Lijken liggen bij.duizenden t in overstroomd gebied Partijen dichter tot elkaar gekomen Doodgewaanden keren stil van ontroering terug Encycliek bij Mariaal jaar Japan en Indo-China zwaarst getroffen Rozenkransbedestonden bij 21 Maria-o Vit de Oeral en Siberië Dagblad voor Alkmaar en omgeving TYPHOONS WERVELEN OVER AZIë Journalisten in Australië Drie kinderen gedood De loononderhandelingen Deskundigen: 4.8 procent Primaat van Polen m gevaar Kinderen door trein gedood Nederlander bij moord betrokken? Kard. Stepinac ingestort Eeuivfeest van Dogma der Onbevlekte Ontvangenis Niet Beria, maar Gerhard Eisler 12 mijnwerkers doodgedrukt IN BELGIë NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs ƒ6,20 per kwartaal, ft,VI per maand, ƒ0,48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum 2,50; In alle edities 26 ct per mm, minimum 4, familieberichten 20 et, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stampei. Hoofdredacteur H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credletbank. Kantoren: Hoorn, Draaf- singel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, teL 459 K 2240. Buiten God i» 'f nergens veilig (Vondel) Maandag 28 September 1953 - 49e Jaargang - Nummer 12893 PERTH, 27 Sept. De acht Nederlandse journalisten, die Maandag 21 September met een emigrantenvliegtuig van Schiphol naar Australië vertrokken, zijn vanmiddag om 12 uur G.M.T. aan de Westkust van Australië, in Perth, aangekomen. Aan boord bevonden zich met de journalisten 52 Nederlandse emigranten. Daaronder waren acht gezinnen met kinderen. De emigranten zijn, op een en kele uitzondering na, doorgevlo' gen naar Melbourne. De journalisten vangen hun reis door Australië in Perth aan. Zij gaan van het Westen langs de gehele Zuidkust naar de Australi sche Oostkust, tot in Brisbane en omgeving. NIET GESTOKEN! Nellie, een Afrikaanse te Durban, moest voor komen. Volgens de dagvaardiging had zij een andere vrouw ge stoken. Het slachtoffer was er ook en had een verband boven een van haar ogen. „Ik heb haar niet gestoken, ik heb haar gebeten", zei Nellie. Zij werd vrijgesproken wegens een fout in de dag vaardiging. TOKIO, 27 Sept. Aziatische typhoons hebben dit weekend in Japan de dood van 115 tot wellicht 400 per sonen op hun geweten, hebben officiële woordvoerders Zaterdagavond in Tokio verklaard. Zij zeiden, dat door deze typhoons in Centraal Indo-China van 1.000 tot 2.000 mensen om het leven gekomen zijn. Zowel in Japan als Indo-China zijn honderdduizenden mensen dakloos. De typhoons hebben het ergste huisgehouden in het gebied rond om de Japanse binnenzee, waar de schade op rnillioenen dollars geraamd wordt. Amerikaanse soldaten, vliegers en matrozen zijn bij het hulpwerk ingeschakeld. Sr De schade aan het Amerikaanse legerkamp te Otsoe bij Tokio wordt op circa 2.000.000 dollar getaxeerd. Naar verluidt is Vinh, hoofd stad en militaire basis van de communistische Vietminh bewe ging in Indo-China, zwaar geteis terd. De gouverneur van Midden Vietnam Pham van Giao, heeft be kend gemaakt, dat na de typhoon die het water over het gehele ge bied heeft gejaagd, te Hue en na- bijliggende dorpen ongeveer 1000 mensen dood zijn gevonden. (Van onze parlementaire redacteur) Ook j.l. Zaterdag is nog geen accoord bereikt over de hoogte van de loonronde. De heropende besprekingen in de Stichting van de Arbeid waren echter niet zonder resultaat. Het verschil tussen werkgevers en werknemers is in elk geval kleiner geworden. Nieuw element in deze bespre kingen was de berekening, die aoor drie deskundigen, prof. mr. F. de Vries, ir. Fetter en prof. mr. Borst, op verzoek van de regering werd gemaakt. Naar verluidt moe ten ook deze deskundigen de er varing hebben opgedaan, dat aan berekeningen als deze heel wat ,.jken en ogen zitten. Maar be- lelde deskundigen zijn tenslotte toch tot de conclusie gekomen, at een loonsverhoging van 4.8 i idig zou zijn om de huurverho- ng te compenseren en om het estant consumptiebeperking on tdaan te maken. In de praktijk >u deze berekening naar boven fgerond, neerkomen op een -onsverhoging van 5 Zoals tkend hadden de werkgevers een ■trekening van naar boven afge- -jnd 4 en de werknemers van 5 gemaakt en de berekening van de deskundigen had dus het voordeel van een tussenweg te bieden. Enkel de werkgevers moe ten zich echter bereid hebben ver klaard om deze berekening te aanvaarden. Wanneer niet te elf der ure het overblijvende verschil uit de weg wordt geruimd, zal dus toch de regering de knoop moeten doorhakken. Vandaag komt het punt weer in de Ministerraad aan de orde en de keuze zal dan wel moeten gaan tussen 5 of 6 zo als reeds eerder werd verwacht. Verklaring van de raad van vakcentralen De Raad van Vakcentralen be richt aan het A.N.P. dat de vak centralen ook in de laatste phase van 'het overleg niet konden af wijken van de door hen bepleite loonsverhoging van zes procent. Dit voorstel is door hen van meetaf bedoeld niet als een on- derhandel'ingsvoorstel, dat speel ruimte bevatte, doch als een voL- De typhoon heeft voedselvoor raden vernietigd en de rijst op de velden vernield zodat men vreest dat in Annam hongersnood zal ontstaan. De medische autori teiten waarschuwen ook voor een typhusepidemie. De hulpverlening wordt belem merd door de overstromingen en de voortdurende regen. Nederlandse uitvoer naar West-Duitsland BONN, 26 Sept. De Westduitse autoriteiten hebben heden toe stemming verleend tot invoer uit Nederland van vruchten en vruchtensappen ter waarde van 400.000 D.M. en van ruw zink ter waarde van 350.000 D.M. DODELIJK ONGEVAL LEEUWARDEN Vrijdag avond om kwart over acht heeft zich op de Rijksstraatweg Leeu wardenHarlingen tussen Mars. sum en Dronrijp een ernstige aanrijding voorgedaan, waarbij de 59-jarige L. Wijnia uit Dron rijp gedood werd. Wijnia, die de vrachtdienst tussen Dronrijp en Leeuwarden onderhoud liep zoals gewoonlijk naast zijn paard en wagen. Een hem achterop rijdende vracht auto die door een tegenligger verblind werd reed de wagen van Wijnia aan en vernielde deze volkomen. Wijnia werd hierbij op slag gedood, terwijl het paard ernstig gewond werd en ter plaatse moest worden afgemaakt. De 25.000ste op „De Schakels" UTRECHT 26 Sept. Het drukke bezoek aan de tentoon stelling „Schakels tussen tuin en tafel" te Utrecht duurt voort. Vanavond werd de 25.000ste be zoeker, een 5-jarig meisje, geno teerd. Het kreeg een grote fruit mand. komen reëel voorstel, waarin op verantwoorde wijze de compen satie voor de huurverhoging en voor de resterende consumptie- beperking alsmede de voorgeno men belastingverlaging in reke ning zijn gebracht. De Vakcen tralen betreuren dat geen over eenstemming is verkregen daar in de laatste phase in het overleg reëel onderhandelen mogelijk is gebleken. De werkgevers. De werkgevers delen in een communiqué mede dat de des kundigen tot de conclusie zijn ge komen, dat een loonsverhoging van 4.8 pet. overeenkwam „met de gemaakte becijferingen en de redelijkheid van de veronderstel lingen." De werkgevers gingen inderdaad accoord met een verho ging van afgerond 5 pet., d.w.z. een verplichte loonsverhoging van 5 pet. voor werknemers van 23 jaar en ouder. Zaterdagmiddag heeft H.M. de Koningin in het Koninklijk Insti tuut voor de Tropen te Amsterdam de ten toonstelling „Surina me hoe het leeft en werkt" geopend. Een groot aantal autoritei ten was bij de opening van deze tentoonstel ling, waarvan het grootste deel van het materiaal aan het In stituut is overgedra gen, aanwezig. Tijdens de rondgang onder hield de Koningin zich met enige in Suri naamse kledij gesto ken dames. LONDEN, 27 Sept. Radio- Warschau heeft Zaterdag veel aandacht gewijd aan een artikel in het blad „Trybuna Ludu" waar in de primaat van de Rooms Ka tholieke Kerk in Polen. mgr. Wyczynski, werd beschuldigd van „vijandige activiteit tegen de staat". In het artikel wordt de primaat ondermeer aangeduid als „avon tuurlijke leerling van het Vati- caan" en „helper van de Brits- Amerikaanse vijanden van de Poolse staat". Nijmegen, 27 Sept. -— Twee kin deren van de landbouwer Chr. E. uit Neerbosch bij Nijmegen zijn gisteren op een onbewaakte over weg nabij Nijmegen door een trein gegrepen en gedood. De kin deren zaten op een door een paard getrokken wagen. Hun va der werd slechts licht gewond. Vader licht gewond PALMA, 27 Sept. Een te Palma op het Spaanse eiland Ma jorca met haar vader wonende Amerikaanse vrouw, mevrouw Baxter, is Vrijdagavond onder verdachte omstandigheden ge storven. De arts, die mevrouw Baxter onderzocht, constateerde vergifti gingsverschijnselen en gelastte lijkschouwing. De politie heeft een Nederlan der gearresteerd, die er van wordt verdacht de Amerikaanse vergif tigd te hebben. en 107 gewond bij treinramp in België JEMEPPE SUR SAMBRE, Bel gië, 26 Sept. Hedenmorgen is de expres-trein DoornikLuik op een stilstaande trein gelopen. Drie kinderen werden gedood en 107 gewond. Een onderzoek is inge steld. Het ongeluk schijnt een gevolg te zijn van het feit dat remmen weigerden en de machinist van de exprestrein door een onveilig sig naal is gereden. De stilstaande trein was vol kinderen uit de omliggende dor pen, die op weg waren naar school. BELGRADO, 26 Sept. Naar het K.N.P. uit Joegoslavië ver neemt is de toestand van kardi naal Stepinac, die zoals bekend is aan een bloedziekte lijdt, veel ernstiger geworden. Zijn toestand zou aanzienlijk verergerd zijn bij het vernemen van het bericht over de aanval op de 80-jarige bisschop van Subotica, Mgr. Bu- danovic, die door een communis tische bende werd ontvoerd en enige dagen later na ernstig mis handeld te zijn, werd teruggevon den. De bezorgdheid van de Kar dinaal wegens de herhaalde aan vallen op andere bisschoppen en priesters zou een funeste invloed op zijn gezondheid hebben. MR. SCHUIT NIEUWE DIRECTEUR JAARBEURS UTRECHT, 26 Sept. In de vacature van directeur van de Koninklijke Nederlandse Jaar beurs. ontstaan door de benoe ming van mr. J. Milius tot ge delegeerd lid van de Raad van Beheer van deze instelling, is met ingang van 1 Januari 1954 benoemd de heer mr. H. A. R. Schuit, secretaris van de directie van Rijmenam N.V. te 's Gra- venhage. (Van onze verslaggevers) Bij 21 Nederlandse Mariaoorden zijn Zondagmiddag en Zondagavond rozenkransgebedstonden gehouden onder auspiciën van het Apostolaat van de Rozenkrans. Naar een zeer bescheiden schatting hebben daar aan ongeveer 50.000 personen deelgenomen. Gedeeltelijk werden de bedestonden in de kerk gehouden, zoals in Leeuwarden en in Delft, waar tweeduizend personen deelnamen aan de bedestond in de kapel van Onze Lieve Vrouw van Jesse. Tijdens de bedestonden, die voor het derde achtereenvolgende jaar belegd werden ter bevordering van het rozenkransgebed in de gezinnen, wezen de predikanten, allen Dominicanen, op het een voudige middel, dat Maria's be lofte te Lourdes en te Fatima de wereld kan redden van haar be dreigende godloze en gods vijan dige stromingen en alleen het ro zenkransgebed in staat is vrede en welvaart aan de mensheid te geven. Niet minder dan twaalfduizend gelovigen trokken in Nijmegen parochiegewijs en voorafgegaan door een kruis geflankeerd door twee flambouwen Zondagavond naar het centrale punt van sa menkomst, de Wedren, waar allen gezamenlijk het rozenhoedje ba den. De deken van Nijmegen ce lebreerde daar een plechtig Lof. In vele oorden, onder andere te Renkum, Schalkhaar, Roosendaal, Sittard en Uden, werden licht processies gehouden. In Leeuwar den haalden bruidjes het beeld van Onze Lieve Vrouw van Leeu warden af van de kerk van de H. Dominicus en brachten het naar de dekenale kerk, toegewijd aan de H. Bonifacius en Gezellen, waar het in het priesterkoor werd geplaatst naast het beeld van O. L. Vrouw in het Zand, dat een copie is van de Roermondse Onze Lieve Vrouw, dat in de oorlog naar Leeuwarden werd geëvacueerd. BERLIJN, 26 Sept. De eerste groep Duitse krijgsge vangenen uit de Sovjet-Unie, die Vrijdagochtend aan de PoolsOost-Duitse grens arriveerde, telt 598 personen, onder wie 22 vrouwen en 9 kinderen. Een tweede groep, waarvan de grootte nog niet bekend is, is inmiddels reeds aan de Oost-Duitse grens aangekomen. Van de eerste groep zijn 468 oud-gevangenen, onder wie acht tien vrouwen en acht kinderen, Zaterdag naar West-Duitsland doorgereisd. Zij passeerden de zonegrens bij Herleshausen in Hessen. Velen konden minuten niets uitbrengen toen zij, na door auto bussen over de zonegrens gebracht te zijn, door de bewoners van Herleshausen werden toegejuicht. De gevangenen vertelden, dat zij jarenlang dwangarbeid hadden moeten verrichten en dat hun voor het grootste deel van de tijd geen loon was uitbetaald. Een van de teruggekeerden, de arts Stratmann uit Stutgart, zei- de, dat de gevangenen alleen loon kregen indien zij veel meer werk verrichtten dan verplicht was. Voor het zwaarste werk werd 200 roebels uitbetaald. Ook vertelde de arts, dat het een vaste regel was, dat slechts twee procent van de gevangenen op de ziekenlijst mocht voor komen. De tweede groep oud-gevange nen, die 960 man telt, is Zater dagmiddag in het Oost-Duitse kamp te Fuerstenwalde aangeko men. Ruim 600 dezer ex-krijgs gevangenen zijn afkomstig uit West-Duitsland en reeds op weg daarheen. Een woordvoerder van het Rode Kruis verklaarde, dat het grootste deel van deze groep tot 25 jaar zware arbeid was ver oordeeld en in een kamp nabij Swerdlofsk in de Oeral gevangen werd gehouden. Vakbeweging en opvoering productiviteit DEN HAAG, 26 Sept. De stichting tot opleiding van arbei- ders-efficiëncy-adviseurs, die in het leven is geroepen door de Raad van Vakcentralen, begint op 1 October a.s. met een produc- tiviteitscursus voor vertegen woordigers uit de vakbeweging. Aan de cursus zullen 32 ver tegenwoordigers uit de vakbewe ging deelnemen, verdeeld als volgt: N.V.V. 14, K.A.B. 10 en C.N.V. 8. De officiële opening is op 6 October a.s. Dr. Samuels onderscheiden AMSTERDAM, 26 Sept. Dr. J. Samuels heeft uit Zwitserland het bericht ontvangen dat hij is benoemd tot comrr.andeur in de „World Order of Human Merit" „in het bijzonder voor zijn ver diensten in de bestrijding van kanker". CASTEL GANDOLFO, 26 Sept. De lang verwachte Encycliek over het a.s. eeuwfeest van de dogma verklaring der Onbevlekte Ont vangenis van Maria, dat in 1954 zal worden gevierd, is Zaterdag verschenen. De Encycliek, welke begint met de woorden „Fulgens Corona", is gedateerd op de 8ste September; zij kondigt aan dat een Mariaal jaar gevierd zal wor den te beginnen op 8 December a.s. De glanzende kroon van Maria's glorie, zo begint de H. Vader het rondschrijven, is nog helderder gaan schitteren na de plechtige dagmoverklaring van Maria's On bevlekte Ontvangenis, welke 100 jaar geleden geschiedde en de H. Maagd scheen haar welbehagen daarover uit te willen drukken door reeds vier jaren later in Lourdes te verschijnen. De plech tige dogmaverklaring van Maria's Tenhemelopneming heeft zo vervolgt de Encycliek aan het Dogma der Onbevlekte Ontvange nis een nog grotere schittering toegevoegd. De H. Vader spreekt dan verder over de manier, waar op dit eeuwfeest herdacht zal worden en zegt het vurig verlan gen te koesteren, dat deze eeuw feestviering zal worden geken merkt door een grote vermeerde ring van de devotie tot Maria. Maria toch wenst vurig, dat allen haar reinheid zullen navolgen in onschuld en in ongerepte levens wandel. En zij schijnt op dit ogen blik de woorden te herhalen, die zij sprak op de bruiloft te Kanaan, toen zij op haar goddelijke Zoon wees en zeide: „Doet alles wat Hij u zeggen zal". In onze dagen zo gaat de Encycliek verder zoeken vele mensen het christelijk geloof uit de harten met wortel en al uit te rukken. Het staatsgezag schiet in zijn middelen te kort om dit kwaad te helen; daartoe is im mers meer nodig dan menselijke macht. Daarom worden alle bisschop pen aangespoord het eeuwfeest met grote plechtigheid te vieren in het bijzonder door cursussen en toespraken, die de kerkelijke leer der Onbevlekte Ontvangenis uiteenzetten, door bijzondere ker kelijke ceremoniën en door toch ten naar alle bedevaartplaatsen, waar Maria wordt vereerd. Heel in het bijzonder beveelt de Paus aan bedevaarten te houden naar de nationale heiligdommen en met name naar Lourdes. Daarna spreekt Hij de verwach ting uit, dat Rome zal uitblinken in het huldebetoon aan de Moeder van God, het heil van het Ro meinse Volk (Salus Populi Roma- ni). Ook verwacht Hij, dat bijzon dere gebeden zullen worden ge stort, waarbij door de voorspraak van Maria, genaden worden afge smeekt ten behoeve van de jeugd, de rijpere jeugd, de gezinnen, de ouden van dagen, de hongerigen, de verdrukten, de gevangenen, de vluchtelingen, de ballingen en allen, die in concentratiekampen en in gevangenissen zijn opgeslo ten. De H. Vader uit Zijn vurige verlangen, dat deze aansporing alle gelovigen mag bereiken, die vervolgd worden en tot zwijgen gedoemd zijn, opdat zij aldus'hun gebeden verenigen met die van het overige deel der wereld. De Paus vraagt ook met klem, dat de gebeden eveneens uitgestrekt wor den tot de afgescheiden christe nen. Een tenslotte legt de H. Va der er de nadruk op, dat het ge bed moge vergezeld gaan van boete en versterving, opdat aldus de ware vrede in de wereld moge terugkeren door Haar, die Moeder is van de Vorst des Vredes. NEW YORK, 26 Sept. Het Amerikaanse blad „New York Post" schrijft in zijn editie van Zaterdag, dat de geheimzinnige communistische vluchteling in Spanje niet Beria, maar Gerhard Eisler is. Eisler is indertijd uit de Ver enigde Staten uitgeweken en werd minister van Propaganda in Oost-Duitsland. Verscheidene maanden geleden was Eisler in ongenade gevallen, aldus het blad. Eisler zou zeer veel op Beria lijken. OVERDRACHT COMMANDO LUCHTMACHT SOESTERBERG, 26 Sept. Donderdagmorgen 1 October zal luitenant-generaal-vlieger I. A. Aler, chef luchtmachtstaf, op de vliegbasis Soesterberg het com mando overdragen aan generaal- majoor-waarnemer A. Baretta, thans plaatsvervangend chef luchtmachtstaf, Lt.-gen. Aler nam Zaterdag tijdens een drukbezoch te receptie in de Luchtmachtmess te Scheveningen afscheid. QUARIGNON, België, 27 Sept. Twaalf mijnwerkers, onder wie zeven Italianen, zijn vandaag om het leven gekomen doordat de lift, waarin zij zich in een mijnschacht bevonden, omlaag stortte. De lift viel eerst van vier meter hoogte op een hydraulische nood reminstallatie. De bodem van de lift schoot daarbij na boven, waar door de mijnwerkers werden doodgedrukt. Daarna schoot de lift door de reminstallatie heen en viel 130 meter omlaag naar de bodem van de mijn. Indonesische uitvoer naar West-Duitsland BONN, 26 Sept. De West duitse autoriteiten hebben heden toestemming verleend tot invoer van, paraffine uit Indonesië ter waarde van 300.000 D.M. C.N.V.186.241 leden 's GRAVENHAGE, 27 Sept. - Uit de kwartaalstaat over hei 2e kwartaal 1953 van het Chris telijk Nationaal Vakverbond aan gesloten leden blijkt dat per 1 Juli j.l. een totaal ledental was bereikt van 186.241, hetgeen 4042 hoger is dan op 1 Januari j.l. DE ONDERKRUIPER PARIJS, 26 Sept. Elf duizend Parijse taxichauf feurs dreigen met een sta king ingeval een hunner col lega's, die een kleine Renault is gaan rijden, deze wagen niet uit de dienst terugtrekt. De betrokken chauffeur, Henri Robert, schijnt met de kleine wagen, waarmede hij gemak kelijk door verkeersknopen heen kan glippen, veel succes te hebben.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1