, dat „Circus Mik-Mak" heette, voorstellingen ge geven voor 5 cent. Die jongens haalden f46,55 op en dat gaven ze voor de getroffen gebieden van Griekenland. Hulde! In Perzië mogen de po litiemannen geen snor meer dragen. In Valkenburg heeft de burgemeester 3857 verga deringen in- zijn burge meestersleven gehouden. Laatst was er ergens een tovenaar, die gezon de mensen ziek kon ma ken en zieke mensen ar mer! Hij noemde zich de „tovenaar van Holland". In Genua hebben ze hem gepakt, dié tovenaar! In Nijmegen komt ook al een Philipsfabriek. Als maar meer lampjes! Pas geleden is er ook een suikerovereenkomst getekend. Fijn! Lekker zoet! Er zijn niet genoeg kleuterscholen in Neder land. Dat is zeer jammer! Be, Lassoman heeft on langs ook een sluwe stra teeg gesproken. Foei, wat sluw was die man! Pas geleden is er in Brabant een straaljager op een kippenhok terecht gekomen. Laatst zei iémand: „Ik wil er uit, want ik heb honger". In Perzië is een redac teur van een humoristisch blad gearresteerd. „Hu moristisch" betekent „leuk", kleine vrienden! Maar met die leukigheid kun je soms heel wat zeggen! Laatst waren in Rot terdam een heleboel goo chelaars bij elkaar. Ze hebben geweldig gegoo cheld! In Den Haag is een leuke club opgericht! De „klepperclub". Men zegt; „De jongens en meisjes van Nederland moeten weer meer gaan kleppe ren!" En nu is het uit met het nieuws. Volgende week meer! Heiligenkalender Van September sprin gen we deze week in Oc tober over en we kijken weer even, welke heiligen deze week een beurt krijgen. 28. Michaël, een Prins van boven Moeten wy van daghe loven, 30. En Hieronymus die vint 't Geen hy al'tijt heeft bemint. 1. Dit ls de dagh, dat Bavo sterft En Remy den Hemel erft. 2. Heden laet de Kerck des Heeren Den Bewaerder En gel eeien. EEN PRIESTER' HELD (V) Even m'n bril halen Het gebeurde op een morgen, dat pater Titus na het zogenaamde ont bijt zijn bril had laten liggen op het kastje, waarin zijn kop, vork en andere benodigdheden stonden. „Stubendienst" werd er geschreeuwd, ledereen moest vlug de zaal uit, omdat die schoongemaakt moest worden. Pater Titus was al slecht ter been en de Stuben-chef dreef hem als een stuk vee de zaal uit. Daar had hij zijn bril vergeten. Reeds wrong pater Titus zich weer naar binnen, voordat iemand hem kon tegen houden. Daar kraakte een deurtje. De commandant kijkt op en ziet pater Ti tus staan, de bril reeds in zijn hand. „Wat moet dat daar?" bulkt de beul. „Ik had mijn bril ver geten", antwoordt het slachtoffer en wil vlug de kamer uit. Te laat. Een zware stokslag en dan ligt het slachtoffer al op de grond. Brullend raast de beul: „Ik zal je verge ten leren, Brandsma!" En slag op slag suist op de onschuldige pater neer. Dan krabbelt pater Titus met bloedende neus en lippen overeind, maar... zonder bril. Die was dwars door het portaal op de straat terecht geko men. Medelijdend schiet de broeder toe en vraagt, of hij erg pijn heeft. „He lemaal niet broerke, an ders had gij de slaag ge kregen", komt het er kalm en vriendelijk uit. Op zijn jasje alleen vlekten al 17 bloeddrup pels. Buiten wachten de andere gevangenen en vragen, wat er gebeurd is. Trillende op zijn benen, met zwaar bebloed hoofd, meent pater Titus, dat het de moeite niet waard is er over te spreken. En meteen geeft hij als elke morgen zijn kleine onder richting om weer s'lerk te zijn voor de komende dag Oplossing Heb je de legpuzzle goed opgelost dan komt de Spreuk uit het Evan gelie te voorschijn: Zijn licht onder de korenmaat zetten. Letterraadsel Op de open kringetjes moet van boven naar be neden een woord ont staan, dat een soort mu ziek aangeeft. Horizontaal moeten de woorden de volgende be tekenis hebben: 1. Afkorting voor heilige. 2. Knaagdier. 3. Hoofdstad van Frank rijk. o naar het hof van Keizer Karei. Het waren fer- 2 O me jongens en de zoon o van Karei, Lodewijk, was erg jaloers op hen. 4 O Hij keek vooral naar 5 O Reynout, die hem zijn schitterend paard liet 6 0zien, dat ros Beyaert ge- yOnoemd werd. Lodewijk wilde dat paard graag 8 0hebben, maar er was 9 ....O.... geen kijk op, dat Rey nout het hem zou geven. 10 O Dat zette kwaad bloed jj O bij Lodewijk. Daarom verbood hij zijn bedien- 12 O den die vier jongens 13 o eten te geven. Hij liet ze liever van honger om- 4. Ander woord voor komen. Maar Reynout plezier. was een uitgeslapen 5. Iemand, die reuze jochie. Die wist de weg grappig is. naar de keuken wel te 6. Rang in het leger vinden en pikte er alles (meervoud). weg, wat hij maar te 7. Soort liederen. pakken kon krijgen. Ze 8. Een plaats in Zuid- moesten het ook maar Holland. zonder bed stellen. Een 9. Ander woord voor harde bank. alla_ dfe iets, dat oud en gam- konden ze gebruiken om mel Is- op te slapen. Weer was 10. Iets, dat in je hoofd Reynout er als de kip- zlf- pen bij om zijn broers 11. Een eetvoorwerp. een iekker warm bed te 12. Een voorzetsel. bezorgen. 13. Afkorting voor liter. Hij sloop naar de ka- i-, tj mers, waar de gasten De Vier HeemS' van Lodewijk verbleven kinderen (I) f\ioe? Pardoes hf bed uit. Wat sliepen de Het verhaal van de vier Heemskinderen lek- vier Heemskinderen is ker onder de fijne de- heel oud en komt uit de kens! De keizer was van tijd van Karei de Grote. alles op de hoogte, maar Die vier Heemskinderen hij kon er niets tegen gingen op zekere dag beginnen. Laten, zoals 't WIE IS MIJN NAASTE Dat is me ook een vraag, zullen jullie me zeggen, nis we die als spreuk voor de nieuwe maand October aan jullie voorleggen. Het is dezelfde vraag, die de schriftgeleerde stelde aan Christus. En je weet, hoe O. h. Heer daarop antwoordde met die prachtige pa rabel van de Barmhartige Samaritaan. Daar kon die •schriftgeleerde het mee doen. Natuurlijk, je vader en moeder, je broertjes.en zus jes, je ooms en tantes, je neefs en nichtjes, je opa en oma niet te vergeten, zijn je naasten. Voor hen moet je dus allereerst goed en behulpzaam zijn. Maar heb je laatst naar die mooie toespraak geluisterd, die onze beminde Koningin Juliana voor jonge mensen hield te AmsterdamDe Koningin stelde toen precies dezelfde vraag als ons motto voor October is. En het antwoord, dat Hare Majesteit gaf, luidde: „Je naaste is iedereen, die je hulp nodig heeft". Denk daar maar eens over na en ga dan ferm aan de slag om met de naastenliefde mee te doen, zoals de Jeugdbond dat van je vraagt. WIE IS MIJN NAASTE? was, dat was de enige oplossing. De dag van de kroning was voorbij, maar er zouden daarna nog grote feesten gege ven worden. Daar zou den nog ergere dingen met de vier Heemskin deren gebeuren. Verstrooide professor Ze zeggen misschien wel eens tegen je, dat je een „verstrooide professor" bent. Die uitdrukking „verstrooide professor" is in onze taal gekomen in de negentiende eeuw. Natuurlijk zijn professo ren altijd verstrooid ge weest, maar de uitdruk king werd pas gebruikt in 1830. Er was toen een humoristisch blad, dat alle mogelijke moppen en anecdotes vertelde over een zekere professor August Neander, die in Göttingen in Duitsland les gaf. Een van de mooiste grappen, die van hem verteld worden, is de vol gende, die wel het top punt van verstrooidheid mag genoemd worden. Het gebeurde in de aula van de universiteit. De aula is de zaal, waar de studenten bij elkaar ko men. Neander zou een le zing geven, maar was een ogenblik zijn horloge kwijt. Hij riep een van de studenten bij zich en ver zocht hem, of hij even zijn klokje thuis voor hem wilde gaan halen. Meteen stak hij zijn vingers in zijn vestzakje en haalde er het bewuste horloge uit te voorschijn en zei .tegen de student: „Het is nu precies negen uur, dus om half tien kunt u hier gemak kelijk terug zijn." Als dat niet verstrooid was, weet ik het ijiet meer. Gezondheidsles Tijdens het gezond heidsuurtje waarschuwde de juffrouw de kinderen voor de gevaren, die kun nen voortkomen uit het kusje geven aan honden of andere dieren. Kun jij me eens een voorbeeld noemen, Jantje, waarin dat gevaar tot uiting komt? vroeg de juf. Jawel, juffrouw, m'n tante kuste haar hondje altijd. En wat is er toen ge beurd? vroeg de juf vol belangstelling. Het hondje is dood gegaan, juffrouw, zei Jan tje heel droevig

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4