Opnieuw troosteloos resultaat Nederland verloor „maar" met 4-0 van Noren W olves en Charlton schoten met scherp Noren straften de fouten met milde hand af Een wolkenbank kwam van over de bergen... Oranjeploeg zonder sterren Jongens met goede voornemens bezield Neem ■.AKKER. Voetbal in Engeland Arsenal van laatste plaats (Van onze speciale verslaggever OSTA), 27 Sept. Het is met de beste wil van de wereld niet mogelijk in de landen- wedstrijdwelke het Nederlandse elftal op deze nog zo zomerse Noorse September dag en dan te weten dat binnen luttele weken de eerste sneeuiv valt te verwach ten in het tveinig imposante maar knusse Ullevel-stadion speelde, een bril- lante première van het interlandseizoen te zien. Verre van dat. Het is zelfs zo, dat deze partij tegen een land. dat in zijn sport- opvattingen ivellicht nog meer amateuris tisch getint is dan Nederland, de schraal heid. kleurloosheid en machteloosheid van ons voetbal nog nimmer zo ontstellend hard aan de dag is getreden. Het Neder lands elftal verloor „maar" met 40. Wij leggen extra de nadruk op „maar", omdat de uitslag met hetzelfde gemak in de dub bele cijfers had kunnen lopen. Dat dit niet is gebeurd, mag op rekening worden ge zet van een hoffelijke Noorse aanval, die de legio kansen, welke zich vooral na de Er is nogal het nodige rumoer geweest toen in Februari van dit jaar door de voetbalbond resoluut het mes werd gezet in de structuur van K.C. en T.C. Er rolden toen hoofden en er is daarover (begrijpelijk) in die dagen heel wat misbaar gemaakt. De nieuwe constructeurs hebben geen „hosanna" aangegeven, daarvoor waren zij gelukkig te nuchter, en te reëel. Maar noch een Denis noch een Henk Pellikaan, om bij deze twee experts van naam en faam te blijven, hebben zich in hun meeste pessimistische dromen niet de nachtmerrie kunnen voorstellen, waarin zij en met hen de complete K.C. en T.C. na enkele maanden werkelijk hard zwoegen zijn terecht gekomen. Deze nederlaag in het vriendelijke en o zo gastvrije Oslo betekende voor hen een teleurstelling en een ontgoocheling welke zij zich niet hadden voorgesteld. Denis en Pellikaan dachten voor de wedstrijd niet aan een overwin ning, een bescheiden nederlaag, maar dan toch zó dat er kon worden gezegd: „Goed, de barrière nederlagen hebben we nog niet kunnen doorbreken, maar het spel heeft ons toch zoveel verwachting gegeven, dat de toekomst beslist niet wrang behoeft te worden afgewacht. Het Nederlands elftal dacht en hoopte in dezelfde geest. Het was een ploeg zonder een enkele ster, zonder een figuur zelfs, welke enigermate uitkwam boven bet niveau van zijn medespelers. Maar stuk voor stuk hadden de spelers het enthousiasme en de vechtlust te pakken, welke in de verleden tijd zo vaak een oranjeploeg over een bijzonder lastige barricade heeft gebracht. lichaamsgesteldheid van onze spe lers na de pauze was weer eens temeer een schreeuwende -aan klacht tegen het gebrekkige systeem van onze nog altijd zo stiefmoederlijk bejegende licha melijke opvoeding. Punt één was dus het nadeel in conditie, punt twee een wel pijnlijk aan de dag tredend ontbreken van de meest eenvoudige opvatting van spel- opbouw. De Noren waren niet groots, maar hun vlot spel zonder enige complicatie en zo eenvoudig, dat men, om in schaaktermen te spreken, reeds tien zetten vooraf kon zien wat er zou gebeuren, maakte hen juist zo gevaarlijk. Het is en u zult dat met ons beslist begrijpen een verre van prettige taak te schrijven over een nederlaag. Het is nog minder aan genaam om telkens opnieuw het zo langzamerhand ontstellend ver velende liedje aan te heffen: „We hebben alweer eens verloren", maar het is werkelijk verschrik kelijk om critiek te geven op een Nederlands elftal, dat, zo boorde vol goede voornemens en zo op recht doordrongen van zijn taak Nederland op de internationale voetbalmarkt er weer bovenop te helpen, nog dieper in de afgrond tuimelde, waar het zich reeds se- rust aan de lopende band opstapelden, niet volledig hebben willen uitbuiten, en daarbij mag onze verdediging ook de for tuin erkentelijk zijn voor de enkele malen, dat zij de Noorse kanonnier par excellen ce, de lange en zeer blonde Gunnar Dybwad, in de weg trad. Zo is deze 40 voor Nederland nog een redelijke uitslag geworden, maar ondanks het nog niet onheilspellende resultaat was deze wed strijd als geheel een debacle, zoals het Ne derlands elftal o glorierijk verleden thans zonder enige verbloeming op de laatste plaats van de wereldranglijst moet worden geplaatst, hetgeen dus, let u wel, betekent, dat wij nu zelfs onder Luxem- burg moeten worden gerangschikt, dan be hoeven wij u niet nader te vertellen hoe bijzonder slecht deze ivedstrijd was en hoe uiterst somber thans de opbouw van een degelijk representatieve oranjeploeg moet worden gezien. dert jaren tot ieders diepe teleur stelling bevindt. Het is daarbij onredelijk de K.C., T.C. en de spelers te begra ven onder een lawine van scherpe verwijten. Deze K.C. en T.C. zijn en wij nemen dat voetstoots aan in technisch kennis en mo gelijk ook in begrip niet beter (of slechter) dan hun directe voor gangers. Alleen dit: de mentali teit is veel en veel beter, ook die van de spelers, hetgeen een logi sche consequentie is. Kan deze T.C. momenteel werkelijk beter? Kan men zeggen, dat zij in haar opdracht: de vorming van een sterk Nederlands elftal, totaal is gefaald? U zult misschien vreemd opkijken, maar beide vragen be antwoorden wij negatief. Het spelersmateriaal is bedroe vend (onzalige erfenis van een miserabele lichamelijke opvoe ding), het spelpeil is ver onder het gewenste peil (en zal het plan Burgwal daar nu wat aan veran deren?) en de voetbalpolitiek is dermate vercommercialiseerd kijkt u bij voorbeeld het verslag Er was geen afgunst en jaloe zie omdat de een misschien een streepje voor zou kunnen hebben bij de K.C. of T.C. Integendeel, als er ooit sprake is geweest van een waarachtig democratisch elf tal, dan was het wel deze ploeg, welke nog enkele uren voor de wedstrijd in het Grand Hotel aan de wijdse Johans Gatan met bondscoach Jaap v. d. Leek, Pel likaan en Denis, een eenvoudig strategisch plan uitstippelde om de Noren, in wie men heel lastige tegenstanders zag zo weinig mo gelijk armslag te geven. In de bus, welke het elftal naar het stadion aan de rand van de stad tussen de in de fraaiste herfstkleuren ge tooide bossen bracht, zat niets meer en minder dan een groep vrienden vastbesloten alle ego- isme opzij te zetten en gezamen lijk te trachten er een wedstrijd van te maken, welke niet alleen tot de 30.000 toeschouwers o.w. koning Hakon en prins Harald zou spreken maar nog meer tot het legioen supporters dat ruim dui zend kilometer Zuidwestelijk via de radio naar him prestaties zou luisteren. De goede voornemens ten spijt liep alles wel zeer triest op een drama uit. Niet alleen dat Oranje er geen moment aan te pas is gekomen, niet enkel ook omdat onze aanval van A tot Z een jam merlijke mislukking werd, een linie zonder het minste verband, maar vooral door een absoluut gemis bij de hele ploeg aan de meest elementaire begrippen van bet voetbalspel. De bekende Noor se radiospreker Amundsen, op en top een gentleman, vatte na af loop de gehele wedstrijd wel zeer kernachtig samen: „It was a very sleepy match...." v. d. Hoek: lichtpuntje. Het lichtpuntje of de druppel troost (zo u wilt) meenden we in de eerste helft gevonden te heb ben in de lange Feijenoord-spil v. d. Hoek. De nog zeer jeugdige Rotterdammer zag toen ettelijke malen kans het Noorse aanvals- kwintet bij een op het oog beslis sende doorstoot de pas af te snij den. En het wonderbaarlijkste was in die periode ook, dat doel man Steiger, ondanks een groei end veldoverwicht van de Scandi- naviërs, het betrekkelijk rustig bleef houden. Het spelbeeld ver anderde echter als bij toverslag na de rust toen de Noren dank zij een lichaamsconditie om ja loers op te worden, de Nederland se defensie en vooral de Eindho- venaar Tebak compleet buiten adem speelden. De zo matige 111 October strijd om titels N.W.V. De clubkampioenschappen van de Noordelijke wielervereniging zullen dit jaar in October wor den gehouden. Op 4 October mo. gen de renners in een wedstrijd over 56 km uitmaken, wie de snelste lange afstandsrijder is. Op 11 Oct. volgen dan sprint wedstrijden over 1000 m. en een week later een tijdrace over 28 km. De best geplaatste in het algemeen klassement mag zich kampioen van de NWV noemen. (Advertentie) De Wolves en Charlton Athle tic hebhen grote overwinningen behaald in de eerste divisie van de Engelse League. Wolver hampton versloeg Chelsea met niet minder dan 81 en Charl ton won, eveneens thuis spelend van Liverpool met 60. Beide clubs bedreigen thans ernstig West Bromwich Albion, de leider van de eerste divisie, alhoewel de Albion zijn over winningenreeks in uitwedstrij den op fraaie wijze voortzette met een zege op Sheffield Wed nesday. Bij de Wolves scoorde de Zuid Afrikaan Stuart Leary drie maal binnen vijf minuten in de tweede helft. In totaal nam Leary 4 goals in deze ontmoeting voor zijn rekening. Zowel Sun derland als Arsenal schijnen over het dieptepunt heen te zijn. Beide clubs stonden onderaan, beide clubs zijn rijk en beschik ken over een team van spelers die met vele nullen van ponden zijn gekocht, beide clubs won nen. Arsenal moest Tommy Law- ton thuis laten wegens een bles sure: niettemin wonnen de gun ners met 30 van Cardiff City, de eerste nederlaag in dit sei zoen van Cardiff op eigen ter rein. Dat juist Arsenal dit Car diff-record brak. zegt toch wel iets over het herstel van de Lon- dense vereniging. Sunderland had het niet zo gemakkelijk in zijn thuiswedstrijd tegen Black pool. Met rust stonden de gast heren met 12 ten achter. 61.000 toeschouwers zagen in de tweede helft een spannende kamp, wel ke tenslotte met 32 door Sun derland werd gewonnen. In de laatste minuut scoorde Trevor Ford. die weer bij Sunderland was opgesteld, het winnende doelpunt. Overigens zal Sunder land geen spijt ervan hebben ge had, dat men Ford weer in het team had opgenomen, want deze speler scoorde alle drie doelpun ten voor zijn club. De uitslagen Eerste Divisie: BurnleyNewcastle 12 Aston VillaSheffield U. 40 CardiffArsenal 03 CharltonLiverpool 60 IHuddersfieldMiddlesbr. 21 Manchester C.Portsmouth 21 PrestonBolton W. 3—1 Sheffield W.West Bromw. 23 Sunderland—Blackpool 32 Tottenham—Manchester U. 11 Wqlverhamp ton—Chelsea 81 Tweede Divisie: Bury—Doncaster 21 EvertonDerby 3—2 FulhamNotts F. 31 HullBrentford 20 LeicesterPlymouth 42 LincolnLeeds 20 Notts C.Bristol 1—5 OldhamBlackburn 10 RotherhamSwansea 2—1 StokeLuton 11 West HamBirmingham 12 van de jongste bondsvergadering eens goed na dat men in clubs en spelers kwaliteiten meent te zien, welke ronduit gezegd nu he laas ijdele fata morgana zijn. Dat een Nederlands elftal niet het voornaamste is, dat uitblinkers maar bijzaak zijn, en dat men eigenlijk de K.N.V.B. moet prijzen dat hij aan ruim 350.000 jongens gelegenheid biedt om te kunnen voetballen, ook daarvan zijn wij overtuigd. Maar als propaganda voor een sport kan een Neder lands elftal niet worden gemist. Een goede en met achting geziene ploeg. Dat er dat niet is ligt be slist niet aan deze K.C. en T.C., noch aan de spelers, die thans tot eigen ongerief wellicht het oranje shirt moeten dragen. Terugkeer naar de eenvoud is de meest dui delijke betekenis van het woord bij de clubs, een overboord wer pen van zoveel mogelijk geïmpor teerde technische rompslomp (wat een ballast nu) zou mogelijk een koers kunnen bepalen, welke het Nederlands voetbal uit de misère zou kunnen halen. Wij hopen dat van harte voor K.C. en T.C. en bovenal voor de spelers. Maar Noorwegen, o Noorwegen wat hebt ge de reeds zo gemartelde Nederlandse leeuw in het toch al deerlijk gerafelde hempje gezet... Een beeld uit de voetbalwedstrijd NoorwegenNederland Doelman Hansen in actie. OSOLO, 27 Sept. Zaterdagavond in een sportpraatje had een commentator van de Noorse radio gezegd, dat volgens zijn overtuiging het Noorse team met 4—0 zou winnen. Het is ons onbekend of deze profeet zijn voor spelling had ingezonden aan de grote voetbalpool, welke de Noorse staat met veel kunde en winst beheert, maar de goede man had het wonderlijk goed bij 't rechte eind. Precies om kwart over een gaf de Deense scheidsrechter Leo Helge het beginsignaal. Vooraf hadden beide elftallen in stram me houding de volksliederen aanhoord, eerst het God save the King ter ere van Koning Haakon en Prins Harald, daarna het Wil helmus en toen de Noorse hym ne. Nederland had de toss ge wonnen en koos de reeds laag staande scherpe zon in de rug. De lange helblonde middenvoor Gunnar Dybwad bracht om pre cies kwart over een de bal, zoals dat heet in de traditionele voet baltaal, aan het rollen. De Noren trokken onmiddellijk op het Ne derlandse doel af en bijna pal na de aftrap hadden zij al succes toen aanvoerder Biesbrouck over een pass heen trapte en rechts binnen Gunnar Thoresen van ver een hard schot afvuurde, dat echter de richting niet had. Steiger had niet de minste last van debutantenkoorts, zijn verre uittrap ontlokte een ..ooooh" van de tribunes. De Noren bleven het initiatief behouden. Bij een volgende doorbraak werd Te'bak bij een botsing tegen de grond gewerkt. De Eindhovenaar bleef liggen, maar toen men met een bran card kwam aanhollen maakte hij een driftig gebaar met zijn hand en stond ijlings weer op. Het was toen al duidelijk, dat de Ne derlandse verdediging het bij zonder hard te verduren zou krijgen. De Noorse aanval met Gunnar Dybwad als de strateeg, die passes links en rechts naar de vleugels distribueerde, nam volledig bezit van het midden veld. Een enkele maal konden onze verdedigers de bal ver naar voren krijgen. Het baatte overi gens weinig, want het plaatsen was zo erbarmelijk, dat de ra zendsnelle kanthalves (wat een voortreffelijke schakel tussen aanval en verdediging) bijna steeds de bal bemachtigden voor dat een Nederlander er „bij" was. Geen ruggesteun Een vrije schop op de rand van het strafschopgebied werd door Hans Nordahl wel hard in geschoten maar te hoog. Het wil de met onze aanval, die eigen lijk toen al niet de minste rugge steun meer had, maar niet luk ken. Bleyeriberg werd volkomen aan banden gelegd door spil en aanvoerder Svenssen. Merk waardig was wel, dat de Ooste lijke kopvirtuoos. bijkans in elk duel door deze rustige maar wel neel sterk spelende Noorse spi' werd geslagen. Teneinde raad probeerde Max van Beurden met een ver schot wat opluchtin" te brengen. Bij een doelman van het formaat als Absjorm Hansen had dat niet het minste effect. Aan de andere kant speelde de debutant op de spilplaats de jon ge Hans v. d. Hoek een zekere partij en aan zijn steeds tlidig en beheerst optreden was het toen ook te danken, dat de rust met 00 werd geblazen. Zo maaide Tebak, die wel bijzonder matig op dreef was. eens over een voorzet. Maar toen Roy Strandbakke de blunder wilde uitbuiten dook ineens v. d. Hoek op en zo ging de Noorse kans failliet. In die weinig zeggende eerste helft kwam de Nederlandse voorhoede niet verder meer dan een omhaal van Bleyenberg. van v. d. Kuil en een schot van Van Ede. Het bezorgde doelman Han sen niet de minste moeite om zijn doel zuiver te houden. Het bleef dus 00 en Oranje ademde beslist opgelucht toen met deze nog ongerepte stand werd ge draaid. Het was tot dusverre nog goed gegaan. Bijna de leiding De zon had zich verscholen achter een wolkenbank, welke geleidelijk aan van over de berg ruggen aan de horizon was ko men aandrijven. Door een ver gissing van spil Svenssen had Nederland zowaar on een haai na de leiding genomen. Svenssen kopte bij het terugspelen pver zijn eigen doelman. Er ging leeds een licht gejuich op bij het groepje Nederlanders. Doch heel beheerst snelde de Noorse spil naar het bedreigde punt en haalde alsof er niets aan het handje was de bal van de doel lijn. Prompt daarna kwam de eer ste tegenslag voor Oranje, een pass van Hans Nordahl, sneed kaarsrecht door de Nederlandse defensie en Gunnar Thoresen joeg hard en onverbiddelijk het eerste doelpunt achter Steiger De Noren bleken steeds meer on dreef te komen. De rechterwing speelde met Tebak, en Odenthal Oostenrijk overspeelde Portugal Het Oostenrijkse voetbalelftal heeft in de voorronden van het tournooi om 't wereldkampioen schap te Wenen Portugal met grote cijfers geslagen: 91. Reeds voor de rust hadden de Oostenrijkers zich van een 40 voorsprong verzekerd. Wenen won van Berlijn Het vertegenwooi'digende elf tal van Wenen heeft in het Olympisch Stadion te Berlijn de stedenwedstrijd tegen Berlijn met 40 gewonnen. Met rust hadden de Weners met 1—0 de leiding. Zweedse professionals tegen België? Het eigenaardige ieit doet zich voor. dat de Zweedse Voetbal Bond er ernstig overdenkt ir. het nationale elftal, dat op 8 October te Brussel tegen België speelt enkele Zweedse profes sionals op te nemen. Niet Gun nar Nordahl, die in het voorlo pig FIFA elftal is gekozen, zou hiervoor in aanmerking komen, maar wel de ook in Italië ver toevende Jepsson, Gren en Skog- lund. Een definitieve keuze heeft men te Stockholm evenwel nog niet gedaan. had de grootste moeite om de snelle Harald Hennum te hou den. Een kogel van rechtsbuiten Strandbakke beukte de paal. Nog geen minuut later verrichtte hij hetzelfde kunststuk, maar links binnen Nordhal ving de bal weer op en toen was Steiger een geslagen man (2—0). De Neder landse verdediging werd totaal ontredderd, om van onze aanval en middenlinie niet te spreken. Meyers en Klaassen gingen el kaar „te lijf", v. d. Hoek, zo goed begonnen, zakte ook geheel weg in de malaisesfeer. Het was nu werkelijk heel bedroevend met Oranje geworden. Tebak vervangen Na ruim een kwartier kwam het derde Noorse doelpunt, het mooiste van het totaal. Een bril- lante pass van rechtsbuiten Strandbakke zette het hele Ne derlandse defensieblok schaak mat. En voordat iemand er erg in kreeg had middenvoor Dyb wad zonder zich te bedenken de bal ineens hard en feilloos in geschoten. Er kwam zo langza merhand iets als een Noors bom bardement. Oranje kroop door het oog van de naald toen Dyb wad bij een doelworsteling tegen de op de grond liggende Steiger aanschoot. Jammer dat dezelfde Steiger, die heel betrouwbaar werk had laten zien, door een blunder Noorwegen aan een vierde treffer hielp. Dat was een kwartier voor het einde. Uit een hoekschop kopte Thoresen een tam balletje in, dat over de handen van de PSV-er in het doel huppelde. 40. Het hielp niets meer dat Te bak zich daarna nog liet vervan gen door Lagerwaarde. De No ren bleven in het offensief, maar met het schieten was het toen voorbij. Een diep ontmoedigd team. vooral gebroken in moreel opzicht, verliet om drie uur het stadion. De Noorse spelers kre gen een slap applaus. Men vond hun spel dus ook niet bijster. Ge lukkig voor ons, dat het zo ten minste nog was. Anders.... CANDID ATENTOURNOOI Euwe tweemaal remise ZURICH 27 Sept. In de zestiende ronae van het candi- daten-tournooi werden de par tijen ReshevskyNajdorf en SmyslovAverbach remise, de eerste na 14, de tweede na 25 zetten. Ook de partijen KotovEuwe en BronstemTaimanov werden remise de andere partijen wer den afgebroken. De stand is thans: Smyslov 9% (14); Reshevsky 8'/2 (13); Najdorf 8' (15); Euwe ?'/2 (14); Tigran Petrosian, Isaac Boleslavski en Bronstein 7 (13); Taimanov en Paul Keres 7 (14); Kotov 7 (15); Averbach 6'/2 (15); Svetorzar Gligoric 6 (14); Laszlo Szabo en Ewfin Geiler 6 (14); Gideon Stahlherg 31/2 (14). Ned. militairen zwommen naar 2e plaats Nederland is op de tweede plaats geëindigd in de interna tionale militaire zwemkampioen- schappen te Cairo. Met 74 pun ten eindigden onze landgenoten achter Egypte, dat met 79 pun ten eerste werd. De Ver. Staten werden derde met 50 punten en India 4de met 6 punten. Op de laatste dag won Egypte de 4 x 100 meter estafette wis selslag in 4 min. 43.5 sec. De Ne derlandse militairen werden in 4 min. 46.7 sec. tweede. In de finale van het waterpolo- tournooi versloeg Egypte het Nederlandse zevental met 42, na met rust met 30 te hebben voorgestaan. De Nederlandse verdediging in volle actie tijdens een Noorse aanval bij de Zondag te Oslo gespeelde interland voetbalwedstrijd NoorwegenNederland. Steiger heeft zich op de bal geworpen; achter hem van der Hoek en geheel links Tebak.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3