Een slechte reclame Films van de week Ontstaan van Alkmaarse straatnamen Het zijn slappe maanden voor Noordermarkt Elf nieuwe trainers studeerden af Vroeger lagen namen voor het grijpen; nu zijn fantasie en systeem nodig Primeur voor de motorsport KATHOLIEK HANDBAL Markt en Beurs Zaterdag 26 September 1953 Pagina 5 ALKMAAR In het jongste nummer van „De Speel wagen" troffen wij een artikel aan van de heer P. S. Teeling, over de Alkmaarse straatnamen, waarvan we de voornaamste bijzonderheden gaarne ook aan onze lezers ter lezing willen voorleggen. Weergave van functies i kreeg een straat bij de Hoever- De vreemdeling in Alkmaar vaart, later werden ook de stads- - wordt getroffen door de vreemde geschiedschrijvers Eikelenberg, Buurt t.n.v. de Uuseman van D1/-I n-,.Eltewev ontstond een nieuwe gerwegkwartier ontstond een sohildersbuurt: met Rembrandt aan het hoofd. De scihrijver Ni- colaas Beets valt hier ietwat uit de toon. Van de laatste jaren da teert de staatsliedenwijk waarin de namen van Talma, De Visser, Troelstra, Cort van der Linden en de grote Sohaepman (zelfs driemaal) hun straat, plein of kade kregen. Er groeide zelfs een didhterswijk en een zeehelden buurt. En over het Kanaal kreeg een huizencomplex straatnamen ontleend aan de Polder, met zijn dijkgraaf, heemraden, boezem etc. In de zogenaamde Helderse namen die hier aan straten zijn Boomkamp en C. Bruinvis in een gegeven: Laat, Ritsevoort, Heul, i straatnaam herdacht. Schilders Geest, Vijvertje, Fnidsen, Lutt'ik en letterkundigen kwamen elders Oudorp etc. In deze namen ligt i in de stad aan de beurt: zoals meestal een brok stadsgesdhiede- I de schilder van Everdingen, de nis verankerd; de straten hou- schrijver Willem Hofdijk, de den de herinnering levendig aan schrijvende zusters Anna Roemer de oude toestanden uit een tijd, Visscher en Maria Tesselschade, toen het er in Alkmaar allemaal heel anders uitzag: de Oudegracht bijvoorbeeld dateert van voor 1573, toen deze gracht nog als vestingsingel de stad aan de Zuidkant voor overvallen bevei ligde; de Langestraat en Breed' alsook de negentiende eeuwse schrijfster mevr. Bosboom Tous- saint, ereburgeres en in de wan del beter bekend als „Truitje". Rochdale In een nieuwe stadswijk ver- rees op het voormalige IJsclub- straat duiden erop, hoe „lang" en terrein van boer Bleeker het „breed" men deze straten vond in vergelijking met Payglop, Schapensteeg of Achterstraat. De nu Gedempte Nieuwesloot complex van Roohdale. Hier kre gen mannen die op sociaal-eco nomisch terrein hun sporen had den verdiend, een straat naar Owen, Cobden en Pierson. In 1925 verrees een bloemenwijk, waarin de lelie, de aster, de an jelier, de tulp, en andere bloe men een plaatsje kregen. In - -pre ver noemd, zoals Claes, Corf, Rip ping, MacLaine Pont. In het Ber- was in zeer oude tijden inder- zich genoemd, zoals Marx, Engels, daad een nieuw gegraven sloot, 1-J - die in de vorige eeuw gedempt werd. In de Ramen werd in de Middeleeuwen het Alkmaarse la ken op droogramen gehangen. De Bagijnenstraat herinnert aan het „Nooitgedacht" werden vrc Oude Begijnhof, de Doelenstraat, i Alkmaarse burgemeester het Doelen veld en de Doelen- J kluft wijzen op de schuttersdoe len, de G-edempte Baansloot en de Baanstraat danken hun na men aan de binnenbanen, waar de touwslagers hun henneptouw draaiden. Dergelijke voorbeelden kan men aanvullen met nog an dere namen als Dijk, Konings straat, Torentourg etc. Bij de uitbreidingen van de stad in de vurige eeuw werden de straatnamen afgestemd op de plaatselijke gesteldheid. Tuinstraat en Druivenlaan her inneren aan de voormalige groen- tentuinen langs de Snaarmans- laan Lindenlaan en Akers (Eiken-)laan, Liefdelaan: ze spre ken voor zichzelf! De Landstraat kwam als eerste uitloper in het polderland ten Zuiden van het Nieuwland; de Kabelstraat en t oude Baanpad op de touwbanen, waarvan het kabelhuisje heeft gestaan dicht bij het begin van de huidige Jacob Catsstraat. De Overdiestraat dankt haar naam aan de omstandigheid, dat deze doordrong in de Overdie en de nabijgelegen Kanaalstraat mond de uit aan het Groot Noordhol lands Kanaal. In die tijd werd dus bij het geven van namen aan straten niet veel een beroep op de fantasie gedaan. De namen lagen voor het grijpen. Het laan- Elteweg ontstond een nieuwe bloem wijk met Anjelier- en Ma deliefstraat etc. Bekende Alk- maarders uit de laatste tijd vindt men niet herdacht in het stads kwartier, dat de herinnering aan vroegere grote figuren wakker houdt, zoals van der Lijn, Blaeu en Bisschop Bottemanne, doch verder in de stad verspreid. P. A. den Lange kreeg zijn plein aan het einde van de Heemskerk- straat en de welbekende Th. G. v. d. Bosch zag zich vernoemd in een zijstraat van de Lange straat. Tussen Fnidsen (de Alkmaar- ders zeggen „Fenisse") en Akker- hoornlbloemstraat ligt een ge schiedenis van eeuwen. Een stadshistorie waaruit u zoudt kunnen vertellen wanneer u wandelt langs de Laat en de Heul, over de Geest of Oude gracht, op de Dijk of op de Bier kade, met uw bezoekers, die het volgend jaar mee zullen vieren het feest van „Zeven eeuwen stad Alkmaar". (Ingezonden) ALKMAAR Daar stond ik dan met 27 visvergunningen in mijn hand, gewapend met regen jas en desnoods bereid een uur of zo nodig 2 uur in de rij te staan, hoewel de reclame bij de aanvang van de Visactie zulks geenszins had doen vermoeden. Zou immers niet iedereen een kans krijgen de aanlokkelijke prijzen in de wacht te slepen? Zou immers deze speciale reclame geen ongekende attractie zijn voor geheel Alkmaar en omstre ken? Wel, als men er eerst meer dere uren voor in de rij moet staan om aan de beurt te komen, dan durf ik namens vele huisva ders en moeders beweren, dat zij er geen kans toe hebben gehad. En al zijn er dan velen geweest die er een halve dag voor hebben kunnen opofferen, dikwijls met de grootste moeilijkheden in het ge zin, een attractie is het voor hen zeker niet geweest. rekening tje waar een paar vissers woon- i Maar per slot van den, werd Viisdherslaantje, een hadden wij de visactes die bete laantje dat nogal wat geboomte kenden dat, vort 135 Gulden bezat kreeg de naam Groenelaan- tje. Zoals gezegd: veel fantasie werd niet gevraagd, maar ook niet opgelbradht, zoals blijkt uit de namen gegeven aan tussen- en dwarsstraten, zoals Midden straat, tussen Druivenlaan en Tuinstraat en Eerste en Tweede Tuindwarsstraat. In het Landstratenkwartier van hetzelfde laken een pak. Hier treffen wij namen aan als Korte Landstraat, Eerste en. Tweede Landdwarsstraat, Eerste en Twee de Kabelstraat, Eerste en Tweede Kanaalstraat en voorts voor dwarsstraten van de Uitenbosch- straat namen als Eerste, Tweede en Derde Oosterstraat. Meer systeem Later gaf men namen van stad genoten, die in het verleden gro te verdiensten hadden voor stad of land, aan nieuwe straten. Zon der enige ruimtelijke begrenzing kregen bekende Alkmaarders hun naam in een straat vereeuwigd: Metius, de zeventiende eeuwse wiskundige, Drebbel, de uitvin der van het onder-water-vaar tuig- deze kreeg een straatje ach ter (ie Stationsweg, waar hü zich in gezelschap bevindt van de oud burgemeesters van Teijlingen en Van Foreest. (Forestusstraat). De kroniekschrijver Van der Woude HEERHUGOWAARD-NRD. - De motorclub Huyghenwaert al hier zal op Zondag 4 October a.s. iets nieuws brengen op het gebied van de motorsport. Hoe wel deze vereniging reeds een goede reputatie geniet op het gebied van puzzleritten en be- trouwbaarheidsritten zodat de door haar georganiseerde ritten zich altijd in een grote belang stelling mogen verheugen, heeft üe sportcommissie van genoemde club een op geheel nieuwe leest geschoeide oriëntatierit uitge- puzzled. Jammer genoeg weigerde men ons alle nauwkeurigheden mede te delen doch uit de weinige details kunnen wij toch het vol gende concluderen. Zulk een rit is noch voor de motor noch voor de berijder slopend, want van de rijders worden geen zeldzame prestaties of bovenmenselijke kun sten verwacht. De rit draagt de naam van ..Kent uw omgeving". Een gbede kennis van Noordhol land-Noord, de wegen evenals de bezienswaardigheden, verhogen de winstkansen van de deel nemer. Voor een plezierrijder is dit een zeldzaam mooie tour. daar men geheel in zijn eentje de route kan rijden, daarbij ge bruik makend van die wegen, welke men zelf verkiest. De rit kan zoweL met de zwaarste als met de lichtste motor verreden Worden. Wij kunnen niet nalaten alle motorrijders aan te raden op Zondag 4 October a.s. eens een kijkje te gaan nemen bij Huy- ghenwaert's primeur: „Kent uw omgeving". speciaal hadden besteed in de deelnemende winkels en boven dien hadden wij nog voor 2.70 aan opplakvellen gekocht, dus wilde ik meedoen. De eerste indruk was al niet gunstig. Zodra er een half dozijn politieagenten nodig is om een „reclame" te leiden, betekent dit al dat er ergens iets niet deugt. De tent zelf maakte de indruk van een slecht georganiseerde school- fancy-fair en het feit dat geen enkele deelnemende winkelier zich bij de „attractie" vertoonde was al een bedenkelijk teken. Dat de techniek van het vissen een duis tere zaak was, evenals trouwens de prijzen, die voor het toeziend publiek angstvallig achter grote borden werden schuil gehouden, dat was een kwestie die alleen de organisatoren aangaat, hoewel het mij van het hart moet dat op een kermis, waarvan de midden stand zo graag zegt dat het „geld in 't water gooien is" altijd nog te zien is wat men doet en wat er te winnen valt. Bovendien is men daar vrij om al of niet mee te doen en hier had men tevoren reeds betaald, zowel aan inkopen als aan opplakvellen. Ik wilde dus meedoen en ach ter de rij gaan staan. Het was half zeven, en meende dus al met 21/2 uur voor sluitingstijd het toppunt van geduld opgebracht te hebben. Wie schetst echter mijn verbazing en verontwaardiging toen mij door „de sterke arm" werd duidelijk gemaakt dat ik er niet eens meer achter mócht staan. Waar blijft nu mijn kans om mee te doen? De attractie was al lang verdwenen. Neen mijne Heren, U had dit kunnen en moeten voorzien! U weet Uw omzet en het aantal uit te geven bonnen. U had moeten berekenen hoeveel deelnemers er zouden komen en de gelegenheid moeten uitbreiden of er geheel niet aan moeten beginnen. U hebt de mensen kansen voorgespiegeld die U niet kon volbrengen en U had dit tevoren kunnen weten. Neen mijne Heren, dit was een slechte reclame. Maar de mensen die wel ge hengeld hebben, die waren dan toch maar goed af! O ja? wat denkt U van die dame die de hele morgen stond en tenslotte met 13 visactes, 1 toma- tenmesje a f 0.25 en een blocnota won? Óf van die mevrouw die op 25 vergunningen 5 zakjes schuim opviste? Ze hadden niets gewon nen maar alleen al door de ver plichte aankoop van opplakvellen hun „prijs" duur betaald. Neen, mijne Heren, ik dacht dat Middenstanders tot betere dingen in staat waren, dit zweemt naar bedrog. Teleurgesteld ging ik naar huis, langs de overblijfselen van de Lappenmarkt. In het half duister zag ik niet de vele grote stenen, die daar nog lagen en viel. Licht en jas kapot. Ach ja, het was hier al net eender, het geld was binnen en die paar stenen kunnen wel blijven liggen. Vol gend jaar is het weer landbouw- dag en dan trappen de mensen er wel weer in. Dat denken ze ten minste. EEN UIT VELEN DE MINNISTRELEN Opening Winterseizoen CASTRICUM Het was een succesvolle avond voor de „Kunstkring Elckerlyc." Onder 'n langdurig applaus werd Hubert Cuypers door de wnd. voorzitter Kap. P. H. Heemskerk binnenge leid. De waarnemend voorzitter gaf aan de zeer talrijke aanwezi gen een overzicht van het doel en streven der Kring. De Kunstkring wil als diena resse van een waarachtige Chris telijke cultuur, de wetenschappe lijke, artistieke en culturele ont wikkeling van haar leden en be langstellenden bevorderen. Spr. ging verder met een uitleg over Cultuur en Godsdienst. De Kapelaan bracht dank aan de voorzitter, dhr. v. d. Horst, die als werker van het eerste Uur zijn sporen heeft verdiend. Door zijn vertrek naar Baarn kan dhr. v. d. Horst niet langer het voorzitterschap behartigen. Namens alle vrienden van „El ckerlyc" werd hem door de waar nemend voorzitter een hartelijk woord van dank toegesproken. Het behoeft geen betoog dat de bijna 80-jarige musicus Hubert Cuypers een zeer aandachtig ge hoor had. Voor de pauze liet de dirigent de aanwezigen genieten van de schoonheid der Gregoriaanse ge zangen. Na de pauze voerde Cuy pers zijn gehoor door geheel Eu ropa; de levendige volksliedjes werden op sublieme wijze voorge dragen. Kapelaan Heemskerk vertolkte in zijn dankwoord de gevoelens van de aanwezigen. S.V.W.-NIEUWS HEERHUGOWAARD Zd. Het eerste elftal is vrij. S.V.W. 2 dat vorige week een 32 over winning wist te behalen tegen Vrone 2 speelt weer thuis, nu tegen Limmen 2. Gezien de resul taten van Limmen 2 zal de tegen stand ook zwaarder zijn dan vo rige week. Het tweede komt naar wij ver nemen sterker uit zodat een span nende wedstrijd verwacht kan worden. Het derde gaat op be zoek bijDirkshorn 2 en speelt om 2 uur. De junioren spelen om 12 uur tegen Zeevogels B. De S.V.W.-supporters weten dus waar ze Zondagmiddag terecht kunnen. Autobotsing OUDORP. Bij de bocht van de Halvemaansbrug, waar het uitzicht naar alle kanten vrij is. kwam Donderdag een ziekenauto, komende van Alkmaar en be stuurd door de heer K. en een Eersonenauto komende uit de angdijk, bestuurd door de W., met elkaar in botsing. Een der bestuurders of beide hebben niet voldoende rechts gehouden. De ziekenauto werd aan de linker achterkant vrij ernstig bescha digd; de personenauto werd min der beschadigd. Daar men het over de schuld en de schade niet eens kon worden, werd de politie erbij betrokken, die een onder' zoek instelde. Schaakclub F. I. T. HEERHUGOWAARD. Op Woensdag 30 September a.s. komt de heer Kaiser uit Alkmaar, kam pioen van Noordholland, een si- multaan-seance spelen tegen de leden van bovengenoemde ver eniging in het café van de heer v. d. Heiligenberg. Alle schaak liefhebbers zijn welkom. R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek Nieuwe aanwinsten ALKMAAR. Romans: Anders, F., 't Wissel is om, IV—VAndres, S., Broeder Lucifer, IIIII; Big- gers. E. D., En een vrouw ver dwijnt, 'IV; Breedveld, W., Hex- spoor, III—IV; Capit, E„ De wol ven en de schapen, IV; Cheyney, P., Duiter intermezzo, IV; Cro- nin A J., Gracie Lindsay, IV; Hubbard, M. A., Moordenaar in habijt, IVV; Mackenzie, C., Whisky als water, IV; Mure, P. la, Moulin rouge, IIIII; Orden, L van, Millionnair met verlof, V; Pare, J. du, Paula van Berken rode, IV; Penning, A., Rondedans, III; Risse, H., Duel boven de af grond HI; Roc, M., Van's duivels begeren, III; Roche, M. de la, Grootmoeder wint. III-IV; Roche, M. de la, Jalna, III; Roche, M. de la, Renny, III; Roche. M de la, De Whiteoaks van Jalna, III IV; Rutgers van der Loeff-Base- nau, A.. Voor een kans op geluk, V; Toonder, J. G., Gevecht om genade, III; Vat, D. van der,, Britten, beesten en buitenlanders, IV; Vis-Kuyper. J., Als een ce der op de Libanon, IV; Wal schap, G., Oproer in Congo, III; Wiechert, E., Gij zult het recht niet buigen, III. Cinema Americain Spoorwegsabotage ALKMAAR Het verhaal speelt zich af in Amerika 1890, toen de eerste spoorlijnen waren aangelegd, en dieven en gangsters een nieuwe kans zagen, zich te verrijken, door de treinen te laten ontsporen en te plunderen. De Spoorwegen zenden een speciale agent, die de roversbenden on schadelijk moet maken. Tal van penibele avonturen moet deze held van het verhaal meemaken alvorens daarin te slagen. De zaak wordt gecompliceerder, om dat een goede, vroegere vriend van hem, met de roversbenden heult en dien hij zo lang mogelijk wil sparen terwijl diens vrouw zich van haar man wil afkeren, om bij de revolverheld haar geluk te zoeken. Dit laatste kan alleen op geoorloofde wijze geschieden, wanneer haar man de dood vindt. De producers laten deze dan ook prompt sterven, om voor beiden de weg naar het geluk te ontslui ten. Een echte, spannende Wildwest film in felle kleuren, met grieze lige momenten, om het koud van te krijgen, en veel schietpartijen en vuistgevechten toch onderhou dend in strak volgehouden tem po. Vooraf gaat o.a. een bijzonder interessant filmpje over de vis sport in Canada, met prachtige natuuropnamen en een verfilmde geschiedenis van de film t.g.v. het 40-jarig bestaan van Universal Int. Harmonie Because you'r mine ALKMAAR. Renaldo Rossa- no (Mario Lanza) is een welhaast aanbeden operazanger. De mili taire dienst is echter een ernstig obstakel op zijn loopbaan. Twee jaar moet hij de hem ongewone rol van ondergeschikte vervullen. Een aanvankelijk ruwe sergeant verandert helemaal, wanneer hij ontdekt wie de wat stuntelige soldaat is Hij overstelpt Rossano met eerbewijzen en ziet in hem een geweldige steun voor zijn zuster in haar streven naar een operarol. Rossano helpt haar in derdaad, maar raakt ook verliefd op haar. De sergeant wordt dan verkeerd ingelicht door een ja loerse oude min van de bijna altijd zingende soldaat en er ont staat een conflict tussen de ser geant en zijn zuster enerzijds en de teleurgestelde zanger ander zijds. Alles komt als in een eente opera weer in orde. De gehele film is doorweven met prachtige zangnummers van de talentvolle Lanza, die haar de kwaliteit geven een gezonde ont spanning te bieden. Victoria Theater Verboden Jungle Ditmaal is pet een rasechte jungle film die de bezoekers van dit theater in een zeer opwinden de tocht door de wildernis voert naar de stam van een koppen snellers nederzetting. Enkele ont dekkingsreizigers die op weg en op zoek zijn naar de verloren stad, worden overvallen door de koppensnellers. De zoon wordt gered en komt als knaap in de bewoonde wereld terug. Hij is er van overtuigd dat zijn ouders nog moeten leven, en als hij vol wassen is keert hij terug naar deze onherbergzame bossen om hen te zoeken Hij vindt echter zijn zuster terug doch zijn ouders zijn gescalpeerd. Meer zullen1 we niet verklappen, dat kunt U zelf gaan zien. Het is een zeer span nende film, rauw door de leef wijze van de wilden, die niet terugdeinzen voor meervoudige moord op de blanken. Prachtig zijn wel de natuuropnamen met de velerlei soorten wilde dieren die hier gefilmd werden. Vooraf een interessant filmpje over trapeze werk in een circus, en een tekenfilmpje. HET FILMJOURNAAL ALKMAAR In Arnhem ont hulde H.M. de Koningin het mo nument voor hen die vielen; de filmreporter maakte bij deze ge legenheid tevens opnamen van de Eusebiuskerk-in-restauratie. Op Voorne Putten, het door de watersnood geteisterde eiland be gint het herstel weer op gang te komen; Polygoon filmde hier de wederopbouw van het geha vende eiland. In Delft werd de Brabantse industrieel Hub van Doorn, de bouwer van de grote auto-industrie in Eindhoven doctor honoris cause. Van deze plechtig heid en van de enorme autofa- brieken van de DAF in dit ver band aardige opnamen. Voor de brandweer is er ook iets nieuws, een costuum, dat 1200 gr. hitte kan doorstaan en waarmee de brandweer rustig door een vuur zee kan wandelen. Wij zien het in het journaal. Op Mereveld werd het draverskampioenschap voor dames verreden, waarvan aardige opnamen. Tenslotte een reportage van het bezoek van H. M. de Koningin aan de school voor blindegeleidehonden in Amster dam. Het Buitenlands Nieuws laat ons Churchill zien bij zijn aankomst in de Rivièra. Madame Auriol, de schoondochter van de Franse pre sident was de tweede vrouw, die NRD. SCHARWOUDE Au gustus en September zijn gewoon lijk slappe maanden aan de vei ling. Dit jaar maakt daar geen uitzondering op. Aldus constateer de voorzitter P. Duijves in zijn openingswoord op de Donderdag middag gehouden bestuursverga dering van de Noordermarktbond. De markt vertoont een vrij lus teloos beeld omdat kool, bieten, uien en peen slecht te plaatsen zijn. De aardappelen houden goed prijs evenals de slabonen. De na- teelt-slabonen zijn echter goed deels mislukt tengevolge van de slechte weersomstandigheden. De vroege rassen pootaardappelen zijn nagenoeg verkocht tegen goe de prijzen. Met een speciaal woord van welkom aan de Ere-voorzitter, de heer J. Kliffer en het nieuwe be stuurslid, de heer Stadegaard uit 't Veld, die de plaats van de heer de Boer zal innemen, werd de vergadering voor geopend ver klaard en werd medegedeeld dat de Omzet over de maand Aug. 544.909,19 had bedragen. De omzet over de eerste 8 maanden van het jaar bedroeg 4.356.000.hetgeen be vredigend genoemd kan worden. Aan de Proeftuin Westfriesland werd wederom 100.— subsidie gegeven en aan de stichting Ju ridische Bedrijfsvoorlichting 50.- De accountantsdienst van het C.B. berichtte dat bij gehouden con trole boeken en bescheiden van betaalmeester en penningmeester in orde waren bevonden. De oude fustloods is omgebouwd tot een zestal pakhuizen welke aan diverse kooplieden zijn ver huurd voor 200.per jaar per gebouwtje. Aan het dagelijks bestuur werd machtiging \igrleend om opnieuw een hoeveelheid kool-kratten aan te schaffen. De voorzitter deelde mede, dat de laatste 2 jaar 65.000 kisten en 22.500 koolkratten wer den aangeschaft. Hierdoor werd voor circa 200.000.— geïnves teerd. Op een vraag of aan een tuin der van een naburige veiling kis ten waren verhuurd werd beves tigend geantwoord. Men wilde hier echter geen gewoonte van maken. Het 40-jarig jubileum De Voorzitter deelde mede dat op 6 October a.s. het 40-jarig bestaan van de veiling zal worden herdacht, 's Middags zal er een receptie worden gehouden in „Concordia" te Noordscharwoude terwijl er 's avonds een feest avond wordt gehouden, verzorgd door het Langedijker Cabaret ge zelschap en het trio Annie de Moor. Bij de rondvraag deelde de Ere-Voorzitter de Heer J. Kliffer enkele bijzonderheden mede over de plannen tot herverkaveling van het Geestmerambacht. Inplaats Veemarkt Leiden LEIDEN, 25 Sept. Aange voerd werden: stieren 10, melk koeien 45. vette koeien 220, vare e.a. koeien 145. graskalveren 35, vette kalveren 21, nuchtere kal veren 52, geiten 22, vette scha pen 600, weideschapen 400, vette lammeren 939, varkens zeugen 35. schrammen 364, biggen 393. paarden 4, veulens 5; totaal 3290. Notering: fokstieren 360650. melkkoeien 8001020. vette koei en 8301050, vette koeien schoon 2.052.65, vare koeien 510700, vaarzen 600—720, pinken 330— 490, graskalveren 190300. vette kalveren levend 200—230, nuch tere kalveren slacht 4058, nuch tere kalveren levend 120140, vette schapen 7590. weidescha pen 6580, drachtige zeugen 200 375, schrammen 5595, biggen 3046, geiten 1245, veulens 200 350, vette lammeren 65—85 Veemarkt Leeuwarden LEEUWARDEN. 25 Sept. Aangevoerd: 105 stieren 2.20 2.50 per kg slachtgewicht: 210 vette koeien, eerste kwaliteit 2.50 2.60: tweede kwaliteit 2.40 2.49: derde kwaliteit 2,102.20; 1201 melk- en kalfkoeien 700 985: 100 pinken 350—475; 882 graskalveren 195350; 160 nuch tere kalveren 4056: 1349 vette weideschapen en lammeren, vette en weideschapen 60105; lam meren 3062; 420 vette varkens, oude varkens noteren 1.60—1.70, vette biggen 1.77—1.83; zouters 1.731.77 levend gewicht; 298 biggen en lopers, biggen 3050. lopers 51-100; 47 bokken en gei ten, geen notering; 87 paarden 450975; totale aanvoer 4859. Overzicht: de aanvoer van stie ren is ruim. stemming veel kal mer, prijzen lager. Melk- en kalf koeien, aanvoer ruimer, stemming rustiger, prijzen iets lager. Pin ken, aanvoer iets ruimer, stem ming kalmer, prijzen iets lager. Graskalveren, aanvoer zeer groot, stemming zeer stug, prijzen la ger. Nuchtere kalveren, aanvoer klein, stemming kalmer, prijzen lager. Varkens, aanvoer ruim, stemming zeer stug. alle soorten lager in prijs. Biggen en lopers, aanvoer matig, stemming zeer kalm, prijzen als vorige week. Schapen, aanvoer zeer groot, stemming kalmer, prijzen iets lager. Lammeren, aanvoer zeer groot,, stemming kalmer, prijzen iets lager. Paarden, aanvoer ruim stemming werkpaarden is goed, stemming slachtpaarden kalmer, werkpaarden prijshoudend. van een rij-polder wilde spr. de vaarpolder behouden omdat aan de Langedijk b.v. al 400 bedrij ven aan vaarwater gelegen zijn. Het lag in de bedoeling van spr. om met de betrokken Bannebe- sturen en Tuindersorganisaties een vergadering te beleggen en daar te besluiten een herverka veling aan te vragen. In Warmen- huizen had men, aldus spr., hier toe reeds besloten. Algemeen was men van gevoe len dat er in het Geestmerambacht iets moest gebeuren en dat deze vergadering op korte termijn moest worden gehouden. Het initiatief voor deze verga dering zou uit kunnen gaan van het gemeentebestuur. Ook het euvel „uit de hand verkopen" werd nog besproken. De secr. de heer K. v. Mines, had een geval geconstateerd, maar er bleek, ook nadat de C. C.D. erbij was gehaald niets aan te doen te zijn. Opgemerkt werd nog dat er geen eenheid van op treden was na de Vierbond om bovengenoemd euvel te verhelpen. Opening nieuwe timmerfabriek NIEUWE NIEDORP. D» nieuwe timmerfabriek van de firma Koopman en Sepers nadert haar voltooiing. Zij zal zeker in de behoefte van het ruimtege brek, waarmede deze firma te kampen had, voorzien. De ope ning zal plaats hebben op Zater dag 26 September, waarna de re ceptie in de fabriek zal plaats vinden. Burgerlijke Stand HEILOO. Geboren: Hendri- kus M. J. z.v. C. Morsch en H. J. Verver: Wilhelmina A. d.v. W. J'ager en D. Rooker; Geertruida J. J. M. d.v. N. Molenaar en C. C. Graas; Helena M. d.v. H. Beems en J. Franken; Marian d.v. J. Hoogland en S, de Bruin: Cla- sina C. d.v. M. G. van Zaal en A. M. Kaandorp; Franciscus G. N. M. z.v. F. G. Al en A. Rasch; Anna M. d.v. J. Stoop en M. A Houtenbos. Ondertrouwd: C. W. Fiien. 26 jr., te Haarlemmerliede en E. C. Kaandorp, 26 jr.; J. Th. de Jong 45 jr. te Koog a. d. Zaan en A A. Breed, 45 jr.; D. Tober, 24 jr., te Hoorn en M. H. Fris, 28 jr. Gehuwd: P. Haanraads en G. C Dekker; J. Kooij en M. Weidema Overleden: Roelfina den Olden, 73 jr., geh. met J. A. v. d. Velde; Liddy A. Bachmann, 71 jr., wed. van J. C. de Goederen. In het District Noord is vorige week een eind gekomen aan de opleiding van de trainers. Begonnen met zestien candidaten, werd uiteindelijk maar door 12 personen aan het examen deelgenomen. Dat van deze 12 er 11 met goed gevolg door het examen heen kimmen, is te danken aan het succesvolle lesgeven van de heer Appelman. Het gehele Districtsbestuur was bij de slotles tegenwoordig. De Districtsvoorzitter, de heer Burger, kon dan ook ivoorden van oprechte dank spreken tot de cursusleider, speciaal voor de wijze, waarop hij met de cursisten, zo verschillende van interesse en aanleg, toch een team had weten te bereiken, dat zich zo geheel aan de zware oefeningen had gegeven. 17.25; VZV b—WGW b 16.15. Hoofdklasse Junioren Kenn.: Geel Wit—AOG a; TYBB a—ADO a; Or. Wit aAdelbert a. Junioren IA: ZeevogelsHSV; Meervogels—DIS. Jun. IB: HBCLeonidas; TYBB b—TYBB c. Jun. IC: AOG c—Or. Wit b; Adelbert bVBO b. Adspiranten: Or. Wit bHSV. De nieuwe trainers wees hij op hun bijzondere taak om naast technisch leider ook speciaal op voeder van de verenigingsleden te zijn met de sport als hulpmid del. Er is in De Noord weer een nieuwe mijlpaal bereikt, en we mogen verwachten dat dit succes ook z'n weerslag zal vinden op het technisch peil van het District Noord. In de Diocesane klasse Noord is het programma niet zo vol van spanning als vorige week. TOP zal wel oppassen hij VIO om de verkregen voorsprong niet te niet te doen. VI. Vlug zal in WGW 'n zeer sterke tegenstander ontmoe ten, waarbij het de winst wel niet in eigen hand zal kunnen houden. Geel-ZwartDWO wordt een ontmoeting van gelijke kan sen, met mogelijk iets meer kans voor Geel-Zwart? AOG zal in de Diocesane klasse Midden wel weer de beide pun ten uit Haarlem mee naar Alk maar brengen. Leonidas zal daar. ondanks dappere tegenstand niet veel aan kunnen doen. ADO gaat bij TYBB op bezoek, en dit zal wel een wedstrijd zijn met wisselende kansen. Voor de rest staat hier nog VDOVIDO en ODOS—Ambon op het pro gramma, met de beste kansen voor de thuisspelers. Programma Dioc. klasse Noord: VIO—TOP 12.00; VI. Vlug—WGW 14.30; Geel-Zwart—DWO, 15.45. Dioc. klasse Midden: Leonidas —AOG; TYBB—ADO; VDO— VIDO; ODOS—Ambon. In de eerste klas Noord mag Con Brio de wedstrijd tegen DTS niet te licht opnemen. DTS is verlangend naar een overwinning en dus zal het er in Hoogwoud wel spannen. VZV zal wel raad weten met Hugo Girls en aldus zorgen Con Brio op de voet te volgen. In Kennemerland komt Zeevo- gels voor het eerst in het veld slabonen 3860; 10.000 kg uien tegen BI. Zwart. De laatste ver-13,705; ,grof 3,704,20; drieling loor reeds tweemaal achtereen en 6,50ïeP_ 7500 ALKMAAR, 25 Sept. Aard appelen: Bevelanders 911.50; Slabonen z. dr. 2060. Stoksnij- bonen 5684. Pronkbonen 1227; Komkommers 821; Tomaten A 2028; Bloemkool 818. Rode kool 38.50; Savoye kool 6; Groe ne kool 611; Spinazie 637; Postelein 1023; Sla 2.505.50; Radijs 26; Bospeen 823; Uien 26; Prei 8.5011; Soepgroente 25; Selderie 47; Augurken: Basterd 2264; Druiven: Fran- kenthalers 7794; Alicant 8691; West-Frisia 60; Meloen: Suiker 1338; Appelen 1237; Peren 10 42; Knolsoep 711. HEILOO, 25 Sept. Sperciebo- nen 4163; snijbonen ;2456; pronkbonen J228; stokbonen 44 61;- spinazie 812; wortelen 9 —22; kropsla 512; tomaten 20- 26; komkommers 819; andijvie 610; spruitkool 1127; druiven 90—98, GROOTEBROEK, 25 Sept. Uien grof 4,50-; middel 4,10;—5; drieling 5,607; nep 15,3018,20 5000 kg; bieten A 5,40—6,70; B 4, 11.000 kg; 1750 kg witte kool 3.60; 2500 kg rode kool 3,10-8,70 1250 k,g bloemkool t.s. B 16,90 21- B 2 11,20—13,50; stek 5,70—13 z.d. B 8—14,30; B2 8; stek 5. 108.000 stuks; doorgedraaid 37000 stuks. OBDAM, 25 Sept. 4500 kg de geluidsbarrière doorbrak. Po lygoon filmde haar bij dit waag stuk. De vergadering van de Uno, waar mevr. Pandit tot presidente werd gekozen, de aankomst van Korea-strijders in Engeland, de luchtlandingstroepen in Engeland en een roeiwedstrijd voor vissers bij San Sebastiaan in Spanje wa ren de overige momenten, die voor Polygoon in het filmjour naal van deze week werden vast gelegd. Zeevogels is dus gewaarschuwd Wijk a. Zee zal wel korte metten maken met Or. Wit en VBO gaat in Akersloot een duel aan met Meervogels en komt met de volle buit weer naar Oudorp. Programma 1ste klasse Noord: Bon Brio—DTS 12.00; VZV— Hugo Girls 17.00. lste klasse Kenn.: Zeevogels BI. Zwart; Or. WitWijk a. Zee; MeervogelsVBO. In de tweede klasse staan bei de ontmoetingen geheel open. De vier verenigingen ontlopen el kaar zo weinig, dat een prognose van een gelijk spel wel op z'n plaats is. In Kennemerland schoot Zon dag j.l. PSCK zo uit de slof, dat we nu HBC weinig kans durven geven. Adelbert moet de volle winst kunnen behalen bij de re serves van TYBB. GVO zal haar aanhang ditmaal niet teleur mo gen stellen en OG wel met de kous op de kop naar huis sturen Het verdere programma: 2e klasse Noord: Hugo Girls 2 —DWO 2, 17.00; St Victor—VI. Vlug 2 14.20. 2e klasse Kenn.: TYBB 2 Adelbert; GVO—OG; SHS—Geel wit; PSCK—HBC. 3e klasse Noord: WGW 3—Geel Zwart 2; St. Victor 2—VI. Vlug 3; WGW 2—SEW 16.15. 3e klasse Kenn.: DIS—HSV; VelsenHBC 2; AOG 2Adelbert 2. Junioren AA: VI. Vlug a—WGW a 15.20; Hugo Girls a—VZV a, 16.15; Geel-Zwart aDWO a 16 35 VIOS a—Con Zelo a 16.15. Junioren AB: Con Brio a DTS a 12.45; SEW aExcelsior a 17.00; St. Victor a—VIO a 13.30. Junioren B: SEW bCon Zelo b 16.15; Geel Zwart b—DWO b kg peen C 5; D 5 8000 kg bieten A 5,20—5,70; B 4,10—4,20; 2600 kg groene kool 6; 6000 kg rode kool 4,605,90; 700 kg witkrop 4,80. PURMEREND, 25 Sept. Bl. eigenheimers, drieling 11—13,40; bevelanders, middel 1113; koop- mans bl., middel 1113; slabo nen z. dr. 3164; stoksnijbonen 2070; pronkbonen 1633; kom kommers 8—27; tomaten A 20 34; bloemkool 823; rode kool 48; groene kool 69; spruit kool 2944; spinazie 832; pos telein 2328; sla 2,509; andij vie 6;8; rode bieten 49; ga re bieten 14; bospeen 1019; winterpeen 56; waspeen 817; uien 3—7; drielingen 310; uien nep 816; prei 1016; perziken 515; frankenthalers 6194; alicant 7090; suiker 14 41; bramley seedling 315; cox orange peppin 836; elli- sons orange 1036; glorie van Holland 320; graham jubilé 3 16; jacques lebel 311; james grieve 2038; manks codlin 6 15; signe tillisch 617; schel- linkhouter 1232: trasparante de cronsel 824; zoete winterkroon 627; beurré hardy 1436; beur- ré lebrun 418; bonne louise d'avranches 1236; conférence 631; fertilon 1624; gieser wil deman 14—24; kamperveen 3 18; maagdepeer 520; soldaat laboureur 316; triomphe de vienne 1544. WARMENHUIZEN, 25 Sept. 7300 kg. uien 4.404.90; grove 4.606.00; drielingen 67.70; nep 10.10—13.10; 1500 kg. peen B 5.40; 1100 kg. bietenA 5.00; 950 kg. slabonen 2644: 6000 kg. aard appelen, eigenheimers 12.7013.30 bl. eigenheimers 12.10; ijselster 15.10; drielingen 5.305.40.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5